De Russische ruimteraket De verhouding tussen de V.S. en Latijns Amerika Regeringsmaatregelen in Frankrijk De toestand op Cuba Telegramwisseling van Chroesjtsjef en Adenauer De So wiet vice-premier Mikojan in New-York aangekomen TROUWWAGENS HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER MAANDAG 5 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 4567 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen De toestand in Mongolië. CYPRUS. De strijd in Algerië. SKIERS IN OOSTENRIJK VERMIST. salons jvbert* ITALIË EN TSJECHO-SLOWAKIJE SCHIPPERS Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel* advertenties)5 regels 1,Iedere regel nw* 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nnr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Het Russische nieuwsbureau ,.Tass" heeft meegedeeld, dat de vrijjdag gelanceerde ruimteraket de 370.000 km van de aarde naar de maan in minder dan 36 uur heeft afgelegd. Met een snelheid van 2,45 km per seconde is de raket de maan gepasseerd. Zij gaat een elliptische baan rond om de zon beschrijven als de eer ste door mensen gemaakte pla neet. Haar kleinste afstand van de maan is 7-500 km geweest. Zij zendt waardevolle wetenschappe- li^e gegevens naar de aarde. De ontvangst wordt echter slechter naarmate de afstand groter wordt en men verwacht niet over enkele dagen nog iets van de raket te vernemen. Zondagochtend om 10 uur was de raket 60.000 km van het cen trum van de maan en 422.000 km van de aarde verwijderd. De temperatuur op de huid van de raket en ook er binnen in was toen 10 a 15 graden Celcius. Zondagmiddag omstreeks vijf uur bereikte de raket een afstand van 474.000 km van de aarde, zo heeft „Tass" meegedeeld. De directeur van het Moskou- se planetarium, Viktor Bazikin, heeft meegedeeld dat alle gege vens over de ruimte die door middel van de raket worden ver kregen, wereldkundig zullen worden gemaakt. Minstens honderdduizend men sen in de Mongoolse volksrepu bliek zijn in opstand tegen de communisten, aldus heeft Li Yoeng Hsin, voorzitter van de commissie voor Mongolië en Ti bet van de nationalistisch-Chine- se regering, op een persconferen tie verklaard. In de drie laatste jaren zouden negentigduizend Mongolen terechtgesteld en hon derdtienduizend anderen gevan gen gezet zijn. De leiders van de Griekse Cy prioten hebben zondag in Nico sia een economische raad in het leven geroepen om de nieuwe be lastingmaatregelen van de rege ring van Cyprus te bestrijden. De nieuwe belastingen, die de vorige week zijn bekend ge maakt, zullen de prijzen van ben zine, brood en diverse andere ar tikelen hoger maken. De Britse regering verwacht dat deze be lastingen dit jaar circa 10 mil joen gulden zullen opbrengen. Men wil dit geld besteden voor de bestrijding van de Eoka, de Griekse verzetsorganisatie op Cyprus Jn een communiqué, dat zondag in Cairo werd uitgegeven, zegt het Algerijnse bevrijdingsleger dat er tussen 28 december en 1 januari in Algerië 433 Franse söMaten zijn gesneuveld en 189 gewond. In deze periode werden voorts twee Franse vliegtuigen neerge- sehoten, zeven treinen opgebla zen en 22 Franse legervoertuigen vernield. Itijf Oostenrijkse skiërs, van wie drie meisjes, zijn waarschijn lijk door een lawine bedolven, aldus heeft de Oostenrijkse poli tie zaterdag te Graz meegedeeld. Het vijftal wordt sedert een week in het Totesgebergte vermist. Zondagavond om 8 uur bevond de raket zich op een afstand van 510.000 km van de aarde en 180.000 km van de maan. „Tass" meldde later dat de Russische opsporingsstations het contact met de raket hadden ver loren tengevolge van de draaiing van de aarde. President Eisenhower heeft 'n gelukwens naar de Sowjet-Unie gezonden. In een verklaring wel ke aan de pers werd verstrekt zegt de president: De succesvolle lancering, als door de Sowjets bekend gemaakt, van een ruimte vaartuig dat dicht langs de maan zal gaan, betekent een grote schrede voorwaarts bij het pogen van de mens om in de onbegrens de ruimte door te dringen. De geleerden en ingenieurs die aan