KERST- VERSIERINGEN l/aac de- Als de kinderen opblijven Q(|!tteS r l crslJincrljc Kaarten, Kousjes en.... Kusjes TIPS voor de Kerstboom DE VRIJE ZEEUW! Woensdag 24 december '51 handen ST. JANSTE1 ZUIDZANT Gemeente Ternet Natuurlijk, wij weten het, we kunnen allerlei ver sieringen kopen te kust en te keur, mooie en minder mooie, goedkope en dure, maar de allermooiste versierin gen zijn toch die welke wij zelf gemaakt hebben, al hebben wij er natuurlijk de grondstoffen voor nodig om ze in elkaar te zetten, en er een persoonlijk cachet aan te geven. Willen we succes hebben, dan dienen we ons aan te schaffen hulst, dennegroen of sparre- groen, geklemd lint. crêpepapier, zilverstrooisel (gemaakt van ge malen glas) étalagekarton, enz, enz. Voor tafelversiering kunnen we maken eigen gemaakte kaar- sehoudertjes, we kunnen ze ma ken van stevig papier, trip,ex, hardboard, wc kunnen ze rond, ierkant-ovaal, stervormig ma ken. We kunnen er dc vorm van een hart aan geven. Al deze eigengemaakte goedkope dingen bekleden we met wat gekleurd papier, hier en daar bestrooid met zilverstrooisel. In het midden aan de onderkant slaan we een spijkertje ter lengte van onge- (Advertentie) veer 2 a Z'a em, waarop de kaars kan worden bevestigd. Zo kun nen we onze feesttafel op een goedkope, maar toeh wel aardige manier versieren met liefst ver schillende kaarschoudertjes. EEN KI.OMP. In het midden van de feesttafel dient naluurnjk een wat groter feeststukje opgesteld te staan. Laten we dit jaar hiervoor eens een klomp, natuurlijk niet zo'n plompe voor nemen. Deze klomp oekieden we met rood papier, be dekken de bovenkant met wat mos, vastgehouden met dun ko perdraad. Hier en daar wat lovertjes aan gebracht en eveneens bestrooid met wat zilverstrooisel, dat heel goed blijft zitten als we hier en daar een likje lijm op het papier hebben gestreken. Nu plaatsen we in de klomp een paar denappels, welke staan de gehouden worden door een laag mos. De eentonige kleur nemen we weg, door hier en daar wat lijm te strijken en daar zil verstrooisel op te strooien. In de kap van de klomp boren we een gaatje, groot genoeg voor het plaatsen van een in ons bezit zijnde kaars. Deze kaars dienen we goed vast te zetten. Het af druipende vet, wordt opgevan gen door het schors enz. Hier door krijgen we geen vet op ons feestlaken. Vindt u het aardig de naalden van eventuele ge bruikte sparretakjes wit te kleu ren, gebruik hiervoor dan witte plakkaatverf, die u er op kunt strijken met een penseeltje. HET HOEFIJZER. Het hoefijzer, dat bij vele men sen aan de muur hangt, kunnen we voor deze gelegenheid eens vervangen door een eigenge maakt hoefijzer, uitgezaagd uit een stukje triplex of als u wilt uit hardboard. Bekleden met rood papier. In de onderste bocht bevestigt u een draadje, dat eerst stevig wordt vastgemaakt, daar na ongeveer 2 a 3 cm naar voren omgebogen wordt, om vervolgens in spiraalvorm naar boven ge draaid te worden, de spiraal moet zo wijd zijn, dat er een kaars in gedraaid kan worden. Aan de voet van de kaars be vestigen we een stukje karton, om de vetdruppeltjes op te van gen. Het verder opmaken van het hoefijzer dat dienst moet doen als wandversiering, kunnen we gevoeglijk overlaten aan de vndingrijkue.d van onze lezeres sen, die oeslist haar eigen smaak hebben. Wilt u ook wat watjes gebrui ken bij wijze van sneeuw, zoals ook veel gebruikt wordt in kerst bomen, dan raden wij u aan, in dien tenminste geen gebruik ge maakt wordt van elecuische ver lichting, hiervoor brandvrije sneeuw te nemen. Brandvrije sneeuw is verkrijgbaar in de han del, de