Nieuw Russisch voorstel voor vredesconferentie over Duitsland TROUWWAGENS Mikojan in San Francisco SCHEPEN IN NOOD W eeroverzicht MAANDAG 12 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4573 Koele reacties uit Westelijke hoofdsteden SCHIPPERS Jonge Nederlander in België aangehouden balans sabert" ZON- en MAANSTANDEN iVEERkAD HOOGWATER DE SNEEUW. BRITS SCHIP VERGAAN K. L. M. nog slechts één keer per week naar Singapore Prof. Oud lijsttrekker voor de V.V.D. bij verkiezingen. EEN DUITSE LANDRU. Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adresSmidswal Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. <J. van de Sande, Terneuzen Advertentiepriis per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 et. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De Sowjet-Ur.ie heeft zaterdag voorgesteld, binnen twee maan- <l«n te Praag of Warschau een conferentie van 28 landen, waar onder communistisch China, te beleggen voor het opstellen en ondertekenen van een vredesver drag met Duitsland. Dit voorstel was vervat in nota's die de Sow- jet-mini ter van Buitenlandse Za- nen, Gromyko, aan de diplomatie ke vertegenwoordigers van de Vei. Staten, Engeland, Frankrijk en de andere landen die tegen Duitsland hebben gestreden, ter hand stelde. Moskou verklaarde zich ook be- i cid, de kwestie-Herlijn te bespre- üon. „Op basis van zijn eigen suggesties of van eventuele voor- wteilen van het Westen". De nota's gingen vergezeld van eeu Russische ontwerp-vredesver- drajj met Duitsland, dat 48 arti- kdêii omvat. Volgens dit ontwerp m Duitsland geen kernwapens, raketten of duikboten mogen heb ben. Wèl zou het strijdkrachten mugen bezitten. De Sowjet-regering zond ook nota's aan de regeringen van Oost- en Wcst-Duitsland. Zij stelt voor dat een vredesverdrag door een Duitse confederatie of, als deze nog niet tot stand zal zijn gekomen, door West- en Oest-Duitsland afzonderlijk wordt getekend. Volgens een ander deel van het Russische plan moeten binnen een jaar na het van kracht wor den van een vredesverdrag alle buitenlandse troepen uit Duits land worden teruggetrokken. IBeraanvoorafgaande zou binnen een half jaar minstens een derde dezer strijdkrachten Duitsland moeten verlaten. Duitsland zal niet mogen deel nemen aan een politiek of mili tair blok of coalitie, dat niet alle ondertekenaars van het vredes verdrag omvat. Aan het overleg over het ver drag zouden o.m. Wit-Rusland en de Oekraïne moeten deelnemen, die ook lid zijn van de Ver. Na tie?. De door Moskou voorgestel de lijst van deelnemers van de vredesconferentie omvat de vol gende landen: Albanië, België, Brazilië, Bulgarije, Canada, com munistisch China, Denemarken, Üigeland, Finland, Frankrijk, Griekenland, Hongarije, India, Italië, Luxemburg, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen Pa kistan, Oekraïne, Polen, Roeme nië, de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slo- wakije, de Ver. Staten, Wit-Rus- lond, Zuid-Afrika en Zuid-Slavië. Hte onwerp-verdrag omvat naast een inleiding zes hoofd stukken, die achtereenvolgens handelen over politieke en terri toriale kwesties, liet herstel van de Duitse eenheid, militaire aan gelegenheden, economische za ken, herstelbetalingen en terug gave van in beslaggenomen eigendommen en een aantal slot bepalingen. Bij het van kracht worden van het verdrag zullen Oost- en West-Duitsland ontheven zijn van hun verplichtingen op grond van resp. de alliantie van Warschau en de NAVO en de Westeuropese unie. Duitsiands grenzen zullen die zijn van 1 januari van dit jaar. Overeeenkomstig het aKkoord van Potsdam ziet