deze onderneming zijn verbonden komt alle eer toe en wij wensen hen geluk met dit resultaat. Naturellen bang voor de ruimteraket. Toen zij hadden gehoord dat de Russen een raket in de rich ting van de maan hadden afge schoten, bestormden duizenden bang geworden naturellen in Natal hun werkgevers met de vraag „wanneer zullen wij ster ven". Zij geloven dat de maan „aan de hemel hangt" en dat zij op de aarde zal vallen en iedereen do den als zij getroffen wordt door de raket. Reacties op de Russische maanraket. De Russen hebben twee enor me technische successen behaald zo schrijft de wetenschappelijke medewerker van „Paris Soir" in zijn blad. Zij hebben een raket gebouwd, die een snelheid kan ontwikke len nodig om de aantrekkings kracht van de aarde te overwin nen. Bovendien, aldus deze mede werker, blijken yy de baan nauwkeurig genoeg te heboen berekend om de raket op de maan te laten landen. Toegegeven moet worden, dat de Russen de krachtigste raket motor van de wereld bezitten. Dit is ook gebleken uit de uitlatin gen van enkele Amerikaanse technici, die kortgeleden ver klaard hebben dat de Russen hun proefnemingen hebben voltooid met een motor die een stuwdruk van 430 ton, twee en een half maal zoveel als het stuwdrukver- mogen van de drie motoren teza men, die voor de Amerikaanse „Atlas" zijn gebruikt, aldus de medewerker, die hieraan toe voegde dat de Russen op het ogenblik bezig zijn met de bouw van een raketmotor met een stuwdruk van 800 ton. De verder? Russische ruimte- plannen Radio-Moskou heeft in een voor Noord-Amerika bestemde uitzen ding in het Engels haar aanlei ding van de geslaagde lancering van een maanraket. verklaard, dat nu „voorbereidingen zullen worden getroffen om een expedi tie naar de maan uit te rusten, die daar observatoria en tussen stations voor toekomstige ruim- tevlüchteri zal oprichten. Amerika en de maanraketten. De Amerikanen «hebben tot op heden vier pogingen gedaan om een raket naar de maan te schie ten, twee ervan mislukten de andere kwamen tot ;rote hoogte. Br. Milton Eisenhower, broer van de president en deskundige in Latijns-Amerikaanse aange legenheden, heeft de president een rapport voorgelegd volgens hetwelk de onmin tussen de Ver. Staten en de landen van Latijns- Amerika nog ernstiger schijnt te zijn dan in 1953. Milten Eisenhower, die in aug. j.l. een reis door Latijns-Ameri ka heeft gemaakt, beveelt de pre sident aan de dictatoriale regi mes niet te steunen „ondanks de lijdelijke voordelen welke dit zou kunnen opleveren". Volgens een woordvoerder van het Witte Huis is de president het volkomen met de aanbevelingen van zijn broer eens. Volgens dr. Eisenhower zou eon politiek van voorbehoud ten aanzien van de dictators in La- tijns-Amerika de Ver. Staten de kans bieden om hun goede wil te tonen aan de volkeren die vij andig tegenover de regeringen van die landen staap. Wij moe ten dus een „politiek zonder on derscheidingen en omhelzingen" velgen ten opzichte van de dic tators, aldus de rapporteur, die overigens geen namen noemt. Dr. Eisenhower stelt de instel ling voor van een raod die zich in het bijzonder met de politiek van de Ver. Staten ten opzichte van Latijns-Amerika zou moe ten bezig houden en 'zou samen werken met ministet Dulles. De huidige politiële van de V. S., aldus dr. Milton [Eisenhower, is gebaseerd op een serie mis verstanden die voortkomen uit het feit dat wij echt goede bu ren willen zijn terwijl echter het volk dikwijls geen begrip heeft van de problemen en verlangens van onze buren en ajdus komen wij tct besluiten die door ons gewenste goede verstandhouding tegenwerken. doch vielen weer terug naar de aarde. De eerste Amerikaanse maan raket, gelanceerd op 17 augustus ontplofte na een vlucht van 77 seconden, vermoedelijk als ge- gevolg van een haperen in de brandstofaanvoer. De tweede, de „I ionier 1" die op 11 oktober de lucht inging, legde een derde van de weg naar de maan af, doch viel weer terug naar de aarde. De „Pionier 2", gelanceerd op 8 november, kwam niet hoger dan circa 1600 