Denk om uw waterleiding! Confrontatie Sunil wast stralend wit... enu Een combinatie voor alledag I )WC <U \jl(MW U kunt niet alles weten! met de werkelijkheid H WITTER DAN DE WITSTE POES en spaart uw linnenkast Eetgerei in vroeger tijden Hier is met Sunil gewassen.dat hemelsblauwe Sunil, waarin al 't wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs vergeten, met Sunil hebt u min der waswerk, minder te wrin gen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet .blijft alles veel langer nieuw, ook de wasmachine en wringer varen er wel bij! van de week DE VRIJE ZEEUW 5 "N Advertentie HANDIGE HANDEN AFTAPPEN IS BETER DAN REPAREREN Hoewel wij het weer tot dusverre nog mee hadden en wij over de temperatuur in december niet mochten kla gen. zal in januari ongetwijfeld de vorst zijn intrede doen cn dan moet de waterleiding tijdig beveiligd zijn tegen stukvriezen. Water bevriest, voorzover er geen andere stoffen zoals b.v. zout in zijn opgelost, bij een temperatuur van 0 C. Hoe komt het, <lat een buis ■stuk vriest? Alle stoffen hebben de eigenschap btf verwarming uit te zetten en bij afkoeling in te krimpen. Water maakt op deze algemene regel een uitzondering. Water bereikt hij 4 C. zijn grootste diclit- 1IOE TE VOORKOMEN Wij zullen ons bepalen tot de vraag hoe en wat kunnen wij doen om bevriezing te voor komen. Op die plaatsen waar de pijpen het meest voor bevriezen in aanmerking komen, dient men ze zoveel mogelijk te be schermen tegen de koude. Dit kan men doen door de pijpen die langs buitenmuren lopen „warm" aan te kleden. Wol is een slechte warmtege leider. het houdt de ontwikkelde (liehaams)warmte tegen, dus is het raadzaam ongunstig gelegen waterleidingsbuizen er mede in te pakken. Wikkel er dus wol omheen en bindt het vast met ijzerdraadjes of touwtjes- Goed koper is echter de pijpen te om wikkelen met papier, b.v. oude kranten of closetpapier. Maak een dik omhulsel van dit papier, maar plak het niet vast aan de buizen, want door vocht lost plak sel spoedig op en dan laat de verpakking ook los. Dus niet plakken maar vastbinden. Zoek dus de plaatsen op waar bevriezing het eerst kan plaats vinden, vul de ruimte, die daar mogelijk mocht zijn, op met oud papier, hoe meer hoe beter, als de buizen er maar warm inge pakt zitten. AFTAPPEN. Men afdoend middel is echter: iaat dez buizen leeg lopen nadat de hoofdkraan is afgesloten, maar zorg er voor dat het zich In de huizon bevindende water ook werkelijk weggelopen is. Dat kan men doen door het aftap kraan ie te openen en het water in een of andere bak op te van gen. Om dit weglopen van bet water te bevorderen, dient men alle waterkranen in huis open te zetten, waardoor het water ge legenheid krijgt uit le stromen. In de put, waarin de hoofd kraan zich bevindt, zit bet af tapkraantje, maar b.v. op boven woningen kan dit wel eens moei lijkheden opleveren, omdat de benedenwoning bewoond wordt door een ander gezin, dat niet of 1c laat gedacht beeft aan afslui ten van de hoofdkraan. Daarom ls het aan te bevelen, op deze lieid, dat wil zeggen, dat liet bij verdere afkoeling begint uit te zeiten. Na bevriezing neemt dit water dus een grotere ruimle in dan daar voor. Het water, dat in de buis in ijs verandert., wordt ook iets dikker en het oefent daardoor een druk uit op de binnenwand van de buis en die druk is zo groot dat de daardoor veroorzaakte span ning tot gevolg zal hebben dat de buis barst. bovenwoningen een afzonderlijke tussenkraan te laten aanbrengen, zodat de watertoevoer kan wor den afgesloten. Deze bovenbe woners kunnen dan zelf het wa ter ruimte geven voor het stollen door het openzetten van alle