De nieuwe Franse begroting De burgeroorlog op Cuba De Belgische mergelgroeve Dr. Drees: Partij van de Arbeid waarschijnlijk na verkiezingen in de oppositie De controle op de buitenlandse oliemaatschappijen in Indonesië Alg. Ouderdomswet Eerste emigrantengeziii op grond van nieuwe wet naar Amerika Belgisch motorschip door Duits stoomschip overvaren en gezonken HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankertng bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 6,per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW DINSDAG 30 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1563 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum ger advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel mee* 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 unr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 «ar. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. In het kader van de maatrege len in de nieuwe Franse begro ting, welke gisteren door de mi nister van Financiën, A. Pinay, zijn aangekondigd, zal het brief- porto voor het binnenland wor den verhoogd van 20 tot 25 frank en voor het buitenland van 35 tot 40 frank met ingang van 1 januari a.s. Voorts zullen de ver- voerstarieven voor het personen vervoer bij de spoorwegen wor den verhoogd van 6,8 tot 8 frank per kg voor de tweede klas en van 10,5 tot 12 frank per km Zwitserland en de nieuwe Europa monetaire maatregelen De Zwitserse Nationale Bank heeft bekendgemaakt dat bepaal de herzieningen in de noteringen voor buitenlandse valuta's nodig zullen zijn op grond van de door diverse Europese regeringen ge nomen besluiten. De aankoop prijs der bank voor dollars zal iets worden verhoogd in verband met de fluctuaties op de vrije markt, terwijl de koersen voor de valuta's der ledenlanden van de vroegere Europese Betalings Unie, waarschijnlijk een kleine daling zullen ondergaan. Marokkaanse frank wordt niet gedevalueerd De regering van Marokko heeft besloten de Marokkaanse frank los te maken van de Franse frank hetgeen betekent dat Ma rokko het Franse devaluatie- besluit weigert te volgen. Met ingang van maandag zullen 1175 Franse franken gelijk staan aan 1000 Marokkaanse franken. Akkoord over Assoean-dam getekend Vertegenwoordigers van de Sowjet-Unie en de Verenigde Arabische Republiek hebben te Cairo een akkoord getekend op grond waarvan eerstgenoemd land financiële hulp verleent voor de bouw van het eerste sta dium van de dam van Assoean, aldus meldt radio-Cairo. De Sowjet-Unie zal 400 miljoen roebels lenen, alle noodzakelijke materiaal voor het werk leveren en deskundigen sturen. Engeland en de V. S. trokken voor de nationalisatie van het Suez-kanaal door president Nas ser, hun aanbod tot financiering van het project in. De totale kos ten van de bouw worden geschat op ruim 4 miljard gulden. Maria Callas begint proces tegen Romeinse opera De beroemde zangeres Maria Callas is een proces begonnen tegen de Romeinse opera die be gin januari het contract met haar opeegde, nadat zij haar mede werking aan een galaconcert kort na de aanvang had gestaakt. De zangeres eist het honorarium voor de drie geschrapte concer ten bedrage van 2,7 miljoen lire (ruim 16.000 gulden), een reis kostenvergoeding en een nader te bepalen schadeloosstelling we gens contractbreuk. De advocaat van de Romeinse opera noemde de beschuldigingen „belachelijk" en dreigde een tegeneis voor een schadevergoe ding van 15 miljoen lire (90.000 ghlden) in te dienen. voor de eerste klas. De spoor wegtarieven worden verhoogd met gemiddeld 10,5 procent be halve voor de trajecten waarop een druk vervoer plaats vindt, waarvoor de verhoging 5,2 pro cent zal bedragen. Op