Amerika wil vrede en is bereid tot verzoening Vliegtuig met Mikojan maakt noodlanding V erkiezingscampagne in Luxemburg AUTO-RIJLESSEN Cecil B. de Mille overleden Verklaring vanYon Brentano Persconferentie van Eisenhower SCHIPPERS Landbouwschap dringt bij regering aan op maatregelen i. v. m. noodtoestand in de vlaswereld Spierpijn Kloosterbalsem Slcepreis met een half schip HET WEER WEERBERICHT ZaCht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnenaeat: Terneuze». IDirecteur-Hooffiredacteur I. van de Saade Redactie-adres: Noor datraat 55—57 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 i Gironummer "3150 I Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaalper maand f2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 22 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4582 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAB Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«c advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. DE ONLUSTEN IN ARGENTINIË In de arbeiderswijk van Buenos Aires is het dinsdagnacht tot he vige gevechten met de politie ge komen. De arbeiders hadden bar ricaden opgeworpen en stelden zich teweer tegen de aanvallende agenten- Toch blijkt uit de berichten dat de harde aanpak van de regering zijn uitwerking niet mist en dat de stakers die er niet in geslaagd zijn het land stil te leggen onder ons verdeeld zijn. Een groot aantal vakbonden uit niet-indu- striële sectoren beval hun leden de staking nog dinsdag te mid dernacht te beëindigen. De Pero- I nistische vakbonden zeggen de staking te willen laten voortdu ren totdat „de laatste gearres- i teerde arbeider vrijgelaten is Totnogtoe zijn er meer dan 300 I arrestaties onder Peronisten en f communisten verricht. Het ministerie van Oorlog maakte woensdagochtend be kend dat troepenversterkingen uit de provincie Corrientes en Entrerios op weg zijn naar de hoofdstad om de orde te helpen handhaven- Cuba nodigt waarnemer van Ver. Naties uit De voorlopige president van i Cuba, dr. Urrutia, heeft de per manente afgevaardigde van Uru guay bij de Ver. Naties dr. Enri que Rodriguez Fabregat, uitge nodigd als waarnemer van de volkerenorganisatie het verloop van de processen tegen voorma lige aanhangers van de verdre ven president Batista te komen volgen. Dr. Fabregaat heeft nog geen besluit genomen. ONTSLAG VAN SAARLANDS KABINET Het kabinet van Saarland heeft woensdag zijn ontslag aan geboden. Er dreigde reeds enige tijdeen regeringscrisis n.a.v. het verzet van de minister van Justitie, Ney tegen het opnemen van ver tegenwoordigers van de christe lijke volkspartij van Hoffmann in de regering. Ney is onlangs ontslagen. De coalitie-partijen de christen-democraten, de sociaal-democraten en de de mocratische partij van Saarland hadden besloten tot toelating van de partij van Hoffmann. De christ. volkspartij steunde destijds 't plan voor een „Euro pese status" voor het Saarge- bied, dat echter in een referen dum in 1955 werd verworpen. Eisenhower: „Amerikaanse volk is bereid redelijkheid met redelijkheid te beantwoorden, maar het laat zich niet ringeloren" President Eisenhower heeft woensdag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd dat de Russische plaatsvervangende mi nister-president Mikojan op diens reis door de Verenigde Staten moet hebben vastgesteld, dat Amerika de vrede wil, bereid is tot verzoening en bereid is redelijkheid met redelijkheid te beantwoorden, maar dat het zich niet laat ringeloren. De president sprak als zijn mening uit, dat Mikojan inziet, dat dit het stand punt van het volk en van de autoriteiten is. Toen een verslaggever hem vroeg hoe hij over Mikojan denkt, antwoordde Eisenhower, dat zulks moeilijk was na een tamelijk lang onderhoud nu en een kort gesprek in Moskou in 1945. Mikojan is in elk geval een buitengewoon intelligente man, die knap is in het verdedigen van het Marxisme, zoals die leer is uitgelegd door Lenin en anderen. Er zijn geen onderhandelingen met Mikojan gevoerd, aldus Eisenhower. Van beide kanten zijn verklaringen afgelegd over problemen met het doel tot een beter onderling begrip te komen. In antwoord op de vraag