UIT DE PROVINCIE RADIO GERRIT DE JONGE (fi TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening Groede opende haar moderne kleuterschool RECHTSZAKEN Pagina 2 DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 10 januari 1959. TERNEUZEN Gevonden voorwerpen BRESKENS OOSTBURG. SAS VAN GENT. Dienst artsen en dierenartsen SLUIS. ST. JANSTEEN. IJZENDIJKE- ZAAMSLAG POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Da gai de Oo Zaterdag 10 jan Oranjestraat 2 - Tel. 565 - AXEL Mutatie. Bij besluit van de minister van Financiën a.i., is de hoofdassis tent-titulair van 's Rijks belas tingen, de heer C. de Böck alhier, met ingang van 1 februari a.s. verplaatst tiaar Vlissingen. Gouden echtpaar Van Wljnslterghe- -Lauret. Gisteren vierde het echtpaar F. van WijnsbergheB. Lauret zijn gouden huwelijksfeest. De heer Van Wijnsberghe (72) woont met zijn vrouw aan de Scheldekade, met het uitzicht op het altijd wisselend water van de Westerschelde, waarop hij een zeer groot deel van zijn leven heeft rondgezworven. Hoewel de gouden bruidegom nog bijna niets van zijn vroegere krachten heeft ingeboet, is hij er, toen hij zeventig werd, mee opgehouden. „Ik ben begonnen toen ik negen was, zo vertelt hij. Na een en zes tig jaar is het welletjes. Als kind voor dag en dauw uit de veren om voor een paar dubbeltjes per lange, lange dag onder Biervliet twee uren te voet vanaf Philip pine, waar hij werd geboren) bie ten te gaan dunnen. Dan het wa ter op om op Ooster- en Wester schelde en Zuiderzee mossels te gaan vissen. Dag en nacht wer ken en zwerven over het water, bijna niet uit de kleren en altijd nat De mosselkorren ophalen met behulp van de motor gebeur de pas veel later nadat een Phi- lippiense schipper tot de conclu sie was gekomen dat de lier ook op de scheepsmotor kon worden aangesloten. Voor dien tijd alles handkracht. In de jaren toen vanuit België en zelfs Noord- Frankrijk de mossels door de handelaren werden afgehaald. Toen de wagens uit Gent kwa men bespannen met paarden die rinkelende bellen aan het gareel hadden en de voerlui hun zwe pen lieten knallen dat het ver in de omtrek te horen was. Wat een tijd. De harde, strenge winters van niet werken, niet verdienen. De gouden tijd van de eerste we reldoorlog, toen in Harlingen met de mossels goud werd verdiend. Mevr. van Wijnsberghe (69) is eveneens uit Philippine afkom stig. De oudste van elf kinderen. In '19 kwamen zij naar Terneu- zen en in '22 ging de heer Van Wijnsberghe bij de bootslieden. Het water heeft hem altijd aan getrokken. Het laat je nooit meer los. TERNEUZEN. Aan het bureau van politie zijn als gevonden aangegeven de vol gende voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: Halsketting, K. Mechielsen, Aza- leastr. 68; parapluie trood gebl.l, Van Damme, caié Kolkzicm; kin derwantje (roae wol), CarlaHol, Jacob Catsstr. 6, grijs-zw. sjaal, Van Iwaarden, Nieuw ediepstr. 5; bruine kinderporiemonnaie, Sol, Kerkhof laan 84; sleutel, nr onbe kend iviro AN), remise gem., In dustrieterrein; bruine heiennand- schoen, Willemsen, Korte Kerk- str. 4; geel babywantje, Aiagua v. Baal, Azaleastr. 25; rode meisjes- want, E rans Kolijn, Goudenregen- str. 8; muntbiljet, J. van Scnaik, Vinkenstr. 2o, biuiskil; zilveren kinderarmband, L. Scnoonakker, Dekkerstr. 28; gebreide beige want, Wisse, julianastr. 23; plas tic kinderportemonnaie, v. Steen- bergenlaan 13; blauwe (Steliai vulpen, Henk de Bruijn, Tuinpad 12; groen geruite schoolétui, J. v. d. Linden, Margrietstr. 