«SDr. Zloll Provinciaal nieuws Binnenlands nieuws BEURSO VERZICHT RADIC TELEV Boete voor dr. Walter Funk Commissie voedergranen 1958 brengt advies uit petroleum DE HAARDOUE AGENDA TERNEUZEN CamluSaats tolling voor de Tweede Kamer door de at'cl. Terneuzen der K.V.P. In 't parochiehuis werd gister avond, onder voorzitterschap van «te heer W. Weterings, een ver gadering van de afdeling Terneu zen van de K.V.P. gehouden. In verband met de vervroegde ver kiezingen voor de Tweede Kamer op 12 maart a.s. had in deze ver gadering de candidaatstelling plaats. Met algemene stemmen werd tot eerste candidaat benoemd de hoer J. M. A. C. van Dongen te Aardenburg. De overige cnndidaten, die de af<i. Terneuzen heeft gesteld zijn de heren Th. J. Andriessen te Ovezande, Th. Adriaanssens te Hulst, E. van Ruymbeke te Nw- Namen en E. van Dorselaere te Hulst. Medegedeeld werd dat op 18 januari a.s. de stemming voor de samenstelling van de groslijst zal worden gehouden. Gevonden voorwerpen. De korpschef van de gemeen- '.epolitie te Terneuzen maakt be tend dat omtrent de volgende gevonden voorwerpen inlichtin gen zijn te bekomen aan de daarachter vermelde adressen: zwarte alpinomuts, Ruben, Steenkamplaan 28; wit kinder wantje. R. Stoffijn, Lange Kerk straat 23; fietssleutel, W. van Boven, Steenkamplaan 34; crè me blouse en geruit overhemd, A. M. Riemens, Tholensstr. 20; wi.te kip, Hamerlinck, Beuken straat 10; kerstpakketje en ra- diezegel, Willems, Korte Kerk straat gele kinderdas, Ria Zon neheld, Goudenregenstraat 16 rwarte rechtse damesglacé, De Ridder, Van Bovenstr. 37fiets tas Cinh. een hamer), J. Diele- man. Lange Kerkstr. 34; rood tinderwantje, Lia Bareman, Goudsbloemstr. 1gekleurd kin- derwantje, Janny Buijze, Koren- Moemstr. 7; bruine pantoffels, L. Kiel, Lange Kerkstr. 45. Aan het bureau van politie al hier zijn gedeponeerd Am. armband, bandafnemer van rijwiel, plastic regenjas, fles wijn, witte gummibal, grijskleu- rige herenglacé, wollen sjaal, zwarte das, bruine kinderwantje, en oorbel. AXEL Kerstuivoering „Asaf". foe Christelijk Gemengde zang vereniging „Asaf' gaf op 2de Kerstdag haar traditionele Kerst uitvoering. Het is weer een uit voering geworden zoals wij dat de laatste tijd van ,Asaf" gewoon zijn, alles goed verzorgd en daar door op hoop peil staand. 'Sa samenzang van Psalm 108 rers 1 ging, de voorlitter, de heer J. Koster, voor in gebed. Het eerste optreden was voor het kinderkoor, dat een zestal liederen zong, begeleid door piano en een blokfluit-groep. Met het grote koor voerde de heer Brakman 7 koorwerken uit, die op de aanwezigen grote in druk maakten. Voor de vertolking van de can- ,tate van Joh. Pachelbel „Wat God ■doet, dat is welgedaan" werd „Asaf" versterkt met vele leden van het Chr. Gem. Koor te Zaam- slag. Deze cantate werd uitgevoerd net orgelbegeleiding. Als laatste nummer werd uit gevoerd een cantate van Mozart. De sopraansolo in deze cantate verd gezongen door mevr. Rie- Tiens-de Fouw uit Terneuzen. De ze zong met haar prachtige stem niet te vergeten dat zij volko men dilettante is) deze solo zeer indrukwekkend. En hier op aan sluitend klonk machtig het koor, dat met zijn goede bezetting de bezoekers ten zeerste imponeer de. Het was goed gezien, dat men dit nummer tot 't laatst bewaard had, omdat het meer dan wat ook, in staat was het slot van deze avond tot een indrukwek kende hoogte te voeren. Naast de soliste mevr. Rie- mens-deFouw verleenden mej. B. Brakman, piano en de heer J. de Visser, orgel, hun medewerking. ..Asaf" kan op een schitterende avond terugzien en dit resultaat is naast de interesse der leden foe te schrijven aan de capacitei ten van de dirigent P. C. Brak man. HOEK. Prijskaarting. Aan de vrijdagavond alhier in café ,,'s Lands Welvaren" gehou den prijskaarting namen 96 deel nemers deel. De uitslag hiervan was als volgt: 1. C. v. d. Velde; 2. M. Diele- man; 3. A. de Groote; 4. J. Diele- man; 5. M. Servaas; 6. A. v. d. Velde; 7. J. Dierx; 8. J. Molen graaf; 9. M- Verschelling; 10. J. Roose. NIEUYV-NAMEN. 