ol hij een reis van de vice-president, Nixon, aan de Sowjet-Unie, waartoe Mikojan de vice-presi dent heeft uitgenodigd, zou toe juichen, antwoordde Eisenhower, dat hij dat niet weet. Maar hij dacht wel, dat een bezoek van een particulier waardoor de nor male uitwisselirg van bezoeken eens wat meer publiciteit krijgt, wel goed was. Degenen die kritiek hebben op de Amerikaanse begroting van 77 miljard dollar, lijden aan schi zofrenie, aldus Eisenhower. Hij waarschuwde andermaal voor het gevaar van inflatie in de Verenigde Staten Verder zei de president, dat naar zijn persoonlijk oordeel het amendement op de grondwet, waarbij wordt bepaald dat iemand niet meer dan twee ter mijnen aan één stuk president kan zijn, dient te worden inge trokken. (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 SOWJET-UNIE OVER NOORSE VLIEGBASIS Het Russische blad „Izvestia" heeft gemeld dat het Noorse vliegveld Bodö sedert korte tijd dient als vertrekbasis van Ame rikaanse en Britse vliegtuigen voor verkenningsvluchten „in de richting van de Russische gren zen". Volgens het Sowjetrussische persbureau Tass heeft de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, Zorin, enkele dagen ge leden de aandacht van de Noor se ambasadeur in Moskou hierop gevestigd. Zorin had daarbij de hoop uitgesproken dat de rege ring in Oslo „de nodige maatre gelen zal nemen om te voor komen dat Noorse vliegvelden worden gebruikt voor vijandige bedoelingen ten opzichte van de Sowjet-Unie". Waarnemend chef van Oostduitse militaire inlichtingendienst gevlucht De waarnemend chef van de militaire inlichtingendienst van de Oostduitse staatsveiligheids dienst wiens naam niet is ont huld, is naar West-Duitsland ge vlucht, zo is uit welingelichte bron vernomen. Hij vluchtte reeds enkele tijd geleden, maar in Bonn was het feit van zijn vlucht geheim gehouden. Het Landbouwschap heeft op- ïiieuw een ernstig en dringend beroep gedaan op de regering om maatregelen te treffen ten einde dit jaar het hoofd te kun nen bieden aan de noodtoestand die in de vlasnijverheid aan wezig is. Bij de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening a.i., de heer Staf, is aangedron gen op het spoedig nemen van door haar overleg gepleegd moei worden met België. Ir. D. S. Tuynman zeide de Russische dumping niet alleen voor de vlasserij een gevaar te vinden. Deze dumping op het ge bied van het vlas is z.i. een van de symptomen van een veel gro ter Russisch economisch offen sief. Daarom moet deze gehele zaak naar zijn mening op een veel breder plan worden bezien maatregelen. Dit heelt de voor- :en aangevat. Rusland is boven- zitter van het Landbouwschap, dien niet alleen op het gebied de heer H. D- Louwes, woens- j van granen, maar ook op dat dag in de te 's-Gravenhage ge- van zuivel zeer actief. Men kan houden openbare bestuursverga- zijns inziens niet volstaan met (Advertentie) of rheumatiek?Flink wrijven met KIoosterbalsem, die diep in het weefsel dringt. wrijft de pijn weg j In het groothertogdom Luxem burg is de campagne voor de verkiezingen van 1 februari volop aan de gang. Tweehonderd twee en twintig kandidaten van 5 par tijen betwisten elkaar de 52 ze tels van de Kamer van Volks vertegenwoordigers. In het zuiden en het centrum hebben 4 partijen ieder een vol ledige lijst ingediend. Door een progressistische partij werd in het zuiden een onvolledige lijst ingediend. Dit „nationaal solida- riteitsfront" heeft slechts 15 kan didaten voor de 20 zetels, welke in dat kiesdistrict beschikbaar zijn. De communistische partij heeft verklaard dat ze na overleg met de vertegenwoordigers van de socialistische partij besloten heeft in liet noorden en het oosten van het land geen lijst in te dienen „ten einde de verkiezingsbereke ningen van de clericalen te doen mislukken". De kans bestaat na melijk, dat de christen-democra tische partij thans haar 27ste zetel behaalt, zedat zij de vol- Verklaring van de bisschop van Havanna over de executies De bisschop van Havanna, mgr. Alfredo Muller, heeft ophelde ring gegeven n.a.v. een verkla ring die de pers aan hem had toegeschreven; hij zou gezegd nebben dat, ofschoon de Rooms- Katholieke