een persconferentie deelde Pinay mede, dat door verminde ring van subsidies op levensmid delen en steenkolen en van de bijdragen van de schatkist aan genationaliseerde industrieën een bedrag van 255,1 miljard frank per jaar zou worden be zuinigd. Als gevolg van de af schaffing van de subsidie op steenkolen, waarmede een bedrag is gemoeid van 30,2 miljard frank, zullen de kolenprijzen met 11 procent worden verhoogd. De levensmiddelen welke de invloed zullen ondervinden van de subsidieverlagingen omvatten brood, chocolade, vermicelli, jam en rijst. De verhoging der spoorweg tarieven zal 62,6 miljard frank per jaar opleveren. Voorts deel de Pinay mede, dat de tarieven voor elektriciteit met zes procent en die voor gas met 4% procent zullen worden verhoogd. Rekening houdend met de af schaffing van sommige buiten gewone belastingen welke in 1958 werden geheven, zullen de aanvullende inkomsten in het kader van de begroting ongeveer 200 miljard frank moeten bedra gen. Dit zal ertoe kunnen bij dragen. aldus Pinay, dat de staat minder gelden zal moeten opne men. Hoewel vele belastingen zul len worden verhoogd komen er in de nieuwe begroting ook enige verzachtingen voor. Zo zal bij voorbeeld de belasting op rijwie len van 100 frank per jaar ko men te vervallen, voorts zal de belasting van 1.000 frank bij aankopen van buitenlandse va luta voor ieder bedrag van 30.000 frank worden afgeschaft. De belasting op verkopen van onroerende goederen wordt aan zienlijk verminderd, hetgeen de schatkist op 4 miljard frank per jaar zal komen te staan. Pinay zeide, dat de aangekon digde bezuinigingsmaatregelen het begrotingstekort zouden ver minderen tot 587 miljard frank, nadat er aanvankelijk een tekort was geraamd van 1.200 miljard frank. Door consolidatie van de bestaande omzetbelastingen tot slechts 4 tarieven in plaats van 40. zal een extra bedrag van 88 miljard frank worden ontvangen. De verhoging der vennootschaps belasting zal 78 miljard frank extra moeten opleveren en de verhoging van de inkomstenbe lasting, vooral op hoge inkomens, zal de belastingbetalers op een extra bedrag van 46,5 miljard frank komen te staan. (Advertentie) In goedingelichte kringen in Buenos Aires wordt vernomen, dat Argentinië en andere Latijns- Amerikaanse landen bereid zijn tussen president Batista van Cu ba en de opstandelingenleider Fi del Castro te bemiddelen om on derhandelingen op gang te bre .- gen ter beëindiging van de bur geroorlog op Cuba. De Cubaanse ambassadeur in Buenos Aires, Bravo, heeft zon dag zijn functie neergelegd. Hij wil" proberen de bemiddeling tot stand te brengen. De Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken heeft Bravo zondagavond ont vangen. Hij zou hem aangemoe digd hebben zijn pogingen voort te ;etten. De radio der Cubaanse opstan delingen meldt, dat de regerings troepen bij de jongste operaties in de provincies Oriente en Las Villas 600 man aan doden, gewon den en gevangenen hebben ver- Naar aanleiding van de maat regelen der Indonesische rege ring tot het uitoefenen van con trole op de olie-exploitatie in In donesië, met inbegrip van de af zet daarvan in binnen- en bui- lenland, antwoordde een woord voerder van de Brits-Nederland- se Shell op gestelde vragen, dat het niet passend zou zijn daarop meer dan in grote lijn commen taar te leveren. Hij meende ech ter, dat de maatregelen zal lei den tot een veel nauwere en meer constructieve relatie tussen de Indonesische regering en de olie-industrie, omdat tot nu toe zovele regeringsinstanties met de oliezaken bemoeienis hadden. De Shell is echter onder de in druk van de bekendmaking van de minister van Voorlichting en hoopt, dat zij het begin