20. Verder zijn aan het bureau van politie gedeponeerdziiverkl. col lier; diverse handschoenen en wanten, schaal van weegwerk tuig, blauwe vulpen, plastic kap je, paar grijze sokken, huissleu tel met groen leren zaxje en tap bout. In het zwembad gevonden en aldaar tot 15 februari terug te bekomen, iedere werkdag tot 5 uur n.m. (zaterdags tot 1 uur) 3 herenportemonnaie's, 4 jon- gensporleinonnaie's, 8 dames- portemonnaie's, 6 meisjesporte- monnaio's, 1 ringetje, 1 dames- polshorloge, 1 heien zonnebril, 3 meisjes zonnebrillen, 1 poeder doos, 1 armband, 1 halssnoer, 4 jongens halskoorden, 3 jongens jasje en - meisjesjasje. SLUISKIL. Aan het bureau van de post- commandant der gemeentepolitie zijn als gevonden aangegeven de volgende voorwerpen, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen: kinderporte monnaie, J. Aarsen, Nwe Kerk- str. 18; zwart jack, Breepoel, Mid- denstr. 5; beige sportbroek, J. Zaal, Middenstr. 64; bankbiljet E. Wauters, Lijsterpiein 2; heren regenjas, L. van Laere, Bosjes- weg 85, Groen regenkapje, W. Wagenaar, Zevenaarpolder P 130, paar bruine heren glacé hand schoenen, Rijckaert, Veldstr. 18; bruine herenportemonnaie, G. de Wijn, Zwaluwstr. 10. Verder zijn op de politiepost ge deponeerd: diverse huissleutels, bos sleutels aan ring met fluitje, gewicht van 100 gram, stekker van aanhangwagen, motorbril, pakje materiaal, paar dasspelden, oorbellen, armbandje, paar kin derwantjes, rood/bruine sajet en een dubbele rijwieltas met regen jas. Op de feestdag (die zij zo maar wilden laten voorbijgaan) heb ben familie en vrienden vele blij ken van belangstelling getoond. Hulp aan de vogels als de vorst gaat regeren. Binnenkort worden de nieuwe leden van de afdeling Terneuzen van de Jeugdnatuurwacht geïn stalleerd. De hoofden der scho len in de gemeente ontvingen hierover een circulaire. Hierin werd tevens medegedeeld dat door de Terneuzense Jeugd natuurwacht vogelvoederhuisjes zullen worden beschikbaar ge steld. Deze dienen dan in de na bijheid van de school te worden geplaatst, zodat de kinderen, on der leiding van de leerkrachten de vogels kunnen voederen voor al wanneer de weersomstandig heden dit noodzakelijk maken. Ook het comité „Wintervoe- ding van Vogels'' corresponden tie-adres Prinses Mariestraat 40, 's-Gravenhage) acht het nu reeds nodig de maatregelen te treffen voor het geval onver wachts een strenge vorstperiode mocht invallen. Aan de gemeen tebesturen werd een schrijven gericht waarin op medewerking wordt aangedrongen. Vanzelf sprekend komen daarbij vooral verenigingen op het gebied van natuur- en dierenbescherming, vogclwachters, jeugdnatuur- wacht enz. in aanmerking, hoe wel de hulp van particulieren zeer zeker niet wordt versmaad. Integendeel! Door effectieve hulpacties in 1956 werden in ons land duizenden vogels gespaard. Ook nu wil men een dergelijk re sultaat bereiken als de winter ongewoon streng zou worden. Het comité heeft alvast een brochure rondgezonden waarin voor vogelvrienden waardevolle aanwijzingen worden gegeven, voor liet geval de vogels zelf niet meer in staat zijn hun voedsel bij elkaar te zoeken. Bovendien is dit comité heel graag bereid alle mogelijke inlichtingen te geven, hulpacties op touw te zetten wanneer vogels moeten worden gevoederd op plaatsen die niet zo maar te bereiken zijn, waarbij men niet schroomt gebruik te maken van helicopters. De verenigingen voor dieren- en vogelbescherming zullen er goed aan doen reeds nu voorbe reidingen te treffen èn vogel vrienden die niet bij één dier