Provinciaal nieuws N°a witter... 'tbr. Violl TERNEUZEN BOSCHKAPELLE GROEDE. SAS VAN GENT. SLUISKIL. VLISSINGEN. IJZENDIJKE ZAAMSLAG Hertog van Edinburgh in India STREMMING LANDVERKEER instrumenten en de dwaasheden van Terry en Gerry, werd af scheid genomen van het publiek, dat blijkens het applaus de avond zeer op prijs had gesteld. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de Directie Zeeland te Middelburg, ■aakt vanwege de minister van l'erkeer en Waterstaat bekend, Jat in verband met het uitvoeren van de werkzaamheden langs en op de Oostkade te Sluiskil, deze kade, deel uitmakende van de Rijksweg Sluiskil-Axelse Sassing -Axel. van het portiersgebouw van de Association Cooperative Zélandaise de Carbonisation G.A. lot de Baron d'Huartlaan, met in gang van heden tot en met 15 april 1960, of zoveel korter als mogelijk dan wel zoveel langer als nodig zal blijken, voor het verkeer in beide richtingen zal zijn afgesloten, met dien verstan de, dat aan het voet- en rijwiel- verkeer (bromfietsen uitgezon derd) doorgang zal worden ver leend, indien dit door middel van aanduidingsborden is kenbaar gemaakt. Het verkeer Axelse Sassing- verkeersbrug Sluiskil v.v. kan, voor zoveel nodig, gebruik maken van de route Baron d'Huartlaan- noodweg Cokesfabriek v.v. v COMMISSIE VAN BIJSTAND VOOK DE ONTWIKKELING VAN ZEELAND Gedeputeerde Staten hebben de leden van hun college de heren ïr. G. P. M. Dikötter en mr. A. J. van der Weel aangewezen als lid van de commissie van bijstand voor de ontwikkeling van Zee land. De commissie is derhalve als volgt samengesteld: De Commissaris der Koningin voorzitter) en de heren ir. G. P. M. Dikötter, mr. A. J. van der Weel, jhr. mr- F. A. J. W. Scho- zer, P. V. M. Vercauteren, A. H. 5. Stemerding, J. van den Bos, ir. •C. A. L- Horstmann en H. Flik- <veert. Gedeputeerde Staten hebben ie heer W. L. M. Groffen (amb tenaar ter beschikking van de griffier der Staten) als secre taris aan de commissie toege voegd: Mooi resultaat. Zoals bekend heeft het Jeugd-1 «ibaret „De Hoepel" alhier op 30 december 1958 een uitvoering ge geven in het Jeugdgebouw aan de Kerkhoflaan. De netto-opbrengst van deze avond, zijnde het bedrag van ./100,10, is dezer dagen door de jeugdige amateurs overgemaakt san het Koningin Wilhelmina- ,'onds, een geste, waarvoor de iöngelui alle hulde verdienen en «■op wijst, dat men niet al te zwart gallig over de hedendaagse jeugd moet oordelen! Ontspanningsavond L. J. G. en Z. P. M. Gisteravond werd in het Con certgebouw de eerste der beide rntspanningsavonden (de vol gende is a.s. zaterdag te Hoek) gehouden van de afdeling Hoek ■au Terneuzen der Landbouw Jongeren Gemeenschap en de Zeeuwse Plattelandsmeisjes. De heer Jansen, voorzitter der afdeling Hoek-Terneuzen, richt- ïe in zijn openingswoord een speciaal woord van welkom tot zte heren J. de Regt, voorzitter der Z.L.M., Kring Oost Zeeuws- Vlaanderen, J. van Hoeve, voor zitter der Z.L.M. te Terneuzen, de Provinciale secretaris der LJ.G. de heer Klaassen, de voor zitter van de afd. Axel der Z.L.M. ie heer VV. Koster en de streek- roerzitter der L.J.G., de heer M. Uur re. De avond begon met een mu zikaal gedeelte, veTzorgd door een band bestaande uit een 8- tal dames en heren, die op een zeer verantwoorde wijze mooie ontspanningsmuziek brachten. Een vlotte conferencier zorgde tussendoor voor het komische gedeelte. In de pauze werd een rerloting gehouden, terwijl hier na het tweede deel van het mu zikale programma werd afge werkt. Tot slot van de avond verzorg den enige leden een opvoering van een toneelspel in drie be drijven ,,'t Sloofje" van IJs Vis- sel. De rollen werden uitstekend vertolkt en het geheel verried de zeer goede regie van de heer P. van Waes. Door