Onrust in Argentinië Mikojans reis tie-p» ijsvraag Haven- en wegenplannen in West-Brabant Geloof aan Nederlandse zaak in Nieuw-Guinea WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HET WEER HOOGWATER jordstraat 55 Terneuzen veel verzet bij de bevolking afgezwaaide mchting-1937 weer opgeroepen; alle verloven ingetrokken Perscommentaren over Mikojans reis aan de Verenigde Staten I Kreekrak-havenmet grote mogelijkheden Gouverneur Platteel Om een verbod van proeven met kernwapens muz.14.00 Kamerork. Voor de plattelandsvrou- 14.45 Gevar. progr.16.00 le zieken; 16.30 Ziekenlof; /oor de jeugd17.40 Beurs' ten; 17.45 Regeringsuitz. Lichte muziek; 18.20 Pol. 18.30 Gram.; 18.40 Lichte 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; Sportpraatje; 19.35 Gram.; Caus.20.35 Concertge' irk. en groot koor; 21.25 21.55 Koorzang; 22.20 rork.22.45 Avondgebed kal.; 23.00 Nieuws; 23.15 :auté's. USSEL (VI.): 12.00 Gram.; Pianospel12.30 Weerbe- 12.34 Pianosp.13.00 Nws; Gram.; 14.00 Schoolradio; Gr.16.00 Koersen16.02 16.20 Idem; 16.30 Sym- ork 17.00 Nieuws; 17.10 ittemuz.17.45 Boekbespr.; Voor de jeugd; 18.30 Voor ildaten; 19.00 Nws; 19.30 elevenissen; 19.40 Gram.; Caus.20.00 Literair pro- ma; 21.00 Omroeporkest; Nws; 22.15 Pianorecital; Nieuws. Televisieprogramma's. DERL. TV20.00 Journaal eeroverz.20.20 Internatio- keuken; 20.30 Filmprogr.; -22.30 Speelfilm. LG. TV (VI.): 19.00 Be gedachte en actie; 19.30 20.00 Interv.; 20.25 Film; Nieuws en journaal. jaar... ienieten van 't nieuwste j NU meedoet aan de se hoofdprijs wint, ver- U leeft, al wordt U ook )r U gekochte apparaat )te, gelijkwaardige type. winnaars die hun geld dus mee en koopt bip AMER een PHILIPS Radio Televisietoestel Grammofoon of Bandrecorder verzorgen gaarne eet» lonstratie en regelen betaling met U. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6-per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 20 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4580 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel maer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 u*. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Advertentie Versoheringspolitiek van Frondizi stuit op i De vrees voor werkloosheid schijnt niet ongegrond te zijn. De vorige week zijn 1.000 arbei ders, die in de vleesindustrie werkten, ontslagen en het ambte narenkorps wordt op liet ogen blik drastische ingekrompen. President Frondizi van Argen- Argentijnse regering heeft tinië zegt in een maandag per De zondag de kort geleden afge zwaaide lichting-1937 weer onder de wapenen geroepen en alle mi litaire verloven ingetrokken naar aanleiding van het uitbreken van een algemene staking. Aanhangers van ex-president Péron, die het niet eens zijn met president Frondizi's bezuinigin gen ter bestrijding van inflatie, hebben de staking, zo gelooft men, samen laten vallen niet de afwezigheid van Frondizi, die voor een officieel bezoek naai de Verenigde Staten is vertrok ken. De regering heeft alle stakin gen onwettig verklaard. De handels- en kantoorbedien den hebben zich bij de staking aangesloten Op de spoorman- nen na hebben alle vakbonden zich nu achter de stakingsactie geschaard. De bureaus van de regionale comité's van de communistische partij zijn op last van de politie gesloten evenals het kantoor van de bond van metaalarbeiders, waar circa 50 Péronistische vak bondsleiders de algemene staking hadden uitgeroepen. Het blad van de communisti sche partij „La Hora" mag niet meer verschijnen. Inmiddels heeft de politie ook het hoofdkwartier van do com munistische partij in Buenos Aires gesloten. De autoriteiten zouden door president