Frankrijks herstel begonnen aldus De Gaulle W eeroverzicht Kleinzoon van Umberto I? De toestand op Cuba Laatste dag van de Zeeuwse begrotingsdebatten WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5567 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,- per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. VRIJDAG 16 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4577 Verschfjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 et; minimum fer advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. 'v President De Gaulle heeft gis teren het parlement meegedeeld, dat de pacificatie van Algerië een van de onmisbare voorwaar den is voor een politieke oplos sing in dat gebied en een van de elementen waarvan het herstel van Frankrijk afhankelijk is. De boodschap van De Gaulle werd voorgelezen toen de Natio nale Vergadering bijeen was ge komen om naar een verklaring van premier Michel Debré te luisteren. Het was de eerste keer dat re gering en parlement elkaar ont moetten sinds het einde van de vi.Tde republiek. De ille verklaarde, dat het Wei v-n Frankrijk begonnen is. Maar om het geheel te doen slagen, waren diepgaande her zieningen noodzakelijk overal waar de toekomst van de natie op het spel staat. Dit is volgens De Gaulle het geval op de volgende punten: 1'. Algerië, dat moest worden ge pacificeerd en hervormd om tot een politieke oplossing te komen. 2. Frankrijks plaats in zijn bondgenootschappen en de rol die het speelt op interna tionaal gebied. 3. De vorming van de Franse gemeenschap. 4. De modernisering van de landsverdediging. 5. Financiën, handel, economie en valuta. 6. 'De sociale, culturele en we tenschappelijke vooruitgang. De president zegt dat er op deze gebieden een grote inspan ning nodig zal zijn om het her stel tot een feit te maken. Hier kon de beslissende proef voor het parlement liggen. Als het parlement het nationale welzijn verwarde met partijstrijd, zou de oude crisis terug kunnen keren. Als het parlement zich daaren tegen naar behoren van haar! taak kweet, was er een grote' toekomst voor de nieuwe repu bliek en daardoor ook voor de natie weggelegd. Premier Debré hield daarna een vurig betoog, dat meer dan een uur duurde. Hij riep op tot vaderlandsliefde, een gezonde in stelling, zei hij, in tegenstelling tot het nationalisme dat de eigen superioriteit verheerlijkt en neerziet op anderen. 'Het vorig jaar door president De Gaulie gedane aanbod van „de vrede der dapperen" voor de Algerijnse opstandelingen was de enige mogelijkheid om tot een staking der vijandelijkheden te komen. Het ging bij de toekomst van Algerië niet om links of rechts, maar om een gemeen schappelijke inspanning. Het was een kwestie van het zoeken en volgen van de weg van het nationale belang. STRENGE VORST IN HET NOORDEN DES LANDS Naar aanleiding van berichten als zou de regering van plan zijn de Algerijnse opstandelingen nieuwe voorstellen te doen, zei Debré, dat het aanbod van De Gaulle het enig mogelijke was. Het Atlantische bondgenoot schap, aldus de premier, moet zijn kracht tonen en weten hoe het optreden tegen pressie en politieke chantage. Aan de ande re kant moest het er ook blijk van geven, dat het voor een vreedzaam naast elkander leven is. Over de Europese economische gemeenschap zei Debré, dat Frankrijk ondanks zijn financiële offers overzee en de voor de ar beiders gunstige arbeidswetge ving, het beginsel van concur rentie heeft aanvaard. De rege ring hoopt dat het experiment zal slagen. De regering zal niet zonder meer weigeren mede te werken aan de instelling van een grotere zone van vrije buiten landse handel, maar kan ook niet afstappen van de garanties die door haar partners in de Euro- markt zijn aanvaard- De taak die Frankrijk buiten het moederland op zich heeft ge nomen, aldus de premier, is van belang voor het welzijn van de gehele Westelijke beschaving. Daarvoor vragen wij begrip bij de landen, die van onze inspaning profiteren. Het moet uit zijn met de ruzies tussen Europese lan den. Jacques Chaban-Delmas, deel de mee, dat de stemming over de regeringsverklaring vrijdag laat in de ochtend of vroeg in de middag