los! RADIO EN TELEVISIE AGENDA BURGERLIJKE STAND LOOP DER BEVOLKING DE VRIJE ZEEUW! Dader van moord op „Blonde Marietje" bekent Gemeenteraad van Terneuzen ia comm'ssar>ssen te benoemen op bindende voor- I dracht van de houders van de overige oprichters- dag 8 januari 1959. prijzen in JTlmderdag 8 januari TH?. MulHIateralisatie van het betalingsverkeer met het buitenland De met ingang van 29 decem- Fer 1958 van kracht geworden voorschriften inzake de multi lateral isat ie van het betalings verkeer met het buitenland be helzen o.m., dat niet-ingezete nen hun tegoed op transfera ble guldensrekeningen mogen omzetten in convertibele valu ta's. In aansluiting daarop wordt in de desbetreffende vergunning toegestaan, dat ingezetenen rechtstreeks aan niet-ingezete- nen betalingen verrichten in de, tnt. 29 december 1958 als conver- tibel aangemerkte valuta's, voor rover deze betalingen mogen ge schieden op de wijze als is voor- ce- chreven voor betalingen naar landen, behorende tot de transferabele zóne. In de ge vallen dat, bijvoorbeeld een transferabele guldensrekening worden gecrediteerd. m"~ nu rechtstreeks een comvertibe- ]e guldensrekening worden ge crediteerd, welke rekening zowel ten name van bankinstellingen als van particulieren mogen worden aangehouden. Dit im pliceert, dat het aanhouden door particulieren van tegoeden verkregen in hef lopende be talingsverkeer, in ruimere mate dan voorheen kan plaats vin- den. Alleen ten aanzien van de b'iaterale landen blijven de op dit punt geldende restriclies van kracht. Ten aanzien van betalingen, w?lke door ingezetenen uit het buitenland worden ontvangen, wordt in bovenvermelde alge mene vergunning toegestaan, dut, betalingen uit de dollarlan- den mogen plaats vinden in de valuta's, welke sinds 29 decem- b( r 1958 als convertibel zijn ai ngemerkt, zo deelt de Neder- landsche bank mede. DE BEVOLKING VAN DE WERELD Men verwacht dat er voor het einde van deze eeuw 6 miljard mensen op de wereld zullen zijn, zo wordt meegedeeld in een verslag van de V. N. dat dinsdag is gepubliceerd. Dit aantal is meer dan het dub bel" van het huidige. Geschat wordt dat er tegen 1962 3 mil jard en tegen 1990 5 miliard mensen op de wereld zullen zijn. In 1957 en 1958 is de be volking van de wereld met 90 miljoen mensen toegenomen. Men schat voorts dat de bevol king van het vasteland van China iaariijks met 10 miljoen mensen zal toenemen. liet is verder gebleken dat bet sterftecijfer in India belang rijk is teruggelopen, aldus het verslag. Hierin wordt ook nog opge merkt, dat iets meer dan de helft van de wereldbevolking in 1950 bijna 214 miljard mensen geconcentreerd was op de Caraibische eilanden, in het centrale gedeelte van Zuid- Azië en in Zuidoost- en Oost- Azië met uitzondering van Japan. Er zal een grote kloof ontstaan lussen de groei van de bevol king in de ontwikkelde en in de minder ontwikkelde gebie den, aldus het verslag. Dit is het, waarom een "Akkertje" afdoende iedere pijn verdrijft: Hiei loer werken "Akkertjes" zo snel: Tn zó komt het, dat U een "Akkertje" veilig kunt innemen: - I Ondervind zelf hoe makkelijk U een "Akkertje" inneemt: Vertrouw op de goede, snelle en veilige werking van "Akkertjes": Zorgvuldig werden de geneeskrachtige stoffen gekozen, die de inhoud van een "Akkertje" vor men. Nauwkeurig is de juiste verhouding vast gesteld. 