de heer Th. van Kouteren werd voor de gri me gezorgd en deze liet zoals altijd, niets te wensen over, even sis de toneelaankleding van de ■firma Dooms, die smaakvol was. De talrijke aanwezigen toon den door een hartelijk applaus hun waardering voor de mooie- svond. „VéGé"-avond. Dinsdagavond werd in het Con certgebouw vanwege de „VéGé"- winkeliers 'n feestavond georga niseerd, waarvoor bijzonder grote belangstelling bestond. Het ge bouw was tot op de laatste plaats bezet. Het cabaret-variété „Truxini" «wam voor het voetlicht met de revue „Kolder Cocktail". Hier aan werkten een aantal artisten tnee, dié vrij regelmatig voor de radio en televisie optreden. De kennismaking met de con ferencier Henny Roeland ge schiedde op zeer vlotte wijze en viel dan ook bijzonder in de smaak van het publiek. Ad Veen bespeelde op kundige wijze de elavioline, terwijl Inge Larksen aver Hollandse liedjes zong. Mis ser Franly bleek een vaardig sneltekenaar te zijn, die van en kele personen uit de zaal verma kelijke caricaturen in ijltempo maakte. Truxini liet met zijn goocheltrucs, die hij op snel ach ïereenvolgende wijze uitvoerde, de aanwezigen verbaasd staan. Met vrolijke cabaretschetsen, kolderieke bespeling van muziek Vergadering P. v. d. A. De plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid kwam in ,,'s Lands Welvaren" in ver gadering bijeen. De voorzitter van de plaatse lijke afdeling, de heer M. de. Vos, begroette de aanwezigen enj zeide het een verheugend ver schijnsel te vinden, dat hij op deze eerste vergadering in 1959 zo'n bijzonder groot aantal leden kon verwelkomen. Na behandeling van het huis- houdelijk gedeelte, werd door de Wltan heer S. W. Henry in een uitvoe rig betoog een duidelijke uiteen zetting gegeven over de politie ke situatie, waarin ons land zich thans bevindt. De leden kregen hierna de gelegenheid over een en ander van gedachten te wisselen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Na de uitvoerige en levendige I discussie bracht de voorzitter dank aan de spreker en de ove rige aanwezigen voor de pretti ge wijze waarop de besprekin gen waren gevoerd, waarna hij deze zeer geanimeerde vergade ring sloot. Bijeenkomst N. V. V.- vrouwenbond. In café „De Vriendschap" kwam1 de N. V- V.-vrouwenbond voor de eerste maal in 1959 bijeen. ZO WSSlaai Na het zakelijke gedeelte ver kreeg de heer C. Hoek, districts- m mrr: bestuurder van het N. V. V. in Zeeland het woord, om te spre ken over; de interne organisatie van het N. V. V. Spreker begon zijn inleiding met enige waarderende woorden aan het adres van de afdeling Terneuzen. Hij noemde deze af deling „bruisende van activiteit" en zeide verbaasd te staan over het ledental dat in nog geen twee Jp jaar was bereikt. Het enigszins droge onderwerp „interne organisatie van het tp N. V. V." wist spreker" op Vlotte wijze naar voren te brengen, waardoor hem een aandachtig gehoor ten deel viel. Beginnende bij de top der organisatie, spon hij de verschillende takken ver der uit. Besproken werden de werking van de bureaus van Arbeids recht, het Gezondheidsfonds, de N. V. V.-vakantie-oorden; dit al les uiteraard in beknopte vorm. Na deze inleiding volgde nog enige discussie. Aan het eind van dit alles dankte de voorzitster de heer Hoek voor zijn leerzame uiteenzetting en sloot de verga dering. i- Anthony vail Kampen sprak voor het R. K. Vrouwengilde Voor de leden van de afdeling Terneuzen van het R.K. Vrou wengilde sprak in het Parochie huis de bekende Nederlandse schrijver en journalist, de heer Anthony van Kampen. Spreker reisde reeds vele ja ren door veelal onherbergzame gebieden in de wereld, het voor malige Nederlands-Indië, Nieuw- Guinea tot driemaal toe, Groen land en vele andere niet