zich in die woonruimte bevindende kranen. VERGEET HET TOILET NIET. Denk ook om de stortbak van de w- c. Trek deze door voor ge naar bed gaat. Moet het toilet 's nachts toevallig weer eens ge bruikt worden, open dan het af- sluitkraantje even, laat de bak vol lopen, sluit daarna het kraan tje weer, trek door en ge houdt alles schoon en de kans op be vriezing is voorbij. Voor bovenbewoners geldt nog de raad: tref met uw beneden buurman een regeling om bij on geveer 2 graden vorst de water toevoer af te sluiten, maar denk er daarbij om, dat afsluiten geen zin heeft als alle leidingen niet geheel leeg zijn. Er staat dan weliswaar geen druk op de lei ding. maar niettemin zult u dat de volgende morgen wel bemer ken als buurman de toevoer op het afgesproken uur weer open zet. Voorkomen is heter dan gene zen, en de loodgieters hebben bij of na strenge vorst veelal hun handen vol, dus bestaat de moge lijkheid, dat hij u niet direct kan helpen en dan zit u al die tijd zonder water. ALS HET LIEVE LEVEN BEGINT. Zodra de vorstperiode is afge lopen, begint pas het gevaar voor springen van de buizen groot te worden. De buis was reeds wat uitgezet door het ijs en nu dit be gint te ontdooien, zet het altijd nog iets uit, waardoor men op een gegeven ogenblik het beken de sissen kan horen. Op plaat sen, waar de buis reeds was ge barsten, wordt liet ijs o;ngezet in water en „het lieve leven" is be gonnen. Sluit zo spoedig mogelijk de watertoevoer af, laat de, leidin gen geheel leeg lopen en soldeer de buis als u dat zelf kunt, maar kuntu dat niet, roep dan de lood gieter. Kunt u de hoofdkraan niet bereiken, sla dan de buis onder het lek plat. (Nadruk verboden.) 0 Een in de „feestweken" ver speelde vrije halve dag moet uw werkgever u vergoeden tussen 5 januari en 1 februari. Hij moet biervan kennis geven door ophanging van een ge schrift naast de arbeidslijst. Der 1 januari moogt u op uw bromfiets in dc bebouwde kom slechts een snelheid be reiken van hoogstens 30 km per uur. Schutbladen van ziekencou- ponboekjes ook al zijn deze niet geheel opgebruikt, meo- ten zo spoedig mogelijk na 4 januari 1959 worden ingele verd bij de bedrijfsvereniging. Hiervoor in de plaats komen periodieke werkgeversverkla ringen. Dit geldt ook voor huisvrouwen, die huishoude lijk personeel in dienst heb ben. Een spons van schuimplastic kookt u uit in zeepsop en spoelt u na in azijnwater. Geel geworden heften van echt ivoor kunt u weer blank krijgen door (alleen de hef ten) in een oplossing te zet ten van een 3 waterstof- peroxyde. Behandeling zal wellicht eens herhaald moe ien worden. Het polijsten van dergelijke heften geschiedt met poetspommade. Met gewone! koperpoets kunt u ook uw onafbrandbare baard prachtig schoonmaken. Goed uitwrijven met een wol len of flanellen doek. Vlekken ontstaan door poets extract kan men doorgaans gemakkelijk verwijderen met een beetje benzine, als u er maar om denkt dat benzine brandgevaarlijk is- Een blouse van goudhroeaat, welke gekreukt is, kunt u weer goed krijgen door deze een paar dagen buiten te han gen. liefst ook 's morgens bij dampige lucht. Daarna aan de binnenkant opstrijken met 'n niet te warm strijkijzer. (Nadruk verboden). OPVOEDING. .ET is een verdrietig Nelleke, die thuis komt. En ze is s morgens nog wel zo blij cn triomfantelijk naar de kleuter school gegaan, omdat Sinterklaas voor dc eerste keer dit jaar wat in haar schoentje had gereden. •Wat is er poesje?" vraagt mammie bezorgd als ze dc dikke tranen in de ogen van haar doch tertje ziet. Bij moeders vriendelijke toon komt de stroom van tranen pas recht los. ..Gerda zegt. dat de vader en moeders