De toestand in de Congo Commentaar Vrije stad Berlijn kan ijs tussen Sowjet-Unie en de V.S. breken v. Oud-minister Vondeling sprak voor Landbouwjongeren in Middelburg AUTO-RIJLESSEN Amerikanen keren zich tegen inter pretatie van de geschiedenis door de Conferentie over staken proeven met k kernwapens Russen Weero verzicht Bolletje I- SCHIPPERS WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DONDERDAG 8 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4570 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Woensdagochtend was het te Leopoldstad volkomen rustig. De politie en de militairen blijven nog sommige posities bezetten en legerjeeps patrouilleren in de grote lanen van de stad. De stadsoverheid heeft woens dagochtend voor de journalisten een bezoek georganiseerd aan de wijken waar zich de inciden ten voordeden. De persverte genwoordigers konden zich al dus rekenschap geven van het feit dat onder de bevolking nog steeds een zekere spanning heerst hoewel alles rustig is. De arbeiders zijn normaal aan het werk gegaan en hun opkomst wordt op 80 tot 90 procent ge schat. Politie en soldaten zoeken naar gestolen waren. De auto bussen rijden tussen de ge meenten der inheemsen en blanken. De bedrijvigheid op de mark ten is gedeeltelijk hervat om de bevoorrading van de bevolking te verzekeren. De troepen van het Kongo lese leger hebben dinsdagavond en woensdagochtend in Thijs- Scherpe stijging aantal werklozen in W.-Duitsland in december Het aantal werklozen in West- Duitsland is in december j.l. scherp gestegen van 504.946 tot 931.131- Dit betekent een stijging van 2,2 tot 4,7 procent van het totale arbeiderspotentieel. Het Westduitse Centrale Arbeidsbu reau wijst er evenwel op, dat het aantal werklozen per einde de cember j.l. 200.000 lager was dan einde 1957. Verlaging van het Belgische bankdisconto De Nationale Bank van België heeft bekendgemaakt, dat zij haar discontotarief met ingang van 8 januari heeft verlaagd van 3',s tot 314 procent. NIEUWE AMERIKAANSE KUNSTMAAN OP KOMST Deskundigen van de Ameri kaanse regering op de lucht machtbasis Vandênberg in Cali- fornië hopen binnen enkele da gen een nieuwe kunstmaan te lanceren, de eerste die vanaf de Stille Oceaan-kust gelanceerd zou worden, aldus is van gezagheb bende zijde vernomen. De Amerikaanse luchtmacht is van plan dit jaar 12 of meer kunstmanen vanaf de basis Van- den'oerg te lanceren, sommige daarvan met muizen of apen aan boord. DE RUSSISCHE RUIMTERAKET De Russische ruimteraket is woensdag in haar baan om de zon gekomen, aldus heelt het Russische persbureau, Tass, ge meid. Sedert haar lancering heeft de raket 14.5UO.OOU kilometer aige- legd, zo werd in het 'l ass-bencnt van woensdagavond gezegd. De afstand van de aarde was toen bijna 1.000.U0Ü kilometer. De afstand tussen de aarde en de ruimteraket neemt toe, om dat de twee hemellichamen in verschillende ricnting gaan. De raket zal veel üiciner Dij Mars komen dan de aart.e. Op 14 jan. bereikt de ruimte raket het punt, waarop zij het dichtst bij ae zon zal zijn. De af stand is dan 146.400.U00 kilo meter. De snelheid zal dan het hoogst zijn, nameiijk 32 kilo meter per seconde. Als de raket zich weer van de zon verwijdert, zal de snelheid dalen tot onge veer 28 km per seconde, alaus Tass. Vragen aan de minister HAD NEERGESTORTE STRAALJAGER MUNITIE AAN BOORD? Het Eerste Kamerlid de heer Polak heeft aan de minister voor Delensie schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1- Is het waar, dat het deze: dagen bij Huis ter Heide neer gestorte vliegtuig munitie aan boord had? 2. Zo ja, heeft het ontploffen v an deze munitie dan bijgedra gen tot de zeer ernstige gevolgen van dit ongeval? 