<tZ>r Provii RADIO EN TELEVISIE J Zitting Provinciale Staten AGENDA MARKTBERICHTEN V0ETB DfllH®8 h Nieuwjaarsrede van de Commissaris der Koningin ]hr Mr A. F. C. de Casembroot In tegenstelling tot andere ja ren hecl'l de Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, aan het begin van de tweede vergadering van de twee de gewone zitting der Provincia le Staten in 1959, die maandag te Middelburg plaats vond, zijn nieuwjaarsrede uitgesproken. In deze nieuwjaarsrede heeft de Commissaris de teleurstelling van Gedep. Staten uitgesproken ten aanzien van de mededeling, dat men voor de gehele provincie voor 1959 slechts 650 woningwet woningen heeft toegewezen ge kregen. Gedep. Staten hebben volkomen begrip voor het feit, dat het heel moeilijk is om de 40.000 woningwetwoningen over het gehele land zo eerlijk moge lijk te verdelen. ..Wij moeten echter helaas con stateren dat het absoluut onmo gelijk is om met dit geringe aan tal een ook maar enigszins bevre digende verdeling tot stand te brengen. Door het te kleine con tingent voor 1958 moest de ver deling over dat jaar dusdanig ge brekkig zijn dat onbillijkheden onvermijdelijk waren. Het is ook thans nog niet mo gelijk om deze onbillijkheden te rectificeren. Verscheidene ge meenten hadden in de periode van de bouwcapaciteit enkele continu-contraclen aangegaan waaraan zij weliswaar niet juri disch zijn gebonden, maar het zou moreel onbehoorlijk zijn ge weest deze geheel te negeren. Ons streven om het vertrek der Zeeuwen tegen te gaan door aan WOENSDAG 14 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gym.; 7.20 Gr.; 8.00 Nws; 4.18 De ontbijtclub; 9.00 Gym. voor de huisvrouw; 9.10 Gram. 9.35—9.40 Waterst.anden; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis- Trouw; 11.00 Gevar. progr.; 12.00 Lichte muz.12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Kws en tentoonstellingsagenda; 13.20 Dansmuz.; 13.50 Medische kron.; 14.00 Jeugdconc.; 14.45 Gram.; 15.00 Voor de jeugd; 17.00 De kat van de stoel; 17.50 Regeringsuitz.18.00 Nieuws en comm.; 18.20 Hammondorgelsp. 18.40 Act.; 18.50 Gram. en Vara- varia; 19.00 Voor de kleuters; 19.10 Joods progr.; 19.30 Voor de ;eugd; 20.00 Nws; 20.05 Comm.; 30.15 Weense muz.; 21.00 Hoor spel; 22.10 Gram.; 22.20 Lichte muz.; 22.45 Caus.; 23.00Nieuws; 23.15 Gram.; 23.30 Hammond orgelspel; 23.50 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 710 Gew. muz.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 .Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 10.15 Gr.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gr.; 11.05 De schilder met soldaten bloed, hoorspel; 12.30 Land- en ttiinbouwmeded.; 12.33 Omroep- itoor- 12.53 Gram. en act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Met Pit op pad; 13.20 Lichte muz.; 13.50 Gram.; 14.00 Caus.; 14.45 Gram.; 15.00 Volksliedjes; 15.45 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Meisjes koor en instr. kwintet; 17.40 Beursber.; 17.45 Gram.; 18.00 Leger des Heilskwartier18.15 Caus 18.30 Jazzmuziek; 18.45 Boekbespr.; 19.00 Nieuws; 19.10 Koorzang19.30 Radiokrant 19.55 Op de man af; 20.00 Gr 3020 Concertgebouwork.21.35 Gram.; 21.45 Geestelijke liede ren; 22.15 Elektr. muz.; 22.35 Gr 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws; 23.15 Sportuitslagen; 2320 Gram. BRUSSEL (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.12.34 Gram. <om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13J1 Orgelrecital; 14.00 School radio; 16.00 Koersen; 16.02 Gr.; 17 00 Nws; 17.10 Hoornkwartet; 1720 Gram.; 17.35 Hoornkwart iverv)- 17.50 Boekbespr.; 18.00 Kamerork.; 18.10 Lekenmoraal en -filosofie; 18.30 Voor de sol- laten; 19.00 Nws; 19.30 Vlaam se liederen; 20.00 Grafin Mant ra, operette; 22.00 Nieuws; 2215 