Duitsland, vol gens het Russische ontwerp, af van zijn rechten op de gebieden ton oosten van de Oder-Neisse- grens, die nu Pools of Russisch bezit zijn. Voorts moet Duitsland erkennen, dat Sudetenland 'Ssjechlsch grondgebied is en El- aas-Lotharingen tot Frankrijk behoort. Het Saargebied blijft een deel van Duitsland. De Duitsers moeten ook de bepaling van het staatsverdrag met Oostenrijk on derschrijven die een aansluiting 'aan dit land hij Duitsland ver biedt. Duitsland verplicht zich er voor te zorgen dat er geen nationaal- sociaUstische organisaties op zijn grondgebied worden gevormd. Metzelfde geldt voor z.g. revan- «ïe-groeperingen die herziening van de Duitse grenzen nastreven. Ook mag Duitsland niet toe staan dat er op zijn gebied orga nisaties werkzaam zijn die „vijan dige acties tegen welke van de verbonden staten ook voeren". Bveneens mag er in Duitsland geen propaganda in deze zin wor den gevoerd. De verbonden landen erkennen het recht van het Duitse volk op eenheid en zij verklaren zich be reid hun steun te verlenen om dit doel te bereiken op basis van een toenadering tussen de twee delen van Duitsland. Deze twee staten mogen echter geen geweld gebruiken om tot een verenigd Duitsland te komen. In afwachting van de totstand koming van een verenigd Duits land zal ,,West-Berlijn de status hebben van een gedemilitariseer- de stad met een speciale positie Hoewel Duitsland voor eigen verdediging strijdkrachten mag hebben mag het geen kernwa pens, raketten en duikboten bezit ten. Na het vertrek van de bui tenlandse strijdkrachten birntn een jaar na het van kracht wor den van liet vredesverdrag, mo gen er in Duitsland geen vreem de troepen of bases van andere landen meei komen. Aan de ontwikkeling van de vreedzame economie van Duits land zal niets in de weg worden gelegd. OOSTDUITSE REACTIE Het Oostduitse kabinet heift zaterdagavond na een speciale vergadering bekendgemaakt, dat liet „in beginsel" met de Sowjet- voorstellen betreffende Duitsland akkoord gaat. Met voldoening heeft de regering van Oost-Ber- lijn kennis genomen van het voor stel om binnen twee maanden 'n vredesconferentie te beleggen. De regering te Bonn wordt voor gesteld vóór deze conferentie in leidende besprekingen te voeren. Ook is de Oostduitse regering be reid tot gedachtenwisselingen met vertegenwoordigers v an Westduitse partijen, vakbonden en dergelijke organisaties. FRANS COMMENTAAR Na een voorlopige bestudering van het jongste Russische voor stel over Duitsland zegt men in Franse officiële kringen, dat de grondproblemen ongewijzigd zijn, maar dat de Russen hun ultima tum blijkbaar hebben ingetrok- kgen. De Russische nota had in Parijs geen verrassing gewekt. (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Tclef. 25G8 De politie te Verviers heelt de 21-jarige Nederlander J. W. die al veel op zijn kerfstok schijnt te hebben, gearresteerd. In april jl. had hij geprobeerd zijn broer Marcel, die in de gevangenis te Verviers'wegens diefstal was op gesloten, uit de gevangenis te helpen ontvluchten. Hij slaagde er toen in, na een gewaagde klimtocht, twee ijzerzagen in de cel te laten zakken. De zagen werden echter door bewakers ontdekt. J. W. heeft gedurende de laat ste tijd inbraken gepleegd te Stembert. Adrimont en in het Mikojan is zaterdag per vlieg tuig in San Francisco aangeko men. Hij kwam uit Chicago. Bij zijn aankomst werd hij door cir ca 200 demonstranten vluch telingen uit Hongarije en andere communistische landen opge wacht. Vóór het toestel met Mikojan landde, deed zich een incident voor. De groep demonstranten die borden met zich meedroeg, waarop