Wat zal de toekomst brengen? <2>r. 3£oll )NGE KERKDIENSTEN iep i China t artsen en enartsen O, NEDERLANDSE MAAGD, HET laatste belangrijke politieke gebeuren in ons land was de kabinets crisis, veroorzaakt door een hevig meningsverschil over het al dan niet verlengen van de beperkingen, die wij ons indertijd oplegden. Ieder weet ondertussen uit de mond van prof. Beel, dat dit niet de wezen lijke oorzaak van het ontstaan van de kabinetscrisis is geweest, want vele andere factoren zijn mede aanleiding geweest tot het gebeurde. De P. v. d. A. verklaarde onomwonden, dat zij niet bereid is zitting te ne men in een nieuw te vormen kabinet. Voor de zondag Auto tegen boom Opdracht voor drie Esso mammoeth tankers van 73.000 dw ton bij Verolme g 3 januari 1959 AXEL ir tijd zouden meer dinese en 22.000 Ti- daten zijn gesneu- eiing is afkomstig urnalisten, die tot i Tibet zijn doorge- euwjaarsboodschap it Man Tse Toeng Oalai Lama en de ma verklaard met communistische lien samenwerken plotten en sabota- de imperialistische 'n halt, toe te roe- llen zij zich verzet- reactionaire in Ti- eze boodschap, die n een uitzending ■king werd voorge- gmiddag 12 uur tot end 8 uur wordt de rtsen waargenomen P. J. Nijsten. Tel. geopend: Hamann, 59. agavond 8 uur tot 12 uur wordt de dierenartsen voor Gent en Zaamslag door: D. de Put- Tel. 488. ESTELIJKE 'VER BERLIJN. ington Post" heeft reven dat de Wes- >ordnota's op het Drst.el over Berlijn vreedzame oplos- De nota's bevat- genvoorstellen die in aanvaarding in aldus het blad. litse ambassadeur Krol], zal maan- antwoordnota op voorstellen over Russische rege- i stellen, zo is te :emaakt. taties van n in de V.A.R. Iten van de V.A-R. loop van Nieuw- t een bliksemsnel etie de kracht ge- kleine, doch luid- ïmunistische par- zo hebben waar- •o verklaard. zouden circa 100 zijn gearresteerd van hef aantal le- artij en in Sy- heeft de Sow jet- gereageerd op de- Cairo werd door ionalisten meege- anti-communis- let gevolg is ge- een onverwachte ie aanval op het ionalisme. communistenlei- Bakhdash zou in eiroet een mani- laten publiceren, dige regering van Ie door haar afge- rische hervormin- d worden. Egypte zijn voorts tegen de regering op de universitei- nascus en Cairo unistische st.uden- rd tegen nationa- verkiaarden de ionalisten. chrikkelijke uwman. bioloog Godwin ngs een studiereis lalayaketens ten Nepalese hoofd- oe heeft, gemaakt, an de Nepalese re- op 28 november Yeti („verschrik- 'man") heeft ge- een vreemd ge- grot, waarin zijn nachtte, had Ci- buiten begeven, ij op een afstand een mannelijk eer 1.70 lang on- en een rots naar ken. Toen Ciapi gehaald had al verdwenen. De gen vond men buiten de grot een mens leken. branden ilifornië bosbranden heb- in de omgeving les meer dan 80 gelegd. De po- dat de branden Meer dan 4000 in de loop van reigde huizen ver- de dag de wind uur verminderde •ste van hen naar Zaterdag 3 januari 1959 DE VRIJE ZEEUW (Advertentie) HET NIEUWE JAAR IN HET TEKEN VAN DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Nu is er door een beslissing van H. M. de Koningin een belangrijke wijziging in de situatie gekomen. Er zal nu niet met de verkiezingen gewacht worden tot 1960, doch Hare Majesteit zal de Tweede Ka mer ontbinden en in het voorjaar van 1959 zullen er reeds verkiezingen plaats vinden voor de Tweede Kamer. Tot die tijd zal een tijdelijk kabinet onder min.