Pedagogische caus.; 22.25 Eth- aische muz.; 22.55 Nieuws; 23.00 Voor de zeelieden. Televisieprogramma. NED. TV: 17.00 Voor de kin deren; 17.00 Idem; 20.00 Jour- aaal en weeroverz.20.30 Sport- panorama21.00 Film. BELG. TV (VI.): 19.00 Voor de jeugd19.05 Tussen water en wind; 19.30 Nws; 20.00 Filmin- '.ermezzo20.30 Rep.; 21.00Over name v. d. Ned. TVTV-spel 2220 Dans met de Doormes 23DO Nieuws. DINSDAG 13 JANUARI. TERNEUZENGemeente huis, 10.30 uurAanbesteding bouwen van een rijkswerk- plaats. i Luxor-Theater, 8 uurHet geluk ligt op straat. WOENSDAG 14 JANUARI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het geluk ligt op straat". de behoeften van het bedrijfsle ven en de industrie tegemoet te komen en een verdere industria lisatie te bevorderen, wordt nu wel zeer ernstig belemmerd. Dit is te meer te betreuren nu de mi nister van Economische Zaken tot onze voldoening voornemens is in Zeeland een aantal ontwikke lingskernen aan te wijzen. Nadat enkele besprekingen vóór de toewijzing hebben plaats gevonden, hebben Ged. Staten zich terstond na het bekend wor den van dit schamel volume met 'n krachtige welgedoeumenteerde nota tot de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid gewend teneinde hierin verbete ring te brengen", aldus de Com missaris in zijn nieuwjaarsrede. Ged. Staten constateren met voldoening dat de indertijd geda ne instelling van de werkgroep- Deltawezen een zeer gelukkige greep is geweest. Al in het werkschema- studie opzichten, dat Gedeputeerde Sta ten op 2 oktober 1956 hebben bekend gemaakt, is gewezen op de steeds sterker en verder door dringende betekenis van de in vloed van het industriebekken van de randstad Holland. Het college was daarom van oordeel dat een bewust van Zee land uit geleide industrialisatie- politiek noodzakelijk zal zijn. In verband daarmede werd de reële mogelijkheid van de industriële ontwikkeling van het Wester- schelde-bekken aan de orde ge steld. Die gedachte is uitgedrukt in de map „Documentatie Delta zaken" welke nog geen jaar later, op 6 september 1957, werd ge publiceerd. Inmiddels zijn aan het randstad-probleem verscheidene belangrijke studies gewijd. De publicaties van de Rijks dienst voor het nationale plan waarin ernstige bezwaren naar voren werden gebracht tegen de verdere concentratie van de be volking in de randstad, pasten geheel in de gedachtengang van het college. Met de verwezenlij king van onze visie wordt naar wij menen tevens een groot na tionaal belang gediend. De Commissaris vervolgde, het stemt Ged. Staten tot zeer grote voldoening, dat ook bij de minis ter van Economische Zaken het besef van een noodzaak is door gedrongen om de provincie Zee land tot probleem-gebied te ver klaren en tot aanwijzing van ont wikkelingskernen over te gaan. Maar minstens even belangrijk is het feit, dat ook daar het idee heeft postgevat, dat Zeeland, dank zij haar unieke ligging aan de Westerschelde, in deze nota wordt gelijk gesteld met het Westen des lands. Hiermee blij ken dus eindelijk de verwachtin gen, die Ged. Staten van de ont wikkeling van Zeeland hadden, ook in regeringskringen te wor den gedeeld. In het antwoord op het alge meen verslag op de begroting van 1959 is reeds meegedeeld, dat de uitvoering van hej Sloe-plan zich steeds meer begint te concretise ren. Het belangrijkste voor de ont wikkeling van het Westerschelde- bekken in de ruimste zin des woords, is echter niet dat de verwachtingen en het vertrou wen van Ged. Staten zeer groot zijn, van meer belang is, dat er serieuze belangstelling voor deze ontwikkeling is in de industriële en financiële wereld zowel na tionaal als internationaal. Het scheppen van industriege bieden heeft een zekere bekoring, maar zonder deze belangstelling is het een