j||p hierMamsj ik hoest weer! De gebeurtenissen in Belgisch Congo Molotof ambassadeur In Nederland? DE SANDE Storm gaat liggen, water zakt Reacties op de joDgste Russische uota Mikojau iu de Vereuigde Stateu Ontvoerde baby gevonden ILIJKE STAND DER BEVOLKING ?TE SORTERING HET WEEK WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ERNEUZEN. n. 2 jan. Neeltje Geor- an Arend C. Mostert en Breugem, won. Rozen- n. Mario August Julmn. )n F. Remortele en Het- rankevijle, won. te Koe- oolstr. 1; 4 jan. Christi- h, d. van Marcus P. N. in Christina E. Nieuwe- nstraat 79; Daniël, z. n Ramondt en Tanneke Joegorsstraat 2; 5 jan. i, d. van Petrus J. Lau- lula M. Hevjens, Crocus- a Hendrika, d. van Aar- rs en Krina Jacomina Canfortstr. 4; 6 jan. Ja- van Pieter Dieleman en ak, won. te Axel, Coe- P145; Adriaan Willem, •iaan Guiljam en Corne- won. te Overslag, Rode ksvoltrekkingcn. 7 jan. ïelis Hamelink, 33 j., geh. lariette Magdalena Ver- j., geh. gew.8 jan. Yves >uise Ghislain Waterloos, gew. en Willemina Ma- ider, 24 j„ jd.; José Aimé 26 j. jm. en Commertje Boers, 22 j. jd. Isn. 2 jan. Jan Levinus 16 j., geh. gew. met C. A. ove; 8 jan. Pieternella de j., echt. v. R. Dees. TERNEUZEN. an. tot en met 8 jan. heb- in deze gemeente geve»- Zitter, Spoorstr. 48, van uinea; L. van de Berg, 58, van Delft; R- P. Leijs, emslr. 18, van Wassenaar; laris, v. Steenbergenl. 25a, ingen; A. A. E. M. Avoti- jkstraat 29, van Greven- J. van Maasdam. Nieuwe 41, van Goes; J. Jansen, itr. 13, van Westdorpe en man, Chrysantstr. 28, van ikken G. de Clercq, Zwaluwstr. Oversla?; M. J. de Blok- Begoniastr. 11, naar Dru- Scheele, Fabrieksstr. 1» van Gent; Wed. F. J. Pie- ler, Burg. Geillstr. 22, naar en; M. Mahu, Hondiusstr. Breda; A. de Koeijer, Nieu- tr. 38, naar Middelburg; E. Vermunt-Sikkenga, Ouste- verk 10, r.aar Standdaar- C. W. P. M. Baart, Nieawe 17, naar Frankrijk; P. C. Nieuwe Kerkstr. 17, naar en C. M. Visser-Verberk-^ ozinastr. 5, naar Zaamslag. i; - \Vx tB'UIKSASHWHt111® 1 ï»i' IS; N IIS Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 13 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4574 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum f«T' advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uw. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uw. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De eerste burgemeester van Leopoldstad, Tordeur, heeft maandagmorgen een besluit ge tekend, waarbij de Abako, een culturele vereniging van negers int Neder-Kongo wordt verbo den. De aanhouding van de burge meesters Pinzi en Diom van twee gemeenten van Leopold stad staat in verband met de uitvaardiging van dit besluit. De gouverneur-generaal van Kongo, Cornelis, heeft maan dagochtend in een radiobood- sehap tot de bevolking van Bel gisch Kongo gezegd, dat de overheid zich genoodzaakt heeft gezien maatregelen te nemen tegen de ontoelaatbare drijve ryen van een aantal inwoners. De gouverneur-generaal deel de mee, dat hij een verordening heeft getekend, waarbij het ver spreiden van niet ondertekende strooibiljetten verboden wordt. ,.Het is tijd, dat het versprei den van valse berichten en de extreme opvattingen ophouden," aldus Cornelis. Hij zei verder: „ledereen moet zich aan de be sluiten van het parlement en van de regering onderwerpen. Ik zal daaraan met de uiterste krachtdadigheid en de grootste vastberadenheid de hand hou den." De vereniging van zwarte stu denten in België heeft in een epen brief aan koning Boude- wijn eeprostesteerd tegen het gebruik van vuurwapens tegen een ongewapende bevolking tij dens de ongeregeldheden in Leo poldstad. Zii verlangen dat zal worden onderzocht of er geen Weer aanvraag