km, de „Pionier 3", ge lanceerd op 6 december, kwam bijna net zo hoog als de „Pionier 1" en viel eveneens terug. RUIMTEVAART Het Amerikaanse leger heeft zaterdagavond bekend gemaakt, dat spoed wordt gezet achter een project voor ontwikkeling van e?n raketmotor, die een zwaar ruimteschip in een baan om de aarde, de maan of zelfs de zon zal kunnen brengen. De druk van deze motor zou irca 700 ton bedragen en verkre gen worden door samenvoeging van een soort Jupiter-raketmoto- ren. Het legercentrum voor beproe ving van Redstone-raketten zal dit jaar proeven nemen met ra ketten, die een nuttige lading over grote afstanden kunnen ver voeren. Perfectionering van der gelijke raketten zou het op de duur mogelijk kunnen maken, dat troepen binnen enkele uren naar elk gewenst punt op aarde wor den overgebracht. (Advertentie). to kopwiMf jut cportt codttf markt 16 branwWjstTaat 9 ttfWUZM voor verzorgd kapwerk en ookvoor betere toilet artikelen KONINGIN TERUG UIT ENGELAND. Koningin Juliana en Prinses Margriet zijn zondagmiddag na een driedaagse visite aan Prin ses Alice, gravin van Athlone, in Engeland, teruggekeerd op het paleis-Soestdijk. Zij werden ge haald door Prins Bernhard, die zaterdagochtend zelf de Dakota naar Engeland vloog, waar hij landde op de R.A.F.-bases te Northolt. SPOEDIGE INDIENING ONTWERP WET DTJURTETOESLAG. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid a i. dr. L. M. Beel heeft medegedeeld voornemens te zijn de zeer spoe dige indiening te bevorderen van een ontwerp van wet duur- tetoeslag 1959, waarvan de in houd overeenstemt met die van de wet duurtetoeslag 1958. Hij heeft dit verklaard in ant woord op een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid de heei Van Thiel. Aanval van de M. R- P- In „Forces Nouvelles", een week blad van de M. R. P., heeft de se cretaris-generaal van deze bewe ging, Maurice René Simonnet, in een hoofdartikel de onlangs dooi de Franse regering genomen eco nomische en financiële maatrege len fel aangevallen. De politiek van economische expansie en van vooruitgang op sociaal en gezins- gebied wordt naar zijn mening door deze maatregelen in de waagschaal gesteld. De afschaf fing der bewegelijke loonschaal brengt, zo schrijft hij, mede, dat de lonen niet automatisch de stij ging der prijzen zullen volgen met als resultaat, dat de levens standaard van allen, die van de vruchten van hun arbeid leven, zal dalen. Ongetwijfeld moeten ei van de Fransen offers worden gevergd, zo concludeert Simon net. Hij vestigt er de aandacht op, dat deze politiek is voorbe reid door een comité, dat bestond uit bankiers, hoge functionaris sen en werkgevers, maar waarin geen enkele arbeider, boer of ver tegenwoordiger van de gezinnen zitting had. Dit riekt, aldus Si monnet, en dit is geen politiek, die gemaakt is door het volk of voor het volk, dit is niet onze politiek. Fransen hebben meer ver- trouwen in hun economische vooruitzichten. Uit het prijsverloop op de goud- ma:':t. te Parijs bleek zaterdag d: t er onder de Fransen thans meer vertrouwen in de vooruit zichten van de Franse economie bestaat. De goudprijzen bewogen .ich in dalende lijn en goudsta ven van een kilogram werden verhandeld tegpn 561.000 frank tegen 562.000 frank op 31 decem ber j.l. Ook de prijzen van goud stukken ondergingen een daling. Goudhandelaren voorspelden dat de prijsdaling deze week zal aan houden. Op de onofficiële wisselmarkt daalde de Amerikaanse dollar tot 491 frank van 493 op 31 dec. De notering lag hiermede onder de officiële wisselkoers. De activiteit op de effecten beurs te Farijs evenaarde vrij dag die van de beste dagen van 1957, voordat de recessie en de deflatie een remmende invloed gingen oefenen. FRANSE HERVORMINGEN De Franse regering zal hervor mingen in 't plaatselijke bestuur in Frankrijk invoeren, waardoor aan veel bureaucratie een einde zal worden gemaakt, zo heeft de Franse minister van Binnenland, se Zaken, Emile Pelletier, bekend gemaakt. Onder het decentralise- ringsprogram zullen de gemeen teraden grotere zelfstandigheid