z.g. asbestsneeuw is hier- voor uitermate geschikt. HET KAARSVET. En nu hebben we hier en daar wat kaarsverlichting aange bracht, maar onze handige han den moeten ook in staat zijn even tuele ongelukjes door afdrui pend kaarsvet te verhelpen op zodanige wijze, da. zo weinig mogelijk schade wordt ondervon den. Ken druppel kaarsvet op uw meubilair is gauw gevallen, maar wees er even vlug hij om hem er weer af le halen. Hiervoor neemt u in eerste instantie een stevig papiertje om het vet zo veel mogelijk op te scheppen, waarna u de overgebleven vlek bedruppelt met wat olijfolie. Even laten intrekken en daarna uitwrijven met e"n zachte doek. De passende meubelwas er op en we zijn er zeker van dat hel euvel geheel en al verholpen zal zij n. Ook op liet behang kan gemak kelijk een vetspatje komen, ook dit kan worden verholpen, voor al als we er vlug bij zijn. We nemen hiervoor een papje van tetra en magnesia, smeren dit op liet vetvlekje en even later kunnen we het papje en de vlek weer verwijderen. Ook kunt u hiervoor wat pijpaarde gebi ui- ken. Dit poeder er opsmeren, even laten inwerken en het leed is geleden, maarhet is pa pier denkt u daar wel om, dus wrijft u niet al te hard, want door het papje is het wat weker geworden op die plaats, dus wrijft u het er gauw af. Als u dat overkomt, scheur dan een passend stukje papier van uw reserve voorraad, leg dat indien nodig even in de buitenlucht, mogelijk kan ook de zon nog wat helpen, opdat het bijkleurt en u plakt dat er op- Maar scheurt u het papier wel, dat is mooier dan gewoon afknippen. (Nadruk verboden.) ZWELGEN IN ZWAAR VOEDSEL De Kerstviering is voor enkelen uitsluitend een reli gieuze aangelegenheid, voor anderen echter allereerst ccn voorwendsel om veel en lekker te eten. Tussen die uiter sten in zijn er dan de zeer velen, die wel degelijk open staan voor dc blijde boodschap van Kerstmis, maar daarnaast dc materiele genietingen niet willen missen, waaraan vanouds behoefte bestaat in deze periode van de winter, als de kortste dagen voorbij zijn en iedereen weer hoopt op de terugkeer van dc zon. GESPROEID MET ALCOHOL In ieder geval staat het tra ditionele kerstdiner bijna over al, in huis en in de restaurants, in het teken van de overdadig heid en dat is wel erg jammer. De oude Chinese wijsheid, die matigheid de meest, waardevolle levensstijl noemt, is bij ons niet erg in tel. Het kersteten kost heel wat geld, dat zonder nadenken wordt onttrokken aan het ge zinsinkomen en eigenlijk hard nodig was voor andere dingen. Het. zwelgen in zwaar voed sel liefst flink besproeid met alkohol geeft een onbehaag lijk gevoel en mensen met een zwakke maag of met stofwisse lingsstoornissen moeten wellicht voor hun onverstandige kerst- De gewoonte getrouw blijven onze kinderen met de a s. feestdagen wat langer op. Tcneide hun deze uitzonde ringen tot ccn vreugde te maken, moeten we er voor zorgen, dat ze zich niet vervelen. Om die lange avonden gezellig te maken is het dus nodig met hen enige gezelschapsspelen te doen en omdat het meermalen voorkomt, dat er de vraag gesteld wordt: „Wat zullen wc nu (eens) doen?", laten we hier enige spelletjes volgen, waaruit u een keuze kunt doen. Niet iedereen heeft de be schikking over spelmateriaal als ganzebord, sjoelbak, scrabble, halma e.d., daarom noemen we hier eens een aantal spelletjes, waarbij geen materiaal noctig is. Weet u het nog? Eén van de spelers zegt: „Ik zie, ik zie, wat jij niet ziet", waarop de anderen dan zeggen: „Wat zie je dan"? Daarop zegt hij: „Ik zie iets..." en daarbij noemt hij b.v. 