't Is de wetenschappelijke samenstelling, die de werking van "Akkertjes" zo krachtig, veelzijdig^ en toch zo veilig maakt. "Akkertjes" zijn cachets - als U een "Akkertje" zoudt openmaken, ziet U. dat het snel-oplosbave ouwel-'doosje' de geneeskrachtige stoffen bevat in micro-poedervorm, zö fijn, dat het zou weg stuiven bij het geringste zuchtje Daardoor wor den deze stoffen snel opgenomen in het organisme, daardoor begint de werking onmiddellijk. En dat is belangrijk: elke minuut pijn is één-minuut- te-lang pijn! Bij de keuze van de "Akkertjes"-bestanddelen werd speciaal gelet op veiligheid, ook voor hart en nieren. En het fijne micropoeder voor komt elke aantasting van de maagwand door samengeperste brokjes, één van de belangrijke voordelen van de cachet-vorm boven gewone tabletten. Het ouwel-'doosje' sluit de smaak van het poeder mengsel volkomen op: Uproeft niets. En een week gemaakt "Akkertje" glipt met een slokje water naar binnen vóór U het weet. Inderdaad een ideale vorm voor een geneesmiddel! Zorg, dat U steeds "Akkertjes" in huis hebt voor mogelijke hoofdpijn, spierpijn, reumatiek, kiespijn, periodieke pijnen, of als kouvatten en griep aan de orde van de dag zijn. gedeponeerd handelsmerk Oliewinning met behulp van ondergrondse kern explosie in Ver. Staten Het Amerikaanse mijnbureau heeft plannen bekendgemaakt om gebruik te maken van een kernexplosie voor het vrijmaken van grote hoeveelheden olie, welke zich bevinden in de lei steenlagen in de westelijke staten van het land. Een eerste proef explosie zal waarschijnlijk plaats, vinden in Colorado. Radio-actie „Alles op één kaart" ten bate van jeugdzorg Ook dit jaar zal een der om roepverenigingen een radio-ac tie met kleine en grote geschen ken en zelfs (weer) met, top- prijzen ontketenen ten bate van een charitatief doel. Het is dit maal de A.V.R.O. die onder het motto „een gezonde jeugd is al les waard", „alles op een kaart" gaat zetten in een nieuw radio spel, waarvan de netto opbreng sten ten deel vallen aan de sec tie jeugdzorg van de Nederland se jeugdgemeenschap, aan het centraal genootschap voor kin derherstellingsoorden en ge zondheidskolonies en aan de stichting vakantieverblijven la gere schooljeugd. Het bedrijfsleven zorgt met de nodige reklame voor de prijzen, die een totale waarde hebben van circa twee ton. Dezer dagen wordt in het gehele land een krant huis aan huis verspreid. Met een bon uit deze krant krijgt de luisteraar desgewenst bij een kruidenier een land kaart, Aan de hand van deze kaart kan men tijdens iedere uitzending van het spel twee plaatsnamen raden, waarvan twee teams de week daarop in een hersengymnastiekwedstrijd tegen elkander uitkomen. Het is de bedoeling, dat de luisteraars behalve de beide plaatsnamen ook de uitslag van de wedstrijd raden alsmede de namen van twee bedrijven die in deze plaat ten zijn gevestigd. Zijn „gok" kan men vermelden op een briefkaart met extra postzegels (minimum vijftig cent, maxi mum een gulden) alsmede en dit is een nieuw element met een vermelding van de bestem ming van dit geld voor welke der drie deelnemende organisa ties. Het spel begint op dinsdag 27 januari tussen 19 en 20 uur. Flip van der Schalie heeft de regie. Voor elk van de 15 uit zendingen zijn meer dan 190 prijzen beschikbaar. VRIJDAG 9 JANUARI. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.10 Gym.: 7.23 Gram.: 8.00 Nieuws 8.18 De Ontbijtclub: 9.00 Gym. 9.10 Gram.; 9.35 Waterstanden: 9.40 Gram.; 10.00 Thuis; 10.05 Morgenwijding: 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Viool en piano; 11.25 Voor de kleuters; 11.40 Gram.; 12.20 Regeringsuitz.