Dr. Provinciaal nieuws STOFFELS Hoofdinspecteur Van den Berge nam afscheid van de belastingdienst 1958 GEEN BEST JAAR VOOR ZEEU WSE GROENTETEELT TERNEUZEN MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWITSAL BABYSET BEVOLKING ZEEUWS-VLAANDEREN NAM OVER 1958 TOE MET 522 ZIELEN T^rn^u^en nam toe met 424 en Oostburg met 179 >w r - inwoners DRIEWEGEN. het enige moderne toiletpapier SAS VAN GENT. VLISSINGEN. fcAAMSLAG ZUIDZANDE SNEEUW IN El ï»e Amerikaanse Oost-Duitsli Franken-S E0HE3 Regeringscommissaris voor de belastingen gaf acte de presence ZONDEK OMHAAL, RECHT DOOK ZEE! Dat was het devies van de heer Van de* Berge, die hedenmorgen alhier het hen* zo bekende zeegat uitgaat en koers zet «aar-Breda, waar hij zoals wij reeds «wirhtten met ingang van heden bij K. B- is aangewezen als hoofd van de in spectie der belastingen. Dft kwam gistermiddag tot uiting in de speeches welke bij zijn afscheid zijn ge houden in de tot feestzaal omgetoverde personeelskamer van de inspectie der be lastingen alhier. Omstreeks half drie werd de heer Van den Berge, die vergezeld was van zijn echtgenote en tevens van zijn broer, dr. W. H. van den Berge, namens alle aan wezigen en dat waren er heel wat begroet door de heer Ch. Rammeloo, ambtenaar ter inspectie der be lastingen alhier, die belast was met de organisatorische leiding van deze afscheidsreceptie. Namens het personeel werden mevrouw Van den Berge door de typiste mej. Lida van Eek bloe men aangeboden. Naast een bijzonder woord van welkom tot de heer en mevr. Van den Berge, noemde de heer Ram meloo het een grote eer op de in spectie tevens te mogen begroe ten de broer van de scheidende functionaris, nl. de ex-staats secretaris van Financiën, nu re geringscommissaris voor de be lastingen. de heer dr. W. H. van den Berge. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o m. op de hoofden van de inspecties, de heren: J. I*, van Veeren (Vlissingen inv. •en acc.), A. A. Vermeulen (Mid delburg bel.), mr. L. W. van Os •Terneuzen inv. en ace.), J. Terlouw (Terneuzen reg. en succ-), J. Kwekkeboom (Goes bel.), L. Siepelinga (Oostburg), de toegevoegde inspecteurs, de heren Mirck, ten Kley en Mel- sen, benevens de ontvangers uit Terneuzen en Hulst, resp. de teren B. van der Molen en J. Hof- «aan, en de secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken, de heer A. Hendrikse. Achtereenvolgens werd het svoord gevoerd door de heren P. H. C. Mirck, toegevoegd inspec- ieur ter inspectie der belastingen Je Terneuzen, die sprak namens de inspecteurs en de aanslag- regelende ambtenaren, M. P. Buter, chef de bureau ter inspec tie, namens het administratieve personeel, W. van Sluijs, hoofd controleur, namens de ambtena ren van de afdeling controle, de heer W. A. Moggre, hoofdassis- tent-dienstgeleider, namens de ambtenaren van de actieve dienst, B. van der Molen, hoofd van het ontvangkantoor te Ter neuzen, namens de ontvangers, mr. L. W. van Os, hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Terneuzen, die mede op diens verzoek sprak na mens zijn collega van de regi stratie en successie, en tot slot door de heer J. L. van Veeren, hoofd van de inspectie der in voerrechten en accijnzen te Vlis singen, namens de afdeling Zee land van de Inspectievereniging. In alle toespraken viel een toon te beluisteren van waarde ring en dank, en tevens van spijt over het vertrek van de heer Van den Berge. Opmerkelijk was, dat vele sprekers