krijgen, vooral bij het besteden van de plaatselijke belastingen. Het reeds drie eeuwen oude stel sel van grondbelasting zal wor den herzien aan de hand van een nieuwe waardeschatting. Ook zal het bestuur op hoger dan plaatselijk nr eau worden ge wijzigd om het aan te passen bij de economische ontwikkeling van het land. Er zullen 25 administra tieve gebieden, elk met één pre fect aan het hoofd, worden inge steld. Voorts zullen gemeenten met gemeenschappelijke belan gen worden samengevoegd tot districten. Het rechtse blad „Aurore" lever de zaterdag kritiek op het besluit der regering om geen pensioe nen meer te betalen aan oud-strij ders die het pensioen niet nodig hebben. Volgens het blad zijn de pensioenen over het algemeen laag, zodat maar weinig geld met deze maatregel wordt bespaard, terwijl de symbolische waarde van de pensioenen zeer groot is. ORDER AAN AMERIKAANSE VLIEGTUIGBEMANNINGEN De bemanningen van Ameri kaanse vliegtuigen zullen instruc ties krijgen, die hun bevoegdheid geven alle verdedigingsmaatrege len te nemen, die zij nodig en ge schikt achten indien Sowjet-Rus- sische toestellen hun vrijheid van beweging boven internationale wateren blijven belemmeren, al dus is meegedeeld in een nota die door de Amerikaanse ambas sade te Moskou zaterdag op het Kremlin is overhandigd. Door de Amerikaanse regering is formeel de beschuldiging tegen gesproken dat een Amerikaans vliegtuig, dat op 7 november 1.1. boven dc Oostzee door Russische toestellen werd aangevallen, te voren het vuur op de Russische toestellen geopend zou hebben. De nota is een antwoord op de Russische nota van 15 november waarin de aangehaalde beschul diging was vervat. Kolonel Eugenio Cantillo, lei der van de militaire junta waar aan de gevluchte president van Cuba, Batista de macht had over gedragen, is onder arrest ge steld. Een krijgsraad van de strijd krachten van Fidel Castro heeft 5 officieren van Batista ter dood veroordeeld, omdat zij verant woordelijk waren voor de lucht aanval op Santa Clara, die veel mensenlevens heeft geëist. De vonnissen zijn donderdag door de kogel voltrokken, aldus werd za terdag te Havanna vernomen. Eén van de terechtgestelde of ficieren, lt.-kolonel Casillas, was de garnizoenscommandant van Santa Clara. Urrutia heeft zaterdagmiddag in de universiteit van Santiago de Cuba kabinetsleden beëdigd en Fidel Castro tot presidentieel ge delegeerde voor de strijdkrach ten benoemd. Beiden bevinden zich thans aan het hoofd van een gemotoriseer de kolonne op weg naar Havan na, een afstand van 700 km. De opstandelingen die zich reeds in Havanna bevinden en daar een warm onthaal vonden, formeerden intussen veiligheids brigades als steun voor de mili tie bij de handhaving van de openbare orde. In de straten is weer vrij verkeer zonder speciale passen mogelijk. Het nieuwe kabinet, waarin voorzitter Agramonte van de orthodoxe oppositiepartij minis ter van Buitenlandse Zaken is, telt zeven ministers. Ook de nieu we bevelhebber, kolonel Rubido, en de commandant van vloot, po litie en president van het opper- gerechtshof werden beëdigd. Het programma van Urrutia omvat vele sociale hervormin gen maar geen naasting of con fiscatie van buitenlandse eigen dommen, zo heeft een gemachtig de van Castro in de Verenigde Staten verklaard. De grondwet telijke vrijheden worden her- steid, de universiteiten heropend, bouw, van goedkope woningen, ontwikkelingsprogramma's voor landbouwgebieden, ontwikke lingsprogramma voor de indu strie en sociale zekerheid, instel ling van een regelingscommissie onder Batista's geconfisqueerde landerijen en een nieuwe regeling voor de Havannase speelhuizen. Urrutia heeft afgekondigd dat voortaan de president en minis ters niet meer met „excellentie" betiteld moeten worden maar met „burger president" en „burger minister'. Bij de beëdiging van zijn kabi net heeft Urrutia in een toe spraak als zijn mening te kennen gegeven dat het gedaan moet zijn met alle tyrannen van Amerika. Hij had reeds maatregelen ge troffen om de presidenten van