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Sport en prognose; 12.50 Pianospel; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.25 Lich te muziek; 13.55 Beursbericiitcn; 14.00 Viool en piano; 14.30 Voor dracht; 14.50 Alt-blokfiu;t en clavecimbel; 15.10 Gram.; 15 25 Gcvar. progr.; 16.00 Muz. cause rie; 16.30 Voor dc zieken; 17.96 Voor de jeugd; 17.30 Orgel en zang; 17.f5 Act.; 18.00 Nieuws; 18.15 Vlaamse notities; 18.20 Dansmuziek; 18.50 De puntjes op de i: nog Licdics voor de jeugd; 19.10 Jazzclub; 19.30 Gelovig leven; 19.45 Een stad in de na tuur; 19.50 V.P.R.O.-nws; 20.05 Literaire caus.; 20.15 Pienoreci- tal; 20.35 Europees comm.; 20.45 Het Atoom; 21.00 Villa Sidonia, hoorspel; 21.20 Lichte muz.; 21.35 Pol. cabaret; 22.25 Buitenl. week overzicht; 22.40 Zorg om de mens, 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.0 Nws; 7.15 Gram.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.40 Schoolradio; 10.05 Gram.; 10.35 Lichte muz.; 11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor, 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.20 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Lichte muziek; 12.50 Act.; 13.00 Nieuws; 13.15 Zonnewijzer; 13.20 Instr. trio; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 Gram.; 14.30 Cello en piano; 15.00 Schoolradio; 15.30 Voor de zieken; 16.30 Metropole orkest; 17.00 Boekbespreking; 17.15 Kinderkoor; 1,7.40 Beursbe richten; 17.45 Pianorecital; 18.05 Lichte muziek; 18.30 Gram.; 18.40 Zang en piano; 18.50 Emigratie- praatje; 19.00 Nieuws; 19.10 Act.; 19.20 Pol. causerie; 19.30 Ver- zoekprogr. voor de soldaten; 20.30 Ja, met mij; 20.35 De dwerg, hoorspel; 21.00 Lichte muz.; 21.30 Waar de brede stroom der Maas, klankbeeld; 22.00 Kamerorkest; 22.50 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazz. BRUSSEL (VI.): 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12.55 Koersen; 13.00 Nws; 13.11 Orgelspel; 14.00 Schoolradio; BEDRIJFSCHAP VOOR HET SLAGERSBEDRIJF SOMBER GESTEMD (Advertentie.) DONDERDAG 8 JANUARI. SAS VAN GENT: Zaal Maas, 8 uur: Causerie over doel en werk van de A.N.W.B. en ver toning van reis- en verkeers- films. VRIJDAG 9 JANUARI. TERNEUZEN: Hotel Centraal, 2 uur: Aanbesteding door het bestuur van de waterkering van de calam. polder Nieuw- Neuzen van bet herstel, de vernieuwing en het onderhoud van de aarde-, kram- en 'teen glooiing werken, dienst jaar 1959. De 26-,jarige schilder A. S., die (lezer «lagen door de Haagse po litie werd gearresteerd verdacht van de moord op de 47-,jarigc vrouw' Van E-, gewoond hebbende aan de Nieuwe Haven, heeft gisternacht zijn misdrijf bekend. Tot dusver had de man stijf en strak volgehouden dat hij de sieraden, welke door hem ten verkoop werden aangeboden en die eigendom van de vermoor de bleken te zijn gekocht had van oen onbekende in een bar in de binnenstad. Van deze trans actie zouden, volgens zijn zeggen ook twee Westlanders getuige zijn geweest. De politie heeft een der har- bezoekers, die de bewuste avond naast S. had gezeten, opge spoord, maar deze ontkende dat er die avond niets door S. was gekocht. De andere voorwerpen, die S. van de vermoorde in huis had, zou hij op straat hebben gekocht, van de man, van wie hij in de bar de sieraden had overge nomen. 16 glazen bier Bij zijn bekentenis heeft S- ver klaard, de avond van de moord in de door hem genoemde bar te zijn geweest, waar hij minstens lè glazen bier had gedronken. Vervolgens was hij naar het huis van „Blonde Marietje" gefietst en daar naar boven gegaan. Hij had toen met de vrouw een woorden wisseling gekregen over geld, dat deze hem schuldig zou zijn. Marietje weigerde echter hem dit geld te geven en zeide dat zij zelf nog een bedrag van bem moest ontvangen. Daarop werd S. dol driftig, dat hij de vrouw een slag in het gezicht gaf, waarop deze op de grond viel en om hulp begon te roepen. S. heeft