Franse frank devalueert met 17,55 procent 22.000ste schip van dit jaar te Rotterdam E.M.O. vervangt E.B.U. en treedt heden in werking Rede van De Gaulle TROUWWAGENS Brand in de lor daan SCHIPPERS De inwerkingtreding van de gemeenschappelijke markt op 1 januari 1959 salons „rohèrt" HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 cL MAANDAG 29 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1562 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Officieel wordt medegedeeld dat de Franse frank wordt gede valueerd met 17,55 pet op een nieuwe pariteit van 493,70 frank per Amerikaanse dollar. Be Franse minister van Voor lichting, Jacques Soustelle, heeft voorts bekend gemaakt dat het Franse kabinet heeft besloten tot liet scheppen van een nieuwe valuta-eenheid. Minister Soustelle heeft nog bekend gemaakt, dat van van daag af de Franse frank volledig inwisselbaar zal zijn in alle an dere valuta's met inbegrip van de dollar voor alle niet-ingeze- tenen in Frankrijk, de frankzone en in landen waarmede bilatera le betalingsovereenkomsten gesloten. zijn Buitenlandse handel voor 90 procent geliberaliseerd Premier De Gaulle heeft zon dagavond in een rede voor radio en televisie bekend gemaakt dat Frankrijk heeft besloten zijn bui tenlandse handel voor negentig procent te liberaliseren. Dit zal, aldus de premier, Frankrijk op economisch gebied zijn internationale positie terug geven. Be Gaulle kondigde een reeks nieuwe belastingen, subsidie-ver minderingen en andere bezuini gingsmaatregelen aan, welke noodzakelijk waren om een be grotingstekort van 1.200 miljard frank te voorkomen. Een derge lijk tekort zou volgens De Gaul le 'het risico van een ruïneuze in flatie met zich brengen. „Ik wil het feit niet verhelen, dat ons land een periode van be proeving moet doormaken, maar het beoogde herstel zal van dien aard zijn, dat het ons alles kan vergoeden", aldus de premier. De financiële economische en sociale maatregelen, die maandag van kracht zullen worden geven het land een basis van waarach tigheid en soberheid, de enige waarop de welvaart kan worden opgebouwd. Hij kondige hogere onderne mingsbelastingen en hogere be lastingen op grote inkomens aan, nieuwe belastingen op wijn, alcohol en tabak, de afschaffing van talrijke subsidies op ver- bruiksgoederen en vermindering van begrotingsgelden voor gena tionaliseerde ondernemingen, in het bijzonder de spoorwegen. ©e sociale verzekering zal zich. zelf moeten betalen en oud-strij ders die niet behoeftig zijn, zui len worden uitgenodigd hun pen sioen op te geven. Aan de andere kant zullen in vesteringen die Frankrijks toe komstige welvaart moeten ver zekeren, met 245 miljard francs worden verhoogd, d.w.z. met 25 procent. Hij noemde dit strenge maat regelen. Hij voorzag enige prijs verhogingen en zei dat de rege ring passende maatregelen zal nemen om de koopkracht te be schermen, in het bijzonder van Fnansen met bescheiden inko mens. Op 1 januari zullen de pensio- 5200 fr. per maand worden ver hoogd en op 1 februari zullen de minimumlonen de hoogte ingaan. Er zal een speciaal fonds wor den ingesteld ter verhoging van de werkloosheiduitkering onge veer ter hoogte van het mini mumloon en op 1 februari zullen de salarissen van de ambtenaren met vier procent worden ver hoogd. De regering betreurt het, dat het wegens langdurige „verwaar. lozing" nodig was geweest de koers van de franc te devalue ren, maar wij moeten onze franc zodanig maken dat hij onaantast baar is, zo zei de premier. Minister Soustelle kondigde aan. dat met ingang van vandaag de Europese betalingsunie niet langer zou bestaan. Wat de nieuwe Franse munteenheid be treft zeide minister Soustelle, dat geleidelijk in de loop van het volgende jaar een „zware" frank zou worden ingevoerd en dat het proces van deze overgang in januari 1960 voltooid zou zijn. Hij deelde niet mede wat de waarde van de nieuwe „zware" frank zou zijn, uitgedrukt in de huidige frank. (Volgens de tot dusverre dienaangaande circule rende geruchten zou de nieuwe „zware" frank 100 oude frank waard zijn.) De huidige devaluatie is de ze vende sedert de bevrijding in 1944 en de twaalfde