Frondizi gemachtigd zijn om de communistische partij en de Péronistische groeperin gen buiten de wet te stellen als de toestand dit nodig mocht ma- - ken Van regeringszijde is meege deeld, dat het moeilijkste pro bleem gevormd wordt door de steeds toenemende invloed van de Péronistische vakbonden, die er in geslaagd zijn de ontevre denheid van het volk ten eigen bate te exploiteren. In dit vel band moet men het conflict bij de vleesconservenfabriek waar 6.900 arbeiders slag geleverd hebben met de politie zien als een aanleiding om de situatie toe te spitsen, zo verklaarde men. De versoheringspolitiek van Frondizi stuit op veel verzet bij de bevolking. De prijzen van levensmiddelen en kleding zijn hierdoor al belangrijk gestegen. Het ministerie van Arbeid heeft echter de werkgevers aangeraden met loonsverhogingen niet ver der te gaan dan tot 30 procent van het huidige loon. radio uitgezonden verklaring, dat zijn regering gebruik zal maken van liet leger om een poging tot ondermijning neer te slaan. De verklaring werd uitgezon den toen Frondizi op weg was naar de Verenigde Staten, aan welk land hij een officieel bezoek van veertien dagen brengt. De weinige arbeiders die maan dag naar hun fabriek wilden gaan, werden hierin belemmerd doordat er geen openbaar ver voer was. In Buenos Aires reden maar enkele ondergrondse trei nen. Er zijn maandag geen kranten verschenen en de radiozenders zonden alleen officiële bulletins uit. Alleen de spoorwegen, die onder militaire controle staan, reden maandag normaal. De meeste kleine winkels wa ren ook gesloten. Alle lucht vaartmaatschappijen hebben vluchten afgelast, omdat grond personeel in staking was. Personeel van veerboten, die uit Montevideo te Buenos Aires aankwamen, verlieten hun werk, zodat de diensten moesten wor den gestaakt. Tientallen communisten en Péronisten zijn te Buenos Aires in hechtenis genomen. Er zouden zeventig vakbondsleiders zijn ge arresteerd. Er ontploften vier bommen op spoorlijnen. De schade was spoe dig hersteld. St Likings leiders die zich verbor gen houden, lieten de pers telefo nisch weten dat een spoorwegsta king op handen is. In regeringskringen verluidde dat er wellicht een decreet zal worden uitgevaardigd, waarin be paald wordt dat 't personeel van het stedelijk vervoersbedrijf van Euenos Aires aan de militaire wetten onderworpen is. De Russische plaatsvervangen de eerste minister-president Mi-- kojan heeft maandag na een onderhoud van zeven kwartier met de Amerikaanse onderminis ter van Buitenlandse Zaken Dil lon, die belast is met de buiten landse handel, gezegd, dat het Amerikaanse ministerie voort gaat met het voeren van de koude oorlog en dat de buiten landse handel daarvan de gevol gen ondervindt. Het ministerie is, aldus Miko- jan tot verslaggevers, niet be reid de beperkende voorschrif ten voor de har tussen de Ver. Staten en de Sow jet-Unie in te trekken, zodat de Russische uitvoer naar de Ver. Staten niet kan worden uitgebreid. Mikojan doelde hierbij op het embargo op de uitvoer van strategische oederen naar de Sowjet-Unie. De Russische bewindsman ver klaarde niettemin te hopen dat de koude oorlog zal worden over wonnen. Volgens verslaggevers toonde Mikojan na het onderhoud met Dillon niet zijn gebruikelijke glimlach. Een woordVoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken te Washington heeft later Mikojans aantijging over de kou de oorlog tegengesproken. Mikojan heeft later aan een lunch van de Amerikaanse pers vereniging gezegd na zijn reis door de Ver. Staten de indruk te hebben, dat het Amerikaanse volk en de vooraanstaande za kenlieden genoeg hebben van de koude oorlog, maar