voor luchtlijn op Rotterdam Bij de Britse luchtvaartin stanties is wederom een aan vraag binnengekomen van een ■agèlse charter-maatschappij voor het openen en onderhou den van een luchtverbinding kussen Groot-Brittanniëen Rotterdam. De te Luton in Bedfordshire gevestigde „Pega sus Airlines" heeft vergunning «ayraagd voor het, te beginnen 19B9, onderhouden van een nor male geregelde luchtdienst voor het vervoeren van passagiers, vTacht en post tussen Luton en «Ie luchthaven Rotterdam. Het is de bedoeling van „Pegasus Airlines" aanvankelijk ten hoogste twaalf retourvluchten p#r week te maken. De fre ttende zou later verhoogd moe ten worden, als het vervoer daartoe aanleiding geeft. Het is de bedoeling van „Pe gasus Airlines" als de vergun- «ing wordt verleend de dienst met „Viking"-toestellen uit te voeren. De diensten zullen al leen worden uitgevoerd in de periode van juni tot en met ok tober van elk jaar. mogelijkheid bestond de orde te herstellen zonder gebruikma king van dergelijke wapens. In de brief wordt verder gezegd, dat de zwarte studenten de da den van vandalisme betreuren. „Wij herdenken eerbiedig de talrijke Kongolezen die bij deze betreurenswaardige incidenten het leven hebben gelaten om de onafhankelijkheid van hun land te veroveren," aldus de brief. De studenten „zijn van oor deel, dat om het thans geschok te vertrouwen te herstellen on middellijk moet worden overge gaan tot instelling van een Kon golese nationaliteit en dat aan de in Kongo gevestigde Euro peanen het recht moet worden toegekend voor deze Kongolese nationaliteit te kiezen." De directeur van de diensten voor onderwijs van de provincie Leopoldstad. Verbeyst, heeft tot verslaggevers gezegd, dat bij de ongeregeldheden de grootste schade is aangericht aan twee missiescholen. Eeri van de schoolgebouwen werd in de as gelegd. De vernielzucht was zo groot, dat men zelfs de bepleis tering van de muren heeft ge slagen, aldus Verbeyst. Uit de vakschool van Ndjili is de gehele uitrusting verdwenen. Volgens ooggetuigen werden de scholen maandagmiddag overval len door een bende van 1500 tot 2200 kinderen, zo zei Verbeyst. DE TOESTAND IN LEOPOLDSTAD De gouverneur-generaal van Belgisch Kongo heeft bevel ge geven tot schorsing en arrestatie van de inheemse burgemeesters van Leopoldstad, Arthur Pinzi en Gaston Diomi. De eerste is burgemeester van de gemeente Kalamoe en de tweede van de gemeente Ngiri- Ngiri. Zij zouden tot verzet heb ben opgehitst. Voorts zou hij be volen hebben de Abako te ontbin den. Tunesië schort overmaking van kapitaal naar Frankrijk op Tunesië heeft zondagavond alle overmaking van kapitaal naar Frankrijk opgeschort. Het besluit werd genomen op een kabinetsbijeenkomst waar op de gevolgen van de devalua tie van de Franse franc was ge niet. MINDER WINS). Het weer werd maandag voor een belangrijk deel bepaald door ven depressie, waarvan de kern boven de Duitse bocht was gele gen. Randstoringen ervan ver oorzaakten aan de kust veel wind. Daarmee werd uit noordweste lijke richting lucht van zee aan gevoerd waarin temperaturen in het westen van het land 3 a 4 graden boven nu! lagen. In het binnenland handhaafde zich ech ter een flinke laag sneeuw. De genoemde depressie vult nu flink op en het is dan ook te verwach ten dat de winden vandaag min der sterk zullen zijn. De kans op enkele sneeuwbuien blijft echter groot, «medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van dinsdag morgen tot dinsdagavond. MINDER WIND. Wisselende bewolking met en kele sneeuwbuien. Overwegend matige wind uit noordelijke rich tingen. Temperaturen om 't vries punt. WOENSDAG 14 JANUARI. Breskens Terneuzen Hans weert Walsoorden 17 8.41 17.00 