600 kg bruine bonen in beslag genomen. Een dezer dagen werd een Bel gische grenslandbouwer uit Kiel- drecht door de douane alhier be keurd wegens poging tot frau duleuze invoer van ruim 600 kg bruine bonen. VLISSINGEN. 1958 hij „De Schelde". In meer dan één opzicht is er alle reden om met voldoening terug te zien op het jaar 1958, aldus de directie van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde" te Vlisingen in het personeelsorgaan. Aangegane verplichtingen werden nageko men in samenwerking van al len, geen grote tegenslagen heb- king ben de onderneming getroffen en ondanks de dalende con junctuur konden sociale verbe teringen van betekenis worden verwezenlijkt. Wel vergde het gevuld houden van de order portefeuille voor de toekomst bijzondere inspanning, maar toch kunnen wij, aldus de di rectie, dit jaar overzien, spre ken van behoud van welvaart in die zin, dat geen personeel behoefde te worden ontslagen en dat in de ontwikkeling der zaken geen aanleiding ligt zulks voor het komend jaar te over wegen. IJZENDIJKE Auto met 900 kg boter aangehouden. Ambtenaren der invoerrechten en accijnzen alhier hebben op le Kerstdag een personenauto met ongeveer 900 kilogram boter aangehouden. De twee inzittende smokke laars wisten zioh tijdig uit de voeten te maken. Het lag in de bedoeling de bo ter naar België te smokkelen. De vroegere Duitse minister van Economische Zaken dr. Wai ter Funk is te Berlijn veroor deeld tot een boete van 10.900 mark, die zal worden besteed voor schadevergoeding aan nazi- slachtoffers. Naar het oordeel van de rechtbank heeft Funk het nationaal socialisme in partij en regering actief gesteund. Vooral wordt hem zijn verordening van 1938 tot inbeslagneming van Joodse vermogens aangerekend. Funk is in 1957 wegens zijn slechte gezondheid op vrije voe ten gesteld. Hij woont nu in Frankfort aan de Main. Al in 1931 trad hij als economisch ad viseur van Hitier op. Na de oor log werd hij tot levenslang ver oordeeld. Ontevredenheid in Peking. In Peking zou grote ontevre denheid heersen onder de bevol king tengevolge van de maat regelen inzake het voedselpakket die door de communistische rege ring zijn aangekondigd. Het gaat hier om een vermin dering van de rantsoenen meel en kool die de basis vormen van de voeding in Noord-China. De maatregelen zullen op 1 januari van kracht worden. De ontevredenheid is daarom zo groot, omdat de regering voor geen enkele compensatie heeft gezorgd. Het rantsoen meel, waarmee de bewoners van Pe- het na 1 januari moeten doen, is nog nooit zo klein ge weest sinds het begin van de rantsoenering in 1954. (AdvarWntie) LEZERS DIE SCHRIJVEN It.K. KERK TE SON IN BR AND Vermoedelijk als gevolg van kortsluiting in de verlichting van de Kerststal is maandag avond de parochiekerk van Sint Petrus in Son bij Eindhoven volledig door brand verwoest. Om tien minuten over zes werd de brand ontdekt door de koster, die de kerk ging sluiten. In een ommezien stond het schip van de kerk in lichter laaie. Omstreeks zeven uur sloeg het vuur over op de 72 meter hoge houten Gotische to ren, die dateert uit de 15e eeuw. Tegen acht uur kwam de spits als een laaiende fakkel naar be neden. Omstreeks half negen volgden de drie klokken, met donderend geweld. Alle brandweren, uit de omge ving, waaronder die van Eind hoven, stonden machteloos, en konden zich slechts beperken tot het nathouden van de om liggende huizen, die door de en orme vonkenregen bedreigd wer den. Verder was er geen blus sing: mogelijk. Direkt na het ontdekken van de brand heeft kapelaan Thu- ring de meest waardevolle