verenigingen zijn aangesloten kunnen zich zeker tot één dezer besturen wenden. Samen bereikt men méér dan wanneer men het op eigen gelegenheid doet. Pianorecital door France Clidat. Op uitnodiging van de Alliance Frangaise trad gisteravond in het Petrus Hondius Lyceum te Ter- neuzen de Franse pianiste mej. Clidat op. Vóór de pauze pertolkte zij werken van Chopin en van Frans Liszt. „La tragique chevauchée" van de in juli van het vorige jaar overleden componist Florent Schmitt vertolkte mej. Clidat als eerste nummer na de pauze. Zij bewerkte dit oeuvre onder de su pervisie van de componist en het was ter herinnering aan deze grote Franse componist dat de pianiste dit werk ten gehore bracht. Daarna speelde zij een werkje van D. Lesur en tenslotte een drietal van E. Chabrier. De pianiste France Clidat ver wierf in 1950 de eerste prijs voor piano aan het conservotarium te Parijs. Hoewel nog zeer jon" voor een kunstenares van dergelijk allure, verzorgde mej. Clidat gister avond het pianorecital op een dusdanige wijze, dat de aanwe zigen haar met een hartelijk ap plaus en bloemen dankten. Instuifavonden in het Herv. Jeugdgebouw. Het is verheugend, dat in brede kring hoe langer hoe meer aan dacht wordt besteed aan- het jeugdwerk en wel met name aan de verantwoorde vrije-tijdsbeste- ding. Zo wil de Hervormde Jeugdraad dit probleem helpen oplossen, en heeft voor dit doel z.g. instuifavonden georgani seerd. Iedere zaterdagavond vanaf half acht zijn jongens en meisjes die de leeftijd van 16 jaar heb ben bereikt van harte welkom in het Jeugdgebouw aan de Kerk hoflaan. Zij vinden er een ge zellige zithoek met rotan-meu belen en kunnen er naar harte lust allerlei spelen beoefenen. Er is zelfs een geïmproviseerde bar. Zaterdag j.l. vond de eerste avond plaats en jongelui die aan wezig waren hebben dit evene ment met enthousiasme begroet en amuseerden er zich uitste kend. Het kader van de Her vormde Jeugdraad vertrouwt er dan ook op, dat steeds meer jon geren op zaterdagavond de weg naar het Jeugdgebouw zullen weten te vinden, om er zich te vermaken op een wijze, waar over de ouders niet ongerust be hoeven te 7'"i. Jongerenei eden 16 jaar kun nen om verschillende j-edenen niet toegelaten worden. Goed afgelopen Gistermiddag te kwart voor vier stak het 9-jarig dochtertje van de heer H., wonende in de Nieuwediep-straat, op de hoek bij de Twentsche Bank de rijweg van de De Jongestraat over zonder dat zij op het verkeer lette. Het gevolg was dat zij in aanraking kwam met een bestelauto, be stuurd door de heer J. de K. uit Philippine. Het liep voor het meisje gelukkig goecl af, want zij had alleen een gekneusde onder lip, hetgeen voor haar geen be letsel was om de filmvoorstel ling in Pro Rege, waarheen zij op weg was, bij te wonen. Hoge waterstand. Gistermiddag om twee uur toen het water te Breskens op zijn hoogste stand was, sloeg het met veel geweld tegen de kade aan. Bij de veerboot moesten pas sagiers voorzichtig door het wa ter hun weg zoeken en kwamen daardoor op de voor auto's be stemde ruimte te lopen, hetgeen enige stagnatie veroorzaakte. Bij de havendam waar juist een schip met aardappelen ge laden werd, was geen verschil te zien tussen de kade, waarop een tractor met aanhangers tot over de assen in 't water stond en het aan de kade gemeerd liggend schip. De afscheiding tussen wal en water was overal nauwelijks te herkennen. Het. bestuur van de V.V.V. legt het bfjltje er bij neer Op de laatst gehouden be stuursvergadering