kerk geen voorstan der van de doodstraf is, de exe- cuties op Cuba noodzakelijk zijn. De bisschop heeft taans de volgende verklaring uitgegeven:, „Ik beperkte mij ertoe te ver klaren dat ik persoonlijk tegen doodstraf ben, dat de Katho lieke Kerk steeds genegen is te ver ven en dat zij slechts in ''nkele speciale gevallen, wan neer een dergelijke straf ge rechtvaardigd is, de doodstraf toelaatbaar acht." strekte meerderheid zou verkrij gen. De christen-democratische par tij zegt dat haar program steunt op „gematigdheid en gezond ver stand". De socialistische partij wenst de cociale instellingen verder op te bouwen en op te komen tegen „de sociale remmingsactie van de clericaal-libcrale reactie". De democratische partij (libe ralen) verklaart zich voorstander van „properheid" in staatszaken, tegen machtsmisbruik en tegen corruptie. Zij belooft vooral een hervorming van het leger en een belastingvermindering vooral voor de kleine ondernemingen. De communistische partij, die nu drie zetels heeft, komt slechts in liet zuidelijke en het centrum district op. De campagne verloopt rustig. Er is grote belangstelling voor de vergaderingen. Het vliegtuig van de S.A.S. de Scandinavische luchtvaart maatschappij waarmee de Russische vice-premier Mikojan op weg was naar Kopenhagen heeft een noodlanding moeten maken in Argentia (New Found- land). Een woordvoerder van de „Pan American World Airlines" verklaarde dat er in een van de motoren van het toestel een DC 7 brand was ontstaan. Het vliegtuig landde met twee uitgevallen motoren. Aan boord bevonden zich in totaal 48 passagiers. Omürent de noodlanding heeft de S.A.S. de volgende verklaring uitgegeven„Het lijnvliegtuig van de S.A.S.de „Brage Viking", een DC-7c ver trok onder commando van ge zagvoerder Arne Schultzberg om 20 uur G.m.t. van Idlewild met bestemming Kopenhagen. Aan boord bevonden zich 34 passagiers, onder wie de Rus sische vice-premier Mikojan. Ten zuiden van Gander con stateerde Schultzberg dat de supercharger van de buitenste stuurboordmotor niet goed werkte. Hij zette de schroef van deze motor onmiddellijk in vaanstand. Schultzberg besloot naar Idlewild terug te keren. Het was toen 23.35 uur G.m.t. en men had dus ruim 3Ve uur gevlogen. Op de terugweg naar Idle wild, ongeveer 20 minuten later, constateerde de bemanning brandalarm in de andere bui tenmotor, waarop de gezagvoer der besloot een landing te ma ken op de dichtst bijzijnde lucht haven, de marinehaven Argen tia op New Foundland. De vlucht naar Argentia duurde ruim een uur. De lan ding verliep normaal. De DC-7c is in staat normale hoogte te houden met slechts twee draai ende motoren. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de S.A.S. voorgekomen, dat twee moto ren van een toestel tijdens een vlucht niet werkten. De tech nische dienst van de maat- Een schip van de Zwitserse zeevloot, het in 1952 gebouwde, 5058 b.r.t. metende m.s. „Nyon", liep 15 nov. 1958 bij St. Abbs- head onder de Britse kust op de rotsen, zat daar onwrikbaar vast en brak na een lange wor steling met water en wind in tweeën. Na vele vergeefse pogin gen mocht het toch nog geluk ken het vrij gaaf gebleven ach terschip, dat niet gezonken was, vlot te krijgen en te bergen. De rederij, de Transport Maritimes Suisse-Outremer te Genève, be sloot toen het schip niet alleen weer compleet te laten maken, maar het zelfs nog te laten ver groten, zodat het aan draagver mogen ongeveer 500 ton zou win nen. Bij inschrijving is aan de N.V. Boele's Scheepswerven en Ma chinefabriek te Bolnes dit niet alledaagse karwei gegund. Deze werf is zelfs reeds bezig met de bouw van het nieuwe voorschip, dat ook ruimen en laadgerei zal bevatten. Het is de bedoeling, dat de vernieuwde en verlengde „Nyon" half juli a.s. zal worden opgeleverd. Verwacht wordt dat het in Schotland liggende achterschip zaterdag a.s., getrokken door boten van L. Smit en Co's In ternationale Sleepdienst, uit Schotland zal vertrekken en dinsdag d.a.v. te Bolnes 2al aan komen. Boele's scheepswerven te Bol nes voorzagen in 1957 ook de Braziliaanse „Sarrapo" van een nieuw voorschip. Een Italiaan, die tot levens lange