)ums F I Onderhoud tussen Eisenhower en Mikojan Ulbricht over een vredesverdrag Atoommotor voor kunstmaan TROUWWAGENS Spanning in Buenos-Aires Het Krupp-concern OENTEN WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN pruimmgspartij zr stuk 1 gulden VAN DE SANDE sulons sobert" SCHAPPERS Verzet protesteert tegen eventuele benoeming van Molotow HET WEER HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Sa 5 uur uitsluitend'2073 I Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6- per kwartaal; per maand f2,-; per week 48 ct. Losse nrs 9 ctrr MAANDAG 19 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4579 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma F. <J. van de Sande, Terneuzen I president Eisenhower en de Russische eerste vice-premier Mikojan hebben zaterdag in het Witte Huis een gesprek van één uur en drie kwartier gehad, waarbij onderwerpen als de Doitse-kwestie, Berlijn, ontwape ning, een uitbreiding van de han- I del en en vrijere uitwisseling van (personen tussen beide landen I aan de orde kwamen. Perschef Hagerty van het Wit- te Huis verklaarde dat er geen nieuwe voorstellen werden ge daan en Mikojan zei, dat aan het eind van het gesprek, dat hij een gedachtenwisseling en geen on derhandelingen noemde- Ieder het er over eens was dat het nut tig was geweest. Het onderhoud tussen de presi dent en de vice-premier, dat be schouwd wordt als het hoogte punt van het bezoek van Miko jan aan de Verenigde Staten, werd van Amerikaanse zijde bij- gewoond door minister van Bui- tenlandse Zaken Dulles, de on- der-minister voor Europese kwesties Livingston Merchant en de ambassadeur te Moskou, Le- wellyn Thompson. Mikojan was vergezeld van de Sowjet-ambassadeur in de Ver enigde Staten, Mensjikof, en een tolk. Hij toonde zich tegenover de pers zeer terughoudend. Ook perschef Hagerty wilde geen bij zonderheden over het gesprek bekend maken. Het was de eerste maal dat een vooraanstaande figuur van de Sowjet-regering het Witte Huis bezocht sinds Molotof als minis ter van Buitenlandse Zaken kort na het einde van de tweede we reldoorlog naar Washington kwam. Het onderhoud tussen Eisenho wer en Mikojan duurde korter dan men had verwacht. De pre sident en de vice-pvemier had den geen andere afspraken op hun program staan. Mikojan zei nog tegenover persvertegenwoordigers dat hij de president de beste wénsen h«d overgebracht van premier Chroesjtsjef. Eisenhower had hem daarop verzocht, zijn harte- ,Er beslaan voldoend» igevens dat de conserven blik rijker aan vitamin» zijn dan dezelfde edingsmiddelen, huis* ludelijk toebereid." E. F. Kohman rsearch Laboratory ational Canners Ast. 'ashington. lijke groeten aan de Sowjet-pre- mier over te brengen. Uit gezaghebbende bron in Washington verluidt, dat aan Mi kojan tijdens zijn besprekingen in Washington te verstaan is ge geven, dat de Verenigde Staten en de Westelijke geallieerden vastbesloten zijn hun rechten als bezettende en beschermende mogendheden in Berlijn te hand haven. Dulles zou er vrijdag in zijn ge sprekken met Mikojan de na druk op hebben gelegd, dat 'het Amerikaanse besluit om in Ber lijn te blijven vastberaden door de andere geallieerden wordt ge steund. Voorts zou Dulles hebben ge zegd dat de Verenigde Staten niet kunnen instemmen met ver vanging van de Sowjet-functio- narissen door Oostduiters bij de betrekkingen tussen Oost en West in Berlijn. Mikojan zou hebben verklaard dat Chroesjtsjef vastbesloten is de bevoegdheden van de Sowjets in Oost-Berlijn aan het Oostduit- se regime over te dragen als de Westelijke grote