zal worden gehou den. Men verwacht, dat 450 tot 480 van de 558 afgevaardigden zich vóór de regering zuilen uitspre ken. De socialisten (een veertig tal) hebben in overeenstemming met hun politiek van „opbouwen de oppositie" verklaard tegen te zullen stemmen, maar de fractie van de unie voor de nieuwe repu bliek, de grootste groepering die een 200 zetels bezet, zal in haar geheel de regering steunen. De strenge vorst in Noord- Nederland heeft gisternacht en -morgen het personeel van de Nederlandse spoorwegen extra werk verschaft om wissels en seinen vorstvrij te houden en de ijzelafzettingen op de bovenlei dingen te bestrijden. Er zijn gisternacht verschillen de ritten gemaakt met losse lo comotieven om de ijzelafzetting geen kans te geven. Verder reden de treinstellen gistermorgen met twee stroomafnemers op, ook al met het oog op eventuele ijzel op de leidingen. Over het algemeen beperkten vertragingen waar die optraden „He de France" naar Japan verkocht De French Line heeft gis teren medegedeeld, dat de „Ile de France", het transatlan tische lijnschip van 44.356 ton, dat onlangs uit de dienst werd genomen, aan 'n Japanse maatschappij is verkocht voor omstreeks 600 miljoen frank. De maatschappij weigerde de naam van de Japanse maat schappij te noemen. Maar vol gens scheepvaartkringen zou het een sloperij zijn. De parfum-verkoper Rinaldc Gallivaggi, die beweert een kleinzoon van koning Umberto de eerste te zijn, heeft van een Italiaanse rechtbank te San Remo te horen gekregen dat hij zijn zaak voor de rechtbank te Rome zal moeten brengen. De rechter te San Remo verklaarde zich onbevoegd om zijn erfenis tegen leden van de voormalige koninklijkefamilie van Savoie te behandelen en veroordeelde hem tot betaling van de kosten van ongeveer tweeduizend gul den. Gallivaggi zegt dat zijn moe der, Giuseppina Griggi, een doch ter was van koning Umberto en koningin Margherita. De koning werd in 1900 door een anarchist vermoord, de koningin stierf in 1926 te Bordighere bij San Remo. Volgens eiser zou de dochter van het koninklijk paar door een jon gen zijn vervangen om de opvol ging in de mannelijke lijn te ver zekeren. Er was namelijk niet veel kans geweest dat er nog meer kinderen zouden komen. De koningin zou eisers moeder haar dochter bij testament tot erfgenaam van haar bezittingen hebben benoemd. Bij overlijden van zijn moeder zou Gallivaggi in haar plaats erfgenaam wor den. De Franse clementie-maatregelen De Franse minister van Ju stitie, Michelet, heeft in een vraaggesprek met het conserva tieve blad ,,Le Figaro" verklaard, dat het vonnis van 182 ter dood veroordeelden zou worden ge wijzigd in levenslange gevange nisstraf ingevolge de clementie- maatregelen van de nieuwe Franse regering. Onder de ter dood veroordeelden bevindt zich een Duitser. Over de vrijlating van ca 7000 personen die in kampen in Al gerië worden vastgehouden zei de minister dat dit ongeveer een derde was van het totaal aantal aangehouden personen in deze kampen. Een vertegenwoordiger van de leiding van de Franse recherche heeft Messali Hadj donderdag offieiëel op de hoogte gesteld van het besluit tot zijn vrijlating. Een vertegenwoordiger van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft een onderhoud van anderhalf uur met Messali ge had. WATER IN ISRAEL OP RANTSOEN In geheel Israël is rantsoene ring van water ingesteld in ver band nu de grootste droogte se dert 100 jaar nog steeds voort duurt. Per persoon zal zes tot tien kubieke meter water per maand worden verstrekt tegen normale prijs. Voor gebruik van meer water zullen hoge prijzen moe ten worden betaald. Een functionaris van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken noemde het gebrek aan water het „ernstigste probleem van het land". De commissie voor buitenland se zaken van het Amerikaanse Kuis van Afgevaardigden heeft woensdag meegedeeld van plan te zijn donderdag hoofdambte naren van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken vragen te stellen om te onder zoeken wat de Ver. Staten kun nen doen om de massaterecht- steliing in Cuba te doen eindigen. De voorzitter van de commis sie. Wayne, zei, dat de Verenig de Staten geen massamoord kan negeren, ongeacht waar die wordt gepleegd. VERLAGING BROODPRIJS Het overleg tussen liet minis terie van Economische Zaken en de Nederlandse balikerijstichting heeft er toe geleid, dat de Neder landse bakkerijstichting aan haar leden heeft geadviseerd de prijs voor waterwitbrood, volkswit brood en volksbruinbrocd met in gang van maandag 19 januari a.s. met één cent per 800 gram te ver lagen. Deze verlaging is mogelijk ge worden door een daling van de blocmprijs in Nederland. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal huwelijken in Nederland in de eerste elf maan den van 1958 83.427 tegen 85.755 in de overeenkomstige periode van 1957. Het aantal levendge borenen bedroeg 216.697 tegen vorig jaar 214.652 en het aantal overledenen 76.363 tegen 74.517. Het aantal immigranten bedroeg in de genoemde periode 64.394 tegen vorig jaar 44.972 en het aantal emigranten 52.261 tegen 60.179. Op 1 december 1958 bedroeg het aantal inwoners van Neder land 11.247.467. Hogere sigaretten- en sigarenprijzen in Frankrijk Als gevolg van de belasting verhoging onder de nieuwe be groting zijn in Frankrijk de prijzen van sigaretten en siga ren vandaag met 15 a 20 pro cent gestegen. De prijs van de goedkoopste Franse sigaret, de Gauloise, werd verhoogd van 95 tot 115 frank per pakje. In de afgelopen week hebben de ro kers sigaretten gehamsterd. Gisteren hadden vele tabak verkopers geen Franse sigaret ten meer; andere verkopers be perkten de verkoop tot een pak je per klant. Prinses Margriet, die op 19 januari zestiende verjaardag hoopt te vieren. (Foto M. C. Meyboom) haar Vuurwerk dat met een sisser afliep Veren vervoerden minder personen WEINIG WIND. Een dikke mist bedekte donder dag vrijwel het gehele land. Al leen in het noorden kwamen en kele opklaringen voor. De tem peraturen bleven dan ook op vrij veel plaatsen bij 1 of 2 graden onder nul steken. Dit ts een si tuatie die zich ook al enkele da- zich tot enkele' minuten^hiëren' gen in een d,eel va" Enf>'eiancl daar was er toch nog een selnheef' voorgedaan Het rustige 'lat vastzat, en de rijtuigen wa- 1 weer blJ 'lns ha,ngG^m®" I"et ren moeilijk te koDnelen Alleen ru* van hoge luphtdruk dle van "<j trein _Zwolle^euwarden Midden-Duitsland via ons land en de die om 7.10 Uur gistermorgen in Leeuwarden moest aankomen, iiveiaf ™nuten vertraging. Door 2'lnS zakten de beugels beneden. Hierdoor vertrok rL sneIt!'ein van 7.28 uur uit '-ecuwarden eveneens 34 minu ten te iaat. De autobusdiensten in het noorden hadden weinig overlast ÜP 1 vertragingen waren ge- r|tig. Ten gevolge van mist was aanvankelijk gistermorgen vroeg 'Ie vertraging wat groter. Volgens ongave van de meteo rologische dienst te Eelde was do minimumtemperatuur gister nacht op Eelde 14,1 graad onder nul, gistermorgen om 9 uur vroor het nog 10,3 graden. de Britse eilanden naar IJsland verloopt. Donderdag breidde deze rug van hogedruk zich nog flink uit o.a. in de richting van Frank rijk, dat daarmee hoe langer hoe meer in de greep van de koude lucht komt (In Zuid-Frankrijk stond de thermometer n.l. nog op 10 graden boven nul.) Ook in ons land heeft dit tot gevolg dat de vorst niet zal verdwijnen. Een kleine storing boven de Noordzee kan aan de kust een enkele ver spreide bui veroorzaken. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. WEINIG WIND. Opklaringen met slechts aan de kust een enkele verspreid voor komende bui. Vooral aanvanke lijk op vele plaatsen mist. Meest zwakke wind en overwegend lich te vorst. ZON MAAN op onder op onder 17 8.41 17.00 12.02 1.32 ZATERDAG 17 JANUARI 18 19 8.40 8.39 17.02 17.03 12.30 13.02 2.34 3.34 v.m. n.m. 20 8.38 17.05 13.40 4.33 Breskens 7.13 7.46 21 8.37 17.06 14.25 5.29 Terneuzen 7.48 8.21 22 8.36 17.08 15.17 6.20 Hanswee rt 8.28 9.01 23 8.34 17.10 16.17 7.06 Walsoorden 8.38 9.11 24 8.33 17.12 17.23 7.46 Het resultaat van drie dagen scir.3 heftig gedebatteer in de Provinciale Staten van Zeeland is geweest, dat de begrotingen voor 1959 zonder hoofdelijke stcarning zijn goedgekeurd, waartfj de fracties van de A.R. en de S.G.P. lieten aantekenen, dat ze de posten, welke de mu ziekschool betreffen, niet konden steunen. Er was de eerste dagen nogal wat vuurwerk afgestoken, dat op de sluitingsdag met een ordinaire sisser afliep. De heer Van Oorschot, de fractievoorzitter van de p.v.d.A., die meer dan een maand geleden reeds had aangekondigd, dat hij bij de begroting zou terugkomen op de geruchtmakende K. V. P.