onvruentoare zaaK. Ontwikkeling van de industria lisatie eist inzicht' in de daarmee samenhangende financiële en economische problemen. Juist daarom hebben Ged. Staten ernstige pogingen gedaan om daarvoor bekwame en geschikte personen als industrie-promotor aan te trekken. Hiervoor zijn reeds contacten gelegd. In dit stadium is het evenwel nog niet mogelijk daarover ver dere mededelingen te doen. Ons gewest heeft met zijn ligging aan een ook voor grote zeeschepen bevaarbare rivier zeer goede kan sen. „Dit wordt zeer tot voldoening van Ged. Staten ook ingezien, zoals ik reeds opmerkte door de minister van Economische Za ken". De Commissaris der Koningin belichtte vervolgens de samen werking met de aan Zeeland grenzende provincies Noord-Bra bant en Zuid-Holland, waar even eens belangstelling bestaat voor de ontwikkeling van het Wester - schelde-bekken. Er bestaat een nauwe samen werking tussen de werkgroepen van Zeeland en Brabant, en Noord-Brabant heeft thans het plan bekend gemaakt van een haven en industriegebied in de Kreekrak. Dit plan is door de werkgroep van Zeeland eveneens in studie genomen. „Nog afgescheiden van het vorenstaande 1 ten aanzien dus van uitbreiding industrialisatie noopt de mate van de werkloos heid om Zeeland te zien als pro bleem-gebied. i Door de activiteit ten aanzien van de wederopbouw en de her verkaveling is hét gebrek aan werkgelegenheid niet voldoende in de cijfers van de geregistreer de arbeidsreserve aan het licht getreden. Van het intussen tot verdeling gekomen bedrag van 18% mil joen voor aanvullende werken is aan Zeeland toegewezen mil joen voor z.g. klimaatsverbete- rende werken ën miljoen voor andere z.g. dure werken. De toewijzing is verhoudingsge wijs belangrijk hoger dan vorig jaar, doch zeker niet voldoende. Veie oorzaken werkten samen om Zeeland gedurende zeer lan ge tijd te maken tot een gebied dat zich had genoopt een zeer be langrijk deel van haar bevolking uit te stoten. Niettemin treedt in de jongste tijd een groot gebrek aan arbeids plaatsen op de voorgrond. Eeide factoren Samen maken Zeeland tot een probleem gebied bij uitstek. Verdere industrialisatie is noodzakelijk. Zeeland is daartoe bereid mede om een evenredig aandeel te leveren in de econo mische ontwikkeling van het va derland. Een meer billijke toewijzing van bouwvolume voor woning wetwoningen zal van betekenis zijn voor het grote aantal be schikbare bouwvakarbeiders. Ook voor de industrialisatie is een snellere vergroting van de wo ningvoorraad absoluut noodzake lijk". De Commissaris maakte ver volgens bekend, dat er een aantal belangrijke publikaties te ver wachten zijn en wel in de eerste plaats heeft een door Ged. Staten ingestelde commissie haar eind rapport uitgebracht omtrent de verplaatsing van de vissersvloot uit Veere. Dit rapport is door Ged. Staten aanvaard en ter kennis gebracht van de „Commissie ex art. 8 van de Deltawet" (de schadevergoe- dings-commissie, ingesteld door de ministerraad). De inhoud van dit rapport zal binnenkort wor den gepublceerd. Ten tweede over het moeilijke en zeer ingewikkelde vraagstuk van de schadevergoeding aan de oester- en mosselcultuur heeft een door het college van Ged. Staten ingestelde commissie haar rapport dezer dagen vastgesteld. Zeer waarschijnlijk zal dit rap port binnenkort voor publikatie worden vrijgegeven. De Commissaris maakte ver volgens met waardering gewag van hetgeen bereikt is en wel dat een op hun instigatie gevormde commissie van de 8 gemeenten in hét, /Drié'-eilanden-gebied een rapport openbaar heeft gemaakt over de ontwikkeling en recrea tie in dit gebied. Bovendien heeft deze commis sie de samenwerking tussen deze gemeenten voorbereid en een daartoe strekkende gemeen schappelijke regeling is al