Provinciaal nieuws BLOED EN SUIKER GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL E-"-; Herdenking zilveren ambtsjubileum geneesheer-directeur St. Elizabeth ziekenhuis te Sluiskil Cubaanse burgeroorlog leidde tot helden- en wandaden Binnenlands nieuws REC1 Ver won din; Kloosterbal Pagina 2 DE VRIJE ZEEUWi Donderdag 15 januari 1959 DE K.L.M. EN SINGAPORE Commentaar van de „Daily Mail" De Londense „Daily Mail" verklaarde woensdag over het Brits-Nederlandse geschil inzake de KLM-vluchten op Singapore, dat „dit betreurenswaardige me ningsverschil eens te meer be wijst wat voor moeilijkheden en gevaren kunnen ontstaan wan neer grote commerciële onder nemingen door de staat worden beheerst in plaats van door par ticuliere beleggers". Nu wordt elk geschil een ge schil tussen regeringen en raken de nationale gemoederen verhit, en dat terwijl er al genoeg moei lijkheden in de wereld zijn, aldus dit blad. De „Daily Mail" meent dat „op het eerste gezicht" veel voor de Nederlanders, die in Engeland heel wat sympathie zullen genie ten, valt te zeggen. Maar de kwestie is niet zo eenvoudig ols Nederland die stelt. Toen de Ne derlanders in 1957 uit Indonesië werden verdreven, stond de Brit se regering aan de KLM drie vluchten per week naar Singa pore toe voor het vervoer van gevluchte Nederlanders. Zij had dit niet behoeven te doen. Toen het aantal vluchtelingen daalde werd het aantal vluchten verlaagd van drie tot twee per week en nu volgt een nieuwe vermindering tot een landing per week. Dat schijnt niet onre delijk te zijn. Het besluit van de Britse rege ring is een commercieel besluit. De KLM concurreert op de Sin- gapore-route met de BOAC. Nu er geen vluchtelingen meer uit Indonesië komen, bestaat er geen reden waarom Engeland die con currentie zou begunstigen, aldus het Londense blad. HET ZWEEDSE SCHIP „CANADA" VLOTGETROKKEN. Gisternacht om drie uur is de „Caneda" door zes sleepboten vlotgetrokken. De Zweed werd door de sleepboot „Scaldis" naar de Braakman gesleept en heeft na optrekken van de mist zijn reis voortgezet. t TERNEUZEN Stenografie en Machine- schrijven. Voor het te Dordrecht gehou den examen secretaris-stenogra fie Nederlands, slaagde mej. J. Mieles. Voor het te Terneuzen gehou den examen machineschrijven, slaagden mej. P. Brakman (eer volle vermelding) te Axel; mej. V. L. de Boevere, en de heren M. de Jonge en A. de Kraker, allen te Biervliet; mej. T. E. Haak en de heer W. Remeeus, beiden te Hoek; de dames J. M. Dekker, P. C. Jansen en H. W. Tacq; de heer H. A. Hettema te Sas van Gent; -'e dames H. J. Drijver, W. E. 'loens, J. A. van der Peijl, M. T. Steketee, M. J. Stoffijn en J. F. C. van Wijck en de heren C. S. Din- gemanse, J. L. P. Geensen, L. de Koeijer en L. v. d. Kooij. AARDENBURG. Vierde slachtoffer van auto ongeval overleden. In het Sint Anthoniuszieken- huis te Oostburg is dinsdag avond de heer Asmus jr uit Gor- kum, het vierde slachtoffer van het auto-ongeval te Aardenburg, overleden. AXEL Vergadering A. R.-kiesver. „Nederland en Oranje'' In het verenigingsgebouw van de Geref. Kerk aan de Kerk- dreef vergaderde de A.-R. Kies vereniging „Nederland en Oran je" onder leiding van de heer J. Francke. Overeenkomstig de door het centraal comité voorgestelde volgorde werden de kandidaten voor de a.s. Tweede Kamer-ver kiezing gekozen. Tot voorzitter der kiesvereni ging werd herkozen de heer J. Francke en als bestuursleden gekozen de heren J. Quaak en Jac. Wieland. GROEDE. Verkoping Notskleuterschool. Dinsdagmiddag werd ten over staan van notaris A. H. M. van den Hoek in het hotel „De Drie Koningen" in het openbaar ver kocht de Nutskleuterschool we gens opheffing. De kleuterschool met speeel- plaats, gelegen aan de Slijk straat A 274, werd ingezet op ƒ3160,waarna deze bij opbod verkocht werd aan de heer W. Ekkebus alhier voor ƒ4740,—. Naai- en