Vele terechtstellingen op Cuba Nieuw kabinet in Finland Eisenhower over de Russische voorstellen ik vil Bolletje/' Prof. S. Posthuma, directeur Ned. BankN.V. pessimistisch gestemd over E. E. G. AUIO-R'JLESSEM Beter zuivelperspectief 1959 voor SCHIPPERS K T WEER WEERBERICHT HOOGW/.TER ZON- en MAANSTANDEN Goesie mschtrtist Uitlating van Dulles over vrije verkiezingen heeft in Bonn enige verrassing gewekt frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres- Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 6 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 15 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4576 Verschijn' dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs ner mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. CUBAANSE TEGENSPRAAK In paleiskringen te Havanna wordt ontkend, dat het revolu tionaire bewind staking van de executies zou hebben bevolen. Reuters correspondent te Ha vanna meldt, dat naar schatting 1500 aanhangers van de vroegere president Batista zijn aangehou den en dat er berichten over te rechtstellingen blijven binnenko men. De Amerikaanse pers blijft veel aandacht wijden aan de executies op Cuba en over het algemeen be treuren zij het grote aantal slachtoffers. Sedert de vlucht van Batista zouden reeds 145 mensen terechtgesteld zijn. Een correspondent van de „Chi cago Tribune" schreef woensdag, dat de militaire bevelhebber van de provincie Havanna heeft ver klaard dat elk lid van de strijd krachten van oud-president Batis ta, die politieke gevangenen heeft vermoord, na een proces voor een krijgsraad, zal worden terechtge steld. De bevelhebber zei dat hij „de bloedende harten van Ameri kaanse redacteuren en senato ren" niet begreep. In de Ver. Sta ten wordt moord toch ook met de dood gestraft, zei hij- Volgens de „New York Herald Tribune" zijn maandae in Santia go in zeven uur tijds 71 mensen terechtgesteld en worden meer executies verwacht. Het aantal arrestaties op Cuba wordt ge raamd op 1.500. Ook de Britse pers leverde gis teren commentaar op de execu ties. De „Manchester Guardian" schreef, dat misdadigers gestraft moeten worden, doch dat dit met diende te geschieden door „over haaste processen voor revolutio naire rechtbanken, gevolgd door massale executies". De „Daily Telegraph" meende, dat de terechtstellingen een pa troon volgen „dat. de openbare mening in het buitenland herkent en met afgrijzen aanschouwt". In 'n land a's Cuba zou geen plaats moeten zijn voor executies zon der dat er een openbaar proces aan vooraf is gegaan, aldus dit blad. Een speciale correspondent van A.F.P. meldt uit Havanna, dat de regering van president Urrutia dinsdagavond stopzetting van al le executies heeft gelast. De ver bindingen van Havanna met af gelegen delen van het eiland, zo als de provincie Oriente, zijn ech ter moeilijk en het is de vraag, of deze order van de regering tot alle delen van Cuba zal doordrin gen. In de provincie Oriente zou Raul Castro, een broer van de re bellenleider Fidel, zich aan een „orgie van bloed" overgeven. VALSE MUNTBILJETTEN VAN ƒ2,50 IN OMLOOP I)e onderafdeling opsporings bijstand van de directie politie van het ministerie van Justitie deelt mee, dat er sedert kort valse muntbiljetten van ƒ2.50 worden uitgegeven. Het aantal van de tot op beden in beslag genomen valse exemnlaren is 'et groot. Het falslficaat is een bedriegelü.Ue namaak, welke bij nadere beschouwing en bij ver gelijking met een echt muntbil jet duidelijk afwijkingen ver