President Batista uit Cuba gevlucht Westelijke nota's over Berlijn De inwerkingtreding van de Euromarkt Nieuwjaarswensen van buitenlandse leiders Bolletje/ y y Nieuwjaarsrede van minister-president Beel voor de Wereldomroep HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Staken van het vuren op het eiland gelast Russische voorstel onaanvaardbaar Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 2 JANUARI 1959 13e Jaargang Nr 1565 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneazen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handeili- advertenties)5 regels 1,Iedere regel me* 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. President Batista is uit Cuba gevlucht. Een militaire junta onder voorzitterschap van generaal Eulogio Cantil- !o heeft de macht overgeno men. Bastita maakte later be kend dat hij is afgetreden om verder bloedvergieten op Cuba te voorkomen. Hij is met vrouw en zes van zijn kinderen met een vliegtuig uit Cuba naar de Dominicaanse Republiek vertrokken. Zoals bekend voert Fidel Castro nu al twee jaar een meedogenloze guerilla-oor- log tegen de regring- Batista. De afgelopen dagen is in Santa Clara, de hoofdstad van de provincie Las Villas, hevig gevochten tussen de rebellen van Fidel Castro en de regeringstroepen. Generaal Batista kwam in 1952 na een staatsgreep aan het be wind. Hij trad spoedig op als mi- ir,oir dictaioi en schafte Je ver kiezingen af. •e 32-jarige Fidel Castro is de zoon van een rijke suikerplanter. is een overtuigd Katholiek en studeerde op de colleges van de Jeauieten in Santiago de Cuba en Havanna. Na zijn universitaire studies aan de universtiteit van Havanna vestigde hij zich als ad vocaat in deze stad, waar hij spoedig bekend werd als de „ver dediger van de armen". Be 63-jarige rechtsgeleerde Carlos Piedra is donderdag te Havanna beëdigd als voorlopig president van Cuba en heeft on middellijk een staken van het vuren gelast in de strijd tegen de opstandelingen van Fidel Castro. Hedra wees Gustavo Cuervo Rubio aan als minister-president. •e voorlopige pi-esident zei 'n regering te wensen die de vrede op Cuba zal herstellen. Aanhangers van de rebellen in Havdnna marcheerden verheugd met Cubaanse vlaggen en banie ren van de opstandelingen door de straten. Politieke gevangenen die op politiebureaus werden vastgehouden, werden dadelijk op vrije voeten gesteld. Een grote menigte is bij de gevangenis bij eengekomen om de vrijlating van de daar vastgehouden politieke gevangenen te eisen. Piedra heeft een commissie van drie personen benoemd, die tot taak heeft met de opstande lingen van Fidel Castro te onder handelen. In Havanna deden zich inmid dels ernstige ongeregeldheden voor. Winkels en vermaakcentra werden geplunderd en in brand gestoken. Het rebellenhoofd- kwartier deed per radio een be roep op de bevolking om de orde te bewaren. Castro liet voorts bekendmaken dat hij het bestand verwierp en onvoorwaardelijke overgave eiste. Men verzocht de burgerij van Havanna de deuren niet op slot te doen opdat op standelingen zo nodig toevlucht in de huizen zouden kunnen zoe ken. Ook vroeg men zich voor te bereiden op een algemene sta king tegen de militaire junta. De Havannase radio-zender en enkele vakverenigingsgebouwen bevinden zich in handen van de communisten. Men beperkt zich tot het oproepen van volgelingen om het vertrek van president Batista te vieren. De toestand in Havanna was donderdagavond uiterst gespan nen en verward. Het vliegveld zou voor alle verkeer gesloten zijn. De Cubaanse ambassadeur in Washington heeft zijn functies overgedragen aan de ambassade raad Fanoo, een aanhanger van Fidel Castro. Volgens een New Yorkse zen der heeft de politie van Havanna op plunderende groepen gescho ten. Op het New Yorkse vliegveld Idlewild is donderdag 'n Cubaans vliegtuig met een kleine honderd aanhangers van Batista geland. De New Yorkse politie moest een menigte van tweehonderd aan hangers van Fidel Castro ver spreiden. Enkele