Knipcursus. Onder leiding van mej. J. Soe- de heeft de Stichting Huishou delijke Voorlichting ten Platte- lande alhier een naai- en knip cursus georganiseerd waaraan door 11 dames wordt deelgeno men. Deze cursus welke uit zes lessen, elk van 2% uur, zal be staan, wordt gehouden in een der lokalen van het gemeentehuis. Bond van Ouden van dagen. Bij de algemene jaarlijkse ver gadering van de Bond van Ouden van Dagen alhier, verzocht de voorzitter de heer Casteleijn om een minuut stilte in acht te willen nemen voor de in 1958 overleden leden. Op voorstel van de voorzitter Ter gelegenheid van het 25- jarig ambtsjubileum van de ge neesheer-directeur C. G. Ramse- laar van het St. Elizabeth zieken huis te Sluiskil, waarvan in ons vorig nummer reeds melding ge maakt werd, vond gisteren in genoemd ziekenhuis een huldi ging plaats, die een intiem karak ter droeg. De feestelijkheden namen op stichtelijke wijze een aanvang met een solemnele H. Mis offer gecelebreerd door de broer van de jubilaris mgr. dr. Ramselaar in assistentie van de eerw. paters Timotheus (vorige rector) en Barnabas (huidige rector). Direct na de dankdienst vond een korte inzegeningsplechtig heid plaats door pater rector van de gereed gekomen aanbouw van twee verdiepingen op de kraam- étage. Tijdens de inzegening begaven de gasten zich naar de apparte menten, waar voor hen een fees telijk ontbijt werd geserveerd. Het hoogtepunt. Na afloop van het ontbijt be gaven allen zich naar de hal, al waar een huldigingsaubade zou plaats vinden. Het werd een geanimeerd vro lijk uurtje. Nadat alle gasten zich een plaats hadden verschaft, en waarbij wij o.m. opmerkten; de eerw. zusters, staf verpleging, heren doktoren, technisch-, kan toor- en meisjespersoneel, pas toor J. van Campen, Terneuzen, pater gardiaan te Sluiskil, de heer H. Ledune, de heer en mevr. Gena en mevr. Van de BergStubbé. Nadat de jubilaris met zijn fa milie door eerwaarde zuster Petro waren binnengeleid of freerde mej. R. van Megen na mens het voltallig personeel mevr. Ramselaar een boeket bloemen. Veel lof. De jubilerende geneesheer-dire.c- teur werd toegesproken door de voorzitster van het hoofdbestuur de uit Moerdijk afkomstige moe der der congregatie Augusta, die de gevoelens vertolkte van de zusters van het Heilig Hart van Jezus en daarin duidelijk liet uitkomen dat het ziekenhuis zoals het thans is, een instelling is eeworen die niet enkel door de zusters zelf kon worden opge bouwd, doch met de onmisbare steun van de jubilaris tot stand is gekomen. Ter herinnering aan deze dag bood zij de jubilaris een boek werk aan. Hierna werd een feestlied ge zonden, waarvan de versie het midden hield tus=en een speech en een lied. Deze combinatie was gekozen omdat de jubilaris wars v-n toespraken is en deze het liefst verhinderd had gezien en de aanwezigen op deze wiize toch hun erkentelijkheid tot uit drukking konden brengen. De burgemeester van West- dorpe snrak vervolgens als lid van het stichtingsbestuur een korte doch kernachtige rede uit waarin hij wees on de grote ver diensten en de talrijke activitei ten van de geneesheer-directeur. Voor het stoffelijk blijk van waardering greep de heer Van Waes In zijn binnenzak en bood een foto aan van een fraaie klok. Over het origineel moest de jubilaris zich, aldus spreker, geen kopzorgen maken. Vaklui waren op dat moment een kleine verandering in zijn huis te Axel aan het aanbrengen, voor de plaatsing van het geschenk, dat, naar hij hoopte en verwachtte, steeds de juiste tijd zal aanwij zen. Nog meerdere fraaie cadeaus werden overhandigd. Zuster Hoppe bood namens bestuur en personeel een zilveren brood- schaal aan. Namens zijn patiënten werd aan hun geneesheer een kristal len vaas met orchideën aange boden, terwijl tal van telegrafi sche en schriftelijke gelukwen sen waren binnengekomen. Ad fundum. Na