LIEBLAD 1 N Oproep van de Belgische Koning De regeringsverklaring over Kongo K.N.V.B.-Toto onwettig verklaard Nederlands protest in Londen W e ^overz» cl\t Het bezoek van Mikojan aan de V. S. Dulles over het Russische voorstel ROMAN IER VON BAGDAD T LEVEN VAN Portugese politicus vraagt asyl Het debat na de regeringsverklaring Geen geldprijzen meer Waardebonnen wel toegestaan AUTO'S SCH PPERS ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT HOOGWATER 6 JANUARI 1959 iw te Terneuzen ïeater Het Ned. [RUGMAN met eter Cornelius. ;n Koor o.l.v. lorf olai GeddaOskar i. itend in combinatie rt, verkrijgbaar bij it 32, van 912 en T.U. 0,75. 1,20 verkrijgbaar bij avonds aan de zaal die REVUE el geregeld is ontvangt :lf een heleboel te iaarom nü meteen Ie bon in en U ont- adien nog - geheel schitterende roman it van kamer 10". |n open enveloppe toezend' Amsterdam. U kunt ook t R9 Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6.per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et. WOENSDAG 14 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4575 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentleprils ner mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding; Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. net is de bedoeling van België de Kongolezen te °P de wee naar onafhankelijkheid, zon der uitstel maar ook zonder on bezonnen overhaasting aldus heeft koning Boudew ijn der Bel een dinsdag in een oproep tot zajn onderdanen in België en Kongo gezegd. TANKBOOT ONTPLOFT Bij een ontploffing door nog onbekende oorzaak van de Pana mese tankboot Mirador (20.762) In de haven van de Zuidturkse stad Iskenderun zijn dinsdag zes mensen om het leven gekomen. Achttien worden nog vermist. Volgens de officiële lezing be vonden zich zes bemanningsleden aan boord van de tanker en 36 op de sleepboot Imroz (125 ton) toen de explosie zich voordeed. Slechts een van de zes aan boord kon worden gered en negentien van de opvarenden van de Imroz, die de tankboot naar Napels zou sle pen. Ruim twee weken geleden heeft er op de Mirador twee en een halve dag brand gewoed, die tenslotte door een Amerikaanse onderzeebootjager kon worden geblust. Vier bemanningsleden van de tanker verloren toen het leven. Vele schepen moesten de haven van Iskenderun verlaten omdat de brandende olie zich over de golven verspreidde. De Franse regering zal haar economische en financiële maatregelen verzachten De Franse regering heeft beslo ten haar economische en financi ële maatregelen te verzachten. Generaal De Gaulle zal morgen een boodschap tot het parlement richten. De minister van Voorlichting, Rcger Frey, heeft dinsdag na een zitting van het kabinet, bekend gemaakt, dat de regering enige der financiële maatregelen, aan gekondigd in de begroting voor 1959, zal wijzigen. De wijzigingen zullen door de minister van Fi nanciën, Antoine Pinay, en zijn staf worden uitgewerkt, aldus minister Frey. Amerika gaat de riem aanha'en Onder president Eisenhowers begroting voor 1959/60, die maan de a.s. aan het Congres zal worden voorgesteld, zal de Amerikaanse regering ,,de riem enigszins aanhalen", echter niet op het gebied van de veiligheid, zo deelden leidende republikein se congresleden gisteren mede. Zij hebben dinsdagmorgen een b'ieenkomst van twee uur met de president gehad. Senator Everett D'rksen (Il linois), leider van de minder heid in de Senaat, verklaarde later, dat de begrotng vermoe- delük zal voorzien in een klein overschot van ongeveer 100 mil joen dollar. Japanse troonopvolger officieel verloofd Sedert dinsdagmorgen 8 uur is de verloving van de Japan se troonopvolger, prins Akihoto, oficieel. De verloving werd een feit