de heer Van den Berge prezen om zijn gevoerd beleid, gericht op een wijze, die zeer sympathiek aandeed. Zonder de touwtjes uit handen te geven, liet de scheidende functionaris zijn ambtenaren een grote mate van ruimte en vrijheid voor het nemen van zelfstandige beslissin gen, wat tot gevolg had dat het verantwoordelijkheidsgevoel zich kon ontplooien, hetgeen innerlijke vreugde gaf en voldoening bij het werk. Namens alle ambtenaren van de actieve- en administratieve dienst, de afdeling controle en aanslagregeling, werd de heer Van den Berge, bij monde van de heer Buter, een zéér fraai bureauklokje aangeboden. De heer mr. L. W. van Os, bood mede namens de inspecteurs in Terneuzen, en de hoofden van de aanpalende inspecties Middel burg, Goes, Vlissingen en Oost burg, eveneens een stoffelijke blijk van waardering aan. in de pauze werden verversin gen en een rokertje geserveerd. Hierna betuigde de heer Van den Berge in welgekozen woor den zijn dank voor de hartelijke en waardige wijze, waarop hem dit afscheid is bereid. Van de geboden gelegenheid de heer en mevr. Van den Berge ten afscheid de hand te drukken, werd door allen een dankbaar gebruik gemaakt. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag heeft het echtpaar ModderkolkDolman, wonende aan de Oude Apeldoornseweg te Apeldoorn, zijn diamanten huwe lijksfeest onder grote belangstel ling gevierd. Onder degenen, die gelukwensen kwamen aanbieden bevond zich ook de burgemeester mr. A. L. des Tombes, die een fruitmand aanbood. De echtelie den, beiden 78 jaar oud, zijn nog bijzonder vitaal. Van de zes kinderen zijn er nog 5 in leven. De enige dochter is acht jaar ge leden geëmigreerd naar Canada, maar kwam voor dit diamanten feest tot grote verrassing van haar ouders per vliegtuig naar Nederland over. HET AUTO-ONGEVAL TE DRAAIBRUG Donderdag meldden wij dat dinsdag 13 januari des avonds in het St. Anthoniuszieké'nhuis te Oostburg het vierde slachtoffer is overleden van het auto-onge luk, dat die dag te Draaibrug gebeurde. Deze mededeling werd ons bij navraag gedaan door ge noemd ziekenhuis. Van dit zieken huis vernemen wij nu dat deze mededeling op een vergissing moet hebben berust. De betrok kene, de 15-jarige Jan Asmus uit Gorinchem, is nog in leven en wordt in het ziekenhuis ver pleegd. SMOKKELAUTO MET 2200 K.G. DOTER INBESLAGGENOMEN. In de nacht van 14 op 15 januari j.l. heefj, de Belgische douane tussen Koewacht en Wachte'oeke een auto met niet minder dan 2200 kilogram uit Nederland ge smokkelde roomboter in beslag genomen. De boter, welke vèr- pakt was in vaten, vertegenwoor digt een waarde van naar schat ting ruim 7000, De hierbij betrokken smokke laars wisten te ontkomen. Machineschrijveii. Voor het alhier gehouden exa men maehineschrijven, slaagde mej. K. de Vos te Zaamslag. in zijn openingsrede op de woensdag in Middelburg gehou den ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse groenteteelt, heeft de vooratter van de Zeeuwse groen tetelersvereniging, de heer M. Ton uit Middelburg, gezegd dat «et jaar 1958 voor de Zeeuwse tuinders in het algemeen geen iest jaar is geweest. Er waren «d enkele produkten die een goede prijs opbrachten en hij aoemde daarbij aardbeien, vroe ge aardappelen, herfst-witlof en enkele andere, maar het over grote deel van de tuinbouwpro- inkfcen moest worden afgezet ;egen zeer lage prijzen. Ei- was meer doordraai dan in «e afgelopen jaren het geval was. i>adanks de hoge