Is Europa nog niet rijp voor GA FLITSEN eendracht Binnenlands nieuws Dinsdag 30 december 1958 Mis die aansluiting VRIJE 12e jaargang na. 1563 WAAR STOKT DE EUROPESE SAMENWERKING Reeds vóór wereldoorlog I werd, op voorbeeld van paln-Amerika, aan de mogelijkheid van Europese samenwer king gedacht. Een genaturaliseerd Duitser in Engeland, sir Maximilian Werther, toonde de vlag van zijn ge weldig jacht in verschillende grotere of kleinere havensteden, waarbij hij trachtte vorsten en regeerders voor zijn denkbeeld van economische Euro pese samenwerking te winnen. Wereldoorlog I en de verwoestingen, die deze aanrichtte, gaf graaf Couden- hove Kalerghi aanleiding tot de stich ting van zijn Paneuropese Unie, die hij met grote welsprekendheid verdedigde en die een voortzetting vond in de Ver enigde Staten van Europa, door de Franse minister Briand te Genève in de Volkenbond ter tafel gebracht. Al deze plannen, voorzover zij schenen levensvatbaarheid te hebben, werden door oorlog II weggevaagd. Maar de Europese gedachte rustte niet tijens deze oorlog; niet in 't minst door ille gale organisaties werd eraan gewerkt. Onmiddellijk na de bevrijding van 1945 rezen verschillende inter nationale organisaties als paddestoelen uit de grond. De Engelse Union, onder leiding van Churchill, nam het initiatief tot een samenwerking, die in het Congres te 's-Gravenhage in de Ridder zaal in mei 1948 gehouden, een feit werd. En als gevolg daarvan nam de Franse regering het initiatief tot de oprichting van de Raad van Europa, voorlopig beperkt tot een tiental daartoe uitgenodigde landen-leden, die reeds in 1949 rich te Straatsburg kon consti tueren. Het werd een bezwaar gere kend, en het was geen gering be zwaar, dat de beslissingen voor deze Raad van Europa kwamen te liggen in handen van een co mité der tien, thans vijftien, mi nisters van Buitenlandse Zaken der betrokken landen, en dat daarnevens de assemblee, die in het openbaar te Straatsburg ver gadert, slechts een raadgevende stem heeft en aanvankelijk zelfs deze stem over militaire aange legenheden niet mocht doen ho ren. Niettemin heeft de Raad van Europa, dank zij de persoonlijke samenwerking, die daarin tel kenmale is gebleken, goede dien sten aan de gedachte der Euro pese samenwerking bewezen. Weliswaar blijven de beslissingen in handen van het comité der ministers, maar druk van de as semblee vermag invloed op te le veren. Een nieuw geluid Een geheel nieuwe klank werd gehoord in mei 1950, toen de Franse minister van Buitenland se Zaken Robert Schuman het voor die dagen moedige initia tief tegenover de pers ontwik kelde, dat er zou komen een Europese Kolen- en Staal-Ge- meenschap, waarbij zouden zijn betrokken die zes landen in Europa, óók Duitsland, die een vooraanstaande positie op dit gebied innemen. Het viel te be treuren, en het gaf zelfs aanlei ding tot een niet al te scherpe Engels-Franse vertrouwenscrisis dat Engeland zich uit utiliteits overwegingen buiten deze ge meenschap sloot, hoewel het èn op het gebied van kolen èn op dat van staal natuurlijk één der vooraanstaande mogendheden van Europa is. Aanvankelijk stond menigeen sceptisch tegenover de gedachte van Schuman; er zou zeker niets reëels van komen. Maar Schu man hield vol, en binnen het jaar was een statuut voor deze Kolen- en Staal-Gemeenschap vastgesteld, binnen twee jaren werkte zij achtereenvolgens op de kolen- en staalmarkt. Dit voorbeeld gaf een landgenoot van Schuman, de toenmalige minis ter-president Pléven, aanleiding om ter oplossing van het netelige