doordat de toekomstige bruid, mej. Mitsjiko Sjoda de dochter van een meelfabri kant enkele geschenken aan vaardde, haar aangeboden door een boodschapper van de kroonprins. Deze symbolische ge schenken be tonden uit vijf rol len geweven stof, een vaatje rijstwijn en een flinke brasem, die in Japan als een geluk bren gende vis wordt beschouwd. „In een beschaafde wereld is de onafhankelijkheid een statuut dat vrijheid, orde en vooruitgang in zich verenigt en waarborgt. Zij is niet mogelijk zonder hechte en evenwichtige instellingen, een voldoend aantal ervaren ambte naren, een stevig gevestigde so ciale, economische en financiële organisatie in handen van be kwame technici, en intellectuele en morele vorming van de bevol king zonder welke een democra tisch stelsel slechts spot. bedrog en dwingelandij kan zijn", aldus de koning. „Wij aarzelen niet de verzuch tingen van onze zwarte broeders goed te keuren en te steunen, maar wij hebben dan ook onte genzeggelijk recht op hun sympa thie en hun loyale medewerking, daar België tachtig jaar lang zijn beste krachten aan Kongo heeft gewijd". Verder zei de koning in zijn voor de radio uitgesproken op roep, dat de taak van België in Kongo niet is voltooid. België is niet van plan de Kongolezen Europese oplossingen op te drin gen, in tegendeel, het wil aanpas singen die beantwoorden aan het eigen karakter en de eigen tradi tie van de bevolkingsgroepen, in de hand werken. „Daarbij be hoort een brede decentralisatie, gepaard gaande met een snelle uitbreiding van het kiesstelsel en het prijsgeven van alle onder scheid tussen zwart en blank", al dus de koning. De Belgische regering heeft dinsdag plannen bekendgemaakt om van Belgisch Kongo een de mocratie te maken, die in staat is over eigen onafhankelijkheid te beslissen. Er zullen verkiezingen worden gehouden en er zal een parlement in het leven worden geroepen. Tegen het einde van dit jaar zullen in de steden en de meeste plattelandsgebieden plaatselijk verkiezingen worden gehouden. Deze raden zullen in 1960 provin ciale raden kiezen, die op hun beurt het begin van een Kamer van volksvertegenwoordigers zul len samenstellen. Dit wordt meegedeeld in een verklaring van de Belgische rege ring, die minister-president Eys- kens in het parlement te Brussel heeft voorgelezen. België is van plan in Kongo een democratie te vestigen die in staat is de souvereine rechten uit te oefenen, aldus de regeringsver klaring. De verwerkelijking van het einddoel zal zonder ophouden worden nagestreefd met mede werking van alle inwoners van Kongo. Het recht van beslissen zal in steeds toenemende mate aan de Kongolezen worden toege kend op steeds ruimer gebied, al dus minister-president Eyskens. De gemeenteraadsleden en de De Russische vertegenwoordiging in Nederland De persbureaux Reuter en AFP hoorden in diplomatieke krin gen in Moskou, dat de Neder landse regering agrément ver leent heeft voor de benoeming van de heer Molotof tot ambas sadeur van de Sowjet-Unie in Nederland. Bij het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde men gisteravond nogmaals nog niets te weten over een even tuele benoeming van de heer Molotof. Officieel is Nederland zglfs nog niets bekend over een eventueel vertrek uit Den Haag van de huidige ambas sadeur, de heer Kirsanow. grote meerderheid van de leden der gebiedsraden in plattelands kringen zullen bij algemeen stemrecht worden gekozen, aldus minister-president Eyskens. De inwoners van Kongo zullen poli tiek worden opgenomen in de Kongolese gemeenschap met de zelfde rechten en plichten. De leden van de plaatselijke ra den zullen het kiescollege vor men, dat de meerderheid van de leden van de provinciale raden en