12.02 1.32 18 8.40 17.02 12.30 2.34 19 8.39 17.03 13.02 3.34 20 8.38 17.05 13.40 4.33 v.m. n.m. 5.05 5.29 5.40 6.02 6.20 6.42 6.30 6.52 In de „New York Times" van maandag is een bericht opgeno men dat de Nederlandse ambas sade in Washington heeft ver klaard bjj abuis zondag een be richt te hebben bevestigd als zou Rusland de Nederlandse re gering benaderd hebben voor een benoeming van Molotof, de afgezette Russische minister van Buitenlandse Zaken en thans ambassadeur in Buiten-Mongolië, tot ambassadeur in Den Haag. Een bericht van deze strekking was in de „New York Times" van zondag verschenen. Maan dag schreef het blad dat de am bassadeur dr. J. H. van Royen, verklaard had zondag door een officiëel telegram tot de overtui ging gebracht te zijn dat de Rus sische regering goedkeuring van Molotofs benoeming had ver zocht. Maar een nieuw telegram had maandag tegengesproken dat zulk een verzoek was gedaan. In Westelijke kringen te Mos kou heeft men geen enkele aan wijzing over een eventuele be noeming van Molotof tot ambas sadeur in Nederland. Men her innert er aan dat ten tijde van zijn benoeming te Oelan Bator (Mongolië) in het Westen ge meld werd dat Molotof ambassa deur in Argentinië zou worden. De „Atlas"-kunstmaan De Amerikaanse „Atlas"- kunstmaan zendt sedert zondag geen gegevens over de ruimte meer uit, aldus is maandag op de proefbaan voor raketten van Woomera in Australië meege deeld. Volgens een raketdes- kundige op de proefbaan zal de kunstmaan waarschijnlijk tot begin februari om de aarde blij ven wentelen en daarna in de dampkring verbranden. Zij werd op 18 december gelan ceerd. In elk geval zijn dergelijke ge ruchten van officiële Sowjetrus- sische zijde nimmer bevestigd of tegengesproken De Westelijke waarnemers in Moskou zijn van mening dat het hier ook weer een canard betreft vooral gezien de ernstige veroor deling van de „anti-partijgroep waartoe ook Molotof wordt ge rekend, in de jongste voltallige vergadering van het centrale partijcomité. Evenwel wordt een verandering van positie voor Molotof niet onmogelijk geacht gezien de manier waarop de le den van de anti-partijgroep functies „naar hun bekwaam heid" hebben gekregen. Het zou volgens de Westerse waarnemers echter niet erg aannemelijk zijn dat Molotof naar een „kapitalis tisch" land werd gezonden. PRINS BERNHARD NAAR ZUID-AMERIKA Zijne KoninklijkJe Hoogheid de Prins der Nederlalnden zal op 2 februari naar Chili vertrekken om in zijn kwaliteit van voorzit ter van de F.E.I., de Internatio nale Paardensport Federatie, het internationale kampioenschap in Vina del Mar bij te wonen. In aansluiting aan het verblijf in Chili zal de Prins officiële be zoeken brengen aan Paraguay en Brazilië; in Brazilië zullen in het bijzonder ook verscheidene nederzettingen van Nederlandse emigranten worden bezocht. Na deze bezoeken zal de Prins nog enkele dagen privé in Mexi co doorbrengen. De reis zal in totaal ongeveer 4 weken duren. DE RAMP IN SPANJE In het Spaanse dorp Iïivadela- go, dat vrijdag door een water lawine, afkomstig van een inge storte stuwdam werd verrast, zijn in totaal 132 mensenlevens verlo ren gegaan, zo is zondagavond te Madrid bekendgemaakt. 