vraagstuk van Duitslands mede werking op militair gebied, de Europese Defensie-Gemeenschap voor te stellen, die zou omvatten één Europees leger, gekleed in één uniform, gecommandeerd door één taal en door bevelheb bers van de nationaliteit van op nieuw zes landen van het klein Europa, hierin verbonden. Maar Franse politieke invloe den bewerkten, dat Frankrijk eigen geesteskind verloochende, niettegenstaande tezelfder tijd toch gesproken werd van de mo gelijkheid van Europese samen werking op het gebied van land bouw, spoorwegen en wat al niet meer. Ook bij deze defensie-ge meenschap stond Engeland nog altijd afkerig van verbintenissen op lange termijn vooruit. Een defensie-gemeenschap werd door Frankrijk zelf verworpen; in de plaats daarvan kwamen de be langrijke verdragen van 1953, die een medewerking van Duitsland zowel aan de NAVO als aan het Europees Verbond van 1948 ver zekerden. Nederlands initiatief Teneinde de defensie-gemeen schap, ware zij tot stand ge komen, te doen werken, stelde men, op grond van de bepalingen van de Kolen- en Staal-Gemeen schap, een algemeen statuut sa men. Maar in de beslissende bij eenkomst te Messina, was het Nederland, dat er op stond, dat dit ook de economische verhou dingen van deze zes staten (Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie Benelux-landen) zou om vatten. De Raad van Europa legde aan dit nieuwe initiatief van de zes staten van het klein Europa geen hindernissen in de weg; integendeel, juichte deze nieuwe samenwerking toe. Zij werd tegelijkertijd uitgestrekt tot de Euratom, een poging, waarin deze zes staten tegen over Amerika en Engeland hun gemeenschappelijke krachten wilden ontwikkelen ter bevor dering van de atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Niet dan moeitevol kwamen de statuten èn van Euromarkt èn van Euratom tot stand. Aan de Euromarkt was bij voorbaat, ook van Franse zijde, de gedachte verbonden, dat 'n vrijhandelszone zou worden geschapen, waardoor de zes landen van de Euromarkt met de overige Europese lan den in de O. E. E. S. verenigd, zouden samenwerken. Er is geen ogenblik twijfel gerezen aan Frankrijks wil tot medewerking; integendeel, nog in 1957 is door twee achtereenvolgende minis ter-presidenten vastgesteld, dat Frankrijk zulk een samenwer king wenste. Dat was vooral voor Engeland van belang, in de eerste plaats met het oog op zijn verbintenissen in het Gemene best, maar ook door de nauwe betrekkingen, die er van vroeger zijn overgebleven tussen Enge land en de Scandinavische sta ten. Toen echter in mei 1958 de in werkingtreding van de Euro markt per 1 januari 1959 in het zicht kwam, rezen er in het nieuwe door De Gaulle bestuurde Frankrijk bezwaren. Waar wringt de schoen Frankrijk is altijd een protec tionistisch land geweest; het heeft daarom de neiging om lan den, die buiten de Euromarkt staan, met discriminerende ge voelens te behandelen. De Franse grootindustriëlen hebben onge twijfeld, met het oog op Frank rijks moeilijke economische po sitie, op de regering van De Gaulle ingewerkt. Dit heeft, toen na de vestiging van het gezag van De Gaulle en onderhandelin gen via het comité van de En gelsman Maudling definitieve af spraken werden voorgesteld, ge leid tot zodanige moeilijkheden, dat er nu min of meer een breuk is gekomen in de tevoren ge dachte samenwerking van Euro markt en vrijhandelszone. De Engelsen verwijten de Fransen, dat zij op vroegere beloften te rugkomen. De Fransen verwij ten de Engelsen, dat zij een vrij handelzone willen, die uitslui