de vele woorden van dank en lof kwam de staf van artsen als schier volleerde obers In be weging. Met élan, als gold het een dagelijks terugkerende be zigheid, werden door hen de fles sen ontkurk. De bruisend schuimende ere- glazen werden met een ad fun dum heil op de jubilaris en zijn familie geledigd. Op ontroerende en tevens hu moristische wijze betuigde hierop de zilveren jubilaris zijn dank aan allen, die ook maar op eni gerlei wijze bij deze herdenking en bij het St. Elizabeth zieken huis betrokken waren. Spreker zei dat hij in de jaren van zijn verblijf hier steeds meer is gaan voelen hoe groot het voorrecht wel is in de omgeving van getrouwvolle en opgewekte zusters te mogen arbeiden. Hij kenschetste deze als voortreffe lijke religieuzen en zonder een opsomming van namen ging zijn dank uit naar allen. Bijzonder verheugd was de jubilaris over de aanwezigheid van de heer H- Ledune, die nog eens terugge komen was naar een liefde van zijn nobel hart. In het volle geluk van zijn huisgezin zal het ziekenhuis steeds een warme plaats blijven innemgji. Met dank aan God voor alle ontvan gen weldaden, besloot de jubila ris zijn woorden van dank en erkentelijkheid. Vóór de middag had in de wachtkamer van de polikliniek een hoofdbestuursvergadering nlaats, tiidens welke biieenkomst de genodigden de nieuwe afde ling bezichtigden. Des namiddags werd de jubi laris met zijn famili". bet hoofd bestuur en de genodigden in de bestuurskamer een lunch aange boden. De slotapotheose. Een waardig slot van het hul digingsfestijn ter ere van de heer Ramselaar en zijn familie was ongetwijfeld de feestelijke bijeen komst die in de avonduren plaats vond. Omstreeks 7 uur togen de gas ten, in groepjes binnenkomend, via de ingang in de Kerkstraat, naar de eerste verdieping van het ziekenhuis, waar hun op originele wijze een welkom werd toegeroe pen. In een met planten versierde ruimte was 'n lichtzuil geplaatst, die een in de ochtend gemaakte foto belichtte, waarop de jubila ris, met zijn broeder mgr. dr. Ramselaar, lachend prijkte, waar omheen met guide letters de woorden „welkom". Na van een feestprogramma en feestliederen te zyn voorzien, werden de gasten in de ontspan ningszaal, de ziekenzaal K. 7 was hiervoor omgetoverd, binnenge leid en toen als laatste de jubila ris met zijn familie en enkele gasten arriveerden, waarbij wij nu ook ir. Dikötter opmerkten, die in de ochtenduren verhinderd was geweest, werd door de eerw. zuster Marie Sophie, de avond geopend door het aanheffen van het „Lied van Samenkomst." Daarna werd op verdienstelijke wijze opgevoerd het blijspel ln 3 bedrijven: „Rare dingen op de Leeuwenburg". Dit blijspel werd voor het voet licht gebracht door leden van het personeel, terwijl de regie in han den was van de eerw. zuster Ma- rie-Sophie, die, getuige het gebo- dene, over voortreffelijke regie capaciteiten blijkt te beschikken. Tijdens de pauze, na het eerste bedrijf, werd koffie met gebak geserveerd. Terzelfdertijd geno ten de patiënten op alle afdelin gen van door dienstdoende zus ters gepresenteerde erewijn. Na de opvoering van het blijspel besloot een gezellig samenzijn deze feestdag, die vast en zeker gezien het genoegen van alle gas ten, nog altijd iets te vroeg werd beëindigd, maar die als een on vergetelijke dag voor velen en in 't bijzonder voor de jubilaris en zijn familie als een glanspunt in dankbare herinnering zal blijven voortleven. Vandaag herneemt het werk, dat in het Elizabeth-ziekenhuis a.h.w. één dag stilstond, weer zijn normale gang. De medische staf zal dan op het bekende vermel dingsbord aan de ingang weer het „afwezig" in het „aanwezig" wijzigen, en ook de religieuzen, het verpleegsters-, kntoor-, tech nische en meisjespersoneel zullen het werk hervatten in de overtui ging dat zij worden geleid door een geneesheer-directeur, die met