door de meerderheid van de gemeen ten aanvaard. Ged. Staten hebben voorts een commissie ingesteld welke tot taak heeft te adviseren over de meest wenselijke beheersvorm van een haven in het industrie gebied van het Sloe. Een van de belangrijkste voor waarden voor de industriële ont wikkeling acht de Commissaris het beschikbaar zijn van voldoen de zoet water. Het mag bekend worden verondersteld dat reeds een belangrijk deel van de thans oestaande behoefte aan zoet wa ter moet worden gedekt door aanvoer uit Noord-Brabant. Met de industriële ontwikkeling zul len evenwel hoeveelheden zijn gemoeid, welke de huidige be hoefte vele malen zuilen overtref fen. Dit vraagstuk is bij verschei dene instanties in studie, waarbij onderling overleg plaats vindt. De verwachting lijkt gerecht vaardigd dat op betrekkelijk kor te termijn een oplossing voor dit probleem zal zijn gevonden. Bijzondere aandacht zal het probleem van de volkshuisves ting in al zijn facetten van het college A an Ged. Staten blijven vereisen, aldus de Commissaris, terwijl naast het voortdurend streven naar vergroting van de bedrijvigheid en dus naar ver werving van meer arbeidsplaat sen elke mogelijkheid moet worden aangegrepen tot vermeer dering van de werkgelegenheid door aanvullende werken. Ten aanzien van de map „Do cumentatie Delta-zaken" merkte de Commissaris op, dat de inhoud van deze map oorspronkelijk af gestemd is op de behandeling van het ontwerp Deltawet. Deze wet is thans tot stand ge komen en nu acht men het ogen blik gekomen om aan deze map een tweede afdeling toe te voe gen. Daarin zal een uiteenzetting worden gegeven van het stand punt van Ged. Staten met be trekking tot de vele en belang rijke problemen welke thans de aandacht vragen. Binnen enkele maanden kan deze belangrijke en uitgebreide aanvulling worden tegemoet ge zien. Ten aanzien van de industrie vorming en uitbreiding in de Ka naalzone heeft de Commissaris zeer weinig in zijn rede opge merkt. Hij heeft slechts medege deeld, dat de Zeeuwse plannen betreffende het Zuid-Sloe en voor de Kanaalzone eerder publiek zijn gemaakt dan de plannen van Noord-Brabant ten aanzien van de ontwikkeling van een haven en industriegebied in de Kreek rak. Subsidie-verhoging aan het Wit-Gele Kruis toegekend. Tijdens de eerste dag van de tweede vergadering van de twee de gewone zitting van Provincia le Staten, die maandag in Mid delburg werd gehouden, heeft men uiteindelijk besloten een aanvullende subsidie van 14000 beschikbaar te stellen aan de Provinciale Bond het Zeeuwse Wit-Gele Kruis ten behoeve van de dienst voor de geestelijke volksgezondheid. In de drie voorafgaande verga deringen van Prov. Staten werd het voorstel van Ged. Staten tot verhoging van de subsidie aan het Wit-Gele Kruis heftig door vrijwel alle Statenleden aange vallen. Men was het niet eens met de door Ged. Staten over gelegde financiële cijfers van de Prov. Bond die het had verkre gen en de accpuntantdienst van deze Bond èn van de Bond zelve. Ged. Staten waren steeds ver plicht het voorstel ter nadere be studering terug te nemen en de laatste maal zegden Ged. Staten toe, dat zij vóórdat dus de subsi die werd vastgesteld, door de fi nanciële afdeling van de Provin ciale griffie een onderzoek zou doen instellen, een handeling die normaliter gebeurd wanneer Prov. Staten besloten hebben tot toekenning van een subsidie zo dat nu in feite de rollen werden omgedraaid. Dit onderzoek heeft er toe ge leid, dat Ged. Staten met een nieuw voorstel zijn gekomen, en nun eerste voorstel om de subsi die te verhogen tot 18.500 het Wit-Gele Kruis krijgt reeds een subsidie van 25oO maxi maal om deze subsidie te ver lagen tot maximaal 14.000. Het blijkt n.l., dat er verschillen de winst- en twijfelpuntjes