passagiers hadden zich in Havanna van een plaats in het toestel verzekerd door met een revolver te dreigen. De politie vond drie vuurwapens aan boord. Negen passagiers beschikten niet over visa. In Miami hebben donderdag middag duizenden leden van de grote Cubaanse kolonie in een betoging hun tevredenheid over het vertrek van Batista laten blij ken. Er vielen geen incidenten Voor. Velen trachtten passage naar Cuba te boeken. De Russische premier Chroesjt sjef. is een van de negentien we- röRtleiders van wie op Nieuw jaarsavond voor de Amerikaanse radio een Nieuwjaarsboodschap werd uitgezonden. In zijn tele gram „aan het Amerikaanse volk", voorgelezen door de Rus sische ambassadeur Mensjikof, noemde Chroesjtsjef de vooruit zichten in 1959 voor een durende vrede goed omdat de oplossing van dit vraagstuk van het ver langen der volkeren zelf afhangt en er geen volk is dat naar oor log verlangt. Naar Chroesjtsjefs mening bestaat er geen probleem dat niet met vreedzame middelen opgelost kan worden, indien al thans alle betrokken partijen dit oprecht verlangen. Het radioprogramma bevatte ook president Eisenhower re cente boodschap voor vrede en vriendschap, die door de Atlas kunstmaan is uitgezonden. Premier Chroesjtsjef heeft ook samen met president Worosjilof van de Sowjet-Unie een Nieuw jaarsboodschap gezonden aan de Oost-Duitse leiders, waarin zij van de broederlijke gevoelens tussen beide landen gewagen en hun vertrouwen uitspreken in de gezamenlijke strijd voor de her eniging van Duitsland op vreed zame en democratische manier. Premier Chroesjtsjef richtte ook een Nieuwjaarswens voor persoonlijk herstel en welvaart van zijn volk tot premier Hanson van Denemarken, die onlangs van een keelziekte is hersteld. President Tsjiang Kai Sjek van nationalistisch-China beloofde in een Nieuwjaarsboodschap de bevolking van het Chinese vaste land binnen 3 jaar te zullen be vrijden. 1959 zal 't jaar zijn, dat zal tonen dat het communistisch- Chinese regime gedoemd is te vallen, aldus de Chinese leider. Koning Frederik van Dene marken, die aan een longaandoe ning lijdt, heeft vanuit zijn zie kenkamer in het paleis Amaliën- borg in Kopenhagen zijn Nieuw jaarsboodschap tot het Deense volk gericht. Tegen het advies van zijn artsen verliet de koning zijn bed om vanuit zijn stoel in de microfoon te spreken. DE OVERGANG NAAR DE „ZWARE'' FRANK Als Frankrijk in 1959 overgaat tot de „zware" frank zullen er in totaal 4 miljard muntstukken vervangen moeten worden. Dc bankbiljetten zullen naar ver wacht wordt niet veel van de tegenwoordige verschillen. In het regeringsbesluit, waarin de „zware" frank werd aange kondigd werd medegedeeld, dat deze niet later dan 1 januari 1960 zou worden ingevoerd. Een hooggeplaatste functionaris van de munt zei dinsdag echter, dat als de opdracht vrijwel onmid dellijk gegeven zou worden, het toch nog 5 6 maanden zou duren voor een nieuwe munt ge slagen kan worden. Bij het tegenwoordige produktietempo zou de Munt ruim 6 jaar nodig hebben om de Franse munten te vervangen. Regeringstroepen lopen bij honderden over naar opstandelingen van Fidel Castro Soldaten van de Cubaanse re gering lopen bij honderden over naar de opstandelingen van Fidel Castro, aldus heeft een corres pondent van het Amerikaanse blad „Chicago Tribune" gemeld. Bij Santa Clara zouden vierhon derd soldaten met een pantser- trein naar de rebellen zijn over gegaan. Een vertegenwoordiger van Fi- dle Castro te New York, Vbetan- court. zei dinsdag, dat naar schat ting reeds 3O0Ü rot 4000 rege ringssoldaten in de provincie Las Villas zich aan de opstandelin gen hebben overgegeven. Een 10- en een 12-jarige zoon van president Batista van Cuba zijn dinsdag in gezelschap van hun grootvader en vijf andere Cubanen te New York aangeko men. De grootvader zei, dat de jongens naar New York zijn ge komen voor hun jaarlijkse reis naar het noorden om sneeuw te zien. Prins Bernhard brengt Koningin naar Engeland. H. M. de Koningin is donder