stond; Mikojan is een kidnapper" en „Wij zullen vrien delijk zijn, Mikojan, als u Est land, Letland en Litouwen weer vrij maakt" liep op een aantal studenten in, die een bord met zich meevoerden waarop te le zen stond: „Welkom vice-premier Mikojan". Hierna ontstond een hevig ge vecht tussen beide groepen. Spandoeken werden stukge scheurd en de vluchtelingen gooiden met eieren die kennelijk bestemd waren voor de Russen. Op een persconferentie die la ter werd gehouden, zei Mikojan station te Dolhain, waar hij 950 doelend op de betogingen: „Als kg bronsdraad van telefoonlei dingen ter waarde van 25.000 Belgische frs heeft gestolen. Hij vervoerde het draad met een te Lambermont gestolen auto. dergelijke anti-communistische demonstraties als onvermijdelijk worden beschouwd in het leven van de Amerikanen, zal dit deze manier van leven niet aantrek- REACTIES OF RUSSISCHE VOORSTELLEN Diplomatieke waarnemers in Londen achten zowel de inhoud van het dcor de Russen voorge stelde vredesverdrag voor Duits land als het Russische voorstel om binnen twee maanden een vredesconferentie over Duitsland in Praag of Warschau te honden, onaanvaardbaar voor het Westen. Men wees er op dat de voor stellen inzake het vredesverdrag de neutralisering van een ver- - deeld Duitsland beogen en er op 11,roken- Het scnip dat ter hoogte 1 van ruim III op een scherpe DE STRANDING VAN DE „ALHENA". Het Nederlandse motorschip „Alhena" (7289 ton), dat zater- dagavond op de Schelde ter hoogte van de „Oude Doel" nabij de grens der Nederlandse wate- ren strandde, is gedeeltelijk ge- gericht zijn van beide Duitslan-1 maakt water De den een kernwapenvrije zone te ^demeeste Pe- met maken; zoals bekend is de poli- j tiek van de NAVO er juist op ge- j richt de instelling van een derge lijke zone in Europa te voorko men, omdat dit _als schadelijk wordt beschouwd "voor de verde j diging van het Westen. De waarnemers verklaarden, I dat de Russen door middel van hun ontwerp voor een vredesver drag, een neutraal hoewel ver deeld Duitsland willen creëren naar het model van het huidige geneutraliseerde Oostenrijk. Een dergelijke oplossing is ech ter altijd door liet Westen ver worpen. Het Westen staat erop, dat een eenmaal soevereine Duit se staat vrij moet zijn om al dan niet tot defensieve bondgenoot schappen toe te treden. De bepaling inzake de terug trekking van buitenlandse troe pen uit Duitsland binnen een jaar na het in werking treden van het vredesverdrag tast de ba sis van de huidige defensieplan nen van het Westen aan, zo zei men. (Advertentie). O toq kapjwr njf Wopó'hcocW marfe 16 brwwrijstroat 9 femeiuen voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen der bemanning zijn sleepboten van boord gehaald en naar Antwerpen terugge bracht, vanwaar het schip was vertrokken met bestemming Z. Amerika. Het schip, dat bij hoogwater drijft, kan evenwei niet naar dieper water getrokken worden vóórdat het geheel of gedeelte lijk gelost is en het gevaar voor zinken bezworen is. Een bergingsvaartuig en enke le lichters zijn naar de plaats gestuurd om de lading te bergen. De toestand van de „Alhena" is vrij kritiek. indien het niet vlug genoeg gelost kan worden, zou het door het op en afgaan van het water volledig doormidden kunnen bre ken. De „Alhena" is later bij hoog water vlot getrokken en voor herstelwerkzaamheden wegge sleept. De omvang van de scha de is nog niet bekend. NED. KUSTVAARDER GE STRAND BIJ PALMA. De 4599 ton metende Neder landse kustvaarder „Rubicon" is ten westen van Palma op Major ca op de rotsen gelopen, aldus is zaterdag uit Palma gemeld. Verscheidene