23 lijken zijn gevonden; de overigen wor den vermist. BEPERKTE BEWAKING IN DISTRICT ZUID (Advertentie) Hij weet het; als hij maar éven hoest geeft Moeder hem Abdijsiroop. Zij neemt geen enkel risico. Nïet verw-arlozen, zo'n hoestje! Het kan zo gemakkelijk ontaarden in minder onschuldige kwalen. De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. In distrikt Zuid van de stor- vloedwaarschuwingsdienst en dijkbewaking is maandagmorgen de beperkte bewaking ingesteld. Dit distriet omvat Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en Noord-Holland tot en met Cal- lantsoog. In Middelburg kwam het tele gram, waarin het instellen van de beperkte bewaking werd mee gedeeld, juist binnen toen Pro vinciale Staten van Zeeland ver gaderden. De Commissaris der Koningin las het ter vergadering voor. Hetzelfde is ook in de vorige vergadering van dit college ge beurd. Gisternacht om vier uur werd in Vlissingen 3.45 boven N.A.P. gemeten, terwijl de stand volgens de getijtafel 2.16 zou moeten zijn. In Hoek van Holland werd om vijf uur maandagmorgen 2.30 plus N A P. gemeten, terwijl de stand volgens de getijtafel 0.91 m zou moeten zijn. Maandagavond om negen uur had de wind nog slechts een kracht van vier ofwel 7 meter per seconde. Het K.N.M.I.-station te Vlissingen noteerde maandag ochtend uitschieters met wind kracht negen tot tien. Toen werd de dijkbewaking afgekondigd te meer omdat het water der Wes- terschelde door de west noord westen wind hoog in de armen van de Wester- en Oosterschelde was opgestuwd. Het hoge water heeft belang rijke stagnaties toegebracht aan de provinciale veerdiensten in Zeeland. Maandagmorgen vroeg moesten verschillende diensten onuitge voerd blijven omdat de aanleg- inrichtingen niet bereikbaar wa ren door de hoge waterstand. Zo stonden o.m. de aanleginrichting in Kortgene en Perkpolder volko men onder water en de gedach- In Engeland, de Vier. Staten en Frankrijk zijn de onofficiële reacties op de nieuwe Russische voorstellen voor Duitsland koel en in diplomatieke kringen te Bonn zei men dat de voorstellen „volkomen onaanvaardbaar" zijn en geen rekening houden met de Westelijke opvattingen aangaan de de Duitse kwestie. De Westduitse vice-kanselier en minister van economische zaken, Erhard, zei op een bij eenkomst van de christen-de mocratische partij te verwach ten dat West-Duitsland het Russische ontwerp van een vre desverdrag met Duitsland zal verwerpen. Minister van buitenlandse za ken Von Brentano zei dat de bondsrepubliek bereid is deel te nemen aan onderhandelingen tussen Oost en West „waarbij iedereen het recht heeft alles te zeggen". Zonder dit recht zouden geen werkelijke onder handelingen kunnen worden gevoerd. Voor Mikojans aankomst in Los Angeles had de politie uit gebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Zo was het verboden met spandoeken en borden de gebouwen van het vliegveld te betreden. Op een persconferen tie zei de Rus later dat gene raal Serof, het voormalige hoofd van de Russische gehei me politie, niet van zijn func tie was ontheven tengevolge van een conflict in de boezem van de regering. Serof heeft een belangrijke functie bij het le ger gekregen, aldus Mikojan. De Rus ontkende voorts de Malen kof dood zou zijn. Hij zei dat Malenkof nog steeds directeur van een elektrische centrale is. Op de vraag waarom hij geen kritiek op Stalin had geleverd toen deze nog leefde, antwoord de Mikojan: „Dat hebben wij wel gedaan". „Wanneer wij van mening waren dat Stalin on gelijk had, vertelden wij hem dit. In die dagen echter von- In de woning van de 43-jarige mevr. Jean Iavarone, een wedu we met zeven kinderen, heeft men een baby aangetroffen die het ontvoerde kind van de fami lie Chionchio bleek te zijn, zo heeft de New Yorkse politie maandag meegedeeld. j Zoals bekend werd dit kind 10 dagen geleden ontvoerd uit een ziekenhuis in New York. De weduwe ontkende het kind ontvoerd te hebben. Zij zal ech ter worden vastgehouden. Cionchio heeft later verklaard dat de baby inderdaad zijn kind is. Hij heeft dit kunnen consta teren aan de geboortevlek op het ooglid van de baby. De recherche heeft later be vestigd, dat de gevonden baby inderdaad het