kilo-opbreng sten van de meeste groentege wassen, was de bedrijfsuitkomst in vele gevallen slecht. Een zeer ^belangrijk produkt van de Wal- «toerse tuinders is de winter- Moemkool (Brocoli). Deze kwam goed de winter door, maar bracht een matige prijs op omdat er juist in de aanvoerperiode ook een grote aanvoer was van Fran se bloemkool. Voor een grote groep tuinders is ook de teelt van voorjaars na- tuursla van veel belang. Ook deze teelt gaf een slecht financieel re sultaat. In voorgaande jaren gaf de to matenteelt zeer goede uitkom sten. 1958 heeft echter laten zien dat deze teelt toch riskant is, vooral als er een warme augus tus en september is, aldus de voorzitter van de Z. G. V. Verder zeide hij dat de ontwik keling in de Zeeuwse groente teelt het afgelopen jaar rustig is verlopen. Vooral in Zeeuws- VTsanderon en dan speciaal het Sefcied rond EedeAardenburg tmnf op liet ogenblik naar voren sfc produktie centrum voor groenten. Na afdoening der huishoudelij ke zaken werd op deze vergade- ting uitvoerig gesproken over de «krimping van het werk van de rijkst uinbouwvoorlichtingsdienst. De rijkstuinbouwconsulent ir J. J. vein Hennik, zei hierbij dat be staande vacatures in zijn dienst giet vervuld zullen worden. Er aal nu meer aandacht worden be- SKTHOOLKINDEREN VRAGEN Vi PETITIE OM VRIJLATING NEGERJONGETJES Namens de leerlingen van de »-de, de zesde en de overgangs klasse van de gemeentelijke O. L. school „Het Volle Leven, te 'S-Gravenhage is gistermiddag •en petitie aangeboden aan de ambassadeur van de Ver. Sta- ien om vrijlating van de twee negerjongetjes, die blanke meis jes tijdens een spelletje zouden hebben gezoend. De petitie be vat alle namen van leerlingen 'rit deze klasse. steed aan de groepsvoorlichting inplaats van aan de individuele voorlichting- zoals tot dusver. Ir v. Hennik zei ook dat er in Zeeland een zeer grote behoefte aan voorlichting bestaat, vooral in die gebieden waar de teelt op komt, zoals in Zeeuws-Vlaande- ren, waar de vlassers overschake len op de tuinbouw. In deze vergadering werd ook meegedeeld dat de Zeeuwse groentetelersvereniging voorlo pig nog geen mogelijkheid ziet om te komen tot een Zeeuwse proeftuin voor de groenteteelt. Over de teelt van spruitkool werd op deze ontwikkelingsdag gesproken door de heer C. J. V. D. Ven uit Barendrecht. Voor Nederland is dat een belangrijke teelt want er worden ongeveer 25 miljoen kg spruiten in ons land geteeld en ongeveer 7 miljoen kg wordt hiervan jaarlijks geëxpor teerd. Over het groot belang dat de Nederlandse tuinbouw heeft bij de Euromarkt, sprak de heer J. M. Opstelten van het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen. Deze wees echter ook op de moeilijkheden welke de tuinbouw hierbij ondervindt. Advertentie Een vergelijking van de toestand op 1 januari 1958 met die van 1 januari 1959 van de bevolking in Zeeuws-Vlaanderen, zoals opgenomen in de hieronder vermelde staat, laat zien dat Terneuzen in Oost met een toename van 424 en Oostburg in West Zeeuws- Vlaanderen met 179 inwoners, over het jaar 1958 de grootste groei te zien geven. Ook de toename van Groede met 64 en Aardenburg met 44 inwoners trekken de aandacht. Oost Z.