de vrouw toen bij de keel gegrepen en haar gewurgd. Het lijk legde hij op dc divan, in de beginne denkende dat Marietje brwuste- loos was. De dader heeft toen verschillende sieraden van de vrouw bij zich gestoken en an dere voorwerpen zoals een mas sage-apparaat, een bontjas en een infraphillamp meegenomen. Voor de woning te verlaten nam hij de vermoorde het polshorloge af en een gouden armband. Het massage-apparaat bond hij achter op zijn fiets en de infra phillamp nam hij in de hand en fietste zo naar huis. Toen de po litie hem vroeg, wat er nu ge beurd zou zijn als een agent hem had aangehouden, antwoordde S.: „Waarschijnlijk nog 'n kleine moord". S. is gehuwd en heeft een kind. Hot tweede is op komst. De man heeft oen tragische jeugd gehad en als jongen reeds een tijd in een opvoedingsgesticht doorge bracht. Ook heeft hij zich aan verschillende kleine diefstallen schuldig gemaakt. In 1953 heeft hij een vonnis van zeven maan den in Den Haag uitgezeten en is toen in Den Haag gebleven, waar hij met de onderwereld in de Rosse buurt in aanraking kwam. In de dinsdag te Den Haag gehouden openbare vergadering van het bestuur van het be drijfschap voor het slagersbe- ririjf heeft de voorzitter, de heer C. Burger, o.a. opgemerkt dat het nieuwe jaar wat de vlees- prijzen betreft voor het slagers- bedrijf wel zeer somber is be gonnen. De markten gaven tot dusverre een tamelijk somber beeld. Ten aanzien van het verbruik van vlees op feestdagen en in het bijzonder op Kerstdagen wordt het, naar de heer Burger zeide, voor de slagers hoe lan ger hoe moeilijker de juiste in kopen te doen. Het blijkt dat men tegenwoordig de Tweede Kerstdag buitenshuis de maal tijd gebruikt, hetzij in restau rants in de stad, hetzij in eet huizen langs de weg. Als ander opmerkelijk verschijnsel noem de de heer Burger het feit dat deze maaltijden dan naar de wensen van de klanten voor des avonds acht uur dienden te zijn genuttigd met het oog op de televisie. Bij de bespreking van de ont- werp-heffingsverordening 1959 bleek dat er is ons land in to taai 9825 verkoopplaatsen zijn waar vlees wordt verkocht. Daarvan zijn er 3300 waar men zonder arbeidskrachten werkt, 3400 waar men één ar beidskracht in dienst heeft, 1400 met twee, 573 met drie, 249 met vier, 22 met meer dan vier, maar minder dan elf, 78 met meer dan tien. Ten aanzien van het vesti- gingsbesluit levensmiddelenbe- drijven was een nota opgesteld, de secretaris van het bedrijf schap, dr. E. J. Tobi, wees ter toelichting op de grote gevaren die met wat men thans paral- lelisatie noemt en vroeger branchevervaging, door deze vestigingswet in het leven zou den geroepen kunnen worden. Zware onontplofte bom met succes gedemonteerd Een onontplofte bom van vijf ton aan de voet van de Sorpe- dam nabij Langscheid in de Bondsrepubliek, welke tijdens een Britse aanval in 1944 was afgeworpen, is dinsdag met succes gedemonteerd. Ongeveer 120 bewoners van 't dorpje Langscheid waren voor dien geëvacueerd. De bom werd ontdekt toen het reservoir van de dam voor Kerstmis werd drooggelegd voor herstel van oorlogsschade. De 3 meter lange bom werd gedemonteerd door kapitein Waters van de Britse lucht macht en een Duitse deskun dige, Mit.zke. Waters zei, dat de demontage volgens plan was uitgevoerd. De eerste van de drie lonten werd aan de kant van de dam door afstandsbediening uit de bom gehaald, de andere twee met de hand verwijderd. Mitzke zei, dat hij de lonten wilde hou den als souvenirs en om na te gaan waarom de bom niet tot ontploffing kwam. 15.45 Gram.: 16.00 Koersen; 16.02 Gram.: 17.00 Nieuws; 17.10'Gram. 17.45 Duitse les; 