meisje Chionchio is. De politie vond het kind na dat een onbekendé telefonisch inlichtingen had gegeven. Tegen de weduwe, mevr. Iava rone, is een aanklacht ingediend wegens ontvoering, ondanks het feit dat zij ontkende dat zij de baby had weggenomen en haar mededeling dat het haar kind was, aldus de politie. Het kind maakt het goed en mevr. Iavarone heeft goed voor de baby gezorgd. De recherche deelde nog mede dat de baby dezelfde bloedgroep heeft als mevr. Chionchio, de moeder van het ontvoerde kind, maar niet dezelfde als verdachte. Vele vrienden en bekenden kwamen de familie Chionchio gelukwensen. Mevr. Chionchio zei dat zij de gevoelens van mevr. Iavarone kon begrijpen en dat zij naar de baby zou mogen komen kijken. „WIRIL" WEER VLOT Het Zweedse schip „Wiril" dat zondagavond bij IJmuiden aan de grond liep, is maandagochtend 2.30 uur door 2 sleepboten vlot gesleept. Het schip is naar Amsterdam doorgevaren. den wij het niet juist deze me ningsverschillen te laten door dringen naar buiten"-. Hij voegde hieraan toe, dat hij het in zijn jeugd verschillende ma len tegen Stalin had opgeno men. Mikojan merkte ook nog op dat hij een grote bewondering koesterde voor het Hongaarse volk, maar dat de Hongaarse demonstranten, die hij „onte vreden rebellen"1 noemde; het Hongaarse volk niet vertegen woordigen. Op een diner, in Hollywood aangeboden door filmproducen ten en zakenlieden, deelde Miko jan zondagavond mee dat de Sowjet-Unie niet van plan is een einde te maken aan het storen van buitenlandse radio-uitzen dingen voordat de koude oorlog is beëindigd. De Rus verklaarde voorts dat zijn land bereid is fabrieksinstal- laties van de Amerikanen te ko pen en juichte het reizen van Amerikanen naar Rusland toe. Hij gaf toe dat de Sowjet- Unie nog niet het stadium had bereikt, waarin alles in volko men vrijheid gedaan kon wor den. De Rus achtte het Westen verantwoordelijk voor de verde ling van Duitsland en wel door de geldhervorming van 1948 in de bondsrepubliek. Hij beschul digde de Ver. Staten ervan dat zij de Westduitse strijdkrachten bewapend hebben en kernwapens hebben gegeven. Op de conferentie van Jalta is hier echter niet over gerept, al dus Mikojan. Hij vervolgde; „Weet u wat het betekent kern wapens te geven aan de Duitsers, die wraak willen nemen? Deze wapens zullen tegen ons worden gebruikt. Niettemin eist u vrije verkiezingen. Het ene is niet verenigbaar met het andere." Over de verhouding tussen de Sowjet-Unie en Zuid-Slavië zei Mikojan: „Wij oefenen nooit kri tiek op de binnenlandse aange legenheden van het Zuidslavische regime, alleen maar op de be trekkingen van Zuid-Slavië met andere landen. Wij geloven niet, dat onze betrekkingen met Zuid- Siavië slechter worden". De Sowjet-Unie wil graag kunststoffen, verpakkingsmate riaal, buizen voor aardgas, be paalde staalsoorten en nylon in de Verenigde Staten kopen, aldus Mikojan. Verder zei de Russi sche plaatsvervangende premier, dat zijn regering ook bereid is tientallen fabrieken te kopen. Mikojan verblijft te Los Ange los in een hotel, dat wordt ge leid door David Schine, die in dertijd voor senator Mc Carthy een onderzoek heeft ingesteld naar eventuele communistische ondermijnende activiteit onder Amerikaanse regeringsambtena ren in het buitenland. Eisenhower spreekt met Mikojan President Eisenhower zal zaterdagmiddag een gesprek hebben met de Russische plaats vervangende premier Mikojan, zo heeft het Witte Huis meege deeld. De minister van Buiten landse Zaken, Dulles, zal bij het onderhoud aanwezig' zijn. Vrijdagochtend heeft Mikojan een bespreking met Dulles. Deze biedt de Russische staatsman 's avonds een diner aan. Mikojan zal verder waar