dezelfde energie zal arbeiden tot heil van de medemens. werd na enige discussie besloten om aan de persoon die belast is met het schoonhouden van de zalen een kleine vergoeding toe te kennen. Wegens het periodiek aftreden van de heren Meulen- dijk en Elfrink werd, nadat de heer Meulendijk te kennen had gegeven niet meer voor een her benoeming in aanmerking te willen komen, herkozen de heer Elfrink en gekozen de heer C. van Meenen, die de functie van pen ningmeester zal waarnemen. In de volgende vergadering zal een vast programma worden op gesteld en zal tevens aan ieder lid een reglement en de statuten van de bond worden overhan digd. Op 1 januari 1959 waren 10 nieuwe leden toegetreden, zodat de vereniging thans 117 leden telt. NIEUW VLIET. Uitvoering L. J. G. en Z. P. M. Dinsdag hield de afd. Groede en Nieuwvliet van de L.J.G. en Z.P.M. in de Stadsherberg alhier haar jaarlijkse uitvoering voor de leden te Nieuwvliet. Na ope ning door de voorzitter van de L.J.G. bracht de accordeonband een drietal liederen ten gehore, waarna mei. J. Aarnoutse „De Bruid" declameerde. Vervolgens werd opgevoerd de klucht „Het wenende meisje in het Park". Door een viertal da mes werd hierna met accordeon begeleiding enige zangnummers ten gehore gebracht, waarna de L.J.G.-band enige lichte klassieke nummers liet horen. In de pauze werd een verloting gehouden. Na de pauze werd met succes opgevoerd het blijspel in 3 be drijven „Tinus, de tyran," waar voor de toneelisten een dankbaar applaus in ontvangst mochten nemen. Aan het slot van deze avond dankte de voorzitter van de L. J. G., de heer A. Luteijn, allen die tot het slagen van deze avond hadden meegewerkt en de talrijke bezoekers voor hun be langstelling. Samenkomst Ned. Herv. Vrou wengroep. In de eerste samenkomst van de Ned. Herv. Vrouwengroep in 1959 nam de presidente, mevr. A. van de Graaff-Lammerick, afscheid van de leden wegens haar vertrek naar Heiloo. Na het openingsgebed las de presidente een gedeelte uit de bijbel, waarna zij hierover een verhandeling hield. Tevens ver toonde zij nog een mooie film strook over het leven en werken van Albert Schweitzer in Lam- barenne in Zuid-Afrika. Na het gebruik van een kopje thee en een versnapering, bood de secretaresse als dank en her innering namens de vereniging mevr. Van de Graaff een waar devol cadeau aan, bestaande uit een tinnen theepot, suikerpot en melkkan. Mevr. Van de Graaff richtte op 19 september 1951 de Afde ling Nieuwvliet van de Nederl. Herv. Vrouwengroeo on, waar van zij tot op heden de presi dente was en die op 1 januari 1959 29 leden telde. Aan het slot van de avond dankte mevr. Van de Graaff de leden voor het prettige samen werken en de vele goede herin neringen hierbij opgedaan. SAS VAN GENT. Lezing met lichtbeelden. Dinsdagavond werd voor de nersoneelsvereniging van de Stijfsel- en Glucosefabriek door de heer M. van Parijs een inter- sante lezing gehouden over „De CASTRO'S BEWIND NOG NIET VEILIG Latijns-Amerikaanse revoluties plegen voor een weinig geinformeerde wereld meestal verrassende explosies te zijn. Wie echter het beeld van een langzame, verbitterde burgeroorlog, met alle verschrikkelijke episoden, die aan Goya's „Desastros de la Guerra" ontleend schijnen te zijn, wil bestuderen, had daartoe in de laatste tijd een hartverscheurende gelegenheid op het eiland Cuba. Deze oorlog heeft bijna twee jaar geduurd. Cuba is een groot en rijk eiland met ongeveer zes miljoen inwoners- In de burgeroorlog verwikkeld waren 50.000 man aan de zijde van nresident Batis ta en vermoedelijk niet meer dan 12.000 man aan de zijde van de rebellenleider Fidel Castro. Batista had gezworen, de re bellen te zullen vernietigen. Hij had de sterkere wapens met inbegrio van een luchtmacht hij beheerste de met talriike gangsterbenden verbonden poli tie, hij beheerste de verkeerswe gen