3. Is de minister niet van oor deel, dat het, gezien het herhaal delijk verongelukken van mili taire vliegtuigen, waarbij deze eveneens herhaaldelijk op be woond terrein neerstorten, drin gend is aangewezen oefenvluch- ten niet te doen plaatsvinden met munitie aan boord, daar dit de noodlottige gevolgen van even tuele ongevallen slechts kan ver groten? stad een einde gemaakt aan enkele relletjes. Te Kasangoeloe en te Kimoe- wenza deden zich eveneens klei ne incidenten voor. Op 't ogen blik is het daar volkomen rus tig. In de gemeente Leopoldstad zijn ploegen straatarbeiders se dert twee dagen bezig met het reinigen van de straten en het weghalen van de wrakstukken van verkoolde auto's. De relletjes in Leopoldstad Het leven in Leopoldstad, waar zich in het begin van deze week ernstige ongeregeldheden heb ben voorgedaan, kreeg woens dag weer zijn normale aan schijn. Toch deden zich op drie punten in het gebied nog inci denten voor, die evenwel van minder betekenis waren. In Thysville kwamen inheem se troepen onder Belgisch com mando tussenbeiden bij relle tjes tussen inlanders en ook in twee dorpen in de nabijheid was het nog onrustig. Te Leo poldstad zelf was 90 procent van de arbeiders woensdag weer aan het werk. „De Standaard" een Vlaams Katholiek dagblad, schrijft, dat de onlusten in Leopoldstad moe ten worden gezien tegen de ach tergrond van de sociale omstan digheden waarin de inheemse bevolking leeft. In de hoofdstad wonen ruim 350.000 inheemsen in omstandigheden die men moeilijk bevredigend kan noe men, aldus het blad. Terwijl de 20.000 blanken in mooie huizen, omringd door tuinen en plant soenen, wonen, zitten de inheem sen opeengehoopt in miserabele palmblaren hutten en er heerst grote werkloosheid onder hen, een op de vier Kongolezen is er het onbeschermde slachtoffer van. Al deze veririozen vormen een ideale manoeuvreermassa voor de onruststokers aan de rand van de beweging voor po litieke emancipatie die inciden ten willen veroorzaken. Het is in Kongo niet moeilijk een groep je negers opgewonden te maken, temeer daar het alcoholisme er ee:i plaag is. Het blad meent voorts, dat het hoog tijd is de gegrond» redenen tot ontevredenheid der inheem sen uit de weg te ruimen en dui delijk te maken dat een goede samenwerking tussen blanken en negers mogelijk blijft. Albert Housiaux schrijft in „Le Peuple" dat men oorzaak met gevolg verwart wanneer men de onlusten te Leopoldstad het ka rakter van een politieke of ras senkwestie toeschrijft. Hij zegt dat de werkloosheid sedert an derhalf jaar voortdurend is toe genomen in de inheemsenwijk, waardoor de geproletariseerde bevolking tot ellende gedoemd was. „Als men weet dat de om streeks 45-000 werklozen niet de minste werklozensteun ontvan gen en dat zij volgens de Bantoe- wet der solidariteit ten laste zijn van hun rasgenoten, kan men zich gemakkelijk voorstellen in welke armoede een van nature gezonde en optimistische bevol king is gekomen". Housiaux meent dat de maat regelen die genomen werden om die toestand te verhelpen, vol strekt ontoereikend zijn. Ook „La Cité" ziet in de ach teruitgang in de toestand der in heemse bevolking de diepere oorzaak van de opstand te Leopoldstad. De „Nouvelle Gazette de Char leroi" is daarentegen van oor deel dat de ware oorzaak van de onlusten elders ligt en vooral van buiten komt. Zij schrijft deze toe aan de jongste politieke ont wikkeling in andere Afrikaanse gebieden, die hun onafhankelijk heid verworven hebben, en te vens aan het overbrengen van „onze politieke geschillen en taalstrijd naar Kongo". De „Journal de Charleroi" houdt er dezelfde mening op na en schrijft dat de enige mogelijk heid om de rust te herstellen be staat in de oprichting van een „nauw Verenigde Belgisch-Kon- golese Gemeenschap, waarin blanken en inheemsen zich moe ten inspannen om elkaar te be grijpen en van elkaar te hou den". (Advertentie) De Amerikaanse senator Humphrey, die onlangs een on derhoud luceft gehad met de Rus sische minister-president, Nikila Chroesjtsjef, schrijft in „Life", (lat de premier hem heeft gezegd, dat een vrije stad Berlijn kan leiden tot liet breken van het ijs tussen de Sowjet-Unie en de verenigde Staten. Chroesjtsjef heeft Humphrey, toen zij over de kwestie-Berlijn