dag, vergezeld door Prinses Mar griet, van Soesterberg met een door Prins Bernhard bestuurd vliegtuig naar Engeland vertrok ken. Zij zal daar een strikt privé- bezoek van drie dagen brengen aan haar nicht, Prinses Alice, gravin van Atlone. Prinses Alice zal binnenkort in verband met een door haar te on dernemen wereldreis Engeland voor enige maanden verlaten. De gravin van Atlone is een dochter van een zuster van wijlen Konin gin Emma, een volle nicht dus van Prinses Wilhelmina. Prins Bernhard vloog de zelf de dag weer naar Nederland terug, doch is voornemens a.s. zaterdag de Koningin en Prinses Margriet weer uit Engeland terug te halen. Verdrag met België. Bij het Belgische parlement is ingediend een wetsontwerp tot goedkeuring van het in oktober 1957 tussen België en Nederland gesloten verdrag, waarbij het tractaat betreffende het loods wezen op het kanaal van Terneu zen wordt gewijzigd. De ambassadeurs van Frank rijk, Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten hebben op Oude jaarsdag het antwoord van hun regeringen op de Sowjetrussi sche nota over Berlijn in Moskou overhandigd, aldus heeft het Franse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. Groot-Brittannië verklaart in zijn nota dat de Sowjetrussische voorstellen om van West-Berlijn teen „vrije stad" te maken on aanvaardbaar zijn. Tegelijkertijd nodigt Engeland de Sowjet-Unie uit „de kwestie-Berlijn te bespre ken in het ruimere kader van on derhandelingen over een oplos sing van het Duitse probleem zo wel als dat van de Europese vei ligheid". Het afzeggen van plechtig aan gegane verbintenissen, gepaard aan een ultimatum waarbij ge dreigd wordt met eenzijdig op treden na zes maanden vormt, aldus de Britse nota, geen rede lijke basis voor onderhandelin gen en Groot-Brittannië neemt aan dat de Sowjetrussische rege ring bereid zal zijn besprekingen te beginnen in een sfeer die vrij is van dwang onder bedreiging. Groot-Brittannië verklaart dat het Ruslands eenzijdige opzeg ging van zijn internationale ver plichtingen ten aanzien van Ber lijn in het geheel niet kan aan vaarden en de Sowjet-regering rechtstreeks verantwoordelijk zal blijven houden volgens de be staande overeenkomsten. Groot- Brittannië kan niet aanvaarden, dat de Duitse democratische re publiek in de plaats van de Sow jetrussische regering wordt ge steld voor het verzekeren van vrije toegang voor de Westelijke mogendheden tot West-Berlijn. Als Berlijn een brandpunt van internationale spanning is ge worden, aldus de Britse nota, komt dit doordat de Sowjet-rege ring weloverwogen gedreigd heeft de thans aldaar geldende overeenkomsten te verstoren. De inhoud van de Franse en de Amerikaanse nota komt in we zen met die van de Britse over een. De drie nota's vormen een antwoord op de Sowjetrussische nota van 27 november waarin voorgesteld werd binnen zes maanden van West-Berlijn een gedemilitariseerde vrije stad te •naken. De Verenigde Staten verklaren in hun nota ter beantwoording van de Sowjet-nota van 27 no vember over Berlijn dat zij be reid zijn de kwestie-Berlijn te be spreken „in het ruimere kader van onderhandelingen over een oplossing van het Duitse pro bleem zowel ais dat van de Euro pese veiligheid". Zij verzoeken de Sowjet-Unie te doen weten of zij bereid is besprekingen met de Verenigde Staten, Groot-Brittan nië en Frankrijk te beginnen. De Amerikaanse nota, die on geveer tweeduizend woorden telt, verwerpt het Sowjetrussische voorstel over Berlijn en verklaart dat de Verenigde Staten vast besloten zijn hun rechten en Ver antwoordelijkheid ten aanzien van de bescherming van vrijheid en veiligheid van de bevolking van West-Berlijn te handhaven. De Verenigde Staten, aldus de Amerikaanse nota, kunnen de Sowjet-regering niet verhinderen de beëindiging van haar eigen gezag in Oost-Borlijn aan te kon digt^ maar zij kunnen geen een- zijdii'o epreggi van de akkoor den van 1944 en 1945, waarbij de huidige status werd geschapen, aanvaarden. De Verenigde