tend voor Engeland en desnoods Scandinavië voordelig is. Nu is 1 januari 1959 nabij, en nog steeds is een definitieve regeling uitgebleven. Ade nauer en De Gaulle hebben el kander in het lieflijke Kreutz- nach ontmoet, maar hebben ook niet veel meer kunnen be reiken, dan dat beider samen werking is verinnigd op eco nomisch gebied en dat verder moet worden afgewacht wat nu de zes staten van het klein Europa doen. Een complicatie is deze, dat de zes landen het over de nieuwe hoofdstad van Europa nog niet eens zijn ge worden. Het merendeel der re geringen zal gaarne Brusset als zodanig aanvaarden, maar Frankrijk houdt vast aan Straatsburg. De O. E. E. S. heeft reeds gepoogd te bemid delen; nu rijzen nieuwe moei lijkheden, omdat men ervan spreekt, dat de G. A. T. T., die 37 staten, ook buiten Europa, omvat, in deze wederzijdse structuur zou moeten worden gekend. Brussel of bezuinigen? Het staat nog niet helemaal vast, dat Brussel inderdaad hoofdstad van het kleine Europa zal worden, maar de kans is groot. De Expo heeft Brussel nieuwe kracht verleend; België staat klaar om veel kosten te maken. Nu is echter België een duur land en Brussel een dure stad en nu men tot het opmaken van begrotingen voor Euromarkt en Euratom is overgegaan, val len de kosten niet mee. De Nederlandse ex-minister Hofstra en de Duitse minister Erhard hebben de kat de bel aangebonden en aangedrongen EERSTE FRANSE COMMENTAREN OP DE DEVALUATIE De bekende Franse commenta tor Raymond Aron schreef maandagochtend in ,,Le Figaro" over de Franse economische en financiële maatregelen, dat „iedereen wist of had kunnen weten dat de devaluatie van Gaillard slechts een étappe was! De huidige devaluatie van Pinay kan een duurzame oplossing zijn, meent hij, aangezien de nieuwe straffe financiële politiek een stijging van de prijzen tot een minimum zal beperken terwijl tevens de bevrijding van het be talingsverkeer en de toenemende buitenlandse concurrentie psy chologische of speculatieve prijs verhogingen zullen tegengaan. „La Depêche du Midi" is pes simistisch gestemd, omdat, zo lang de oorlog in Algerië voort duurt, de niet-produktieve lasten zullen stijgen in plaats van af nemen. De communistische leider Jac ques Duclos verklaart in ,,L' Hu- manité", dat de arbeiders moe ten strijden voor verhoging van lonen en sociale voorzieningen. Om deze strijd tot een goed einde te kunnen voeren zal de arbei dende klasse zich moeten vereni gen. In hun strijd „tegen het bru tale offensief van het grote ka pitaal" zullen de arbeiders vol gens hem bondgenoten vinden in andere lagen van de bevolking, die eveneens door de nieuwe maatregelen getroffen worden. ,,L' Aurore" meent dat de Fransen de oproep van De Gaulle zullen verstaan. De overheid zal bij de versobering echter zelf het voorbeeld moeten geven. De Londense „Times" schreef dat de combinatie van devaluatie en scherpe verhoging van belas tingen met vermindering van subsidies aan Frankrijk zijn vrij heid van handelen hergeeft. Volgens de „Daily Mail" ziet de toekomst voor Frankrijk en geheel Europa er nu hoopvoller uit. Voor de eerste maal sedert de oorlog ziet het er naar uit dat er een werkelijke kans op welslagen bestaat, meent dit blad. op bezuiniging. Maar bezuini ging bij een instituut als de Euromarkt zou kunnen leiden tot het niet of niet voldoende aantrekken van de bekwame krachten, die men daar nodig heeft. Vandaar dat men reeds hoort, dat er Franse sabotage is tegenover deze begrotingen om de kleine zes te dwingen in Straatsburg het Europese cen