- vergadering van Hulst en de on duidelijke vrije veren-verklarin gen van ir. Dikötter, had cp de derde dag alle felheid laten varen. Ook het vuuiwerk, dat de V. V. D.-fraclie bij monde van de heren mr. Schlingemann en ir. Horstmann had ontstoken, sor teerde praktisch geen effect. Het was te verwachten dat de komende Kamerverkiezingen bij de beantwoording voor Ged. Sta ten hun schaduwen ai vooruit zouden werpen in een felle be strijding van de V.V.D. Toch had deze fractie enkele belangrijke zaken aangesneden, die in Zee land en speciaal in Zeeuws- Vlaanderen actueel mogen heten, zoals het scheppen van het juiste klimaat voor de industrialisatie en de hoge tarieven van de Waterleidingmaatschappij in Zeeuws-Vlaanderen en van de P. Z.E. M. Vclgens Ged. Staten is ons leidingwater echter niet te duur en de maatschappij, die het wa ter levert, vertoont geen over dadige luxe. EK IS GEEN WATER GENOEG. Evenals de heer Henry in de gemeenteraad van Terneuzen verdedigden de Commissaris van de Koningin en de heer Mes de Zeeuws-Vlaamse Waterleidingmij tegen aanvallen van binnen en van buiten. De Commissaris zei bij de be antwoording der sprekers o.m., dat de dure watertorens van Oostburg en Terneuzen geen in vloed hadden uitgeoefend op de prijs van het water. Een water toren, aldus spr., moet passen in de aard van het landschap. Mr. dr. A. J. J. Mes (K.V.P.), lid van Ged. Staten en commis saris van de Waterleidingmij. in Zeeuws-Vlaanderen, achtte, in tegenstelling tot ir. Horstmann, het z.g. spaarbekken wel dege lijk nodig. Spr. schatte de behoefte aan water in Zeeuws-Vlaanderen voor huishoudelijk gebruik op ruim. vijf kub. meter per jaar. Het waterwingebied levert thans hoogstens drie kub. meter. De tarieven vond de heer Mes niet te hoog. DE HULSTERSE GADERENG. VER- Het Ged. Staten-lid ir. Dikötter beantwoordde de heer Van Oor schot, die hem had becritiseerd wegens zijn uitlatingen in de be wuste K.V.P.-vergadering te Hulst. De heer Dikötter verklaar de dat hij in Hulst had gespro ken ais lid van de K.V.H en niet als Gedeputeerde. Er was dus sprake van een persoonlijk stand punt. De kritiek, welke hij in Hulst had geoefend op de Kamers van Koophandel, zo zei ir. Dikötter, was nadrukkelijk bedoeld om het belang van Zeeland te dienen. Hij deed in dat verband een be roep op allen, die dat belang pri mair stellen. De heer Van Oorschot zei daarna, dat hij waardering had voor de woorden van ir. Diköt ter, waarmee de Hulsterse vrije veren-kwestie wat de Staten be treft tot het verleden beh oide. COMMISSIE VAN BIJSTAND De Prov. Staten besloten tot instelling van een commissie van bijstand, die Ged. Staten zal ad viseren in de ingewikkelde ma terie, die we de ontwikkeling van Zeealnd zouden kunnen to rnen. Als leden dezer commissie ,ve: den aangewezen de heren jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, J. van den Bos, P. V. M. Vercauteren, H. Flikweert, ir. C. A. L. Horst mann en A. H. Stemerding. VEERT ARIEVEN VERHOOGD. PERSONENVERVOER VER MINDERD. E'e heer M. J. van Poelje, de Ged. Staten-man voor de boot- diensten, legde enige cijfers over betreffende het personenvervoer sedeit de invoering der hogere tarieven. Hieruit bleek dat in het laatste kwartaal van 1958 ongi- m,tanden oktober, november en december 1957. Op de lijn Vlissingen—Bres- kens werden in oktober 1958 bijna 250 auto's minder vervoerd dan in oktober 1957; over novem ber 1953 was dat zelfs 1480 per sonenauto's minder. Het aantal vrachtauto's steeg daarentegen een weinig. De lijn Kruin in gen-Ferkpolder gaf eenzelfde beeld. Het aantal perscnenauto's daalde hier over de laatste drie maanden resp. met 1000, 2700 en 240. Het aantal ver voerde vrachtauto's steeg resp. met 2000; 550 en 1500. V/at de nieuwste Brcskens- boot betreft, de „Beatrix", ver