spraken, gewezen op uitlatingen van Amerikaanse leiders, vol gens welke zo nodig tanks zou- De Landbouwjongerengemeen- schap „Zeeland" heeft woensdag, middag in Middelburg haar alge mene ledenvergadering gehou den. Deze bijeenkomst werd on der meer bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, burgemeesters en secretarissen van vele Wal- cherse gemeenten en de voorma lige minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling. Dr. Vondeling heeft op deze vergadering het woord gevoerd over: „De toekomst van üe land bouwjongeren en de vestigings eisen in de landbouw". In zijn rede vestigde spreker er de aan dacht op. dat de internationale toestand beslissend is voor het verdere verloop van de toekomst van de landbouwjongeren. Zo merkte hij op, dat de om wenteling in frankrijk uelang- rijk grotere gevolgen heeft dan de „omwenteling" in ons eigen BRITSE LABOURPARTIJ OVER BERLIJN De leiding van de Britse la- bourpartij heeft woensdag in een officiële verklaring gezegd, dat cie Westerse mogendheden door hun „niet van verbeeldingskracht getuigend antwoord" op de Sow- jetvoorstellen inzake Berlijn, voor het ogenblik de kans had den gemist voor een regeling van het Duitse vraagstuk in zijn ge heel. „De Westerse mogendheden de Russische voorsteilen tot het de Rusische voorstellen tot het vestigen van een vrije stad West- Berlijn verwierpen. Zij hadden echter moeten aandringen op on middellijke onderhandelingen over het plan-Rapacki voor een zone zonder atoomwapens, dat na de herziening aan de vroegere Westerse bezwaren een eind- weegs tegemoetkomt. Door zijn negatieve houding zou het Westen de hoop van de bevolking aan beide zijden van Europa's scheidingslijn die ver mindering van spanning wenst, hebben vernietigd. Het vraagstuk Berlijn is het vraagstuk van Duitsland. Een re geling wordt niet bereikt door bedreigingen of door obstructie, maar door onderhandelingen. Het is tijd voor een meer positief ini tiatief van de Westerse landen". land. De toekomst der agrariërs hangt eveneens af van de vraag van de consumenten naar de produkten, die de agrariër voort dient te brengen en van een te verwachten wijziging in de voe dingsgewoonten. Want Dij een toenemende welvaart is er een verschuiving van de vraag naar produkten merkbaar. Eveneens dient men acht te slaan op de ontwikkeling in de laboratoria, omdat men thans reeds in staat is daar een aantal produkten te maken, die tot dusver nog van het land kwamen. Er zal das een verschuiving optreden „van het land naar het lab". Hij achtte het niet uitgesloten dat deze sterke verschuivingen zich in 20 tot 25 jaar zullen voordoen. Van belang is voorts de pro- duktiewijziging op de boerderij, die eveneens ve; schuivingen te weeg zal brengen. Hij wees op cle steeds wisselende rassenlijst bij de gewassen en merkte op, dat men pas aan het begin staat van het oogsten der vruchten van de wetenschap. Zowel de vraag naar de produkten als de produktie- wijze zal sterk het stempel druk ken op de toekomstverwachtin gen voor de landbouwjongeren. Daarbij is men in sterke mate afhankelijk v.in het buitenland, gezien onze grote uitvoer, die ons tevens zeer kwetsbaar maakt. Dr. Vondeling stelde dat men primair de aandacht dient te richten op verbetering van de internationale betrekkingen ten aanzien van de uitvoer en dat men moet komen tot grotere na tionale eenheid en grotere (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 marktgebieden. Hij achtte het ook noodzakelijk, dat er voor de boer enige geringe vestigings eisen komen. In bepaalde gebie den zal dit niet noodzakelijk zijn door het vele onderricht dat daar wordt gegeven, doch in andere streken van ons land is dit zeer urgent. De Commissaris der Koningin zeide op deze bijeenkomst onder meer dat men er voor zal moe ten maken, dat alle goede grond in het Deltaplan voor recreatie te bestemmen. We moeten vechten voor zoveel mogelijk cultuurgrond; doelt gronden die met te hoge kosten in produktie