ÉNruïTÏI Binnenlands nieuws Srac eBe ft •if - -'ÉsiiF Wijs ze maar aan... het zijn tien tegen één De Gruyter's koffieklanten DE KOFFIE- EN THEEZAAK o or man m ^loritivegcl" VOORDEEL vier grote goudrepen 4 voor 50 cent 3 Dat is ook geen wonder. De Gruyter heeft altijd krakend verse koffie van de allerbeste kwaliteit. Want al ziet U het ook direct, als U proeft weet U zeker: in De Gruyter's koffie is van meet af aan alles bewaard gebleven voor een fijn kopje koffie. En de 10% korting maakt De Gruyter's koffie extra voordelig. Donderdag 8 januari 1959. DE VRIJE ZEEUW In de aangegeven woningen mag de huisvrouw gratis De Gruyter's koffie schenken. Als zij zich bekend maakt aan De Gruyter, Postbus 276, 's-Hertogenbosch, krijgt zij gratis een kilo Goudmerkkoffie. tot en met 13 jan. 1959 Bij elke aankoop van f. 5.- De Gruyter-artikelen twee jongens bekennen reeks diefstallen Door de recherche te Nijmegen zijn gisteren gearresteerd een 15- iarige leerling slager en een 15- jarige leerling zenmaker. Beide jongens worden ervan beschul digd medeplichtig te zijn aan meer dan 2b grote en kleine dief stallen. De laatste tijd werd Nij megen geplaagd door zakkenrol lers en dieven, die in garderobe's binnendrongen en daar porte- inonnaies en portefeuilles sta len. Vaak werden grote bedra gen buit gemaaKt. Beide jongens hebben nu een bekentenis a.ge- legd. dodelijk ongeval De 62-jarige mevrouw H. Vis ser—Visser uit de Merelstraat 17- bis te Utrecht is woensdagmor gen door een motorcarrier aan gereden en op slag gedood. Mevr. V. stak de Kaatsstraat over, naar men aanneemt, zon der acht te slaan op een naderen de motorcarrier, bestuurd door de 38-jarige schilder W. V. r., die op dat moment het groene verkeerslicht passeerde. laatste gang van goudbergin gstoren De rijkswaterstaat in IJmui- den en de rijkshavenmeester van het Noordzeekanaal zijn na vele jaren van een grote zorg bevrijd. De goudbergingstoren van de geliquideerde coöperatieve ber- gingsvereniging „Renate Leon- hardt" is woensdagmorgen uit het Noordzeekanaal bij de Noor- dersluis te IJmuiden verwijderd. Het gevaarte is in de afgelopen weken door slopers uit Zaandam tot de waterspiegel afgebrand en is woensdagmorgen drijvend ge maakt. De toren is daarna vast gemaakt door sleepboten en on der escorte van een boot van de rijkshavenmeester op sleeptouw genomen door liet Noordzeeka naal naar de Minervahaven in Amsterdam. Daar wordt de toren op de wal verder gesloopt. ampullen opium aangespoeld Qp het strand bij IJmuiden zijn de laatste dagen enige voorwer pen aangespoeld, waarover de politie zich heeft moeten ontfer men. Het bleken groen geverfde busjes met een rood opschrift te zijn waarin een aantal ampullen opium zaten. Deze ampullen zijn bij inwendig gebruik zeer schade lijk voor de gezondheid. De bevol king aan de kust is verzocht bij nieuwe vondsten de politie te waarschuwen. ruitentikker had gemakkelijk werk Woensdagochtend vroeg ont dekte de eigenaar van een hor logezaak in de Vijzelstraat te Am sterdam, dat het ijzeren hekwerk voor de étalageramen (zonder veel moeite) uit de scharnieren was gelicht en de grote ruit met een straatsteen was verbrijzeld. Een vluchtig onderzoek bracht aan het licht, dat er negen gou den, stalen en doublé horloges en enkele sieraden waren verdwe nen en dat er een groot aantal voorwerpen in de étaiage was be schadigd. Mede tengevolge van dit