later de algemene raad zal aan wijzen. De algemene raad, die in de plaats zal komen van de huidige regeringsraad, is het begin van een Kamer van volksvertegen woordigers. Naast de algemene raad komt een raad van wetge ving, die het begin zal zijn van een senaat. Beide organen zullen gezamenlijk de wetgevende macht uitoefenen, waartoe hun bevoegdheden geleidelijk zullen worden uitgebreid, aldus de rege ringsverklaring. Generaal Delgrado, die bij de presidentsverkiezingen van vorig jaar in Portugal kandidaat van de oppositie was, heeft maandag middag op de Braziliaanse am bassade in Lissabon asiel ge vraagd. Generaal Delgrado werd de vo rige week uit de actieve militai re dienst ontslagen, wegens uit latingen en handelingen tijdens de verkiezingscampagne van vo rig jaar. De generaal was de eer ste oppositiekandidaat bij presi dentsverkiezingen in Portugal in dertig jaar tijds. Volgens een woordvoerder van de nationale voorlichtingsdienst kan Delgado's „vlucht" alleen maar worden uitgelegd als een poging om de aandacht te trek ken. Hij werd niet vervolgd en zijn bewegingsvrijheid was niet benerkt, ald"s de wonrdvof-dc- In een officieel communiqué werd later gezegd, dat de Brazi liaanse ambassadeur het Portu gese ministerie van Buitenland se Zaken had medegedeeld, dat generaal Delgado als politiek vluchteling om asiel had ver zocht omdat hij vreesle voor ar restatie. De ambassadeur werd mege- deeld, dat er geen arrestatiebe vel tegen Del fado was uitge vaardigd. Ook was het niet de bedoeling de genëraal te arres teren voor tot dusver bedreven daden. Men zou Delgado niet beletten het land te verlaten. De Braziliaanse ambassadeur heeft de Prtugese generaal Del gado, oppositiekandidaat in de presidentsverkie ogen van het vorige jaar, politiek asiel ver leend. Delgado was maandag de ambassade binnengevlucht om dat hij vreesde gearresteerd te worden. De Portugese overheid heeft niettemin doen weten dat er tot op heden geen plannen voor arrestatie van Delgado be staan. De meerderheid in de Belgi sche Kamer van volksvertegen woordigers heeft de door minis ter-president Eyskens voorgele- lezen regeringsverklaring over Kongo toegejuicht. De socialist Van Eynde heeft er vervolgens namens zijn frac tie zijn verwondering over uit gesproken, dat de regering het niet nodig heeft geacht de socialistische fractie te betrek ken bij het opstellen van de regeringsverklaring. Zijn fractie, aldus Van Eynde, is van oordeel, dat de ontvouw de plannen in economisch en sociaal opzicht niet toereikend zijn. Het is noodzakelijk, dat in het bijzonder de economische belangen van de Kongolese be volking vastberaden worden be schermd tegen elke vorm van uitbuiting. Öp sociaal gebied en in het bijzonder ten bate van de werklozen dienen kracht dadige en edelmoedige beslis singen met onmiddellijke uit werking te worden genomen. Voor de socialisten komt het er op politiek vlak in hoofdzaak op aan dat voor de Kongolezen een weg wordt gebaand naar onafhankelijkheid en eigen lots bestemming, aldus Van Eynde. De christen-democraat De Schrijver noemde de verklaring van historische betekenis. Zij getuigt van Belgisch wil ziin morele verantwoordelijkheid te aanvaarden en de verplichtin gen van het handvest van de Verenigde Naties na te komen.' De Hoge Raad heeft dinsdag verworpen, behoudens ten aan zien van dc kwalificatie, het cas satieberoep van L. Brunt (Kon. Ned. Voetbalbond), die wegens overtreding van de loterijwet door de rechtbank in Den Haag veroordeeld is- Daarmede is de voetbaltoto van de K.N.V.B. de finitief onwettig verklaard. Door twee arresten, die de Hoge R?.nd gisteren heeft gewe zen, is komen vast te staan dat zowel de voetbalpool van