in de nnanciële opgave van het Wit- Gele Kruis waren geslopen. Hoe wel men natuurlijk kan twisten over het punt of al dan niet af schrijvingen moeten worden toe gepast op goederen of bezittin gen, verkregen uit schenkingen, waarover het hier in feite ging, want zo had het Wit-Gele Kruis afschrijvingen toegepast op een auto, die men uit een schenking had verkregen en wat men on juist noemde. Prov. Staten waren van me ning, dat de opmerkingen, die in vorige vergaderingen zijn ge maakt, niet onjuist waren geble ken. Het lid van Prov. Staten, de heer A. J. Caland, die deze subsi dietoewijzing telkenmale scherp had aangevallen, deelde mede, dat men niet om poiitieke rede nen tegen was, maar louter om dat er onnauwkeurigheden in de aanvrage waren geslopen. Hij kon zich thans akkoord verkla ren met het voorstel van Ged. Staten. De fractie-voorzitter van de Staatkundig Geref. Partij, de heer D. Kodde, achtte alles zeer be denkelijk, want er worden stuk ken aan Prov. Staten voorgelegd, die niet juist waren. Namens zijn fractie verzocht hij aantekening tegen gestemd te hebben, terwijl hij Ged. Staten in overweging gaf om het voor stel alsnog terug te nemen. De woordvoerder van de Partij van de Arbeid-fractie, de heer A. J. Berenpas, merkte op, dat er te grote afschrijvingen op bezit tingen hebben plaats gevonden. Doch nu men zoveel inzicht heeft verkregen kan men tot een oor deel overgaan en stelde zijn frac tie zich achter het voorstel van Ged. 3Aten. Het lid van Prov. Staten, de hoai J. M. A. C. van Dongen (voor- z. van de Prov. Bond van het Wit Gele Kruis) wenste niet ver der in discussies te treden, doch bestreed de beweringen, dat men geen afschrijving toe mag passen op schenkingen. Subsidieverlening aan de Terneuzense Muiziekschool Na een langdurige discussie waarvoor zelfs Ged. Staten de vergadering moesten schorsen voor een nader beraad, heeft men besloten de Terneuzense Muziek school over 1959 een subsidie te verlenen van 1000, echter onder dezellde beperkingen als men des morgens de subsidie aan de Prov. Bönd het Wit-Gele Kruis had toegekend: dat er dus geen vermeerdering van de gift zal plaats vinden. God. Staten hadden voorgesteld afwijzend te beschikken, doch dat de subsidie er uiteindelijk door ging is vast te danken aan de grote steun, die de Statenleden van alle fracties, v.n.l. zij die in Zeeuws-Vlaanderen woonachtig zijn, gaven aan hel verzoek van de 'lerneuzense Muziekschool. Zij meikten op, dat deze Ter neuzense Muziekschool eerder tot stand is gekomen dan de Zeeuw- te Muziekschool en dus de oud ste rechten heeft. Bovendien blijkt het mogelijk te zijn op ver antwoorde en goedkope wijze dit onderricht te geven. Ir. Hopstmann deelde mede, dat er goed onderwijs wordt gegeven. Weliswaar zijn de salarissen lager dan bij de Zeeuwse Muziekschool, doch zij zijn redelijk en zeker niet lager dan de landelijke. Hij gaf Ged. Staten in overweging om te trachten de Terneuzense Muziek school uit te bouwen ais een Streekmuzieksehool voor geheel Zeeuws-Vlaanderen. Hij verklaarde dat de gehele V. V. D.-fractie achter het stand punt storifrisubsidie toe te staan. De heer De Putter van de C. H. U.-fractie verklaarde zich ak koord met de lieer Horstmann, evenais vele sprekers van de an- deie fracties. Mevr. Vqn den Broecke-de Man uitte haar grote waardering voor het werk van de Terneuzense Mu ziekschool, doch stelde aanvan kelijk voor het voorstel uit te stellen tot.de zomerzitting omdat haar ter ófe was gekomen, dat er plannen izouden zijn om te ko men tot samenwerking tussen de Terneuzense en Zeeuwse Muziek school. Het lid van Ged. Staten de heer A. J. M. Mes (vice-voorzitter van de Zeeuwse Muziekschool) deel de mede, dat geen enkele reactie was ontvangen ten aanzien van