sedert de eerste wereldoorlog. De nieuwe koers voor het pond sterling zal 1.382,39 frank per pond bedragen tegen 'tot dusverre 1.176 frank. Minister Soustelle deelde mede, dat de raad van ministers de be groting voor 1959 heeft goedge keurd. Voorts heeft de minister raad een decreet goedgekeurd tot het instellen van een nieuwe mo netaire eenheid alsmede maatre gelen inzake de convertibiliteit en werd het percentage voor de handelsliberalisatie vastgesteld Het begrotingstekort voor 1959 zal worden teruggebracht tot 574 miljard frank als gevolg van drastische bezuinigingen. Het te kort voor 1958 bedraagt iets min der dan het bedrag van 600 mil jard frank. „De Kleine Wereld" De ballon „De kleine wereld" vaart nog boven de Atlantische Oceaan, aldus is in de nacht van zaterdag op zondag uit Port of Spain (Trinidad) gemeld. De radiozender van de vier bal- lonvaarders zau defect zijn- De radioboodschap volgens welke de ballon in Venezuela ge land zou zijn, is, volgens de be richten uit Port of Spain, zonnen. ver- Grote brand op Japans eiland. De kustplaats Konije op het Japanse eiland Amani van de Rioe-Kioe-archipel is zondag ge teisterd door een zware brand die meer dan vijftienhonderd wo ningen verwoestte, waardoor ze venduizend mensen dakloos wer den. Tien personen liepen ver wondingen op. Japanse schepen en acht Ame rikaanse oorlogsbodems zijn op weg naar het eiland om hulp te verlenen. (Advertentie.) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 In verband met de inwerking treding van de gemeenschappe lijke markt op 1 januari 1959 hebben de ministeries van Bui tenlandse Zaken,,van Financiën, van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening en van Economi sche Zaken, een overzicht samen gesteld, waaraan in aansluiting op hetgeen op 22 december jl. werd gemeld, het volgende wordt ontleend: De Beneluxlanden zullen per 1 januari 1959 de invoerrechten t.o.v. de andere EEG-landen (in clusief West-Berlijn, Algerië en de Franse overzeese departe menten van Martinique, Guade loupe, Reunion en Franse Guya na) met 10 verlagen. Deze verlaging geldt voor goederen, die zich in deze landen in het vrije verkeer bevinden. De ver laging met 10 zal tevens gel den voor goederen van oorsprong uit de met de EEG-landen ge associeerde landen en gebieden overzee. Voor wat betreft de export van de EEG-landen naar de met de EEG-landen geassocieerde lan en gebieden overzee zij vermeld, nen van ouden van dagen metdat deze landen in principe even- Zaterdagmorgen is het 22.000- ste schip van dit jaar in de haven van Rotterdam aangekomen. Het was het 500 brt metende kust vaartuig „Labotas" van de K.N.S.M. te Amsterdam, dat met een lading stukgoed uit Amster dam kwam en ligplaats koos in de Lekhaven te Rotterdam. Vorig jaar kwam het 22.000ste schip van het jaar twee dagen la ter binnen, n.l. op 29 december. Toen was het het 7296 brt me tende Franse s.s. „Les Glières". Eerder in het jaar vroegen Rot terdamse havenautoriteiten zich af of het record van 22.142 sche pen te Rotterdam, dat in 1957 ge haald werd, dit jaar wel geëven aard zou worden. Want zonder dat iemand een onmiddellijk voor dé Maasstad geldende oorzaak kon opnoemen, begon het aantal binnenkomende schepen in het begin van het jaar plotseling te rug te lopen. Het verschil liep vrij belangrijk op, zelfs in die mate, dat het 3.000ste schip eerst acht dagen later kon worden ge noteerd dan in 1957. Deze achter uitgang zette zich weliswaar niet voort, maar inlopen deed men ook niet. In oktober j.l. kwam, zoals wij reeds schreven, er een duidelijk merkbare keer ten goe de. In die maand kwam het 19.000ste schip binnen met een achterstand van niet meer dan 3 dagen. Op 25 november j.l. meld de zich het 20.000ste schip, een dag eerder dan het jaar ervoor. De achterstand is dus nu omge zet in twee dagen winst en als er zich geen bijzondere omstan digheden voordoen zal het aantal schepen van het vorig jaar, zoals gezegd 22.142, nog wel overtrof fen worden. Deense boot met explosieven voor Algerijnse kust aangehouden Het Franse ministerie van marine heeft bekendgemaakt, dat 'n Franse kanoneerboot voor de Algerijnse kust het