JO ;en 959 Tussen Berlijn en Parijs.... I4.:, tabafc De toestand op Cuba Douwe Egberts Straaljager stort op kwekerij Storm en aardschokken in Engeland en Frankrijk LPERS &TEN TTERDAM iRNEUZEN sn EUZEN Russische maanraket gelanceerd HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN TAXI SCHIPPERS HOOGWATER (kelijke ïrneuzer» EN EN V 1.75 ER RS RS S7 ct. Frankering bij abonnement; Terneuzen. Directeur-Hoofdredajteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N6 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct ZATERDAG 3 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 1566 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer; Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW De jaarlijkse bijeenkomst van de Noordatlantische Ver agsraad de N. A. V. O. kan zeker ditmaal als 't feit van de week worden beschouwd. De bijeenkomst onderscheidde zich door de atmosfeer die er heerste cn die er één was van kracht en weerstand, hetgeen vooral tot uiting kwam in de besluiten, die er aangaande Chroesjt- sjow's dreigementen ten opzichte van Berlijn werden genomen. Reeds in de algemene discussies was vastgesteld, dat 't meer dan ooit nodig is gebleken, dat de leden der N.A.V.O. volledig aan hun verplichtingen vol doen. Men is het in de loop der jaren eens geworden over dertig divisies, elk ogenblik paraat, die als een minimum tegen Rusland's aanvalskracht worden beschouwd. Generaal Norstadt, de op perbevelhebber, deed uitkomen, dat het er 21 zijn. Hij heeft dan ook niet nage laten in de daarop volgende bijeen komst van de Westeuropese Unie W. E. U. vast te stellen, dat van ver korting van de diensttijd geen sprake kan zijn; het minste dat hij mogelijk achtte is 16 a 18 maanden. Een zwakke plek is in dit opzicht Denemarken, waar de regering geneigd schijnt om de hand te lichten met deze verplichtingen. Men heeft nog niet tot verkorting van de diensttijd besloten evenmin als zulks is geschied in België, waar men vrijwil ligers gaat oproepen om aan de verplichtingen van de N. A. V. O. te voldoen. Mis schien is het niet geheel toe vallig, dat nu voor het eerst een Scandinaviër, en ditmaal een Deen, hoofd is geworden NIET UIT BERLIJN Het voornaamste punt van de agenda was ongetwijfeld Berlijn. Reeds tevoren waren de drie grote Westelijken met Duitsland en met de burgemeester van West-Berlijn, Brandt, het er over eens geworden, dat het antwoord niet anders dan strikt ontkennend kan luiden. De N. A. V. O. heeft niet geschroomd om aan Chroesjtsjow duide lijk te maken, dat er van wegtrekken uit Berlijn geen sprake kan en zal zijn. Men heeft dit zo nadrukkelijk gezegd, dat het in verband met de opwekking om de defensieve verplichtingen na te komen, moeilijk kan worden opgevat anders dan als de meest ernstige waarschuwing, die het Westen aan Rusland kan geven. Nauwelijks keerde Dulles, die onvermoeid conferenties hield, terug in Washington, of er ver scheen een witboek, waarin alles wat op de afspraken van Pots dam in 1945 en het daaraan voor afgaand verdrag van Jalta be trekking heeft nog eens duide lijk uit de doeken wordt gedaan. Wil Chroesjtsjow op grond van het feit, dat de Russen geheel Berlijn veroverd hebben, nu ook de zeggenschap over geheel de voormalige Duitse hoofdstad heb ben, dan is het minste wat van Rusland moet worden verwacht, dat het de bestaande toestand herstelt, gelijk die was toen men de geallieerden toestond om de Westelijke zóne in Berlijn te be zetten. Dat zou dan met zich brengen, dat grote gedeelten van Oost-Duitsland door Rusland zou den moeten worden ontruimd; dat bovendien de voorschriften zowel van 1945 als van 1949 na de