gevangenisstraf veroor deeld was en onlangs gratie heeft gekregen na bijna dertig jaar in gevangenschap te hebben doorgebracht, heeft verzocht weer gevangen te worden ge houden, omdat zijn dochters hem zijn misdaad niet willen verge ven. De man had in 1929 zijn vrouw gewurgd. schappij zal de vier motoren van de „Brage Viking" verze gelen en naar Stockholm op zenden teneinde een diepgaand onderzoek in te stellen. Alle passagiers bevinden zich in goede welstand. De Ameri kaanse marine besteedde alle zorg aan de passagiers, die op zo'n onverwachte wijze op de basis zijn geland. Eén van de passagiers zei dat men zich in het toestel he lemaal niet ongerust had ge maakt. Via de luidsprekers was medegedeeld dat een motor in brand was geraakt en dat de piloot besloten had te Argentia te landen. De landing verliep heel vlot. Mikojan bleef kalm. Nadat hij het vliegtuig had verlaten, wandelde hij het vlieg veld rond en bleef staan kijken bij een kegelbaan waar gespeeld werd. S.A.S. heeft reeds een extra toestel van Kopenhagen naar Argentia gezonden om de ge strande passagiers mee te ne men. Afscheidstelegram van Dulles aan Mikojan Minister Dulles heeft dinsdag aan eerste vice-premier Mikojan mede namens president Eisen hower en de andere functionaris sen die de Russische leider in de Verenigde Staten heeft ontmoet, een afscheidstelegram gezonden, waarin hij hem verzocht tegen over het Russische volk uitdruk king te willen geven aan de op rechte wens van het Amerikaan se volk om in vriendschap met de Russen te leven. „Wij hopen dat u premier Chroesjtsjef kunt berichten, dat u begrip hebt gekregen van de opvattingen van ons volk niet alleen van het verlangen naar vrede dat het met zijn regering zozeer met de mensen overal el ders deelt, maar ook van zijn on wankelbaar geloof in het recht van de mensen om hun eigen vorm van regering te bepalen", aldus het telegram. Dulles deelde voorts mee, dat de president van oordeel is dat meer bezoeken en uitwisselingen kunnen leiden tot een beter on derling begrip. „De president is er zich van bewust dat u werkt onder een stelsel van staats- kapitalisme. Hij hoopt dat het voor u nuttig is geweest, de voor uitgang van ons volk onder ons systeem van individueel kapita lisme te hebben gezien. Wij zijn er zeker van dat u deze ervaring interessant hebt gevonden", zo besloot de Amerikaanse minister zijn boodschap aan Mikojan. INDONESIË Tweede Russisch crediet Volgens het dagblad „Merde- ka" in Djakarta, overweegt de Sowjet-Unie om aan Indonesië een nieuw crediet te verlenen van 50 miljoen Amerikaanse dollar, boven, het crediet van 100 miljoen, dat reeds eerder werd verstrekt. De Russische ambassadeur in Djakarta, Wolkov, zou dinsdag hierover besprekingen hebben gevoerd met de Indonesische minister van Buitenlandse za ken, dr. Subandrio. dering van het Landbouwschap medegedeeld. Oorzaken van crisis De oorzaken van de crisis zijn vooral gelegen in Russische dum ping, de subsidies in andere Westeuropese vlasverwerkende landen die de marktverhoudin gen ernstig verstoren en tenslot te de discriminatie ten opzichte van andere agrarische produkten waarvoor wel garanties gelden. Tengevolge van de moeilijk heden wordt de bestaansmoge lijkheid van de vlasserij meer en meer aangetast, waardoor de werkgelegenheid steeds minder wordt. Het Landbouwschap acht het noodzakelijk dat een subsidie wordt verleend van ongeveer driehondertwintig gulden per ha, waardoor enerzijds discrimina ties, met name ten opzichte van België en Frankrijk, worden op geheven en anderzijds het ver schil tussen kostprijs en markt prijs grotendeels wordt over brugd. De wijze waarop deze sub sidie zou kunnen worden ver strekt zou van gelijke aard kun nen zijn als die waarop in 1958 een tegemoetkoming is ver leend („verwerkingsbonnen" per ha). Ogen open Ir. H. H. Smeenk, secretaris van het Landbouwschap, merkte op dat, voordat de Nederlandse regering een beslissing neemt, het voeren van besprekingen ter wering van de Russische invloed op het gebied van één produkt. De voorzitter zeide dat het ont zaglijk moeilijk is de feiten van de Russische economie in het al gemeen en van de Russische