18.00 Zang en luit; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws: 19.30 Gram.; 20.00 Or kest: 20.35 Kunstkaleidoscoop; 20.50 Orkest; 21.30 Strijkkwar tet; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. i Televisieprogramma. VL. BELG. T.V.: 19.00 Voor de jeugd; 19.30 Nieuws; 20.00 Schip per naast Mathilde; 20.40 Film fragmenten; 21.10 Interview; 22.00 Nieuws. SAS VAN GENT. Huwelijks-voltr.: Lucien A. Thant, 23 j. (won. te Zelzate) en Alino van de Velde, 23 j. Geboren: Carlo V. E., z. van R. A. Maas-van der Zalm. Frank W. D.. z. van L. D. Mussche-van Avermactc. Geboren te Terneu- zen: Rengcr, z. van R. van der KieftPolderman. Ronald M„ z. van M. E. Buysse-van den Bran do. Peter M. J., z. van G. H. A. A. Apcrdc Bruijn. Overleden: Petrus .1. W. Onge- nae, 76 j., wed. van P. A. M. van Herwijnen. Ernst J. Ankenbrand, 22 j. (won. to Speyer, Duitsl.) Petrus B. Goethals, 81 j., wedn. van C. Meireson. Johannes B. de Betue, 76 j., wedn. van I. de Clercq. VOGELWAARDE. Huwelijks-voltr.: 20 dec. Geor ges M. van der Meijden, 23 j. en Rosalia M. Mattens, 22 j.; Geor ge M. P. Sponselee, 25 j. en Elsa L. A. Kerckhaert, 24 j. 23 dec* Petrus J. de Maagt, 30 j. en Ma ria M. de Poorter, 25 j.: Honoré Mannaert, 24 j. en Paulina M. Gelderland, 20 j. 24 dcc. George P. M. de Bakker, 23 .i. en Emel- da M. E. Mannaert, 24 j. Geboren. 13 dec. Rudolf Rosa lia Josephus, z. van Robertus L. Verschooten en Maria Cbr. de Clippelaar. 15 dec. Joseph Eduar- dus, z. van Alouisiqs Duerinck en Juliette M. Luijcks. 16 dcc. Mag- dalena Josephina Margaretha, d. van Theodorus M. Freijser en Anna M. Braem. 17 dec. Francis- cus Wilhelmus, z. van Josephus P. Hemelaar en Astrid A. M. van Himste. Geboren buiten de ge meente: 5 dec. Fredericus Petrus Philomena, z. van Rogé A. van der Vceken en Theresia M. Ot- tjes. Overleden: 5 dec. Eugenia M. Pastijn, 74 j., wed. van Jacobus Erpelinck; Anthonius pieters, 76. j'„ weduwn. van Seraphina A.: Kroes. SAS VAN GENT. Ingekomen: T. M. v. d. Donk, Westkade 18, van Amsterdam; M. Broekhoven met gezin, Irene- str. 12, van Axel; J. van Altena met echtg., Stationsstr. 53, van Terneuzen; M. F. E. en G. W. M. van Gestel, Westdam ww, van 's-Bosch; L. J. S. d'Hondt met gezin, Beatrixstr. 4, van Wachte- beke (B.); A. N. Moes e. v., West kade 24, van Terneuzen; G. C< Sijnesael, Poelstr. 1, van Hoofd plaat. Vertrokken: Petrus A. Meeu- sen met gezin, Irenestr. 12, naar Axel; M. J. van Tatenhove met gezin, Zandstr. 50, naar Terneu zen; O. C. van den Bossche, Oostdam 38, naar Westdorpe; M. de Putter met echtg., Zandstr. 49, naar Terneuzen; A. van de Vel de, Julianastr. 2. naar Zelzate; J. C. Meliestc, Westkade 27, naar Rotterdam; G. P. A. de Groene met gezin, Markt. 15, naar Ter* neuzen; J. van den Broeke met gezin, Poelstr. 62, naar Assene de (B.); L. I. Ncyt, Poelstr. 45, naar Gent; W. C. Fermont met echtg., naar Terneuzen; P. E. Voerman e. v. de Clercq, Kloos- tcrlaan 31a, naar Overslag; K. D< Gerritsma, Vredcstraat 2, naar Hoorn. (Vervolg van pagina 5) 2 commissarissen te benoemen op bindende voor dracht van de houders van opriehtersbewiizen in bezit van publiekrechtelijke lichamen (hiervan 1 commissaris op voordracht van N. S., indien deze •een commissariszetel ambieert); li bewijzen. B; v *'''ïn vraag is nu: Wat is de betekenis van de ■jKamer van Koophandel in deze haven? 