samenwerking op het verzoek tot samenwerking tussen de Terneu zense en Zeeuwse Muziekschool en deelde later mede, dat slechts bekend was, dat er bij de direc teur van de Zeeuwse Muziek school een telefoontje was ont vangen om een verzoek tot een onderhoud. Hij beklemtoonde om het voor stel van Ged. Staten om tot af wijzend te beschikken, aan te ne men, waarmede de Statenleden het echter niet eens waren. Ged. Staten schorsten hierna de zitting voor een kort ogenblik, waarna het Ged. lid mededeelde, dat de subsidie-aanvrage zal wor den aangehouden tot de zomerzit ting en dan gebracht zal worden om te komen tot een samenwer king tussen de Terneuzense en de Zeeuwse Muziekschool. Vóórdat de subsidie aan de Ter neuzense Muziekschool te berde was gekomen, was de verhoogde subsidie-aahvrage van de Zeeuw- Advertentie - Dc 20 cents Verkade reep in nieuw model.Ycrrasscncl heerlijk De gl*eep van de fijnproevers! HET IS Vvikcdk KWALITEIT door hans-ottg MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 45) (Nadruk verboden.) Zij draaide haar hoofd wat naar hem toe en sloeg de ogen op. O vadergoed dat je er bent. Ja, ik ben er en dadelijk komt ook de dokter. Zij schoot omhoog. Nee... nee... Hij moet niet komen... hij mag niet komen, ik wil hem niet meer zien... nooit meer O... Uitgeput zonk ze in bed terug en begroef haar gezicht in het hoofdkussen. Ik schaam me zo.ik schaam me zo...! Alberti was geheel van zijn stuk gebracht. -Maar wat is er dan? Zuster Helga, weet U wat er gebeurd is? Waarom zij zo vreselijk opgewon den is? Helga had zich bij de kommode teruggetrokken en keek naar het ongeremd huilende meisje. Nee... ik weet het niet. Past U goed op het kind, be val hij tamelijk bruusk, draaide zich om en snelde naar buiten. Op de gang botste hij bijna tegen Roberto aan. Meneer Alberti, ik kan de dokter niet vinden... hij is niet in zijn werkplaats... misschien in zijn kamer. Goed, wenkte Alberti haas tig, laat maar. Hij draaide zich om en rende de paar treden weer op. Voor Holl's deur aarzelde hij, maar klopte toen vastbesloten aan en trad meteen binnen. Stefan kromp ineen, toen hij hem zag. In de eerste plaats om dat hij wist waarom Alberti kwam en ia de tweede plaats omdat hij ervan schrok zoals deze er Uit zag,. Stefan had gedaëht, dat hij zou komen als qen vader wiens kind men diep gekrenkt1 had, woedend en 'met allerlei onrechtvaardige beschuldigingen. Maar het was heel anders. Alberti kwam als een vertwijfeld man en volkomen .terneergeslagen. Zwijgend reikte hij Holl de hand, zonder te be merken, dat deze hem een stoel aanbood. Met de handen op de rug liep hij enige malen op en neer. Holl zei niets, omdat hij niets te zeggen had. Eindelijk bleef Alberti staan en keek de jonge man aan. Wat is er met Angela ge beurd? vroeg hij. Zegt U mij. dokter Holl, wat is er voorgeval len? Waarom verzet het kind zich tegen U, haar dokter? Hij aarzelde en zei toen heel zacht Zij is toch ziek, ze is heel erg ziek en nu wil zij niet. dat U bij haar komt. Waarom? In plaats van antwoord te geven, zweeg Holl. Het was hem onmogelijk de vader te vertellen, dat Angela zich om zijn hals ge worpen had uit eigen beweging, zonder enige uiterlijke aanleiding van zijn kant. Zoiets kon toch geen mens, in ieder geval geen tatsoenlijk mens, tegen een vader zeggen en hem dan verklaard, dat hij haar had teruggestoten. Bij God... hij was toch ook maar een man en dit lieve meisje in zijn aimen...! Maar hij had haar han den, haar ineengestrengelde han den, van zijn hals losgemaakt en Angela van zich afgeduwd En nu betrapte hij zich er op hoe zijn ogen vluchtten voor Al- oerti's blik en zich op de bloem vestigden, op die lelie, die hij met zoveel omzichtigheid weer ge plant had. Hij hief zijn hoofd op en