eerste blokkade omtrent toe gangswegen tot Berlijn, zorgvul dig zouden moeten' worden na gekomen; dat de inhoud van et telijke industrieën, die de Rus sen direct na de bezetting in Oost-Duitsland naar zich toe heb ben gehaald, zou moeten worden teruggegeven en wat niet al meer. Wie dit witboek nauwkeurig na leest, zal zien, dat de afspraken van Potsdam niet op zichzelf staan, zeker niet na 1949, en dat het geleerde volkenrechtelijke betoog, dat in de Prawda is ge houden, op niets, praktisch op niets berust. Het moet erkend worden dat do moeilijkheden, die zich, vooral tussen Engeland en Frankrijk, maar ook tussen de zes van klein- Europa en de overige elf van de O.E.E.C. hebben voorgedaan om trent de vrijhandelszone, aan de vastberadenheid van medewer ken niets hebben afgedaan. Zelfs de moeilijkheden, die Amerika en Frankrijk inzake het votum over Algiers in de V. N. en En geland en Frankrijk inzake de overeenkomst van Guinea/Ghana scheiden, hebben dit niet kunnen bewerkstelligen. monetaire revolutie. Intussen is De Gaulle tot pre sident van Frankrijk gekozen, de eerste president niet door de ge zamenlijke zitting van Kamer en Senaat benoemd. De meerderheid die hij kreeg wa< 80 °/o bij een vrijwel vr'ledige opkomst van de kiezers. Zijn regering heeft als kerst verrassing een aantal ingrijpende hervormingen onder de kerst boom gelegd. Behalve een deva luatie van de franc van 17.55 °/o en de im -ering van een nieuwe munt (de livre), nieuwe belastin gen, verhoogde prijzen en aan gepaste salarissen is de invoer voor 90 vrij gegeven. In sa menwerking met Frankrijk heb ben de Europese land-m. die zijn aangesloten bij de O.E.E.G., hun valuta's vr!: inwisselbaar gesteld, il de Europese Betalings Unie opgeheven en konden een Euro pe?- Monetaire Overeenkomst en een Europees Fonds in werking treden. Het Furopese geld isda-i- door in een handomdraai op één lijn gesteld met de Noordameri- kaanse dollar. het oosten. De vraag in hoeverre Mao Tse Toeng afstand van zijn leidende postiie in China heeft gedaan, is nog niet duidelijk beantwoord. Zo ogenschijnlijk lijkt het alsof hij naar het tweede plan is te ruggedrongen, maar als men hem van veel werk verschaffende functies ontheft, om hem in staat te stellen zich geheel te wijden aan de leiding van de partij, dan zouden wel eens onaangename verrassingen daaruit kunnen voortkomen. China zet nu een zevenjarig plan op, dat vooral ten doel heeft om de Japanse industrie en eco nomie te overtroeven. Papier is geduldig, en de cijfers die daar op gezet worden, kunnen geen weerstand tonen. Men moet dus eerst nog zien hoever het komt met de grote plannen van China. Maar in Amerika maakt men zich, in tegenstelling met anders, geen illusies. Men neemt aan, dat inderdaad dit zevenjarig Chi nese plan zal worden verwezen lijkt, en dat dit zeer onaangena me gevolgen zal hebben. Mis schien houdt de reis, die de Rus sische minister van Buitenlandse Zaken, Mikojan, daarheen onder neemt, met deze Chinese voor nemens verband. In elk geval, neemt men aan, dat Mikojan, al brengt hij geen officieel bezoek aan de Amerikaanse regering, met volmachten terzake van Ber lijn zal zijn gewapend, en het of ficiële antwoord van de N.A.V.O. Zal met opzet niet lang op zich laten wachten. Chroestsjow heeft in het algemeen bestuur van de Sowjet, gelijk te verwachten viel, een grote meerderheid verkre gen. Boelganin, die hij in zijn nieuwe functie nog eens streng onder handen nam, heeft schuld bekend, gelijk Molotow en de zij nen ook deden vóórdat zij weg- gebannen werden. Maar allen leven, iets, waarin in de regel de tegenstanders van Stalin zich niet konden