van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer heeft het bestuur, in verband met de zeer geringe belangstelling voor deze vereniging, besloten unaniem af te treden. Wanneer op de 16 dezer te hou den algemene vergadering de leden er niet in slagen een nieuw bestuur te vormen, zal deze in 1953 opgerichte vereniging haar kort bestaan afsluiten. Brandje in autobus Vrijdagmorgen te ongeveer half acht zat chauffeur A. de Wever uit Axel te Sas van Gent op de halteplaats voor het Schip pershuis in de autobus rustig zijn courant te lezen, vooraleer hij om 7.57 uur naar Perkpolder zou ver trekken. De chauffeur van de uit Zelza- te komende bus zag, dat uit de vloer van de wachtende bus zich een vlam ontwikkelde; Hij greep het in zijn bus hangende schuim- blusapparaat en snelde naar de bus van zijn collega, die onder tussen ook de brandontwikkeling had bemerkt, en eveneens zijn blusapparaat in werking stelde, daarbij geassisteerd door de chauffeur van de reservebus wel ke gereed stond om in de rich ting Hulst te vertrekken. Boven dien werd door personeel van de in de nabij gelegen garage met blusapparatan hulp verleend. Nadat de blusapparaten wa ren leeggespoten en nog rook van de onder de vloer gelegen motor in de bus kwam, werd van uit het Schippershuis de brand weer gealarmeerd, die met een hogedruk nevelspuit aan alle on zekerheid een einde maak ie. Aangenomen wordt dat de brand door kortsluiting is ont- Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter J. J. J. v. d. Griek, tel. 2020. Apotheek geopend: Klaassen, Noordstraat 54. Van zaterdagavond 8 uur tot zon dagnacht 12 uur wordt de praktiik der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargeno men door dierenarts 1'. van Roon Tel. Sas van Gent 588). staan. De dienstregeling ondervond practisch geen vertraging daar do reservebus voor Hulst voor de dienst op Perkpolder werd inge schakeld. De schade aan de bus bleek ten slotte nog mee te vallen, daar de ze zich beperkte tot de bedrading van de motor, zodat de bus op eigen kracht naar de garage te Terneuzen kon worden gereden. Voorlichtingsavond A.N.W.B. Door de de A.N.W.B. werd j.l. donderdagavond een voorlich tingsavond gehouden in de zaal van café De Oude Brug bij de heer J. Maas. Voor deze avond bestond bij het Sasse publiek een zeer ruime belangstelling. Burgemeester R. A. J. den Boer opende deze vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzon der tot de heer Bruinshout, pro pagandist van de A.N.W.B., en tot de heer G. de Mul als plaat selijk consul. Hoewel wij menen, dat wij het werk van de A.N.W.B. voldoen de kennen, aldus burgemeester Den Boer. moeten wij toch niet denken, dat dit uitsluitend be staat uit het plaatsen van weg wijzers enz. Integendeel, de A.N.W.B. neemt in ons land een zeer bijzondere plaats in het verkeer in. Het doel van deze avond is dan ook, meer belang stelling te wekken voor het veel zijdige werk van de Koninklijke Nederlandse Wielrijders Bond. De heer Bruinshout schetste aan de hand van historische ge gevens de groei der A.N.W.B. in ruim 75 jaar, van een groepje verenigde fietsers, tot 'n'mach tige organisatie, zoals deze thans is uitgegroeid, met een verkeers dienst en 'n toeristische dienst. Met z'n 410.000 leden is deze bond uitgegroeid tot één der machtigste organisaties op ver keersgebied, welke op allerlei mogelijke wijze de belangen van alle weggebruikers behartigt. O.a. zijn hiertoe in het land ruim 13.000 wegwijzers, voor- waarschuwingsborden, padde stoelen enz. geplaatst. Na dit propagandistisch woord werden een drietal interessante films op verkeersgebied ver toond. Tijdens de hierop volgen de pauze bestond er ruimschoots gelegenheid tot het stellen van vragen, het bezichtigen van de diverse A.N.W.W.