dat de Ame rikaanse regering van plan is hem voort te zetten. President Eisenhower en de Ofschoon het bezoek van de Russische vice-premier Mikojan aan de Verenigde Staten riiet op de voorpagina van de „Prawda" verscheen, vulde het vele kolom men van de binnenpagina's. In de Sowjet-pers verscheen \cel minder over het bezoek dan in de Amerikaanse kranten. De cpenhartige opmerkingen van de vice-premier over persoonlijk heden zijn in de Sowjet-Unie niet afgedrukt. De ontvangst van Mikojan is in de Sowjet-pers over het alge meen welwillend behandeld. De alles beheersende indruk die de Russische lezers is gegeven is dat de Amerikaanse publieke opi- nie rijp is voor RussischAmeri kaanse besprekingen over midde len tot vermindering van de in ternationale spanning, beëindi ging van de koude oorlog en over de handel. In subtiele stijl wordt de in druk gewekt dat vele Amerika nen, zelfs belangrijke zakenmen sen niet voldoende aandacht had den besteed aan vraagstukken t u *?anc,el en uitwisseling op technisch gebied totdat de gezant van het Kremlin op de noodzaak daarvan wees. *?e „Manchester Guardian" •rekt uit Mikojans gesprekken in Verenigde Staten de conclu sie dat de Russen nu misschien we! tevreden zullen zijn met een „disengagement" op beperkte schaal, waaronder het blad ver staat een gedeeltelijke terugtrek king van de buitenlandse troepen van de Elbe, gekoppeld aan de overeenkomsten over de uitrus ting en omvang van de strijd krachten die in het geneutrali seerde gebied blijven en het toe zicht hierop. Dit zal bijdragen tot de politieke regeling van de Duitse kwestie, aldus het blad. „Le Figaro" een conserva tief Frans blad meent dat er als gevolg van Mikojans bezoek aan de Verenigde Staten wel eens een conferentie van minis ters van Buitenlandse Zaken ge houden kan worden vóór 27 mei. de dag waarop de Russen vol gens hun mededeling hun be voegdheden in Berlijn zullen overdragen aan de Oostduitse regering. - HITTEGOLF IN AUSTRALIË 109 graden Fahrenheit in de schaduw In Australië heerst al een week lang een hittegolf, waarbij de temperatuur oploopt tot 109 gra den Fahrenheit in de schaduw. De geneeskundige dienst in de steden en de artsen hebben het druk met behandeling van honderden gevallen van men sen die door de hitte bevangen worden. In Melbourne alleen al zijn dertig baby's naar zieken huizen overgebracht, van wie er zes gestorven zijn. Q Prinses Margriet heeft haar verjaardag maandagavond in huiselijke kring gevierd. Zij is overdag naar school geweest. minister van Buitenlandse Za ken, Dulles, waren in hun hou ding jegens hem zeer vriend schappelijk, maar zij gaven hem te verstaan, dat er geen veran dering in de Amerikaanse poli tiek zal komen. Zij zeiden, dat de politiek zou veranderen, als de omstandigheden 'n wijziging ondergaan. Mikojan zei verder de indruk te hebben dat de Ver. Staten sedert 1936, toen hij er voor het laatst was, rijker zijn geworden. Hij wees erop, dat de Ver. Sta ten in .de tweede wereldoorlog het geluk hadden gehad, dat te gen het Amerikaanse grondge bied geen wapens zijn gebruikt. De Sowjet-Unie daarentegen werd zwaar geteisterd. Het is vreemd, aldus Mikojan, dat de Duitse Bondskanselier, Adenauer, de eerste is geweest, die zich heeft verzet tegen het Russische ontwerp-vredesver- drag voor Duitsland. Als verte genwoordiger van een verslagen land had Adenauer niet als eer ste het voorstel mogen verwer pen. Misschien wil de Bonds kanselier de politiek van de Ver. Staten beïnvloeden. Kennelijk heeft hij daarmee wel succes, want Dulles schaarde zich op zijn persconferentie in feite achter Adenauer, aldus Mikojan. De meerderheid van het volk