verheugen. In het Nabije Oosten zowel als in het Verre Oosten dreigen in twee staten moeilijkheden, die door militaire gezaghebbers kun nen worden verholpen. In Irak is men niet zeker, allesbehalve zelfs, dat de tegenwoordige regering het zal kunnen uithouden, indien de nationalisten, gestemd doe*- de communisten vanuit Rusland 'rachten haar te verdringen. Dan krmt er nieuwe gisting in het Nabije Oosten, waarbij vanzelf Nasser dan betrokken wordt en waarbij dan wel eens zou kun nen blijken, dat er een groot ver schil is tussen Panarabisch na tionalisme en het veel persoon lijker Nasserisme. washington blijft OPTIMISTISCH. In Indonesië heet het, dat de opperbevelhebber Nasution zoda nig door communisten op sleu- telposten wordt omringd, dat hij eigenlijk meer e i gevangene van hen is, dan dat hij over hen be veelt. Anderen daarentegen ge loven erin, dat Nasution de fan van het luchtvaartgedeelte van de N. A. V. O.-afweer in het Noordwesten. Generaal Andersen zal deze functie ln de loop van 1960 aanvaar den; zijn benoeming heeft reeds dadelijk goede indruk in Denemaïken gemaakt. is, die de toekomst in handen houdt. In Amerika heeft men ge loof in Soekarno, al is het te Pa rijs aan Dulles wel duidelijk ge maakt, wat het gevaar is dat het bewapenen van Soekarno's leger scharen met zich brengt. Te Accra in Afrika is het con gres der Afrikaanse nationalitei ten van uiteenlopende aard ge ëindigd. Men heeft natuurlijk stelling genomen tegen kolonis- me en imperialisme en wat daar onder wordt verstaan. Tot be paalde sprekende daden Is het nog niet gekomen, maar het ziet er wel naar uit, dat, indien Euro pa er niet in slaagt om tijdig lei ding te geven aan de Afrikaanse onafhankelijke volken, een Euro- Afrika in de richting als men dit wenst, niet zal worden gescha pen. Amerika is er voor het eerst in geslaagd een nieuwe kunst maan op te laten, die ongeveer twintig etmalen door het heelal zal ronddraaien en van een min stens dubbele zwaarte is als de zwaarste der Russische Spoet niks. Dit nieuw afgeschoten in strument kan spreken en heeft een Kerstboodschap vanuit het heelal van Eisenhower aan de wereld toegeroepen. Dat moge p*{ vredelievend klinken, maar het is toch maar ze, dat de beide conferenties, die in het gebouw van de Ver. Naties te Genève zijn opgezet, één over het staken der kernproeven, de andere tot het tegengaan van onverwachte aanvallen, nog wei nig of niets hebben uitgericht. VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Rebellenleider Fidel Castro heeft vrijdagmorgen Maunel Urrutia tot voorlopig president van Cuba uitgeroepen en gezegd dat hij naar Havanna zal opruk ken. Santiago de Cuba is tijde lijk hoofdstad van het land ge worden. Vrouwelüke intendant op Het Loo. H. M. de Koningin heeft met ingang van 15 februari a.s. be noemd tot intendant van het ko ninklijk paleis en domein Het Loo, mevr. J. H. M, A, van La- wiek van Pabst-Doude van Troostwijk. Zij volgt in deze haar pas overleden echtgenoot, jonk heer D. J. A. A. van Lawick van Pabst, op. Het is voor de eerste maal dat de taak van intendant in vrou welijke handen wordt gelegd. Er is een Russische raket in de richting van de maan gelanceerd, aldus heeft radio-Moskou vrijdag avond gemeld. De raket volgt tot nu toe de bere kende baan. Zij weegt in totaal 361,3 kg en bestaat uit verschil lende trappen en werd vrijdag gelanceerd. De raket zal zondagochtend om 8 uur Ned. tijd in de omgeving van de maan aankomen. Dit is de eerste maal, dat de Russen de lancering van een maanraket hebben bekend gemaakt. De ruimteraket heeft vaantjes aan boord met het op schrift: „U.S.S.R. 1959". De lancering werd