of nau welijks bewoonde streken. Met de vermaard geworden Neder landse bestuursambtenaar-etno loog dr De Bruijn vertoefde hij aan de Wisselmeren op Nieuw- Guinea. Dr De Bruijn, die als enige blanke bij de dwerg-Pa poea's verbleef, toen de Jappen de kusten bezetten, en door de Amerikanen „Jungie-Pimpernel" werd genoemd. De heer Van Kampen vertelde over zijn laatste bezoek, toen hij met een strafexpeditie meeging naar de nog niet lang geleden ontdekte 20.000 Papoea's tel lende onbekende stam der As- rnatters. Op boeiende en meeslepende wijze beschreef de spreker, die een uitstekend verteller bleek te zijn, de tocht naar het dorp, er gens diep in de binnenlanden van Zuid-Nieuw-Guinea, vergezeld van een regeringsambtenaar, mgr Tilemans, de bisschop van Zuid- Nieuw-Guinea, en twee gewapen de Papoea's. De toestanden, die onder deze mensen heersen, zijn ten hemel schreiend. Mochten sommigen geloven dat wilden, die volgens onze begrippen nog in het stenen tijdperk leven (zij kennen nog geen ijzer en staal, gelukkig en ievreden zijn, dan vergissen zij zich deerlijk. Deze mensen wor den geteisterd door allerlei ver- schnKkelijke ziekten, zij leven in de meest onmenselijke omstan digheden en in een voortdurende angst voor de demonen die hen van alle kanten omringen. Het koppensnellen en menseneten, zoals dit bij deze Asmatters nog voorkwam, is een onderdeel van hun geheimzinnig en voor ons volkomen onbegrijpelijk ritueel. Daardoor leiden deze mensen ook geestelijk een vreselijk bestaan. Met zijn met spanning gevolg de inleiding, zijn prachtige kleu rendia's en films toonde de spreker een klein facet van het land en de bevolking van Nieuw-Guinea. De heer Van Kampen heeft daar kunnen zien wat regeringsambtenaren, dok toren, missionarissen en zende lingen in Nieuw-Guinea doen voor deze mensen. Hij noemde hen allen uitstekende kenners der Papoea's en mensen van groot formaat. Het was een bijzonder boeien de en leerzame lezing, waaruit de aanwezigen konden concluderen, dat hulp heel hard nodig is, wil men een miljoen Papoea's tot be tere levensomstandigheden bren gen. Ongeval. De heer A. S. kwam op de Pro vinciale weg met zijn fiets zo on gelukkig te vallen, dat hij een been brak. Hij werd naar het ziekenhuis te Hulst overgebracht. Jaarvergadering Muziek vereniging „E. M. M." Na het spelen van een openings mars opende de voorzitter, de heer P. M. Hoste, de zeer druk bezochte jaarvergadering met een algemeen overzicht over het afgelopen verenïgingsjaar, dat wel een bijzonder gunstig jaar mag genoemd worden. Het jaar 1957 eindigde met een nadelig slot van 1155,77, zodat het er werkelijk voor de vereniging niet rooskleurig uitzag, en er werkelijk moed voor nodig was om „E. M. M." in stand te hou den. Een blij geluid kan genoemd worden de animo onder de jeugd om een instrument te bespelen, terwijl de repetities regelmatig goed bezocht worden, hetgeen natuurlijk van grote invloed is op de prestaties van het corps. Zo werd op het te Hoofdplaat ge houden concours ,,E. M. M." in haar afdeling een eerste prijs toegekend met 100 punten, en dat nog wel nadat in de recordtijd van 15 dagen het verplichte num mer was ingestudeerd. Na het vaststellen der notulen en het uitgebracht rapport van de kascommissie, vervolgde de voorzitter zijn overzicht. Uit het verslag der kascommis sie blijkt, dat het nadelig saldo van 1957, aan het eind van 1958 van 1155,77 is teruggebracht kunnen worden tot 509,27. Op voorstel van een der dona teurs werd in de gemeente een kollekte gehouden, die zich in al ler sympathie mocht verheugen want zij bracht 2186,25 op. Dit bedrag is gestort in een reserve fonds voor de aanschaf van nieu we instrumenten. In samenwerking met de plaat selijke V. V. V. en