1' n "otterdam wordt deze door de heer Van de I H,1"ple vertegenwoordigd en in Amsterdam door I dc heer Delprat. K in dit. geval wordt de Kamer van Koophandel er buiten gelaten. Zjj speelt een zeer grote rol en deze rol zal in de toekomst nog wel groter worden. I7011 le* VOors,pl willen formuleren om 4 com- iio'pmènSPn I,uklipkrechte1\jke secfor te be- Voorzitter: Dit is één van de punten, die wü r n!n ,0pen in het overleg met de financiële commissie. namelHÜer 'f "«"olde: Het gaat hier voot- nu f r?l Van dp Kar"er van Koophandel. h hPPr, HoI: Dp Vennootschap heeft ten doel t inricht™ en exploiteren van havens, haven- finen en haveninrichtingen in dr kanaalzone i omgeving van Terneuzen lol dé Relgisrhe grens f ia' VPrn<ll,Pn van ai hetgeen hiermede direkt I,ikt verband houdt, echter met uitdrukke- pPa',nR. dat de vennootschap op generlei zelf het stuwadoors-, veem-, expeditie-, op- o'aE- en cargadoorsbedrüf zal uitoefenen. Laat, deze bepaling ruimte voor de mogelijkheid, dat. de Vennootschap kan ingrijpen indien dit nodig zou ztln? De Voorzitter: Dit zal de overheid zelf moeten beoordelen. De hoor Hol: Bij het uitoefenen van al die be drijven kan er wel eens iets haperen en dan moet de mogelijkheid tot ingrijpen aanwezig zijn. De Voorzitter: Dat kan ik mij niet voorstellen, tenzij in oorlogstijd, maar dan heeft niets meer een normaal verloop. Do heer Van Langevelde: De Vennootschap heeft tevens ten doel het deelnemen in onder nemingen met een soortgelijk doel. Wat is de bedoeling hiervan? Is dat noodzake lijk? De Voorzitter: Stelt U zich voor, dal hier een Maatschappij komt, die een gedeelte van de haven wil exploileren. Dan is het. toch geen bezwaar, dat. deze N. V. daar in wil deelnemen? In Rotterdam zijn hier diverse voorbeelden van. De heer Vriding: Wanneer een N. V. als Dr Metier een havenbedrijf gaat uitoefenen, dan kar dc N. V. Haven Terneuzen daaraan deelnemen. Ik geloof, dat de redactie daar niet op ingesteld is. De heer De Meijer: Ik hen het niet helemaal met de heer Vrieling eens, doch dit punt zal ver der bekeken worden. Het. voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. 11. Idem tot liet verstrekken van een geldlening aan de Stichting Beschuttende werkplaatsen „Midden Zecuwsch-Vlaanderen." 12. Idem tot het sluiten van een geldlening. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 13. Rondvraag. De heer Camps: We hebben nu in principe het besluit genomen tcit verbetering van de riolerin gen. In de Bovenweg te Sluiskil is momenteel een verbetering in de leiding aangebracht en daar de Bovenweg d.m.v. een riolering er over heen loopt en de kam. erg steil is, is er een leuning langs ge maakt. De aldaar spelende kinderen kunnen toch nog gemakkelijk hierin rollen en dan rollen ze ook direkt in de modder. Het is zeer moeilijk ze er dan uit te halen. Kan er nu misschien een omheining of iets der gelijks geplaatst worden, zodat dit verhinderd wordt? Zouden er op Sluiskil nog wat meer bomen ge- ilant kunnen worden? De Voorzitter: Nog meer? De heer Clamps: Er zijn nog bepaalde plaalsen .vaar struiken kunnen komen; dit zal het uitzicht ■eer verfraaien. De heer Fijn van Draaf: Bij de begrolingsbe- ïandeling in de afdelings-vergadering heb ik het >unt van dc toestand van de toren van het ge meentehuis ter sprake gebracht. Uw college vond de toestand niet gevaarlijk. Ik heb foto's laten maken van de toren, zoals leze op het ogenblik is. Ik moge deze U hierbij iverhandigen. Er zijn scheuren in de muur waar stenen kunnen uitvallen en deze kunnen verwon- lingen bezorgen aan mensen die er onder lopen. Het zijn geen kleine barstjes, maar ziilke scheu ren. dat je er door van buiten naar binnen kunt kijken. De heer De Vos: Er is geen enkele garkntie, dal er niets met de toren zal gebeuren; ik ben er /elf ook niet erg gerust op. We hebben de toren al eens door deskundigen laten bekijken, maar