schijnlijk ook de minister van Handel. Strauss, ontmoeten. Goud uit ijsrivier Drie kikvorsmannen halen per dag goud ter waarde van 90 dol lar op van de bodem van de ri vier de FYaser op 160 km ten noorden van Vancouver in Brits Columbia. Het goudveld op de rivierbodem kan slechts drie maanden per jaar bewerkt wor den, nl. als het ijsdek in de rivier de onderstroom vermindert. De „mijnwerkers" bereiken het goudveld via een tunnel die in het ijs is gehakt- Een nieuwe Amerikaanse atoomduikboot De Amerikaanse marine heeft de atoomduikboot „Halibut", die geleide projectielen kan lance ren. te water gelaten. Het schip Woordvoerders van de West duitse oppositiepartijen, de so ciaal-democraten en de vrije democraten, uitten hun teleur stelling over de Sowjet-voor- stellen. Men ziet een positieve factor in de nieuwe voorstellende Russische bereidheid om over het Duitse probleem te praten zou betekenen dat het Sowjet „ultimatum" aan het Westen ten aanzien van de toekomst van Berlijn naar de achter grond is geschoven. De westelijke grote drie ple gen naar verluidt overleg en er wordt een spoedige bijeen komst van de Navo-raad ver wacht. Westelijke waarnemers zeg gen, dat er, afgezien van een westelijke bereidheid om met Moskou over de toekomst van Duitsland te spreken, geen te kenen zijn dat oost en west hun houding ten aanzien van een Duitse onlossing zullen veran deren. De Sowjet-Unie wenst een vredesverdrag met een Duitse statenbond van Oost- en West-Duitsland of met de twee bestaande Duitse staten. Duits land zou in elk geval worden geneutraliseerd. Het westen wil, dat Duitsland op grond van vrije verkiezingen wordt her enigd. Daarna zou een vredes verdrag met een verenigd Duits land kunnen worden getekend. Ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken zeiden niet-offici- eel dat de V. S. zich tegen een conferentie over een Duits vre desverdrag, zoals door de Sow jet-Unie is voorgesteld, zullen uitspreken. Aan de andere kant schijnt de Sowjet-Unie geen conferentie over hereniging van Duitsland en Europese veiligheid, zoals op 31 december door het westen i werd voorgesteld, te willen bij- j wonen. Het probleem is daarom een aanvaardbaar kader voor een bijeenkomst van oost en west te vinden en volgens diplo maten te Washington krijgt het onderhoud dat president Eisen hower met de Sowjet-vice-pre- mier Mikojan zal hebben, daar door een bijzondere betekenis. De Duitse bondskanselier dr. Adenauer heeft verklaard dat slechts een duidelijk „neen" het j antwoord kap zijn op het door de Russen ontworpen vredes verdrag voor Duitsland. „Als wij in onze overtuiging gaan wankelen, bestaat het ge vaar dat onze vrienden dat ook doen", aldus de bondskanse lier. Er kan naar zijn mening slechts een vredesverdrag wor den gesloten, door een regering voor geheel' Duitsland, die op basis van vrije verkiezingen tot stand is gekomen. Dr. Adenauer is van oordeel, dat de Sowjét-Unie met het ont- werp-verdrag de aanval op Ber-1 lijn heeft uftgebreid tot geheel West-Duitsland. De bondskan- 1 selier meent dat de Russische eisen het gevolg zijn van con cessies, die door enkele West duitse groeperingen aan het Russische standpunt zijn ge- daan. De Amerikaanse regering zal natuurlijk met Groot-Brittannië en Frankrijk overleg plegen over j liep van de werf van Mare Island jongste Russische nota over nabij Vallejo in Californië. j Duitsland, zodra het Ameri- De „Halibut" is de eerste kaanse ministerie van Buiten- atoomduikboot die is uitgerust landse Zaken voldoende vorde- voor geleide projectielen. 