toont. DE REIS VAN PRINS BERNHARD NAAR BRAZILIË. Tijdens zijn reis naar enkele Latijns-Amerikaanse landen, die op 2 februari begint, zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden op 13 februari ook Brazilië bezoeken. Uit Rio de Janeiro is vernomen, dat het Braziliaanse bezoek zal beginnen in de staten Parana en Sao Paolo, waar de Prins kolo nies van Nederlandse emigranten zal bezoeken. Hij zal daarna be zoeken brengen aan Rio de Ja neiro en Belo Hofizonte, de hoofdplaats van de staat Minas Gerais. Prins Bernhard zal zich ook op de hoogte stellen van de ontwikkeling in de in aanbouw zijnde nieuwe hoofdstad Brasi lia op het centrale plateau van Brazilië. Tijdens zijn bezoek aan Rio de Janeiro zal de Brailliaanse mi nister van Buitenlandse Zaken de Prins een banket aanbieden. De buitenlandse reis van Prins Bernhard zal 4 weken du-en. „GROTE ONBEKENDE" IN HANDEN DER POLITIE Gisternacht om half één is bij een inval in een woning aan de Nieuuwstad te Groningen de clandestiene zender onschadel'ik gemaakt. Gepakt werd een 25- jarige aetherpiraat, die uitzond onder de naam „Grote onbeken de". Tegen hem werd procesver baal opgemaakt. Canada liet in 1958 minder immigranten toe. Als gevolg van de economische terugslag en toegenomen werk loosheid heeft Canada in 1958 volgens mededeling van de mi nister voor immigratie slechts 124.700 immigranten toegelaten tegen 282.000 in J957. De sterkste vermindering gaf het aantal Britse immigranten te zien. Dit daalde van 112.828 in 1957 tot 26.800. Verder vermin derde het aantal Italiaanse immi granten van 29.443 tot 28.400, dat der Duitse van 29.584 tot 14.500, dat der Nederlandse van 12.310 tot 8.600 en dat der Franse van 5471 tot 2.580. Meer vluchten AmsterdamMoskou v.v. De Russische autoriteiten heb ben gisteren aan de K L M. doen mededelen, dat zij in principe toestemming verlenen op reci- prociteitsbasis voor een uitbrei ding van het aantal K.L.M.- diensten van Amsterdam naar Moskou vice-versa van 1 tot 2 per week. De K.L.M. zal hiervan met ingang van de komende zo merdienst gebruik gaan maken. (Advertentie) De Finse kabinetscrisis, die veertig dagen heeft geduurd, is dinsdag geëindigd door de vor ming van een minderheidsrege ring door prof. Sukselainen, lei der van de agrarische partij en voorzitter van het parlement, die in 1957 tweemaal premier was. Het nieuwe kabinet bestaat uit leden van de agrarische par tij, met uitzondering van de mi nister van Buitenlandse Zaken, Toerngren, die lid is van de Zweedse Volkspartij. Hij treedt op als particulier en niet als vertegenwoordiger van zijn par tij die eerder reeds te kennen had gegeven dat zijn partijleden Kenmerkende afwijkingen van niet zou toestaan zitting te ne- de voorzijde: de donkerblauwe kleur is flets en de verticale, golvende, griize arcering, welke de ondergrond van de voorzijde van een echt muntbiljet vormt, ontbreekt. Hierdoor maakt de kleur van het papier een lichte indruk. De haren van de beelte- n's van H.M. Koningin Juliana ziin bij het valse muntbiljet niet scherp weergegeven. Kenmerkende afwijkingen van de achterzijde: het drukbseld a->n de achterkant vertoont sin-Ms pén kleur, namehik don kerblauw in nlaats van griis en tlamv, zoais bii de echte. De fi- pvren Z'in vrij snatmrig gedrukt en vormen onvolkomenheden, welke zich vooral in het midden bm-en de ruitfiguur als witte pl"'-'-en voordoen. Het nummer van het rmmtb'!