keek precies daarheen, waarheen hij niet wilde zien, namelijk in de ogen van Alberti en die kwamen eveneens terug van de goudlelie. Holl zag onmiddellijk, dat An gela's vader nu alles begrepen had. Vergeef me, dokter... ik weet het nu... dat wil zeggen, ik kan me voorstellen hoe het gegaan is. U hoeft me niets meer te zeggen. Angela hangt aan U. U bent een afgpd geworden voor het zieke kind. Alberti was zó in de war, dat hij tegetrde rand van de tafel moest leunen. Het is mijn schuld, gaf hij toe, ik fiild deze ontwikkeling van te voren moeten zien aankomen ach, ik heb het aan zien ko men. het was al te duidelijk. Het arme krHd kan zich niet beheer sen wïiai had ze ook moeten leren, ditt1 men zijn hart verber gen moef'? Holl trachtte te spreken, maar Alberti verwachtte in het geheel geen antwoord. U béfióeft me niets te verkla ren, glne hij verder, ik weet al les. Ik tog het aankomen en ik had allang met U daarover moe ten spreken. Mijn Angela houdt van U, dokter Zij heeft U lief met de éérste en.met de laatste liefde van haar leven. Met de enige liefde van haar korte leven. En het .Is wel de reinste liefde, die méh zich indenken kan..., want. Angela heeft zo volkomen onzelfzuchtig lief, met haar hele verlangende ziel. Hij hield op en liep enige pas sen naar de andere kant van de kamer. Natuürlijk, dokter.natuur lijk is (iet duidelijk, dat U zo'n liefde niet aan kunt nemen, niet kunt beantwoorden. Niemand weet beter dan U, dat dit kind voor onze ogen haar ziek te niet.te boven zal komen en... daarorp was uw houding vol komen korrekt... buitengewoon plichtsgetrouw. Daarvoor moét ik U dankgn. Maar wat moet er nu gebeurgn, hoe moet dat verder gaan? tWordt vervolgd.) se Muziekschool afgehandeld Deze muziekschool zag haar sub sidie verhoogd van ƒ25.000 tot 30.000 per jaar. De heer Mes deelde mede, dat het bij samenwerking tussen dez< twee muziekscholen het niet on mogelijk zal zijn, dat de Terneu zense Muziekschool een deel van de werkzaamheden voor Zeeuws V laanderen zal kunnen overne f men en een deel van de 30.00 subsidie zal kunnen krijgen. Alles is mogelijk', aldus de hec-i I Mes. Het voorstel van Ged. Staten I om de Zeeuwse Muziekschool een I verhoogde subsidie te geven vanl 25.000 tot 30.000 kreeg grote I reacties uitgelokt bij vrijwel al le Statenleden. Men was van ooi deel dat de Zeeuwse Muziek school te duur werkt en het moet zoeken in versobering en in I vermindering in eigen boezem. I De Zeeuwse Muziekscho I krijgt van de drie gemeenten I (Middelburg, Viissingen en Geo. I 'n jaarlijkse bijdrage van 70.0011 Totaal krijgt zij uit de Zeeuwse! gemeentekassen een bedrag vanl 97.000. Van de Provincie krijgt men| nu 30.000 en 5000 van het Rij!: Het bedrag gaat grotendeels wegj aan salarissen. Getracht zal wor 1 den om de Zeeuwse Muziekschool I zo goedkoop mogelijk te doerl werken. Provinciale Staten besloten tot deelname in het maatschap!» lijk kapitaal N. V. Haven Ter- neuzen. Prov. Staten van Zeeland heb I ben besloten om deel te nemen in het maatschappelijk kapitaal I van de in oprichting zijnde N. V j Haven Terneuzen voor 25 aan6 len van elk 1000. 12 januari GRAANBEURS ROTTERDAM. I Officieuze noteringen per 10) kilogram: TarweRode op vochtcondibïl naar kwaliteit van f 30,75 toll ƒ31,10 franco fabriek, bij kleice| aanvoer en geregelde vraag. Witte tarwe tot ƒ31,30 franco| fabriek. Voedergranen: Z.omergerst naor kwaliteit var.l ƒ24,75 tot 25,75; geschoond'. 26,25. Haver naar kwaliteit van f 249 tot 25,25; extra blanke 25,751 Rogge, handel aanmerkelijk 3 kalmer, doorsneekwaliteit van| ƒ22 tot ƒ22,25. Alles af binnenland. Peulvruchten: Groene erwten, notering vas:| met levendige handel, 34 toil ƒ56,50. Schokker, prijshoudend, 5 j tot ƒ87,50. Alles boerenschoon. Prima geschoonde blanke kwa l liteit bruine bonen tot 102.5' Alles franco Rotterdam. AAREAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opj .vaarts: Eigenheimers 14,50 tot, 15,5( lintje 20 tot ƒ21; Koopman blauwe 16 tot 17; Bevelander j 14 tot 14,50; Meerlanders| r 14 tot 15. 