drie eind mei zijn voorstel tot beëindiging van de bezetting van Berlijn niet hebben aanvaard. Mikojan drong er echter tevens op aan dat het Westen tegenvoorstellen zou doen. Hooggeplaatste functionarissen verklaarden zaterdag te geloven, dat wellicht binnen redelijk kor te tijd een conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken van Oost en West zal worden ge houden die de standpunten van Oost en West ten aanzien van Duitsland wat nader tot elkaar zou kunnen brengen. In Amerikaanse kringen hoopt men dat Mikojans verslag over zijn reis de weg voor onderhan delingen zal effenen. De Sowjet-ambassadeur maak te zaterdag in Washington be kend, dat Mikojan dinsdag naar Moskou zal terugkeren. Eerder waren er aanwijzingen geweest dat hij vrijdag pas zou vertrek ken. Een reden voor de vervroeg- ging van het vertrek is niet ge geven. Eerder op de avond was uit betrouwbare bron vernomen, dat het bezoek van Mikojan aan Flo rida niet doorgaat, omdat de De eerste secretaris van de Oostduitse communistische par ty, Ulbricht, heeft voor het cen trale partijcomité het communis tische voorstel voor de vestiging van een federatie van de twee de len van Duitsland uiteengezet. In zijn rede die zondag in ..Neues Deutschland" werd gepu bliceerd, zei Ulbricht dat beide delen van Duitsland zonder vre desverdrag steeds meer van el kaar zouden vervreemden. Het uiteindelijke doel van de federa tie die op zich slechts een voor lopige oplossing zou betekenen, zou volgens Ulbricht de hereni ging van Duitsland als democra tische en vreedzame staat zijn. De bases van de federatie zouden zijn: 1. Democratisering van het po litieke leven in Duitsland, 2. Het afzien van de vervaardi ging, het verkrijgen of be proeven van kernwapens. 3. Terugtrekking van alle bui tenlandse troepen in een ter mijn waarin het vredesver drag zou voorzien. 4. Uittreding uit de Navo en het Verdrag van Warschau en het afwijzen van militaire verdragen. Als taken van de confedera tie, waarvan het hoogste orgaan een ,pan-Duitse raad" van hon- tterd leden zou zijn die op pari- •ftiro basis door de parlementen van beide Duitse staten worden •enoemd, noemde hij: i 1. Ondertekening van het vre desverdrag. i 2 van akkoorden met buitenlandse staten en in stemming met de internatio nale organisaties en conven ties. 3. Regeling van de betrekkin gen tussen beide Duitse sta ten; opheffing van militaire dienstplicht in West-Duits- land; vaststelling van het werkelijk aantal strijdkrach ten. Regeling van de binnenland se handel; het transport; de Sowjet-minister nogal vermoeid is. Men denkt in Washington ech ter niet aan de mogelijkheid van een topconferentie. Mikojan heeft aan Dulles nog gevraagd om nadere uitleg van diens verklaring van deze week dat er wellicht behalve vrije ver kiezingen, nog andere mogelijk heden voor vereniging van Duits land zouden zijn. Dulles zou heb ben uitgelegd 'dat zijn opmerking zuiver theoretisch was, waarop Mikojan zei dat hij de verslagen van Dulles' persconferenetie nauwkeurig zou bestuderen. Dulles zou aan Mikojan hebben gevraagd wat de Sowjet-Unie precies bedoelde met haar voor stel voor een confederatie van Oost- en West-Duitsland. Miko jans antwoorden waren echter aan de vage kant en wekten de indruk dat het de Sowjet-Unie niet kan schelen als Duitsland ondanks het plan voor confede ratie uit twee delen zou blijven bestaan. (Advertentie). 5* mot WtapcfH oacbt) markt tb )rM.