zal zijn van een nieuw tijdperk van aan pak van tal van hangende pro blemen. zoals nieuwe concessies, de prijsstructuur der olie-pro- dukten. e.a. De Shell heeft in Indonesië, aldus de woordvoerder tot be sluit, sinds juli jl. maandelijks De Belgische minister van Ar beid, Oscar Behogne, heeft maandagmiddag op het terrein van de instortingsramp te Zi ehen, waar naar thans wel met vrij grote zekerheid moet worden aangenomen 18 per sonen het slachtofer zijn gewor den, aan de Belgische en Neder landse journalisten een verkla- blijkt vervlogen te zijn, daar de zolder der pakruimte is inge stort. Intussen is men met het boren van de schacht gevorderd tot vier meter boven de cementen vloer van de frigo. De drie bull dozers graven daarnaast over een oppervlakte van 10 x 30 me ter diepe sleuven, teneinde op ring gegeven over de stand van de bodem der groeve te komen zaken bij het reddingswerk Met de krachtigste mechani sche middelen en met een groep honderd miljoen rupiah verlo ren, als gevolg van de ongunsti ge valutakoers. Ook Caltex onder Indonesisch regeringstoezicht Behalve Shell en Stanvac is nu ook de Amerikaanse oliemaat schappij Caltex onder toezicht van de Indonesische regering ge plaatst. Caltex exporteert aile in Indonesië gewonnen olie. In het binnenlandse verbruik in Indonesië voorziet Shell voor 70 en Stanvac voor 30 procent. Enkele maanden geleden hebben Shell en Stanvac meegedeeld, dat zij elk een verlies van een mil joen rupiah per maand lijden als gevolg van het feit, dat zij sinds juli dure exportcertificaten moe ten kopen om de door verkoop in Indonesië verkregen rupiahs om te wisselen tegen vreemde valu ta. Een verzoek van Shell en Cal tex om de benzineprijs die thans 1,03 rupiah per liter (vol gens de officiële koers circa 3,5 Amerikaanse dollarcents) be draagt, met 50 procent te mogen verhogen, is door de Indonesische regering) afgewezen. De reis van „De kleine wereld" De zakelijke organisator van de reis van de ballon „De kleine wereld1' waarmee vier Britten trachten de Atlantische Oceaan over te steken, heeft verklaard te geloven, dat de ballonvaar- ciers door regen gedwongen zijn geweest op zee te landen en nu van loren, tegen de opstandelingen 27 doden en 50 gewonden. De op standelingen zouden de plaats Palma. Soriano, waar maanden lang het hoofdkwartier van de regeringstroepen was gevestigd, hebben veroverd. Cuba zal nu spoedig „bevrijd" zijn, aldus de zender der opstan delingen. Niemand en niets kan de opmars van de troepen van Fidel Castro meer'stuiten. Volgens de radio zal binnen kort een voorlopige regering worden gevormd onder leiding van Manuel Urratia, een vroe gere magistraat van Santiago, die zich in Oriente aan de zijde der opstandelingen bevindt. De inwoners van de hoofdstad, Havanna, luisteren gespannen naar de uitzendingen van de zen der der rebellen. De officiële radio-omroep geeft geen nieuws over de gevechten in de provin cie Oriente. De opstandelingen hebben vol gens hun jongste berichten de grote weg van Bayamo naar San tiago in handen a ,-ier kolonnes van de rebellen zouden op weg naar Santiago zijn om daar een nieuwe regering uit te roepen. De stad is door de regeringstroe pen versterkt. Newyorkse krantenstaking geëindigd De staking van krantenbezor gers, die op 11 december begon, is geëindigd. De stakers hebben zondag met grote meerderheid een loonsverhoging van 5.30 dol lar per week aanvaard. Het werk is onmiddellijk hervat. Men De oud-minister-president dr. W. Drees heeft gisteravond in een radiotoespraak voor de Vara verklaard, het het waarschijn lijkste te achten, dat de Partij van de Arbeid na de verkiezin gen niet aan de regering zal deelnemen doch in