Staten zullen de Sowjet-regering recht streeks verantwoordelijk blijven houden voor het voldoen aan haar verplichtingen welke vol gens de bestaande overeenkom sten ten aanzien van Berlijn zijn aanvaard. De Verenigde Staten zullen niet aanvaarden, dat „het regiem, door de Sowjet-regering aange duid als de Duitse democratische republiek, voor de Sowjetrege- ring in de plaats wordt gesteld" wat betreft de vrijheid van toe gang tot de stad. Het Franse antwoord op de Russische nota De Franse regering is bereid de Berlijnse kwestie te bespre ken in het kader van onderhan delingen over de oplossing van het Duitse vraagstuk en de vei ligheid van Europa en wil gaarne zo spoedig mogelijk het stand punt van de Russische regering in deze vernamen, aldus het Franse antwoord op de Russi sche nota van 27 november 1958. De Franse regering kan er niet mee akkoord gaan, dat de rege ring van de Sowjet-Unie haar verantwoordelijkheid inzake de verbindingen van de geallieerde strijdkrachten met Berlijn over draagt aan de autoriteiten van Pankof en stelt de Sowjet-Unie volledig verantwoordelijk voor de gevolgen van een mogelijke over dracht, aldus het Franse ant woord, waarin voorts nog wordt gezegd dat Frankrijk het Russi sche voorstel om van West-Ber lijn een „vrije stad" te maken, niet kan aanvaarden. Reacties op Westelijke antwoorden aan Moskou De krachtige houding die de Westelijke mogendheden in hun antwoord op de Russische nota hebben aangenomen, heeft een gunstig onthaal gevonden in Westduitse regeringskringen. De duidelijke verwerping van het Russische voorstel om van West-Berlijn een vrije stad te maken, is volkomen in overeen stemming met de opvatting hier omtrent van de bondsregering, zo zei men. Het antwoord van de bondsre gering op de Russische nota zal dan ook wat de grote lijnen be treft overeenkomen met dat van de Westelijke mogendheden. Men voegde hier aan toe dat de West duitse regering in haar antwoord nader zal ingaan op een aantal beschuldigingen van de Russen aan het adres van de Bondsrepu bliek. Het Oostduitse nieuwsbureau ADN beschreef het Westelijke antwoord op de Russische voor stellen inzake Berlijn als „bruusk en een verdraaiing van het ge schiedkundige beeld". VISSERIJ- MOEILIJKHEDEN BIJ KUST VAN GUATEMALA Vliegtuigen Guatemala openden het vuur op Mexicaanse vissersschepen Vliegtuigen van de luclitmaeht van Guatemala hebben woensdag drie Mexicaanse vissersschepen beschoten die binnen de territo riale wateren aan de Oostkust van Guatemala visten. Op de schepen werden een man gedood en verscheidene gewond. Enige dagen geleden had de regering van Guatemala ge waarschuwd, dat buitenlandse vissers binnen de territoriale wateren van Guatemala be schoten en gebombardeerd zou den worden. De voorzitter van de grote commissie van de Mexicaanse Senaat verklaarde donderdag, dat Mexico de diplomatieke be trekkingen met Guatemala moet afbreken en krachtige tegen maatregelen moet nemen als niet binnen 24 uur verontschul digingen voor de beschieting der schepen worden aangeboden. Volgens Mexicaanse berichten zijn de schepen aangevallen ter wijl zij zich in Mexicaanse terri toriale wateren bevonden. De minister-president, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft voor de Wereldomroep op Nieuwjaars dag de volgende toespraak ge houden Waarde luisteraars, waar ook ter wereld, bij de intrede van het jaar 1959 richt ik gaarne enkele ogen blikken het woord tot U. Zoals U wellicht zult weten ben ik thans sedert een tiental dagen minister-president. Dit ambt zal ik slechts enige maan den bekleden tot hier in Neder land vervroegde verkiezingen zijn gehouden en mede op grond van de uitslag daarvan 'n nieuw kabinet zal zijn gevormd. Des te meer stel ik het op prijs gedurende deze korte ambtsperiode in de gelegenheid te zijn tot U, die ver van Ne derland bent, te mogen spreken. De beroeringen op politiek ge bied, die in de laatste weken van het jaar vele Nederlanders hebben opgeschrikt, zijn, reke ning