en de zakenlieden in de Bonds republiek wil vrede, aldus Mi kojans oordeel, maar er zijn daar ook kringen, die op wraak uit zijn en die vormen een ge vaar. MIKOJAN OVER ZIJN ONDERHOUD MET EISENHOWER De Russische vice-premier Mi kojan heeft zondag in een vraag gesprek voor de Amerikaanse te- .evisie verklaard, dat hem tijdens rijn onderhoud met Eisenhower en Dulles geen opbouwende tegenvoorstelen zijn gedaan met betrekking tot het Russische voorstel om van West-Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad te maken. Ook hadden Dulles en Eisenhower geen amendementen op. dit voorstel ingediend. De Rus antwoordde ontken nend op de vraag of het Russi sche standpunt inzake Berlijn on gewijzigd zal blijven en alle con cessies uitsluitend van de kant van de V. S. zullen moeten komen. Wij zoeken geen voordelen voor onszelf in Berlijn, aldus Mikojan. Wij willen niet dat de vrijheid van West-Berlijn gegarandeerd wordt door de bajonetten van buitenlandse soldaten, maar door internationale organisaties en de grote mogendheden. Cver 't Russische verzet tegen de herbewapening van West-Ber lijn. merkte Mikojan op, dat de Duitsers vier oorlogen in nog geen 100 jaar hebben ontketend. Misschien zult U na de vijfde er van overtuigd zijn dat er iets mis is, maar dan^ kan het te laat zijn, aldus Mikojan die hieraan toe voegde dat de Oostduitsers maar een beperkte hoeveelheid wapens 1 ezitten en wel. uitsluitend voor zelfverdediging. - Oostduitse regeringsverklaring Het Oostduitse parlement heeft voor woensdag a.s. een „belang rijke regeringsverklaring" op zijn agenda, zo meldt het Oost duitse persbureau ADN. De ver klaring betreft de recente Russi sche voorstellen voor een vredes conferentie over Duitsland. FRANKRIJK VERWERPT RUSSISCHE NOTA Frankrijk heeft voor het ogen blik het Russische verzoek voor het heropenen van de besprekin gen van deskundigen in Genève inzake het voorkomen van onver hoedse aanvallen verworpen, zo hebben Franse functionarissen maandag in Parijs medegedeeld. Zij zeiden dat Frankrijk in een nota die maandagochtend in Mos kou is overhandigd, heeft voor gesteld dat beide partijen de rap porten van de deskundigen zeer nauwkeurig zullen bestuderen al vorens de kwestie van het her openen der besprekingen tussen de vier betrokken regeringen op te nemen. In de Franse nota werd ge zegd: „Het bestuderen van de methoden die zouden kunnen bij dragen tot het voorkomen van een onverhoedse aanval is een zeer belangrijk vraagstuk en de ondernomen pogingen moeten zo spoedig mogelijk en op voorwaar den die voortgang mogelijk ma ken, worden hervat. Een breed plan voor de ontwikkeling van Westelijk Noord-Brabant is door het bestuur van die provincie bekend gemaakt. Nu een akkoord tussen België en Nederland is bereikt over een Schelde-Rijnverbinding kan dit deel van Noord- Brabant, dat nog zucht onder een slechte water huishouding, een achterlijk wegennet, werkloosheid en vertrek van kundige werk krachten naar elders, de sinds vele jaren gekluisterde vleugels uitslaan. Het provinciaal bestuur heeft niet geaarzeld de zaken groot aan te pakken. Uitgaande van het standpunt, dat Noord-Bra bant in het „nieuwe westen" ligt, is aansluiting gezocht bij de ont wikkeling van de randstad Hol land, in casu de streek van Rot terdam-Europoort in het noor den, de Antwerpse havenontwik keling in de richting van de Ne derlandse grens in de „schorre van Zandvliet" met de te graven kanaalverbinding voor de Schel- de-Rijnvaart anderzijds en de Deltawerken in „het front" van dit gebied. De Commissaris van de Konin gin, prof. dr. J. E. de Quay, zeide bij de introductie van dit plan, dat het niet