- jet is in dezelfde blauwe kl°ur gedankt als het overige blauwe drukbeeld. in nlaats van in de zwarte typografische nummer- Inkt. De tot on heden in beslag ge nomen vals» exemn^ren dragen het--''"-'o nummer: 5 (grote) J. C. (Mings. Het nuM'ek word' verzocht b'j aant"e".-n van een dereelUk vals muntb'Uet van f2 50 onverwijld de politie te waarschuwen. men in een dergelijke minder heidsregering van de agrarische partij. Deze laatste partij heeft 48 van de 200 zetels in het parle ment. De vorige regering een co alitie van vijf partijen ondeT leiding van de sociaal-demo- Fagerholm trad op 4 decem ber af nadat de minister van de agrarische partij zich uit het kabinet hadden teruggetrok ken. De Finse kabinetscrisis had twee hoofdoorzaken: de onte vredenheid van de Sowjet-Unie over haar aandeel in de Fins- Rus-ische handel en het feit dat de cor munisten bij de al gemene verkiezingen van juli j.l. als grootste partij uit de bus kwam. De communisten bezetten vijftig zetels in het parlement.1 De voorn- ".mrte moeilijkheid voor de vorming van een rege ring sinds de verkiezingen was de andere partijen met elkaar1 te verzoenen, teneinde een sta biele niet-communistische meerderheid te verkrijgen. De kansen van de nieuwe re gering zullen ongetwijfeld af hangen van de mate waarin zij de goede betrekkingen met de Sowjet-Unie kan herstellen. Prof. S. Posthuma, directeur van de Nederlandse Bank N.V. te Amsterdam, heeft tijdens een bijeenkomst van de Nederland- sche Maatschappij voor Nijver heid en Handel, die te Utrecht werd gehouden, de vraagstukken van de internationale integratie besproken. Hij wees erop, dat iedere inte gratie in het kader van de Euro pese Economische Gemeenschap ook een stuk desintegratie bete kent, omdat de zes landen zich gezamenlijk richten tegen de bui tenwereld. Volgens prof. Posthu ma is het gevaar voor een bot sing met landen die niet deelne men aan de gemeenschappelijke markt, groot. Zo bestaat er, naar zijn mening, een kans, dat het sterlinggebied De Spoorwegen in 1958. De Spoorwegen kunnen met moeite de financiële touwtjes aan elkaar knopen. Weliswaar was de opbrengst van het reizi- gersvervoer in 1958 ongeveer ge lijk aan die van 1957, maar het aantal reizigerskilometers daal de met ongeveer twee procent. Het goederenvervoer daalde in tonnen ongeveer met acht pro cent en de opbrengst met zeven procent. De stijgingen van de personeelskosten en van de ren telast werden overtroffen door de dalingen van de overige ex ploitatiekosten en van als ge volg van de prijsdalingen lagere afschrijvingen. Dit deelde de nieuwe nresident van de Nederlandse Spoorwe gen, ir. J. Lohmann, woensdag middag mede op een persconfe rentie in Utrecht. Advertentie GPENUI.AAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 IETS KOUDER. Warm= lucht is het afgelopen etmaal Zuid-^rankriik binnen- ce troomd. De thermometer wees er woensdagmiddag 12 naden boven nul aan. Tegelij kertijd werd uit een deel van Engeland, waar de gehele dag een hardnekkige mist aanwezig was, 3 tot 6 graden vo "t gemeld» Het front dat de scheiding vormt tussen de beide luchUoorten, liep woensdagmiddag van Brest naar de Alpen. Ook Nederland bevond zich dus in de koudere luchtsoort, maar bij ons lagen de middagtemperaturen 1 tot 5 graden boven het vriespunt, omdat de lucht van zee was toegestroomd. Aan het genoem de front werd woensdag bij de ingang van het Engelse Kanaal een storing aangetroffen die in oostelijke richting trekt. De neerslag van deze storing kan tijdelijk dicht bij ons land ko men, zodat in het zuiden een kans op sneeuw