genomen moeten worden, dienen voor recreatie te worden bestemd, aidus de Com missaris. den worden gebruikt om de hui dige status van Berlijn te hand haven. De Rus drukte de vinger tegen de borstkas van de sena tor en riep verscheidene malen: „Men moet mij niet bedreigen. De Sowjets hebben ook tanks, heel veel tanks, en ik zeg u: wij zul len ze gebruiken. Wij hebben ook raketten en wij behoeven ze niet eens in Oost-Duitsland te lan ceren. Wij kunnen ze vanuit de Sowjet-Unie zenden". Humphrey schrijft verder, dat de Russische minister-president hem heeft meegedeeld, dat de' Russen moeilijkheden hebben met het beproeven van hun nieu we raket met een reikwijdte van 14.000 km, omdat er in de Sow jet-Unie geen plaats is voor een Droef met een dergelijke raket. Zij moet in gedeelten worden be proefd. Over de communes in commu nistisch China zei Chroesjtsjef: „Ze zijn ouderwets. Ze zijn reac tionair. Wij hebben er kort na de revolutie proeven mee genomen. Dat stelsel werkt niet. Het is lang niet zo goed als dat van de staatsboerderijen en collectieve boerderijen. Produktie zonder prikkel, dat gaat niet". De senator antwoordde daar op: „Dat is nogal kapitalistisch". Chroesjtsjef zei toen: „Noem het zoals u wilt, maar het werkt". Over Eisenhower zei Chroesjt sjef, aldus Humphrey, dat de Amerikaanse president „een heel eerlijke man is, die de vrede wenst". De Rus zei over oud- oresident Truman: „Ik mocht Truman niet, ik had een hekel aan zijn politiek, maar Truman nam besluiten". Chroesjtsjef had geen goede woorden voor de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, aldus Humphrey. NEDERLANDS KUSTVAARTUIG VERKEERDE IN NOOD Het Nederlandse kustvaartuig „Sont" verkeerde gisteren op een mijl afstand van het lichtschip „Goeree" ongeveer 20 mijl uit de kust, in nood. Het schip seinde dat het water maakte en vroeg om hulp. De Nederlandse sleepboot „Humber" van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst voer uit, evenals de reddingboot van Hoek van Holand, de „President Jan Leis". De „Sont", die wordt bevracht door het cargadoorskantoor „Gruno'' te Groningen, heeft een lading ijzer aan boord. De „Sont" is om twee uur vei lig bij Hoek van Holand binnen gelopen, onder het wakend oog van de reddingboot en de sleep boot „Humber". Het pompvaar- tuig „Dolfijn" heeft langszij vast gemaakt. Het lek in de „Sont" blijkt te zijn ontstaan doordat een stuk ijzer uit de lading door het rol len van het schip een gat in de huid heeft geramd. Het vaartuig, waarvan het lek voorlopig is ge dicht, werd naar de Merwehaven in Rotterdam gesleept. DE OPGELEGDE SCHEPEN Het aantal opgelegde schepen is gering, voornamelijk omdat de Nederlandse rederijen zich hoofd zakelijk met lijndiensten bezig houden. Dit neemt niet weg, dat het grote overschot aan tonnage gedeeltelijk weggewerkt zou kun nen worden, indien men tot de sloop zou kunnen besluiten. Doch daarvoor zijn de schrootprijzen te laag. Men wacht nu liever af of er misschien binnenkort een opleving komt, waardoor opge legde schepen nog een tijdje in de vaart gehouden kunnen wor den. Dit werd medegedeeld tij dens de woensdagmiddag door de Kon. Ned. Reedersvereniging te Rotterdam gehouden perscon ferentie. De Rus Tsarapkin zou woens dag op de conferentie over het staken van de kernproeven, die te Genève wordt gehouden, ver klaard hebben dat het Ameri kaanse document, waarin ge wezen wordt op de moeilijkheid om ondergrondse kernontploffin gen te onderscheiden van aard bevingen, „een stap terug" is. Van Russische zijde is meege deeld, dat Tsarapkin gezegd heeft dat de gegevens over de ontplof fingen in Nevada die in het Ame rikaanse document zijn vervat, interessant zijn doch geen nieuws bevatten. Tsarapkin zou er voorts op ge wezen hebben, dat de Amerikaan se gegevens niet op de huidige conferentie besproken dienen te worden. Op de zitting van woensdag werd langdurig van gedachten gewisseld over de eventuele duur van het verdrag dat Oost en West mochten