trum te vestigen. Dit alles men zal het toe geven ziet er niet bijzonder fraai uit. Maar, wanneer men denkt hoe in de geschiedenis sa menlevingen van veel kleiner omvang hindernissen zonder tal hebben moeten overwinnen al vorens zij zich als gevestigd kon den beschouwen, zal men in de hoop op een goede oplossing niet versagen. Wat heeft Willem de Zwijger bij de Unie van Utrecht niet moeten bemiddelen en pas sen met behulp van zijn broer Jan van Nassau, voordat uit die Unie van Utrecht het inperfecte, maar toch krachtig werkende ge bouw van de Verenigde Zeven Provinciën tevoorschijn kwam! VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.)* WONING TE CULEMBORG UITGEBRAND Maandagmiddag is te Culem- borg een woning boven een filiaal van een schoenenzaak uit gebrand. De brand werd ontdekt door een voorbijganger, die vlam men zag achter het venster van de étage. Hij holde naar boven: het bleek, dat een kerstboom in brand was geraakt. Een poging om het vuur te doven met een straal op de waterleiding had geen succes. De brandweer van Culemborg die met groot mate rieel verscheen, kon slechts met moeite het vuur tot de étage be perken. De winkel daaronder en de huizen ernaast kregen zware waterschade. NAM LANDARBEIDER KOSTBAARHEDEN VAN DODE VROUW WEG? De recherche te Kleef heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Groesbeek een circa 45-jarige invalide Duitse landarbeider ge arresteerd die ervan wordt ver dacht na 19 oktober goederen te hebben gestolen van de 44-jarige Duitse vrouw Martha Knauer Graff, wier stoffelijk overschot op 19 oktober werd gevonden in de bossen onder Berg en Dal bij Nijmegen. De Duitse politie houdt deze man thans in Kleef in arrest. De landarbeider wordt er van verdacht roof op het lijk van de vrouw te hebben gepleegd, waar bij hij onder andere enkele kost baarheden zou hebben buitge maakt. DODE BIJ AUTOBOTSING. De 45-jarige H. van der Laan, werkzaam in Engeland en met kerstverlof gelogeerd in zijn vroegere woonplaats Boskoop, is op de avond van de tweede kerstdag verongelukt op rijks weg 12 in Driebergen. Toen de heer van der Laan per auto in de richting Arnhem reed, na derde van tegengestelde zijde een andere auto, die een langs de weg staand paaltje raakte, over de kop sloeg, door de af scheiding tusen de rijbanen schoot en boven op de wagen van de heer van der Laan bot ste. Deze was vrijwel op slag dood. De naast hem zittende K. uit Boskoop moest zeer ernstig gewond naar het stads- en aca demisch ziekenhuis te Utrecht worden vervoerd. De bestuurder van de uit Arn hem komende auto werd slechts licht gewond en kon naar zijn huis worden overgebracht. VERDACHTE VAN MOORD WORDT OPGESPOORD De Maastrichtse recherche ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Argentina" 31-12 Brazilië: s.s. „Argentina" 31-12 Canada: „Atlantic" 31-12 Chili: via New York 31-12 Suriname: m.s. „Oranjestad" 31-12 (Advertentie) UK*-? tracht de verblijfplaats op te sporen van een zekere J. C. uit Rekem in Belgisch Limburg die verdacht wordt van het plegen van de moord op de 49-jarige ongehuwde vrouw M. D. uit Re kem, die de vorige week woens dag in de keuken van haar wo ning dood (waarschijnlijk ge wurgd) werd aangetroffen- Er zijn aanwijzingen dat C. naar of via Nederlands-Limburg is uit geweken. De man was werkzaam als ar beider bij een verfstoffenfabriek te Maastricht. Op zaterdag 20 december heeft hij de laatste dag bij deze fabriek gewerkt, waarna hij vroeg om zijn loon te mogen ontvangen onder het voorwend sel dat hij nog enkele weken