Deense 366-ton metende vaartuig „Gra- nita" heeft aangehouden, dat „veertig ton t.n.t. bevatte, be stemd voor de strijdkrachten van het nationale bevrijdingsfront van de Algerijnse opstandelin gen". Het schip werd opgebracht naar Mers-el-Kebir waar de ex plosieven werden gelost. De „Granita" mocht daarna haar reis voortzetten. Volgens de Kopenhaagse eige naars van het schip voerde de „Granita" kentekenen waaruit bleek dat er ontplofbare stoffen aan boord waren. Zii zeiden een certificaat in hun bezit te heb ben, waaruit bleek dat de lading legaal was en bestemd voor Casablanca. Groot aantal ongelukken in de Verenigde Staten. In de V.S. zijn gedurende de Kerstdagen 415 personen tenge volge van ongelukken om het leven gekomen. Bij branden kwamen 63 mensen om en 42 mensen werden het slachtoffer van andere ongelukken. eens een tariefsverlaging van 10 moeten doorvoeren. Gezien het feit, dat deze landen voor het grootste deel aan het begin staan van hun economische ont wikkeling, kunnen zij zich op grond van het EEG-verdrag be roepen op een uitzonderingsbe paling, die het mogelijk maakt vooralsnog deze verlaging op te schorten. Het is nog niet bekend in welke mate deze landen van deze uitzonderingsbepaling ge bruik zullen maken. In ieder ge val dienen deze landen het ver schil tussen de invoerrechten die zij toepassen t.o.v. het moeder land en die welke geheven wor den bij invoer uit andere EEG- landen met 10 af te breken. De heffingen en restituties, welke volgens de landbouwwet van 26 juli 1957 bij de in- en uit voer van landbouwprodukten worden geheven, blijven hangen de het overleg met de Europese commissie hierover voorshands gehandhaafd. In het kader van de algemene verhoudingen van de EEG met derde landen is besloten, dat de eerste tariefsverlaging die de 6 landen t.o.v. elkaar moeten toe passen. zo spoedig als technisch mogelijk is eveneens zal gelden voor landen die meestbegunsti- ging genieten. Dit geldt uitslui tend voor invoerrechten op indu striële produkten, die uitgaan boven het gemeenschappelijk buitentarief, dat de 6 landen aan het eind van de overgangsperiode t.o.v. derde landen zullen toepas sen. Voor wat betreft de landbouw produkten werd besloten, dat deze 10 tariefsverlaging in wijder verband in ieder geval eveneens moet worden toegepast voor produkten, die niet zijn ge liberaliseerd. Ook hier geldt, dat tarieven die beneden het in de toekomst toe te passen buiten tarief blijven niet onder deze regeling vallen. Voor de Beneluxlanden heeft de per 1 januari a.s. toe te pas sen contingentsverruiming be trekking op 4,4 van de totale invoer. De overige invoer blijft geliberaliseerd. Ais uitgangs punt voor de contingentsverrui ming zijn de globale Benelux- contingenten samengevoegde bilaterale contingenten genomen. Deze contingenten zijn met 20 7o verhoogd. Voor zover globale mondiale Beneluxcontingenten bestaan zijn deze vergroot met 20 7c van het geraamde EEG- aandeel. De met inachtneming van het bovenstaande samenge stelde lijst voor de gecontingen- teerde Beneluxinvoer uit de EEG-landen is inmiddels bij de Europese commissie ingediend. Ten aanzien van de contingen ten voor landbouwprodukten hebben de Beneluxlanden in principe eenzelfde gedragslijn gevolgd als in de industriële sector. Bij het vaststellen van contingenten voor deze produk ten is men echter in .enkele ge vallen op specifieke moeilijk heden gestuit. Hierover vindt overleg plaats. 'Advertentie) 09 kop befaporhcoskiï mivkt 16 b*Vj»v*f!;.slrocf 9 -o voor verzorgd kapwerk en ook.... voor betere toilet artikelen De gebeurtenissen op Cuba De Cubaanse regering heeft besloten 2000 soldaten naar de provincie Las Villas in het mid den van Cuba te zenden om een tegenaanval te ontketenen tegen de rebellen van Fidel Castro. Volgens de opstandelingen heb ben zij in die provincie de ste den Sancti Spiritus (125.000 in woners) en Caibarien bezet. In het zuiden van Las Villas hadden de opstandelingen al se dert verscheidene maanden het bergland van Escambray in han den. Caibarien is een belangrij ke suikerhaven aan de noord kust. Regeringsvliegtuigen hebben de door de rebellen bezette ste den