sluiten. Tsarapkin zou het Russische standpunt hebben toegelicht. Zo als bekend willen de Russen dat een eventueel verbod van kern proeven voor onbepaalde tijd geldt. De Westelijke vertegenwoordi gers zouden wederom 'gewezen hebben op de verklaring van Eisenhower van 22 augustus. Hierin wordt zoals bekend voorgestel;! het verbod voorlopig voor een jaar van kracht te doen zijn en het dan telkens met een jaar te verlengen, mits men het eens wordt over doeltreffende controle-maatregelen en vooruit gang boekt op ontwapeningsge- bied. Volgens de Indonesische mi nister van Gezondheid, dr. Abdul Aziz Saleh, overlijden in Indone sië jaarlijks 120.000 mensen aan malaria, terwijl bovendien elk jaar dertig miljoen anderen door deze ziekte worden aangetast. OOSTDUITS AN'1 WOORD OP RUSSISCHE VOORSTELLEN Oost-Duitsland heeft woens dag de Russische ambassadeur in Oost-Duitsland, Perwichin, een antwoordnota overhandigd op de Ku. sische voorstellen in zake Berlijn. De Oostduitse regering ge waagt in de nota van haar „te vredenheid over het feit dat Rusland en Oost-Duitsland de zelfde mening zijn toegedaan over de feitelijke en wettelijke status van West-Berlijn". Oost- Duitsland is bereid om In on derhandelingen met alle betrok ken partijen te trachten tot overeenstemming te komen over alle kwesties met betrekking tot de bezwering van de gevaren- bron die West-Berlijn vormt, Een datum voor dergelijke on derhandelingen zou via diplo matieke kanalen kunnen wor den vastgesteld. Alles moet wor den gedaan om te voorkomen dat West-Berlijn niet een be ginpunt worot voor een derde wereldoorlog, een tweede Sera- jewo, aldus de nota, die het stadsdeel een bruggehoofd van de NAVO noemt, 'n instrument in de koude oorlog en 'n spiona- gecentrum. De stichting van een gedemi litariseerde vrije stad West-Ber lijn zou waardevolle ervaringen opleveren voor de stichting van een confederatie van beide Duit se landen en tevens een gunsti ge uitwerking hebben op de voorbereidingen van een vre deverdrag voor Duitsland, al dus de nota. Het State Department heeft woensdag een nogal omvangrijk document uitgegeven om de „weglatingen en verdraaiingen" recht ie zetten in de. Russische geschiedenis-interpretatie, gepu bliceerd in de nota van Moskou over de Berlijnse kwestie. In het document, dat 53 pagi na's telt, worden de Russische beschuldigingen aan het adres van het Westen punt voor punt besproken. Zoals bekend stellen de Russen in hun nota van 27 no vember de Westelijke mogend heden verantwoordelijk voor het weer opbloeien van het nazi- militarisme in de bondsrepubliek, het mislukken van de samenwer king tussen de tegenstanders van het Duitsland van Hitier na het einde van de tweede wereldoor log en voor ae herbewapening van West-Duitsland. Voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, aldus het Amerikaanse document, hebben de V. S„ Frankrijk en Engeland veel gedaan om ae agressie van de nazi's tegen te gaan. De Sowjet-Unie daarentegen hield zich in die tijd onledig met een activiteit, die Hitiers mili taire ambities eerder prikkelde dan tegen ging. Van 1930 tot 1933 stuurde Mos kou, door middel van de Comin tern, rechtsteeks aan op samen werking tussen de Duitse com munistische partij en de nazi's en wel met het oogmerk de repu bliek van Weimar te ondermij nen. Uit officiële rapporten van deze republiek, zo vervolgt het State Department in het document, is gebleken, dat de Sowjet-Unie van 1922 tot 1934 de Duitsers in staat stelde om de bepalingen inzake ontwapening van het verdrag van Versailles te overtreden. In die periode n.l. werden Duitse vliegers en tankspecialisten op FRANKRIJK en GUINEA Frankrijk en Guinea hebben woensdag te Parijs financiële, economische en culturele ak koorden getekend, wat te Parijs wordt uitgelegd als de feitelijke erkenning van Guinea door Frankrijk. Van Guineese zijde te Parijs werd vernomen, dat krachtens de akkoorden Guinea deel kan blijven uitmaken van het frank- gebied. Het