Nicaragua en de Dominicaanse Republiek voor de Verenigde Na ties en de organisatie van Ame rikaanse landen te laten laken wegens hun verkoop van wapens aan Batista. Ook moet er een eind komen aan de dictatuur in Paraguay, al dus de voorlopige Cubaanse pre sident. VERKLARING VAN C'ASTRO Dr Fidel Castro heeft in een gesprek met een correspondent van de „Chicago Tribune" ge zegd, dat hij niet met communis ten samenwerkt. Tegen de Ame rikanen, die Batista wapens heb ben geleverd, koestert hij geen wrok. Hij beschouwt het als zijn voornaamste taak de vrede te verstevigen en nieuw bloedver gieten te voorkomen. De algemene staking in Havan na zal hij niet opheffen vóórdat alle wapens in het militaire De Sowjetrussische premier Chroesjtsjef en de Westduitse kanselier Adenauer hebben nieuwjaarstelegrammen gewis seld waarin zij zeggen te hopen dat de betrekkingen tussen hun landen zich ten gunste van de wereldvrede zullen ontwikkelen. In het door Chroesjtsjef en president Worosjilof verzonden telegram wordt gesproken van de overtuiging dat in het nieuwe jaar nieuwe pogingen zullen wor den gedaan ter oplossing van de kwesties waarbij het Duitse volk ten nauwste betrokken is en „bo venal pogingen om tot het slui ten van een vredesverdrag met Duitsland te komen in het belang van vermindering van internatio nale spanningen en versterking van de vrede". Ook Chroesjtsjef en de Britse minister-president, MacMillan. hebben nieuwjaarsboodschappen gewisseld, aldus is zaterdag avond te Londen bekendgemaakt. De Russische premier zei onder meer te hopen, dat in het nieuwe jaar een" groot deel van de be zorgdheid van de mensheid voor het lot van de komende genera ties zal worden weggenomen. Dit dient te geschieden door de ge meenschappelijke inspanning van alle landen en in het bijzonder van de grote mogendheden. Een Russische ingenieur heeft een motor met inwendige verbran ding geconstrueerd, die 390 gram weegt en anderhalve pk kan ont wikkelen. hoofdkwartier van die stad aan het nieuwe bewind zijn uitgele verd. Santiago zal de voorlopige hoofdstad blijven. Het was de bedoeling, aldus Castro, dat het regime van Batis ta zonder een schot zou vallen op 31 december. De zaak was in de war gestuurd door generaal-ma- joor Cantillo, die uitstel vroeg en in de ochtend van 1 januari zelf het bewind overnam. Hij liet toe, dat Batista en zijn medewerkers vluchtten. (Cantillo bevindt zich op last van Castro in arrest). Castro zei dat hij binnen drie we ken het gehele leger tot onvoor- waaidelijke overgave had kunnen dwingen. De voorlopige president, dr Ur rutia, kende hij als een man van democratische beginselen. Hij zou zich geheel naar diens beleid richten. Cubaanse ambassadeur in Nederland bepaalt zijn hou ding. De ambassadeur van Cuba in Nederland heeft zijn houding be paald tegenover de gebeurtenis sen in zijn land. Tegenover het A.N.P. heeft hii de volgende ver klaringen afgelegd: „De 26 juli- beweging, die sinds twee jaar strijdt voor de overwinning van de vrijheden van de democratie in Cuba, heeft zojuist overwon nen na een lange en bloedige strijd geleverd te hebben, die be slissend werd voor 't regiem. De heer Rafaël Montoro, ambassa deur, en de heer Julio Kouri, handelsattaché in Nederland, wensen hun volledige instemming te betuigen met de instelling van de revolutionaire junta, die sinds zondagmiddag de macht in han den houdt in Havanna". De Scwjet-vice-premier Mikojan is zondag per vliegtuig in New York aangekomen. Hij werd op het vliegveld verwelkomd door een vijftiental leden van de Sow- jet-ambassade in Washington en de Sowjet-afvaardiging bij de Ver enigde Naties, onder leiding van ambassadeur Mensjikof en de per manente Sowjet-vertegenwoordi- gei bij de Volkerenorganisatie, Arkadei'. Toen Mikojan, zwaar bewaakt door een veertigtal politiemannen in uniform en agenten van de Amerikaanse en Russische veilig heidsdienst, it stationsgebouw van het vliegveld verliet, riep een tiental Plongaarse vluchtelingen, die zich in de buurt hadden opge- steld, „rode moordenaar." Zij