de oppositie zal gaan. „Wij gaan nu verkiezingen te gemoet waarbij de andere par tijen op grondslag van de uitslag van staten- en raadsverkiezin gen vertrouwen op verzwakking van de Partij van de Arbeid. Wij zullen daar in elk geval eerst dan nog om strijden. Maar hoe ook precies de uitslag zal wezen en of daarna de Partij van de Arbeid toch nog deel van de re gering zal kunnen uitmaken dan wei, wat het waarschijnlijkste is, in de oppositie zal zijn, onze be weging heeft gedurende een reeks van jaren getoond tot op bouwende arbeid in staat te zijn en zij zal zich ook verder haar plaats in ons volksleven waardig tonen." Aldus besloot dr. Drees zijn toespraak, waarin hij een over zicht gaf van hetgeen de afgelo pen dertien jaren door de diver- arbeid is kunnen blijven. Dat is niet een gevolg geweest van con flicten binnen het kabinet. De verhoudingen tussen de partijen in het land en in de Kamer en de houding van een Kamermeer derheid ten opzichte van bepaal de regeringsvoorstellen hadden zich echter zo ontwikkeld, dat een verder samengaan steeds moeilijker werd. U zult kunnen begrijpen, dat ik tenslotte ook het gevoel heb gekend dat het zijn goede kant had te worden ontheven van een verantwoor delijkheid, die onder deze om standigheden steeds moeilijker werd te dragen. Uiteengaan kan bovendien op een gegeven ogen blik onvermijdelijk zijn om de politieke lucht te zuiveren." Dr. Drees zei voorts, dat er in de Kamer bij de begrotingsdebat ten in het algemeen steeds op verhoging van allerlei uitgaven wordt aangedrongen, terwijl er tegelijk, als het om de totale staatsuitgaven gaat, wordt ge zegd dat de overheid veel minder geld geld moet uitgeven. „Tot de grotere zuiverheid in de politiek, waartoe de ontstane 'crisis zal moeten leiden zal ook se regeringen waarbij hij betrok- moeten behoren dat de meerder- ken was is gedaan en bereikt en waarin hij de gebeurtenissen be sprak die tot de kabinetscrisis hebben geleid. „Mijn gevoelens in verband met deze crisis zijn van gemeng de aard. Ik betreur het, dat een samenwerking een einde heeft genomen, die naar mijn mening ondanks alle moeilijkheden waarmee wij te kampen hebben gehad aan ons land goede diens ten heeft bewezen", aldus dr. Drees. „Ik betreur het ook dat het kabinet, dat nog veel belang rijk werk op stapel had staan, niet de vier jaar van een norma le parlementaire periode aan de De kapitaalsvlucht uit Spanje De kapitaalsvlucht naar den vreemde, die onlangs door de Spaanse politie is ontdekt, heeft grote verontwaardiging in krin gen van de falanx gewekt. De provinciale raad van de falangis- tische beweging heeft in voltal lige zitting eenstemmig besloten de autoriteiten te verzoeken de namen te publiceren van degenen die bij deze zaak betrokken zijn. Een duizendtal personen zou in deze zaak verwikkeld zijn. Het heid duidelijk doet blijken wat zij nu werkelijk wil: minder uitga ven, zoals zij bepleit als de fi nanciële beschouwingen worden gehouden, of belastingen aan de orde zijn, dan wel meer uitgaven zoals zij verlangt bij de afzon derlijke begrotingshoofdstuk ken," zo zei hij. In verband met de verhoging van de inkomensgrens tot welke volgens de algemene ouderdoms wet premie verschuldigd is, heeft het college van rijksbemiddelaars blijkens een in de Staatscou rant van dinsdag verschenen be schikking bepaald, dat aan werknemers beneden 65 jaar door de werkgever over het gedeelte van het loon, dat boven 575 gul den per maand uitgaat een bij slag moet worden uitgekeerd tot 5,6 pet. van het loon boven ge noemd bedrag. Deze bijslag zal niet meer bedragen dan ƒ30.80 per jaar. Partij voor overheidspersoneel en gepensioneerden De algemene leden vergadering