moest „zitten". Aangezien uitbe taling echter niet direct mogelijk bleek, verzocht hij het geld te willen meegeven aan een mede arbeider uit Rekem. Op woens dag 24 december werd het geld aan de arbeider uitgekeerd. Op die dag bleek C. reeds voort vluchtig te zijn en werd het lijk van de vrouw ontdekt. Zowel de Belgische als de Ne derlandse politie zetten het on derzoek en de opsporing voort. INBREKERS INGEREKEND De Haarlemse politie heeft in samenwerking met de politie uit Haarlemmermeer drie Haarlem mers aangehouden en wel de 25- jarige loodgieter L. van der L., de 24-jarige bankwerker W. L. en de 18-jarige lasser F. T. die betrokken zouden zijn bij deze inbraken in Haarlem en omstre ken. Zij braken onder meer in in schuren en tuinhuisjes, in een kindertehuis en in de Haarlemse Fustcentrale. Uit laatstgenoemd bedrijf stalen zij door het open breken van een brandkast 1500 gulden. HAAGSE POLITIE HIELD VERSCHEIDENE PERSONEN AAN De politie heeft zondagnacht aangehouden de 29-jarige mevr. W. L. B.L. en de in haar ge zelschap vertoevende gebroeders H. J. H., een 20-jarige isoleerder en C. G. H., een 19-jarige beton vlechter. Het drietal kwam uit een café bij de Wagenburg en viel zonder enige aanleiding de 44-jarige koopman P. G. uit Steenbergen aan, die daar met twee dames liep te wandelen. G. bekwam hoofdwonden en een bloedneus en is in het ziekenhuis Westeinde verbonden. Voorts is aangehouden de 38- jarige opperman W. R. K„ die uit een handel in gedestilleerd aan de Stevinstraat 6 flessen citroen-brandewijn had gestolen. BRUTALE INBREKERS Dezer dagen is ingebroken in een perceel aan de Van Hogen- houoklaan te 's-Gravenhage. De daders begaven zich naar de slaapkamer en haalden daar 52 weg, alsmede 45 uit een porte monnaie. Door het gerucht werd de vrouw des huizes wakker en stak het licht op. Zij zag toen nog juist een man weglopen... POGING DIEFSTAL MET GEWELDPLEGING Toen zaterdagavond de filiaal houder van een kruidenierszaak te 's-Gravenhage, W. van der Z., thuis kwam en zijn motor in een box achter zijn woning in de Vel- perstraat aldaar wilde zetten werd hij door een onbekende man aangevallen. Deze gaf de filiaalhouder een paar hevige slagen met een loden pijp op het hoofd en poogde er met diens tas, waarin zich de omzet van die'dag 6.000 bevond, van door te gaan. Van der Z. verweerde zich zo krachtig, dat de aanvaller op de vlucht sloeg. De aangevallene heeft zich on der medische behandeling moe ten stellen. 16. De alarmschreeuw die Eric verwacht laat zich niet horen. In- plaata daarvan duikt de krijger snel en lenig als een slang in elkaar en is in minder dan geen tijd tussen de rotsen verdwenen. „Grijpt die kerel", sist Eric, die ogenblik kelijk begrepen heeft wat dit vreemde ge drag betekent. „Het is een Pieten- spieder van Tanach". Grommend spoedde Svein zich in het don ker waar de spion tus sen de rotsen verdwenen volgd door de anderen. „Daar" wijst Bolan, en inder daad zien ze de vluchteling langs een smal nauwelijks zichtbaar pad naar boven klimmen. Ogenblikke lijk zetten ze de achtervolging in. Hét is een geluk dat de plek waar zij zich bevinden niet zichtbaar is vanuit het Ierenkamp, maar toch blijft oppassen de boodschap want is, ge- de zeeschuimers zullen ongetwij feld wachtposten om de leger plaats gelegd hebben. En boven dien kan ieder moment hun ver dwijning ontdekt worden. Hijgend bereiken zij de top van de hoogvlakte en nog juist zien zij de vluchtende Piet 'n kleine vlak te oversteken en achter een don kere klip verdwijnen. Snuivend en