verricht ter gelegenheid van het 21ste congres van de communistische partij van de Sowjet-Unie. t Wn rfa/ f v -W Eén dode en één zwaar gewonde Een straaljager van het type F 86 K van de vliegbasis Soester- berg is gistermiddag omstreeks half vier brandend neergestort op een bloemkwekerij aan de Prins Alexanderweg te Huis ter Heide. De piloot, de 34-jarige majoor B. C. Ruys uit Amersfoort, vlie ger-instructeur bij het 700ste squadron op Soesterberg zag kans het toestel met een schiet stoel te verlaten. Het toestel ramde het dak van een kolenopslag van de firma Rondeel, waarin de heer C. Ron deel en zijn knecht W. v. d. Ho ven op dat moment juist werk zaam waren. De schuur vloog onmiddellijk in brand en was in korte tijd één laaiende fakkel. Ook de kleren van de heer Ron deel en de heer v. d. Hoven vat ten vlam. Op hun hulpgeroep kwam mevr. Rondeel toesnellen, die met gevaar voor eigen leven de beide mannen met water over goot. Zij kon geen hulp krijgen, omdat niemand het aandurfde, zich tussen de nog rondvliegen de explosie-brokstukken te be geven. Eerst nadat de explosies ophielden, kon men de onheils plaats naderen. De beide mannen werden naar het Algemeen ziekenhuis te Zeist vervoerd, waar de heer Rondeel kort na aankomst overleed. Zijn knecht, de heer v. d. Hoven, werd zwaar ge wond opgenomen. De piloot werd naar het mili tair hospitaal „Oog in Al" in Utrecht overgebracht. Hij liep geen noemenswaardig letsel op, daar hij in de kruin van een den- neboom terechtkwam. Majoor Ruys was om 15.19 uur van Soesterberg opgestegen. Kort na de start kreeg hij sto ring aan de motor. Hij probeerde een open plek te vinden waar hij het toestel, dat niet meer te red den viel omdat het inmiddels in brand was gevlogen, kon laten neerkomen. Boven Huis ter Hei de drukte majoor Ruys op de knop die zijn schietstoel van het brandende toestel moest losma ken. Als een brandende fakkel dook de straaliager naar bene den en deed talrijken in de om geving van de Prins Alexander weg in paniek wegrennen. Nadat het toestel eerst de ko- lenopslagplaats van de heer Rondeel had opraakt, boorde het zich in het kleine stukje rulle grond, dat hier tussen een groot aantal huizen ligt. Er volgde een enorme explosie, waarop bran dende brokstukken in het rond werden geslingerd. Vlammen torenden hoo** op en zetten de omgeving in een onheilspel lende vuurgloed. Men zag kort daarop, hoe de piloot met zijn parachute in de kruin van een denneboom terechtkwam. De brandweer uit Zeist en de ongevallenploeg van het vlieg veld Soesterberg waren spoedig ter plaatse. Met srhu'mblussers werd het vuur bestreden, waar door uitbreiding kon worden voorkomen. NOORDWESTER BUIEN Een depressie boven Zuid-Noor- wegen veroorzaakt op de Noord zee een stormachtige noordwes ter, waarmede koude lucht, af komstig uit de Poolstreken in de richting van West-Europa wordt getransporteerd. Er vielen in ons land talrijke regen-, hagel- en natte sneeuw buien, die zich boven het relatief warme Noordzeewater gemakke lijk in de koude Poollucht konden ontwikkelen. Verscheidene sta tions tapten om 19 uur 10 tot 12 mm neerslag af. Ook de maximumtemperatu ren komen nu op een wat lager niveau te liggen. Kleine storin gen, welke in de stroming rond de depressie meetrekken, veroor zaken nu en dan een toeneming van de buienactiviteit en gaan vergezeld van flinke windstoten. Er zijn geen aanwijzingen dat de huidige luchtaanvoer spoedig tot staan zal worden gebracht. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag morgen tot zaterdagavond. BUIIG Nu en dan regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige tot krachtige, en in de kustprovin cies af en toe harde noordweste lijke wind. Vrij koud. ZON op onder Jan. 3 8.48 4 8.48 5 8.48 MAAN op ondei 16.40 16.42 16.43 1.45 3.02 4.18 12.38 13.11 13.49 Het bestuur van de partij voor democratische actie in Venezuela, die bij de verkie zingen in dit land de overwin ning heeft behaald, heeft haar Adhesie betuigd met ..het Cu baanse volk dat zich bevrijd heeft van de tirannie van de bloeddorstige Batista". Studenten van de universi teit van Havanna hebben een revolutionaire raad opgericht. Deze raad heeft verklaard, dat Batista niet zal ontsnappen en onverbiddelijk vervolgd zal worden. Hii maakte voorts nog bekend dat Pinar Del Rio, een stad die ten westen van Havanna ligt, in zijn handen is en dat de troepen van Batista, die daar gelegerd waren, naar de rebel len zijn overgelopen. Ook wordt gemeldt dat arbei ders zich meester hebben ge maakt van de olisraffinaderij- een van de Amerikaanse olie maatschappijen „Esso" en „Shell". De .revolutionaire raad" heeft verklaard dat de staking die zich over het gehele land heeft verspreid, zolang zal du ren tot Urrutia de macht heeft overgenomen en de rebellen het hele Cubaanse leger onder con trole hebben. De „New York Times" juich te vrijdag de val van Batista van harte toe. Het blad bracht hulde aan Fidel Castro, de man die op 2 december 1956 met een klein groepje aanhangers in de provincie Oriënte aan land was gegaan om de strijd tegen de dictatuur aan te binden. Op zijn schouders rust nu een zwa re taak, aldus de „New York Times". Het blad meent dat Cuba in de komende maanden Amerikaanse hulp hard nodig zal hebben en dat die hulp gul en met begrip moet worden ver leend. In verscheidene Zuidameri- kaanse landen hebben aanhan gers van Castro de Cubaanse ambassades overgenomen. Generaal Batista is donder dag met zijn vrouw en vijf kin deren in Ciudad Trujillo aan gekomen. Hij heeft zijn intrek genomen in een hotel. Batista, die e. vermoeid uit zag, verklaarde dat hij de strijd tegen Fidel Castro had moeten opgeven, omdat hij zijn troe pen niet kon bevoorraden, ter wijl de rebellen een ononder broken stroom wapens ontvin gen. (Zie verder pag. 2, le kolom.) EUROMARKT BETEKENT VERBETERING VAN LEVENSSTANDAARD Van de Euromarkt die op 1 januari tussen de Benelux-lan- den, Frankrijk, West-Duitsland en Italië in werking is getreden, kan men een geleidelijke, maar constante verbetering van de le vensstandaard verwachten op lange termijn. Dit geldt zowel voor het Ne derlandse publiek als voor de ge hele bevolking van de desbetref fende landen. Dit zeide Jhr mr van Vreden burch, directeur-generaal Euro pese samenwerking van het ministerie van Buitenlandse Zaken donderdag in de eerste uitzending van het N.T.S.- journaal in het nieuwe jaar. De eerste maatregelen die geno men worden zijn het verlagen van de onderlinge invoerrechten met 10 procent en de verrui ming van de contingenteringen. Dit complex van maatregelen zal volgens de directeur-generaal ongetwijfeld de bovengeschetste gevolgen hebben. Het voornemen bestaat om de economische samenwerking tus sen de 6 landen van klein Euro pa uit te breiden tot andere Europese landen in de vorm van een vrijhandelszone. Jhr mr Vredenburch, die in middels benoemd is tot Neder lands ambassadeur in Bonn, zeide dat de besprekingen daar omtrent het afgelopen jaar nog niet tot definitieve resultaten' hebben geleid. Deze besprekin-1 gen zullen worden voortgezet op. 15 januari. De verwachting be-» staat, aldus de directeur-gene-» raai. dat deze besprekingen met. een goed succes zullen worden bekroond, en dat op den duur een vrijhandelszone tot stand zal komen, die nauw verbonden