van de Partij voor Overheidsper soneel en Gepensioneerden heeft aan drie hoofdbestuursleden de bevoegdheid verleend om samen werking met een of meer andere groeperingen tot stand te bren gen in die zin dat aan de komen de verkiezingen voor de Tweede Kamer direct of indirect kan wor den medegedaan. Een eventuele andere groepering zal mede op de bres moeten staan, zo deelt de partij in een communiqué mede, voor de door de partij ge stelde eisen, waaronder verbete ring van de salariëring van hei overheidspersoneel, inzonderheid die van de lagere en de middel bare ambtenaren, opheffing van de discriminatie op de uitkering A.O.W. en verbetering van de po- sitie der gepensioneerden. Mocht geen samenwerking mo gelijk blijken, aldus het commu niqué, dan zal zeer binnenkort worden beslist of de partij zelf standig aan de Tweede-Kamer verkiezingen zal deelnemen. raamt dat de "staking de onwettig uitgevoerde kapitaal Newyorkse kranten vijftig mil joen dollar heeft gekost. [zou de som van ongeveer twee- j honderdmiljoen dollar bedragen. de gondel als boot gebruiken. standplaats was Makassar. In Hij verwachtte dat zij binnen 1955 kwam hij naar ons land om dan, via eventueel nog vrije Jj galerijen, de ingestorte gangen enkele dagen in een West-In- I terug, vestigde zich eerst in Rot serie iinuucicii en mei, een giucp., te bereiken. Men is nu daar- dische haven zouden aankomen.terdam, maar toen zijn schoon- technische deskundigen wordtmede 9 meter gevorderd, dus De organisator, Peter Elstob, ouders hun kinderen in Canada sedert vrijdag getracht op tweeongeveer tot op de helft. verklaarde dit in een vraagge- manieren tot de plek, waar de Vandaag en woensdag zullen,sprek voor de Amerikaanse ra- slachtoffers zich moeten bevin- aldus de minister, beslissend dio. den, door te dringen. I zijn vuci de vraag of men met Zoals bekend is de ballon op Met behulp van een metalen deze methode van graven in zo- twaalf december met drie man schacht boort men boven de verre succes heeft, dat zo snel nen en een vrouw van de Ca- plaats waar de koolopslagplaats mogelijk de slachtoffers bereikt narische eilanden opgestegen, zich in grotten bevindt, lood- 1 kunnen worden. Minister Be- Twee dagen later werd de bal- 195" geboren en precies een jaar recht op de overkoepelde ruimte.hogne deelde aan de journalis- Ion het laatst waargenomen. Op f Volgens de heer W. Verbiest,1 ten mede, dat men verwacht die met vier broers sinds vrij- j vandaag door middel van de put dagmiddag aan deze schacht en woensdag met de bulldozers bezig is om beurten dalen de mannen in de koker van een meter doorsnede naar beneden om het puin naar boven te hij sen wijst alles erop, dat ook het dak van de z.g. frigo is in gestort. Aanvankelijk had men op de bodem van de mergel groeve door te dringen. Op de vraag van de journalis ten of er nog hoop bestaat dat er overlevenden aangetroffen worden, antwoordde minister Behogne, dat men in ieder ge- nog hoop in deze ruimte drie val met het opruimingswerk zal der slachtoffers (Pierre Heynen en de inpakkers Mathieu Van- Herfg en Jean Beusen) aan te treffen, misschien zelfs nog in leven. Maar ook deze hoop doorgaan alsof er nog mensen te redden zijn, want volstrekte zekerheid dat er geen overleven den zijn, is immers niet aan wezig. 