-uitgaven en het opgeven als lid van de A.N.W.B. Diverse der aanwezi gen maakten van deze laatste mogelijkheid gaarne gebruik. Het gedeelte na de pauze viel meer in de touristische afde ling, een prachtige kleurenfilm over Engeland werd vertoond, evenals een zeer interessante film over de zomer- en winter spelen in Oostenrijk, om ten slotte de zeer geslaagde avond te besluiten niet een geestige tekenfilm van Walt Disney, wel ke op kostelijke wijze aantoon de hoe het in het verkeer niet moet. Veilig Verkeersexanicn- De leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen uit Sluis zullen ook dit jaar weer deelnemen aan het examen, uit geschreven door de Vereniging voor Veilig Verkeer. Het examen is dit jaar vastgesteld op 10 maart a.s. Verplaatst. De heer J. C. Verschuren, hoofdass.-titulair van 's Rijks belastingen alhier, is bij besluit van de minister van Financiën a.i., met ingang van 1 februari a.s. verplaatst naar Rotterdam. Op feestelijke wijze werd vrij dagmiddag dc kleuterschool ge opend, en gelijktijdig de uit valsweg, 'n rondweg naar Oost burg, waardoor het zware ver keer buiten de kom van de ge'- meente wordt gehouden. De kleuterschool werd geopend door mej. A. E. G. van Waes- berghe uit Roosendaal, inspec- trice van het kleuteronderwijs voor Brabant en Zeeland. De uitvalsweg werd geopend door ir. Swaters, hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat. In de triestige druilige regen, Grond voor sportveld aan gekocht. Onder voorzitterschap van wnd. burgemeester A. J. Ter- mote kwam de raad in voltalli ge zitting bijeen. Over een verzoek van de com missie van beheer van de schoolartsendienst Zeeuws- Vlaanderen om zich uit te spre ken vóór of tegen benoeming van een derde schoolarts ont stond een levendige gedachten- wisseling. De heer Tazelaar had gehoord dat, er nog al klachten waren dat er kinderen zijn uit de vierde klas die neg nimmer onderzocht zijn. De heer Corne lls (als hoofd van de R.K. Jon gensschool) zeide dat het zo ongeveer om de 17 maanden ge beurt, hetgeen diverse raads leden echter in twijfel trokken. Uiteindelijk 'werd besloten op voorstel van B. en W. de aan stelling van een derde school arts vooralsnog niet noodzake lijk le achten. Aan de Katholieke Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging wordt grond verkocht voor de bouw van 4 woningen in de Princessenstraat voor de prijs van ƒ7,25 per m2. Ook aan F. J. Claeijs en D. J. van Lierde wordt 'n stukje erfpachtsgrond verkocht. Hierna werd overgegaan tot aankoop van 4.53.06 ha grond van M. W. van der Stallen be stemd voor een sportveld tegen een totaal bedrag van 54.386.70 gulden. Hiervan zal het voorlo pig niet gebruikte deel worden terug verhuurd aan de heer Van der Stallen. Na de leden nog enkele in lichtingen te hebben verstrekt werd tot aankoop besloten. Op deze grond zal ter zekere tijd worden aangelegd een in- structiebad, tennisbanen en 'n voetbalveld. Aan de stichting tot bouw van een bejaardencentrum wordt grond verkocht aan de Gaai- persweide n.l. 1674 m- ad 12,50 per m2 en 918 vierkante meter ad 1,10. Tijdens de rondvraag wees de heer Cornells er op dat H.M. de Koningin dit jaar 50 jaar wordt. Hij zou graag zien dat voor eventueel te houden feestelijk heden een Oranjecomité werd opgericht. Wethouder