-Vlaanderen Axel Ciirige Graauw Hoek Hontenisse Hulst St. Jansteer. Koewacht Overslag Philippine Sas van Gent Terneuzen Volgelwaarde Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe l-l-'59 l-l-'58 Vermindering Verrr 7.807 7.803 4 3.658 3.638 20 1.567 1.588 21 2.474 2.516 42 5.412 5.422 10 5.025 5.004 21 4.362 4.353 9 2.536 2.533 3 290 290 1.240 1.252 12 4.155 4.175 20 •W" 15.460 15.036 424 3.606 3.672 66 2.292 2.275 17 3.278 3.276 2 827 851 24 195 500 Totaal 63.989 63.684 West Z-Vlaanderen l-l-'59 l-l-'58 Vermindering Verm Aardenburg 4.066 4.022 44 Biervliet 2.041 2.029 12 Breskens 3.668 3.702 34 Cadzand 951 940 11 Groede 2.119 2.055 64 Hoofdplaat 1.286 1.313 27 Nieuwvliet 452 456 4 Oostburg 4.047 3.868 179 Retranehement 543 553 10 Sehoondijke 2.041 2.028 13 Sluis 2.677 2.673 4 Waterlandkerkje 512 514 2 IJzendijke 2.733 2.738 5 2 Zuidzande 840 838 82 Totaal 27.976 27.729 Totaal-generaal 91.413 (O. en W.) 91.965 305 329 247 4- 5s2 Franse schrijfster sprak te Terneuzen. Door de samenwerking van de Zeeuwse letterkundige Willem Enzinck (die gisteravond de le zing bijwoonde) en zijn Haagse collega Ben van Eysselsteyn bracht de Franse schrijfster Yvonne Pagnier een bezoek aan Nederland, waarbij zij een lezing hield in Den Haag en o.a. ook Terneuzen bezocht om in de bene denzaal van hotel „Rotterdam" te spreken voor de leden van de Al liance Frangaise. Madame Pagnier, dochter van een Noord-1 ranse industrieel, studeerde aan de Sorbonne in Parijs en ontwikkelde tijdens de oorlog een grote activiteit in het verzet te Parijs en in Noord- Frankrijk tengevolge waarvan zij in 1944 door de Gestapo werd ge vangen genomen en werd gede porteerd naar het beruchte Duit se vrouwenkamp Ravenbrück. Zij ontvluchtte, werd weer ge grepen en eindelijk in 1945 door de Amerikanen bevrijd. Als oorlogscorrespondente werk te zij van 1950 tot 1954 in Indo- China en in 1957 in Algerië en maakte een reportagereis door „denker-Afrika" in 1958. In 1949 kreeg zij de grote Ro manprijs van de Academie Fran- gaise voor haar boek „Evasion 44" en de grote litteraire prijs van de Franse Aero Club voor haar werk „Ailes frangaises au combat". Op een zeer aangrijpende wijze heeft madame Pagnier gister avond verteld over haar ont snappingspogingen (die aanvan kelijk slaagden) en haar weder- gevangenneming op de drempel naar de vrijheid op het Meer van Konstanz. Zonder in détails te treden over de vernedering, de smaad en de folteringen, de honger en de ellende, die de gevangenen der Duitse copcentratiekampen hebben ondergaan, heeft Yvonne Pagnier op een ontroerende en aangrijpende wijze vaak in een diep-bewogen stijl haar zeer aan dachtig gehoor, een beeld gege ven van haar lotgevallen. Yvonne Pagnier schilderde al deze verschrikkingen niet alleen diepbewogen, maar vaak zelfs bijna humoristisch, waaruit haar zielegrootheid duidelijk naar vo ren kwam. Want al dit lijden en de an; :ten die zij doorstond, naast de vreugde van trouwe ka meraadschap van haar langeno- -c:i ï.i Duitsland, en de zielen adel van Duitse mensen die zij ontmoette, hebben deze vrouw niet verbitterd. Zolang er nog zulke mensen, zoals ik in Duits land heb ontmoet, zijn, kan Eu ropa op een betere toekomst ho pen, was de slotgedachte van haar ontroerend relaas. Daarom werkt zij ook nu nog met een ware passie aan de toenadering tussen Frankrijk en Duitsland en daarom ook smeekte zij als het ware haar gehoor, alle lijden van de laatste oorlog te vergeven en met alle krachten te werken aan de versteviging van de banden van vriendschap en naastenliefde, die de volkeren moeten verbin den om werkelijk gelukkig te zijn. Jaarvergadering „Onderlinge Samenwerking". De vereniging van varkens