deze zijn van mening, dat er geen gevaar bestaat. Er is natuurlijk wel iets aan gedaan. Er zijn ankers in aangebiaeht, zodat de hele zaak nu iets verstevigd is, maar of dit vol doende zal zijn, weet ik niet. Ik houd dikwijls mijn hart. vast. Maar wat moet je er verder nog aan doen? De heer Weterings: Slopen. De heer Fijn van Draat: Een nieuw stadhuis zal wel afdoende zijn. Maar deze toestand is absoluut gevaarlijk. De heer Vrieling: Burgemeester en Wethouders zouden kunnen zorgen, dat. de wettelijke aanspra kelijkheid in elk geval dekt. De heer De Vos: Wanneer er werkelijk iets zou gebeuren, zal dat een ongeluk zijn dat hoogst ern stig moet genomen worden. We 'zullen de toestand nog weer eens laten on derzoeken. De heer Camps: Bij dc begrotingsvergadering heb ik een fout gemaakt. Ik heb toen gezegd, dat liet aantal kinderen van de openbare bewaarschool met kunst en vliegwerk instand gehouden zou moeten worden. Ik moge dit hierbij rechtzetten. Er bestaat geen openbare bewaarschool en het aantal kinderen van de neutrale bewaarschool is juist. De heer Hol: In het kader van de wenselijkheid tot het inrichten van een kampeerterrein aan het Westelijk Bolwerk waarover in de raadsverga dering'van vrijdag 28 november J.l. vrij uitvoerig is gediscussieerd is tevens lot uiting gekomen de belangrijkheid als hoofdverkeersweg o.m. van het. weggedeelte van de Middensluis af tot aan de Westsluis. Wat. m.i. echter niet strookt met deze belang rijke hoofdverkeersader, is de bar slechte verlich ting daarvan bij avond. Mag ik dit euvel cetis in Uw aandacht aanbe velen? Moge Uil; kan dan na eventueel contact iet de Rijkswaterstaat - op korte termijn daar in, zij het voorlopig, slechts met wat sterkere lam pen, de zo nodige verbetering worden aangebracht. Mag ik dit laatste tevens bepleiten voor enkele straten in onze gemeente? Ik denk hierbij onder meer aan de Hondiusstraat, de Beatrixstraat en de Bernhardstraat, waar men, als de maan de fase van het laatste kwartier is ingetreden, ook moei zaam zijn weg kan vinden. De Voorzitter: Dit is genoteerd. De heer De Vos: Vooral op dit laatste wil ik iets antwoorden. De weg tussen de Middensluis en de Westsluis is van het rijk. De verbetering van de straatverlich ting in de kom houdt gelijke tred met het tempo waarin de P. Z. E. M. het elektriciteitsnet ver- kabeld. De Tramstraat, waar de heer Hol reeds vroeger over sprak, heeft inmiddels een beurt ge kregen, evenals de Tholensstraat en de Donze- Visserstraat. Wanneer de Hondiusstraat. en da andere straten aan de beurt zijn voor verkabeling, komt ook daar een betere verlichting. Het is niet wel mogelijk nog lichtpunten bij t« plaatsen, wanneer binnenkort het gehele electrici- teitsnet wordt verkabeld, dan komt dat vanzelf in orde. Het is natuurlijk wel mogelijk een enkel lichtpunt bij te plaatsen, daar waar het heel drin gend nodig is, maar om nu rigoureus de verlich ting op het bovengronds net. te verbeteren, waar straks het. ondergronds net komt, lijkt mij econo misch niet verantwoord. De heer Hol: In de Beatrixstraat zün 3 licht punten. Als het 11 uur geweest is gaan er nog 2 uit. Misschien kan bevorderd worden, dat deze blijven branden. De heer Dp Vos: Dit wordt bekeken. De heer Fijn van Draat: Ik zou toch wel graag willen weten wat er nu met de toren gedaan zal worden. De Voorzitter: Hierop kan ik direkt geen ant woord geven. We zullen dit in het college nader bekijken. Wat er moet gebeuren en hoe, zullen wij nog nog moeten bezien. Wij zullen U daarover nog nader inlichten. De Voorzitter sluit de vergadering.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 7