de K.N.V.B. als die van de Caritas ais loterijen in de zin van de lo terijwet moeten worden aange merkt; het aanleggen van deze pools zonder toestemming van het bevoegde gezag is derhalve verboden. De beperkte doelstelling van het huidige kabinet brengt mede dat het niet zal overgaan tot het indienen van een wetsontwerp in de geest van het meerderheids- voorstel van de loterijcommissie zoals door het vorige kabinet was aangekondigd. Zo vernemen wij van het ministerie van Justi tie. Teneinde het komende kabinet en de komende volksvertegen woordiging geheel vrij te laten ten aanzien van de oplossing van de met de voetbalpool sa menhangende problemen en de daartoe nodige rustige sfeer te verzekeren, acht de minister van Justitie het gewenst de feitelijke stauts-quo od dit gebied in af wachting van die oplossing te handhaven. Dit is tevens ge wenst om te voorkomen dat de algemene belangen, die thans mede uit de opbrengst van de K.N.V.B- en Caritaspool worden verzorgd, zouden worden ge schaad zonder dat er gelegenheid is daarvoor op korte termijn compensatie te vinden. In verband daarmede heeft de minister van Justitie besloten op grond van de loterijwet toe- stermviHg tot het houden van de K.N.V.B.- en Caritaspool te ver lenen. Door de bij deze toestem ming te stellen voorwaarden zal worden gewaarborgd dat deze pools zullen blijven bin- De Nederlandse ambassadeur te Londen, baron Bentinck, heeft gisteren bij hef Brits? ministerie van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen het Brits0 besluit tot beperking van liet aantal KI.M-landingen in Singapore, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De opwinding in Nederland over het Britse besluit heeft bij het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken enige verlegen heid gewekt. Men legt de klem toon op het zuiver commerciële karakter van het geschil en geeft openlijk toe, dat het besluit ge nomen is ter bescherming van de belangen van de Britse lucht vaart. Men verklaart dat de rech ten die de K.L.M. in Singapore geniet, een voorlopig karakter dragen en verleend zijn om de Nederlandse luchtvaartmaat schappij te helpen nadat Indone sië in 1957 de K.L.M. verbood Djakarta als eindstation te ge bruiken. Baron Bentinck heeft uiting gegeven aan de diepe teleurstel ling van Nederland. Hij heeft ge vraagd of het besluit definitief is. Volgens Nederlandse kringen in Londen is het vervoer naar en van Singapore meer toegenomen dan het wereldgemiddelde. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, Advertentie zonder chauffeur GR.ÜNULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 PLAATSELIJK MIST Door het wegtrekken van een depressie boven de Noordzee en het dalen van de luchtdruk bo ven Frankrijk zijn de luchtdruk- verschillen in onze omgeving klein geworden, waardoor de winden nu matig tot zwak zijn. Kleine storingen veroorzaakten dinsdag nog hier en daar wat sneeuw. Het sneeuwdek dat een flinke dikte heeft komt in biina het ge hele land voor, behalve in een strook langs de kust. Ook Duits land, België en het noordelijk deel van Frankrijk is bedekt met sneeuw. Het komende etmaal zijn geen 17 8.41 17.00 12.02 1.32 18 8.40 17.02 12.30 2.34 19 8.39 17.03 13.02 3.34 20 8.38 17.05 13.40 4.33 21 8.37 17.06 14.25 5.29 22 8.36 17.08 15.17 6.20 belangrijke veranderingen in het heersende weertype te verwach ten. Er is nog een kleine kans op een sneeuwbui, de wind blijft zwak tot matig en de middag- temperaturen zullen om het vriespunt liggen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot woensdag avond. Overwegend droog Veranderlijke bewolking, over wegend droog weer en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Middagtemperaturen