vol strijdlust wil Svein er achteraan, maar de Noor man trekt hem terug. „Hij vlucht naar het noorden, terwijl Tanach's kamp zuidelijk van hier ligt" fluistert hij. „Dat kan betekenen, dat daar waar hij heenging, meer van Tanach's krij gers zijn. Oppassen dus!" Ze loeren voorzichtig over de donkere vlakte maar niets ver toont zich. ,,'t Ziet er niet fraai uit", fluis tert Bolan nadenkend. „Tanach heeft zijn mannetjes achter ons gezonden om te kijken wat we zou den gaan doen. Dan weet hij, dat we gevangen genomen zijn maar ook, dat we nu weer in vrij heid zu'n, want de verspieder moet ons herkend hebben „Juist", knikt Eric grimmig. „En dan zal Tanach begrijpen, dat we ontdekt hebben, dat de Ieren Fer gus niet ontvoerd hebben. Verdere gevolgtrekkingen zijn gemakkelijk genoeg „Jazeker hèhè" gromt Svein sme kend, „strijd! strijd. Strijd met Ta nach, strijd met de Ieren, sjonge dat wordt zogezegd weer ouder wets Afwijzend Australisch standpunt tegenover Indonesische eisen t.a.v. Ned. Nieuw-Guinea Een redacteur van de Suluh In donesia (P.N.I.), die juist is te ruggekeerd van een reis door Australië, schrijft in dat blad dat hij het uitgesloten acht, dat Australië ooit de Indonesische eisen met betrekking tot Ned. Nw Guinea zal steunen. Deze re dacteur, Isnaeni, deelt o.a. mede, dat de Australische minister voor burgerluchtvaart hem had ge zegd, dat de eisen van Indonesië geen nationale, maar koloniale eisen zijn en dat de Indonesiërs het Nederlandse bestuur alleen maar willen vervangen door een Indonesisch gezag, ook al wijken in Nieuw Guinea de toestanden geheel en al af van die in Indo nesië. Als zijn indruk van de kijk die Australische regeringskrin gen op deze zaak hebben, schrijft Isnaeni, dat zij het een tere kwes tie achten, doch in deze kringen had hij geen wezenlijk begrip voor de Indonesische eisen aan getroffen. Wel had hij bij ver schillende Australiërs de vrees bemerkt, dat Indonesië een basis van het communisme zou kunnen worden, die zou worden gebruikt als een springplank in zuidelijke richting. De bewapening van het Bulgaarse leger Volgens Atheense persberich ten wordt er Russisch oorlogs materiaal, waaronder raketten en tanks, aan het Bulgaarse le ger geleverd worden in Rhodope en Oost Qrvelon belangrijke strategische bases ingericht. Er wordt een algemene moder nisering van het Bulgaarse leger verwacht en er zouden reeds drie van de vier tankdivisies zijn gevormd. Volgens deze berichten zou er nog een groot aantal Russen in burgerkleding in Roemenië ge stationeerd zijn, ondanks het on langs aangekondigde terugtrek king van Russische militairen. Er zou ook nog veel Russisch oorlogsmateriaal in Roemenië zijn. Boodschap voor Belgisch Afrika De minister van Belgisch Kon go en Roeanda Oeroendi, Van Hemelrijck, heeft via de radio een Kerstboodschap tot de bevol king van Belgisch Afrika ge richt waarin hij zegt het onge duld te kunnen begrijpen waar mede die bevolking uitziet naar klare en duidelijke taal van de regering omtrent haar toekomst. Hij zegt dat de verklaring welke de regering op 13 januari voor het Belgische parlement zal af leggen „grootmoedig en gedurfd" zal zijn en o.m. over de politieke evolutie van Kongo zal handelen. Onze grootste zorg moet de minst bedeelden betreffen, aldus de minister, diezekert dat het tweede tienjarenplan, dat aan de eerstvolgende gouvernements- raad zal worden voorgelegd, aan deze bezorgdheid zal beantwoor den. Alle soorten ALBUMS N.V. Fa P. J. v. d. SANDE

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5