- president Beel de zaken lopende houden. De Partij van de Arbeid krijgt nu geen gelegenheid in de oppositie te gaan en tot de komende verkiezingen zal de politieke barometer op besten dig staan. Buiten de regeringskringen echter zal die barometer storm aanwij zen, want alle grote partijen begrijpen, dat de vervroegde verkiezingen van 1959 van groot belang zijn. En zij zul len trachten de maximum winst uit het vuur te slepen. Zware strijd in zicht. In de eerste maanden van 1959 mogen wij dus een verhoogde politieke activiteit verwachten, die vermoedelijk zal culmi neren in een strijd, zoals wij die in ons rustige vaderland zelden zien. De huidige oppositie rechts heeft bij deze gelegen heid een zeer goede kans om met een behoorlijke winst uit de bus te komen en zal trachten zich deze kans als het even kan niet laten ontgaan. Links zal onge twijfeld trachten het verlies tot het uiter ste minimum te beperken en het zal een meer dan gewone touwtrekkerij om de stemmen worden. Is er dan tenslotte een Tweede Kamer, dan krijgen we nog het probleem van het te vormen kabinet. De P. v. d. A. verklaarde geen zitting te willen nemen in een nieuwe regering. Wanneer zij voet bij stuk houdt, zal het dus een kabinet op smalle basis moeten worden, met als kracht de K. V. P., V. V. D., A. R. en de C. H. U. Deze zijn echter onderling ook weer verdeeld en de toekomst ziet er echt niet zo rooskleurig uit. Het kon wel ge beuren, dat het vormen van een nieuw kabinet nog heel wat tijd in beslag neemt, want de Tweede Kamer moet aan het ge vormde kabinet haar vertrouwen geven. Geeft zij dat niet, dan moet er weer een andere formateur benoemd worden, die weer gaat knutselen. Vermoedelijk zullen er dus nog heel wat maanden van strijd en sukkelen voor de boeg staan. E B. U. exit. Een groot aantal Europese landen, waaronder Nederland, heeft besloten de Europese Betalings Unie te likwideren en deze te vervangen door de reeds in 1955 gesloten Europese Monetaire Overeen komst, die nu dus in werking is getreden. Hierdoor gaan de Europese landen over tot externe convertibiliteit van hun va luta's. waardoor vele Europese valuta's vrijelijk kunnen worden omgewisseld tegen Amerikaanse dollars. Door het nieuwe systeem zullen de Europese betaaalmiddelen gelijkwaardig worden aan de Amerikaanse, hetgeen voor Europa een grote vooruitgang bete kent. Op financieel terrein heeft men hier mee een zeer grote en belangrijke stap gedaan, die samenviel met belangrijke interne financiële maatregelen in Frank rijke waar De Gaulle schoonschip tracht te maken. Op de valreep van het oude jaar gebeurden er nog wel enkele belang rijke dingen, doch in de eerste weken zal het verder rustig zijn. (Nadruk verboden). Ik zal u onderwijzen en u leren van de weg, die gij gaan zult; Ik zal raad geven, Mijn oog zal op u zijn. Ps. 32 8. Wie zou dan nog in het donker behoeven te tasten, als de trouwe God zelf tot wegwijzer wil zijn? Ook al gaat de weg door kreupelhout en doornen, aan het juiste punt zullen we uitko men, zolang Gods woord waar heid blijft: Ik zal u leren van de weg, die gij gaan zult. De vraag is maar, of wij de Hemelse Wegwijzer zullen vol gen! Of wij ons door Hem willen laten onderwijzen! Zovelen wil len dat niet, ook waar zij zeggen te willen! Wij hebben het ook wei vaak gezegd en toch willen wij in de grond de goddelijke Wegwijzer niet zien, om onge stoord onze eigen weg te kunnen gaan! Is het wonder, dat wij vaak be drogen en teleurgesteld uit komen? Nog een ander troostwoord be vat