Van Rijen merkte op dat dit ook reeds de aan dacht heeft van V.V.V. Ontploffing lu schoorsteen. Gistermorgen ontstond door onbekende oorzaak een ontplof fing in de schoorsteen van de heer C. M., in de Landpoort- straat. Behalve dat de stenen uit de schoorsteen in de kamer vlogen viel ook op het dak de schoorsteen uit elkaar en kwam op het dak van zijn buurman terecht waardoor vele dakpan nen sneuvelden. Vergadering Ring Oost Zws- Vlaanderen C.J.M.V. en Ring •longe Kracht C.J.V. De donderdag alhier gehouden vergadering van de Ring O. Z.-V. en Ring Jonge Kracht C.J.V. werd geopend door de voorzitter, de heer De Leeuw, met gebed en welkomstwoord. Hij wierp een terugblik op de activiteiten in 1958, waarbij hij o.m. in herinne ring bracht de succesvolle tour nee van de voordrachtkunstenaar de heer Oostervelder, die in een viertal plaatsen in de Ring is opgetreden. later overgaand in een snerpen de hagelbui woei feestelijk de vlag vanaf dekleuterschool „De „Wantewever" genaamd. Deze school heeft twee zeer ruime lokalen waarin lichte kleutermeubels staan, welke al le aan elkaar gepast kunnen worden. In één der lokalen staat een enorme bak met zand. waar in de peuters naar hartelust kunnen spelen. Vlak hierbij 'n tweetal kraan tjes met ruime wasbak, waarin geploeterd kan worden. In ieder lokaal staat een keur van modern speelgoed opge steld. Een kamer voor het personeel, waarvan tevens de schoolarts gebruik kan maken, voltooit het geheel. De ontvangst. In de raadszaal heerste een drukte van belang. Groede's raad was voltallig aanwezig, alsmede ir. Swaters, hoofdingenieur-direc teur van de Prov. Waterstaat, mej. A. E. H. G. van Waes- berghe, inspectrice van het kleu teronderwijs, de architect ir. Rozenkransz uit Oostburg, ir. Lekkerkerker van het Ir. Bureau Van Hasselt en De Koning uit Arnhem, de directeur van de Volkshuisvesting en bouwnij verheid in Zeeland ir. Van Gle- rum, terwijl een zeer groot aan tal genodigden het selecte ge zelschap completeerden. Burgemeester J. C. Everaars verwelkomde dit uitgebreide ge zelschap. Hij noemde het een vreugdevolle dag, nu twee voor Groede belangrijke werken te gelijk in gebruik genomen kun nen worden. De burgemeester zeide dat zodra de gemeente weer over wat geld beschikt er rijwielpaden langs de weg aan gelegd zullen worden. Hij bracht dank aan de D.A.C.W., die door 'n belangrijke subsidie het mo gelijk maakte de uitvalsweg te doen uitvoeren. Met voortva rendheid heeft de raad de voor gelegde plannen behandeld, de benodigde gelden gevoteerd, en gezorgd dat de school er op korte termijn kwam. Dank bracht de burgemeester aan alle instanties welke mee hielpen de weg aan te leggen en de schoolbouw hielpen bevor deren. Uitvalsweg geopend. In de gierende stormwind be gaf het gezelschap zich naar buiten, waar ir. Swaters een lint doorknipte en daarmede de uitvalsweg officieel in gebruik stelde. De ballonnetjes, welke aan het lint bevestigd waren en omhoog hadden moeten schie ten, waren door de sneeuw en regen te zwaar geworden en kwamen tussen een groepje schoolkinderen terecht, die er zich juichend meester van maakten. In de auto's reed het gezel schap hierna de uitvalsweg op, waar ir. Swaters aan de andere zijde het. lint kapot reed, waar mede deze weg in gebruik ge nomen was. Via de nauwe straatjes van Groede kwam men weer aan de kleuterschool uit, waar Ingrid Verberckmoes mej. Van Waes- berghe een prachtig zilveren schaartje aanbood, waarmede zij de sleutel uit een tros bal lonnen knipte. Ook deze ballon