schatten, de paramenten, het zilverwerk en het Allerheiligste, uit de reeds brandende kerk ge red. Wegens de geweldige vonken regen moest een aantal huizen in de omgeving ontruimd wor den. Omdat men in het begin geen druk op de waterleiding had, Britse scheepvaartkringen over ongunstige situatie op vrachtenlmarkt Leidende figuren in Britse scheepvaartkringen hebben in artikelen in het heden gepubli ceerde jaarlijks overzicht van Lloyds, gewaarschuwd voor een ernstige crisis" in de scheep vaart, die eveneens ernstige ge volgen zou kunnen hebben voor de Britse scheepsbouw. De president van de Britse Kamer voor de Scheepvaart, Ro bert Ropner schrijft dat de situa tie op de vrachtenmarkt voort durend slecht is gebleven. De over de gehele wereld opgelegde scheepsruimte van 8 miljoen ton, geeft z.i. aanleiding tot grote be zorgdheid. De president van de Vereni ging van werkgevers in de scheepsbouw, R. W. Johnson, deelt mede dat de depressie in de scheepvaart heeft geleid tot het anuleren of opschorten van orders. Momenteel heerst er een stil stand in het verstrekken van or ders die zorgen baart, aldus Johnson. De in mei j.l. door de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening ingestelde com missie voedergranen 1958 (com missie-Blink) heeft haar advies uitgebracht over het meest wen selijke systeem tot effectuering van„puude telers van inlandse voeaergranen verleende prijs garanties. De meerderheid van de com missie (84) blijkt een stelsel van toeslagen met lage vaste hef fingen te preferen boven het hui dige stelsel, ook wanneer daarin bepaalde wijzigingen aangebracht zouden worden. Zij acht eerstge noemd stelsel in technisch op zicht aantrekkelijk. Zij meent dat voor de veehouderij de kans op een lager prijspeil betrekkelijk weinig hinder van het stelsel zul len ondervinden en dat de aan kopen meer op zuiver commer ciële motieven zullen worden ge baseerd. De minderheid van de commissie geeft de voorkeur aan het huidige stelsel. De commissie meent een stel sel van toeslagen zonder heffin gen niet te moeten aanbevelen, dit gezien de lage prijzen op de wereldmarkt, ontstaan door on natuurlijke oorzaken; het ontbre ken van middelen om volkomen prijsbederf op de binnenlandse markt te verhinderen en het te verwachten uiterst lage prijspeil op de binnenlanse markt, wat tegenstrijdig zou zijn met de toe komstverwachtingen t.a.v. het Europese prijspeil. Een stelsel van vaste heffingen zonder toeslagen heeft volgens de commissie als belangrijke be zwaren: de mogelijkheid dat de veehouderij gedurende perioden van meerdere maanden de voe dergranen zal moeten aankopen tegen prijzen, die belangrijk bo ven het peil van de garantieprij zen liggen; dat voor de teler van voedergranen in feite niet meer van een minimumprijsgarantie kan worden gesproken. Voor het geval dat besloten zou worden het huidige stelsel te handhaven beveelt de commissie unaniem de volgende wijzigingen aan: a. Het verschil tussen de ga rantieprijs en de maximum resp. de minimumprijs voor alle gra nen te verhogen van 0,75 op ƒ1,50; b. Aan de veehouderij ook restitutie te verlenen voor de kostprijsverhoging, ontstaan doordat andere voedermiddelen dan granen in prijs zijn verhoogd door de invoerheffing op voeder granen; c. Zeker te stellen dat aan de veehouderij onder alle omstan digheden bij export volledige res titutie zal worden verleend. door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 34) (Nadruk verboden.) Nieuwe tabellen voor inhouding premie A.O.YV. en loonbelasting Blijkens een in de Staatscou rant van 29 december 1958 ge publiceerde beschikking van de minister van financiën worden met ingang van 1959 de tabel len voor de inhouding van pre mie a.o.w. en loonbelasting door nieuwe tabellen vervangen. De ze vernieuwing houdt verband inet de