sleepboten uit de Spaanse oorlogshaven op Major ca zijn het vrachtschip, dat een lading schroot aan boord heeft, te hulp gekomen. Het schip heeft een gat in de romp. NOORSE TANKER WEER VLOT. Het 10.040 b.r.t. metende Noor se tankschip „Norefoss", dat za- SNEEUWBUIEN Een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van Groenland naar de Golf van Biscaje nam ge durende de afgelopen dagen iets in betekenis af. De noordelijke stroming aan de flank hiervan boven Engeland en de Noordzee nam evenwel in kracht toe. Dit werd veroorzaakt door de ont wikkeling van een depressie, af komstig van de Adriatische Zee, die naar de Oostzee koerste en zich later verenigde met een sto ring die afkomstig is van het zee gebied ten westen van noord- Noorwegen. In de polaire lucht die met de genoemde stroming wordt aange voerd komen talrijke sneeuwbui en tot ontwikkeling. De sneeutv- hoogte die zondagavond werd ge meten, varieerde van enkele cen timeters in het westen van het land tot 32 cm op het vliegveld bij Leeuwarden. In het algemenet weerbeeld komt slechts weinig verandering. ZON MAAN op ondei op ondei Jan. 13 8.44 16.54 10.28 22.19 14 8.43 16.55 10.51 23.25 15 8.42 16.57 11.14 16 8.42 16.58 11.37 o'29 medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. SNEEUWBUIEN. Wisselende bewolking met nu en dan sneeuwbuien. Wind tus sen west en noordwest. In het binnenland overwegend krachtig, langs de kust hard tot storm achtig, maar aanvankelijk in het zuiden nog stormkracht. In het binnenland overwegend lichte vorst, aan de kust temperatu ren om het vriespunt. DINSDAG 13 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.06 11.25 11.41 0.21 12.40 0.31 12.50 terdagochtcnd bij het afmeren in de derde petroleumhaven in de Botlek door de ebstroom en de wind tegen de kant was gedrukt en vast zat, is zaterdagmiddag toen het hoog water werd, op eigen kracht vlot gekomen. De sleepboten, die bij het afmeren behulpzaam waren geweest, kre gen de tanker zaterdagochtend niet los, en daarom besloot men te wachten tot het hoog water zou worden. AANVARING BIJ GOEREE. Het 6.922 ton metende Libe riaanse stoomS' ïip „Cinderella" heeft zaterdagochtend vroeg ge meld, dat het ter hoogte van Goerêe in aanvaring is geweest met een onbekend schip. De „Cinderella" was vrijdag middag uit Rotterdam naar Kaapstad vertrokken. De sleepboot „Schelde", van L. Smit en Co's internationale sleep dienst, heeft het schip niet vast hoeven maken, maar verleent alleen stuurassistentie. Zodra men de Nieuwe Waterweg op is, zal nog een sleepboot de „Cinde rella" escorteren. Als de stuurinrichting weer hersteld is zal de Liberiaan voor de tweede maal nar Kaapstad vertrekken. „KAST A V" MET STUUR- MACHINESCHADE. De Joego-Slavische „Kastav", onderweg van Houston naar Esbjerg is met stuurmachine- schade de Rotterdamse Water weg binnengekomen. ZWEEDS SCHIP GESTRAND. Bij het binnenkomen van IJmuiden is het 9-14 ton metende Zweedse schip „Wiril" zondag avond omstreeks 7 uur op het strand van het fort-eiland tussen de IJmuidense pieren gestrand. In het noorden des lands is ook zondagnacht weer de nodige sneeuw toegevoegd aan dc laag, die hier al ligt, zodat zondag weer sneeuwploegen aan het werk moesten om de gebaande wegen andermaal begaanbaar te maken. Op sommige plaatsen viel omstreeks vijf centimeter sneeuw. De meteorologische dienst te Eelde registreerde twee cm. De totale sneeuwdikte is te Eelde 21 cm. De treinen konden nagenoeg op tijd rijden en ondervonden w-'"nig hinder. Ook de autobusdiensten in Noord-Nederland hadden nog weinig vertraging, maar dat kwam omdat de buschauffeurs