landbouweconomie in het bijzon der te doorgronden. Men zal de ogen open moeten hebben. MINISTER LUNS NAAR LONDEN Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft woensdagmiddag desge vraagd medegedeeld, dat minister Luns zondag a.s. naar Londen zal vertrekken. De minister wordt dinsdag 27 januari in Den Haag terugverwacht. Inmiddels verneemt Reuter in Londen, dat de Nederlandse am bassadeur in Engeland, baron Bentinck, woensdag een onder houd heeft gehad met de Britse minister-president, MacMillan, waarbij wederom de kwestie van de K. L. M-vluchten op Singa pore ter sprake zijn gekomen. De Britse regering heeft kortgele den besloten het aantal vluchten van de K. L. M. op deze dienst van twee tot een per week terug te brengen. Het onderhoud zal naar verluidt worden bijgewoond door de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Seiwyn Lloyd. In antwoord op verdere vra gen zeide de woordvoerder slechts, dat minister Luns in Londen „de moeilijkheden, die de laatste tijd tussen beide landen zijn gerezen zal bespreken". gewoonte die de smaak voor bij belse verhalen van zijn zoon wakker maakte. Cecil groeide op in de sfeer van de toneelwereld en is zelf ook als acteur opgetre- B. de Mille is woensdag den nadat hij op de academie voor dramatische kunst te New York was geweest. Hij schreef drie toneelstukken. Hij was de eerste die kleur in een Hollywoodse film introdu ceerde toen hij in 1917 enkele scènes in „Joan the Woman" Een der grootste pioniers van de Amerikaanse film De beroemde filmproducent Cecil op 77-jarige leeftijd te Holly wood overleden. De Mille, een der pioniers van de Amerikaanse film die vooral bekend werd door zijn groots op gezette kostbare produkties ge baseerd op bijbelse thema s, stier mef de hand liet beschilderen, aan een hartaanval. Hij was al vervaardigde ook de eerste een week ziek. speelfilm van normale lengte, Zijn vader Henry C. de Mille, j nameli;jk >>The Squaw Man", en was een afstammeling van Ne- was een dergenen door wie Hol- derlandse immigranten, De Mil genaamd, die zich in de 17e eeuw in Nieuw-Amsterdam, het latere New York, vestigden. Zijn moe der was een Engelse. De Mille's vader, die aanvan kelijk voor predikant studeerde, vervolgens leraar werd en ten slotte toneelstukken ging schrij ven, liet iedere avond een gedeel te van de bijbel voorlezen, een Minister van Buitenlandse Za ken Von Brentano heeft dins dag tegenover de christen-de mocratische fractie in de Bonds dag verklaard de indruk te heb ben, dat er gewerkt wordt aan een voorbereidende conferentie van de „grote vier". De woord voerder van genoemde partij die dit meedeelde, zei dat de minis ter niet te kennen had gegeven, op welk niveau naar zijn ooi- deel een dergelijke conferentie zat worden gehouden. Wel had hij gezegd, dat zulk een bijeen komst wellicht tot een verbete ring van de internationale toe stand zal leiden. Minister Von Brentano, die verslag uitbracht over zijn be- sprekingen met onderstaatssec retaris dr. Dittmann, die on langs een bezoek aan Washing ton heeft gebracht, en met de Amerikaanse ambassadeur Bru ce, zei dat het duidelijk was, dat er geen Russisch-Amerikaanse besprekingen zullen worden ge houden zonder dat Amerika re kening houdt met de standpun ten van zijn bondgenoten. Ook achtte hij het absoluut duidelijk dat de Ver. Staten niet zullen afwijken van de koers, waarover zij het met de Bondsrepubliek eens zijn. Mikojan had z.i. geen nieuwe voorstellen gedaan en de Rus sische houding ten aanzien van de Berlijnse kwestie was niet soepeler geworden. Het was de taak van de Duitsers duidelijk „neen" te zeggen op de Sowjet- voorstellen. Met de bondgenoten wordt van gedachten gewisseld over de vraag, of het Westen eerdere voorstellen moet herhalen of wijzigen, dan wel geheel nieuwe voorstellen moet indienen, al dus minister Von Brentano. 35 HONGAREN WILLEN NAAR NEDERLAND Nog 15.700 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk Van de 15.700 Hongaarse vluch telingen die nog in Oostenrijk vertoeven, hebben er duizend verklaard dat zij zich in een van de landen van de Raad van Europa willen vestigen. 