aangevallen met bommen en boordwapenen. De 2000 soldaten zullen door de lucht naar Santa Clara, de hoofdstad van Las Villas, worden overgebracht. Op de zolderverdieping van 'n geblust, alleen de zolderverdie- woning in de Goudsbloemstraat ping brandde uit. in het hartje van de Jordaan in I Een bezoeker van een der hui- Amsterdam is zaterdagavond om zen in de buurt rende dadelijk zes uur een brand uitgebroken, toen hij het vuur zag de trap van die zich aanvankelijk ernstig liet het brandende^ huis op de hoek van de Goudsbloemstraat aanzien. Er kwamen zoveel uitvoerige meldingen binnen, in bloemrijke bewoordingen toegelicht door op gewonden buurtbewoners, dat de brandweer meende dat het hele huis in lichter laaie stond. Zij achtte de situatie in deze oude j als de kamers op de tweede en buurt met haar smalle straten j de eerste verdieping en de daar- gevaarlijk en gaf het alarm onder gelegen kruidenierswinkel en de Eerste Goudsbloemdwars straat op, om de mensen van de derde verdieping te helpen. De bewoners, de familie A. H„ waren echter afwezig. Hun woonhuis liep schade op, even- „grote brand". De vlammen, die ongeveer 3 meter boven de dakkapel oplaai den, konden echter binnen 20 mi nuten met vier stralen worden van de heer A. Pannekoek. Geen van de bewoners werd ge wond. Het is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. Het ministerie van Financiën deelt het volgende mede: De Britse regering- heeft de Ne. derïandse regering er van op de hoogte gesteld, dat met ingang van heden, maandag 29 decem ber, sterling-saldi op transferabe- ta rekening in handen van niet- ingezetonen, vrij transferabel zul- len zijn in de gehele wereld. Dit betekent, dat deze sterlingsaldi in dollars kunnen worden omge zet tegen de officiële koers. In samenhang hiermede heeft de Britse regeling het initiatief genomen om de Europese mone taire overeenkomst in werking te stellen ter vervanging van de Europese betalings unie. De Britse regering heeft alvo rens tot deze maatregelen te be sluiten overleg gepleegd met de regeringen van enkele O.E.E.S.- landen. Deze regeringen, waar onder de Nederlandse, hebben zich alle op het standpunt gesteld dat de positie van de Europese valuta's thans zó krachtig is dat het verantwoord is deze belang rijke stap vooruit in de richting van volledige convertibiliteit te nemen. Mitsdien heeft de Nederlandse regering zaterdag besloten aan de secretaris-generaal van de O.E.E.S. mede te delen de E.B.U. te willen beëindigen en de E.M.O. op 29 december 1958 in werking te willen stellen. Een zodanig aantal andere Europese landen heeft zaterdag een gelijke mededeling gedaan dat het vereiste percentage van 50 luimschoots is overschreden. Aangezien ook aan de overige gestelde vereisten is voldaan, zal de E.M.O. heden in werking tre den. In aansluiting hieraan heeft de Nederlandse regering besloten, dat met ingang van heden saldi van niet-ingezetenen op transfer- abele guldensrekeningen in dol lars kunnen worden omgezet te gen de genoteerde wisselkoersen. Wat betreft de betekenis van deze wijzigingen voor het inter nationale handels- en betalings verkeer deelt het ministerie van Financiën het volgende mede: Een essentiële wijziging is, dat de automatische kredietverlening van de E.B.U. onder de werking van de E.M.O. zal worden vervan gen door niet-automatische kre dieten, waarvoor de aanvragen van geval tot geval zullen worden becoideeld. In verband hiermede is in de E.M.O. voorzien in de op- Ichting van het Europese fonds, dat tot taak heeft deze niet-auto matische kredietverlening tot stand te brengen, door het verle- nen van kredieten van beperkte duur aan leden, die in tijdelijke algemene betalingsbalansmoei lijkheden zijn geraakt. Het Euro pese fonds zal aldus een bijdrage kunnen leveren tot handhaving van de bestaand liberalisatie van de inter-Europese handel, waar toe de O.E.E.S.