«»nijs)roat 9 Imwuzen voor verzorgd kapwerk cn ook.... voor betere toilet artikelen MIKOJAN Het bezoek dat Mikojan deze week aan Florida zal brengen, is voor aartsbisschop Joseph Hurley aanleiding geweest alle Rooms-Katholieken in het bis dom St. Augustine op te roepen tot een massale bidstond en de kerkklokken te luiden „bij deze bezoedeling van de grond van Florida". De aartsbisschop is vroeger apostolisch vertegen woordiger in Belgrado geweest. Amerikaanse deskundigen zijn ander principe uitgegegaan. zekerheid; culturele kwesties en statistiek. Onder de dekmantel van een akkoord van de drie Westerse mogendheden waaraan de rege ring van Bonn geen partij zou zijn, en dat het organiseren van vrije verkiezingen in heel Duits land betreft, wil het Westen de invloed van de Navo uitbreiden tot aan de Oder; Duitsland in de Navo handhaven en de bui tenlandse troepen op Duits grondgebied houden, aldus Ul bricht. Hij verwierp in verband hier mede het denkbeeld van vrije verkiezingen en nodigde de so ciaal-democratische oppositie van West-Duitsland uit zich ach ter de voorstellen van Oost-Ber lijn te scharen en het militaire imperialisme te bestrijden. Ulbricht zei met de meeste klem de beschuldigingen van de vijandelijke propaganda dat het overdragen van de Sowjet-con- tröle in Berlijn zou leiden tot een soort blokkade, te verwerpen. Het is duidelijk dat overdracht van de controle van passagiers- en goederenverkeer door de mili taire garnizoenen van drie mo gendheden an de Duitse demo cratische republiek op geen en kele wijze de toestand zou ver scherpen, indien de vertegen woordigers van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk ,,op passende wijze de soeverei niteit van de Duitse democrati sche republiek eerbiedigen". Wij zijn bereid de verbindingen van West-Berlijn met het oosten zowel als met het Westen te ver zekeren. Op basis van een over eenkomst zijn wij beroid het on gehinderd gebruik van spoor- en wegverbindingen en van water wegen van de Duitse democrati sche republiek te verzekeren. Ook zijn wii bereid op basis van een overeenkomst over West- Berliin als vrije stad, de vestiging van luchtvaartverbindingen met andere landen toe te staan. Oost- Duitsland is voorts bereid West- Berlijn economisch te steunen door opdrachten aan Westberliin- se firma's en werkverschaffing ISÏ van goederen; aan vele' Westberlijners. aldus arbeidsproblemen en sociale Ulbricht. erin geslaagd een kleine atoom motor voor het opwekken van elektriciteit te fabriceren. De mo tor, die reeds is beproefd, zal in kunstmanen worden ingebouwd en de instrumenten van de satel lieten meer dan een jaar van energie kunnen voorzien. Dit is door het Witte Huis in Washington bekendgemaakt na een onderhoud van de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, John McCo- ne, met president Eisenhower. Functionarissen van de com missie verklaarden, dat de atoom motor een hoeveelheid elektrici teit kan produceren waarvoor normaal batterijen met een ge wicht van 700 kg nodig zijn. Het apparaat wekt met behulp van radio-isotoop (polonium) hitte op. Het heelt geen bewegende on derdelen. De motor is reeds op de giond beproefd en zal spoedig in satellieten kunnen worden inge bouwd. De functionarissen lieten op 'n persconferentie een model van de generator zien. Het apparaat weegt 2200 gram en kost, zonder brandstof, 15.000 dollar. Als het in serie wordt gemaakt, zal het echtei veel goedkoper, circa 200 dollar, worden. Het lage gewicht van de gene rator in verhouding tot het ver mogen blijkt wel duidelijk als men weet dat de Atlas, die de vo rige maand in een baan om de- aarde is gebracht, tien kg batte rijen bevatte die slechts geduren de 18 dagen elektriciteit