Wa GERRIT DE JONGE Provinciaal nieuws TELEVISIE door ons geïnstalleerd geelt de meeste voldoening Anti-partijgroep in communistisch China de N ffSferaiuegel99 DE VRIJE ZEEUW, Zaterdag 3 januari 1959 Zaterdag 3 jan TERNEUZEN De toestand op Cuba GOES SAS VAN GENT. ZAAMSLAG ZUIDZANDE Komplot in Irak? Boni bij de Moehnedam een- MZ> t&end/ i en> ^/rif/si; tt/eek e&M' cwt> /evetv over 1958 HOEK Loop der bevolking AGENDA Dienst artsen en dierenartsen DE WESTELIJKE NOTA'S OVER BERLIJN. Arrestaties van communisten in de V.A.R. De verschrikkelijke sneeuwman. Grote branden in Californië HET HET laatste bj crisis, verc niet verlen Ieder weet ond lijke oorzaak vele andere P. v. d. A. verk men in een niet Voor de z Auto tege Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL Jeugdeabaret „I)o Hoepel". Voor een tot de laatste plaats bezet Jeugdgebouw heeft het Terneuzens jeugdeabaret ..De Hoepel" haar eerste uitvoering gegeven en, laten wij er direct aan toevoegen, met groot succes want zowel de jeugd als de ouderen hebben genoten van ■hetgeen de jeugdige artisten voor het voetlicht hebben ge bracht onder de titel „Daer zit muziek in". Het was vicaris Brezet. did zoals het programma vermeldde, als oudere „een oogje in het zeil" had gehouden, maar overi gens was alles door de jeugdige executanten, onder algemene leiding van Henk Kramer, sa mengesteld, terwijl Arnould Rouw zich met de muzikale lei ding had belast. Met jeugdig enthousiasme is er gerepeteerd en het eerste op treden met zorg voorbereid. De avond werd geopend met een wel komstwoord van vicaris Brezet, waarin hij liet uitkomen, dat zijn aandeel in deze uitvoering inder daad alleen had bestaan met, op verzoek van de jongelui, een oog je in het zeil te houden. Overi gens was alles door hen tot in de .puntjes verzorgd. Het is een uitvoering geworden, die klonk als een klok. zodat er inderdaad muziek in zat, en de grote bijval na elk nummer was ten volle verdiend. Reeds de opening met het lied: „Wij gaan hoepelend door 'l leven", bleek goed gekozen te zijn en zo is het met stijgend suc ces is het gehele programma op keurige wijze afgewerkt, tot aan 't slot nogmaals het openingslied ten gehore werd gebracht. Met grote voldoening kan het jeugdeabaret op deze avond terugzien, want zij is er volko men in geslaagd niet alleen de jeugd, maar ook de oudere be langstellenden een zeer prettige avond te bezorgen. Zoals bekend is de netto op brengst van deze uitvoering be stemd voor het Koningin Wil- helmina Fonds, een betere be stemming had „De Hoepel" moei lijk kunnen bedenken. Z.V.T.M. organiseert busreizen naar de IJsrevue te Gent. In de Gentse wintervelodröme gaat vanaf gisteravond tot en met vrijdag 9 januari a.s. de Amerikaanse ijsrevue „Holiday on ire 1959". De directie van de Z.V.T.M. kwam op de gedachte daarheen busreizen te organise ren op een zodanige wijze dat uit practisch alle gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen, belangstel, lenden hiervan gebruik kunnen maken. Om zoveel mogelijk mensen van deze uitzonderlijke gelegen heid te laten profiteren, rijden er vanaf Hoek, Breskens en Bosch- kapelle één (of meerdere) bus sen. De prijs is zo laag mogelijk gehouden en bij het bezoek aan de première, die gisteravond plaats vond, bleek dat voor uit stekende zitplaatsen was ge zorgd. Vandaag (zaterdag) ver trekken de bussen om half twee en twee uur voor de middagvoor stelling; voor zondagavond om ongeveer 5 uur. Voor degenen, die nog nimmer een ijsrevue zagen, betekent een bezoek aan ..Holiday on ice 1959" een uitstapje naar een sprookjes, wereld. Een paar uur van sierlijk