de din- gen in de schoontjes leggen en dat Sinterklaas niet eens bestaat. Haar moeder heeft het haar zelf verteld", snikt het kleine ding. Boosheid vlamt in moeder op. Boosheid omdat een ander kind zich geroepen heeft gevoeld, de kleintjes eens even in te lichten en daarmee haar Aelleke verdriet en verwarring heeft gebracht. Gerda is een kind uit de straat, met wie Nelleke wel eens naar huis loopt. Gerda is acht jaar en op do grote school natuurlijk. Maar is het daar om nodig, dat ze Als Nelleke 's middags boven met haar poppen speelt en moeder Gerda in de straat ziet, roept ze haar ter verantwoording- ..Luister eens", zegt ze. ,,Ais jij groot genoeg i nt om te weten, dat sinterklaas niet bestaat, dan moet je ook groot genoog zijn om te weten, dat je daar niet met kleine kinderen over praat, z.eg maar tegen ie moeder, dat ze je dat erbij o moeten verteilen, toen ze je erover inlichtte, dat do vaders en mopders de dingen in de schoen- '|es van de kinderen leggen". Neiieke's mammie heeft haar hart gelucht en daar is ze blij om, want het zat haar lelijk dwars, le zaak is hiermee echter niet afgelopen, want ,.er Ka at de telefoon. Gerda's moeder is aan de lijn. Geprikkeld klinkt haar stem: „TT hpbt he tol. ,ccn standje gemaakt, maar u had het tegen mij kunnen zeggen, want inderdaad heb ik Gerda ingelicht, omdat ik geen zin meer had in die schoenenzetterij zo lang voor de tijd". „Dat is uw zaak, maar u had Gerda erop moe ten wijzen, dat ze haar mond houdt tegen de kleintjes en hun geloof in Sinterklaas spaart". ..Vindt u dat? En ik vind, dat u uw kinderen niet zo vroeg hun schoen moet laten zetten. Daar is de hele buurt liet over eens en we moeten maar eens afspreken, dat alle kinderen in de straat tegelijk mogen beginnen, hun schoen te zetten, dan kan de een de ander de ogen niet uitsteken al weken van tevoren!" Dit laat Neiieke's mammie niet op zich zitten. „Denkt u, dat ik me door wie ook zal laten voor schrijven, wanneer mijn kinderen hun schoen mogen zetten? Moet er missehien ook nog ver gadering over belegd worden, wat voor cadeau tjes ik ze geven mag op 5 december?" Dc twee dames zuilen elkaar dc eerste weken wel niet aankijken. Beide moeders voelen zich diep gepikeerd. Beiden nemen ze het voor hun eigen kind op cn gaan ze van hun eigen stand punt uit. Beiden zullen ze wel ten dele gelijk en ongelijk hebben- Maar toch valt cr iets uit te leren voor andere ouders. Wanneer wij kinderen hebben, die de leeftijd bereikt hebben, om ingelicht te worden over de legende van Sinterklaas, laten we dan een beroep op hen doen, om dit geheimpje te bewaren tegenover jon gere kinderen, die nog wel in 't sprookje geloven en voor wie het een hittere te leurstelling is, onvoorbereid met de wer kelijkheid geconfronteerd te worden. Neem meteen het .voordelige reuzenpak HET VOORLICHTINGSBUREAU VOOR DE VOEDING MELDT DOORGAANS vragen wij ons niet af, hoe men in ons land in vorige eeuwen de spijzen en dranken opdiende. Alleen bij het bekijken van schilderijen cn prenten van vroeger valt het ons welccns op, dat een gedekte tafel van weleer cr anders uitziet dan een uit onze dagen. Dat er geen plastic bestek of roestvrij stalen messen op voorkwamen, valt te verwachten. Maar wist U, dat ook poreeleinen serviesgoed van betrekkelijk jonge datum is en pas sedert onze handelscontacten met de Oost in gebruik is gekomen (Nadruk verboden). MARCELLE. Tn dc Middeleeuwen bedien de men zich met tinnen of hou ten lepels en vorken uit tinnen, aat'dev erk of houten schalen. De aanzienlijken lieten bij feestelijke gelegenheden op scheppen uit zilveren en/of gouden vaatwerk. Ook dc bor- den waren