40 mm opwaarts gewassen 'ver-I le kleigrond: Eigenheimers 17. Bintje van de kleigrond in t\«-j maten gesorteerd voor de export 35 mm opwaarts ƒ22; 45 mm op waarts 23. Zandaardappelen 35 mm 0P*I waarts: IJsselster 10 tot ƒ11; Libe: tas 11 tot 12. Voeraardappelen 2,50 tot j- Prijzen berekend per 100 kg e-f op de handelsvoorwaarden vast gesteld voor de verkoop v8t| consumptie-aardappelen op wa gon, schip of auto. veemarkt rotterdam- Op de veemarkt te Rotterda' waren aangevoerd 1810 dierG zjjnde: 1157 vette koeien en varkens. De notering was als volgt Vette koeien van 2,753,4 varkens ƒ1,88ƒ1,94, alles kilogram. De aanvoer van vette koei«' was iets ruimer, de handèl ge prijzen ais vorige week, aflc flauw met neiging tot dalen, erjj kele prima's boven notering Varkens aanvoer als voriP week, handel redelijk, aanvang I lijk iets minder, afloop aanmal kelijk lager. nkdkreand-grii (militair op 4 maa 9c eerste weds NBderlands militait het toernooi om liet Ie militaire voett schap zal woensd; worden gespeeld, team zal dan, waa 'Rotterdam, tegen van (1e Nederlanden Dc ontmoeting P dorland wordt, naa si-fcfjnlijkheid in aP' Zoals eerder w« Nederland met Port kcoland ingedeeld v»» dit internation toernooi- De landei halve competitie en va» de groep gaat finale-poule. ru" *HAMEA GE! S^iHAMEA G STRAND OP SC AFGESLA( Wederom is door teretanden van de a ge» van de Schou- een groot stuk af het vuurtorenstranc slag het grootst: ze\ De in de tweede door de Duitsers duim gebouwde bun le» op het strand t men. TERNEU: Uitslag Eoor het bestuur terkering der calam „Nieuw Neuzen" steed het herstel, de en het onderhoud v; kram- en steenglo voor het dienstjaar Met begrotingsbe 56.303. Er werd als volg ven: P. Hamelink i 62.500; P. de Reg f62.000; Fa. C. D. en Zn, Biervliet (1. Velde en Z i 60.000; Th. Camb 59.990; J. en K. T Biervliet 59.950; M. Dekker en Zn, I N. V. E.L.K., Schooni L. v. d. Klippe 59.500; G. F. Wari r-e 58.230; G. N. Kloosterzande 58.! Behoudens goedl het college van G. S zullen de werkzaa: ten gegund aan d( s(4irijver. St. Ceciliakoor steen zong in t huis. Momenteel zingt liakoor uit St. Jans der leiding van de h het vorige jaar o. opmerkelijke succe ten bate van de pa S.M. uit Hulst die i missiegebied een bouwen. Op uitnodiging va iieke Instuifcomit koor ook een concei het Parochiehuis, koude en gladde we trotseerd om naar i huis te komen luist daar geen spijt var De zangers var brachten een pra( avond. Zij zongen siasme en een overg stekelijk werkte, en vermoeibaar. Pater Ivens, die 't)d in het Parochiel loeven, bracht zijn heer Bartz en zijn het geheel belangeh aingt. Hij bracht o de Terneuzense Ka >n het Parochiehuis nun bijdrage en ste Namens de Instu heer Fl. Mechelinck, teur en het koor ha voor de prachtige a AXEI Ver] Zaterdagmorgen uur is de heer C. A. dist, alhier op de V weg nabij Bergen o voorbij de R.K. 1 tengevolge van de bet wegdek met zij n tegen een naast de boom terecht ge door de auto totaal Fokker „Frienc koninklijke met rac Naar het ANP v 'len door Fokker ot proeven genomen bouwde radarinst; foor de neus van h( iotype va nde F 27 moost worden, ven "herenigde Staten h de fabriek te Hage: F 27 in licentie bou naar toestellen mei tie voor weerradar 'eden, waarom oo' fabrieken op Sch nemen. Aangenom, den, dat de „Friend Nederlandse regeri die tor beschikking koninklijke familii Ring van de tha zijnde Dakota, met stallatie zal wordei

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2