laatste was de schade niet onaanzienlijk: de eigenaar taxeerde die op ongeveer 8UOO. dodelijk ongeval op staatsmijn maurits Dinsdag is de 36 jaar oude postsleper W. H. Briels uit Ne- derweert in een breukschuif- pijler op de 548 meter verdieping van Staatsmijn Maurits bekneld geraakt tussen een door de trans porteur naar beneden komende ijzeren kap en de kolenwand. Briels werd hierbij zo ernstig ge wond dat hij vrijwel onmiddellijk is overleden. Hij was gehuwd en had 6 kinderen. automobilist werd achtervolgd Op de rijksweg Rotterdam Den Haag zagen Rotterdamse po litiemannen geheel links van de weg een auto rijden, waarvan maar één koplamp brandde. Men zette de achtervolging in en in Rotterdam werd de auto inge haald. De bestuurder kreeg daar een stopteken, waaraan hij vol deed. Toen de politiemannen uit hun auto stapten, gaf de over- treder weer vol gas en de achter volging moest opnieuw begin nen. Dit grapje herhaalde zich nog vier keer en toen slaagde men erin de automobilst te pak ken te krijgen, omdat hij een doodlopende straat in was ge reden. De bestuurder was de 34- jarige cargadoor P. J. S. uit Rot terdam, die onder invloed van sterke drank zou hebben ver keerd. Hij werd naar het politie bureau gebracht en zijn rijbewijs werd hem afgenomen. TWEE DODEN BIJ AUTOBOTSING Op de weg tussen Oirsbeek en Sittard is woensdagmorgen omstreeks 7 uur een personen wagen tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Hierbij wer den de twee inzittenden van de personenwagen, de 49-jarige L. V. en de 25-jarige J. M. bei den uit Hoensbroek, op slag ge dood. De vrachtwagen van de Fa. R. uit Hoensbroek was aan de kant van de weg geparkeerd, omdat een van de koplampen kapot was. DRONKEN MAN SLOEG MET GESTOLEN AUTO OVER DE KOP Dinsdag is op rijksweg 13 in de buurt van Overschie een personenauto over de kop ge slagen, waarschijnlijk doordat de bestuurder zeer hard reed en plotseling moest remmen. De wagen werd zwaar beschadigd, maar de bestuurder kroop er ongedeerd uit en liet auto in de steek. De politie ging op zoek naar de chauffeur, die even later in de omgeving werd aangetroffen, kennelijk onder invloed van sterke drank. Men bracht de man naar het politiebureau ter ontnuchtering, en na informa tie bleek dat de auto in Den Haag gestolen was en vermoe delijk in Rijswijk reeds een aanrijding had veroorzaakt, waarna hij was doorgereden. Hij werd meteen gearresteerd. Het bleek de 19-jarige zee man C. S. uit 's-Gravenhage te zijn. MET SPAARCENTEN VAN PAPA ER VANDOOR De Bergen op Zoomse poli tie heeft een 16-jarige Duitser aangehouden, die de aandacht van een caféhouder had getrok- ken toen hij een bankbiljet van 50 mark wisselde en de indruk maakte meer geld bij zich te hebben. De jongen vertelde op het politiebureau dat hij met toestemming van zijn ouders in Essen op vakantie was gegaan met 800 mark, zelf verdiend geld. Na informaties bij de po litie in Essen bleek dat de jon gen zaterdag het geldkistje van zijn vader had opengebroken en met diens spaargeld aan de haal was gegaan. De jongen wordt door de po litie vastgehouden en zal door zijn vader worden afgehaald. DODELIJK ONGEVAL IN ROTTERDAMSE MAASTUNNEL Tengevolge van een verkeers ongeval is woensdagmorgen de 28-jarige R. Broekhuizen uit de Krabbendijkctraat te Rotter dam, die een scooter bereed, om het leven gekomen. Het slachtoffer reed in de oostelijke buis van de