deze dagtekst: „Mijn oog zal op u zijn", zegt de Here. Is dat waarlijk een troost woord voor ons? Zal het ook heden ons tot hulp zijn: Des Heren oog rust op mij, Hij let op mijn gangen? O, moge de her innering daaraan ons behoeden voor een verkeerde daad, voor een verkeerd woord, dat der lief de geen getuigenis geeft. Hoe zal het oog des Heren heden op ons rusten? Moge, wat ons tot hulp en vertroosting bedoeld is, ons niet tot bestraf fing behoeven te zijn! Wij mogen alles Hem vertrouwen, Wiens hand nooit is verkort; Die ons Zijn hulpe doet [aanschouwen, Als Hij gebeden wordt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje") Op de rijksweg bij Nunhem is donderdag omstreeks 7 uur een auto, bestuurd door de 24-jarige C. in volle vaart tegen een boom gebotst, waarbij de be stuurder op slag moet zijn ge dood. De oorzaak van het onge luk is onbekend, daar niemand het heeft zien gebeuren. De wagen vloog in brand en brandde geheel uit, waarbij het fhaam van de bestuurder ge- l.esl verkoolde. Luitenant C. 'kte deel uit van het Britse 1 oer ia Duitsland. Esso Nederland N.V. en haar moedermaatschappij de Stan dard oil compagnij New Jersey hebben de opdracht voor de bouw van vier tankschepen van elk 47.00 dw ton bij Verolme's Verenigde Scheepswerven N.V. geannuleerd. Deze annulatie hangt samen met de gestegen behoefte aan grotere schepen in het internationale olievervoer en is met name, wat Esso Ne derland betreft, een gevolg van het besluit van de gemeente Rotterdam tot de bouw van Eu ropoort, waardoor het in de toe komst mogelijk wordt deze grote schepen in Nederland te ont vangen. In de plaats van de bo vengenoemde vier schepen van 47.000 dw ton is thans aan de Verolme's Verenigde Scheeps werven opdracht gegeven tot de bouw van drie Mammoeth- tankschepen van elk 73.000 dw ton, waarin een voor Esso Ne derland is bestemd en de twee andere voor het Jersey-con cern. Deze opdracht betekent voor de Nederlandse scheepsbouw een toevoeging van ruim 30.000 dw ton aan de oorspronkelijk te bouwen scheepstonnage. Voor Esso Nederland N.V. is dit het grootste schip, dat ooit aan een Nederlandse werf in opdracht is gegeven. Het is te vens het grootste schip dat ooit voor rekening van een Neder- HORMONENINJECTIES OM KOEIEN MEER KALVEREN TER WERELD TE LATEN BRENGEN Na twintig jaar van research in de veefokcentra in de gehele wereld is het veefokcentrum van de Engelse melkverkoopor- ganisatie te Welshpool in Wa les deze week begonnen met het inspuiten van koeien met hor monen, verkregen uit het bloed van drachtige merries. De ge leerden verwachten, dat zij hierdoor kunnen bereiken, dat de koeien twee of meer kalve ren tegelijk ter wereld kunnen brengen. De koeien, waarmede deze proefnemingen worden ge daan. worden na de injectie kunstmatig bevrucht. In totaal zullen 2.000 koeien met hormo nen worden ingespoten. De proefnemingen zullen twee jaar duren. Normaal komen bij een op de tachtig geboorten twee lingkalveren ter wereld, maar te Welhspool hoopt men dit door de hormoneninjecties te kunnen brengen op 30 tweelingen per 100 geboorten. landse reder op een Neder landse werf werd gebouwd. De afmetingen van deze su pertankschepen bedragen lengte 260 meter, breedte 34,30 meter, afgeladen diepgang 13 meter, holte 18,30 meter, vermo gen 26.500 pk; te leveren door stoomturbines welke zullen wor den gebouwd door werkspoor. .De aandrijving geschiedt op een schroef, de snelheid bij volle belading bedraagt 