door Brabantse bril is bekeken, doch dat het gezonde gedachten bevat voor het gehele land, zowel als voor andere lan den, o.a. België. Verbetering van de waterhuis houding en van de waterwegen is een belangrijk onderdeel van de ontsluitingsplannen. Bestaande kanalen dienen bevaarbaar te worden gemaakt voor schepen tot 1350 ton. In eerste instantie dient de vaart op Breda en Oos- „Als men ziet wat de Neder landse werkers voor de Papoea's doen en hoe de bevolking ons te gemoet treedt, dan geloof ik meer dan ooit in een Nederland- si? taak in Nieuw-Guinea". Dit zeide de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, op een maandag in Den Haag gehouden persconfe rentie. Verdere vragen beantwoordend ncemde dr. Platteel het pertinent onjuist, dat er een „kolonis- tische" mentaliteit onder 't amb tenarencorps in Nieuw-Guinea zou bestaan. Ook achtte hij het onjuist, dat de kwaliteit van de ambtenaren in dat gebiedsdeel in twijfel wordt getrokken. „Er zijn zeer bekwame krachten onder de ambtenaren daar. Niet vergeten mag echter worden, dat het hen jong corps is. Elk corps hinkt nog wel eens. Het duurt jaren, voordat elke juiste man of vrouw op de juiste plaats is". De klachten over de duurte en de daarmee verband houdende toeslagen zeide hij niet te kunnen begrijpen: de kosten voor het levensonderhoud in 1952 op 100 stellend, zijn deze het afgelopen jaar gedaald tot 97. Gouverneur Platteel zeide voorts nog „erg gelukkig te zijn, dat er thans een vrije pers in Nieuw-Guinea is." Per 1 januari j.l. heeft het gou vernement van Nieuw-Guinea het uitgeven van een gestencild nieuwsorgaan „En hier is het Handarbeid in O.-Duitsland Het centrale comité van de Oostduitse communistische partij heeft bepaald dat alle partij ambtenaren elk jaar een maand handarbeid in fabrieken of op boerderijen moeten verrichten. Ambtenaren in overheidsdienst en mensen in dienst bij grote or ganisaties worden geadviseerd dit voorbeeld te volgen, aldus 'n communiqué dat in „Neues Deutschland" is gepubliceerd. De opstand op Celebes Een gecombineerde strijdmacht van ongeveer 400 bendeleden van de Islamietische Darul Islam-be- weging en opstandelingen heeft een aanval gedaan op 't plaatsje Malili, in Midden-Celebes, en het vervolgens in brand gestoken. Maliii, werd beschermd door een detachement politietroepen. Over het lot van deze laatsten en het aantal opstandelingen, dat bij de aanval werd gedood, is niets bekend. nieuws" gestaakt en is een parti- ticuliere onderneming begonnen met het uitgeven van een zij het bescheiden dagblad. De Ambonese verstekelingen in Nieuw-Guinea „Het is beslist niet de bedoe ling, dat de regering voor de 37 Ambonese verstekelingen, die thans in Nederlands Nw.-Guinea verblijven, de mogelijkheid zal openen naar Nederland te ko men". Dit zeide minister Hel ders maandag in antwoord op vragen op een persconferentie in Den Haag. Gouverneur Platteel deelde mede, dat de verstekelingen aan vankelijk het standpunt Innamen, dat zij slechts tijdelijk in Nieuw- Guinea waren. Thans echter zijn zij aan het werk gegaan en laten zij zich inschakelen in het leven in Merauke. terhout door verbetering van het Markkanaal tot Dintelsas en het maken van een kanaal verbinding tussen Mark en Vliet tot stand te komen. Nadien behoort Din telsas een nieuwe sluis te krijgen en zal Bergen op Zoom met het achterland worden verbonden. Benelux-kanaal Een belangrijke kern in dit samenstel van waterwegen is een havengebied in de Zeeuws- Brabantse hoek van de Wester - schelde bij de Kreekrakdam be noorden het verdronken land van Saeftinge. Als „landbasis" zou dit industrie-havengebied het Benelux-kanaal