'n kleur van een jurk, een das of een deel er van en dan moeten de ande ren raden. De winnaar mag daar na de vraag stellen. Het nabootsen van dierengelui den, wil er ook nog wel eens in. Hier volgen dc spelregels. Alle •spelers zitten in een kring. Eén kind krijgt een blinddoek voor. Daarna verwisselen alle kinderen van plaats en als ze allen weer zitten, krijgt één van de zittende kinderen de opdracht het geluid van een dier na te bootsen, waar op het geblinddoekte kind moet raden, wie dat geluid heeft ge maakt. DAT DOET MIJ DENKEN. Dan bestaat verder nog het spelletje: „Dal doet rnjj denken aan". Een zeer nuttig spelletje waarbij de kinderen beslist even zullen moeten nadenken. Ook hier weer zitten de kinderen in een kring. De eerste begint b.v. met het gezegde: ..Het is van daag regenachtig", waarop de volgende iets moet zeggen dat bij gezegde past, b.v. „ïegenachtig weer doet mij denken aan een pa raplu", waarop de derde spreker weer kan zeggen „een paraplu doet mij denken aan moeder". „Ja", zegt de vierde, „moeder doet mij denken aan de was". En zo maar verder. Ook bij het volgende spelletje moeten de kinderen wel even na denken: het heet „Kop en staart". De eerste begint met een woord van twee lettergrepen, liefst geen meervoud, laten we zeggen „huis deur", dan moet de volgende eveneens een woord zeggen dat hierop aansluit, b.v. „deurmat", de derde moet dan weer een woord zeggen dat met „mat" be gint, enz. VERBODEN WOORDEN. Het verboden woordenspel, is eveneens een aardige tijupasse- ring. De spelers leggen ieder een voorwerp op tafel, behalve één. Dat kunnen kastanjes, fiches, sleutels of wat ook zijn. Het aan tal is dus gelijk aan het aantal medespelers min één. De voorwerpen moeten zodanig op tafel liggen, dat iedereen er gemakkelijk bij kan komen. Nu begint één van de spelers een verhaaltje le vertellen, maar hij mag daarbij een verboden woord, b.v. „en", niet gebruiken. Wordt dit woord toen genoemd, dan tracht: iedereen een voorwerp van de tafel te bemachtigen, waarbij dan zat blijken, dat één geen voorwerp heeft kunnen be machtigen. Deze moet dan het volgende verhaaltje vertellen. Kies steeds een véél voorkomend woord als verboden woord! Voor het volgende spelletje hebben we papier en potlood nodig, we gaan woorden maken. Iedere speler krijgt een stuk pa pier en een potlood. Eén van de spelers mag een woord noemen, laten we zeggen „hangoor". Dan moeien de anderen trachten uit deze letters zoveel mogelijk woorden te maken, goor, rang, hoor, enz. 5 minuten hebben ze tijd, daarna zegt de speler „stop". Winnaar is dan degene, dip de meeste goede woorden heeft op geschreven. NOG EEN WOORDENSPEL. We hebben nu toch papier en potlood in handen, dat kunnen we bij het volgende woordenspel mooi gebruiken. Alle spelers be denken een woord van hoogstens 2 lettergrepen, zij schrijven dat echter op met alle letters door elkaar. Nu .schuiven alle briefjes een speler op, dus iedere speler geeft zijn papiertje aan de vol gende speler. Het. is nu de bedoe ling zo snel mogelijk het juiste woord te vinden. Zaak is natuur lijk. het bedachte woord goed te onthouden. Och het zijn maar eenvoudige spelletjes, maar iedereen moet er aan mee kunnen doen, ook de kleinsten, al zullen deze af en toe wel eens moeten aankloppen bij moeder, of een grote broer of zus. Tenslotte nog een aardrijks kundig spelletje. Het kan op twee manieren gespeeld worden en papier en potlood moeten weer dienst doen. We nemen een krant, en één der spelers prikt, THEE VAN DE MISTLETOE IS GOED VOOR KRAAMVROUWEN! Het gezegde ,,'s Lands wijs, 's lands eer", gaat zeker ook