goeddeels vrij baan hadden, want veel wegebruikers waren er op die winterse zondagmorgen niet. In de stad Groningen zijn zater dagmiddag en zaterdagavond ten gevolge van de gladheid veel aan rijdihgen gebeurd, maar ernstige ongelukken hebben zich i .iet voorgedaan. Op weg van Slenaken naar Heyenrath bleef zaterdagavond een personenauto in de sneeuw steken. Gedurende de nacht is de wagen geheel ingesneeuwd. Er lag een sneeuwlaag van bijna een meter op de wagen, die zondag morgen is bevrijd. Op een derde deel van deze weg lag de sneeuw ongeveer tachtig cm hoog. Op de weg Hoogcruts Slenaken werd het verkeer zondag aanvankelijk bemoeilijkt door bijeengewaaide sneeuwmassa's. De „Wiril" hoort thuis in Stockholm. Het schip zat met 't voorschip hoog op de zuidelijke strekdam van het eiland. De sleepboten „Junior" en „Nestor" brachten bergingspersoneel en zwar*e pompen aan boord. Twee uur na de stranding slaagden drie sleepboten, de „Simson", de „Stentor" en de „Nestor", erin trossen naar de „Wiril" uit te leggen. Toen be gon dus de krachtige poging het schip vlot te trekken. De drie sleepboten hebben samen een capaciteit van 3600 pk. Ondanks vele pogingen slaag den de drie sleepboten er zondag avond niet in het gestrande schip vlot te krijgen. Men hoopt thans hedenochtend bij het opkomen van de vloed meer succes te boeken. De bemanning van de „Wiril" bleef aan boord overnachten. De „Freya" een 274 ton me tend Brits schip dat tot taak heeft ds visserij te beschermen is vrijdagmorgen bij Scarlet Head (Noord-Schotland) in een hevige storm omgeslagen en ver gaan. De Belgische treiler „St. Jan Bc-chmans" heeft 17 bemannings leden weten te redden. De be manning van het verongelukte schip zou uit 20 koppen bestaan hebben. De reddingboot van Wiek Caithness en een hef schroef vlieg tuig van de Britse marine zoeken oj het ogenblik naar de drie ver miste leden van de bemanning. Het schip sloeg om toen het met de boeg in de storm wilde gaan liggen. keiijker maken voor anderen. Wij zijn voorstanders van de vrijheid, niet van vrijheid voor straatschenders, maar van een vrijheid die bevrijding van straat schenders inhoudt." Bij deze woorden werd hij toe gejuicht door de circa G00 leden van de journalistenvereniging van San Francisco, die op de persconferentie aanwezig waren. Op de vraag waarom er in de Russische pers niet gerept was van de incidenten tijdens zijn reis door Amerika, antwoordde Miko jan dat dat als het waar was, al leen maar ten voordele van de Verenigde Staten kon zijn en toe gejuicht moest worden. De demonstraties verdienen alleen maar genegeerd te worden en zijn belachelijk, aldus Miko jan. Tien minuten vóór het einde van de persconferentie belde een vrouw een krant op met de mededeling dat er over 10 minu ten een bom in het gebouw waar de conferentie gehouden werd, zou ontploffen. Er gebeurde ech ter niets. De Russische vice-premier drong voorts aan op beëindiging van de koude oorlog en zei, dat er al „bijna" een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie tot stand is ge komen over het stopzetten van de kernproeven. „Wij moeten met elkaar gaan praten als mens tot mens en als gelijken. De volgende stap naar verbetering van de betrekkingen Weslduits passagiersvliegtuig in Brazilië verongelukt 36 DODEN Een Constellation van de West duitse Lufthansa is zondag met 39 inzittenden op het internatio nale vliegveld van Rio de Janeiro neergestort en in brand gevlogen. 