De belastingontwerpen in de Tweede Kamer z. h. s. aangenomen Belgische mergelgroeve ingestort Regeringsverklaring DE AANSTAANDE VERKIEZINGEN VOOR DE TWEEDE KAMER Afgetreden bewinds lieden onderscheiden DE DEBATTEN Belastingontwerpen AUTO'S SCHIPPERS HET WEER De Kerstviering in Paleis Y Loo WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER FwuOterlng bJJ abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Ni 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et WOENSDAG 24 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1560 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum por advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. In de gisteren gehouden verga dering van de Tweede Kamer heeft de minister-president, de heer Beel, een regeringsverkla ring afgelegd. De tribunes en loges waren overvol. Voor de in gang van het Kamergebouw had zich een lange rij belangstellen den gevormd, in afwachtng van de mogelijkheid tot de publieke tribune te worden toegelaten. Vooraf deed de voorzitter, de heer Kortenhorst mededeling van de besluiten van H. M. de Koningin, waarbij eervol ontslag is verleend aan de socialistische ministers en de benoeming van prof. Beel tot minister-president. Staande achter de regerings tafel heeft minister-president Beel de regeringsverklaring af gelegd. Met hem waren de negen anders ministers aanwezig, zo mede vier staatssecretarissen. MINISTER BEEL AAN HET WOORD. Het kabinet, dat ik de eer heb aan de Kamer voor te stellen, stelt het op prijs aanstonds na zijn optreden de gelegenheid te hebben een verklaring in uw ver gadering af te leggen. Het wenst van deze plaats hul de en dank te brengen aan hem, die gedurende meer dan dertien jaren deel heeft uitgemaakt van alle na-oorlogse kabinettèn en ruim tien jaren aan vier kabinet ten leiding heeft gegeven, oud- minister-president dr. Drees, thans minister van Staat, aan wie H. M. de Koningin op zijn verzoek ontslag heeft verleend uit zijn ambt onder dankzegging voor de uitnemende diensten, aan Haar en het koninkrijk bewezen. Het kabinet vangt zijn taak aan in 'n tijd van politieke span ningen en op een ogenblik, waar op gewichtige beslissingen zijn genomen. Bij de verscherpte politieke tegenstellingen was geen oplos sing te vinden, welke een nor maal voortzetten van de arbeid door het in 1956 gevormde kabi net zou hebben ingehouden. Ook de vorming van een nieuw kabi net voor het nog resterende deel van de parlementaire periode en steunend op een meerderheid in deze Kamer, bleek niet mogelijk. De behartiging van de belan gen van het koninkrijk vergt in deze tijd van internationale ver wikkelingen en spanningen een voortdurende, paraatheid van de regering tot het nemen van be slissingen. Voor een constructief beleid, alsmede voor een vruchtbaar ge meen overleg is een sfeer van vertrouwen onontbeerlijk. De omstandigheid, dat reeds in 1960 de normale verkiezing van leden uwer vergadering zou plaats hebben, bemoeilijkte de Zoals uit de regeringsverkla ring blijkt, zal de Tweede Kamer worden ontbonden op donderdag 19 maart. Naar wij voorts verne men zal de candidaatstelPng op 28 januari plaats hebben, de ver kiezing op donderdag 12 maart. De beide Kamers, de zittende Eerste Kamer en de nieuw ge vormde Tweede Kamer zullen op vrijdag 20 maart voor 't eerst bij eenkomen en wel in verenigde vergadering. Bij koninklijke besluiten van 22 en 23 december heeft Hare Majesteit de Koningin benoemd: Tot grootkruis in de orde van de Nederlandse leeuw dr. W. Drees, oud-minister-president. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw prof. dr. I. Samkalden, oud-minister van Justitie. Tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau de heer K J. Hofstra, oud-minister van Fi nanciën. Tot ridder in de orde var, de Nederlandse Leeuw dr. ir. A. Vondeling, oud-minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Tot grootofficier in de erde van Oranje-Naussau de heer J. G. Suurhoff, oud-minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid. Tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw drs. E. H. van der Beugel, oud-staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. Tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. dr. A. A. van Rhijn, oud-staatssecretaris van Sociale Zaken. formatie van een kabinet voor de resterende periode. Het ontbreken van de bekende voorwaarden noopte derhalve tot het bekorten van deze periode en mitsdien tot vervroeging der ver kiezingen. Deze vervroeging biedt het voordeel, dat de vraag op welke basis de vorming van een kabi net, hetwelk alsdan zijn program zal kunnen richten naar een nor male vierjarige periode, zal ge schieden, beantwoording zal kun nen vinden, nadat afstand is ge nomen van de recente gebeurte nissen en nadat het Nederlandse volk de gelegenheid heeft gekre gen zich uit te spreken over de samenstelling van deze Kamer. Het thans opgetreden kabinet kenmerkt zich in tweeërlei op zicht door een begrenzing, welke normaal niet aan een kabinet wordt aangelegd. De eerste be grenzing betreft zijn levensduur, de tweede zijn taak. Dit kabinet ziet zijn opdracht volbracht op het tijdstip, waarop De heer Burger zegt dat de P. v. d. A. ten aanzien van de vervroegde verkiezingen niet wenst af te wijken van een grondwettelijke termijn. Waar om is Kamerontbinding nodig bij het program, dat nog op uitvoe ring wacht? Opschorting gaat ten koste van de minderdraag- krachtigen. Spr. ontkent, dat staatsrecht en landsbelang Ka merontbinding verlangen. De re geringsverklaring spreekt niet van de recente conflicten, die tot het aftreden van het kabinet heb ben geleid. Hoe stelt de regering zich voor de eigenlijke oorzaken weg te nemen? Kamerontbinding is naar het oordeel van de heer Burger niet gerechtvaardigd. De grondwet mag niet voor partijpolitieke be langen worden opzij gezet. Hij dient een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat Kamer ontbinding niet door 's lands be lang wordt gevorderd. Spr. betoogt, dat politieke be slissingen op korte termijn on ontkoombaar zijn, b.v. ten aan zien van de wijziging der loterij- wet en het stakingsrecht. De kwestie der Loterijwet ligt hoogst gevoelig, gezien de prin cipiële kanten ervan. Over deze zal:«i vraagt spr. het oordeel van het kabinet. Ook vraagt hij het oordeel over de ar beidstijdverkorting. De regeringsverklaring rept niet van de begrotingsbehande- deling. Ten onrechte tracht het kabinet politieke beslissingen af te weren. De heer Burger zegt tenslotte, dat het kabinet de exponent is van het groeiend conservatisme der Kamer. Het zal zich niet kunnen onttrekken aan de mach ten, die het hebben geschapen. De heer De Groot (CPN) komt op tegen de mening, dat het kabinet-Beel een zakenkabi net zou zijn, dat alleen de lopen de zaken afdoet. Het kabinet is in tegenstelling tot de samenstel ling van de Kamer in 1956. Spr. verklaart zich tegen vervroegde verkiezingen. Het wordt een referendum, een aanfluiting van de parlementaire democratie. Is het niet mogelijk, dat het kabinet het conflict met Indone sië op de spits gaat drijven? Spr. keert zich ertegen, dat het kabi net drie maanden naar huis wordt gezonden. Spr. betoogt, dat de P. v. d. A. moet ophouden met het zaaien van verdeeldheid en haar aanhan