en zat on de tot de rand toe gevulde geldkassen van het land. Fidel Castro's troepen bestonden uit in lompen gehulde studenten en andere jeugdige revolutionai ren. Hij had veel toeloon. maar zijn leger werd daar niet veel groter door. want steeds weer leed hij bloedige verliezen. Lange tJid waren de Castro- rebellen uitsluitend aangewezen op de ontoegankelijke berggebie den van de Sierra Maestro. Maar langzaam begon zich het net van revolutionaire agenten over het gehele eiland uit te breiden en geheime groepen, d'e in do ste den en op de suikerplantages werden gevormd, ontwikkelden zich tot gevaarlijke vrijseharen, die met hun bliksemsnelle over vallen op radiostations, politie bureaus en regeringsgebouwen het normale leven volkomen ont wrichtten. Geen pardon meer Lang sloeg de weegschaal nu eens naar deze, dan weer naar gene zijde door. De gevangenis sen vulden zich, terechtstellingen van revolutionairen waren aan de orde van de dag, de bomen langs de landwegen werden tot galgen, de verbittering steeg, de regeringstroepen en hun tegen standers gaven elkaar geen par don meer en dikwijls was een verdachtmaking alleen al vol doende om mensen op straat stad Gent", welke werd opge luisterd door diverse lichtbeel den, terwijl verder nog een kleurenfilm de vele schoon heden van het naburige Gent deed bewonderen. SLUIS. Inenting tegen dipbterie. Daar er in Belgisch Vlaande ren enkele gevallen van dirihte- rie zijn voorgekomen werd het raadzaam geacht de kinderen van de lagere scholen tegen deze ziekte in te enten. Deze in enting heeft inmiddels in het medisch centrum in de Hoog straat plaats gevonden. neer te schieten. Het aantal vrouwen in rouwkleding steeg van maand tot maand, in het bij zonder in het oostelijke deel van het land, in de provincie Oriente. Het is onmogelijk, het gehele panorama van deze oorlog, die werd gevoerd tussen de vroegere sergeant Batista, rijk geworden door corruptie en de economische voorspoed van het eiland, en zijn 32-jarige tegenstander, de man met de onafscheidelijke pijp in een door een wilde baard over woekerd gez'cht, te schilderen. Slechts hii, die wat meer weet van de bijzonderheden van de Mexicaanse burgeroorlog, kan zich een beeld vormen van de helden- en wandaden, waartoe de broederstrijd tenslotte leidde. Cuba bloedde uit honderden won den. Geraffineerde suikeroorlog Het bloedde economisrh uit een heel biizondere wonde; het probleem suiker was actueel ge worden. want Castro had lang zaam zijn invloed steeds sterker uitgebreid. Tegen het einde van de burgeroorlog controleerde hij niet slechts het grootste deel van de provincie Oriente. maar ook gebieden in het noorden van het eiland en tevens opereerden zijn troenen in het centrum van Cu ba. Het treinverkeer werd volko men stilgelegd. Castro bezat tien vliegvelden en er kwam een stroom van wapens aan, vooral uit Midden-Amerika. Toen maakte hij zich pereed voor de beslissende slag. Nadat hif eerst, zonder veel succes, had getracht de suikervelden te ver branden, ging hij er toe over. de suikertranspOrten af te snijden. Hij hegon met het isoleren van twaalf havens, van waaruit 32 procent van de suikeroogst werd geëxporteerd. Daarop sneden zijn guerillabenden nog zeven havens af; dat kostte dictator Batista 50 procent van zijn sui kerexport. Liever rusf Het is dit dreigende economi sche gevaar geweest, dat de stemming onder de Cubaanse be volking beslissend beïnvloedde. Een feit is. dat het grootste deel van de eilandbewoners niet veel belangstelling toonde voor het bloedige duel om de macht en slechts op behoud van zijn be trekkelijke welstand bedacht was. Zeker, men haatte Batista en had een romantische bewon dering voor Castro, maar nog liever had men vrede en rust. Ook de Verenigde Staten wensten rust en orde op Cuba. Want niet alleen is de Noord- amerikaanse oostkust vrijwel ge- Advertentie) f*VTv;.v> -i .vv-'V *v t::t .