bestaat. De winden zijn ten noorden van de storing, die een koers over Noord-Frankrijk zal volgen oos telijk en hoewel ze slechts zwak tot matig zijn betekent dit dat de h'"ht nu van het continent Wordt aangevoerd. Het ziet er daron iar uit dat de middag- tempei. uren iets minder hoog ïullen zijn. medegedeeld door het K. N. M. I te De Bilt, geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. IETS KOUDER. President Eisenhower heeft gis teren het „een oefening in nut teloosheid" genoemd om te rachteu een volk zo sterk, zo be langrijk en zo krachtig als het Duitse te demilitariseren en neutraliseren, gelijk de strek king van de Russische voorstel len is. De Ver. Staten bestrijden die opvatting, zo gaf de Ameri kaanse president te kennen op een lunch te Washington voor de nationale persclub. Hij zei dat Amerika bereid moet zijn om stappen van wezenlijk be lang te doen tenoin de w- jet-Unie gerust te stellen dat er van het Duitse volk geen gevaar te duchten valt. Over het Russische voorstel om een conferentie voor een vre desverdrag voor Duitsland te Jouden zei Eisenhower: „Dat kan slechts tot niets leiden". Desgevraagd gaf Eisenhower ais zijn mening te kennen dat een poging om in zijn bespreking met Mikojan a.s. zaterdag met een nieuw voorstel ter tafel te komen een ernstige vergissing zou zijn. Een onofficieel bezoek als dat van Mikojan kan het bes te gebruikt worden om er achter te komen welke bedoelingen men achter zijn gelaatuitdrukking ver bergt, of die eerlijk en vreed zaam zijn. Hij wilde de verschil lende voorstellen van Rusland en Amerika over Duitsland en Euro pa ter sprake brengen. Naar zijn =rkaTDSd het beste wegend droog weer. Zwakke tct matige veranderlijke wind. Over wegend lichte vorst. VRIJDAG 16 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 6.25 6.51 7.00 7.26 7.40 8.06 7.50 8.16 op 8.41 8.40 8.39 8.38 8.37 8.36 8.34 8.33 ZON onder 17.00 MAAN onder 17.02 17.03 17.05 17.06 17.08 17.10 17.12 op 12.02 12.30 13.02 13.40 11.25 15.17 16.17 17.23 1.32 2.34 3.34 4.33 5.29 6.20 nauw verweven raken met ande> re Europese landen in zijn econo mie en defensie, zoals door mid del van Euratom, E. G. K. S. en gemeenschappelijke markt. Welk proces reeds begonnen is en voor de versterking van West-Europa van groot belang is. Het is ook Hefschroefvliegtuig neergestort. Een hefschroefvliegtuig van het Westduitse leger is woens dag nabij Kassei verongelukt. Zeven Duitse soldaten kwamen om het leven en de achtste in zittende werd zwaar gewond. Men gelooft, dat het toestel in mist tegen een berg is gevlogen. Zware sneeuwval belemmert het reddingswerk. Het vliegtuig was op weg naar Lauterbach, ten zuiden van Ka-sel, waar eerder op de dag een verkenningstoestel was 7.06 neergestort. Vier onderofficieren 7.46 1 werden daarbij zwaar gewond. een ontwikkeling die bijna be wijst dat ae Westduitsers niet agressief kunnen worden omdat zij voor elke beweging de toe stemming van een hele groep landen nodig hebben, aldus pre sident Eisenhower. Eisenhower vond het moeilijk om de achtergrond van Mikojans bezoek te doorgronden, maar hij zou graag meer van dergelijke bezoeken zien omdat daar op de lange duur waarschijnlijk vreed zame onderhandelingen uit zou den gaan voortvloeien en beter begrip voor elkaar. „Als dit bezoek betekent dat de Russen een experiment nemen door één van hun leiders hier naartoe te zenden, ben ik er sterk voor en zou ik met klem de wens herhalen die ik reeds vroeger uitsprak, n.l. dat Amerika niet de