om het vriespunt. DONDERDAG 15 JANUUARI Breskens Terneuzen Ilansweert Walsoorden v.m. n.m. 5.42 6.09 6.17 6.44 6.57 7.24 7.07 7.34 In een rede tot studenten aan de universiteit van Californië heeft de Sowjet-vice-premier Mikojan maandag toegegeven dat „de geschiedenis van Rusland in het verleden soms wreed is ge weest, maar dat was noodzake lijk. Wij hebben fouten gemaakt, maar wanneer wij deze ontdek ken trachten wij ze te verbeteren. Over politieke vrijheid zei de Sowjet-leider: „Niemand wordt om politieke redenen gearres teerd. Ons land is thans zo sterk dat wij dergelijke krachtige maatregelen niet behoeven te ne men". Verder zei hij dat een Ameri kaan Rusland kan bezoeken, maar dat het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken het binnenkomen van communis ten in de Ver. Staten weert. De vele aanwezgien barstten in lachen uit toen Mikojan op merkte: „Zij vragen gewoonlijk of je communist bent, maar mij hebben ze dit niet gevraagd". Mikojan zei voorts dat Rusland de weg opgaat naar meer decen tralisatie op bestuursgebied. Het is onze politiek vele staatsinstel lingen onder beheer van sociale organisaties te brengen, zo zei hij. Op het program van het be zoek van Mikojan aan het gebied van Los Angeles staat voorts een lunch met de vereniging voor wereldaangelegenheden en een bezoek aan de Paramount stu dio's. Bij zijn bezoek aan de filmstu dio's werd Mikojan voor één dag Hoilywoods grootste en nieuwste sensatie in deze wereld van be roemdheden. Zijn bliksemtoeht met speeches die in de afgelopen week zes Amerikaanse steden licht be dwelmde en de adem benam, heeft ook een spoor getrokken door de filmkolonie. Tijdens een rondrit door de stad moest het verkeer op sommige plaatsen voor de stot van Mikojan. Een dienstdoende agent boog zich voorover naar een auto vol ver slaggevers en cameramensen en merkte laconiek op: „Ik ben be nieuwd wat Mikojan denkt over onze neon-beschaving". Mikojan praatte en poseerde bijna 20 minuten met de Italiaan se fiimactrice Sophia Loren en hij nodigde haar uit de Sowjet-Unie te bezoeken. Zij verklaarde na afloop: „Gewoonlijk ben ik ver schrikt wanneer ik aan belangrij ke mensen wordt voorgesteld. Nu was ik het niet. Hij is zo char mant, zo lief, zo menselijk. Ik was veel banger toen ik met (vi ce-president Richard) Nixon sprak". De Sowjet-vice-premier maakte grapjes en gekheid met de ko miek Jerry Lewis, onder het ap plaus en gelach van de mensen in de filmstudio. Hij maakte kennis met een aan tal filmsterren, onder wie Clark Gable, Marlon Brando, Bob Hope en Cornel Wilde. Mikojan heeft maandagavond voor de Amerikaanse televisie gesproken. Hij verklaarde atheïst te zijn en tot de overtuiging te zijn geko men dat God niet bestaat vóórdat hij ooit iets van Marx had gele zen. Op school hebben de leraren getracht mij ervan te overtuigen dat er een God is, maar zij zijn daar nooit in geslaagd, aldus Mi kojan. Ik had liever door de V. S. ge reisd zonder voortdurend omge ven te zijn door rechercheurs en andere politiemannen, zo ver volgde de Kus. Ik had liever cock tails met hen willen drinken en dan in mijn eentje de reis voort gezet. Hij legde er voorts de nadruk op dat de Sowjet-Unie van plan is de V. S. voorbij te streven op het gebied van de produktie en ver klaarde uit zijn gesprekken met Amerikanen de indruk te hebben gekregen dat het Amerikaanse volk vrede wil. De Russische vice-premier merkte op, dat hij zijn reis door de V. S. niet vermoeiend had ge vonden. Maar, zo voegde hij hier aan toe. ik heb zoveel redevoerin gen gehouden, dat de mensen hier misschien gaan denken dat ik senator wil worden. dat de Nederlandse regering er vorig jaar maart van in