konden leveren, terwijl het nieuwe appa raat zeker een jaar kan werken. Voorts verwachten de deskundi gen dat zij het gewicht van de atoomgenerator tot ca 1200 gram zullen kunnen verminderen. De functionarissen verklaarden in antwoord op vragen nog, dat vermoedelijk de Sowjet-Unie ook een lichtgewicht generator heeft ontwikkeld, doch waarschijnlijk zijn de Russen daarbij van een Bemanning van Amerikaans schip gered. De bemanningen van helikop ters van de Franse marine en de Franse sleepboot „Belier" heb ben zondag 37 zeelieden gered van het Amerikaanse schip „Va liant Effort" (7025 ton), dat voor de kust van Tunis aan de grond was gelopen. Volgens Franse marinekringen was de gehele bemanning van het Amerikaanse schip gered. De Franse marinebasis in Bizerta had om 4 uur plaatselijke tijd noodseinen opgevangen. Tegen 8 uur hadden de helikopters 17 man en de Franse sleepboot 20 man opgepikt. Het was zwaar weer voor de kust van Tunesië. Auto-aflevering van Rootes-groep beinvloed door brand. Een brand, die zaterdag heeft gewoed in de fabriek van de Pressed Steel Company te Cow ley bij Oxford, zal in de onmid dellijke toekomst de aflevering van de auto's, die de Rootes- group vervaardigt Humber, Hillman, Singer en Sunbeam vertraging doen ondervinden. Een woordvoerder van het con cern noemde de brand een ern stige zaak, die gedurende een week of twee de autoproduktie zal bemoeilijken. Een woordvoerder van de fir ma in Baltimore die de generator heeft gemaakt verklaarde vrij dag, dat men in april met de bouw van het nu gereed gekomen exemplaar was begonnen. Vol gens hem kan het apparaat, als andere dan polonium-isotopen worden gebruikt, meer dan een eeuw lang elektriciteit leveren. (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 25G8 ONGELUK IN FRANSE IJZERMIJN Te Roneourt nabij Metz in Oost-Frankrijk is vrijdagavond een gang van een ijzermijn inge stort. Vijf mensen kwamen om het leven, twaalf werden gewond en drie worden vermist. Een groot deel van het gebied werd door de instorting opge schrikt. De mensen dachten dat er een aardbeving was. In een weg nabij Roneourt ontstonden op verscheidene plaatsen brede scheuren. Prinses Irene terug uit Val d'Isère. Auto van Koningin had aanrijding. Zaterdagmorgen tegen half 11 stapte H. K. H. Prinses Irene op het eerste perron van het station in Utrecht vrolijk lachend en bruingebrand uit de Holland- Italië-expres, waarmee zij het laatste deel van haar reis uit Val d'Isère heeft gemaakt. Zij werd opgewacht door drie vriendinnen, die haar bagage en haar ski's overnamen. Buiten het station werden de koffers door een wit kiel in een bestelautootje gela den, terwijl de Prinses, die een hoofddoekje om had en gekleed was in een beige mantel met een bontkraagje, toekeek. Even later arriveerde Koningin Juliana, die niet op het station aanwezig had kunnen zijn, omdat de hofauto onderweg een aan rijding heeft gehad. Na een hartelijke begroeting stapten moeder en dochter druk pratend in de auto, die hen weer naar Soestdijk bracht. Kort na het vertrek van paleis Soestdijk, juist toen de auto de weg Soestdijk—Utrecht was op gereden, kwamen uit de richting Utrecht een vrachtauto en een bestelauto aangereden. De eer ste wagen sloeg rechtsaf de Wieksloterweg in. De bestelauto moest daardoor krachtig rem men, slipte en kwam dwars over de weg te staan. De chauffeur van de hofauto kon een aanrij ding niet verhinderen De hofauto werd ernstig aan de linkervoor zijde beschadigd: de bestelwagen moest worden weggesleept. H. M. de Koningin, die onge deerd bleef, vervolgde