netjes gingen niet omhoog. Mej. Van Waesberghe opende de school en complimenteerde mej. De Hulster de kleuterleid ster, met de nieuwe school op hartelijke wijze. Ingrid Verberkmoes gaf in de school mej. Van Waesberghe een grote doos bonbons namens de kleutertjes van Groede, ter wijl de hoofdingenieur-directeur ir. Swaters eenzelfde doos kreeg aangeboden voor zijn echtgenote. Nadat de genodigden de school hadden bezirhtigd, keerden allen naar het gemeentehuis terug, waar verversingen werden aan geboden. Hier werd het woord gevoerd door de lioofding.-directeur Swa ters, de architect Rozenkransz, de inspectrice voor het kleuter onderwijs mej. Van Waesberg he, de leidster van de kleuter school mej. De Hulster en na mens de oudercommissie mevr. De Hulster. Nadat de genodigden nog lan ge tijd gezellig bijeen geweest waren, sloot burgemeester Ever aars deze voor Groede zo be langrijke bijeenkomst. RUZIE TE BIERVLIET OP FEEST VAN HARINGKAKER. Heeft dc Biervlietse construc tiewerker S. F. L. op 6 sept. 1958 zijn plaatsgenoot A. W. tegen het hoofd gestompt en hem een ver wonding aan zijn pols toege bracht? De Middelburgse politie rechter mr. A. W. Tbeune. von niste in deze zaak donderdagmid dag conform de els van de offi cier van justitie, mr. J. L. An- dreae, 25 boete of 5 dagen hech tenis, maar L„ die volhield on schuldig te zijn, verklaarde in hoger beroep te zullen gaan. Het was tijdens de feesten ter herdenking van de beroemde ha- ringkaker Willem Beukelszoon, dat L. W„ die tegen het tuinhek je van L. stond geleund, som meerde weg te gaan. W. zeide, dat hij gezegd had dat bij zich op de openbare weg bevond en dus het recht had daar te staan en dat L. hem vervolgens in het gezicht had gestompt. L. hield echter vol, dat hij nadat hij W. had gezegd zich te verwijderen, Besloten werd de Ringjaarver- gadering op 30 jan. a.s. te Zaam slag te houden, op 19 febr. de 9e cursusavond te Hoek. Op 23 febr. zal te Terneuzen een bespreking worden gehouden over het sa menvoegen van de voormalige C.J.V.F. en de Ring O. Z.-V. van het C.J.V. Tenslotte zal op 4 maart te Terneuzen een Ringver- gadering worden gehouden. Na bespreking van diverse huishoudelijke zaken werd de vergadering door de voorzitter van de Ring O. Z.-Vl. met dank zegging gesloten. 25. Langzaam tergend langzaam wijkt de deur open en de spie ren van de wachten de Piet spannen zich... met ingehouden adem, de zware speer gericht op de plek waar hij vermoedt dat de an der tevoorschijn zal komen slaat hij de deurkier gade... Tot een donkere gestalte in elkaar gedoken aar zelend naar buiten komt. Bliksemsnel gadt de speer omhoog maar op hetzelfde moment dat hij wil toesteken sperren zijn ogen zich verschrikt open en met een kreet laat hij het wapen val len Degeen die daar bevend naar buiten komt is een Pictenkrijger, één van zijn stamEn terwijl hy dat tracht te verwerken, volgt de tweede verrassingEen don kere gedaante schiet ineens naar voren, achter de Piet vandaan de wachter voelt een vuist als een moker tegen zijn stoppelige kin en zonder een kik te geven zakt hij in elkaar „Hehehe", grinnikt Svein, „dat zat je niet glad, hè broeder? Goed werk, Noorman". Ze slepen de bewusteloze man naar binnen in het donkere ka mertje en vervolgen hun weg. „Nou mag je zeggen wat je wil, Noorman", gromt Svein onder het lopen, „maar veel schieten we er eigenlijk niet mee op, zogezegd, 't Kan best waar zijn, dat we straks Fergus vinden, maar wat dan? Hoe komen we bij de helm van mijn grootvader ooit deze