krijgen, dat de Antwerpse haven van de uitbreidingen in de .schorre van Zandvliet" over Neder lands gebied zuidelijk van Ber gen op Zoom met de Ooster- schelde gaat verbinden. Voor de haven van Antwerpen is bij Zandvliet aan de Schelde een grote zeesluis voor 35.000 tons schepen geprojecteerd. Door naast het Benelux-kanaal voor de grote binnenvaart een kanaal voor zeeschepen tot het gebied westelijk van Ossendrecht te graven, zouden enige diep-water bassins in een gebied van 600 tot 700 hectare voor de vestiging van zware industrie worden gegra ven. Deze „Kreekrak-haven" zou verder noordelijk een binnen haven-complex van 900-1000 ha omvatten met aansluiting op het Beneluxkanaal naar de Ooster- schelde en een kanaal, dat met een sluis voor 1000 ton kust vaarders bij Bath met de Wes- terschelde zou worden verbon den. Aansluiting op Zeeuwse plannen De ontworpen „Kreekrak- haven" die voorshands 41 miljoen en plm. 12,50 per vierkante meter industrie terrein zou kosten, zou eens deels een normale aanslui ting geven op 't Antwerpse havengebied, anderzijds op de Zeeuwse plannen om in het Sloe en bij Terneuzen eveneens industriehavens voor zeegaande schepen te stichten. Rotterdam en Antwerpen zul len niet worden beconcurreerd in hun overslagfunctie. Hoogstens zou in tijden van overbezetting aan een aanvullende taak wor den gedacht. Naast de verbetering van het net der waterwegen zal de ver betering van de landwegen, spe ciaal ook van de rijkswegen 17, 27 en 56, een rol in de ontwikke ling spelen. Landbouw en recreatie De belangen van landbouw, re creatie en woongelegenheid zijn zorgvuldig afgewogen tegen ver betering van verkeers- en ver voersmogelijkheden, waterhuis houding, havenaanleg en indus trievestiging met de daaraan verbonden werkgelegenheid. Het Brabantse provinciale bestuur wil het ontstaan van woonwoestijnen De Verenigde Staten en Groot- mogendheden nog altijd op het Brittannië hebben de Sowjet- standpunt staan, dat een verbod Unie maandag doen weten dat zij steeds voor de tijd van een jaar er niet langer op staan dat de geldig moet zijn. De Russen wil- geldigheid van een verdrag over Ion een blijvend verbod, beëindiging van proeven met Het Westen eist nog wel een kernwapens afhangt van bevre- doeltreffend controlestelsel. In gezaghebbende conferentie- kringen is verklaard, dat de eer ste Russische reactie op de con cessie van het Westen niet dade lijk enthousiast leek. digende vooruitgang op het ge bied van de ontwapening, aldus is maandag van gezaghebbende zijde te Genève vernomen. De mededeling werd gedaan op de bijeenkomst van maandag te Genève, waar afgevaardigden van de drie grote mogendheden spreken over een verbod van proeven met kernwapens. Vóór maandag stelden de Wes telijke afgevaardigden de volgen de voorwaarden voor de geldig heid van een verdrag: een doel matig werkend internationaal toezicht op de naleving van het verbod en vorderingen op het ge bied van de conventionele en kernontwapening. Er werd in Westelijke kringen op gewezen, dat de Westelijke 0 De Adas, die op 18 december werd gelanceerd, zal omstreeks woensdag a.s. vallen, zo meent het laboratorium van de Ameri kaanse marine. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Vrij zacht. Half tot zwaar bewolkt met tij delijk enige regen. Matige tot krachtige en tijdelijk krachtige tct harde wind tussen zuid en zuidwest. Vrij 2aeht. 21) 21 22 23 24 op 8.35 8.37 8.36 8.34 8 33 ZON onder 17.05 17.06 17.08 17.10 17.12 MAAN onder 4.33 5.29 6.20 7.06 op 13 40 14.25 15.17 16.17 17.23 7.46 voorkomen en de mogelijkheden voor de landbouw mede door toe komstige aanwezigheid van zoet water in het „Zeeuwse meer" zoveel mogelijk uitbuiten. Dit zoete water zal ook van betekenis zijn voor industrievestiging in het Kreekrakgebied, vooral om dat het spuien van gebruikt wa ter eenvoudig op de Westerschel- de kan geschieden. De zeehavens met industrie terreinen van de Rotterdamse agglomeratie groeiden b.v. tussen 1940 en 1955 van 1977 tot 3700 ha en nog gaat die groei onstui mig door, evenals in Antwerpen en Amsterdam. De Kreekrak-haven zou aan een knooppunt van zo grote be tekenis liggen, dat een ontwik keling met onoverzienbare mo gelijkheden is te verwachten. Deze zeehaven zou in open ver binding met de zee liggen tussen db drie wereldhavens Rotterdam, Antwerpen en Londen en aan een knooppunt van spoorwegen. Ten slotte zou het de beschikking hebben over een groot, snel groeiend, arbeidspotentieel. Voor de ontsluitingswerken zullen bij Bath 'n 6,5 meter diepe schutsluis van 18 bij 225 meter, voorhaven, havendammen enz., 4500 m basiskanaal. 5000 m spooraansluiting, 2500 m weg- aansluiting en 8800 m Benelux- kanaal met brug, grondaankoop en bijkomende werken moeten worden geschapen. Omgeslagen over 20 jaar over 730 ha indus trieterrein zal dit 41 miljoen ofwel 3,50 per vierkante m ver gen. Na geschiktmaking kan het industrieterrein voor 12,50 per vierkante m worden verkocht. Het Noordbrabantse provin ciale bestuur hoopt op gunstige reacties en doeltreffende hulp uit „Den Haag" en vertrouwt er op, dat onze Beneluxpartners de lo gische aansluiting ook op hun technisch-economische ontwik keling zullen willen erkennen en aanvaarden. DE K. L. M. EN DE VLUCHTEN NAAR SINGAPORE De minister van Vervoer van Singapore, Thomas, heeft maan dag verklaard dat de verant woordelijkheid voor de beper king van het aanta) vluchten van de IC. L. M. naar Singapore uit sluitend berust bij de Britse re gering. Het betrof hier een kwestie die verband hield met de buitenland se betrekkingen en deze vallen buiten de jurisdictie van de plaatselijke regering, aldus Tho mas. Hij voegde hieraan toe, dat de regering van Singapore wel door Engeland geraadpleegd was over deze zaak. Thomas weigerde commen taar te geven op de berichten dat zijn regering niet erg ingenomen zou zijn met deze Britse stap. Van regeringszijde werd ver nomen dat, waar er tot nu toe in Singapore geen protest tegen de beperking ten aanzien van de K. L. M.-vluchten was geweest, aangenomen moest worden dat de plaatselijke publieke opinie het met de Britse step eens is. Er is geen regering inzake een formele uitwisseling van menin gen tussen Groot-Brittannië en Singapore over een dergelijke kwestie van buitenlandse zijde, zo Werd gezegd. VRIJ ZACHT. Om een ten westen van Ierland aanwezige depressie bleven Zuid westelijke winden maandag bij ons lucht uit Frankrijk aanvoe ren. De aangevoerde lucht werd geleidelijk minder koud, zodat het temperatuurniveau in ons land ook langzaam omhoog ging. Er werden maximumtempera turen in het Zuiden en Oosten van ons land gemeten van 7 tot 8 graden. De plaatselijk nog aan wezige sneeuwlaag nam daarbij merkbaar af. In het noorden van het land was de sneeuwlaag nog van meer betekenis, waar door de temperaturen daar lager bleven. De Ierse depressie be weegt langzaam in Oostelijke richting. Verwacht wordt, dat heden de aanvoer van zachte lucht aanhoudt en de middagtem- peraturen nog iets hoger kunnen worden. Het blijft half- tot zwaarbe wolkt met tijdelijk enige regen, terwijl de wind matig tot krach tig of hard zal waaien tussen zuid en zuidwest. WOENSDAG 21 JANUARI v.m. n.m. Breskens 11.25 11.30 Terneuzen 12.05 Hansweert 0.40 12.45 Walsoorden 0.50 12.55

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1