met een andere hofauto haar weg. Doordat de Koningin, rekening houdend met de gladheid, tijdig van Soestdijk was vertrokken, kon zij haar dochter bij de uit gang van het station nog verwel komen. Aanbieding geschenk aan Prinses Margriet De deputatie die namens het Prinses Margriet Fonds de ge bruikelijke verjaardagstaart en een gramofoonplaat aan Prin ses Margriet t.g.v. haar 16e ver jaardag zal aanbieden bestaat uit De 14-jarige Lucy Hoeksema, die vergezeld is door haar moe der, mevr. J. C. HoeksemaOp stelten, wier man tijdens oor logshandelingen invalide werd. Ook de secretaris van het co mité Den Haag, de heer J. J. Wagner zal hierbij aanwezig zijn. Zoals bekend is Prinses Mar griet, die op 29 juni 1943 gedoopt werd in de Presbyterian Chruch of St. Andrew te Ottawa in Ca nada, het petekind van presi dent Roosevelt, koningin Mary van Engeland, de graaf van Athlone en de Nederlandse koop vaardij. Het Prinses Margriet Fonds is de stichting voor oorlogs slachtoffers der Nederlandse koopvaardij en hun nagelaten betrekkingen. Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum p«r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 u«r. Vermelding: Brieven onder npmmer. of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Voorstel tot verdubbeling van de Amerikaanse prijs van binnenlands goud In Wallstreet wordt vernomen, dat waarschijnlijk volgende week in het congres een wetsvoorstel zal worden ingediend, dat tot j strekking heeft de prijs, die het I ministerie van Financiën betaalt voor in het eigen land gewonnen Het voormalig verzet, verenigd goud, te verdubbelen tot 70 dol- in de Vereniging van ex-politieke Honderden politieagenten en grenswachten hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag de ter reinen van de nationale vlees- conservenfabriek te Buenos Aires met pantserwagens en traangas bestormd om 5.000 sta kers te verdrijven, die de gebou wen hadden bezet. De hoofdpoort werd door een legertank beschoten, maar de stakers bleven weerstand bieden. Plet lawaai van de aanval ver oorzaakte grote ongerustheid in het zuidelijk gedeelte van de stad. Drie uur na het begin van de actie van de politie en grens wacht hielden nog 2000 stakers stand. Er zijn veel gewonden, maar er werd geen melding ge maakt van mensen met schot wonden. Een poging van de stakers brand te stichten, werd door de brandweer verijdeld. Toen de politie in pantserwa gens optrok, dreven de stakers vee bijeen om de weg te versper ren. Circa duizend politiemannen en grenswachters zijn er zaterdag na urenlange felle gevechten en een hevig bombardement met traangasbommen in geslaagd de nationale vleesconservenfabriek te bezetten, en de Peronistischge- zinde arbeiders te verjagen. Na de val van de fabriek sloeg het verzet over naar de ar beiderswijken, waar veel Pero nisten wonen. Er ontstonden vechtpartijen tussen arbeiders en politiemannen. Vier districtsbu reaus van de regeringspartij van president Frondizi werden be stormd en een vijfde in brand gestoken. Er heerst grote onrust in de stad. In de straten patrouilleren groepen politiemannen en grens wachten die samenscholingen van Peronistische arbeiders uit eenjagen. Arbeiders van chemische, zeep, rubber, en vleesconservenfabrie- ken hebben het werk neergelegd en eisen een algemene staking. Er ontstonden straatgevechten, waarbij arbeiders de straten openbraken om barricades te bouwen. In de loop van de middag slaagde de politie er in de toe stand meester te worden. Er zijn meer dan honderd arrestaties verricht. Enkele uren vóór het vertrek van de Argentijnse