36 inzittenden kwamen om het leven. Drie van «Ie tien beman ningsleden tweede piloot, ste ward. en stewardess overleef den «le ramp. Zij zijn niet ernstig gewond. Onder de doden bevindi zich een vooraanstaande correspon dent van het Britse persbureau, de 38-jarige Gary Levy, die var, een bezoek aan Europa naar Rio de Janeiro terugkeerde. Hij had met andere buitenlandse corres pondenten te Londen deelgeno men aan een televisieprogramma, waarin ter gelegenheid van de jaarwisseling een overzicht van de gebeurtenissen in de we reld werd gegeven. Het toestel schoot over de lan dingsbaan heen en kwam in een diepe laag modder terecht. Het maakte een vlucht van Da kar in West-Afrika naar Rio. Het ongeluk is het derde in 12 dagen nabij Rio's internationale vliegveld. In Keulen zei een woordvoer der van de Lufthansa dat dit het eerste ernstige ongeluk var. de maatschappij sedert haar oprich ting in 1955 is. het laatste woord is gezegd in de ze zaak. Men vestigt er de aandacht op, dat al moge dan de luchtvaart, vooral op technisch gebied, een grote ontwikkeling hebben door gemaakt, de luchtvaartverhou ding, die sinds jaren tussen Groot Brittannië en Nederland bestaat maar weinig vooruitgang heeft geboekt. Immers sedert 1935 vliegt de K.L.M. al via Singapore en sinds 1937 al drie maal per week. Nu de grote vooruitgang van de burgerluchtvaart het wat betreft de verhouding lussen Groot Brit tannië en Nederland op dit ge bied niel verder heeft kunnen brengen dan een verbinding van éénmaal per Weck tussen Neder land en Singapore, ligt het voor de hand, dat men zich met deze tcestand niet kan verenigen. Hoewel deze beslissing in feite de structuur van het bedrijf niet ernstig raakt, is het anderzijds" toch zó, dat het principiële karak ter ervan, aigezien nog van het dienstbetoon aan het internatio nale reizende publiek, niet hoog genoeg kan worden geschat. Het ministerie van Buitenland se Zaken deelt mede: „Op zaterdag 10 januari heeft «ie Britse ambassadeur in Den Haag aan de minister van Bui tenlandse Zaken een persoonlijke boodschap van de Britse eerste minister overgebracht. In zijn boodschap deelde de heer Mae- Milian mede, dat de Britse rege ring heeft besloten met ingang van 1 februari a.s. het aantal we kelijkse vluchten van de K.L.M. op Singapore te verminderen van twee to( een enkele per week. Minister Luns heeft aanstonds de zeer grote teleurstelling van de Nederlandse regering over de ze beslissing uitgesproken. Deze beslissing is te meer teleurstel lend, omdat de Britse regering er van op de hoogte was, dat de mi nister voornemens was in begin van de maand februari a.s. een bezoek aan Londen te brengen om deze aangelegenheid opnieuw te bespreken met :ijn Britse ambtgenoot Selwyn Lloyd. Ver wacht had derhalve kunnen „or den, dat le Britse regering in do- ze aangelegenheid geen definitie ve beslissing zou nemen alvorens het voortgezette Nederlands Brit se overleg zou zijn beëindigd". Van de zijde der K.L.M. ver neemt het A.N.P. desgevraagd het volgende: De K.L.M. is zeer teleurgesteld over deze beslissing. Zij kan moeilijk aannemen, dat hiermede De Amerikaanse democrati sche senator James Murry heeft bij de senaat een voorstel inge diend om Hawaii tot de 50ste Amerikaanse staat te maken. On langs is, zoals gemeld, Alaska de 49ste staat van de Verenigde Sta ten geworden. tussen onze landen kan dan wel licht gedaan worden op het ge bied van de handel en dat van het toerisme", aldus Mikojan. In zijn rede aan het banket, aangeboden door de vereniging voor wereldhandel, deed Mikojan een beroep op de Amerikaanse regering om de handelsbeperkin gen jegens de Sowjet-Unie op te heffen en vroeg hij een han delsovereenkomst waarin de voorwaarden voor het voeren van handel tussen beide landen