verhoging van het ma ximumbedrag waarvoor premie a.o.w. verschuldigd is. Gelijk bekend, is in de belas tingbedragen van de z.g. coor- dinatietabellen onder meer de over de kinderbeslag verschul digde belasting verwerkt. Aan gezien de kinderbijslag per 1 ju li 1957 is verhoogd, is bij de 'vaststelling van de nieuwe be lastingbedragen met deze ver hoging rekening gehouden. Bij de vaststelling van de nieuwe premie- en belastingbe dragen is voorts ook, voor zo veel nodig, rekening gehouden met de in de laatste jaren tot stand gekomen wijzigingen van de daarin verwerkte premies in gevolge de sociale verzekerings wetten. Een windstoot voer door het venster. Ditmaal gaat het niet voor bij, dacht Alberti, die met Hel ga aan tafel zat, ditmaal krij gen we een prachtig onweer in de natuur. Zou dokter Holl nog op tijd hier zijn? Alberti haalde de schouders op. Ik hoop hetDe passen bo ven zijn zeer onaangenaam bij onweer. Maarhij keek op zijn horloge, volgens mijn bere kening moet hij vlug hier zijn. Nauwelijks was het dessert afgeruimd of Alberti stond op en liep naar het raam. Vanaf de Grigna hingen dikke wol kenmassa's omlaag, hun ran den waren vaal, maar ze sche nen door goud omstraald te worden. De lucht was volkomen stil, zelfs de vogels zwegen. Alberti wees naar buiten. Vandaag wordt het werke lijk ernst. Kijk eenser is geen boot meer op het meer. Hij nam een sigaar uit zijn zak, sneed er de punt af en stak hem in gedachten weer te rug. Het is zo drukkend, ik ga nog even de tuin in, voordat het losbarstZuster Helga, wilt U er voor zorgen dat de ramen bij Angela gesloten worden En ook bij Uzelf? Helga knikte hem toe en ging' later geven.. E.E.G. tevreden over Franse maatregelen De commissie van de Euro pese economische gemeenschap deelt ons mede, dat zij na een eerste onderzoek tevreden is over de algemene aard van de door genomenfinanciële mone taire maatregelen. Door zijn invoer voor 90 0/0 vrij te geven,' voert Frankrijk de verplichtingen welke het in O.E.E.S.-verband had aange gaan, ten volle uit. De invoe ring van een nieuwe wisselkoers zal Frankrijk in staat stellen zijn betalingsbelans in even wicht te brengen. Deze financiële en monetaire saneringsmaatregelen zullen de samenhang van de Europese economische gemeenschap ver stevigen. Zij vormen de nodige basis voor het voeren van een politiek van produktieuitbrei- ding, steunend op een stevige munt. De commissie uit bovendien haar tevredenheid over het her stel van de landen der gemeen schap. Daarmede is een nieuwe fase voorbij op de weg naar het vrije verkeer van goederen, ka pitaal en personen, dat een van de hoofddoelen van de econo mische politiek der landen van vrij Europa vormt binnen. De zieke sliep, maar haar adem ging snel en zeer vlak. Margareta legde haar handwerk weg en kwam op de tenen aanlopen. Ze slaapt al een half uur, zuster. Helga nam haar patiënte nauwlettend op. Het weer heeft haar blijk baar zeer uitgeput. Het is goed, dat ze nu slaapt. Daarom zal ik haar de injectie ook maar wat vlug de trap op. Zijn aanwezig heid aan tafel en zijn blik aan het venster hadden haar ge drukt. Zij voelde zijn innerlijke onrust mee. Ongetwijfeld was hij tegenover haar, sinds dat gesprek kortgeleden, enigszins geremd. Zij wilde hem echter voor niets ter wereld krenken, want hij was een man, die ach ting en sympathie verdiende. En welke andere vrouw zou niet ge lukkig geweest zijn met een hu welijksaanzoek van Carlo Alber ti. Maar zij, het arme verpleeg stertje, had hem afgewezen. Na tuurlijk brak hij er zich nu zijn hoofd over, waarom zij nee ge zegd had. Op haar voorhoofd verscheen een verticale rimpel, die zij altijd kreeg, wanneer zich een probleem voordeed, dat zij niet kon oplossen. Nog geduren de lange tijd zou zij Alberti da gelijks ontmoeten en met hem aan tafel