de diverse sportverenigingen zal gedurende het badseizoen een zomerfeest worden' georganiseerd. De aftredende bestuursleden de heren P. M. Hoste en H. Cijsouw werden bij acclamatie herkozen en tot onderdirecteur van „E. M. M." werd benoemd de heer D. Duininck. Aan het slot der vergadering betuigde de voorzitter zijn grote dank voor de grote belangstel ling zowel van de zijde der leden als van de donateurs, waarna het muziekgezelschap een tweetal marsen ten afscheid liet horen. Forumavond Afd. Sas van Gent der K. V. P. Het is voor het bestuur zeer verheugend om een volle zaal belangstellenden hartelijk wel kom te kunnen heten. Dit zei de heer W. Colsen maandagavond aan het begin van een z.g. fo rumavond die de afdeling Sas van Gent der K.V.P. in het Ver enigingsgebouw had belegd. Als forumleden traden aan de heren J. van Dongen, ir. G. P. M. Dikötter en R. A. J. den Boer. Voorafgaande aan het gedeelte van de avond waarin men vra gen kon stellen, hield de heer J. van Dongen eerst een inleiding over de ontstane kabinetscrisis en haalde daarbij verschillende puhten aan die tot de crisis had den geleid. Na dé gemeenteraadsverkiezin gen, aldus de spreker, vVas er een bepaalde spanning in de Ka mer die al spoedig een uitweg vond in de grotere tegenstellin gen en vooral scherpere debat ten. De Wet Vervreemding Land bouwgronden deed de scherpere tegenstellingen al direct naar voren komen. Tot een uitbarsting kwam het bij de behandeling der begroting voor Financiën. Het verdere verloot:van de re geringscrisis is bekend. Nu is het een algemeen ver schijnsel, ging de heer Van Don gen verder, dat iedere partij pro beert voor te stellen alsof zij alleen de verschillende nieuwe maatregelen of wetten op welk terrein ook heeft bewerkstelligd, maar men begrijpe dat dit pro paganda is met het oog op de verkiezingen. Alle gemaakte fouten zijn gezamenlijk gemaakt en óók de verbeteringen zijn een gevolg van samenwerking. Sprekend over de zitting van de Provinciale Staten van Zee land, sprak de woordvoerder er zijn verwondering over uit dat hij bij de algemene beschouwin gen de heer Van Oorschot had horen spreken over belastingver lagingen die zouden plaats heb ben, die doorwerkend ook de pro vincie en gemeente zouden tref fen. Voor zover bekend heeft er geen enkele belastingverlaging plaats gehad, terwijl het toch wel voor de hand ligt en ook in de Kamer ter sprake is gebracht, dat de bestedingsbeperkende maatregelen niet teveel de ge meente en provincie mochten raken. Er is wel een belastingverla ging voorgesteld maar dat was een amendement van de heer Peschar dat betrekking had op de vrijgezellen. Zeer interessant was het ge deelte van de avond waarop vra gen konden worden gesteld waar een druk gebruik van werd ge maakt. Vragen werden er gesteld over het structuurplan voor de ka naalzone. Ir. Dikötter beantwoordde de door HANS-OTTÖ MEISSNER Nederlandse bewehking: H. MAGNIN VERSCHUUR vragen zeer uitvoerig en zei in zijn antwoord o.a. dat er reeds een paar jaar geleden door het provinciaal bestuur opdracht was gegeven om een ontwikke lingsplan op te stellen voor ge heel Zeeuws-Vlaanderen, daarom verheugde het spreker ten zeer ste dat men er in de kanaalzone toegekomen was om een ontwik kelingsplan op te stellen voor de vijf samenwerkende gemeenten dat zou dienen als onderdeel voor net gehele plan voor Zeeuws- Vlaanderen. De gemeenten zullen hun uit breidingsplannen moeten aan passen aan het ontwikkelings plan, dat, als het er eenmaal is, bindend zal zijn voor de deel nemende gemeenten. Op een vraag wat er allemaal gebeurd was bij de behandeling van de subsidie-aanvraag van het VVit-Gele Kruis, zei de heer Van Dongen dat hij het betreurde dat het zo gelopen was. Het