De Gaulle als eerste president van de vijfde republiek geïnstalleerd De Nederlands-Duitse besprekingen worden hervat Bemande Russische raketten naar Mars en Venus? Kongolese relletjes in het Belgische Parlement behandeld Visserijgeschil tussen Engeland en IJsland Weero verzicht ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER WEERBERICHT VRIJDAG 9 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4571 Generaal De Gaulle is donderdag op het Elysee ge ïnstalleerd als eerste presi dent van de Vijfde Franse Republiek. LUCHTGEVECHT TUSSEN VLIEGTUIGEN VAN DE V. A. R. EN ISRAEL COMMENTAAR OP DE LEVERING VAN WAPENS AAN BATISTA DEBRé TOT FRANS PREMIER BENOEMD De M. R. P. wenst ook deel te nemen aan de regering LAAT MIKO.JAN MET RUST DUITS KUSTVAARTUIG VERGAAN In vliegende storm NEDERLAND ERKENT NIEUWE REGERING VAN CUBA WATERSNOOD IN FRANKRIJK Twijfel bij Westelijke deskundigen SLACHTOFFERS IN LEOPOLDSTAD GHANA TIMES OVER KONGO Frankering bij abonnement: Terneuae». Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 aar uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneozen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum par advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handato- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel roest 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur- Vermelding: Brieven onder nummer, of: Aürem Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De aftredende president Coty kleïd een rede waarin hij o.m- zei dat de eerste Fransman van dit ogenblik af de eerste in Frank rijk is. Coty haalde bij deze ge legenheid een brok Franse ge schiedenis naar voren. Toen het Franse volk op de bo. dein van de afgrond ter neer lag Coty doelde in dit verband op de gebeurtenissen van 1940 verwierf generaal De Gaulle zich een onvergankelijk aureool. Hij riep de Franse natie op voor de strijd voor eer en vrijheid. En op het tijdstip toen het Franse volk zich op de rand van de af grond bevond, deed het een be roep op de generaal De Gaulle, aldus Coty. Coty bracht vervolgens in her innering dat het parlement van de Vierde Republiek de regering- De Gaulle op volkomen legale wijze gemachtigd heeft een nieu we grondwet op te stellen en dat bot Franse volk daarna premier De Gaulle voor het president- Mr heeft zich donderdag boven do Negeb-woestijn in Israël een luchtgevecht afgespeeld tussen straaljagers van de Israëlische luchtmacht en die van de Ver enigde Arabische Republiek, al dus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger donderdag te Jeruzalem meegedeeld. Vier Arabische Migs vlogen Israëlisch gebied binnen in de rk-hting van Beersjeba. Toen Is raëlische „Mysteres", die waren opgestegen om de indringers te ouderscheppen, de Migs nader den, keerden twee van deze da- lelijk om. De andere twee vlo gen pas na een kort luchtge vecht terug naar Egypte, aldus de Israëlische woordvoerder. Hij deelde niets mee over eventuele verliezen. Radio-Cairo daarentegen meld de donderdagavond, dat jacht vliegtuigen van de Verenigde Arabische Republiek donderdag in een luchtgevecht twee Israëli sche vliegtuigen hebben getrof fen. Volgens de zender vlogen don derdagmiddag zes Israëlische toestellen Egypte binnen. Vier Arabische jachtvliegtuigen vielen de Israëliërs aan. Van de twee Israëlische vliegtuigen, die wer. (lm neergeschoten, heeft men één op Israëlisch grondgebied aten neerstorten. De jachtvlieg tuigen van de V. A. R. zijn veilig op hun basis geland, aldus radio- Oftiro. De Britse bladen zijn donder dag nogal fel van leer getrokken tegen de levering van Britse tanks aan Batista, de gevluchte dictator van Cuba. iDe socialistische „Daily Herald" schrijft „de tanks die wij aan Batista hebben geleverd, worden op het ogenblik door de woeden de revolutionairen op Cuba ten toongesteld. Waarom hebben wij wapens geleverd aan een dicta tor, betrokken in een burgeroor log? Dit schandaal moet door het parlement onderzocht wor den. De minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd, moet iftreden". De liberale „Manchester Guar dian" zegt: „De regering heeft zich weer eens laten verrassen". De „Daily Mirror" eist in een hoofdartikel onder de kop „Hoe men vrienden moet verliezen", een duidelijk antwoord van Sel wyn Lloyd op de volgende vraag: •Hoe kon het gebeuren dat En geland maar doorging met het zenden van wapens naar Cuba, «*wijl de Amerikanen al maan den geleden besloten hadden Ba- ■sta geen wapens meer te le veren". De conservatieve „Daily Tele graph" schrijft; „Wij hadden nooit wapens aan de dictator Batista moeten leveren. De rege ring van Batista werd niet al leen in Cuba, maar in geheel Latljns-Amerika gelaakt". schap heeft aangewezen. De vrij heid, aldus Coty, heeft zich op deze wijze het gezag kunnen ver overen, dat alleen in staat is om haar te verdedigen. Coty verklaarde ervan over tuigd te zijn dat Frankrijk o.l.v. De Gaulle ,,met energie en vol harding" zal streven naar het grote doel dat het zozeer heeft verdiend. Vóór Coty het woord voerde, riep René Cassin, voorzitter van de voorlopige constitutionele commissie, De Gaulle officieel uit tot president van de Franse ge meenschap. De Gaulle luisterde zichtbaar bewogen toe. Generaal Catroux, groot-kanse lier in de Orde van het Legioen van Eer, overhandigde De Gaulle de halsketen van de Orde en be noemde de generaal tot „Groot meester van de Orde". De Gaulle, die daarna het woord voerde, verklaarde dat de nieuwe Instellingen van de repu bliek en de Franse gemeenschap in werking treden op hetzelfde ogenblik dat deze plechtigheid gehouden wordt. Frankrijk heeft in de afgelopen halve eeuw meer geleden dan wanneer ook in de loop van zijn geschiedenis, aldus De Gaulle- Hij legde vervolgens grote na druk op de betekenis van de nieuwe banden tussen het Franse moederland en de Afrikaanse statenleden van de Franse ge meenschap. En in deze gemeen schap is voor het Algerië van morgen, gepacificeerd en omge vormd, een plaats gereserveerd, aldus De Gaulle, Toen De Gaulle officieel tot president werd uitgeroepen werd op de oevers van de Seine een kanonsalvo van 21 schoten af gevuurd. De rieuwe grondwet verleent De Gaulle uitgebreide uitvoerende macht. Hij is daar door het ma' htigste Franse staaatshoofd g vorden na Na poleon de Dtaü. De G< ulle is de zeventiende president van Frankrijk. Na afloop van de plechtigheid reden De Gaulle en Coty in een open auto naar het graf van de onbekende soldaat bij de Are de Triomphe, waar De Gaulle de vlam op het graf aanwakkerde. Langs de route werden beide staatslieden harteliik toegejuicht. Generaal De Gaulle droeg het Lotharingse kruis op zijn tuniek. Na de ceremonie bij het graf van de onbekende soldaat werd de „Last Post" geblazen, gevolgd door de „Marseillaise". De Gaulle en Coty reden ver volgens apart weg. De 46-jarige Michel Debré is donderdag door president De Gaulle tot nieuwe Franse pre mier benoemd. Hij verklaarde na een onderhoud van 20 minuten met De Gaulle dat zijn regering binnen 24 uur zal worden ge vormd. Michel Debré is een van de voornaamste samenstellers van de vijfde republiek. Hij is 46 jaar oud, advocaat te Parijs, en minis ter van justitie in de regering van premier De Gaulle sedert deze in juni jl. werd gevormd. Debré zei donderdagavond, dat hij zijn kabinet gevormd heeft. Na een onderhoud met de presi dent van de republiek, generaal De Gaulle, zei Debré, dat hij zijn kabinet volgende week, waar- schijnlijk donderdag, aan de na tionale vergadering zal voorstel len. De premier deelde mee, dat Soustelle, evenals hij één van de leiders van de Unie voor de nieuwe republiek, gedelegeerd minister bij het bureau van de minister-president is geworden. De Franse republikeinse volks beweging (M. R. P.) heeft don derdag besloten zitting te nemen in de volgende Franse regering. De fracties en het bestuur van de partij spraken zich met 59 stemmen voor, 26 tegen bij drie onthoudingen voor een desbe treffend voorstel uit. President Eisenhower