van tin, aardewerk of hout gemaakt. Zeer een voudig waren de broodborden of broodtailloren -dikke sne den roggebrood, die als bord dienst deden. Een gemakkelijke oplossing voor het afwas- en oud-brood-problesm: na dc maaltijd werden deze brood- borden, die wel smakelijk met vleesjns doordrenkt geweest zullen zijn, aan de armen ge geven of voor de honden op de grond gegooid. (De armen be hoefden zich overigens niet al leen met resten brood tevre den te stellen. Heel vaak stond op tafel of op een buffet een schaal of korf, waarin allerlei voedsel voor hen werd gedepo neerd). Evenals de broodbor- den waren de borden veeleer plankjes dan echte borden. In teressant is, dat op sommige scholen in Engeland, waar men sterk aan traditie hecht, de broodmaaltijd nu nog wol van plankjes gegeten wordt. Tot in de 17e eeuw treffen we op het platteland de hou ten borden aan; de stadsbe volking gebruikte meer aarde werk of tin. Het was, ook in voorname kringen niet onge woon, dat niet iedere gast een eigen bord had, maar dit, even als beker of glas, met 'n tafel genoot moest dolen. In de 18e eeuw zelfs werd dit nog heel normaal gevonden en zagen velen er geen reden voor dit te veranderen. Veelal wordt gemeend, dat glaswerk pas betrekkelijk laat gebruiksartikel werd. Uit op gravingen blijkt echter, dat in ons land in de 6e eeuw al uit glazen werd gedronken. Ver moedelijk werden zij alleen te voorschijn gehaald voor het nuttigen van edeie dranken. Bier werd geschonken in aar dewerkkommen met een of twee oren of - sedert de vroege Middeleeuwen - uit tinnen be kers met één oor. Bierglazen werden pas in de loop van dc vorige eeuw algemeen. Koffie- of theekopjes zoe ken we tevergeefs op de Mid deleeuwse, 16e en 17e eeuwse tafel van de burgerij. Thee, koffie en chocolade waren hier tot in de 17e eeuw vrijwel on bekend en mochten aanvanke lijk, na veel tegenwerking van hogerhand, alleen maar bui tenshuis worden genuttigd. Om de geur en het aroma zo lang mogelijk te behouden werden deze dranken wel ge serveerd in kommetjes of kop jes met een dekseltje. Vermaningen en wijze lessen over tafeletiquette zijn al zeer oud: hoe een dame of heer wel en niet mocht eten werd nauw keurig vastgelegd. Wij zouden echter vreemd opkijken als een aanzienlijke dame uit de Mid deleeuwen bij ons te gast was: zij at namelijk de vaste spij zen zonder blikken df blozen met haar mes of met haar vingers; lette er echter wel op, dat de vingers niet verder dan het eerste kootje in de schaal grepen. Vorken werden wel gebruikt voor het opscheppen, om vlees vast te houden bij het snijden cn in de keuken, maar als tafelgerei waren zij onbe kend. Het zou tot het einde van de 18e eeuw duren voordat zij algemeen aan tafel werden gehanteerd. De lepel was al duizend jaar eerder bekend als eetgereedschap. Waarschijn lijk had hij toen echter meer de vorm van een nap aan een steel dan van de ons bekende eetlepel. De Middeleeuwse eet- en pollepels in de burgerhuis houding waren van hout of tin gemaakt, bij de aanzien lijken waren de eetlepels ook wel van goud of zilver. Ook de lepel moest vaak met een tafel genoot worden gedeeld. Het speciale tafelmes is evenmin als de vork lang in gebruik. Aan de disgenoten werden geen messen verstrekt bij het dekken: iedere gast bracht zijn of haar mes mee. (Ook nu nog schijnt dit in som mige streken van ons land ge woonte te zijn). Voor het snij den gebruikten de cdelljeden hun korte zwaard en de dames hadden kleine messen in mooi bewerkte scheden. Pas onge veer tweehonderd jaar geleden werden messen speciaal voor tafelgebruik gemaakt. Al had men vroeger minder eetgerei dan