klaarde de heer Van Poelje, dat gezocht wordt naar een beter systeem van commando-over brenging van de biug naar de machinekamer. Spr. zag de „Bea trix" nog altijd als een prachtig en een goed schip. Aan mevr. Van den Broecke de Man, die gevraagd had naai de passagiersbruggen, antwoord de spr., dat de bruggen van de aanleginstailaties in Breskens en Vlissingen worden veranderd, waardoor de helling in het mid den werdt onderbr-oken door een vlak stuk. Voor de bouw van extra- wachtgelegenheden in Breskens voelde de heer Van Poelje niets. Wel zal daar voor - goede abri's worden gezorgd. DE BETEKENIS SCHELDE. VAN DE Mr. Van der Weel nam, wat de beantwoording der sprekers betreft, het leeuwendeel voor zijn rekening. Hij constateerde, dat het élan van Ged. Staten, zcals de heer Schlingemann had ge steld, allerminst is gedoofd. Ver moeid is het college nog lang niet, aldus mr. Van der Weel. Ais we een blik slaan op de kaart van West-Europa, dan mo gen wij trots zijn, dat we het bestuur voeren over het belang rijke gebied rond de V/ester- schelde. Ged. Staten hebben hier een taak en ondanks alle ver wijten is het college niet defai tistisch. Zo waren de punten, die de heer Horstmann daags tevoren had aangesneden, niet nieuw voor Ged. Staten. Slechts ten aanzien van de publiciteit had het college van Ged. Staten actiever kunnen zijn, gaf mr. Van der Weel toe. Het Sloeplan en het Kanaal- zöneplan moeten wij zien als onderdelen van de ontwikkeling van het Wcsterscheldebekken. zo nodig in concurrentie met de grote plannen van Zuid-Holland. Met de directeur-generaal van de Rtjkswaterstaat zijn de geza menlijke plannen voor Zeeland enJNoord-Brabant reeds bespro- vecr 170.009 passagiers minder ken. Het hele project is in stu- zjjii vervoerd dan gedurende de die bij de twee provinciale be sturen. Men dient gezamenlijk te komen tot een project dat even tueel kan concurreren met de Rotterdamse plannen. Spr. ging vervolgens wat die per in op verschillende aangele genheden als een vaste oeverver binding, de ontwikkelingskernen, electrificatie en bouwvolume. Gedep. Staten zullen binnen af zienbare tijd een onderhoud heb ben met de minister van Ver keer en Waterstaat over de mo gelijkheden ener vaste oeverver binding. Dit probleem is echter lang niet eenvoudig. Waar bijv. moet een vaste oeververbinding komen? Er is gesproken over te hege tarieven van de P.Z.E.M., aldus mr. Van der V/eel. Men dient er evenwel van doordrongen te zijn dat de F.Z.E.M. is gebonden aan economische wetten, hoezeer de betrokken maatschappij ook streeft naar goedkope tarieven. De heer Horstmaan had de be noeming van een commissie voor gesteld tot onderzoek der indus trialisatie-mogelijkheden. Spreker achtte zo'n commissie overbodig. I-Iet lekverlies van het midden- Zeeuwse gasbedrijf is teruggelo pen tot circa IJ in Vlissingen en 12 °/o in Goes. De formule voor toewijzing van bouwvolume noemde mr. Van der Weel ongunstig voor Zeeland. We hadden gerekend op 1000 wonin gen. Met de verdeling van de toegewezen 650 woningen zitten Ged. Staten voor een schier on mogelijke opgave. De heer Van der Weel besloot zijn uitvoerig betoog met de mededeling, dat Gedep. Staten eensgezind zijn en vol vertrou wen voor de toekomst. Het college zal de belangen van de provincie Zeeland naar beste weten blijven behartigen. Soekarno's geleide democratie Helft van parlement benoemd. Volgens doorgaans goed inge lichte politieke kringen te Dja karta heeft president Soekarno voorgesteld, dat de helft der leden van het Indonesische par lement door benoeming zal wor den aangewezen. Deze leden zou den de verschillende stromingen in de Indonesische samenleving moeten vertegenwoordigen. Volgens genoemde kringen is dit in het stelsel der „geleide democratie" van de president dat nog op verwezenlijking wacht het punt, dat de meeste weer stand heeft ontmoet. Een bijeen komst, onlangs te Djakarta ge houden, waarop Soekarno dit denkbeeld heeft besproken met vertegenwoordigers van de drie grote politieke partijen in Indo nesië, heeft de standpunten niel nader tot elkaar gebracht.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1