heid en gratie op de schaats met een weelde aan muziek, costumes en een verlichting die dit alles in hoge mate aantrekkelijk maakt. Zou men misschien verwachten dat het één en al Amerikaanse hot-jazz is, die men te horen en te zien krijgt, dan vergist men zich. Amerikaans is alleen de overweldigende snelheid waar mee de nummers elkaar afwisse len. De toeschouwer wordt geen tijd gegund van de ene verbazing te bekomen of hij zit alweer in de volgende. Prachtig was de „Notenkra kers-suite" van Tchakowsky en schilderachtig waren de tafere len op een Italiaanse markt met fruitwagens en bloemenmeisjes. De gondelvaart in Venetië en de verliefde paartjes die eikaar op Montmartre ontmoeten. Buiten gewoon elegant waren ook de Weense walsen, terwijl ook ver scheiden komische nummers zeer in de smaak vielen. (Vervolg van pag. 1, 6e kolom.) Voorhoeden van Fidel Castro's strijdkrachten rukken Havanna binnen, aldus heeft een radio zender te New York vrijdag avond gemeld. Vrachtauto's met rebellen zijn in de voorsteden van de Cubaanse hoofstad ge zien. Te Havanna werden de be richten over het binnenrukken van troepen van Fidel Castro in Havanna onjuist genoemd. Het zou zelfs onmogelijk zijn, dat eenheden van Fidel Castro's veldleger in zo'n korte tijd de stad hadden bereikt, aldus was het oordeel te Havanna. Wel rijden auto's met leden van Fidel Castro's militie door de stad. Dit zijn mannen die tij dens de opstand lid zijn geweest van de ondergrondse organisatie van Fidel Castro. Velen van hen dragen een soort, militair uni form. Leden van deze militie hebben vrijdag een inval gedaan in het gebouw van het Engelstalige blad „Havanna Post", dat zij eerst met handvuurwapenen hadden beschoten. De militie ging tot deze actie over wegens geruchten dat aanhangers van Batista wapens in het gebouw hadden verborgen. De in het ge bouw aangetroffen personen werden ondervraagd en daarna vrijgelaten. Ook heeft de militie de Natio nale bank te Havanna bezet. De tot voorlopige president van Cuba uitgeroepen Manuel Urrutia heeft zich nog altijd buiten de politiek gehouden. Hij is een weionderlegd magistraat, die als vredelievend mens wordt beschouwd en afkerig van ge weld. Hij liep verbanning op doordat hij, als magistraat in de provincie Orente, weigerde een groep gevangen genomen rebel len te veroordelen. Urrutia, die uit een der oudste families van Santago stamt, is 56 jaar oud. Vrijdagochtend is Carlos Prio Soccaras, die in 1952 als presi dent van Cuba door de thans gevluchte Batista werd afgezet, met een particulier vliegtuig in Havanna aangekomen. Bij het begin van de opstand sloot Fidel Castro een akkoord met Socca- ras, maar later trok hij dit in. Soccaras verklaarde vóór zijn vertrek naar Havanna aan een Amerikaanse journalist dat hij' niet van plan was een politieke rol in zijn land te gaan spelen. Een woordvoerder van het Amerikaanse minsterie van Bui tenlandse Zaken heeft vrijdag meegedeeld, dat er sedert zekere tijd officieus overleg is geweest lussen het ministerie en de ver- tegenwoordger van de Cubaanse rebellen te Washington, Betan- court. De woordvoerder wilde niet zeggen welke houding de Ame rikaanse regering zal aannemen jegens Urrutia, de kandidaat van de opstandelingen voor het presidentschap. In ambtelijke kringen te Wa shington zei men vrijdag, dat niets erop wijst, dat de commu nisten een overwegende invloed hebben in de beweging van de opstandelingenleider Fidel Cas tro. HAVANNA IN AFWACHTING Havanna, waar de activiteit op alle gebied door de door Fi del Castro utgeroepen algemene staking was verlamd, leefde vrij dag in afwachting