Maastun nel. Voor hem reed een trekker met oplegger, die opeens moest remmen voor een andere scoo terrijder. Deze had pech en reed daarom opeens naar links uit. De heer Broekhuizen reed toen achter tegen de trekker aan. Bovendien werd hij aangereden door een lege bus van de R.E.T., die weer achter hem reed. SMOKKELAAR GEGREPEN De Belgische douane heeft dinsdag N. B. uit Zundert ge arresteerd op verdenking van botersmokkel. N. B. zat in een smokkelauto, die langs een voor verkeer verboden weg bij Ter Eik, tussen Loenhout en Wuust- wezel, over de grens kwam. Douanepatrouilles van Loenhout en Wuustwezel konden de auto, die door een sloot en een veld reed, na achtervolging bereiken en staande houden, ten der in zittenden ontsnapte echter nog en de andere, N. B., werd licht gewond aangehouden. De auto met inhoud, 2000 kilo boter, werd naar de grenspost van Wuust wezel gebracht. INBRAAK IN KERK. Voor duizenden meegenomen. In de kerk van Onze Lieve 2-3. De Piet loert om zich heen alsof hij er op hoopt dat er hulp zal komen. Maar er is zoveel rumoer in Tanach's burcht dat waarschijnlijk nie mand het kraken van de vernielende deur gemerkt heeft. „Fergus, kerker!" snauwt Svein, terwijl hij de hulpeloze Piet dooreen schudt. „Heb je goed gehoord? Fer gus kerker. Eén, twee drie mars." HÜ zet de kleine donkere krijger on zacht terug op de vloer en grijpt hem in de nek. ,En wee je brokkelige gebeente als je °ns in de maling probeert te nemen!" De Piet heeft waarlijk geen kev - ca aan zijn gezichtsultdruk- iC 's ^"'delijk te zien, dat hij xich dat ook terdege beseft, mm £en van De Gruyterj_vyinkejs_te^Leeuwarden 590iOf Vrouw in 't Zand te Roermond is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Een groot aantal ex voto's, vrijwel alle van goud of zilver, werd ontvreemd. In een zijkapel van deze kerk staat overdag een Mariabeeld, dat 's nachts in een kluis wordt bewaard. Toen één der redemp toristen, aan wie de verzorging van de kerk is opgedragen, dins dagmorgen het beeld naar de ka pel terugbracht, vond hij daar een chaos. Gouden kettingen, broches met en zonder edelste nen, ringen, kruisen enz., als ex voto's in de kapel achtergelaten, bleken verdwenen. Twee van de kasten, waarin de sieraden opgeborgen waren, wa ren door de dieven meegenomen en op een terrein bij de kerk opengebroken. Onder de gestolen voorwerpen, waarvan de geza menlijke waarde op enige tien duizenden guldens geschat wordt bevinden zich een kruis en een ketting van wijlen mgr. Schrij nen, één der vorige bisschoppen van Roermond. De politie heeft de indruk, dat meer personen zich aan de dief stal schuldig hebben gemaakt. Zij moeten naar binnen zijn ge komen via een ladder naar een glas in lood-raam boven de hoofdingang te klimmen en dit te verbreken. Daarna hebben zij de voordeur geforceerd. POOLSE KAPITEIN IN BREDA OVERLEDEN. Op 51-jarige leeftijd is dinsdag te Breda overleden de Poolse kapitein Wictor Fraczczak. „Hierheen" wijst hij met een spichtige vinger en zo snel moge lijk volgen de twee drieste indrin gers hun gids door de nauwe kron kelige gangen van de burcht Dan houdt Eric ineens de pas in en luistert scherp. De doffe toon van een hoorn dringt flauw tot hem door Ze blazen alarmdan heeft men hun verdwijning dus be merkt„Denk erom, makker tje dat je je gemak houdt hoor", gromt Svein dreigend, terwijl hij de Piet nog eens extra stevig vastgrijpt. „Wat