zitten. Maar altijd zou tussen hen de onuitgesproken vraag staan, waarom zij er van afgezien had Mevrouw Alberti te worden. Het was Helga dui delijk, dat Alberti zo spoedig mogelijk van haar band met Stefan op de hoogte gebracht moest worden. Deze openhartig heid was zij hem schuldig. Zachtjes opende zij de deur van Angela's kamer en trad Ze sloot zacht het venster en trok de gordijnen tot op een handbreedte dicht. Wilt U nog bij haar blij ven? Margareta knikte. Natuurlijk zuster. Ik ga naar mijn kamer. Zo dra Angela wakker wordt wilt U me wel even halen, nietwaar? Margareta beloofde het en ging weer in haar gemakkelijke stoel bij het raam zitten. Zij had nu echter geen rust meer opnieuw met haar naaiwerk te beginnen. Wat daarbuiten voor viel was veel te opwindend Daarom keek ze ingespannen door de gordijnen naar het meer. Mijn God, wat werden die wolken zwart. Men zag de an dere oever al niet eens meer. Zij vouwde de handen en sloot de ogen. Na weinige ogen blikken was ze in slaap. Zij ontwaakte eerst, toen An gela riep Heb je dat gehoord, Mar gareta? Het oudje sprong verlegen overeind. Wat dan, mijn hartje Ja, het dondert al Welnee, dat bedoel ik he lemaal niet. Luister toch onze wagen Margareta luisterde. moest de brandweer het water halen uit de in de nabijheid stromende dommel. De kerk stond onder de zorg van de Vereniging tot behoud van cultuurmonumenten. Er wa ren pas enige vernieuwingen aangebracht. Het blussingswerk, dat nog voortduurt, wordt geleid door burgemeester Steinweg uit Son. VADER EN MOEDER DOORSNEE IN JAAR OVERZICHT VAN POLYGOON Aan de, traditie geworden, Nieuwjaarswens van Polygoon Profilti, die wederom door Kees Stip werd samengesteld, werkten dit jaar Cees Laseur en Sophie Steyn mede. Niet echter als va der en moeder „Doorsnee", maal ais Thomasvaar en Pieternel. Zij lichten de gebeurtenissei welke Nederland in 195S beroerden, toe. Dit negen minuten durende overzicht van het afgelopen jaar draait op Oudejaarsdag en daar na in de theaters. Op 31 decem ber brengt Polygoon tevens een terugblik op het wereldnieuws in roulatie, onder de titel „Afscheid zonder weemoed". Samensteller hiervan is redacteur-commenta tor Philip Bloemendal. 19 JARIGE EMIGRANT MET MEISJE SPOORLOOS Vader en moeder Turk en hun drie dochters die gistermiddag uit Rotterdam met de „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn naar Canada zouden vertrekken om zidh daar te vestigen, ver keerden gistermiddag in hevige ongerustheid, omdat Leo, de enige zoon uit het gezin en 19 jaar oud, nergens was te vinden. Leo had de laatste dagen door gebracht ten huize van zijn 17-' jarige meisje, dat in de buurt van de familie Turk woonde. Zondag avond zou hij thuiskomen, maar wie verscheen: Leo niet. Vader Turk charterde maandagochtend een familielid met een auto en ze reden naar het huis van het meisje om hem te halen. Hij was er niet 'en het meisje was ge woon naar haar werk gegaan, zo vertelden haar ouders. Men reed door naar de zaak van het meisje, maar ook zij was er niet. Angenomen werd, dat het stel letje er maandagmorgen samen vandoor was gegaan en daarom werd do politie van Leiderdorp en Lelden ingeschakeld. Het speurwerk begon, maar maandagmiddag om half vier moest de politie de familie Turk nog nul op het request geven. Op dat ogenblik besloot het vijf tal dan maar zonder Leo te ver trekken en het aan de politie over te laten hem na te sturen. Italië herdenkt aardbeving van Messina Italië heeft de aardbeving her dacht die vijftig jaar geleden de steden Messina en Reggio di Ca labria, alsmede een aantal klei nere plaatsen verwoestte en aan meer dan honderdduizend men sen het leven kostte. Paus Johannes sprak voor de Vaticaanse radio een herden kingsrede uit, waarin hij vooral de nadruk legde op de hulpvaar digheid waartoe de