gers niet meer moet verbieden samen te werken met de com munisten. De heer Eorame (KVP) kan de gedachtengang der regeringsver klaring volgen. Deze heeft zijn instemming. Hij sluit zich aan bij de passage gewijd aan dr. Drees. Aan deze instemming kunnen geen politieke menings verschillen afbreuk doen. Na de rede van de heer Burger heeft de redengeving van het kabinet nog meer kracht en klem gekregen, aldus de heer Romme. De heer Burger heeft te kennen gegeven de leden der KVP-frac- tie niet anders meer te kunnen zien dan als reactionairen. De geest van de heer Burger heeft zich blijkbaar gesloten voor wat zij wel zijn. Spr. hoopt dat het deurtje van het verstand bij de heer Burger weer spoedig zal opengaan. De heer Romme geeft te ken nen, dat het „onaanvaardbaar" van minister Hofstra hem nog steeds onverklaarbaar is. Hij be- toogt, dat als men komt tot een verlichting van de lasten der min der gegoeden ook de lasten der meer gegoeden verminderd be horen te worden via de vennoot schapsbelasting. na de ontbinding van uw Kamer de vervroegde verkiezingen heb ben plaats gevonden. Behalve de lopende zaken zul len slechts die aangelegenheden in behandeling worden genomen, waarvan uitstel niet in 's lands belang of dat van het koninkrijk is te achten. Vraagstukken, het beleid op langere termijn be treffende, zullen enkel in geval van noodzaak tot beslissingen kunnen leiden. De indiening van wetsontwerpen, waarvan aan de regering de urgentie van behan deling in de eerstkomende maan den niet zal blijken, blijft achter wege. De regering is zich bewust van har verantwoordelijkheid, nog verzwaard door de ernst en het uitzonderlijk karakter van de huidige situatie. Zij vertrouwt, dat de staatkundige ontwikkeling in ons vaderland zich in rustige banen zal voortzetten en dat allen, die voor deze ontwikkeling verantwoordelijkheid dragen, ook in de komende maanden zich van deze verantwoordelijkheid bij voortduring bewust zullen blijven. Het heengaan van de heer Hof stra en van de vier andere mi nisters heeft de crisis doen uit breken, betoogt de heer Romme, die daarbij opmerkt dat niemand dat duidelijker heeft gezegd dan dr. Drees. De breuk is geslagen in het kabinet door de socialistische mi nisters. De heer Romme verklaart nood- zakelijk te blijven achten de al gemene kinderbslagwet, de wedu wen- en wezenwet, nog ingediend door minister Suurhof en een ar beidsongeschiktheidswet. Voorts wenst hij o.m. voortzetting van het woningbouwbeleid, zoals dat door minister Witte wordt ge. voerd en bevordering der bezits vorming. De KVP zal blijven voorstaan de ontplooiing van het Nieuw- Guinea-beleid, dat gericht is tegen het onrechtmatige drijven van Indonesia, het land voor de Papoea's behoudt en de verdere vervlechting van de Amerikaanse en Australische belangen met die van Nederland beoogt, tot behoud van deze Westerse buitenpost te gen het communisme. Over de toekomst zegt prof. Romme, dat hem persoonlijk de beste oplossing blijft toeschijnen een brede samenwerking met medewerking ook van socialisti sche zijde. De heer Bruins Slot (A.R.) zegt dat zijn fractie de regeringsver klaring met instemming heeft vernomen. Hij sluit zich aan bij de woorden van waardering daar. in tegen dr Drees, daarbij af stand nemend van diens politieke overtuiging. De heer Burger heeft gesteld, dat de schuld voor de crisis bij rechts ligt. De verantwoordelijk heid ligt echter bij de P.v.d.A., die een ontijdig einde heeft gemaakt aan de carrière van dr Drees. De heer Bruins Slot zegt dat hij bereid zou zijn geweest mede te werken tot het samenstellen van een kabinet zonder socialisten, zonder tot