van de komst van dr. Manuel Urrutia, die door Fidel Castro als voorlopig president is aangewezen, en mo gelijk van Fidel Castro, de lei der der succesvolle opstandelin gen, zelf. De radiostations maakten geen gewag van Carlos Piedra, de oudste raadsheer van het hoog gerechtshof, die donderdag door de militaire junta tot voorlopig president werd benoemd nadat Fulgencio Batista zijn presi dentschap had neergelegd. De meeste radiostations spraken van Urrutia als president. De militaire junta, welke on der leiding stond van generaal Eulogio Cantillo, en die na Ba tista's vlucht, naar de Domi- caanse republiek het bestuur in handen nam. is inmiddels zelf ontbonden. Het militair gezag werd van haar overgenomen door kolonel Ramon Barquin, die benoemd is tot chef van de gezamenlijke militaire staf en bevelhebber van alle strijd krachten. Kolonel Barquin zou voortdurend met Fidel Castro in verbinding pogen te komen en hem gevraagd hebben terstond met Urrutia naar Havanna te komen. Men leidde hieruit af dat het leger nu we] met. Urrutia als voorlopig president genoegen zou willen nemen. Zouden anderen, die reeds een ijsrevue zagen, menen dat het toch allemaal hetzelfde is, zij ver gissen zich. De bezoekers die gis teravond de première bijwoonden waren opgetogen over dit feest van sierlijkheid, charme en élé- gance. Verlichtingspaal geramd Toen gistermiddag te ongeveer kwart vóór vier onze stadgenoot, de heer A. G„ met zijn auto van af de Westkolkstraat de Nieuw- straat in wilde rijden, weigerde de stuurinrichting. Inplaats van rechtsaf te slaan reed de auto recht door waardoor zij de aldaar op een vluchtheuvel staande paal van de elektrische verlichting terecht kwam. De auto bekwam materiële schade aan de voorzijde, terwijl de lichtmast ontzet werd. Geslaagd. Bij het te Amsterdam gehou den examen voor lerares-coupeu se, slaagde dezer dagen onze stadgenote mej. C. P. Rammeloo. 100-jarige in Rilland-Bath. De heer Albertus Magielse te Rilland-Bath zal op zondag 4 januari zijn honderdste verjaar dag vieren. Hij kan echter we gens zijn slechte gezondheid geen bezoek ontvangen. Van de vier kinderen van de heer Magielse zijn er nog twee in leven. Hij heeft voorts vier kleinkinderen en vier achterkleinkinderen. Brandalarm. Toen vrijdagmorgen te 6 uur mevr. G., wonende in de Stations straat, het electrisch licht inscha kelde ontstond er kortsluiting. Door de uitslaande vlam ver moedde mevr. G„ dat er brand was ontstaan en schrok zó hevig, dat zij prompt de brandweer alar. meerde. In aller ijl sprongen de brand weerlieden uit de warme veren om bij aankomst met de brand spuit op de plaats van de brand melding te eivaren, dat er behal ve de kortsluiting verder niets loos was en weer ingerukt kon worden. Vermoed wordt dat de kortslui- ting moet zijn veroorzaakt door het inregenen gedurende de met plasregens gepaard gaande stormvlagen in de nacht van don derdag op vrijdag. In de loop van de dag werd door personeel van de P. Z. E. M. de storing hersteld. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van de Rijks politie zijn als gevonden aange geven de volgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Muntbiljet van ƒ2.50, Koo- poortstr- 7; vulpen. Axelsestr. 