ramp in bin nen- en buitenland had geleid. Ook vergeleek hij de catastrofe van 50 jaar geleden met de krachten die de R.K. kerk nu be dreigen. „In dit vreselijke uur waarin de geest van het kwaad alles in het werk stelt om de heerschappij van God teniet te deen, moet alle energie worden aangewend om dit rijk te ver dedigen, als gij wilt voorkomen dat uw stad in een veel grotere ruïne wordt herschapen dan 50 jaar geleden met Messina het geval was", aldus de Paus. Ik hoor niets, kindje Onze grote autode cla xon De ander schudde het hoofd. Angela werd ongeduldig. Ja, ja.Daar is het weerHoor je het dan niet? De oude vrouw schudde weer het hoofd. Een bliksemstraal verlichtte enige seconden de kamer, maar slechts om het daarna nog donkerder te laten lijken. Ik hoor werkelijk niets. O 0....0! Geschrokken kromp ze ineen. Vlak boven het huis kraakte de donderslag. Daar behoef je niet bang voor te zijn, glimlachte Angela rustig. Je bent driemaal zo oud als ik en bent nog bang voor onweer! Maar daar heb je hem weeronze claxon! Daar is dokter Holl Margareta deinde met haar hoofd. Ik word gauw zestig, maar oren heb ik als de beste. Ik moest het toch gehoord hebben, als Nee, Margareta.dit weet ik beter. Als mijn dokter komt, dan hoor ik dat.Je zult da delijk zien, dat ik gelijk heb. Ze had het nauwelijks gezegd, toen nogmaals gebiedend de claxon zich liet horen. Het was een onmiskenbaar bevel aan To- nio om de tuinpoort te openen. Verbluft snelde de oude vrouw naar het venster. Je hebt gelijk, mijn engel. daar komt onze grote auto aan! Maar meteen deinsde ze ont zet achteruit, want een felle bliksemsiag sneed buiten voor bij. (Wordt vervolgd). voor oliehaarden mei hel hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Berichten over reusachtige erfenis Te Luxemburg kon geen be vestiging worden verkregen van een bericht over een erfenis kwestie, dat vrijdag door de Luxemburgse televisie werd ge geven en zaterdagochtend door Belgische bladen overgenomen. Volgens het bericht zou een Brusselse blinde van zijn groot vader van vaderskant 1.250 mil joen frank, een kasteel, lande rijen en wijngaarden in het groot hertogdom Luxemburg hebben geërfd. De gemeentebesturen van Eseh en Grevenmacher, waar volgens het bericht bet kasteel en de wijn gaarden zouden moeten liggen, werden door journalisten onder vraagd, maai zij verklaarden niets te weten van die fabelach tige erfenis. DINSDAG 30 DECEMBER. TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Het kamp op het bloed- eiland". Jéugdgebouw Kerkhoflaan Revue ten bate van het Konin gin Wilhelminafonds. WOENSDAG 31 DEC. ZAAMSLAG: Het Wapen van Zeeland, 7 uur: Prijskaarting. GEVAARLIJKE OVERSTEEK PLAATSEN VOOR WIELRIJDERS. Van het feit dat de aanlegger» van wegen het niet zo nauw schijnen te nemen met de weg gebruikers, werd dezer dagen een sterk staaltje gegeven op de hoek van de Zaluwstraat en Oostkade. Er is daar enige tijd geleden een zebrapad aangelegd, dat spot met alles wat practisch is en het gevaar doet verminderen. Dat de brommers en lietsers uit de Zwaluwstraat recht moe ten oversteken naar het fietspad naar Terneuzen: a la bonheur! Het verkeer echter langs dc garage Meindertsma, dat ilaar een zekere snelheid heett in ver band met de sterke aldaling, moet plotseling een hoek van 90 maken cm op het andere fiets pad te geraken. De praktijk had al uitgewezen, dat het zebrapad verkeerd lag, getuige de wielsporen die alle in een bocht van 45 over de berm liepen. In plaats van nu te constate ren, dat het pad verkeerd, was gelegd en schuin over de weg moest komen, werd op 23 decem ber een dwangmaatregel geno men en langs het fietspad, dicht op elkaar een rij palen aange bracht om de weggebruikers te forceren de gevaarlijke oversteek te maken. Het is toch werkelijk treurig dat deze kosten