heeft donderdag bij de Amerikanen erop aangedrongen geen demon straties meer te houden tegen de Sowjet-vice-premier Mikojan die thans een reis door de Verenigde Staten maakt. De perschef van het Witte Huis, James Hagerty, las een verklaring van de president voor waarin deze de hoop uitspreekt dat de Amerikanen Mikojan be handelen met de beleefdheid en goede manieren die zij „volgens traditie tegenover bezoekers uit het buitenland aan de dag leg gen". Er is verscheidene malen tegen het bezoek van Mikojan gede monstreerd. Op 8 januari heeft ambassa deur Lahr van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de Duit se Bondsrepubliek een bezoek aan Den Haag gebracht met bet doel om de procedure vast te stellen voor een hervatting van de besprekingen over de tussen Nederland en Duitsland hangen de kwesties, aldus een gistermid dag in Den Haag uitgegeven communiqué. Bg Sandhammarn aan de Zweedse zuidoostkust is donder dagochtend in vliegende storm de 499 ton metende Duitse kust vaarder „Hohe Eichen" vergaan. Zeven van de acht opvarenden zijn gered door de Duitse kust vaarder „Hans Bülow", de acht ste wordt vermist. De kapitein van de „Hohe Eichen" had donderdagochtend geseind, dat zijn schip zware slagzij maakte en dat de beman ning het schip moest verlaten. De „Hans Bülow", die spoedig na 'dit noodsein ter plaatse was, meldde aanvankelijk dat er niets van de ,Hohe Eichen" te ontdek ken was. Wel was iets waarge nomen dat op een omgeslagen schip leek. Korte tijd later sein de de „Hans Bülow" echter, dat zeven van de acht opvarenden van de „Hohe Eichen" waren op gepikt. Na het onderhoud dat hierover in Den Haag werd gevoerd tus sen minister Von Brentano en minister Luns in juni 1958, wa ren geen besprekingen meer ge voerd hangende de studie die door de Duitse regering ingesteld werd over de mogelijkheid van schadevergoeding aan die nazi slachtoffers, die niet vallen on der de Duitse wet tot schadeloos stelling van nazislachtoffers. Zoals bekend heeft de Duitse re gering zich tot een dergelijke schadevergoeding bereid ver klaard. Ambassadeur Lahr heeft zijn opwachting gemaakt bij minister Luns en daarbij besprekingen gevoerd met enige ambtenaren van het ministerie van Buiten landse Zaken, o.m. de directeur- generaal politieke zaken, dr. H. R. van Houten en de directeur Europa, dr. H. J. Levelt. Over eengekomen werd de besprekin gen binnenkort te Bonn voort te zetten, aldus het communiqué. in> hoest, eriep, diarrheeS .nnuenz. n etuis met 6 poeders maar ook in zonder prtjsverhoging. Vraag uw drogist. MEENK'S helpen' Er zijn Meenk's Poedershoofdpijn, kies-l pijn, hoest, griep.^rarrhee. influenza.! rheumatiek, koorisi|mcid bij gevatte kou.| periodieke pijnen egy. enz Verkrijgbaar* in etuis met 6 poeders maar ook inf een handige plastic HUISAPOTHEEK! (met 6 verschillende etuis a 6 poeders).! zonder prijsverhoging Vraag.uw drogist, j MEENK'S POEDERS helpen! Er zijnj Jcs-I g^a. J ugbaarl lok inj JltfEEKt Naar wij van officiële zijde in Den Haag vernemen heeft ook Nederland de nieuwe regering van Cuba erkend. In verscheidene gebieden van Frankrijk bestaat overstromings gevaar als gevolg van langduri ge regenval. De toestand is voor al ernstig in het departement Vogezen, waar talrijke wegen onder water staan. De Sowjet-Unie is van plan in september bemande raketten naar Venus en Mars te sturen, gevolgd door pogingen om op de maan te landen. Dit heeft de Russische ruimte- deskundige prof. Blagonravof in een vraaggesprek met een ver tegenwoordiger van het Zuid- af rikaanse weekblad „Die Land- stem" vei'klaard. Uit duizend vrijwilligers was de dertigjarige ïwan Igorsky uitgekozen om als eerste mens met een raket in de ruimte te worden gezonden. Deze onder gaat sinds twee maanden een speciale opleiding. Zo wordt hij geoefend om zonder zuurstof apparaat vier minuten onder water te blijven en het twee en een halve minuut in een ruimte zonder zuurstof uit te houden. Ook leert hij een raket te besturen, hoewel