Kamerontbinding over te gaan. Dit wil niet zeggen, dat de A.R. bang zou zijn voor verkie zingen. Er is veel gebeurd: de socialistische Kamerfractie heeft de socialistische ministers naar huis gestuurd. De heer Tilanus (C.H.) zegt zich van harte aan te sluiten bij de woorden van waardering in de regeringsverklaring jegens dr Drees. Over de tegenstand van minis ter Hofstra tegen wijziging van de duur der belastingvoorstellen en het als één geheel doen be handelen daarvan op 15 december zegt hij, dat als sommige demo- cratisch-sociale heren in de rege ring komen, zij dictatoriale nei gingen krijgen en direct klaar staan met het „onaanvaardbaar". De heer Tilanus zou voorts graag zien, dat ook de begro tingsbehandeling zal worden voortgezet. Het kabinet zal zo veel mogelijk de royale steun van zijn fractie krijgen. De heer Oud (V.V.D.) betuigt zijn instemming met wat de mi nister-president over zijn ambts voorganger heeft gezegd en hij verklaart zich te verheugen over het eerbewijs, dat dr Drees heeft ontvangen. De heer Oud hoopt dat het ge beurde de partijen dichter bij zijn standpunt zal brengen, dit is geen binding van het kabinet aan groepen in de Kamer, maar een redelijke band. De heer Zandt (S.G.) verklaart principiale en andere bezwaren te hebben tegen het interimkabinet. Te half negen heropent de voorzitter, de heer Kortenhorst, de vergadering. DE BELASTING- ONTWERPEN. De minister van Financiën a.i., de heer Zijlstra, heeft aan de Tweede Kamer een brief gezon den, waarin hij het volgende te kennen geeft: Teneinde zo spoedig mogelijk zekerheid te hebben omtrent de dekkingsmiddelen voor het be- begrotingsjaar 1959 zal de rege ring het op prijs stellen, indien de Kamer thans de beide belas tingontwerpen (verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek en verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijdelijke vrijstelling van omzet belasting voorr sigaren) op zo kort mogelijke termijn afhandelt. In verband hiermede kan thans worden volstaan met de beper king van de geldingsduur van de verhogingen tot één jaar. Ten aanzien van de vermogens belasting dient de minister een nota van wijziging in, welke er toe strekt ook de lópende verho ging van deze belasting slechts met één jaar te verlengen. De minister-president, de heer Beel, dankt mede namens zijn ambtgenoten die leden, die het kabinet met welwillendheid heb ben begroet. Hij verklaart het landspak waarlijk niet te hebben begeerd. De heer Burger heeft gezegd, dat sprekers streven erop gericht is het gezicht van pr.of. Romme te redden. Dit is een volstrekte vertekening der feiten, waarte gen spreker opkomt. In antwoord op vragen van mr Burger zegt prof. Beel, dat in de kwestie van de voetbalpool en 't stakingsrecht voorzieningen wor den getroffen, indien dit noodza kelijk en in 's lands belang is. Het kabinet acht zich niet in conflict met het kabinet, zoals door mr Burger is gesteld. Er is integen deel groot begrip gebleken in de Kamer voor het besluit tot Ka merontbinding en de regerings verklaring. Spreker zegt, dat het ontbindingsbesluit zal worden vergezeld door een toelichting, welke ook wordt gepubliceerd. De minister-president betoogt, dat Kamerontbinding geboden is als de verhoudingen zó gecompli ceerd zijn, dat een kabinet niet te vormen is. Er is nu een kabinet gevormd, dat door de verant woordelijkheid van de formateur wordt gedekt. Na de verkiezing zal overlegd kunnen worden over het vormen van een kabinet. De beraadslagingen worden ge sloten. De heer Burger (Arb.) ver klaart zijn motie te handhaven. De motie wordt verworpen met 86 tegen 54 stemmen. Vóór: P.v.d.A. en