17,5 mijl per uur. Het grote bouwdok van 110.000 ton, waarin deze schepen zullen worden gebouwd zal op 3 janu ari door Verolme van de firma Verstoep worden overgenomen. Duits vrachtschip op drift 'in Noordzee Het 491 ton metende Duitse vrachtschip Charlotte is in een storm op de Noordzee op een tweehonderd kilometer uit de oostkust van Schotland, op drift geraakt. Het meldde dat het met gebroken roer in oost-zuid oostelijke richting dreef. Het was met een lading hout op weg naar Aberdeen en seinde woensdag om hulp. Een Schot se en een Deense sleepboot voe ren uit. De Schotse, de Metinda, werd teruggeroepen toen het waarschijnlijk leek dat de Deen se het eerste de Charlotte zou bereiken. Toen de Deense sle per echter seinde dat hij het Duitse schip niet kon bereiken, ging de Metinda donderdaga vond opnieuw van Aberdeen uit op weg naar de Charlotte en hervatte vrijdag het radiocon tact met de Duitse vrachtboot. MINDER SLACHTOFFERS VAN VERKEER IN 1958 IN AMSTERDAM Hoezeer de invoering van de maximum snelheid in de be bouwde kommen van invloed is geweest op het aantal slacht offers van verkeersongevallen komt wel bijzonder duidelijk tot uiting in Amsterdam. In 1955 overleden 82 personen ten ge volge van ongelukken. In 1956 was dit cijfer iets gedaald na melijk tot 75. In 1957 gaf een verontrustende stijging te zien: 97 doden. En nu 1958 met de maximum snelheidin Amster dam 60 doden bij verkeersonge lukken. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. ZONDAG 4 JANUARI. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur Vic. S. den Blaauwen; 2.30 uur Ds. P. J. Pennings. (Bed. H. Doop.) 7 uur Ds. R. C. A. van Voorst Vader. (Jeugddienst.) Hoek: io uur Ds. W. S. Even huis, van Biervliet: 2.30 uur Ds. W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 10 uur Ds. K. Ver- Hulst: 10 uur Ds. R. G. J. Tim- mers. Philippine: Geen opgave. Sas van Gent: Geen opgave. Sluiskil: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. van Terneuzen: 2.30 uur Ds. J. G. N. Cupédo. Terneuzen: (Noordstraat): 10 (Advertentie) door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 37) („aUiUh. Vbl'UUubll. J Hé, wat jammer, fluisterde Angela teleurgesteld, wat jam mer! Haar grote ogen lichtten Stefan Holl tegemoet. U moest met muziek ont vangen worden, dokter. Holl bleef onbeweeglijk staan en luisterde. Toen trad hij na der en boog zich over Angela heen. Hij greep haar hand en hield deze vast. Hoe komt U juist op de Traviata? Dat was niet moeilijk zuster Helga vertelde me toch hoe zij U midden onder deze opera weghaalde., naar mij.. En nu wilde ik U een., een.. Hij kwam haar te hulp. Wat een lieve, aardige ge dachte Met zeer veel tederheid voel de hij haar pols. En hoe voelt U zich signo- rina? Goed, fluisterde ze tevre den en beduidde hem met een klein handgebaar op de rand van haar bed plaats te nemen. Even zwegen beiden en luister den naar de muziek, die hoogst dramatisch door donder en regengekletter begeleid werd. Houdt U veel van muziek? vroeg Stefan tenslotte. Angela had haar ogen van zijn gezicht afgewend en keek nu voor zich uit op het tapijt. Muziek was tot nu toe het schoonste in mijn leven. - J.