95. Jubilaris kreeg onderscheiding- Tijdens een bijeenkomst, die in de raadszaal van het gemeente huis in tegenwoordigheid van de raadsleden, de gemeente-opzich ter de heer H. F. Boogaard en het secretarie-personeel werd gehouden is de gemeen te-werk man, de heer J. W. Robijn, ge huldigd in verband met het feit dat hij in 1958 veertig jaar in dienst der gemeente was. Burgemeester H. P. Everwijn bracht de jubilaris dank voor de ijver en trouw, waarmee deze de gemeente al die jaren heeft ge diend. Spreker wees er op dat de werkzaamheden na de oorlog belangrijk zijn toegenomen, doch dat desondanks de gemeente er altijd even verzorgd uitziet. De burgemeester doelde hierbij op de beplantingen, waaraan dooi de heer Robijn altijd veel zorg besteedde. Hierna kwam het hoogtepunt van de middag, toen de burge meester mededeelde, dat aan de jubilaris voor zijn trouwe dienst, de bronzen medaille, behorende bij de Orde van Oranje-Nassap, was toegekend. Spreker wenste de heer Robijn hartelijk geluk met deze konink lijke onderscheiding. Verder ontving de heer Robijn de bekende enveloppe met in houd, terwijl aan mevr. Robijn bloemen werden aangeboden. De jubilaris werd vervolgens toegesproken door het oudste raadslid, de heer A. Luteijn. en door de heer H. F. Bogaard, die beiden waarderende woorden spraken voor de nauwgezetheid en trouw, waarmede de heer Robijn zijn taak heeft vervuld. Deze bracht mede namens zijn vrouw en kinderen dank voor de hun verleende onderscheiding, de geschenken en de aan zijn adres gesproken woorden. Na het officiële gedeelte bleef men nog geruime tijd bijeen voor het gebruiken van enkele ver versingen, bij welke gelegenheid vele oude herinneringen werden opgehaald. Het Egyptische blad ..Al Akh- bar" meldt dat de Iraakse autori teiten een samenzwering op het spoor zijn gekomen. Dc samen zweerders. die inmiddels gear resteerd zijn, wilden de oliepijp leidingen in Kirkoek opblazen, al dus het blad. 4 Bij dc Möhnedam in Wost- Duitsland is een onontplofte Britse bom van 5'2 ton, afkom stig van de bekende aanval van 1944 gevonden. Maandag zullen een duizend tal mennsen, die in de omge ving van de dam wonen, worden geëvacueerd, waarna Britse tech nici zullen proberen de bom te demonteren. M. V. Tot. Geboren 28 14 42 Gevestigd 35 27 62 63 41 104 Overleden 17 7 24 Vertrokken 61 61 122 78 68 146 Bevolking op 31 dec. 1957 1304 1212 2516 31 dec. 1958 1289 1185 2474 In Liaoning, een provincie met veel industrie in Noord- Oost-China, is een anti-partij groep opgespoord die burgerlij ke opvattingen in deze provincie trachtte te verspreiden, zo wordt uit Peking gemeld. Volgens het communistische partijblad van deze streek heeft men het be staan van de groep ontdekt op een bijeenkomst, van het par tijcomité van deze provincie. Het blad schrijft dat er dis ciplinaire maatregelen genomen zijn tegen de leden van de groep. Een van hen, de voorma lige vakbondsvoorzitter Tsjeng Li, zou uit de partij gestoten zijn. De leider van de groep was Wang Tsjeng, die secreta ris van de partij in Liaoning ge weest is, aldus het blad, dat voorts meldt dat Wang Tsjeng en zijn volgelingen getracht hebben verdeeldheid te zaaien in de partijgelederen. De groep zou zich ook gekant hebben tegen bepaalde princi pes, vastgelegd door het centra- Ie comité van de communis tische partij in geheel China. Dit zou tot gevolg hebben ge had dat de ontwikkeling op in dustrieel en landbouwgebied in als zij had moeten zijn. Liaoning niet zodanig is geweest Volgens het blad hebben Toetsje Heng, ex-gouverneur van Liaoning, Li Tao, voorma lig vice-gouverneur en nog an dere belangrijke persoonlijkhe den uit deze provincie deel uit gemaakt, van de groep. Op de bijeenkomst van het partijcomité zouden deze men sen getracht, hebben zich te verdedigen, maar uiteindelijk schuld hebben bekend. Liaoning is een kustprovincie, die aan Noord-Korea grenst. Het gebied is rijk aan mine ralen en heeft een belangrijke staal- en machine-industrie. Er wonen circa 