de beide com. munistische fracties. Tegen: K.V.P., A.R., V.V.D. en S.G. Dinsdagmorgen omstreeks vijf tien minuten over negen is de gemeente Zichem-Sussen-Bolder ten zuiden van Eben-Emael, op geschrikt door een geweldige slag, welke bijna een aardbeving deed vermoeden. Het lawaai bleek veroorzaakt te zijn door een insotrting van het bovendek van de champignonkwekerijen, die daar in de heuvel De Roscn- burg zijn gevestigd. In de mergelgroeve werken in totaal rond 150 menden uiter aard niet allen aan de cham pignonbedden. Ongeveer hon derd personen, die bij de ingan gen en buiten de groeve aan de arbeid waren, hebben zich in veiligheid kunnen brengen. Door de slag werden grote brokken mergelsteen, tot zelfs van een kubieke meter, bij de ingang van de berg tientallen meters ver weggeslingerd. Later bleek, dat de heuvel, waaronder de champignongroe ven liggen over een oppervlak te van drie tot vier hectare ge heel is ingezakt. Spoedig werd duidelijk, dat het centrum van de instorting zich bevindt op de plaats waar zich de champig nonbedden bevinden. Deze champignonbedden zijn eigendom van de drie gebroeders Heijnen en hun zwager Kinet. Ongeveer een half uur nadat de heuvel was ingestort, slaag de men er in enkele lichtge wonden, die werkzaam geweest waren buiten het eigen'ijke in- stortingsgebied, via noodgangen te redden. Later werden nog twee lichtgewonden naar bui ten gebracht door enkele perso nen die deze groeve goed ken den en die in gezelschap waren van een dokter en de pastoor van de parochie, die zich in de nog steeds gevaar opleverende groeve hebben gewaagd. Het moedige optreden van pastoor L. Tomsin van Sichem en van dr. J. Hardy, eveneens uit Sichem, heeft slechts een gedeeltelijk succes gehad. Een half uur na de instorting had den zij zich dinsdagmorgen in een twintig meter diepe put, welke als nooduitgang dient, la ten zakken om te trachten ge wonden te bergen. Zij slaagden er in een 19-jarig meisje, G. T.rocken uit Sichem, dat zich olijkbaar op de rand van het instortingsgebled bevond en door rondvliegende stukken mer. gel was getroffen en tegen een wand was geslagen, door de nooduitgang buiten te brengen. Het zwaar gewonde meisje is echter in de kliniek te Ton geren enkele uren nadien overleden. Zij is het eerste MEDEDELING In verband met het Kerstfeest zal ons blad op donderdag 25 dec. en vrij'dag 26 dec. niet verschijnen. Aan de orde kwam hierna de artikelsgewijze behandeling van de wetsontwerpen houdende ver lenging van de tijdelijke verho ging van enige directe belastin gen alsmede maatregelen met be trekking tot de vervroegde .af schrijving en de investeringsaf trek en houdende verlenging van de tijdelijke verhoging van enige belastingen alsmede van de tijde- Advertentie) zonder chauffeur GRENULAAN 21 - TEL. 2568 TERNEUZEN NOORD OOSTELIJKE WIND Boven de Britse eilanden is sinds maandag de luchtdruk be langrijk gestegen. Hierdoor kwam een verbinding tot stand tussen een hogedrukgebied boven Rusland en een ander dat ten zuidwesten van Spanje is gele gen. Aan de flank van de verbinden, de rug van hoge luchtdruk komt boven onze omgeving een noord oostelijke luchtstroming voor, waardoor de temperaturen lager zijn dan enkele dagen geleden. Een verdere daling is evenwel niet waarschijnlijk, aangezien in Denemarken en zuid-Zweden geen vorst voorkomt. De vorst grens strekt zich op het ogenblik uit van midden-Scandinavië naar de Kaukasus. Er zijn nog geen aanwijzingen dat deze grens zich de eerstkomende dagen belang rijk naar onze omgeving zal ver plaatsen. slachtoffer van wie de dood officieel vaststaat. Twee mannen, die vlak tegen de