de raket ten die voor de proeven zullen worden gebruikt, een automa tische besturing zullen hebben met het oog op de mogelijk heid dat Igorsky het bewust zijn verliest. Met tabletten zal hij zich in het leven moeten houden. Via radioboodschap pen in code zal hij mededelin gen kunnen doen over zijn moeilijkheden en of hij even tueel naar de aarde kan terug keren. Volgens prof. Blagoravof zul len de Russen eerst in juni trachten met een onbemande raket op Venus te landen. De mening van een van de beste Russische sterrekundigen, prof. Boris Koekarnin, inzake ruimtereizen van de mens schijnt in tegenspraak te zijn met die van zijn collega Blagonravof vol gens het Zuidafrikaanse week blad „Die Landstem". Volgens het Warschause dag blad „Trybuna Ludu" heeft Koe karnin verklaard dat „de reis van de mens in de richting van de maan in de loop van de ko mende jaren zal geschieden". „Reizen naar de maan en terug door de mens zijn dromen die in de loop van de komende jaren werkelijkheid zullen worden". Prof. Koekarnin is hoofd van de sterrekundige afdeling van de De Belgische minister Van Hemelrijck vooi Kogolese zaken heeft donderdag voor het Belgi sche parlement ;n een verklaring over de on;: -geldbeden in de Kongo gezegd, «at de scnade in Leopoldstad honderden miljoe nen Belgische francs beloopt. Hij las de Belgische Tweede Kamer een rapport van de gouverneur der provincie Leopoldstad voor, waaruit blgkt dat 42 inboorlin gen de dood vonden. Volgens zijn inlichtingen was er sprake van opzet om de relle tjes te laten samenvallen met de Belgische regeringsverklaring van a.s. dinsdag over de politieke toekomst van de Kongo, maar waren ze te vroeg uitgebroken. Da troepen hadden volgens de minister slechts in uiterste nood zaak van de wapens gebruik ge maakt. Het officiële aantal werklozen onder inboorlingen in Leopold stad was van 16.000 in juni 1958 tot 22.000 eind nov. gestegen. Men had nog onlangs 90.000.000 Belgische franc (een 6V4 miljoen gulden) bestemd voor werkver schaffing in de landbouw bij Leo poldstad, maar er was geen on middellijk vooruitzicht op vol doende werk voor het grote aan tal werkloze Afrikanen tenge volge van de economische terug gang in de gehele wereld, aldus de minister. De overheid houdt de „onder mijnende activiteit" van de Aba- kobeweging nauwlettend in het oog, zo voegde Van Hemelrijck eraan toe. De minister verklaarde tenslot te dat zijn verklaring van a.s. dinsdag „gedurfd en edelmoedig" zal zijn en hij vroeg de afgevaar digden in het debat niet op dins dag vooruit te willen lopen. Indien het parlement de wens te kennen zou geven een com missie van onderzoek naai Leo poldstad te zenden, zou de rege ring alle medewerking verlenen. „Men heeft in Kongo het „po litieke virus" binnengebracht", zo vervolgde de minister nog, IJsland heeft het aanbod van Engeland om het visserijgeschil tussen beide landen voor het in ternationale gerechtshof te Den Haag te brengen, van de hand gewezen, zo heeft de IJslandse ambassade in Londen donderdag meegedeeld. De IJslandse regering is van mening, dat het niet praktisch is om deze kwestie aan het inter nationale gerechtshof voor te leggen, nu er binnenkort een tweede zeerechtconferentie ge houden zal worden onder auspi ciën van de Verenigde Naties, aldus de ambassade. Zoals bekend heeft IJsland zijn territoriale wateren in septem ber 1958 uitgebreid tot 12 mijl. Engeland heeft geweigerd deze uitbreiding te erkennen en de Britse marine verleent Britse treilers, die binnen de vergrote zone om IJsland willen vissen, bescherming. „zonder dat men een duidelijk idee had van de te scheppen in stellingen of van de mogelijkheid om de elite een politieke vor ming te verschaffen. Onze on derlinge twisten, naar Kongo overgebracht, hebben ons pres- tige bij de zwarten zeker niet ver groot. Zij hebben integendeel een geleidelijke aftakeling van het gezag teweeggebracht". De minister sprak vervolgens over de agitatie die gevoerd werd door de Abako, een ras- en