houders te Driewegen „Onderling Samenwerken" hield haar jaar vergadering in het café van de heer Joz. Klaassen. Door de ongunstige weersom standigheden was de opkomst der leden niet groot. Hoewel het voor de vereniging niet bepaald een gunstig jaar was, sloot het jaar 1958 toch nog met een batig saldo van 38,22. Onder de 65 door de leden ver zekerde varkens kwamen 5 ziek- Advertentie) IN NEIERLAND GEMAAKT door HANS-OTTO jMEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 48) (Nadruk verboden) HOOFDSTUK XVII Dagenlang zien we niets meer van je, Stefan, beklaagde Helga zich, ook de jonge bruid voelt zich echt veronachtzaamd en je iets oudere bruid even eens. Holl had haar niet horen ko men, omdat hij in het algemeen niets hoorde van alles wat er om hem heen gebeurde. Op het ogenblik was zijn wereld niet groter dan een vierkante centi meter en bevond zich op het reepje glas onder de mikroscoop. Ondanks hun onvoorstelbare kleinheid waren echter de bewo ners van die nietige wereld machtiger dan alle generaals der aarde bij elkaar. Zij konden meer mensenlevens vernietigen dan honderd pantserdivisies. Tegen hun arglistige vernie lingsdrift bestond geen afweer, waren geen granaten, geen atoombommen. Ja, er bestond geen enkel geweld dat hen kon vernietigen, hoogstens de koene geest" van de geniale vorser. Uit deze wereld van mikroscopisch kleine Titanen werd Holl Ach, Helga, wat lief van je om me te komen opzoekeneh wat zei je? Neem me niet kwalijk.ik heb je niet goed verstaan. Zij herhaalde haar woorden. Stefan schudde geërgerd het hoofd. Toe, Helga.. drijf alsje blieft niet de spot met die ge schiedenis. Het is al erg genoeg, dacht ik. Zij heeft toch een ta melijk ernstige achtergrond. Ja, dat heeft ze werkelijk, StefanMaar we zullen er wel doorheen komen; we zijn ten slotte ook door andere zware tij den heengekomen. Moeizaam stond Holl op en liep het laboratorium door. Hij rekte zijn armen uit en maakte twee of drie kniebuigingen. Het is 'n zwijnerij, riep hij haar daarbij over zijn schou der toe, een grote zwijnerij en nergens een lichtpuntje! Welke zwijnerij bedoel je, Stefan? Hij kwam uit een halve knie buiging terug. Ik heb het over de Miller zwijnerijwaarover anders? Kijk eens, Helga, wat er op thans vandaan gerukt. Hij hief de tafel ligtkijk dat gemene zijn oog van het okulair, richtte tuig eens aanAlles, alles ne- zich op en had enige seconden gatief. En ik idioot, dacht nog nodig om bij zijn positieven tewel dat ik een door God bege- komen. nadigd, reusachtig idee had Helga knikte hem bemoedi gend toe. Dat komt wel, Stefan, op een goede dag is het idee er eenvoudig. Maar te laat, riep hij ver twijfeld uit, veel te laat Dat komt nooit te laat, Ste fan Er zijn ook nog andere mensen, die aan de ziekte van Miller lijdenen nog veel meer andere mensen die er eens aan lijden en sterven moe ten, wanneer men er niets te gen doet. Daarom komt de gro te man, die op een dag toch iets ertegen uitvindt, nooit te laat, ook al zou het voor dit enkele geval wel te laat zijn. Holl deed een kast dicht en kwam dichterbij. Hoe gaat het met Angela? Het is best met haar van avond. Zij nodigt je uit met haar naar de Opera te gaan met haar en zelfs ook met mij. En wel naar de Scala. Gigli zingt en Victor de Saba- ta dirigeerten Angela's ra dio zendt het uit. Dat is aardig van jullie, zei hij met duidelijke belangstel ling, wat wordt er uitgezonden? Van.... Schmattoner, ge loof