17 december werd de laatste ra dioboodschap opgevangen.: Zaterdag werd gemeld dat de ballcnvaarders in het mon- dingsgebied van de Orinoco in Venezuela waren geland. Vene zolaanse en Amerikaanse vlieg tuigen die waren opgestegen om het gezelschap op te sporen en naar de bewoonde wereld terug te brengen, konden echter niets ontdekken. Het bleek later dat het bericht van de landing was verzonnen door een paar grap penmakers op de Canarische eilanden. zich misschien de ouders van een toekomstige president. De directeur van de Chr. Emi- gratiedienst, de heer T. Snossen, heeft in zijn functie van lid van de emigratieraad onlangs reeds eerder uit Indonesië gerepa trieerde gezinnen, die eveneens naar Amerika zijn gegaan, be zocht. Zij zijn er nog geen twee jaar. zo zeide hij in een toe spraak, maar de gezinshoofden hebben over het algemeen zeer redelijke posities gekregen. De afkomst heeft geen rol gespeeld, misschien alleen in enkele huis- vestingsgevallen, zo meende hij. De heer Snossen gaf de emigra- tiebesturen in overweging' door strenge selectie eventuele mis lukkingen te voorkomen. Hij dacht, dat de instanties geen moeite zouden hebben dit nieu we programma uit te voeren. Het verkrijgen van een betrek king van mannen op admini stratief gebied is niet zo een voudig gebleken. Technisch ge schoolden zijn wat dat betreft beter uit. Sinds 1947 heeft Amerika zes- honderduizend vluchtelingen opgenomen, zo besloot de heer Snossen zijn mededelingen. TUNESIE ONTSTEMD In goed ingelichte kringen in Tunis verluidt, dat de Tunesi sche autoriteiten ontstemd zijn later bekrachtigde president1 over het feit dat Tunesië niet is Toen maandagmiddag om ruim 4 uur de „Rijndam" van de Holland-Amerika Lijn uit Rotterdam vertrok om zijn reis naar Canada en Amerika te be ginnen, bevond zich aan boord het gezin van de heer M. A. Sa- iemink, bestaande uit man, vrouw en het 1-jarig dochtertje Hildeborg. Het gezin emigreert naar Amerika onder de nieuwe Pastre-Walter-wet, op grond waarvan 3136 gerepatrieerden met hun gezinnen, in totaal naar schatting acht tot negenduizend personen, zich in de Verenigde Staten kunnen vestigen. Jaar lijks mogen 3136 personen naar Amerika emigreren, doch het queotum, waartoe het gezin Salemink behoort, wordt extra in de nieuwe wereld toegelaten. De heer Salemink, werktuig kundige, ging na de oorlog naar Indonesië en werd opvarende een K.P.M.-schip. Zijn gingen bezoeken, vestigde hij zich in hun huis in Noordwijk aan Zee. Vorig jaar aanvaardde hij een betrekking bij een werf in Mamaroneck, die zich voor het gezin garant stelde. Zijn dochtertje werd op 2 september Allo 5 opvarenden gered. Op de Westerschelde tussen Walsoorden en De Paal is zon dagmiddag het 963 brt. metende Belgische motorschip „Ampilo in aanvaring gekomen met het 9185 ton bruto metende Duitse stoomschip „Heidelberg" van de Hamburg-Amerika Lijn. Binnen enkele minuten was de „Am- pilo" geheel onder water ver dwenen. De vijf opvarenden de schipper met vrouw en doch ter en de knecht met zijn moe der konden door de in de na bijheid varende Belgische sleep boot ,.Saturnus" worden gered en in Hansweert aan land worden gezet. De „Ampilo", van schipper- eigenaar L. van de Vijver uit Merksem, was met. een lading antraciet op weg van Terneuzen naar Brussel. Ter hoogte van Walsoorden besloot de schipper, in verband met het steeds slech- Ei.enhower de wet, die het ge zin toegang zou geven tot Ame rika. Een aantal autoriteiten, on der wie de Amerikaanse consul- generaal te Rotterdam, de heer Robert E. Wilson, en de rijks commissaris voor de emigratie, ir. B. W. Haveman, deed de fa milie Salemink uitgeleide. De consul-generaal zei daarbij on der meer, dat Amerika presi denten heeft gekend van Engel se en Nederlandse afkomst. On der de nu naar Amerika emi grerende Nederlanders bevinden geraadpleegd over de Franse monetaire besluiten. Frankrijk had met de leden van de frank- zöne overleg moeten plegen, zo meent men. Het Tunesische ministerie van Financiën heeft gisteren alle fi nanciële transfers opgeschort. In de goedingelichte kringen