stam- gezinde beweging. De Belgische autoriteiten sloe gen de ondermijnende actie van deze beweging reeds geruime tijd aandachtig gade. Op 1 december sloot een bijeenkomst die door meer dan 2000 mensen werd bij gewoond met een lied, aange diend als het toekomstige volks lied van Bakango: „Kongo, land onzer voorvaderen, indien we bloed moeten doen vloeien om de onafhankelijkheid te verwerven, zullen wij dat doen". Enige dagen eerder had een spreker van de Abako verklaard: „Te Leopoldstad zullen de zwar ten zich eerlang aaneensluiten tegen de blanken. De bestuur ders varr-Europese wagens, hetzij mannen of vrouwen, zullen wor den aangevallen en afgeranseld en hetzelfde lot zal zijn bescho ren aan de politiemensen die ter plaatse verschijnen". Bij die dreigende uitlatingen, die blijk gaven van de bedoeling wanorde te stichten, dient te wor den gevoegd de strooibriefjes en stakingsdreigingen, die een on miskenbare sfeer van opwinding schiepen. De Abako had er alle belang bij, dat de regeringsver klaring niet zo inslaan bij de in landse bevolking, aldus de minis ter. Van Hemelrijck haalde als oor- zaken van buiten o.m. aan Alge rië, de politieke hervormingen in de Franse gebieden en de confe rentie van Akkra, waar de deel nemers de wens uitten een poli tieke gestalte te geven aan de verschillende Afrikaanse gemeen schappen. Aan deze conferentie namen drie Kongolese afgevaardigden deel. Zij toonden er zich gema tigd, maar bij hun terugkeer te Leopoldstad staken zij vele rede voeringen af. In deze verhitte sfeer ontstond een vonk om het kruitvat te doen ontploffen". Bij de ongeregeldheden in Leo- poldstad - zijn 42 inheemsen om het leven gekomen, zo is donder dag in de hoofdstad van Belgisch Kongo bekendgemaakt. 257 mensen hebben verwondin gen opgelopen; 123 van hen zijn in ziekenhuizen opgenomen. On der de gewonden bevinden zich 59 blanken, van wie er 15 ernstig aan toe zijn. De gouverneur van de provin cie Leopoldstad, Bomans, heeft meegedeeld dat in Leopoldstad 300 personen werden aangehou den, van wie 96 nog niet vrij ge laten zijn. Volgens sommige Kongolese kringen zou het aantal omgeko men inheemsen groter zijn dan officieel is opgegeven. Volgens de gouverneur van de provincie Leopoldstad wordt het leven in Leopoldstad weer nor maal. Woensdagnacht zijn er geen incidenten geweest. De voedselvoorziening en het ver voer ondervinden geen moeilijk heden. Talrijke patrouilles doen hun ronde; het politiekordon rond de Europese wijken wordt gehandhaafd. Voorts bleef de avondklok donderdag nog van kracht. In sommige inheemse kringen prijst men zich gelukkig met de koelbloedigheid van de militai ren, maar betreurt men de ner veuze stemming bij de politie waardoor in de stad een atmos feer van vrees blijft heersen. Sowjet-academie van weten schappen en vice-voorzitter va» de internationale unie voor ruimtevaart. In het vraaggesprek van Die Landstem met prof. Blagonravof zei de Russische geleerde o.a. nog: „Het voornaamste doel van onze proeven is het eerst op de maan te zijn. Het is geen geheim dat bet land dat de ruimte beheerst, o*k de aarde beheerst. Binnen een jaar zal het voor ons mogelijk zijn elke stad op aarde te vernietigen, maar hopen oprecht dat dit nooit aal geschieden. Wij willen vrede maar tegelijkertijd moeten wij de macht van Rusland kunnen tonen. Als volgende stap zullen wij een van onze deskundigen in een planeet in de richting van de zon lanceren. Hij zal reizen in een planeet die een getrouwe kopie is van de planeet die dezer dagen de maan gepasseerd is. Wij zijn van plan ook op de planeten Venus en Mars een Rusland te stichten. Wij zijn er niet helemaal zeker van waar de eerste ruimtereiziger bij zijn te rugkeer zal landen, maar het zal zeker in Afrika of in de Sow jet-Unie zijn". In het vraaggesprek, dat tele fonisch gevoerd werd, zei prof. Blagonravof tenslotte, dat hij ge machtigd was namens premier Chroesjtsjef te spreken. Een woordvoerder voor de Rus sische academie van wetenschap- pen