kennis is gesteld, dat Engeland van plan was de landingsrechten van de KLM in Singapore te beper ken. De daarop volgende onder handelingen hebben volgens de woordvoerder geleid tot de jong ste mededeling aan minister Luns. „Minister van Buitenlandse Zaken Selwyn Lloyd zou ver heugd zijn zijn Nederlandse ambtgenoot mr. Luns te ont moeten als de? ertoe zou be sluiten naar Londen te komen om over de zaak van de landings rechten in Singapore te praten." Dit is gisteren gezegd door een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken. Deze voegde hieraan toe, dat hij niets afwist van een de finitief plan van mr. Luns om naar Londen te komen. De woordvoerder van het Fo reign Office zei nog, dat de KLM vóór december 1957 niet het recht bezat Singapore als eindstation te gebruiken. Engeland verleen de de KLM het recht bij wijze van vriendschappelijk gebaar om de evacuatie van Nederlanders uit Indonesië mogelijk te maken. In welingelichte kringen te Londen nieentp men te weten dat de Nederlandse ambassadeur heeft voorgesteld dat de Britse regering de uitvoering van baar besluit om de K.L.M.-diensten op Singapore t.e beperken, opschort. Het antwoord van de Brit»» rege ring is niet bekendgemaakt. Zoals bekend zou de Britse maatregel de volgende maand van kracht worden. Gouduitvoer uit niet toegestaan Met betrekking tot de beper kingen, die er nog bestaan voor de vrije inwisselbaarheid van de Deutsche Mark, kan worden medegedeeld, dat export van goud nog steeds niet is toege staan. Ook is het een Duitss on derdaan niet toegestaan in een ander land een verzekering te sluiten. nen de grenzen van de in de ioterjjwet gegeven voorschrif ten en dat, wat omvang en deelnemerskring betreft, niet verder zal worden gegaan dan thans feitelijk het geval is. Alleen ten aanzien van de aan het bewezen verklaarde gegeven kwalificatie is het door de Haag se rechtbank gewezen vonnis vernietigd. Deze kwalificatie behoort te luiden: „Het aanleggen en houden van een andere loterij dan de zodanige tot het aanleggen en houden vyaarvan de bij de loterij- wet vereiste toestemming is ver leend, gepleegd door een rechts persoon, terwijl hij bij het plegen van die feiten de feitelijke leiding heeft gehad, viermaal gepleegd". In dit arrest overwoog de Hoge Raad onder meer, dat de rechtbank op grond van de door haar vastgestelde feiten en om standigheden kon aannemen, dat te dezen van een „besloten kring" geen sprake was. De Hoge Raad verstaat onder een „besloten kring" een groep van personen, die naar spraakgebruik als een besloten kring kan worden aan gemerkt uit hoofde van de be- perkheid der groep en in verband - met de tussen de samenstellende leden bestaande bijzondere be trekkingen. De Hoge Raad ziet verder niet in, waarom de rechtbank zou zijn tekort geschoten in haar motive ringsplicht, gelijk was gesteld in een der oassatiemiddelen. Behalve in de zaak tegen de K.N.V.B. heeft de Hoge Raad gisteren nog arresten gewezen in twee andere voetbaltotozaken. De rechtbank te Maastricht heeft in juni 1958 M. G. Hermes, directeur der nationale vereni ging „Caritas", ontslagen van rechtsvervolging van de hem ten laste gelegde overtreding der loterijwet door het organiseren van een voetbalpool. De Hoge Raad heeft dit vonnis vernietigd en het bewezen verklaarde straf baar verklaard, met veroordeling van H. tot 5.boete. Hier overwoog de Hoge Raad dat noch de aangenomen beperktheid der werkende leden van „Cari tas", noch de tussen hen be staande betrekkingen van dien aard zijn. dat dé groep van wer kende leden dier vereniging naar spraakgebruik door de woorden „besloten kring" kan worden aangeduid. Voorts wees de Hoge Raad nog arrest in een zaak van