op voor het Kerstfeest. Wel wordt Kerstmis in alles christelijke landen gevierd; maar in dc manier waaróp ligt het verschil. Om nu maar niet te ver van huis te gaan zouden wij ons Kerstfeest eens kunnen vergelijken met dat in Enge land. En dan kunnen we in de eerste plaats constateren, dat er, over het algemeen, in Engeland méér aan wordt „gedaan" dan bij ons. Eigenlijk ligt dat ook wel voor de hand, omdat, wat bij ons over Sinterklaas en Kerstmis verdeeld wordt, in Engeland zich geheel concentreert op het Kerstfeest. In Engeland kent men geen Sinterklaas. Wél Santa Claus, maar daarmee wordt het Kerst mannetje bedoeld. En dat Kerst mannetje is net als onze Sinter klaas de schenker van alle goe de gaven- Het is daarom niet te verwonderen, dat het Kerstfeest in Engeland veel meer in het te ken van het geschenken wisselen staat dan bij ons! Zoals onze kin deren met Sinterklaas hun schoentje zetten, zo hangen de Engelse kindertjes hun kousjes op, om ze 's morgens met van verwachting kloppende hartjes met lekkers gevuld terug te vin den. De grote cadeaus en ook de geschenken, die de volwassenen elkaar geven, komen mooi ver pakt onder de Kerstboom, die in geen Engels gezin ontbreekt, te liggen. KERSTMIS OP 5 DECEMBER Jarenlang ontving ik van En gelse vrienden steevast op 5 de cember een Kerstkaart. Doordat ik hun verteld bad over ons Sin terklaasfeest en hoe wij dat vier den met cadeautjes, waren wij te weten gekomen, dat „Santa Claus" bij ons zo vroeg kwam. Wel dat kon het niet anders, of onze Kerstmis viel op 5 decem ber. Het heeft jaren geduurd voor ik hen aan het verstand heb kunnen brengen, dat Christus voor ons toch werkelijk óók op de nacht van 21 december ge boren was Waar óns hart in hoofdzaak toch uitgaat naar de stille wij ding van de boom met zacht stralende kaarsjes, die voor ons het symbool is van de vrede op aarde, in mensen een welbeha gen, wordt in Engeland het Kerstfeest veel luiddruchtiger gevierd. Het traditionele grootse Kerstdiner, waarop de reusach tige kalkoen nooit zal ontbreken en waaraan de ganse familie zich verzamelt, is het hoogtepunt van het feest. Eten en drinken en vrolijke toasten zijn op Kerst mis heel belangrijk in Engeland. Wat dat betreft beginnen wij ons overigens ook al anders te oriënteren. Het overdadige Kerstdiner heeft zich ook bij ons al aardig ingeburgerd. Velen ge ven tegenwoordig, misschien in verband met bet steeds schaar ser wordende huispersoneel, zelfs de voorkeur aan het dine ren in een rumoerig propvol restaurant, waar men zich te goed kan doen, zonder er zelf de rompslomp van te hebben, boven een eenvoudig, intiem etentje in eigen huiselijke kring. Jammer, maar misschien ook begrijpelijk in een rusteloze lijd als de onze, waarin de mens vaak bang is voor de stilte en de bezinning, die dat meebrengt IK WENS U LICHTELIJK AANGESCHOTEN Een ander typisch verschijn sel van de Engelse Kerstmis is het wisselen van Kerstgroeten in de vorm van overdadig kostbare en prachtig uitgevoerde kaarten. Sommigen laten ze zelfs spe ciaal met hun eigen Kerstwensen en hun naam bedrukken. Men sen. die elkaar nooit schrijven en hot hele jaar praktisch geen contact met elkaar onderhouden, zullen zich toch met Kerstmis eikaars bestaan weer herinneren. Het wordt als een ernstig ver grijp tegen de etikette be schouwd, wanneer men verzuimt elkaar een Kerstkaart te zenden. Een kostbare liefhebberij overi gens, want deze kaarten zijn erg duur en er moeten er nogal wat verzonden worden- De Engelsen stellen er een eer in, zoveel mogelijk van deze kaarten te ontvangen. Ze worden op de