duis tere burcht weer uit"? De Noorman antwoordt niet, om de eenvoudige reden dat hij er geen antwoord op weet. zich in zijn huis had teruggetrok ken. Als ik had gestompt, zo voerde L. aan, zouden er in een minimum van tijd een aantal mensen rond ons hebben gestaan, want het was heel druk in Bier vliet. Een als getuige gehoorde wachtmeester verklaarde echter dat er op dat moment niemand in de straat aanwezig Was ge weest. Op de vraag van de poli tierechter, welke reden W. zou hebben om L. zwart tc maken, antwoordde de verdachte, dat in verband met het feit, dat er on genoegen tussen hem en W. was over zijn hond, reden voor W. kon bestaan om L. een hak te zetten. Een schetstekening van de si tuatie en een aantal omstandige verklaringen waren niet genoeg om mr. B. S. Sieperda, de politie rechter voor wie de landbouw machine-monteur C. P. G. te Hoofdplaat moest verschijnen, te overtuigen van de onschuld van de verdachte. G. had op 29 nov. een haan van de landbouwer A. B. M., zijn buurman, met een stok geslagen, toen het dier op het erf van de monteur was gekomen. De klap kwam nogal flink aan, want het dier brak een poot. G. wierp de haan vervolgens over de afschei ding naar het erf van zijn buur man terug. De officier, mr. Andreae zag G.'s daad in het licht van de bu renruzie, die tussen de families G. en M. bestaat. Hij eiste 20 boete of 4 dagen hechtenis. De politierechter vonniste conform. Het was op dezelfde dag in het huis van de IJzendijkse metse laar-aannemer C. A. de P. niet helemaal normaal toegegaan. Bioscoophouder F. J. L. kwam tenminste met een aantal blauwe plekken naar buiten. De P. was in woede ontbrand, toen L. hem had medegedeeld, dat de verbou wing van de bioscoop niet aan hem werd gegund. De aannemer sprong op en trachtte L. de deur uit te duwen, wat niet lukte, om dat die gesloten was. Toen L. viel trapte De P. hem. Ook sloeg hij hem in de gang zijn sigaar uit zijn mond.' Zelfs buiten kreeg de bioscoophouder nog enige klappen te incasseren. De officier wilde rekening hou den met het feit dat De P. een hardwerkend man is en eiste 20 boete of 4 dagen. De politic- rechter ging hiermee apkoord. De laatste die donderdagmid dag voor de Middelburgse politie rechter moest verschijnen was A. v. d. V. uit Hoofdplaat, die, toen hij wilde gaan vissen een aantal uitstaande fuiken had gestolen en deze later had willen verko pen. De officier achtte dit een ernstig misdrijf, maar wilde, om dat het de eerste keer was, dat v. d. V. terecht stond, nog geen gevangenisstraf eisen. De politie rechter ging met de uitspraak van 60 of 12 dagen akkoord. .(Zws Dagbld.), stri gre ser the kol »jn Dr. ZONDAG 11 JANI HILVERSUM I: 8.00 848 Voor het platte] Gevar. progr.; 9.45 leven; 10.00 Gram.; 10 bespreking; 10.45 Caba Omroeporkest12.00 Gi Bportspiegel12.35 Grs Nieuws; 13.07 De toests Gereld; 13.17 Gram.; E?*. Progr. voor de str P-ri'-L-u Eoekbpspreki Amta BWarftet; 14 55 Te K?» n Jdanita; 15 s Kfrtet; 15.50 Dansork Sport; 17.°° Theaterork 19.30 De open deur2C I 20.05 Gevar. muziek - 1(1 dracht21.25 Koorza Voordracht; 21.35 Med. Gevar. muz.; 22.10 Ar Sopraan en piano23.0( 23 15 Sport; 23.20 Met d «lag. u a HILVERSUM II8.00 8-15 Gram.8.25 Plecht 1 tnis; 9.30 Nieuws; 94; 10.00 Muz. caus.10 1 beeld; 10.30 Kerkdief Vragenbeantw.11 45 oe spiegel van de Gram.; 12.15 Apolo£i Pianorecital; 13.00 Ni. ge hand aan de r »e wadders, hoors linn0, mUZ' 13.45 I 4.00 Voor de jeugd; 1 merorkest; 15.00 Sopraa

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2