Wit- Gele Kruis had zijn gevraagde subsidie gekregen maar had er voor over spitsroeden moeten lopen en dat was niet geheel overeenkomstig het doel dat het Kruis nastreeft. Binnen 10 jaar zal het nieuwe kanaal gerealiseerd zijn, ver klaarde ir. Dikötter. Voor de mensen die langs het kanaal wonen ziet het er niet zo roos kleurig uit. Deze mensen wonen daar op een contract met Rijks waterstaat en daarin is o.a. op genomen dat men er bouwt op eigen risico met dien verstande dat men op last van Rijkswater staat zijn hebben en houden moet afbreken zonder een kans op ook maar één cent vergoe ding, hetgeen uitdrukkelijk in het contract is opgenomen. Er is echter een lichtpuntje, aldus de heer Van Dongen, door een precedent dat er geschapen is op Zuid-Beveland waar ook een dergelijk geval zich afspeelt en waar men met interesse de ontwikkeling van afwacht. Het zal van groot belang zijn te we ten wie 't leeuwenaandeel in de kosten zal betalen. Doet België dat, dan zal het wel enige pro blemen scheppen. Bij de werkloosheid wordt er teveel gesproken in cijfers, maar men vergeet dat achter al deze cijfers de mensen staan met hun noden; 't interesseert een werk loze heel weinig of hij nu deel uitmaakt van een percentage van 12 of van 1. Als men over gaat tot het uitvoeren van D.A. C. W.-werken dan moeten dat werken worden die nuttig zijn voor de toekomstige ontwikke- "l.ig van' de provincie. Een goed.1 kans zat hierin voor het ontwikkelingsplan omdat men nu al datgene kan laten doen dat in de toekomst toch moet ge beuren. Aan het eind van de avond kon de voorzitter dan ook terecht spreken van een zeer geslaagde avond waarvan men er zeker nog meer zal beleggen in de toe komst. 'Ouderavond. Voor de ouders en genodigden van het lekenverpleegsterskorps uit het Elizabeth-ziekenhuis werd dinsdagavond een contactavond belegd. Het kopje koffie bij aankomst geserveerd liet, vanwege het stormachtige winterweer, zich extra smaken. Na in 'n rondwan deling de sfeer waarin hun kin deren werkzaam zijn, te hebben opgenomen, werd de gasten een toneelspel gepresenteerd. Het was een herhaling van het opge voerde blijspel een week geleden tijdens de jubileumviering van de geneesheer-directeur C. G. Ramselaar die evenals de moe der overste en de pater rector van het ziekenhuis, hierbij aan wezig waren. Na de „Nare dingen op Leeu wenburg", zo luidde de titel van het blijspel, te hebben meebefcefd werden traktaties aangeboden. Enkele kleurenfilms lieten beelden zien uit het ziekenhuis leven in vele schakeringen. 53) (Nadruk verboden). Natuurlijk, knikte ze, na tuurlijk heeft hij hulp nodig. Intussen dacht zij er over na, waarom hij nu opeens hulp no dig had. Toen zij nog bij hem was, wilde hij alles zelf doen. Amriss was van plan heen te gaan en had haar reeds de hand gereikt, toen hij merkte dat er ergens iets niets klopte. Nu, waarom maakt de Rö- merin zich nog zorgen? Alles is best in orde en zoals ik Stefan! Dat bestaat toch niet dat geloof ik eenvoudig niet. Toch is het zo, professor. Stefan Holl is getrouwd. Zoen met wie is die verrader dan wel getrouwd? Zo'n zeeslang van het Como- meer? Zo eentje in een Bikini en met bloedrode nagels aan haar voeten.nou. Dr Holl is getrouwd met juffrouw Alberti, zijn patiënte. De professor liet haar hand los en deed een pas achteruit. Zij zag aan hem wat hij Een gezellig samenzijn was het besluit van deze ouder-contact- bijeenkomst. Vrouwengilde. Gisterenavond kwamen de dames-leden van het plaatselijk R. K. Vrouwengilde met een aan tal genodigden bijeen in het Ver enigingsgebouw waar de heer Poucke uit Assenede een aantal toeristische filmopnamen uit Spanje en Frankrijk liet zien. In het tweede gedeelte van de avond, nadat de gasten op een