weiden gemaakt en het verkeer onnodig in ge vaar wordt gebracht! Is daar nu niets aan te doer, of moeten er eerst slachtoffers vallen? Wat op deze weg ook zo ge vaarlijk is: de oversteekplaats van de Zevenaar over de Oost kade naar het fietspad, richting Sluiskil. Het zicht wordt daar links geheel weggenomen door de hoge bossen natuurschoon. Gelukkig zijn deze in de winter wat lager, doch 's zomers is niets te zien van het snelverkeer uit de richting Sluiskil. Wij beveien een en ander in de aandacht van de autoriteiten aan. ENIGE WEGGEBRUIKERS. VASTE MARKT De devaluatie van de Franse frank en de genomen monetaire maatregelen van vele Europese landen, waren gisteren op het Damrak hét gesprek van de dag. Hoewel deze maatregelen geen directe invloed hebben op de aandelen, werd een en ander ter beurze gunstig ontvangen. Na het langé weekeinde, wegens Kerstmis, waren de koersen gis termiddag voor de eerste beurs- dag van dpze week over de ge hele linie aan de vaste kant. De handel bleef echter binnen nau we grenzen. In verband met va lutamoeilijkheden kon de arbi trage vrijwel niet tot zaken ko men en gaf er tevens de voor keur aan om de posities glad te stellen en de kat eerst eens uit de boom te kijken. De vaste stemmnig op het Damrak dient hoofdzakelijk te worden toege schreven aan de hogere slotkoer- sen van Wall Street van woens dag jl. de oliewaarden aldaar la gen goed in de markt, in het bij zonder die van Royal Dutch (Koninklijke Olie). De koers van deze papieren schommelde gis termiddag om de 180,60 tegen 176 zijnde de vorige slotprijs. De aandelen lagen pariteit New York. In overeenstemming met de vaste stemming voor de olie waarden lagen aandelen Philips op circa 474, 9 punten hoger, ter wijl de certificaten Unilever op 407 punten beter in de markt la gen. AlKU's ruim een punt be ter, doch KLM werd lager gead viseerd. De scheepvaarten ontmoetten lichte vraag, waardoor de prijzen merendeels boven dié van woens dag jl. uitkwamen. Van de cul tures opende Amsterdam Rub ber op 92. Dit bleek wat te hoog gegrepen, waardoor een reactie volgde tót 8814. In het verdere beursverloop schommelde de koers rond de 90. waardoor een koerswinst t.o.v. de vorige slot prijs kop worden behaald van circa 4 punten. Deli's en Senem- bahs ontmoetten goede vraag, waardoor de prijzen hoger kwa men te liggen. HVA goed prijs houdend. Staatsfondsen aan de vast kant. Aandelen Heineken's werden zowel voor de nieuwe als de oude aandelen een paar punten hoger geadviseerd. Op dit fonds wordt door een bekend commissiehuis ter beurze nog eens de aandacht gevestigd. De Vries Ijzerhandel werd hoger geadviseerd i.v.m het voorgestelde dividend van 9 pet (714 pet). De intrinsieke waarde voor aandelen Amsterdam Rubber, volgens beursgeruchten geschat ver boven de 100 pet, wordt door de directie van de maatschappij als „overdreven optimistisch" aangemerkt. Prolongatie 314 procent. BEURSINDICES 23/12 24/12 29/12 Int. concerns 345.76 352.13 359.39 Industrie 169.45 169.67 171.06 Scheepvaart 149.10 150.83 150.18 Banken 132.18 131.86 132.51 Ind. fondsen 100.70 101.16 101.53 Algemeen 238.77 241.99 245.78 NABEURSKOERSEN. Kon. Olie: 181.00—180.00 (180.35) Unilever: 411408 406yg) Philips: 478 '4—475 4T4 Nw Unilever: 404402 40014) Conv. Philips: 21914—218% (217%) Beursreacties op monetaire hervormingen in Londen en Parijs Op de Londense beurs bestond maandag, als gevolg van de in grijpende monetaire veranderin gen in Europa, grote vraag naar staatsfondsen, waarvan de posi tie nauw verbonden is met het wel en wee van het pond sterling. Ook op de aandelenmarkt wer den koerswinsten genoteerd voor de belangrijkste Britse in dustriële aandelen. Er bestond enige Zwitserse vraag naar aan delen van de staalindustrie; tot voor kort meden buitenlanders deze aandelen uit vrees