nader zouden worden bepaald. Hij zei tot de 800 gasten: „We reldhandel betekent vrede. Indien zakenmensen handel voeren, zul len de politici hen moeten vol gen". Hij voegde hieraan toe: „Wij wensen dat u ons respecteert en wij willen u respecteren. Laten wij mededingers zijn op vreed zame basis. U zult ons soms voor ziin. Soms zullen wij dat zijn. Wij kunnen bijeenkomen en een toast uitbrengen op het ge meenschappelijk succes". Zijn charmante optreden, zin voor humor en bereidheid om op allerlei vragen in te gaan, ver oorzaakte bij zijn gehoor luid ge lach en de aanwezigen applau disseerden staande. Dit applaus stond in sterke te genstelling tot het gehoon toen hij uit Chicago in San Francisco was aangekomen. Bijna 2000 anti-communistische demon, stranten dreigden Mikojan en zijn gezelschap onder de voet te lopen toen zij zijn auto bestorm den. Groepen demonstranten sloegen met de vuist en met stok ken op de ruiten en het dak van zijn auto. Drie demonstranten met zwar te maskers op volgden de zoon van Mikojan, Sergo, on een Rus in een andere auto en poogden hen eruit te slepen na de deur te hebben opengerukt. De chauffeur was een ogen blik verdwenen maar toen hij terug was gaf hij vol gas en baande zich een weg door de me nigte. zodat de inzittenden onge deerd bleven. De politie scheen machteloos- om de toeloop op een afstand te houden. Een Rus zei: De politie hier schijnt niet in staat te zijn een menigte in bedwang te houden. Op een zaterdag in Hilversum gehouden algemene vergadering van de Partij voor Vrijheid en De mocratie is prof. mr P. J. Oud gekozen als lijstaanvoerder voor de V.V.D. voor het gehele land bij de aanstaande verkiezingen. Tot n de vergadering hiertoe bij accli- matie besloten had, kreeg pi Oud een ovatie in ontvangst té nemen. De vergadering heeft voorts be sloten het Rijk bij de kandidaat stelling voor de 'tweede Kame.- verkiezingen in vier groepen van kieskringen te verdelen, t. w.: groep 1: Amsterdam, Haarlem en Den Helder; groep 2: Rotterdam, Den Haag, Leiden en Dordrecht; groep 3: Leeuwarden, Groningen, Assen en Zwolle; groep 4: Arn hem, Nijmegen, Utrecht, Middel burg, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Maastricht. Na "rof. Oud bezetten de thans zitting hebbende Tweede Kamer leden voor de V.V.D. de volgende plaatsen op de lijsten voor alle vier groepen. Op alle lijsten in het land volgen daarop als nr 14 prot. S. Korteweg te Groningen en luit.-generaal J. H. Couzy te Apeldoorn als nr 15. De tweede plaats op de lijsten zal in groep 1 worden bezet dooi de heer J. C. H« Cornelissen, in de groepen 2 en 4 door drs H. A. Korthals en in groep 3 door de heer R. Zegering Hadders. De lijsten bevatten in totaal de namen van dertig kandidaten. Een zestigjarige architect te 'Kempen bij Krefeld, Ludwig Bell- winkel, ontpopt zich steeds meer als een Duitse Landru. Hij heeft bekend drie vrouwen te hebben vermoord. Met twee van zijn slachtoffers is hij gehuwd gv- weest. De politie vond na de dood van Bellwinkels tweere echtgenote in oktober van het vorige jaar aan leiding de architect te arresteren, toen bleek dat diens eerste vrouw in 1942 onder soortgelijke om standigheden was overleden. Bell- winkel, een oud-marine-officier, bekende later de twee vrouwen te hebben vermoord. Het derde slachtoffer was een zangeres, die hij, naar hij toegaf, reeds vóór zijn eerste huwelijk te Saarbrüc- ken heeft vermoord. De politie beschikt over de na men van nog een aantal vrouwen met wie Bellwinkel betrekkingen heeft onderhouden en die spoor loos zijn verdwenen.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1