schoorsteenmantel uitge stald en zorgen evenzeer voor de Kerstdecoratie van de kampr, als de boom en de andere versierin gen. Iets wat mij altijd opvalt en wat voor mij een bewijs te meer is voor het verschil in opvatting van het Kerstfeest tussen ons en de Engelsen, is dat wij elkaar een gelukkig of zalig Kerstfeest wensen, terwijl de Engelsen het vrijwel altijd over .Merry Christ mas" hebben en hiermee ook hun kaarten bedrukken. En „Merry" betekent niet alleen maaltijd boeten met, een verer gering van hun kwaal. Maar ja, de gewoonte wil het nu eenmaal zoOf zou hier toch, met enig overleg, een en ander kunnen worden gewij zigd, ten gunste van de gezond heid? ZIEKEN EN BIJNA ZIEKEN Laten we vooropstellen, dat, zij die werkelijk streng op dieet moeten houden wegens een ziekie, in het geheel niet mogen afwijken van de voorgeschreven voeding. Suikerpatiënten bijvoorbeeld bevinden zich liet best bij grote soberheid: zij dienen altijd aan de krappe kant te blijven met hun maaltijden en zelfs wat minder calorieën tot zich te ne men dan een geheel gezond mens van dezelfde lengte en leeftijd zou nodig hebben. De soort van spijzen, die bij kerst diners verschijnen, met name de vette boutjes, de meelkost en de zoete nagerechten, behoren daarenboven voor hen tot de verboden heerlijkheid. Voor lijders aan maagzweer is het bovenal verkeerd veel voedsel in korte tijd te verwer ken; zij kunnen maar het best herhaalde, doch kleine maaltij den nemen, die met regelmati ge tussenpozen over de dag ver deeld zijn. Bovendien is het echte feesteten volkomen onge schikt, doordat het prikkelend werkt op de maag. Patiënten met hoge bloeddruk mogen evenmin veel eten of drinken, aangezien dat een te grote belasting voor hun bloeds omloop meebrengt. En dan zijn er natuurlijk nog de lijders aan nier-, lever-, darm-, of hartziekten, voor wie het menu aan beperkingen on derworpen moet zijn. Dat is trouwens even goed het geval met de korpulenten: merspn die geen zieken zijn, maar het gemakkelijk kunnen worden en voor wie het breken met hun verkeerde voedingsgewoonten daarom best noodzaak kan heten. LICHTE SMAKELIJKE MAALTIJD Voor gezonde, mensen is hef. uiteraard niet zo kastatrofaal als zij bij wijze van uitzonde ring eens iets buitenissigs doen. Maar het blijft onele gant om op hoogtijdagen bie- zonder veel uit tc geven voor eiwitrijk voedsel zoals wild, en gevogelte terwijl het ge bruik van één ei per dag en een bescheiden portie vlees of vis voor de rest van het jaar financieel bezwaarlijk wordt gevonden, terwijl het even. eens weinig bevredigend is, dat kerstdiners gewoonlijk zo vetrijk worden gemaakt. Voor vrijwel iedereen is het ge wenst niet al te royaal om te gaan met vet en het zou welda dig zijn als daarmee, zowel bij een feestetentje als bij gewone dagelijkse maaltijden, hiermee rekening werd gehouden. Daarom raad ik u aan dit jaar eens te proberen met min der zwaar geschut. Dus: als voorgerecht liever een schotel tje van sla, bijvoorbeeld met to maten en ei of garnalen, of be scheiden manier met mayon- naisse bedekt, dan een uitge breide hors d'oeuvre met zware vissoorten als zalm, haring en sardines, en voorzien van toast met boter. Vervolgens liever een kop hel dere bouillon met een schijfje citroen dan een bord vol dikke soep. Voor het hoogtepunt van het diner liever wilde dan tam me, gemeste eenden of andere boutjes en liever wat magere jus erbij dan vette gebonden sauzen; daarbij weinig aardap pelen, maar flink wat groenten, desgewenst ook wat compöte nipt weinig suiker. Als dessert liever fruit dan taart, pudding of vla; voor