droegen borden met de leu zen „Mikojan, ga naar huis", „We kennen jouw soort," „Geen Ber- iijn," ..Geen bezoek van Chroes jtsjef." In een kort gesprek met de pers direct na aankomst, zei Mikojan dat hij „met vakantie" was en dat zijn bezoek niet officieel was. Mikojan zei voorts, dat het hem zeer zou verheugen als hij pre sident Eisenhower zou kunnen spreken. Hij bracht de „beste nieuwjaarswensen van het Sow- jet-volk voor de Amerikanen" over. Verder verklaarde hij bereid te zijn verschillende onderwerpen met de Amerikaanse regering te bespreken. Een vast programma voor zijn „vakantiebezoek" heeft hij buiten enkele afspraken niet. Hij is de gast van de Russische ambassadeur. OOK NEDERLAND ZEGT DE INTERNATIONALE WALVISCONVENTIE VOORWAARDELIJK OP. Nu de Noorse regering de in ternationale walvisconventie voorwaardelijk heeft opgezegd is de Nederlandse regering van me ning dat de conventie weinig be tekenis meer heeft. Zij heeft het Noorse voorbeeld dan ook ge volgd. Deze voorwaardelijke op zegging wordt op 30 juni 1959 van kracht, tenzij vóór die da tum overeenstemming wordt be reikt over de zogenaamde quote ring der verdeling van het totaal van de vangstlimiet. Alvorens haar besluit onher roepelijk te doen worden zou de Nederlandse -ï'egering nl. niets willen nalaten, wat tot oplossing van de hangende problemen zou kunnen bijdragen, zo deelt de voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening aan het A.N.P. mee. Indien eerV dergelijke oplos sing vóór 30 jüni 1959 bereikt kan worden zal de Nederlandse rege ring de aangekondigde opzegging ongedaan maken en haar ver plichtingen volgens do conventie naleven. De betrekkingen tussen Italië en Tsjecho-Slowakije zijn weer genormaliseerd nadat de Tsjechi sche regering beloofd had een „geheime zender" (die volgens de Italianen tendentieus nieuws uit Rome naar Praag seinde) uit haar legatie ih Rome te verwij deren,. Hierna had Italië de be noeming van de nieuwe Tsjechi sche gezant ;in Rome goedge keurd. Hedenavond om 6 uur zal hij een onderhoud hebben met minis ter Dulles. Mikojan is later per auto naar Washington vertrokken. (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Tclef. 2568 OPKLARINGEN In de polaire lucht die geduren de het weekeinde met noordwes telijke winden over Nederland aangevoerd werd, kwamen buien voor die in het oosten van het land, met name in zuid-Limburg, een tiental cm sneeuw oplever den. Elders in het land viel br minder en smolt de sneeuw in de loop van de dag tijdens opklarin gen grotendeels weg. In zuid Lim burg was dat niet het geval en kwam het kwik in de middag maar nauwelijks boven het vries punt uit. Een rug van hogedruk die hu over Engeland naar het oosten trekt zal de buiigheid vandaag zeer doen verminderen. De opkla ringen krijgen de overhand. Dat heeft, waar dit 's nachts reeds het geval is een afkoeling tot ge volg met daarna een koude och tend. Een kleine storing boven Denemarken houdt de wind nog in de noordwesthoek en verhin dert een snelle afneming van de windkracht. In de kustprovincies is tengevolge van de aanvoer van lucht over het betrekkelijk war me Noordzeewater liet tempera- tuurniveau verscheidene graden hoger dan in het binnenland. Wat een storing ten westen van Ier land voor het weer bij ons gaat betekenen is thans nog niet te zeggen. Over Jan Mayen, tussen Scandinavië en Groenland, wordt zeer koude polaire lucht met stormachtige winden naar het zuiden gevoerd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot maandag avond. Afnemend buiig Opklaringen, maar ook plaatse lijk enkele buien, vooral in het noorden van het land. Matige en aan de kust af en toe nog krach tige tot harde wind tussen zuid west en noordwest. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als gisteren. ZON MAAN op ondei op ondei Jan. 5 8.48 16.43 4.18 13.49 6 8.48 16.44 5.30 14.35 7 8.47 16.45 6.37 15.30 DINSDAG 6 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 11.06 11.25 11.41 0.21 12.40 0.31 12.50

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1