tegenwoordig, het onderhoud ervan kostte veel tijd en moeite. Er zal dan ook wel niemand zijn, die het be treurt, dat al het tinnen en houten gerei het veld geruimd heeft voor de weinig warm aandoende maar minder be werkelijke en zeker hygiëni scher materialen van tegen woordig. De eerste week van januari is een echt moeilijke week! We zijn allemaal danig uitgetroefd na al die feestmaaltijden die we moesten samenstellen en klaar maken, zodat er beslist niet veel animo is te bespeuren om al weer dc potten en pannen ter hand te nemen! En daarbij heb ben we dan ook nog met 't feit te maken dat we ons de feest dagen toch allemaal een beetje vergaloppeerd hebben en onze portemonnaie nu leger is dan hij eigenlijk hoorde te zijn! Toch moet er worden gegeten en waarom zouden we die eer ste saaie weken van januari, waarin we de terugslag van de Kerst- en Nieuwjarsviering nog voelen, niet wat opvrolijken met goedkope en toch lekker sma kende gerechten! Zoals bijv. de volgende: ZONDAG: Kop bouillon van blokje met stukjes toast; ver scholen eieren koud in plak ken gesneden en versierd met takje peterselie: Brusselslof- sla, aardappelen, koffie- schuim. MAANDAG: Stoofschotel, kool, aardappelen, kaas; yoghurt (tutti frutti in de week zet ten). DINSDAG: Spaghetti, tomaten- ragout, gefruite uien; tutti frutti. WOENSDAG: Spaghettirolletjes spruitjes, aardappelen; stoof- peertjes. DONDERDAGCasseler rib, zuurkool, aardappelpuree; vanillevla met rest stoofpeer- tjes. VRIJDAGCapucijners met spek, aardappelen, appel moes; havermoutpap. ZATERDAGCapucijnersoep; griesmeelsoufflé met gember. RECEPTEN: Koffieschuim: 1 l melk, 2 lepels koffie-ex- tract, 1 pakje vanillesuiker, 2 lepels suiker, 2 eieren, 2 le pels maizena. De maizena en eidooiers met koude melk aanmengen. De rest van de melk koken en al kloppende bij de aangemeng de maizena gieten. H Geheel op 't vuur onder voortdurend kloppen even na laten binden en er van 't vuur af voorzich tig 't stijfgeslagcn eiwit door scheppen. Garneren met waaierbiscuits of lange vin gers. Spaghetti-rolletjes. Plakken ham dik met ge raspte kaas bestrooien; de gaar gekookte spaghetti (over van de vorige dag) opleggen tot ongeveer dc dikte van een croquette verkregen is, de ham eromheen rollen, 't rol letje door ei en paneermeel halen en in roomboter in de koekepan goudbruin bakken. Alle soorten ALBUMS N.V. Ka P. J. V. d. SANDE KLEDING voor alledag ia iets waarvan we niet genoeg in onze klerenkast kunnen hebben hangen. Vooral de jongemeisjes die op een kan toor of dergelijke werken, willen nogal eens wat an ders dragen, want elke dag hetzelfde gaat vervelen, ze ker wanneer je veel onder de zelfde mensen verschijnt Toch is bij velen het bud get voor kleding niet zo groot, dat daar allerlei fraaie kleding voor gekocht kan worden en over vol doende afwisseling beschikt kan worden. Daarom doet men er verstandig aan, met de kleding efficiënt te han delen. Rokjes en blouses be hoeven niet duur te zijn en met enkele stuks kunnen we tientallen combinaties maken, waardoor het steeds lijkt of we een geheel ander ensemble dragen. Het model op onze illustra tie draagt zo'n leuke combi natie voor alledag. Het is 'n leuk verticaal gestreept wol len rokje, waarop een gezel lige lekker warme wollen jumper wordt gedragen. Op zo'n rokje kunnen we ook iets anders dragen, zodat alle blouses en vestjes aan de beurt kunnen komen, ter wijl de gezellige jumper een andere keer weer op een ef- 'en rokje een heel ander ef- "ect geeft. Het is heel een- oudige maar toch leuke leding, echt geschikt voor werk. (Nadruk verboden).

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 5