-landen ingevolge de desbetreffende O.E.E.S-rege- lingen verplicht blijven. Alhoewel de wijzigingen in het Nederlandse deviezenregime een belangrijke stap in de richting van convertibiliteit beduiden, kan niet van tot stand koming van de convertibiliteit in de zin van de bepalingen van het internatio. nale monetaire fonds worden ge sproken. De wijzigingen beperken zich namelijk tot de externe con vertibiliteit; de bestaande bepa lingen voor ingezetenen inzake het betalingsverkeer alsmede het handels- en dienstenverkeer blij ven ongewijzigd van kracht. Voorts strekken de genomen maatregelen zich niet uit tot het kapitaalverkeer. Ondanks het voortbestaan van een aantal beperkingen moet het verheugend worden geacht, dat het herstel van de Europese valu ta's in die mate is gevorderd, dat in Europees verband tot een zo belangrijke stap op de weg naar volledige convertibiliteit kón worden overgegaan, aldus het ministerie van Financiën. Dr. HOLTROP OVER DE VALUTAMAATREGEEEN De president van de Neder landse Bank, dr. M. W. Holtrop. heeft zaterdagnamiddag voor de verzamelde financiële journalis ten een uitvoerige toelichting ge geven op de monetaire maatre gelen die thans in uitvoering zijn. Hierbij stelde hij voorop: ten eerste het einde van de Europe se betalingsunie en het begin van de Europese monetaire overeen komst met ingang van maandag 29 december; ten tweede de in Frankrijk genomen monetaire maatregelen. Voor Nederland zal een en an der betekenen dat de banken ver. gunning zal worden gegeven tot arbitrage waardoor de transfera ble guldensrekeningen kunnen worden omgezet in dollars. Ingetrokken zal worden de aankoopmogelijkheid van effec ten op Europese beurzen met E.B.U.-valuta. Voorshands komt er geen verdere wijziging in het bestaande deviezensysteem. Het geheel van maatregelen valt toe te juichen als een be langrijke vereenvoudiging van het internationale betalingsver. keer. Hiermee wordt een zeer be langrijke stap gezet in de rich ting van de convertibiliteit (on derlinge inwisselbaarheid) van de valuta's. De maatregelen betekenen een externe convertibiliteit op lopen de rekening. Men kan nog niet spreken van een volledige con vertibiliteit in het kapitaalver. keer. De stappen zijn genomen op initiatief van de grote landen, vooral van het Verenigd Konink rijk. De wijze waarop zij tot stand zijn gekomen getuigt van een zeer vergaande samenwerking tussen het Verenigd Koninkrijk en de landen van de E.E.G., aldus dr. Holtrop. Gevraagd naar het praktische effect van de maatregelen voor het zakenleven, meende de presi dent dat er in de eerste instantie voor het zakenverkeer weinig verandert. Er komt in het devie- zenregiem geen wijziging. Alleen de spreiding in de wisselkoersen wordt iets groter. Overigens zul- „valutaire prikkels" verdwijnen en zal ook de transitohandel niet meer onder invloed staan van de verschillen in de koersen der valuta's. O.E.E.S. MELDT EINDE VAN DE E. B. U. De organisatie voor Europese economische samenwerking heeft zaterdagavond te Parijs het ein de van Europese betalingsunie, de clearingsinstelling voor beta lingen tussen O.E.E.S.-landen bekend gemaakt. De E.B.U. wordt vervangen door de Europese monetaire overeenkomst (E.M.O.) waarvoor het plan in 1955 werd ontworpen ter voorziening in een multilate raal betalingsstelsel nadat men tot inwisselbaarheid zou zijn teruggekeerd. De O.E.E.S. deelde mede, dat er bij haar een verzoek was bin nengekomen tot beëindiging van de È.B.U. afkomstig van de zes landen der Europese gemeen schappelijke markt en van net Verenigd Koninkrijk. De drie Scandinavische landen hebben volgens de mededeling er in toe gestemd, dat dit zou gebeuren. Pond Sterling vrijelijk transfereerbaar. De Britse schatkist heeft za terdagavond medegedeeld, dat vanaf 10 uur Nederlandse tijd op maandag 29 december (heden) ponden sterling, aangehouden of verworven door niet-ingezetenen van het steriingebied, vrijelijk transfereerbaar zullen zijn over de geïnde wereld. Als gevolg hiervan zal alle z.g. „non-resident" sterling inwissel baar zijn tegen dollar tegen de officiële wisselkoers. De marges in de koersen voor het pond ster ling tegenover de dollar blijven gehandhaafd op 2.78 tot 2.82 dol lar per pond sterling. De Britse schatkist deelt ver der mede, dat de valutacontröle gehandhaafd blijft, terwijl er geen wijziging komt in het poli tiek met betrekking tot de trans fer van kapitaal naar bestem