ik. «Die verkaufte Braut!» Holl beet zich op de lippen en deed of hij iets op zijn tafel in orde moest maken. Jammer.... dat zou zeker mooi zijn. Maar weet je, het is be-ter wanneer ik hier door werk.... Ik kan het gevoel niet kwijtraken, dat toch eens de goddelijke vonk zal inslaan. En dan zou ik hier willen zijn. Ik weet, dat jij dat begrijpt. Zij knikte en stond op. Ik zal het proberen. Maar dan moet zij er alleen naar luis teren. Want zie je.... ik zou jjljeen terwille van jou voor die radio gaan zitten. Ik voor mij houd meer van die beroemde slaap voor het middernachte lijk uur. Zij zag het misnoegen op zijn gezicht en probeerde te lachen. Ik zou vaak wensen, dat jij er ook zo over dacht, Ste fan Zij gaf hem een hartelijke kus een wenste hem goede nacht. Hij slaagde er niet in zich meteen weer in zijn werk te verdiepen. Helga's laatste op merking was een kleine, koude douche geweest. Het was hem onbegrijpelijk, dat er mensen bestonden, die zich bij muziek verveelden. Maar hij wist ook, dat ze volkomen ernstig ge weest was. Overigens liep het met haar slaap voor middernacht zo'n vaart niet. Stefan had de sta pel medische boeken, oude kol- legegeschriften en nieuwe noti ties op Helga's nachtkastje zien liggen. Zij begon dus weer in te werken, ze wilde geen tijd ver liezen. Waarom zou ze er ook niet over denken om haar stu die weer op te nemen? Het zag er toch naar uit dat het spoe dig zo zou zijn, dat hij voor haar zou kunnen zorgen, zoals zij indertijd voor hem gezorgd had. Alberti gaf hem een vor stelijk honorarium en hier had hij tenslotte niets voor zichzelf nodig. Zodra de opgave, waar voor hij hier was, ten einde was, kon Helga verder studeren, dat stond nu wel vast. (Wordt vervolgd). tegevallen voor, waarvan 2 met dodelijke afloop. Aan contributie en rente werd ontvangen 280,97 en uitgegeven 242,72, saldo 38,22. De vereni ging bezit tjians 2 002,45, wel ke geplaatst zijn op de Rijks postspaarbank. Tot bestuursleden werden her benoemd de heren J. Riemens en Jac. Drab be, tot lid van de finan ciële commissie benoemd de heer A. Kaijser Mz„ en tot bode de heer Joz. Klaassen. De vereniging telt thans 52 leden en heeft 1 donateur. De uitkering werd voor 1959 vastgesteld op ƒ1,50 per kg, tot een gewicht van 22 kg en daar boven op 1,40 per kg. De contributie werd bepaald op 50 ct per maand per aangegeven varken, terwijl voor hen, die geen varken houden de jaar-contribu tie 1,20 bedraagt. Daar er verder niets meer te behandelen was, werd de verga dering door de voorzitter geslo ten. Stootrand bood bescherming. De stootrand langs het kanaal van Gent tiaar Terneuzen heeft reeds dikwijls zijn goede diensten bewezen. J.l. zaterdag slipte de stationcar, bestuurd door de heer G. J. V. uit ^erneuzen, tegen deze rand. De auto sloeg hierdoor wel is waar op haar kant, maar de stootrand voorkwam dat auto met passagiers in het kanaal terecht kwamen, en het dus bleef bij een beschadiging van de stoot rand en begroeiing. Ook een paal der kanaalverlichting moest het ontgelden. Deze slippartij deed zich voor aan Driekwart. Zwaar gehavend werd de stationcar naar Terneuzen gesleept. Feestavond Vereniging van Belgen. Door de Vereniging van Bel gen te Sas van Gent werd in zaal „Reseda" de jaarlijkse feestavond gehouden. Jammer, dat wegens het slechte weer de belangstelling niet zo groot was als andere jaren. Traditiegetrouw opende voor zitter Strobbe de bijeenkomst, door alle