kopje koffie waren getrakteerd, werd de Lourdes-film vertoond. Het was in het slotwoord de presidente die namens allen de heer Poucke haar dank betuigde voor het gebodene. Zweed maakte dodelijke val. Tijdens het lossen van stukgoe deren uit liet Zweedse schip „Ca nada", dat in de Vlissingse bui tenhaven ligt, is maandagavond één van de Zweedse lichtmatro zen, de 21-jarige Nils Gunnar Lokke, bij het afdalen van een ladder misgestapt en in het 9 meter diepe ruim terecht geko- men. Hij is eerst boven op de Vlissingse havenbaas K. geval len en daarna op een ijzeren biels, waarna hij bewusteloos bleef liggen. Hij werd per ambu lance naar het St. Jozefzieken huis te Vlissingen overgebracht waar bleek dat hij een sehedel- basisfractuur had opgelopen. Hij is dinsdagmorgen overleden. De havenbaas had slechts lich te verwondingen. Jaarvergadering N. C. B. De afdeling IJzendijke van de N. C. B. hield in hotel Lievens haar algemene vergadering. De voorzitter, de heer R. de Badts, opende de vergadering met de Christelijke groet waarna hij de overleden leden A. H. van Waes en P. Dierickx herdacht. Uit het jaarverslag blijkt, dat er veel spanning is geweest met een toch nog gunstig eind-resul taat. De prijs en de opbrengst van de suikerbieten was goed, zodat van een rendabele teelt kan worden gesproken. Met het vlas ging het minder goed. De aard appelprijs begon laag, maar trok later flink op. De varkensteelt was rendabel te noemen, terwijl ook het rundvee behoorlijke prij zen opleverde. De afdeling telt 131 leden. De omzet liet weer een vermeerde ring zien van 56.430 kg. Dank werd gebracht aan de heer Van Campen voor zijn werkzaam heden ten opzichte van de brouw- gersthandel. Uit de rekening en verantwoor ding bleek dat was ontvangen 3532,95 en uitgegeven 1665,28, goed slot 1867,67. Het totale te goed inclusief spaarbankboekje bedraagt 5170,52. Het aftredende bestuurslid R. de Smet werd herkozen, terwijl in de plaats van H. Simons, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer A. Del- laert. De R. K- Boerinnenbond kreeg 50,subsidie, de Jonge Boe rinnenbond 25,en de R. K. Jonge Boerenstand 50, De voorzitter hield een opwek king voor de graaninzameling voor de Afrika Alarmactie. Op 11 juli 1959 bestaat de af deling 25 jaar; dit jubileum zal feestelijk worden herdacht. Na de rondvraag, waarvan door velen gebruik werd ge maakt, volgde een uiteenzetting over de praktijklessen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Schoondijke door de directeur der school ir. J. Roest. Het bleek, dat West Zeeuws-Vlaanderen het meest gemechaniseerd landbouw gebied is in Nederland. Spreker zette uiteen wat er moet gedaan worden om deze dure machines zo rendabel mogelijk te gebrui ken. Het grote nut van het vol gen van praktijkcursussen kwam hierbij sterk tot uiting. Holl kenzolang hij bacillen dacht, wat hij denken moest. bij de hand heeft, kijkt hij nietEn toen zei hij het ook, maar naar andere meisjes. Dat ge- op zijn eigen manier looft U toch ook nietNou, het zonnige zuiden Nee, gaf zij toe, dat geloof kan me gestolen worden ik ook niet, vooral nu hij zich 1 dan hebben we hier in de snij- om zijn vrouw moet bekomme-kamer toch een heel wat gezon- ren. dere lucht Waar moet hij zich om be- Hij greep haar zo stevig bij kommeren? de schouders beet, dat het Om zijn jonge vrouw, pro- haar pijn deed. fessor. I Römerin, geloof een oude Met een ruk schoof Amriss kwakzalverWerken is nog zijn bril op zijn voorhoofd Ik hoor toch nog met bei de oren, maarik versta het misschien niet goed meer? Toch wel, professor, pro beerde Helga te glimlachen, Dr Holl is acht dagen geleden ge trouwd. Met open mond keek Amriss haar aan. altijd een reusachtige medicijn! De lieve God heeft