heeft later tegengesproken dat Blagonrawof gezegd heeft dat Rusland een man voor ruimte- vluchten opleidt en noemde het z.g. „telefonische interview" van Die Landstem een verzinsel. De Britse sterrekundige dr. Woolly heeft het denkbeeld dat leven op Venus of Mars mogelijk is van de hand gewezen. Bij zijn terugkeer van een be zoek aan Zuid-Afrika waren hem vragen gesteld over de verklaring van de Russische prof. Blagon ravof aan een medewerker van „Die Landstem". Dr. Woolly zei: „Als ze op Venus komen zullen ze merken dat het er kokend heet is. Als ze op Mars komen, zullen ze ont dekken dat het er enorm koud is. Op geen van beide planeten zullen zij kunnen ademhalen. Tk wens ze het beste". Een Duitse raketdeskundige, j prof. Oberth, zei te willen voor- spellen dat de eerste Rus aan boord van een ruimteschip niet zou terugkeren. j Oberth is in november in West- Duitsland teruggekeerd na drie jaar gewerkt te hebben aan I Amerikaanse projecten voor >óe De „Ghana Times" (regerings- ruimtevaart, gezind) heeft een waarschuwing j Hij zei dat er nog geen in gericht tot België en Portugal thode bekend is die de zekerheid om een begin te maken met zich biedt dat raketten naar de aarde aan te passen aan de nieuwe si- terugkeren. tuatie in Afrika. j Hij achtte het zeer onwaar- In een uitvoerig artikel over de schgnltfk dat de Russen in stunt ongeregeldheden in Belgisch zouden zijn in juni een raket met J bestemming Venus te lanceren, I maar hij vaagde er aan toe dat de Russen misschien geheime in- strumenten hebben die een der- gelijk project gemakkelijker ma ken. Kongo schrijft het blad o.a. dat het krankzinnig zou zijn als Bel gische en Portugese imperialis-1 ten verwachten dat de inheem- I sen onder Belgische en Portu- I gese voogdij rustig hun lot aan vaarden, terwijl zij zien dat hun broeders onder Britse en Franse DRAAIT STUK VAN RUSSISCHE imperialistische overheersing zich van verachtelijke slavernij RAKET OM DE AARDE Leden van de Australische losmaken. maanwaarnemersclub zijn de Het blad noemt de levensom- mening toegedaan dat een van standigheden van de Kongolezen de gedeelten van de Russische schrikwekkend. ruimteraket thans om de aarde „Indien de Belgische autoritei- cirkelt en mogelijk met het blote ten verstandig zijn, moeten zij oog waarneembaar is. In Mei een beroep doen op de leiders bourne zou men een cylindervor- van het volk om met hen samen mig voorwerp hebben waarge- te werken teneinde constitutio nele wijzigingen tot stand te brengen die het verkrijgen vari onafhankelijkheid bespoedigen", zo besluit het blad. nomen dat zich in het Westen in de richting Noord-Zuid voortbe woog. Geen der thans rond de aarde draaiende kunstmanen be weegt zich in deze r'ehting. Bij de Noordpool handhaaft zich al enkele dagen een krachtig gebied van hoge luchtdruk. Een ander hoge drukgebied wordt aangetroffen boven het zeege bied ten westen van de Straat van Gibraltar. Beide luchtdruk- ZON MAAN op ondei op ondp' Jan. 8 8.47 16.47 7.34 16.33 9 S.46 16.48 8.23 1(.41 10 8.40 1649 9.02 18.52 11 8.45 16.51 9.35 20.03 12 8.45 16.52 10.03 21.12 ZATERDAG 10 JANUARI Breskcns Ter neuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 2.14 2.44 2.49 3.19 3.29 3.59 3.39 4.09 systemen zijn verbonden door 'n rug van hoge druk waarvan de as donderdagmiddag over IJsland lag. Langs de oostflank ervan is een krachtige noordelijke stro- ming gekomen. In het zeegebied tussen Noorwegen en IJsland is in deze stroming een kleine sto ring ontstaan, die over het wes telijk deel van de Noordzee naar het zuiden beweegt. In verband hiermee zal de buienactiviteit gaan toenemen, de temperaturen zullen over het algemeen wat lager zijn dan gisteren. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Sneeuwbuien Enkele sneeuw- en hagelbuien, maar ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige noord westelijke wind. Dezelfde tempe raturen als donderdag of iets lagere.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1