moeten we nou, Noorman? Nou hebben we straks Fergus wel, maar eruit kunnen we niet meer De Piet grinnikt zacht. „Waar bevindt zich Fergus?" bijt hij de man toe. „Boven in de toren, helemaal boven in" is het spottende antwoord. Een zacht gerucht treft Eric's oor en lenig glipt hij langs de an deren heen om het volgend mo ment verschrikt terug te wijken... Voor hen op de trap is een krijger verschenen, die nu aarzelend stil staat en luistert..,,.. In juli van het vorig jaar was hij van Warschau naar Breda gekomen om daar in het sanato rium „De Klokkenberg" te her stellen van t.b.c. Het daartoe be nodigde bedrag was door de bur gerij van Breda tijdens een blik semactie van één dag bijeen ge bracht. Na die ene dag had men ruim 11.000,bijeen, waar het sanatorium het zijne aan toe voegde. Wictor Fraczczak was kapitein in het Poolse bevrijdingsleger, dat onder aanvoering van gene raal Maczek de stad Breda op de Duitsers veroverde met de minst mogelijke vernielingen en slacht offers. Als blijk van waardering voor deze bevrijding had de bur gerij van Breda Fraczczak in de gelegenheid gesteld in haar stad te komen genezen. Fraczczak werd maandagavond geopereerd. Aanvankelijk liet de toestand zich goed aanzien, doch in de loop van de nacht is de kapitein overleden. Het was de wens van de over ledene in Poolse aarde te worden begraven. Het comité dat des tijds de actie organiseerde, be ijvert zich nu om via de Poolse ambassade de gelegenheid te krijgen de laatste wens van ka pitein Fraczczak te vervullen. Zaterdag zal in één van de kerken in de binnenstad een plechtige mis van requiem voor de zielerust van de Poolse be vrijder worde.i opgedragen. PER TREIN TERUG VAN VOETREIS NAAR ROME. Dinsdagavond zijn in Kerkra- de de drie voortrekkers terug gekeerd, die precies 101 dagen geleden te voet naar Rome waren vertrokken. Zwaar bepakt, maar ieder tien tot twaalf kilo afge slankt, kwamen zij tegen zes uur- weer op het vertrekpunt aan. De terugreis hadden zij per trein afgelegd. De drie trekkers, Gregor Bro- kamp, Jan Lochtman en Jo Gies- sen, hebben in totaal 1800 km te voet afgelegd. Kerstmis brachten zij door in Civitavecchia, met Nieuwjaar hielpen zij de rumoe rige Romeinen hun oude vaat werk aan diggelen te smijten. Hoogtepunt en doel van de trektocht was een audiëntie bij de nieuwe Faus, die van hun voetre op de hoogte was ge steld. o verkiezing van de nieu we Paus vernamen zij destijds op doortocht in Frankrijk. Tij dens hun drie maanden lange tocht hebben zij alle nachten in een tent doorgebracht. Vooral voor oubaas Brokamp was de voetreis geen sinecure. Als 46- jarige zal hij het voortaan wel wat kalmer aan moeten doen. Zijn beide tochtgenoten zijn 19 jaar. man verdronken. Maandagavond laat is naar de politie thans meedeelt, de 41- jarige heer R. Siep uit Arnhem verdronken in liet Apeldoorn- Dierens Kanaal. De man stond in gezelschap van zijn vrouw en schoonzuster bij café Schotboer op de bus te wachten na afloop van een verjaarsvisite. Toen in de verte de lichten van een auto naderden, liep de heer S., in de mening vefkerend dat het de bus was, naar de overzijde van de weg om het stopteken te geven. Vermoedelijk is hij verblind door de lichten van de auto, waardoor hij in het kanaal is gelopen. De automobilist heeft van het droeve ongeval blijkbaar niets bemerkt.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3