verwacht men, dat Tunesië zich, na schadevergoeding van Frankrijk te hebben ontvangen, zich bij de Franse maatregelen zal aansluiten, doch ook zou terugtrekking uit de frankzöne mogelijk zijn. ter wordende zicht, voor anker te gaan. Het schip had reeds vaart geminderd en lag terzijde van het vaarwater te wachten tot de achterop komende „Hei delberg" gepasseerd zou zijn. Hoewel nog seinen werden ge wisseld, liep de „Heidelberg" met grote vaart ter hoogte van ruim vier in de stuurboordzijde van de „Ampilo". De voorsteven van de „Heidelberg" boorde zich ongeveer vier meter in de „Am pilo", waarna dit vaartuig door midden brak, water maakte en onmiddellijk zonk. De vijf op varenden werden door de te hulp geschoten „Saturnus" aan boord genomen. Na de aanva ring maakte de „Heidelberg" een achterwaartse manoeuvre en zette, toen men zag dat de schip breukelingen in veiligheid waren, haar reis naar Antwerpen voort. V R IJ Een diepe Z A CH T. depressie tussen DE RUSSISCHE RAKETTEN De Sowjet-Unie zal binnen an derhalf jaar over driehonderd intercontinentale raketten be schikken, waarvan de helft een afwijking heeft van niet meer dan vijf kilometer. Dit is meegedeeld door een ambtenaar van het Amerikaanse congres, Hilsman, in een lezing voor leden van de Amerikaanse vereniging voor wetenschappe lijke vooruitgang. Hilsman ont- ring t,ereikte in de avond van hel leende de gegevens aan een rap- zuidwesten uit ons land. Achter P°rt> ^at. d°°r de maatschappij c|e storing aan zal opnieuw droge- ,Rand is uitgebracht aan_het rejucht naar ons land stromen, 1 waarin vandaag enkele opklarin- gen kunnen voorkomen. Na het passeren van eerder genoemde Noorwegen en IJsland hield bo ven het Noordzeegebied een bre de luchtstroming uit het westen in stand. Krachtige winden voer den maandagochtend droge lucht naar ons land, waarin opklarin gen voorkwamen. In de middag begon de bewolking toe te nemen op de nadering van een zich bo ven Zuid-Engeland ontwikkelen de randstoring. Het regengebied van deze sto- Amerikaanse ministerie van De fensie. Dit kan betekenen, aldus Hils man, dat de Russen in staat zijn in een klap de gehele Ameri kaanse luchtmacht buiten ge vecht te stellen. De Amerikanen dienen spoedig over een evengrote macht aan raketten te beschikken. Thans is alleen de luchtmacht in staat tot een doeltreffende tegenaanval. Plan voor bemand ruimtevaartuig De technici van de Amerikaan se maatschappij „Lockheed" heb ben een plan uitgewerkt voor een „atoomwiel" met vijf spaken dat gedurende een half jaar met tien man aan boord op een hoog te van 800 km om de aaide zou kunnen draaien. Het plan voor dit ruimtevaar- luig dat als laboratorium voor de bestudering van de ruimte zou dienen, zou binnen tien jaar ver werkelijkt kunnen worden en 2 miljard dollar kosten. De 23 elementen van het wiel zouden in een baan rond de aar de worden gebracht en samenge voegd met behulp van een spc ciale rakel. liet 1 uimtevaartuig zou voorzien zijn van een raket waarmee de inzittenden naar de aarde kunnen terugkeren. randstoring gaat de wind weer uit richtingen tussen zuidwest en west waaien en blijft matig tot krachtig. In het temperatuur- niveau komt weinig verandering. medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdag avond. Vrij zacht. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en aan de kust tij delijk harde wind tussen zuid west en west. Weinig verande ring in temperatuur. WOENSDAG 31 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 4.55 5.30 6.10 6.20 n.m. 5.24 5.59 6.39 6.49 ZON op ondei Dec. 30 8.49 16.37 31 8.49 16.38 MAAN op 22.00 23.14 ondei 10.49 11.16

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1