aanwezigen, leden en niet-leden, Nederlanders en Bel gen van harte welkom te heten, speciaal de „Scheldezonen" uit Heusden bij Gent, die de avond zouden opluisteren met het toneelstuk. „De kleine van de variété". Volgens de voorzitter van de „Scheldezonen" deed het hen veel genoegen dat ze met wat Vlaamse humor de Belgen aan deze kant van de grens aange naam bezig zouden kunnen hou den. Na afloop van de klucht volgde een bal, die velen nog geruime tijd gezellig bijeen hield. Schip beschadigd. Na duijieronderzoek is komen vast te Staan, dat de „Canada", die dinsdagavond in dikke mist op de Schelde aan de grond liep, zijn roer Verloren heeft en dat de schroeven beschadigd zijn. Het sdhip wordt nu in de bui- tenhaveii van Vlissingen gelost om daarïha op de Kon. Mij „De Schelde"-gerepareerd te worden. Contactavond. Woensdagavond werd bij de heer Van de Veke een gecombi neerde contactavond gehouden I door de,afdeling Zaamslag der Z. L. M.' en de Bond van Platte landsvrouwen afdeling Terneu zen, waarvoor als spreker was I uitgenodigd ds. Zuiderveld uit I Zuidhorn (Gr.). Nadat de voorzitter, de heer Jac. de'R egtDekker, spTeker en de belangstellenden had ver- i welkomd en de presidente van de j Bond van Plattelandsvrouwen, mevr. Koster, mededeling had ge- daan over een bezoek aan opera of operette te Gent, werd het wcord verleend aan ds Zuider veld, die 'n causerie hield over z'n bezoek aan Hongarije, en meer r.peciaa' de hoofdstad Boedapest, waaraan hij toevoegde dat dit geenszins moet betekenen voor communist (e) te worden aange zien, want dit land is uit toeris tisch oogpunt een bezoek over waard. Hierbij komt dat Neder- land aldaar een goede naam heeft, dat voornamelijk te danken is aan de opname van Hongaarse kinderen, -die wegens ondervoe ding een tijdlang door onze be volking gastvrij ter verzorging is opgenomen. i- De reis naar Boedapest wa> I keurig voorbereid en bij het pas seren van de Hongaarse grens ij werd het gezelschap opgewact door een Nederlands sprekend.) gids. De overschrijding van de gren bracht niet de minste moeitl mee, doch men kreeg direct .eel indruk van het communisme el het geperfectioneerde verkil- kerssysteem, daar onze komsj werd doorgegeven naar Boed pest, alwaar men verzekerd ki l zijn in ons hotel een of meer per I sonen aan te treffen, die tot taail hadden ons doen en laten nauv keurig te volgen, hetgeen ovei I gens voor het gezelschap niet titl minste last meebracht, daar a l len als tourist de reis medemaak ten. Het bericht van onze aankoms l was blijkbaar ook bij de bevol I king bekend geworden, want hetl gezels'ehap werd opgewacht erl begroet door een menigte van or. J geveer 1000 personen. Hoewel slechts 2% van tfe bel volking communist is, behoor practisch alles tot de staat, <L| er wel voor zorgt dat ongevet I 1/3 van het nationaal inkomen naar de schatkist vloeit. Reeds vanaf de kinderieeftijcl wordt de jeugd voorbereid op heT communisme en jongens en mei- jes boven de 14 jaar kunnen wo: den opgeroepen om voor de star te werken. Het staatspensioen is zeer laag hetgeen meebrenj dat zelfs personen van 85 jaa f nog moeten werken. De hoofdstad Boedapest is ee l parchtstad, die door de Dona. I in twee delen is gesplitst n. I Boeda en Pest. Een gedeelte va' 9 Boeda is op een berg gebouwc I vanwaar men een prachtig zich: heeft op de omgeving en de vee bezongen Donau, waarin eilander liggen, w.o. zelfs één met een op jj pervlakte van 71 