20 miljoen mensen. De „Daily Mail" weet te mel den dat communistisch China 750.000 man heeft ingezet in de strijd tegen de Tibetanen. Vermindering 15 27 42 Voltrokken huwelijken 18 Huwelijksaangiften 18 Huwelijkstoestemmingen 2 Elders geboren 12 Elders overleden 10 Geboren, elders woonachtig 1 Overleden, elders woonachtig 3 ZATERDAG 3 JANUARI Terneuzen: Luxor-Theater, 8 uur: „De trein van tien over drie". Concertgebouw, 8 uur: ..De greep van de onderwereld". Axel: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „Kruitdamp". ZONDAG 4 JANUARI TerneuzenLuxor-Theater, 8 uur: „Hyena's van de weg". 2 uur: „Het monster van Venus". 4.30 uur: „Hyena's van de weg". Concertgeb., S uur: „Het monster van Venus". Axel: Het Centrum, 3.45 uur: „Kruitdamp". 8 uur: „My gun is quick". 19. Terwijl Pieten en Ieren elkaar luid gillend in de haren vliegen verdwijnen Eric en zün drie met gezellen kalmpjes in het duister. Te kalmpjes volgens Svein, die zich min of moer benadeeld voelt, dat zo een gevecht aan zijn neus voorbij gaat. Veilig tussen de rot sen slaat Eric even het gevecht gade en hij grinnikt tevreden. Dan geeft hij ziin mensen een teken en zo snel als de,toestand het veroorlooft met het oog op de rondzwervende Ieren spoeden zij zich zuidwaarts. Er blijkt nog steeds naar hen gezocht te worden, want meer malen moeten ze wegkruipen voor Ierse krijgers, die in kleine troep jes de vlakte doorkruisen. Maar zonder verdere ongeluk ken komt Tanach's burcht in zicht. Op een beschutte plek verzamelt Eric zijn makkers om zich heen. „Ga zo snel mogelijk naar onze mannen bij de boten", wendt hij zich tot Bolan en de krijgers. ,.Zeg( hen dat ze de hoten zeil klaar moeten maken. Maar weest voorzichtig, er zullen zich onge twijfeld Pieten in ons kamp bevin den". Bolan knikt. „E11 gij heer: Wat zijt gij van plan?" „Ik" antwoordt Eric nonchalant, „ik ga met Svein naar de burcht van Tanach, om de plaats waar Fergus gevangen zit aan de weet te komen. En als een der Pieten- verspieders aan de Ieren ontko men zou zijn, en zijn weg terug weet te vinden naar Tanach" mompelt Bolan, „dan zijt ge ver loren Onverschillig haalt Eric de schouders op. „Dan zullen we wel weer zien Irt twee jaar tijd zouden meer clan 50.000 Chinese en 22 000 Ti betaanse soldaten zijn gesneu veld. De mededeling is afkomstig van twee journalisten, die tot de grens van Tibet zijn doorge drongen. In een nieuwjaarsboodschap aan president Mao Tse Toeng hebben de Dalai Lama en de Pants.ien Lama verklaard met de Chinese communistische partij te zullen samenwerken om „de complotten en sabota- dagen van de imperialistische elementen een halt toe te roe pen". Ook zullen zij zich verzet ten tegen de reactionaire in Ti bet, alclus deze boodschap, die donderdag in een uitzending van radio Peking werd voorge lezen. Van zaterdagmiddag 12 uur tot maandagochtend 8 uur wordt de praktijk der artsen waargenomen door dokter P. J. Nijsten. Tel. 2324. Apofheek geopend: Ilamann, Noordstraat 69. Van zaterdagavond 8 uur tot zondagnacht 12 uur wordt de praktijk der dierenartsen voor Axel, Sas van Gent en Zaamslag waargenomen door: D. de Put ter te Axel- Tel. 48S. De „Washington Post" heeft vrijdag geschreven dat de Wes telijke antwoordnota's op het Russische voorstel over Berlijn weinig tot een vreedzame oplos sing bijdragen. De nota's bevat ten geen tegenvoorstellen die een kans van aanvaarding in zieh droeeen. aldus het blad. De Westduitse ambassadeur in Moskou, dr. Kroll, zal maan dag de Duitse antwoordnota op de Russische voorstellen over Berlijn aan de Russische rege ring ter hand stellen, zo is te Bonn