J. Rood- bergen, directeur van de beroeos. voetbalclub „De Graafschap" N.V. te Doetinchem. die door de rechtbank te Arnhem wegens overtreding van de loterijwet door middel van het aanlegsen van een voetbaltoto tot 150 boete is veroordeeld. Omdat het vonnis verscheidene vormfouten vertoont, heft de Hoge Raad dit vernietigd met verwijzing der zaak naar het ge rechtshof te Arnhem. D? beslissing van de minister van Justitie om de K.N.V.B. en „Caritas" vergunning te verle nen wekelijks loterijen (i.e. toto's) te organiseren, handhaaft in feife de situatie van vóór het arrest van de Hoge Raad. He winnaars zuilen echter geen geldprijzen meer ontvangen, doch waardebonnen. Bovendien zal de bestemming van de bruto-opbrengst enigs zins worden gewijzigd; de loterij wet bepaalt namelijk dat ten minste 60 procent van de bruto- opbrengst ten goede moet komen aan een goed of liefdadig doel. De toto-commissie van de K.N.V.B. zal dinsdagavond te Utrecht de nieuwe situatie be spreken. Dan wordt tevens een beslissing genomen ten aanzien van de inleggelden van de laat ste toto, waarvan door de afge lasting van vele wedstrijden geen winnrars bekend werden. Moge lijk zullen deze gelden terugge stort worden aan de deelnemers. (Zie ook pag. 4) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft gisteren op zijn persconferentie liet Russische voorstel om binnen twee maan den een conferentie te houden over 'n vredesverdrag met Duits land een domme aanpak van het probleem genoemd, die geen suc ces zou opleveren. Dulles zei dat er bjj dc bespre kingen met Mikojan geen sprake is van bilateraal onderhandelen. Hij heeft geen dingen met de Rus besproken waarover de geallieer den dienen te worden geraad pleegd. Gevraagd of het zijn stand punt is dat er zonder vrije ver kiezingen geen sprake van Duitslands hereniging kan zijn, antwoordde Dulles dat dat nooit gezegd is. Dit leek de Ver. Staten wel de meest vanzelfsprekende werkwijze, maar niet zo dat dit de enige methode was waardoor hereniging kon worden bewerk stelligd. In antwoord op een vraag zei Dulles dat het moei lijk was om te zeggen wat het doel van Mikojans bezoek was. Hij hoopte dat men in de ko mende besprekingen met Miko jan elkaar op het Duitse pro bleem wat nader kon komen en was voorts van mening, dat Rusland oprecht bezorgd is over de toekomst van Duitsland. Dulles merkte op dat het Rus sische voorstel voor een Duits vredesverdrag de Westelijke op vatting van hoe men Duitsland moet behandelen duidelijk tegenover de Russische plaatst. Volgens Rusland moet Duits land geïsoleerd, gedemilitari seerd en geneutraliseerd wordtn en volgens het Westen juist nauw verbonden met vredelie vende West-Europese landen, omdat Duitsland te groot en vi taal is om de Russische opvat ting juist te kunnen doen zijn. Door zo'n nauwe integratie zou een zelfstandige agressieve na- tionnlistisch-Duitse actie onmo gelijk en voor het land zelf niet wenselijk zijn. Dulles vond Ade nauers omschrijvng voor het Russische voorstel „grof", on voldoende; hij wilde van „een stomzinnige benadering" spre ken, omdat de Russen er zelf niet in geloofden dat het zou werken. Dulles geloofde niet dat men Duit:;'and in een soort deken zou kunnen wikkelen zoals Rus land wilde. Dat was ook de be nadering van Versailles geweest en deze had niet gewerkt. Hij hield Adenauers aanpak voor de meest praktische en gezonde op lossing voor hen die het oude Duitse gevaar wilden bezweren. Al achtte hij het bemoedigend dat het oorspronkelijke voorstel over Berlijn niet als een ultima tum opgevat moet worden, was er z.i. toch geen aanwijzing dat Rusland van standpunt veran derd was.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1