culturele akkoord houdt bepalingen in over de mogelijk heid van het zenden van Fran se leerkrachten en ambtenaren naar Guinea op verzoek van de regering van het Afrikaanse land. Russische bodem opgeleid en leverde Moskou munitie, vlieg tuigmotoren en gifgassen aan de Duitsers, aldus het document. In april 1939 begonnen Enge land en Frankrijk op eigen initia tief militaire onderhandelingen met de Sowjet-Unie. Deze onder handelingen werden echter „on dergraven" door de onderteke ning van de overeenkomst, voor bereid door Molotof en Von Rib- bentrop, die de Sowjet-Unie en Duitsland de nodige waarborgen gaf voor gezamenlijke agressie in Oost-Europa, aldus het docu ment. Pas in juni 1941, toen Hitier Rusland aanviel, trachtte Mos kou tot samenwerking met het Westen te komen, zu vervolgt het Amerikaanse ministerie in het document. Hierin wordt voorts gezegd, dat de Sowjet-Unie na 1945 i.p.v. de overeenkomsten uit te voeren die zij in oorlogstijd met haar Westelijke bondgenoten had ge sloten, geen andere zorg heeft gekend dat de uitbreiding van net communisme in de tanden van Oost-Europa en bij deze acti viteit zo weinig mogelijk reke ning hield met de pogingen van het Westen om het economische herstel van Duitsland en Europa te bevorderen. Deze stelling wordt in het do cument met talrijke voorbeelden uit de jongste geschiedenis ge staafd. Tenslotte, zo zegt het State Department, is de Sowjet-Unie al een hele tijd voor de onderteke ning van de overeenkomsten an Potsdam die de Westelijke mogenheden voolgens Chroesjt sjef geschonden hebben begon nen Oost-Duitsland methodisch om te smeden tot satelietland, hoewel de Duitsers, elke keer wanneer zij de gelegenheid kre gen hun mening vrij te uiten, net communisme verwierpen. QUEMOY-EILANDEN GEBOMBARDEERD De Chinese communisten heb ben woensdag weer een regen van granaten op de Quemoy- eilanden afgevuurd. Zij hadden maandag bekendgemaakt dat zij het nationalistische bombarde ment van zaterdag, waarbij een bewaarschool van een volkscom mune getroffen zou zijn, zouden vergelden. Volgens de nationalisten zijn enkele plaatsen op het eiland Quemoy zelf zwaar getroffen door het communistische bom bardement. De granaten, die de communisten woensdag hebben gebruikt, zijn van een zwaarder kaliber dan de Russische 152 mil limetergranaten, zo werd uit Quemoy gemeld. BUIIG. Na het passeren van een klei ne depressie die over een klein gebied een intensieve storm ver oorzaakte, is ons land nu geko men in een noordelijke lucht stroming. Hiermee wordt nu koude onstabiele polaire lucht aangevoerd, waarin buien voor komen. De temperaturen in deze lucht zijn een stuk lager dan de-temperaturen, die woensdag op verschillende plaatsen in het midden en het zuiden van ons land gemeten werden. In de zachte lucht, die daar toen korte tijd aanwezig was, werden maximum temperaturen van 9 graden gemeld. De noordelijke stroming wordt in stand gehouden door een langgerekt hogedrukgebied, dat zich van de Poolstreken af in zuidelijke richting tot het zee gebied ten westen van Ierland uitstrekt. Dit hogedrukgebied staat in verbinding met een an der hogedrukgebied, waarvan de kern ten westen van de Straat van Gibraltar ligt. De verbinding tussen deze twee ho- gedrukgebieden lijkt zo stevig, dat een doorbreken daarvan door een storing van het wes ten ven de oceaan de eerste paar dagen onwaarschijnlijk lijkt. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot donderdagavond. Lagere temperaturen. Enkele regen-, hagel- of sneeuw buien, afgewisseld door opklarin gen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen noord en west. In het noorden van het land iets hogere, in het midden en zuiden lagere temperaturen. ZON MAAN op onder op onder Jan. 8 8.47 16.47 7.34 16.33 9 8.46 16.48 8.23 1(.41 10 8.46 16.49 9.02 18.52 VRIJDAG 9 JANUARI Breskens Terneuzen ITansweert Walsoorden v.m. n.m. 1.29 1.52 2.04 2.27 2.44 3.07 2.54 3.17

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1