president, Frondizi, naar de Verenigde Sta ten hebben de Peronistische cn communistische vakbonden in het hele land een algemene sta king van 24 uur georganiseerd uit protest tegen de bezetting van de vleesconservenfabriek in Buenos Aires door de politie. Het is echter moeilijk te beoordelen of an de opdracht tot staking ge hoor zal worden gegeven omdat de meningen in de vakbonden verdeeld zijn. Journalisten en drukkers heb- lar per ounce. Brits-Egyptisch akkoord geparafeerd ;evangenen uit de bezettingstijd, de Nationale Federatieve Raad Voormalig Verzet, alsmede het werkcomité van het Nat. co mité ter bestrijding van het con- Zaterdagochtend vroeg is in centratiekamp-systeem, heeft met Cairo een akkoord geparafeerd, dat een einde maakt aan het fi nanciële geschil tussen Engeland en Egypte, dat dateerde van de nationalisatie van het Suez- kanaal in juli 1956. grote wrevel kennis genomen van een mogelijke benoeming van de heer Molotow tot ambassadeur van de Sowjet-Unie voor Neder land. In een telegram aan de mi nister van Buitenlandse Zaken Volgens de „New York Times" heeft Alfred Krupp verklaard dat de voorgenomen aankoop van de Bochumer Verein de na oorlogse wederopbouw van zijn maat schappij zal voltooien. Be correspondent van het blad in Essen beschreef Krupp als de „absolute monarch van een rijk, dat thans groter, rijker en ster ker is dan ooit tevoren in zijn 147-jarige geschiedenis". Hij voegde eraan toe: „Als Krupp de monarch is, dan is Berthold Beitz ais directeur Krupp's premier". Volgens de correspondent had den Krupp en Beitz gezegd dat de Bochumer Verein, een Krupp- fabriek moest vervangen die ont manteld was en na de tweede we reldoorlog als herstelbetaling aan de Sowjet-Unie diende. De hoge autoriteit van de Kolen- en Staal gemeenschap had de aankoop goedgekeurd. Het blad beschrijft, dat Krupp echter niet voornemens is te vol doen aan de opdracht van de ge allieerden dat hij zijn kolen- en staalaandelen verkoopt. Hierin had hij destijds naar hij thans zegt, onder dwang toegestemd. De geallieerden schijnen niet meer ernstig van plan te zijn Krupp aan deze verplichting te laten voldoen. Functionarissen van Krupp zeggen dat deze opdracht de acti viteit van de maatschappij in de weg staat. Zolang de bepaling van kracht blijft, ofschoon nie mand gelooft dat zij wordt uitge voerd, kan de maatschappij geen lening sluiten tegen de opbrengst van haar kolen en staalbezit. Vol gens een matige schatting is de ze 500 miljoen dollar. Op een vraag, of Krupp weer geschut zal maken, antwoordde hij„O nee. Hoe dan ook, de vol gende oorlogsmisdadigers zullen voortkomen uit de chemische en elektronische industrie". brengen de drie organisatiebestu- ren de minister in herinnering, dat Molotow als rechterhand van wijlen Stalin in 1939 het tractaat sloot met Von Ribbentrop voor de toenmalige Duitse regering en dat de heer Molotow, nadat eerst Warschau en daarna Rotterdam door de Duitse bombardements vliegtuigen .waren gebombar deerd, zijn warme gelukwensen aan Hitiers ambassadeur in Mos kou heeft aangeboden, toen Ne derland, België en Frankrijk ge dwongen werden te capituleren. Het telegram stelt verder, dat de heer Molotof betrokken is ge weest bij het vestigen van het concentratiekamp-systeem, dat miljoenen mensenlevens heeft gekost, zowel als bij de uitmoor ding zondei meer van velen, die zich tegen het Russische commu nistische regiem hebben verzet. De protesterende verenigingen viagen zich af, of het niet beter ware geweest om de Russische legering te doen weten, dat Ne derland ei de voorkeur