eisen van de hoffelijkheid ver geet, hoe onze mening over een regering of persoon ook luidt". De president verklaarde dat Amerika zeer snel voortgang maakt op het terrein van de ra ketten en dat het dwaas is om bij elke gelegenheid de vooruitgang van Amerika met Rusland in ver dedigingstechniek te willen ver gelijken. Hij merkte op dat Ame rika zich niet op één type aan valswapens had kunnen concen treren maar zich op alle denkba re typen had moeten werpen. Gevraagd naar zijn mening over de burgerrechten, zei Eisen hower de sluiting van scholen in bepaalde gebieden te betreuren. „Het doet de naam van Amerika in het buitenland geen goed wan neer we zoveel duizenden van on ze kinderen buiten hun schuld van het onderwijs verstoten". De ongeregeldheden in Kongo Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zijn de dertien gear resteerde bestuursleden van de Abako beschuldigd van het in gevaar brengen van de veilig heid van de staat en de openbare orde alsmede van inbreuk op het decreet inzake de rassenhaat. Zij Eouden de bevolking tegen de autoriteiten hebben opgeruid. Het parket heeft bevestigd dat er in verband met de ongeregeld heden te Leopoldstad 243 perso nen ziin aangehouden, onder wie 20 minderjarigen, onder verden king van poging tot moord, ver krachting, vernieling, diefstal e.d. door Zenuwrust Mijnhordt's Zenuwfabietten een economisch blok zal gaan vormen, dat de Scandinavische landen zich meer aaneen zullen sluiten en dat men zelfs tot in het Verre-Oosten toe, maatrege len zal gaan nemen om gezamen lijk te kunnen optreden tegen de zes verbonden Europese landen. Het kernprobleem moet altijd zijn, hoe te voorkomen dat de eenheid van het Westen wordt verbroken, zo zei prof. Posthuma. Hij voegde eraan toe, dat men hiervoor desnoods maar wat min der ver moet gaan met de inte gratie in de E. E. G. Prof. Pos thuma betoonde zich dan ook een voorstander van het instellen van een vrijhandelszone, vooral ter- wille van de betrekkingen met het v erenigd Koninkrijk. Hij merkte op, dat men niet moet verwaenten, dat de vrijheid van liet handelsverkeer in de zes Euromarkaanden voor honderd procent verwezenlijkt kan wor den, ook niet binnen de vastge stelde vijftien jaar. Hij zei, dat nij trouwens wel voelt voor zekere uitzonderingen met name voor de landbouw. Het landbouwpro- uleem wordt, naar zijn mening, nog ingewikkelder door het ver- scnil in mentaliteit der betrok ken regeringen. Prof. Posmuma wees erop, dat ook de politieke achtergrond niet verwaarloosd mag worden in het beeld der economisciie samenwer king. De instelling van de E. E. G. is. Volgens hem, mede te danken aan de angst voor de landen achter het ijzeren gor dijn en voor een herleven van de machtsstrijd tussen Frankrijk en Duitsland. Hij vroeg zich zelfs af, of men zonder die dreigingen de belangrijke stappen op econo misch terrein wel zou hebben durven ondernemen. Ook politiek gezien acht prof. Posthuma het van belang, dat de E. E. G. geen gesloten gemeen schap wordt, maar dat zowel En geland als d* Verenigde Staten er op de een of andere manier bij worden betrokken. Dit geldt, zo zei hij, in het bijzonder vcor Ne derland, dat de zuiver economi sche voordelen van de E. E. G. toch wel met enige reserve mag bekijken. Hij weer erop, dat het voor Ne derland vooral gaat om de nieu we betrekkingen met Frankrijk en Duitsland, aangezien er reeds samenwerking bestaat in Bene- luxverband. T.a.v. van Frankrijk merkte prof. Posthuma op, dat dit land typische