het spe ciaal voor de mensen uitgevon den, v/ie anders niets meer hel pen kan. Hij liet haar los en liep zo vlug weg, dat zijn open jas als een paar witte vleugels achter hem aan vloog. De ontmoeting met Amriss had haar goed gedaan en hij was ook de eerste met wie zij over Holl's huwelijk met Ange la gesproken had. Waarom eigenlijk? Zij wist het niet en waarom zij niet meteen er aan toegevoegd had. dat het maar een schijnhuwelijk was, wist ze ook niet. Het was haar eenvou dig ontglipt en het was goed zo. Eens moest ze het toch tegen iemand zeggen. Zij ging de trap op en liep naar buiten. Plotseling had ze honger en moest wat eten. Voldoende te eten was thans niet moeilijk meer. Voor het eerst waren de dagelijkse zor gen om voedsel werkelijk voor bij. Alberti had zijn woord ge houden en nog wel met een on behaaglijke stiptheid. Nauwe lijks had zij de begroeting met mevrouw Von Bergmann achter de rug of er werd al een brief van het Duits-Italiaanse Insti tuut afgegeven. Daarin stond, dat men haar als erkenning voor uitzonderlijke diensten als verpleegster in Italië een stu diebeurs van twee jaar had toe gekend. De toelage was aan zienlijk en toereikend voor een veel langere tijd dan zij nodig had tot aan haar proefschrift. Zij kon zelfs nog reiken tot de assislententijd. Nauurlijk zou het des te lan ger duren voordat alles terug betaald was. Maar terugbetalen zou zij hetdat zeker! Zelfs al zou ze weer moeten honger lijden! Hot was al erg genoeg, dat zij Alberti's geld aannam! Maar ten. lotte werd het graag en ook op taktische wijze gege ven Het zou waanzin geweest zijn zo'n kans eenvoudig voor bij te laten gaan. Het was onrechtvaardig nu niet tevreden zijn. Precies zo als het gekomen was, had hij het zelf gewild. Alberti had het idee van een schijnhuwelijk op gegeven, zodra hij van haar verhouding tot Stefan hoorde. En Stefan zelf had hem ge zegd, dat hij Helga toebehoorde. Hij had zich eerlijk tegen dit huwelijk verzet. Zij zelf was er voor geweest, zij zelf had Alber ti's bedenkingen te niet gedaan en Stefan lot die stap gedwon gen. Nee, zij mocht niemand een verwijt maken. Zo zij toen niet kon weten hoe zwaar het haar vallen zou alles te moe ten aanzien, dan was dat haar eigen domheid geweest. Geen j van hen had iets gedaan dat niet tot zijn zeldzame rol be hoorde. Zij allen moesten nu het spel tot het eind toe spelen. Alleen 'Angela speelde niet, maar was echt, werkelijk geluk kig en toonde dat overmatig. Het arme kind! Natuurlijk was Stefan haar genegen, misschien zonder het zelf te weten. Men moest ook wel lief voor haar zijn, uit me delijden alleen al. Zijzelf hield ook veel van het arme schep seltje, heel veel zelfs. Werkelijk, het was allemaal verschrikkelijk moeilijkvoor Holl, voor haar en voor Alberti was het natuurlijk het ergste. Want terwijl hij binnenkort alles verloor, vond zij weer te rug, wat zij op het ogenblik zo miste. (Wordt vervolgd). Voorzitter R. de Badts dajiic, de spreker voor zijn duidelijk uiteenzetting waarna men aat de koffietafel ging. Na de maaltijd hield dr. Ja^ van Lierde oud-IJzendijkenaar een boeiende lezing over „vva betekent de Euromarkt voor om landbouw?" Kanariekv.ekers boekten sik cessen. De leden van de vogelliefheb, bersvereniging „De Vogelvrien. den" namen met 73 kanaries dec aan 'n tentoonstelling te Knock' Zij behaalden daar als verenigd de beker voor de „Beste Verdien, ste". Verder werden de volgende p prijzen behaald: L. Jaumotte, Ie prijzen; K. Hamelinek, G- Ver., nix, A. Hofman, allen twee if prijzenGebr. van de Broeke, c van Rentergem, mevr. A. Dek. ker, J. Verstraete en O. Scher. bijn, allen een le prijs. Jaarverg. Oranjevereniging Dinsdagavond hield de Oranje vereniging haar jaarvergaderir. in