is met de Euromarkt. Hierdoor zullen ongeveer 250 miljoen pro ducenten en consumenten in, Europa verenigd zijn. Het is zeer wel mogelijk, zo zeide jhr. mr. van Vredenburch, dat deze eco nomische samenwerking op de duur in een wijder staatkundig verband zal uitgroeien. „Het uiteindelijke doel waar wij naar streven is te komen tot de Ver enigde Staten van Europa. De Euromarkt, die 1 januari in wer king trad, is nietmeer dan het zeer belangrijke economische fundament daarvan. Wij zullen moeten zorgen, dat de eerstko mende jaren deze basis hecht en sterk wordt". Boven een groot gedeelte van Engeland en elders in het gebied van het Kanaal, zoals Normandië en Bretagne, heeft in de nacht van donderdag op vrijdag een zware storm gewoed. In genoem de gebieden zijn in de vroege och- tenduren van vrijdag ook een aantal aardschokken waargeno men die echter geen slachtoffers gemaakt of ernstige schade aan gericht schijnen te hebben. Op de Kanaaleilanden voelde men een aardbeving die onge veer tien seconden aanhield. Huizen stonden te schudden en bomen werden ontworteld. In Londen kwam een man om het leven doordat hij door een door de storm losgewaaide kerstboom van een hotelgevel- versiering werd getroffen. In Plymouth werd het telefoonver keer gestoord. Een orkaanach tige storm deed in Sussex schoorstenen sneuvelen, ver nielde bouwsels op de stranden en blies boten van het strand de boulevard op. De Franse Liberté van 51.800 ton, die van New-York kwam, moest ter hoogte van Plymouth een tijde lijk heenkomen zoeken inplaats van op haar gebruikelijke plek in een baai voor anker te gaan. Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 25b8 DAG EN NACHT. ZONDAG 4 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.36 9.11 9.51 10.01 n.m. 9.25 10.00 10.40 10.50 MAANDAG 5 JANUARI Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.56 10.31 11.11 11.21 n.m. 10.41 11.16 11.56 12.06 De seismograaf van de uni versiteit te Bazel hebben te 06.22 uur vrijdagochtend een krach tige aardbeving geregistreerd die zich mogelijk in Albanië of de Pyreneeën heeft voorgedaan. De schok duurde ongeveer een seconde. Half etmaal in ruwe zee op vals sein? Ruim tien uur is de IJmuiden- se sleepboot „Simson" gister- ncaht in stormweer vergeefs bij de Nederlandse kust in actie ge weest na een noodsein, dat don- derdagavond omstreeks half 12 werd uitgezonden door een schip ter hoogte van Den Helder. Het radiokuststation Scheve- ningen-radio ontving als „spoed- sein" van een schip „Hein- rich Ritter"? dat het, ter hoogte van het lichtschip „Texel", met motorschade in moeilijkhe den was geraakt. Dringend werd om assistentie gevraagd. Van IJmuiden uit zette de „Simson" koers naar deze posi tie, maar ondanks herhaalde op roepen van Scheveningen-radio en het zoeken van de sleepboot, die tegen half vier bij het licht schip was, werd geen schip in nond gevonden. Een schip met de naam „Hein- rich Ritter" blijkt ni de scheeps registers van Duitsland niet voor te komen. De mogelijkheid be staat dat een schip met een naam die hier op lijkt, inderdaad in moeilijkheden heeft verkeerd, na herstel der schade zonder hier van melding te maken is doorge varen. De kans is echter ook niet gering dat de Nederlandse zee sleper opnieuw onder gevaarlijke omstandigheden buiten is ge weest op een vals noodsein. De „Simson" heeft ter hoogte van het lichtschip Texel wel een klein Duits kustschip de „Heinz Wilhelm", aangetroffen, dat met zware slagzij ronddreef. Toen van de „Simson" af geseind werd of de kustvaarder assistentie ver langde, luidde het antwoord: „Nein".

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1