«w ""'**<•- - - i, V; 1 4 - .-V 4 C- - fijn als u iets in Huis Hebt! v i door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking; H. MAGNÏN VERSCHUUR 1 47) (Nadruk verboden). Zii wierp Alberti slechts een vluchtige, verwonderde blik toe en wendde zich tot Holl: Pardon, doktermaar de toestand van Angela.... Ik maak me bezorgd over haar hart. Zij weigert, nog steeds U te zien, maar U moet komen Het kan niet anders. Iemand anders kan haar toch niet hel pen. Nee, iemand anders kan haar niet helpen, zei Alberti, alleen Dr Holl kan haar helnen. Maar hij aarzelt het te doen.. Helga keek van de een naar de ander. Zij begreep, ja zij voelde, dat zij tussen een hoog ernstig gesprek gekomen was. Meneer Alberti. legde Holl uit, meneer Alberti heeft mij zojuist verzocht met zijn doch ter te trouwendat wil zeg gen. pro forma te trouwen. Zij greep met beide handen naar haar slapen. Ja.... zuster Heiga. dit heb ik van dokter Holl gevergd. En ik deed het weloverwogen. Zij heeft hem lief met haar ziel en met he?) haar kracht. Zij heeft hem deze liefde vol komen ongeremd verklaard en hij heeft haar afgewezen. Dat, zuster Helga, is de oorzaak van haar toestand op dit ogenblik. üfcii uit ii moet men dit alles in details uitleggeneen vrouw begrijpt dat wel vanzelf. Ja, knikte ze mechanisch. Dat begrijp ik vanzelf. Ik weet geen andere uit weg. Alberti liet zijn schouders zr*':en. Werkelijk, ik weet geen andere! Voor dok'er Holl is al les slechts een formaliteit. Maar ik zou het. nooit vergeten nooit! Wat zegt U ervan, zus ter Helga, wat zegt U, als vrouw daarvan? Zijn blik hechtte zich aan H"Iea en lie' haar niet meer los. Zij zweeg lange tijd. Eindelijk knikte ze Stefan Holl toe; Doe het Zij ging vlak naast hem staan en legde haar handen op zijn arm. Doe het, Stefan! Alles had Holl verwacht, maar niet dit. Wat zeg je. Helga? Daar Holl nu alles moest uit leggen, wendde hij zich tot Al berti. Wij hadden het U al lang twee jaar verloofd en willen moeten zcgcen, meneer Alberti. Zuster Helga en ik zijn al trouwen zo gauw het mogelijk is. Alberti had enige sekonden nodig om te begrijpen wat hem gezegd werd. Maar toen kn'k- te hij, want nu was hem veel, ja zeer veel duidelijk geworden. Daar had ik natuurlijk geen idee vanJa, werke- iijkdan is mijn voorstel overbodigmijn zeer buiten gewone voorstel. Helga schudde energiek het hoofd. Nee, ik heb daarover een andere mening! Op het ogen blik komt het niet op mij aan en ook niet op Stefan. Angela lijdt, zij lijdt heel ergGa naar haar toe, Stefan! Holl verroerde zich niet. Stefanhoe vaak moet een arts aan een ziekbed geen komedie spelen om een mens zijn laatste uren te verlichten? Wij hebben allemaal gezegd dat zij zou blijven leven en ge zond worden en wij wisten daarbij, dat wij een onwaarheid zeiden. Maar wii deden het ter- wille van haar. Nu moet jij aan deze onwaarheid nog een on waarheid toevoegen. Helga, datdat kan ik niet! Verwonderd keek zij hem aan. Toen greep zij hem bij de schouders. Natuurlijk kan je het. Ste fan! Anders zou alles wat je tot nu toe voor haar gedaan hebt, tevergeeft zijn! Ofof heb je een andere reden, Stefan? Hij gaf haar geen antwoord, maar keerde zich om en ging de kamer uit. Voordat Helga het kon ver hinderen boog Alberti zich over haar handen en kuste ze. Angela lag nog precies zoals Helga haar verlaten had, naaT de muur gekeerd en haar hoofd begraven in het kussen. Holl boog zich over haar heen en zocht haar hand. Angela Onmiddellijk draaide zij haar hoofd om en staarde hem do delijk verschrikt aan. Neeneenee! Zij vond echter de wil en de kracht niet meer, weer in het kussen te vluchten. Hij vond haar hand en nam haar tussen de zijne. Angela, weet je dan niet, waarom ik zo lelijk tegen je ge weest benzo ongelooflijk le lijk? Omdat ik bang was voor