wie er van houdt kan tot besluit een stukje kaas worden gege ven. Huisvrouwen, veel succes met een smakelijk, maar niet te zware kerstmaaltijd Dr. H. W. SCALONGNE. vrolijk en prettig, nwr ook aangeschoten! MISTLETOE EN NACHTMERRIE De typisch Britse ondeugend heid, om een takje mistletoe op geblinddoekt, een letter aan. La ten we zeggen dat hij een „d" ge prikt heeft. Nu krijgen de spelers 3 minu ten tijd, om zoveel mogelijk plaatsnamen op te schrijven die met een „d" beginnen. Hij of zij die de meeste namen opgeschre ven heeft is winnaar. Gok kan men het als volgt doen. De leider prikt een letter aan. De volgende speler moet nu een plaatsnaam noemen, met die letter b.v. „a" beginnen, zeg Amsterdam. De volgende speler moet nu weer een plaatsnaam noemen, die met de laatste letter van die naam be gint, dus met een „m", b.v. Maas sluis, zo gaat men door tot aile spelers een beurt gehad hebben. Natuurlijk krijgt iedere speler een beloning, die men voorat kan bepalen. En met deze spelletjes is dan al een heel eind van de avond doorgebracht en zal het wel zo langzamerhand tijd worden, voor de kleinen althans, om wel te rusten te zeggen. .(.Nadruk verboden.) ALS KERSTBOOMKAARSJES op de tocht staan, is de kans op afdruipen groter dan wanneer de vlam rustig staat. VUILE KAARSJES kunnen schoongemaakt worden met een watje waarop een paar druppeltjes alcohol of spiritus. INDIEN DE KAARSEN TE DUN ZIJN voor de houders, moeten ze aan de onderkant omwikkeld worden met zilverpapier. KAARSVET op kandelaars en andere artikelen kan men verwijde ren door het voorwerp in heet water te dompelen. TE DIKKE KAARSEN kunt u dunner maken door aan de onder kant iets af te snijden met een heet gemaakt mes. BAKVORMEN maakt u gemakkelijk schoon, indien men deze 's nachts buiten zet of plaatsen in ccn vochtige kast- 's Mor gens afwrijven met papier. WILT U WETEN of uw gist nog goed is, doe er een beetje van in een glas water. Komt de gist bovendrijven dan is ze goed. WILT GE UW ECHTE SIERRADEN een beetje opdoffen voor de feestdagen, maak ze schoon in warm zeepsop waarin een scheutje geest van salmiak. Daarna drogen in palmzaagsel. GEEFT UW HANDEN voor de feestdagen ccn extra beurt, ze te bewerken met houtwol met lijnolie. door MOET GE UW KUNSTZIJDEN JURK een opknappertje geven strijk haar dan nat, doch aan de verkeerde kant. ALS U UW LAKSCHOENEN met de feestdagen wilt dragen, moet u deze voor het aantrekken eerst verwarmen, dan hebt u geen last van barsten. UW ZIJDEN OF BROCAAT SCHOENTJES moeten zeker ook een extra beurt hebben, maak hiervoor een papje van benzine en magnesium. DENKT ER OM éen eenzame kennis aan uw feestdis te nodigen, hij heeft ook Kerstfeest en hij zal u er dankbaar voor zijn. (Nadruk verboden.) tc en boven oen deur, zodat elk daardoor verschijnend meisje gekust mag worden, is hier hoogstens op fuifjes van de jon gelui in trek. Deze mistletoe, hier marelak af vogellijm geheten, groeit echter wel in ons land, zij het alleen in Zuid-Llimburg, waar ze als woekerplant op de bomen voorkomt. De maretak zou haar naam danken aan de eigenschap, dat ze nachtmerries (maren) ver drijft, maar het kan best zijn, dat deze betrekking tot de naam er met de haren bijgesleept is en dat het plantje met de besjes haar naam aan ccn heel andere oorsprong dankt. Weet u, dat er in Brabant thee van wordt getrokken om een kraamvrouw van uitgebleven na geboorte te verlossen? Dat is ook al een heel oud recept! En in Belgisch Limburg heeft die zelfde mistletoe de betekenis van „huurpenning". Heren, mocht u dit jaar geen mistletoe kunnen kopen, clan