voor na tionalisatie van de betrokken aandelen, ingeval de Labour par ty aan de macht zou komen. i De stemming op de Londense wisselmarkt was eveneens zeer opgewekt, aangezien de wereld markt voor ponden sterling nu opnieuw in Londen is terugge komen, nadat deze vijf jaar el ders is geweest. De positie van de nieuwe Franse irank was sterk. Speculanten die voor de devaluatie franken hadden ver kocht, gingen nu over tot winst nemingen door de franken terug te kopen. In Parijs werd gehal- deld tegen een koers van 492 frank voor een dollar, bij een nieuwe officiële koers van 493,70 frank per dollar. Vorige week werd de frank onofficieel geno teerd op 480—490 frank per dol lar. Op de onofficiële markt werd het pond sterling maandag gekocht voor 1375 frank, bij een officiële koers van 1.382,37 frank. Wisselhandel en effectenverkeer na de monetaire maatregelen De belangrijke monetaire ge beurtenissen van de laatste da gen, gepaard gaande met de in voering van de externe conver tibiliteit van de gulden, waren gisteren in financiële kringen te Amsterdam het grote onderwerp van gesprek. In de wisselhan del is men schoorvoetend be gonnen met de eerste transac ties, waarbij de koers van het pondsterling vrijwel onveran derd met woensdag neerkwam op 10.58 1/2. Een en ander be tekende een pariteit van 2,80 1/2 dollars in het pond. De affaire verliep zeer normaal en later op de ochtend lag het pond vrij stabiel op 10.58 1/2 tot f 10.58 3/4 en de dollar op 3.77 3/4 tot 3.78 1/4 Er was meer affaire dan op de dagen voor kerstmis, maar er heerste een onzekere stemming. In het voorbeurs-effectenver- keer was men ten aanzien van de monetaire maatregelen vrij optimistisch gestemd, zodat de leidende fondsen hogere koer sen lieten zien. Hiertoe werkte mee het hogere slotniveau van Wallstreet op j.l. woensdag. Daarna immers is de New- Yorkse beurs, evenals hier, vier dagen gesloten geweest. De effectenarbitrage zag zich voorhands door de genomen monetaire maatregelen in haar activiteit geremd. Inmiddels heeft de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken een al gemene vergunning verstrekt inzake multilaterale arbitrage in convertibele geldsoorten en inzake overschrijving van transferabele naar convertibele guldensrekeningen. Deze ver gunning trad gisteren in wer king. WOENSDAG 31 HILVERSUM I: Gram.: 7.50 Èen v dag; 8.00 Nieuws muziek; 9.00 Voor Waterstanden; 9. vrouw; 10.15 Grar g ondienst; 11.00 Gr merkwaardige Mac. Lichte muziek; 1 tuinbouwmed.; 12.3 Oudejaarsdienst; 1 13.15 Met PIT op p; te muziek; 13.50 Gr roeporkest; Ï6.00 1 17.20 Gram.; 17.4 Leger des Heils: spreking; 18.30 Grs 13.55 Klokgelui; 19 avonddienst: 20.1E Muziekwensen v sen; 21.15 Jaaro 22.15 Gram.; 22. avondtoespraak; 23 Gram.; 23.55 Re; N ieuw jaarst oesprai Gram. en oplossin. HILVERSUM II: Gym.: 7.20 Gram. 8.18 De Ontbijtclu 9 10 Gram.; 10.0( 10.05 Morgenwijdir do vrouw; 11.00 12.0 Gram.: 12.30 I bouwmed.; 12.33 V land; 12.38 Orgels; en tentoonstelling." Lichte muz.; 13.50 niek; 14.00 Jeun Gram.; 15.00 Voor De kat van de stO' ringsuitzending; 18 comm.; 18.20 Grar de kinderen; 18.45 door een jaar; 19. kerkdienst; 20.45 T Nieuws; 21.00 Oud( zing; 22.00 Gram.; 23.15 Gevar. muzie orkest, orgel, hi 24.00 Uurslag; 0. toespraak; 0.10 Gi spraak; 0.35 Gram BRUSSEL (VL.; 12.30 Weerbericht J2-55 Koersen: 13.0 Gram.; 13.45 Kam Gram.; 15.00 Kin Koersen; 16.02 Gr: 17.10 Viool en piai bespreking; 13.00 1 .ekenmoraal en Voor de soldaten; Vlaamse volksli Hoorspel; 21.20 Gr 22.15 Amus. orkest 23.05 Gevar. progr Televisiepro! NED. T.V.: 17.01 deren; 21.00 Rep Jaaroverzicht van 22.00 Gevar. pr< Schiphol (II); 23.30 overdenking; 0.15 VL BELG. T.V. bum: 19.05 Jaar 19.30 Nieuws; IS glimlachjes over lustige Wit we, Oudejaarsavondpr

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2