mezelf, ik wist niet of je meen deik was bang je te laten merken, dat ikdat ik je Ik wilde mijn hoofd niet ver liezen. Naar nu heb ik het toch verloren, Angela. Angela.ik hou zo van je! Haar ogen werden heel groot en met die grote ogen keek ze met brandende spanning in zijn gezicht. Heel langzaam ver dween die spanning. Is het waar? vroeg ze zacht, d't hij het nauwelijks horen kon. Hij tilde haar een weinig naar zich toe. Doe het nog eens, lieveling, vroeg hij en toen z;: aarzelde, legde hij zijn armen om haar hals.... Zij nestelde zich dicht tegen hem aan en hief lang zaam haar mond naar de zij ne. (Wordt vervolgd). heel op de Cubaanse sufkerlevp- rantles aangewezen, Amerikaan se beleggers hebben ook voor ruim 3 miljard gulden ln de Cu- baanse suikerzaak geïnvesteerd. Washington had daarom in de laatste fasen van de strijd een volstrekt neutrale houding aan genomen en zich daardoor bij belde partijen onbemind ge maakt. Het is de Amerikanen echter gelukt, hun betrekkingen met de triomferende Castro snel te ver beteren. Dat is niet in de laatste nlaats te danken aan het feit, dat Castro aan een goede ver standhouding met de Verenigde Staten veel gelegen moet ziin. Want het is ook op dit ogenblik nog geenszins zeker, dat Castro en zijn vrienden in de nieuw-ge-' vormde regering onder president Manuel Urrutia hun democrati sche, vooruitstrevende denkbeel den in de praktijk zullen kunnen uitvoeren. Invloedrijke conserva tieve kringen, onder aanvoering van de voormalige Drestdent Prio Cocarras, een ln Floridi levende multimiljonair, zijn volstrekt bereid Castro de vruchten van ziin overwinning op Bastita voor de neus weg te kapen. (Nadruk verboden DRUKKE DAGEN VOOR DE WEGENWACHT. Hoewel de sneeuwstormen ln verschillende delen van het land hun taak niet tot een benijdens waardige maakten, behoefde de A.N.W.B.-wegenwacht de pa trouillering nergens te worden gestaakt en zijn zowel de dag diensten als de avonddiensten overal volledig uitgevoerd. Er zijn thans bij de wegen wacht een aantal nieuwe motor- combinateis in gebruik, voorzien van een speciale ombouw die een aanzienlijke betere bescher ming tegen het weer biedt. Hoewel er in de afgelopen da gen beduidend minder verkeer op de weg was en er uiteraard zeer voorzichtig werd gereden, moesten de wegenwachten toch bij zeer vele slipgevellen hun hulp verlenen. DODELIJKE VAL UIT HOOIZOLDER. Te Ressen onder Bemmel bij Nijmegen is de 15-jarige G. van Delft bij het afwerpen van hooi, uit de vijf meter hoge zolder op de deel gevallen. Toen men de jongeman vond, bleek hij reeds te zijn overleden. HAZARDSPEL De Groninger politie heeft dinsdagmiddag een inval gedaan in een woning aan de Cubastraat te Groningen, waar naar men ver moedde, gelegenheid tot hazard spel werd gegeven. Inderdaad speelden zes personen een dobbel spel, namelijk „Vallen en tref fen. Het zestal werd overgebracht naar het politiebureau. Na opma king van proces-verbaal werd het gezelschap weer vrijgelaten. AUTO ONDER TREIN Gistermiddag te 12.30 uur is op de overweg met halve afsluitbo men in de Urkhovenseweg in het stadsdeel Tongelre te Eindhoven, de auto van de 52-jarige heer J- Jeuken, leraar aan de ULO-school aan de Le Sage ten Broeklaan, gegrepen door een personentrein, die enige minuten tevoren van het station Eindhoven naar Ven- lo was vertrokken. De heer J- was op slag dood. De auto werd zwaar beschadigd. De trein had een vertraging van ongeveer 20 minuten. 