kunt u het ook gemakkelijk na bootsen: een takje met lang werpige ovale blaadjes wordt opgesierd met wat witte besjes. Hangt u het rustig op, geen meisje zoekt naar het verschil of betwist u de rechtsgeldigheid van het gestolen kusje! MARCELLE. (Nadruk verboden.) (Advertentie) SöHAMEAG ruw of schroot HAMEA GELEIEEüU Woensdag 24 dec< SLUIS. Jjiarvergaderir Tijdens de jaarverga - plaatselijke visclr ii Sluis" werd de 'aerhoudt in het be •ngen door de heer L "et vissen met plank -n werd op verzoek Belgische leden uitg mag nu in de vaart j den van de grens tot an de heer E. Verleije Na afloop van het 1 lijk gedeelte gebruikte in hotel „Centraal" e. maal waarna het geze geruime tijd bijeen blei Gerekend te zijn in; 1 dec. J.l. is de heer schuren, assistent d( rechten en accijnzen beschikking van de mi Financiën bevorderd t assistent-titulair van belastingen. Uitvoering Mtiziekvcren Het dameskoor „Juli zaterdag in de zaal ..De Rode Leeuw" met king van de konlnkl. vereniging Veronica" lifkse na jaars-uitvocrir In zijn openingswoc teerde de voorzitter va ziekver. de heer A. Li dameskoor met de ooi weer behaalde beker o[ cours van de Zeeuwse bond. Sprekende over zijn oniging, zeide de hoe zrrr tevreden te zijn ov stekende samenwerkir fle directeur van het heer A. Verschuur uit en de werkende leden, tenslotte de aanwezigen aandacht brarht. dat ..Veronica" de tijd zo la hand gekomen is om form" te worden gestol Verder werd nog het voord dooi- de oud-secr< de muziekvereniging, d H. de la Vienne, die o langs gehouden vergadi de landelijke Federatie ziekgezelschappen. een voor de vereniging in bad mogen nemen. De muziekverpniginj hierna een verzorgd pn ten gehore. Het dameskoor was n treden van de muziek beurt en on de haar voortreffelijke wijze vv keurig programma te gebracht. Verder werd een amu programma gebracht werd medegewerkt dc van beide^. verenigingen, ontreden Van het Jeu o.l.v. de heer T. Luteiin door de leden van ..Juli; brachte potpourri van onder de titel „Omstreel Met een zeer gezellig bezocht bal kwam aan d geslaagde avond een ein REGELING GEMEENTEDIENS' Op 27 december a,.s. z( gemeentediensten geslo De secretarie beneden sluitend voor burgerlij op die dag geopend zijn 12 uur. Het badhuis is geopenc maal. Terneuzen, 23 dec. 19! Op 27 november 1957 Vrije Zeeuw" lezen, dat Hijfte was geboren en 15.000ste inwoner van d zen was. We lezen daar zen in 1828 nog maar zodat dc bevolking in 12 woners is toegenomen, feiten lezen, vragen wij oorzaken van die bevolk weest en op welke wijze de woongelegenheid voo volking is ontstaan. In het onderstaande w: oorzaken van de groei haar bevolking op te spot We kunnen aannemer deelte van het grondgebi gemeente Terneuzen is, eeuw, toen Jan van Na Guy van Dampierre een de vier ambachten kn lagen tussen de Othenese De Othenese kreek is n zelfde plaats aanwezig Bliede, die een vrij bel ontstaan van de kom spelen, eist een nade ..Zeeland door de reuwei Empel en H. Pieters lezj „Aan de oostzijde van ,,'s Heeren watergang" „moere toter zee". De „anders geweest zijn dar „havenkanaal van Axel. „moeras, te midden der „legen, welke z.ich toen „den van het tegenwoor „noorden de spoorlijn „Door de nog bestaande „zij voorbij Zuiddorpe, D „oosten Axel naar de H< „stond zij als Moerspui ,.in verbinding met Ovet „langs Waehtebeke met ..Tn het noorden liep de ..woordige Spui en splits armen, welke in de Hc „oostelijke arm was „Othenese kreek. De wei „het schor, waarop de pa „ontstaan." Deze westelijke arm v op Zoutvliet en later de C

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 4