35 van hen, onder wie een zogenaamd „moeilijk geval", zouden naar Nederland willen komen. De raadgevende vergadering van de Raad van Europa, die woensdagmiddag een kort debat aan de vluchtelingenkwestie wijdde, heeft in een resolutie aan het comité van ministers van de bij de Raad van Europa aange sloten landen verzocht deze kwestie te bestuderen en zo mo gelijk met de door de vluchte lingen uitgesproken voorkeur rekening te houden. Iets meer dan de helft van de 1000 vluch telingen die in Europa willen blijven, 550, zou zich in West- Duitsland willen vestigen. HET WEER IN EUROPA In Frankrijk hebben dinsdag stormen gewoed, waarbij wind snelheden tot 130 km werden ge meten. In Lyon liepen 30 men sen verwondingen op; van 16 huizen werden de daken afge rukt en bomen werden ontwor teld. Ook in België stormde het. Er zijn echter geen persoonlijke on gevallen voorgekomen. In Zuid-Slavië zijn twee men sen doodgevroren nadat vorige week een koudegoif was ingetre den. Ongeveer 60 mensen bra ken op de giadgevroren straten van Belgrado armen of benen. Uit Noord- en West-Engeland worden overstromingen gemeld, nadat de laatste resten sneeuw en ijs verdwenen zijn. In York shire en Somerset steeg het wa ter tot een meter; wegen werden geblokkeerd en het water van de rivier de Ouse overstroomde enkele gebieden van Bedford shire. VRIJ ZACHT Een voorbijtrekkende storing bracht ons in de nacht van dins dag op woensdag regen en veel wind. De zuidwestelijke wind bleef woensdag geruime tijd krachtig, en aan de kust storm achtig. Daarbij werd zachte lucht aangevoerd, waarin de temperaturen tot 8 a 9 graden opliepen. Aanvankelijk kwamen flinke opklaringen voor, later begon de bewolking toe te ne men op de nadering van een volgende storing, die tegen de avond al regen bracht. Deze sto ring die Ierland van het zuid westen uit naderde, zal vandaag naar de Noordzee trekken en bij ons de zuidwesten wind opnieuw doen toenemen. Daarbij blijft de aanvoer van zachte lucht voort duren, terwijl er nu en dan re gen zal vallen. lywood - aanvankelijk een on bekend voorstadje van Los An geles groot is geworden. Vlak voor zijn dood was hij be zig plannen te maken voor een film over lord Baden-Powell, de stichter van de padvindersbewe ging. De film dankt aan hem vele technische verbeteringen. Hij ontdekte verder o.a. Gloria Swanson. De Mille was gehuwd en had twee dochters en twee zoons. Hij kreeg verscheidene, ook bui tenlandse, onderscheidingen. Hij was o.m. officier in de Orde van Oranje-Nassau. AFRIKA TWEE DAGEN KORTER VAREN Woensdagmorgen om 7 uur arriveerde in Kaapstad de nieuw ste boot van de Holland-Afrika lijn, de „Randfontein" (13.694 ton). Het schip, dat het grootste en snelste op de Afrikaanse lijnen is, maakt de maidentrip en ver trok op 6 januari uit Amster dam. Geheel volgens verwach ting won het schip ruim een halve dag op de route Southamp ton—Las Palmas, vergeleken bij de tijden die deze „Fonteinboten" vroeger noteerden. De reis Las PalmasKaapstad duurde 10 da gen en 18 uur, waardoor de reis in het geheel met twee dagen bekort werd. Het schip, dat voor 30 miljoen gulden verzekerd is, is zowel vracht- als passagiersschip. Ten gerieve van de passagiers zijn er twee zwembaden aan boord en een sportdek. De „Randfontein" werd gebouwd voor rekening van de Veren. Nederlandse Scheep vaartmaatschappij en op 24 nov. 1957 te water gelaten. Bomaanslag in sultanspaleis van Goa In het paleis van de sultau van Goa, tien kilometer ten oosten van Makassar in Zuid- Celebes, is dezer dagen een bom ontploft. De sultan bleef onge deerd, doch een jongen werd gedood, terwijl een vrouw ern stige verwondingen opliep. Bij zuiveringsacties van het leger in het district Lumpias, eveneens in Zuid-Celebes, wer den vijf opstandelingen gedood. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Vrij zacht. Half tot zwaar bewolkt met tijdelijke regen. Krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Vrij VRIJDAG 23 Breskens Terneuzen Hanswert Walsoorden ZON MAAN op onder op onder 22 8.36 17.08 15.17 6.20 23 8.34 17.10 16.17 7.06 JANUARI v.m. n.m. 0.45 1.20 2.00 2.10 1.04 1.39 2.19 2.29

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1