1500 KUIKENS VERBRAND In de schuur van de heer W. aan de Bijschoterweg te Voort- huizen is gistermorgen brand uitgebroken door een lek ln een zogenaamde kuikenkachel. Ruim 1.500 kuikens en een kalf kwa men om. De schuur brandde tot de grond toe af. De brandweer kon zich slechts bezighouden met nablussingswerk. De schade bedraagt enkele duizenden gul dens. ZEEMAN VAN BOORD GESTUURD VERDRONKEN' Dinsdagmiddag is de 22-jarige Noorse zeeman Sigurd Sirevag uit Naerdoe in de Waalhaven te Rotterdam verdronken. Hij was opvarende van het Noorse motorschip „Sonnavind", maar ontbrak toen woensdag morgen om half negen het schip uit de Waalhaven vertrok. De man, die aan het passagie ren was geweest, kwam in de loop van de dag terug, maar zien- I de dat zijn schip weg was. klom I hij aan boord van het daar lig* gende stoomschip „Rissa". Toen dit Finse schip woensdag middag om drie uur eveneens I zou vertrekken, werd de man I ontdekt en ofschoon de gang- I wav reeds was ingehaald, som- 1 meerde de kapitein hem het schip te verlaten. Daartoe werd een speciale ladder uitgezet, maar terwijl de Noor die afklom, struikelde hij, viel eerst op de wal en daarna tussen de wal «n het schip. I De toevallig in de buurt zijnde boot van de rivierpolitie wist d' Noor binnen 10 minuten uit het water te halen, maar ofschoon e' lange tijd kunstmatige ademha ling werd toegepast, moest met' in het ziekenhuis Coolsing'^ waarheen hij werd vervoerd, dood constateren- .MAN PLEEGDE VEEL DIEFSTAL EN OPLIC De officier van Justit rechtbank te Almelo h teren een jaar gevang geëist tegen de dertigj B. uit Enschedé weger stal, oplichting en val geschrifte. De man, I maar kort geleden uit d genis was ontslagen, w tijd van vier maanden - 1 dene mensen geld afh I maken. B.. die uit een keui I lieu stamt, had het wel gemaakt en verbleef ir kosthuizen, afgewisseld j verblijf in do gevange dat hij daaruit op 11 si was ontslagen knoopte i trekkingen aan met ee uit Wildervank. dat in I de werkte. Rond Sir had hij haar en haar j royaal met geschenken Een winterjas voor kocht hij met het geld meisje en betaalde daai de huur van een auto. echter weldra tegen c De echtgenote van e sionhouder ln Enschet te hij voor ƒ25— oj stortte voor haar honde bij een postkantoor nau dit dacht zijn ■tenminste. Zij kreeg een bewijs, achteraf bleek, dat de geld zelf in de zak had. Op een ander p dres betaalde hij volge bewering aan de deur gen en kreeg het voorg geld weer terug, maar kwam spoedig uit, dat keningen nooit echt waren. Uitspraak over veert gen. Op lucht voortbev auto op tentoonst te Chicago Op de automobielexp Chicago, die zaterdag a.: za 1 een auto worden te ^■teld die op lucht in pi I wielen wordt voortbewo Ms woensdag te Chicago T^maakt. Dit experimentele mod Ford Motor Co, do ^ftrdt op een hoogte vai Han in een inch boven gehouden door gepersl die uit platte, doorboord schijven stroomt. Ingeni ^■ord verklaarden te gel I dii principe zal kunnen ■ntwikkeld voor het ve ■snelwegen, waarhij dai ■ien van meer dan 800 uur kunnen worden her I voertuig zou kunnen voortgedreven door een lie of een straalturbinem Het hoofd va n de reset ratoria van General Mo klaarde op vragen over m op de auto van 1980, da komstige auto naar zijn ■technisch ingrijpend zal beterd doch nog steeds v ■banden zal bezitten. Hij I [tevens dat de vonk-ont I motor een goede kans blijven voortbestaan, oi er niet naar uitziet, dat ti.iri andere motoren voor "eiëJe toepassing geree pijn. fAdv u/aar uutl m komt, ki ernstig» gevolgen he Doe op wonden en wo Idie ontsnel en gene Produktschap Zuiv [lage vaste monopolit aanvaardbaar comi °ok in het bestuur produktschap voor Zui\ ^Mdvies vr i (|P mini;'er: viissieBlink inzake het ran monopolieheffinger irde geweest. Drs E. van de Wiel Jf van de F.N.Z., bleel voerder van de meerder Hoï tuur' *oen hij di ■at lage, vaste monopol °P de graaninv birmeni ar!aalt°eslagen Binnenlandse (voeder) vaardhien aanbevee)t, e In h» r- comPr°mis he; of® zuivelsector is r heffmgen Joedergra^np^^^;1; J^aspnjzen in het JJand leggen, anderzijd E- ltutUder hie"dóor In veehouderij- en ■l «Srn'e!en°7." 'f"n wenst liever een °nthaai zou hw£tZt'"el ac^ri"e°ijk jnoogte te stellen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2