houdend met onze volks aard, tamelijk hevig geweest. Elders in Europa en in de we reld baren de toestanden echter veel groter zorgen. De botsin gen tussen politieke ideologie- en maar ook de strubbelingen in verband met wat men wel noemt „ontwakend Azië en Afrika", om maar een enkele greep te doen, dit alles kan ons als wij ons op deze nieuw jaarsdag op het pas ingetreden jaar bezinnen en ons afvragen wat het ons zal brengen be nauwen. We beseffen, dat er een grootse ontwikkeling gaan de is, die soms een tempo ont wikkelt en 'n explosieve kracht in zich bergt, welke heviger is dan ooit tevoren en welke ook veel universeler is en maar moeilijk te beheersen lijkt. Ds snelle communicatiemid delen, de moderne vindingen als radio, televisie, radar, atoom kracht, de jongste talrijke ge slaagde of minder geslaagde po gingen om onze dampkring te doorboren en te doorvorsen met al wat daarachter ligt, ze zijn uitingen van wat het menselijk denken tot stand kan brengen, maar ze verbijsteren ons. De meesten onzer kunnen slechts l van de resultaten der techniek .profiteren ot de feiten vaststel len. Tegenover al deze dynamiek bestaat er bij velen te meer de behoefte zich te bezinnen op dat gene wat voor ons gevoel van Ideële waarde is en dan is één van die dingen, vooral als men ver van zijn land weg is, een stem uit het moederland. Het is daarom dat ik eens te meer be sef hoe via de aether alle af- standen kunnen worden over- l brugd. Waar ge ook zijt, hetzij in de rijksdelen overzee, hetzij in een land, dat U als emigrant gastvrij heeft opgenomen, of nog in Indonesië verblijft, het zij elders, op zee of in de lucht, vandaag wil ik een vertrouwd contact met U leggen en U van uit Nederland toeroepen„Houdt goede moed in het nieuwe jaar en verbreekt de band met het moederland niet. Wij hier in Nederland voelen ons met U verbonden en zijn trots op de Nederlandse naam, die gij helpt hooghouden". Er werken helaas vele nega tieve krachten, die trachten U en ons opzij te drukken, maar ook in deze tijd kunnen wij ge lukkig op talrijke positieve fac toren wijzen. Ik denk hierbij aan de pogin gen om tot een gemeenschappe lijke markt in Europa te ko men; het streven de rassen tegenstellingen te verzoenen, de hulp aan de achtergebleven ge bieden, de inzet van de atoom kracht voor vreedzame doelein den, en vele andere vruchtbare gedachten, die in de volkeren gemeenschap naar voren tre den. Wellicht raken deze dingen U in Uw persoonlijk leven weinig of niet. Dan is er nog de moge lijkheid voor, ja, de plicht van ieder van ons in eigen gerin, leef- en werkmilieu de dichtst bij de hand liggende positieve daad te verrichten als onze noodzakelijke bijdrage tot een betere wereld. Ik groet U thans, luisteraars, waar ook ter wereld, en wens U allen een rijkgezegend nieuw jaar. In verband met het feit, dat de Euromarkt gisteren te midder nacht in werking trad, schrijft Reuters correspondent te Parijs, dat men in sommige officiële kringen, en ook in sommige krin gen van het bedrijfsleven in Frankrijk nog steeds gelooft, dat de Engelse regering er naar streeft de Euromarkt te doen mislukken. Dit wordt echter ont kend door Engelse O.E.E.S.-func tionarissen en deze mening wordt ook niet gedeeld door alle verantwoordelijk Franse krin gen. Men gaat het te Parijs steeds meer betreuren, dat de aanpas singen, welke vereist worden door het bestaan van de Earo- marki, nog wel eens in zekere zin als een Frans-Engelse han delsoorlog worden uitgelegd. Men is te Parijs van mening, dat de steun, die de Bank van Enge land de Franse autoriteiten heeft toegezegd voor het uitvoeren van de recente monetaire hervormi gen devaluatie en de conver tibiliteit van de frank en om de frank te beschermen tegen aanvallen van buitenaf, meer re presentatief is voor de geest, waardoor de Franss-Engelse be trekkingen thans worden geken merkt, dan de „oorlogstermen", waarmede dagbladen aan beide zijden van het Kanaal dikwijls de huidige situatie beschrijven. Over 14 dagen zal de raad van de organisatie vooi Europese Economische Samenwerking bij eenkomen ter hervatting van de besprekingen over de betrekkin gen tussen de Europese Economi sche Gemeenschap en de 11 an dere landen der O.