het Verenigingsgebouw. In zijn openingswoord verwe komde de voorzitter, de heer t A. de Kraker, de aanwezigen e: in het bijzonder burgemeestt Trimpe. De voorzitter deelde ms de, dat tot zijn spijt in 1958 gee kinderfeest kon wordend gehoi den, doch met de ouden van d< gen is een mooie reis gemaak: Hierna werd enige ogenblikkt stilte in acht genomen ter nag, dachtenis van de ouden van a, gen, die in 1958 zijn overleden Na vaststelling der notulen ga: de secretaris, de heer J. W. h see, een uitgebreid verslag ove 1958. In het bestuur kwam gedi rende het afgelopen jaar geci wijziging. De gehouden kolieki voor de reis van de ouden van da gen bracht 940,60 op, waarvoo de ingezetenen dank werd be tuigd. De voorzitter deelde mede getracht zal worden een kindei feest te organiseren en ook reis voor de bejaarden. Uit het verslag van de penning meester, de heer W. van Vessen: bleek dat het jaar 1958 sloot me een batig saldo van 367,36. He; aantal leden bedraagt 125. De periodiek altredende be stuursleden de heren W. vai Vessem en L. W, Hamelink wei den bij acclamatie herkozen. Het voornemen bestaat om 50ste geboortedag van H. M. Ko- ningin Juliana feestelijk te hei denken, waarvoor hij bij voorbaat de medewerking van alle Inge- zetenen inriep. Besloten werd oa begin februari de verschillende verenigingen en afgevaardigde!: van buurten en straten uit te nü digen voor een gezamenlijke ver gadering. Op een vraag van de heer Jat Dieleman om ter bestrijding dei kosten voor het bijwonen van ee filmvoorstelling een lage entr prijs te vragen, antwoordde secretaris, dat veelal bij het aar, bieden van bedrijfsfilms de con ditie wordt gesteld, dat deze gra tis kunnen worden bijgewoond Dit is ook het geval bij de films die na afloop der vergaderin; zullen worden vertoond. Hierna sloot de voorzitter deze prettige vlot verlopen vergadc ring. Fijnvoorstelling N.V. Shell Nederland Door de N.V. Shell-Nederlanc was aan het bestuur der Oranje vereniging ter beschikking steld de bedrijfsfilms „Diep Ne derland", waarbij het moer/aar. opsporen en de hoogst interessan te winning van aai dolieprodufe ten in ons land, gevolgd kon wor den, terwijl „Strijd zonder einde het samenstellen en produceren van diverse chemische bestri) dingsmiddelen van de mens te gen het insekt liet zien, en ten slotte werd een film vertoont van het grote luchtvaartfestijn op Ypenburg te 's-Gravenhage. Het was een bij uitstek leer» me en boeiende filmvoorstelling- die de volle aandacht had van de aanwezigen. De voorzitter was zeker alle: tolk, toen hij aan het slot van df voorstelling de vertegenwoordi ger van de N.V. Shell-Neder ia::: verzocht de directie de dank va: allen over te brengen. Des namiddags werd een m»: op de kinderen afgestemde til® voorstelling gegeven, waan# de kinderen volop hebben gf noten. De hertog van Edinburgh J woensdag per vliegtuig in In aangekomen voor een bezi van veertien dagen. Dit is eerste bezoek aan India van e lid van de Britse koninklijke f milie sedert India in 1946 hankelijk werd. Meer dan hc derdduizend mensen waren het plein bij het president! paleis tezamen gestroomd juichten en klapten toen de h tog met zijn gastheer, pre®6' Nehroe, voorbijkwam. Gedurende een gedeelte v;> de tijd van zijn bezoek zal Pr-' Philip de gast zijn van pru dent Prasad. Het hoofddoel van het bez is bijwoning van de 46ste vergadering van 't wetenscha pelijk congres in de univers:' van de hoofdstad. Prins Phi'. krijgt ook een eredoctoraat v# deze universiteit. Verder hij belangrijke objecten, de stuwdam die te Bhuka i-i Himalaja wordt gebouwd, atoom-energie-instituut te B1' bay, de textielstad Ahmedat en de Taj Mahal te Agr» p zichtigen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2