ha. Spreker besloot met een op»» king om een bezoek te brevg:. aan dit mooie land, waar men els tourist een vriendelijke bevolkin; zal aantreffen, doch men steed indachtig moet zijn op het gerai fineerïJ spionagesysteem dat 4 gangen en gesprekken van 4 buitenlanders nauwkeurig doe volgen. De boeiende causerie werd rae volle aandacht gevolgd en spr ker mocht aan het einde dankbaar applaus in ontvang.' nemen. Na de pauze waarin een verkl ting werd gehouden en een ve;« versing aangeboden, vertoon ds Zuiderveld een schitterend film van Boedapest met zij prachtige gebouwen en park as- leg. Aan het slot beantwoon spreker nog enkele vragen waail na de voorzitter deze mooie coir| tactavond sloot. Ploegwedsirit Tijdens het afgelopen seizoen door de afdeling Zuidzande van 4 Z. L. M. en de Landbouw Jo ren Gemeenschap een onderiinf ploegwedstrijd gehouden. Voor deze wedstrijd was deelnemers geen bepaald terren aangewezen, doch de lings-commissie, bestaande uit:| heren P. van Cruijningen es 1 Luteijn uit Zuidzande en de I P. Risseeuw uit Cadznad, ba» I deelden het werk van elke d«| nemer op een door hen aam wezen en bewerkt perceel. Voor elk der onderdelen: a-'J leggen, rechte voren, ligging,J doen en algemene indruk, den punten toegekend en hoogste totaal aantal puntea weten 42%, werd behaald de heer J. Leenhouts uit Rek chement. De verdere uitslag was: 2 Kools, 40 punten; 3. Jac. de (Nieuwvliet) 39 pt.; 4. D. kinders 38% pt.; 3. P. LuteF pt.; 6. P. de Smidt (Retraite" ment) 37% pt.; 7. A. de Bri (Cadzand) 37 pt.; 8. Joh. B* 37 pt; 9. Jac. Dieleman 36',) I 10. Jac. Verhage, 35 pt. en 1 Han van Dijke, 31 pt. Ledenwerving Koningin heimina- fonds. Tijdens de in november het vorig jaar in Zuidzande I houden voorlichtingsavond besloten in deze gemeente actie te houden voor het winf van leden en contribuanten, eindresultaat van deze actif I dat de afd. Zuidzande than-' J leden en 124 contribuanten hetgeen betekent dat door 70 */e van de Zuidzandse Se[ nen jaarlijks een vaste aan het Koningin Wilhe fonds voor de kankerbestrtj" worden geschonken. I' dit la Parijs li«t dik ondc Aal water in de reeds „evers tredende stron» Krank rijk stijgt nog Bray, ten oosten van de „Kleine Seine", vtoed van smeltwater md, een meer van laag en vijf km breec staan. l>e boeren In ikuizen in de bovenka jiefschroefvliegtuig voorraden neer. In het gebied van in Oost-Frankrijk is wen opgehouden vreest voor overstromi een snelle dooi mocht Hevige sneeuwval heeft vertraging van iler voorgenomen be over de handel tus Duitsland en Tsjech veroorzaakt. De Tsjeci gaüe, die per auto kwam, was in bergac, door sneeuw opgehou- Eind vorig jaar lie ilelsovereenkomst tu: landen af. Het vliegveld van Zuid-Duitsland in weg sneeuwval gesloten. li legen delen van Beier lig cm sneeuw. Ixi Noord-Duitsland het algemeen flink Hannover was het 20 sius onder nul. Be Verenigde SU van plan met de Oosti ring te onderhandel! vrijlating van een A vlieger, die sedert 3 c Oost-Duitsland wordt den, aldus hebben van het Amerikaans! van Buitenlandse Zd dag meegedeeld. Het Oostduitse TLDJN., had gemeld d ring van rfankow met Amerikaanse au spreken -over de vr ile vlieger. De piloot was met jager verdwaald en r Oost-Duitsland zijn schietstoel verlaten, geen brandstof meer Wollen HOLLAN Dames- en I Onderkled met STRETC Nylon Kou Wel mooie, maai koude benei Nieuwstraat 9, Tc N.V. Fa P. J. d

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2