aan geeft dat iemand anders wordt be noemd tot ambassadeur van dat land. WEERDIENST VAN DE KNAC Ten behoeve van de weggebrui kers zal de KNAC in de tweede helft van deze week beginnen met een weerdienst. Deze dienst zal informaties geven over de toe stand van de wegen, over weers gesteldheid en weersverwachtin gen in Nederland en de andere Westeuropese landen. Alle weg gebruikers zullen op deze dienst een beroep kunnen doen. ben zich intussen bij de staking aangesloten. Het luchtverkeer zal vandaag stilliggen door een sta king van het grondpersoneel. Ook het wegverkeer over lange af stand ligt stil. VLIEGTUIGONGELUK IN ARGENTINIË Bij de stad Mar diel Plata is een Argentijns vliegtuig met 17 pas sagiers en een bemanning van vijf in zee gestort. Allen zijn om het leven gekomen. Het toestel, een C-46, ver ongelukte in een hevige storm toen het op het vliegveld van Mar del Plata wilde landen. Het behoorde aan de lucht vaartmaatschappij „Austral". De 47 passagiers en de vijf bemanningsleden zijn in het toestel verdronken. Een van de pasagiers was de autocoureur Alvaro Piano. Vol gens ooggetuigen sloegen de motoren van het vliegtuig af, toen het zou gaan landen. Het. kwam 120 meter uit de kust in zee neer. De wind was te krachtig en de zee te wild om doeltreffende reddingspogingen te ondernemen. Het ongeluk met het passa giersvliegtuig van de Argentijn se maatschappij „Austral" bij Mar del Plata heeft niet aan alle 52 inzittenden het leven gekost, zoals de maatschappij aanvanke lijk had gemeld. Het blijkt dat de 38-jarige Ro berto Servente kans heeft ge zien het toestel te verlaten en naar de kust te zwemmen. Hij werd met een hoofdwond in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toe stand is bevredigend. HET WEER IN EUROPA. De dooi die zaterdag in Groot- Brittannië inzette, duurt thans voort. In het noorden blijft het mistig. In het gebied van Parijs deden de lichte dooi en regen het ge vaar voor overstromingen toene men. Een paar honderd huizen aan de oevers van de Seine, Mar- ne en Oise zijn reeds over stroomd. Meer dan 1300 mensen zijn uit het gebied van Parijs ge ëvacueerd. Bijna 30 wegen zijn door het water afgesneden en het verkeer op twee spoorlijnen tus sen de voorsteden van Parijs en de hoofdstad wordt opgehouden. VOORTGAANDE DOOI Een zuidwestelijke wind met regen en motregen heeft ons ge hele land in de dooi gebracht. De maximumtemperaturen lagen aan de kust bij omstreeks 4 gra den, maar verder landinwaarts, waar nog een flink sneeuwdek moet wegsmelten, bij 1 2 gra den boven nul. Met een brede zuid-zuidweste lijke stroming wordt nu zachte lucht aangevoerd, waarin het kwik aan de voet van de Pyre- neën zelfs tot 19 graden opliep en in Midden-Frankrijk tot 10 graden. Deze stroming wordt in stand gehouden door een depres sie ten westen van Ierland, die naar Schotland wegtrekt, en een hogedrukgebied boven de Alpen. In Scandinavië handhaaft de koude zich. Zo werd het in Mid den-Zweden en Midden-Finland niet warmer dan 20 tot 30 graden. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. DOOI ZET DOOR. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motre gen en ook hier en daar mist. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Geleidelijke verdere tempe ratuurstijging. DINSDAG 20 JANUARI v.m. n.m. Breskens 10.30 11.13 Terneuzen 11.05 11.48 Hansweert 11.45 12.28 Walsoorden 11.55 12.38 ZON MAAN op onder op onder 19 8.39 17.03 13.02 3.34 20 8.38 17.05 13.40 4.33 21 8.37 17.06 14.25 5.29 22 8.36 17.08 15.17 6.20

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1