1 rnigen zal hebben gemaakt met ten gingen terug naar de ramp dagen van 1953 toen het water eveneens zo hoog was gestegen. In geheel Zeeland vond duinat slag plaats. Op Walcheren vond duinafslag plaats tussen Zoute- lande en West-Kapelle, in het ge bied bij Domburg en bij de zwak ke plaats der Walcherse zeewe ring n.l. bij Oranjezon-Oostkapel le. Ter plaatse werden weliswaar vijf nieuwe strandhoofden gelegd door de polder Walcheren die deze zeewering in beheer en on derhoud heeft opdat het smalle strand en de smalle duinriggel aan zal vloeien. Tot dusver is van aanwas van dit smalle gebied nog weinig terecht gekomen. De tech nische dienst van de Polder Wal cheren onderzoekt nauwkeurig alle mogelijkheden om te trach ten hierin verbetering te bren gen. Voor verontrusting bestaat echter nog geen enkele bestaans grond. De storm heeft ook de scheep vaart ernstig gestagneerd. Tallo ze schepen zochten een veiliger ankerplaats op de reede van Vlis singen doch de zware storm en de hoge zeegang heeft een klein En gels motorscheepje van zijn an kers doen slaan. De „Seashell", groot 600 b.r.t.. op weg van Antwerpen naar Lon den was enkele dagen in verband met het ruwe weer op de reede van Vlissingen voor anker ge gaan. Woensdagmiddag verloor men het anker en besloot men de haven van Vlissingen binnen te lopen. Voor de bemanning die aan boord vertoefde was dat niet on plezierig omdat er gebrek aan proviand dreigde te ontstaan. DE SOW JET-NOTA AAN WEST-DUITSLAND In de Sowjet-nota aan West- Duitsland welke zaterdag aan de Westduitse ambassadeur te Moskou werd overhandigd en welke vergezeld ging van een vredesverdrag met Duitsland, wordt onder meer verklaard, dat het Duitse militarisme gis gevolg van de afwezigheid van een vredesverdrag de kop weer opsteekt en aan kracht wint, aldus meldt het Sowjet-persbu- reau Tass. Een vredesverdrag zou een gezonde basis vormen voor èen toenadering van de beide Duitse staten en voor overbrugging van de grote menngsverschillen die de hereniging van beide lands delen in de weg staan. Door haar toetreding tot „het militaire Navo-blok" draagt de bondsregering een aanzienlijk deel var de verantwoordelijk heid voor de toestand die thans in Duitsland heerst, met inbe grip van het feit dat er nog rteeds geen vredesverdrag is, al- aus de nota. De V. S. en de conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen De V. S. hebben zondagavond aangedrongen op een gemeen schappelijke benadering van de vraagstukken die op de conferen tie ter voorkoming van onver- roedse aanvallen besproken moe ten worden. Hierdoor zouden de besprekin gen op een gunstiger basis her vat kunnen worden, aldus het State Department in een com mentaar op het Russische ver zoek de conferentie te hervatten. In Washington verklaarde men dat deze besprekingen, die door het Westen als louter technisch worden beschouwd, dood zijn ge lopen door het aandringen van de Russen om ook politieke kwes ties te behandelen. De schoolkwestie van Little Rock De Amerikaanse federale rech ter Miller heeft gelast, dat ver dere uitvoering wordt gegeven aan het plan tot opheffing van de rassenscheiding op middelba re scholen te Little Rock en heeft bepaald, dat de schoolge bouwen niet aan particuliere ver enigingen kunnen worden ver huurd. Rechter Miller gelastte onder- wijsautoriteiten binnen dertig dagen bij de rechtbank rapport uit te brengen over de genomen maatregelen. de bestudering van de nota, al dus is te Washington meege deeld. Ook andere N.A.V.O.-landen zullen worden geraadpleegd, al dus de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De eerste indruk is, aldus de woordvoerder, dat de Russische voorstellen in hoofdzaak een herhaling is van eerdere voor stellen voor een vredesverdrag met Duitsland.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1