mingen buiten het sterlingge- bied. Wat betreft betalingen op lo pende rekening, hetzij voor han delsdoeleinden of voor onzicht bare posten, hierin zal geen on- middelijke wijziging plaatsvin den. De Britse regering zal voort gaan met de politiek, welke te Montreal werd aangekondigd in zake verzachting der beperkin gen zodra de omstandigheden een dergelijke verzachting rechtvaar digen. Het Britse besluit, aldus de of ficiële mededeling, vormt een onderdeel van een gecoördineer de Furonese stap. Het tiidstm werd gekozen na overleg in de eerste plaats tussen de regerin gen van Engeland, Frankriik en West-Duitsland. Een aantal an dere Europese landen heeft zich bereid verklaard een soortgelijke maatregel te nemen. Ook Westduitse Mark vrij inwisselbaar met ingang van vandaag. De Westduitse regering deelt mede, dat de Westduitse mark van vandaag vrij inwisselbaar zal zijn. De pariteit van de Westduitse mark zal onveranderd blijven. De aan- en verkoopkoers van de Westduitse federale bank voor de Amerikaanse dollar zal 4.17 resp. 4.23 mark bedragen. De tot dusverre bestaande vol ledig en ten dele inwisselbare Westduitse markrekeningen zul len worden omgezet in uniforme buitenlandse Westduitse mark rekeningen. In de officiële bekendmaking wordt voorts gezegd, dat vanaf heden betalingen tussen West- Duitsland en het buitenland kun nen geschieden of worden ont vangen in Westduitse mark of iedere andere gewenste valuta. Ook de Italiaanse Lire Ds Italiaanse regering heeft zaterdagavond besloten de Ita liaanse lire met ingang van van daag vrij inwisselbaar te maken. Deense Kroon wordt vrij inwisselbaar met ingang van heden. De Deense regering heeft za terdag bekend gemaakt, dat de Deense kroon met ingang van heden vrij inwisselbaar gemaakt zal worden. In de mededeling van het mi nisterie wordt gezegd, dat de pari-waarde van de Deense kroon onveranderd zal blijven. De wis selkoers zal 6.90% kronen per Amerikaanse dollar en 19.34 kro nen per pond sterling blijven. Eenmaking van transferabele en convertibele Belgische franken. De Nationale Bank van E?lgië beeft zaterdag hekend gemaakt, dat in overeenstemming met soortgelijke maatregelen, die in andere Europese landen geno men worden, de transferabele en convertibele soorten Belgische franken ééngemaakt worden; dat de Europese betalings unie vervangen zal worden door het Europese monetaire akkoord van 1955 en dat de schommelings- marges van de Belgische frank '4 procent aan beide zijden van de onveranderde pariteit van 50 Belgische franken per dollar zul len blijven. OPKLARINGEN. Zaterdag trok een Oceaande pressie in vrij snel tempo van Schotland over ons land naar Duitsland. In de nacht van zater dag op zondag trok vervolgens een rug over ons land, die in de noordelijke provincies vrij lage temperatuurminima bracht. In de loop van zondag kwam ons land onder invloed van een volgende, zeer diepe Oceaande pressie. De depressiekern trok ten zuiden van IJsland naar het oosten. Aan de zuidzijde voer den krachtige zuidwestelijke win den tamelijk zachte lucht naar onze omgeving, waarin overdag, althans in het zuiden en westen van het land, temperaturen van omstreeks 10 graden voorkwa men. In de loop van zondagavond drong deze zachtere lucht ook in onze noordelijke provincie,s door. Vandaag zal wat drogere lucht aangevoerd worden, waarin op klaringen, maar hier of daar ook enkele buien zullen voorkomen. De temperaturen zullen in het noorden van het land hoger, el ders ongeveer dezelfde zijn als zondag. De wind blijft matig tot krach tig, langs de Waddenkust mo- lijk hard uit richtingen tussen zuidwest en west. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. VEEL YVIND. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de Wad denkust harde wind tussen zuid west en west. In de noordelijke provincies zachter, elders onge veer dezelfde temperaturen als zondag. DINSDAG 30 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.10 4.36 4.45 5.11 5.25 5.51 5.35 6.01 ZON MAAN op onde: op ondei Dec. 29 8.49 16.36 20.48 10.20 30 8.49 16.37 22.00 10.49 31 8.49 16.38 23.14 11.16

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1