bekendgemaakt. De autoriteiten van de V.A-R. hebben in de loop -van Nieuw jaarsdag met een hliksemsnel uitgevoerde aetie de kracht ge broken van de kleine, doch luid ruchtige rommunistisehe par tijen en Syrië, zo hebben waar nemers in eairo verklaard. In Egypte zouden circa 100 communisten zijn gearresteerd een vierde van het aantal le den van de partij en in Sy rië nog meer. Tot nu toe heeft de Sow jet- Unie nog niet gereageerd op de ze actie. In Cairo werd door Arabische nationalisten meege deeld, dat de anti-communis tische actie het gevolg is ge weest van een onverwachte communistische aanval op het Arabische nationalisme. De Syrische communistenlei- der Khaled Bakhdash zou in Bagdad en Beiroet een mani fest hebben laten publiceren, waarin de huidige regering van de V.A.R. en de door haar afge kondigde agrarische hervormin gen gekritiseerd worden. In Syrië en Egypte zijn voorts vlugschriften tegen de regering verspreid en op de universitei ten van Damascus en Cairo hebben communistische studen ten zich gekeerd tegen nationa listische, zo verklaarden de Arabische nationalisten. De Italiaanse bioloog Godwin Ciani, die onlangs een studiereis naar de Himalayaketens ten noorden van de Nepalese hoofd stad Katmandoe heeft gemaakt, rapporteerde aan de Nepalese re gering dat hij op 28 november 's nachts een Yeti („verschrik kelijke sneeuwman") heeft ge zien. Gewekt door een vreemd ge luid buiten de grot waarin zijn expeditie overnachtte, had Ci ani zich naar buiten begeven. Daar had hij op een afstand van 20 meter een mannelijk dier van ongeveer 1.70 lang on beweeglijk tegen een rots naar hem zien kijken. Toen Ciapi zijn metgezellen gehaald had was het dier al verdwenen. De volgende morgen vond men voetafdrukken buiten de grot die op die van een mens leken. Twee grote bosbranden heb ben donderdag in de omgeving van Los Angeles meer dan 80 huizen in de as gelegd. De po litie vermoedt dat de branden aangestoken zijn. Meer dan 4000 mensen moesten in de loop van de dag hun bedreigde huizen ver laten. Toen later op de dag de wind afnam en het vuur verminderde konden de meeste van hen naar huis terugkeren. 5 fa( Nu is er door de Koningin een de situatie gekort de verkiezingen g doch Hare Majes mer ontbinden 1959 zullen er ree vinden voor de rijd zal een tijdel president Beel de De Partij va geen gelegenh< gaan en tot de zal de politieke dig staan. Buit echter zal die b zen, want alle f dat de vervroe 1959 van groot len trachten de vuur te slepen Ik zal u ond leren van de gaan zult; Ik z Mijn oog zal Wie zou dan nog behoeven te tast trouwe God zelf wil zijn? Ook al door kreupelhout en het juiste punt zul men, zolang Gods heid blijft: Ik zal u weg, die gij gaan z De vraag is m Hemelse Wegwijze gen! Of wij ons doe laten onderwijzen! len dat niet, ook w; te willen! Wij he wel vaak gezegd wij in de grond Wegwijzer niet stoord onze eigen v gaan! Is het wonder, da drogen en telei komen? Nog een ander ti vat deze dagtekst: op u zijn", zegt de Is dat waarlijl woord voor ons? heden ons tot Heren oog rust o op mijn gangen? innering daaraan voor een verkeei een verkeerd woor de geen getuigenis Hoe zal het heden op ons wat ons tot hulp bedoeld is, ons ni fing behoeven te Wij mogen alles H( Wiens hand nooi Die ons Zijn hulpe Als Hij gebeden (Uit: „Nieuw Bijbe Op de rijksweg donderdag omstn auto, bestuurd do C. in volle vaa boom gebotst, w stuurder op slag dood. De oorzaak luk is onbekend, het heeft zien gel De wagen vloo hrandde geheel u chaam van de Leel verkoolde. 'kte deel uit 1 „er in Duitslan

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 2