È.E.S., die van oordeel zijn, dat de vorming van de Euromarkt discriminerend voor hen is. In dit verband merkt Reuter's correspondent op, dat Frankrijk door 90 procent van zijn handel met de landen dei O.E.E.S. te liberaliseren voldaan heeft aan zijn verplichtingen niet alleen tegenover zijn Euromarktpart- ners, maar ook tegenover de an dere landen der O.E.E.S. Reuter's correspondent noemt de Euromarkt een groot' avon tuur voor Frankrijk, daar hier mede voor dit land de eerste fase van onbeschermde concurrentie met de industrieën van Duits land, Italië en de Beneluxlanden begint. Hij herinnert eraan, dat de Franse regering gedurende een eeuw een politiek van be scherming heeft gevoerd. Het conservatieve blad „Paris Presse" noemt de Euromarkt een experiment, dat alleen kan wor den vergeleken met dat van jan. 1860. toen keizer Napoleon III het Engels-Frans vrijhandelsver drag tekende. Dit lokte protes ten uit van Franse industriëlen, die meende,'n dat het verdrag rampzalige gevolgen zou hebben. In werkelijkheid, aldus het blad, was de Franse produktie zes jaar later 40 procent gestegen, ver toonde de Franse uitvoer een aanzienlijke uitbreiding en werd Frankrijk een modern industrie land. Wat de tariefsveranderingen betreft, die gisteren te midder nacht ingingen, wordt door Euro- marktfunctiouarissen te Brussel opgemerkt, dat deze maatregelen in de nabije toekomst weinig ver schil uit zullen maken voor de goederenprijzen, die de meeste Europeanen hebben te betalen. BE POLIOVACCINATIE in 1959 Behoudens geringe wijzigingen in de tijdstippen zal voor 1959 het volgende schema van inen ting tegen polio worden gevolgd: januarifebruari 1959: derde in jectie voor de kinderen van de vijl jaarklassen 1957, 1956, 1954, 1953 en 1952; ongeveer 1 maart ongeveerd juli 1959, eerste en tweede injectie voor de kindei en van de zes jaai klassen 1958, 1949. 1948, 1947, 1946 en 1945, onge veer 15 mei—ongeveer 15 juli 1959: derde injectie voor de kin deren van de twee jaarklassen 1951 en 1950. Van rijkswege zal door deze inentingen het uit België te be trekken R.I.7 .-vaccin worden ver strekt. NOGAL GUUK WEEK Het nieuwe jaar had een rij zonnig begin, dank zij een gebied mét opklaringen dat met een ze; r krachtige westelijke stroming, in de atmosfeer naar ons land word gevoerd. Deze stroming hangt sa men met de aanwezigheid van een lagedrukgebied, in het zeege bied ten zuiden van IJsland en een gebied met hoge barometer standen tussen Spanje en de Azo- ren. In de loop van nieuwjaarsdag ontwikkelde een kleine storing, welke in deze stroming meetrok, zich tot een actieve depressie, die snel uitdiepte en op nieuwjaars avond met 970 mbar al vlak ten oosten van Schotland lag. Hierdoor kreeg het nieuwe jaar in West-Europa ook een storm achtig begin. Aan onze kust wak kerde de zuidwester tot storm aan en werden in de avond al windstoten gemeld van 20 tot 25 meter per seconde. Het laat zich aanzien dat de stormdepressie naar zuid-Scandi- navië trekt en na het passeren van het bijbehorende koufront de wind in ons land naar west tot noordwest gaat ruimen en koude re lucht afkomstig uit de Pool streken, met hagel- en mogelijk natte sneeuwbuien geleidelijk ons land gaat binnenstromen. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van vrijdag morgen tot vrijdagavond. GUUR EN KOUD. Veranderlijke bewolking met nu en dan buien. Tamelijk guur weer met lagere temperaturen dan gisteren. Krachtige tot har de wind en aan de kust storm tussen west en noordwest. ZATERDAG 3 JANUARI v.m. n.m. Breskens 7.29 8.07 Terneuzen 8.04 8.42 Hansweert 8.44 9.22 Walsoorden 8.54 9.32 ZON MAAN op ondei op ondei Jan. 2 8.48 16.39 0.29 12.09 3 8.48 16.40 1.45 12.38 4 8.48 16.42 3.02 13.11

de Vrije Zeeuw | 1959 | | pagina 1