protectionistisch is inge steld en dat men niet mag ver wachten, dat het Franse protec tionisme zo maar in een handom draai zal verdwijnen. Nederland gaat, volgens hem, bovendien zijn bevoorrechte han delspositie in België verliezen, omdat Duitsland er precies de zelfde gunstige voorwaarden zal krijgen. De instelling van de E. E. G. zal de hele Nederlandse economi sche structuur grondig raken, al dus prof. Posthuma. De konse- kwentie hiervan is, volgens hem, dat vooral de kleinere en middel grote Nederlandse bedrijven een andere politiek zullen moeten gaan voeren. Hij acht voor Ne derland een zeer grote economi sche krachtinspanning en de be reidheid tot interne integratie dringend noodzakelijk. Prof. Posthuma verklaarde ten slotte, dat men nooit moet verge ten, dat integratie met de andere E. E. G.-partners, zal leiden tot desintegratie met de rest van de wereld. Hij wees erop, dat men alles moet doen om de contacten met Engeland en de Verenigde Staten te handhaven en dat men allies wat blokvorming van het Westen met zich mee zou kun nen brengen, dient te vermijden. In dit verband vroeg hij zich af, of het wel verantwoord was, het E.E.G.-verdrag te onderteke nen, voordat de deelnemers zich concreet hadden uitgesproken over het instellen van een vrij- handelzöne. In ieder geval moet voorkomen worden, dat de breuk met Enge land en de andere „buitenstaan ders" diep en blijvend wordt, al dus prof. Posthuma, die er zijn vreugde over uitsprak, dat de economische banden wat het be talingsverkeer aangaat niet zijn beperkt tot de zes E. E.G.-landen. DRIEMILJOENSTE „LUISTERAAR" Woensdagmiddag heeft de tweede voorzitter van de Neder landse Radio Unie, mr. A. B. Roosjen, de familie W. F. H. Siebers te 's-Gravenhage ver welkomd als de drie miljoenste ingeschrevene bij de dienst luis ter- en kijkgelden. Namens de N.R.U. overhandigde mr. Roosjen een radiotoestel, een platenspeler en een aantal gramofoonplaten. Mr. Roosjen zei dat, ondanks de gestadige groei van de televi sie. de toename van het aantal radio-luisteraars de bewondering wekt van de N.R.U. Per maand worden gemiddeld 10.000 radio toestellen ingeschreven. „We dachten dat we het plafond had den bereikt maar hierin hebben we ons sterk vergist", aldus de heer Roosjen. Het is woensdag precies een jaar geleden dat mevrouw C. J. Siebersvan der Spek met haar twee kinderen uit Indonesië in Nederland arriveerde. Haar 42- jarige echtgenoot, die 27 jaar in Semarang als administrateur ge werkt had, kwam eind oktober in Nederland aan. Zijn bagage, waaronder het in Indonesië ge kochte radiotoestel ontving hij op 5 januari. Op 9 januari deed hij aangifte bij de Dienst luister en kijkgelden. „U weet niet wet u boven het hoofd hangt", zei de ambtenaar bij het loket, waarop de heer Siebers enigszins ge schokt vroeg of hii een overtre ding had begaan. De mededeling dat hij de drie milioenste inge schrevene was hielp hem echter over de schrik heen. Dulles' uitlating op zijn pers conferentie van dinsdag, dat vrije verkiezingen niet de enige ma nier zjjn om Duitslands hereni ging te bereiken, heeft enige ver rassing te Bonn gewekt. Maar vooralsnog wilde men geen com mentaar leveren, eerdere verras- singenopDulles' persconferenties indachtig. Men vermoedt dat Dul les zich slechts wat buigzaam wilde tonen tegenover Russische halsstarrigheid en niet een wer kelijke politieke koerswijziging aangaf. In Washington achtten politie ke waarnemers Dulles' toon, af gezien van bewoordingen als „stompzinnig" en „irreëel", nogal verzoeningsgezind. Ook hier heeft Dulles' opmerking over de vrije verkiezingen aandacht ge- i'okken. Zijn opmerking dat Amerika voor een agenda van een vier mogendhedenconferentie over Duitsland eerder een brede dan een enge benadering voor stond vatte men hier op als blijk gevend van een niet-star-stand- punt. Functionarissen van het „State Department" verklaarden dins dagavond, dat men Dulles' uitla ting over vrije verkiezingen niet als een belangrijk punt van zijn persconferentie moest zien. De Ver. Staten hebben hun stand punt dat er een vrije menings uiting van het Duitse volk over zijn regering moet plaats vinden, niet prijs geven en zij zullen dat ook niet doen, zeiden zij. Sommige waarnemers geloven, dat Dulles zijn opmerking heeft gemaakt met het oog op de be sprekingen die hij vrijdag met Mikojan zal voeren. Hij zou met zijn uitlating over de kwestie der vrije verkiezingen in Duitsland Mikojan „iets" hebben willen ge ven om nadere inlichtingen over te vragen. Het perspectief vcor de zuivel acht ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zui vel, dit jaar beter, dan een jaar geleden. Hij zeide dit ter gele genheid van de eerste bestuurs- vergailering van het produkt schap in 1959. De zuivelprijzen zijn eind 1953 in stijgende lijn gekomen. Dit zal geen effect meer hebben op het melkprijsjaar 1957-1958 dat van november tot november loopt. Spreker hoopt en ver wacht, dat de Ingetreden kente ring zal doorzetten. In 1958 steeg de melkproduk- tie tot 6.240.000 ton met 3,79 pro cent vet. De boterproduktie steeg tot 91,500 ton (tegen 67.000 ton in 1957). Tegen het eind 1958 was de produktie een kwart lager, dan eind 1957. Gezien gunstige uitvoer en het toege-; nomen binnenlands verbruik is het zo, dat geen koelhuisboter' voor uitvoer meer wordt vrijge geven en dat de bestaande voor raad waarschijnlijk half maart geruimd zal zijn. In 1958 zaten we in het voorjaar met een voorraad van 13,500 ton boter. Deze situatie leidde tot ver laging van inieveringsprijzen. Dezer dagen is op 500 ton koelhuisboter ingeschreven voor ƒ3,30 per kg., terwijl sedert ok tober 6500 ton ƒ3,15 per kg op brachten. De boterafzet in het „kleine gren verkeer" met West-Duits- land wordt op 5000 ton geraamd. De kaasproduktie is in 1958 met 11,000 ton vergroot tot 187,000 ton (ramingscijfer). De voorraad was eind 1958 echter 4000 ton lager dan eind 1957. In het binnenland werd 84,000 ton afgezet of 12,500 ton meer, dan in 1957. Het verbruik steeg met 1 kilo tot 7,5 kg. per hoofd van de bevolking. Het verbruik van drinkmelk, 'nelusïef room, koffieroom e.d. is per hoofd van de bevolking met 6 kg gedaald tot 192 kg per jaar. Ir. Yan Dam acht dit in do eerste plaats een nadeel voor de volksgezondheid. De gemiddelde opbrengst van de melk voor de veehouder is in het prijsjaar november 1958/59 zodanig geweest, dat na de reeds ontvangen 6,5 cent nabe taling van ongeveer 0,9 cent per kg. verwacht kan worden, waar mee de geraamde ƒ400 miljoen uit het L.E.F. „vol" zijn. De Valera kandidaat voor Ierse presidentschap. De Ierse premier. De Valera, stelt zich kandidaat voor de pre sidentsverkiezingen, die in juni a.s. zullen worden gehouden. Dit is woensdag in Dublin officieel meegedeeld. 9 De commissie van het Bel gische parlement, die een onder zoek zal instellen naar de recen te gebeurtenissen in Leopoldstad, is woensdagochtend vroeg #er vliegtuig uit Brussel vertrokken.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1