Ü mijne ook, zei hij onbewust. Doch op hetzelfde ogenblik schoot de gedachte aan Helga door hem heen. Als zij dat eens gehoord had! Dat wil zeggen, zei hij half luid, zeer vaak was zij 't schoon ste in mijn leven. Het klonk, alsof hij tot zichzelf sprak. Angela begreep die opmerking anders. U bedoelt dat muziek mooi mag zijn, maar dat er nog iets schoners isde muziek van het hart, de melodie in de men sen zelf, als zij Hij liet haar pols los en ging rechtop zitten. Hoe wist U wat ik zeggen wilde? Zij haalde glimlachend de schouders op. Klopt het dan niet? Een bliksemschicht, angstig dichtbij, stiet buiten knetterend op de aarde. Onmiddellijk daar op ging het licht uit. De plaat hield op met draaien en zo stierf de aria van de Traviata op afschuwelijke wijze. Het was nu volkomen donker en Stefan begreep, dat hij An gela in de armen hield. De blik sem had haar naar hem toege worpen. Het is bij ons ingeslagen, fluisterde ze en hij voelde hoe haar lichtaam beefde. Hij legde haar langzaam in de kussens terug. U behoeft nu niet meer bang te zijn.... Signorina! Er zijn toch bliksemafleiders op het dak De duisternis omhulde beiden met dezelfde mantel. Slechts de bliksemstralen wierpen hier en daar helder licht in het vertrek. Het lijkt wel, probeerde hij te schertsen, dat ik geen geluk heb met de aria van Traviata. Ik hoor haar nooit tot het eind toe. Jammer, fluisterde ze. Ja, heel jammerHoort U wel wat de hemel allemaal over ons uitgiet? Angela zuchtte. Jammer, dat het raam niet open kan. Het is zo benauwd hierbinnen. Ja, het lijkt wel een broei kasvooral als men juist uit het noorden komt, zei hij me chanisch. Maak het U toch makke lijker, dokter, hoorde Holl haar stem als door een nevel. Wat moest hij het zich makkelijker maken? Hoe kon men het zich makkelijker maken? Waarom trekt U niet die dikke jas uit, dokter? JaU hebt gelijk. Dank U! Hij trok zijn colbertje uit, hing dit over een stoel en maak te zijn overhemd van boven los. Zijn das wierp hij achteloos opzij. Zonu is het werkelijk beter. Wat was beter? Men trekt zijn jasje uit enis dan ergens iets beter? Als Angela hem nu zo eens zag, in het donker op de bedrand van zijn mooie pa tiënte, hem, de man met de goe de manieren. Zij zou zeker haar wenkbrauwen optrekken en nee, ze zou natuurlijk niets zeg gen, helemaal niets. Dat bete kenisvolle zwijgen was haar kracht. Maar, zoals hij hier zat, zonder das of met dasdat dat was toch allemaal belang rijkeen belachelijke uiter lijkheid was nu slechts, hoe men dit ten dode opgeschreven meisje nog op een of andere manier helpen kon. Dat was zijn plicht, al het andere waren privé aangelegenheden. Angela ging voort. Waar denkt U aan, dokter Holl? Iko, ik dacht juist aan een medisch probleem. Neemt U me alstublieft niet kwalijk. Hij wist, dat zij hem nu in het donker onderzoekend aan keek en hij vreesde ook, dat zij hem zien kon. Leed en een zaamheid hadden haar krach ten gegeven, die anderen niet hadden. Kent U dat lied van Brahms, van het zieke meisje, dat moet sterven, net als Travi ata, kent U het? Natuurlijk kende hij dit lied, zijn moeder had het vaak voor hem gezongen. Hij schudde echter het hoofd. Nee, ik ken het niet. Niet«Immer leise wird mein Schlummer Kent U dat echt niet? En zij neuriede een paar maten van de melodie voor zich heen. NeeMaar neeSignori na, wat moet dat? Nee. U mag niet opstaan! Hij wilde haar terughouden, maar zij had haar voeten reeds op de grond en Holl wilde haar niet te krachtig aangrijpen. Hij wilde haar in het geheel niet aanraken. (Wordt vervolgd). uur Vic. Joh. Brezet: 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. (Bed. H. D.). Gebouw Kerkhoflaan: 10 uur Ds. J. G. N. Cupédo. van Sluis kil. Zaamslag: 9.30 uur Ds. Ph. M. Becht i Voorber. H. A.)2.30 u. Eerw. heer C. H. Heijboer. Othene: 7 uur Ds. Ph. M. Becht. GEREFORMEERDE KERK. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Pest man; 3 uur Cand. W. H. van Halsema, van Zwolle. Axel: 10 uur en 3 uur Ds. Van Leeuwen. Hoek: 10 uur Cand. W. H. van Halsema, van Zwolle; 2.30 uur Ds. H. Pestman, van Terneuzen. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. GEREF. KERK (Vrijgemaakt). Hoek: 10 uur Ds. C. Bijl2.30 uur Ds. H. Smit, van Terneuzen. Terneuzen: 10 uur Ds. H. Smit; 3 uur Ds. C. Bijl, van Hoek. CHR. GEREF. KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. Zwier. GEREF. GEMEENTE. Vlooswjjkstraat. Terneuzen: 9.30 uur Ds. D. Aan- geenbrug; 2 uur leesdienst; 6 uur Ds. D. Aangeenbrug. GEREF. GEMEENTE. (Syn.) (Gebouw „Pro Rege") Terneuzen: 10 uur en 2.45 uur lees dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILfi Terneuzen: 10 uur Heiligings samenkomst; 7.30 uur Verlos singssamenkomst o.l.v. kapiteins J. Gout. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 10 uur, 2.30 uur en 7 uur: H. H. Missen. Clinge: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7,45 uur, 9 uur en 10 uur H. H. Missen. Philippine: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur, 10.15 uur H. H. Missen. Sluiskil: 6.45 uur, 8.30 uur, 10.15 uur en 17.00 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur. 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN- ZONDAG 4 JANUARI. NED. HERV. KERK. Biervliet: 10 uur Ds. W. J. van Meeuwen, van Hoek. Breskens: 10 uur Ds. P. A. L. Brinkman, van Schoondjjke. Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. (Bed. H. Doop.) Oostburg: 10 uur Ds. J. Scholten, van Terneuzen. Schoondijke: 10 uur Dr. J. H. van Beusekom, van Breskens. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Eerw.' heer C. H. Heijboer, van Zaam slag. IJzendijke: 10 uur Ds. C. v. Evert. Botsing met gevolgen op Rijksweg no. 1 Een ernstig verkeersongeluk op de brug over de Vecht bij Muiden heeft vrijdagochtend vanaf kwart over zeven het drukke verkeer op rijksweg nr. 1 enige uren gestagneerd. Aan de oplettendheid van de brugwach ter J. de Gooyer is het te dan ken, dat de 45-jarige Derk Hui zing uit Veendam niet met zijn vrachtauto in de Vecht is gere den. Deze naderde de rivier vanuit de richting Bussum, juist toen de brug werd openge draaid, maar maakte geen aan stalten zijn wagen tot stilstand te brengen. Toen de brugwach ter dit merkte liet hij onmiddel lijk de brug weer zakken, doch slaagde daarin niet op tijd. Met een dreunende slag vloog de vrachtwagen van het expedi- teursbedrijf gebrs. Visser uit Veendam tegen de afsluitbo men en de brugklep. De cabine werd volkomen in elkaar ge drukt. Vlak achter de vrachtwagen reed een autobus, met arbeiders onderweg van Harderwijk naar Amsterdam. Een van dezen stapte uit de bus, sneed het zeil in de cabine en het hout rond om chauffeur Huizing weg en trok hem uit de wagen. Intus sen was in de cabine brand ont staan. Een chauffeur van een N.B.M.-bus en een bedien de van een benzinestation met schuimblussers hadden dit vuur echter snel gedoofd. Huizing klaagde over inwen dige pijnen en is in het Majella- ziekenhuis te Bussum opgeno men, zijn toestand is redelijk wel. Tot ongeveer tien uur had de rijkspolitie de handen vol om het drukke forensenverkeer van het Gooi naar Amsterdam over Muiden en Weesp om te leiden.

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 3