grens van de instorting be kneld raakten, konden zichzelf uit het puin redden, maar de bedrijfsleider van één der kwe kerijen, de heer L. Kinet, vader van zeven kinderen, met naar men aanneemt 15 man van zijn personeel, en diens zwager Pier re Heynen met twee perso neelsleden, bevonden zich ver der naar het midden van het in- stortingsgebied. Rond de rechthoek, welke in gestort is, deden zich in de loop van dinsdagmorgen nog verdere verzakkingen voor, welke het benaderen van de rampplek tot een levensgevaarlijke onderne ming maakten. Één der mannen, die zich met handen en voeten heeft weten te redden, vertelde later, dat hij op een gegeven moment een hevig gerommel en gekraak hoordewaarschuwingskreten klonken, het licht van de lam pen verduisterde en achter hem en zijn maat storte het gewelf in. Hij bevond zich met zijn col lega op een plek, enigszins ver wijderd van de anderen, een plek, welke zoals later bleek, be trekkelijk veilig was. Hij werd niet geheel bedolven en in en kele minuten kon hij zich be vrijden. Dat was het verhaal, dat in stukken en brokken door deze als door een wonder gered de Belg gedaan werd. Tegen drie uur 's middags, terwijl een dikke mist zich lang. zaam over het golvend heuvel land legt en de drukte van de hulporganisatie tot een schim menspel maakt, rijden de eer ste jeeps de mergelgangen in om een begin te maken met het opruimen van de instorting. Zwaarder materiaal durft men blijkbaar nog niet te gebruiken, omdat mergelgroeven te onze ker zijn in haar constructie. Er is nog geen feitelijke aan wijzing omtrent de oorzaak der instorting. Het betreft hier een complex van mergelgroeven, waarvan het bestaan teruggaat mogelijk tot in het grijs verle den. Sedert mensenheugenis heeft men in deze groeven mer gel gewonnen, totdat men een jaar of vijf zes geleden het mijn. toezicht in België deze groeven voor verdere ontginning onge schikt verklaarde wegens ge vaar van instorting. Nadien heb ben echter particulieren er champignonkwekerijen in ge vestigd en deze geëxploiteerd met gebruikmaking van mergel voor de broeibedden en met ge bruikmaking van motorisch ver. keer, dat de rust en sterkte van het zachte gesteente wellicht geen goed zal hebben gedaan. De laatste tijd heeft het voort durend in de gangen gekraakt, zodanig zelf, dat sommigen van de arbeiders, die geregeld in de groeven werkten, bedenkingen over hun veiligheid hebben ge uit. In de drukte van deze dag, zo vlak voor Kerstmis, is men nu met man en macht bezig te trachten in het instortingsgebied door te dringen, maar niemand heeft hoop, dat er nog iemand zal kunnen worden gered. lijke vrijstelling van omzetbelas ting voor sigaren. De verlenging zal thans instede van twee jaren één jaar bedra gen. Het eerste wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s. onder aanteke ning, dat de C.P.N. en de S.G. als mede de heren Weiter en Duijn- stee. beiden K.V.P., geacht willen worden te hebben tegengestemd. Het tweede ontwerp wordt eveneens z.h.s. aangenomen. De beide communistische fracties, de S.G. en de heren Weiter en Dr.ijn- stee kregen aantekening, dat zij geacht willen worden te hebben tegengestemd Aan het slot der vergadering van de Tweede Kamer heeft de voorzitter, de heer Kortenhorst, zoals gebruikeliik een rede uitge sproken, waarin hij hulde uit sprak voor de persoon van dr Drees. Met allen een gezegend Kerstfeest, een zalig uiteinde en een goed b°gin van het iaar 1959 toewensend sloot de heer Kor tenhorst te half elf de vergade ring. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van woensdagoch tend tot woensdagavond. Weinig verandering Overwegend droog weer met op de meeste plaatsen mist of laag hangende bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als gister. ZON MAAN op ondei op ondei Dec. 23 8.47 16.31 15.04 5.48 24 8.47 16.32 15.45 6.46 25 8.48 16.32" 16.33 7.39 Z.K.H. de Prins der Nederlan den heeft dinsdagmiddag bij de Kerstfeestviering van de konink lijke familie met het paleisperso neel en hun gezinnen in de to neelzaal van paleis 't Loo de vol gende Kerstrede uitgesproken: „Bij vele mensen worden ge durende de Kerstdagen behalve het verhaal van Christus' ge boorte, zoals dit opgetekend staat 'in de bijbel, nog andere Kerstverhalen voorgelezen of voor zichzelf gelezen, verhalen die op een of andere wijze een 'acet van het Kerstgebeuren be- 'ichten. Dergelijke verhalen zijn er vele, van beroemde of onbe kende schrijvers, voor kinderen of voer volwassenen, oude en nieuwe. Naar mijn mening voldoen deze verhalen en legenden in zekere mate aan de grote behoef te, die wij toch allen bij mij is dit zeer zeker het geval ge voelen om in voor ons allen be grijpelijke woorden en beelden datgene te zien uitgedrukt, wat de komst van Christus op de we reld in het leven van ons men sen heeft betekend of zou kun nen betekenen. En daar de in vloed van Christus zich doet ge voelen op ieder terrein van het menselijk bestaan en er geen ander onderwerp"bestaat, dat de harten der mensen zo raakt als zijn leven en werken, ben ik er van overtuigd, dat de bron waar uit de Kerstverhalen worden ge put nooit zal kunnen ondrogen. Soms hebben deze verhalen de vorm van sprookjes of legenden, waarin wonderen gebeuren, even onverklaarbaar voor ons als het wonder van Christus' geboorte zelf, soms beschrijven ze uit het leven gegrepen gebeurtenissen, waaron d"or de liefde van Jezus een stempel werd gedrukt. Het zijn uiteraard allemaal verwar mende. ontroerende of troosten de verhalen, die bij de lezer van goede wille een gevolg van wel behagen ac'-teriaten en hem met hoon vervullen." Onlangs werd ik persoonlük getroffen door een Kerstlegende, waarin werd verteld, dat toen Jezus werd geboren de zon in de hemel begon te dansen en oude, dorre bomen weer recht van stam werden, bladeren '-"PTn en geurig begonnen te bloeien. Het wonder van Christus' ge boorte was dus aanleidinr tot nog andpre wonderen en wel die van onverwacht nieuw leven en verionging", zo vervolgde de Prins. „Tk vind dit een heel mooi beeld, aangezien hierin op zo eenvoudige wiize vorm wordt ge geven aati de invloed, die het Kerstgebeuren op de christelijke wereld heeft. Hoe mak komt het niet voor. dat we denken dat al ons streven doelloos is, dat we ons vertrouwen in mens een we reld om ons heen verloren hpb- ben en ons hiervan afsluiten dat we genoeg hebben van alles, in clusief onszelf. Dan komt het Kerstfeest en als we er dan eigenlijk toe worden gedwongen ons onen te stellen voor 't Kerst gebeuren, dan worden we op nieuw geconfronteerd met de blijde boodschap, di« ons zo heel lang geleden werd verkondigd en die voor velen van ons, arme, onzekere zondige mensen, wil len wij ons haar bewust blijven, ieder jaar moet worden herhaald, opdat wij haar in ons dagelijks leven niet al te zeer op de ach tergrond laten dringen of zelfs vergeten. De blijde boodschap, waarin ons verteld werd, bijna 2000 jaar geleden, dat voor ons allen de Heiland geboren was, de Zoon van God, die op de aarde gezonden werd om ons te ver lossen van de zonde en ons de weg te wijzen naar het eeuwige leven, dat ons deel zal worden, indien wij slechts van goede wil le zijn, indien wij maar oprecht geloven. Wanneer wij ons dan ten ge volge van deze jaarlijkse godde lijke aanmaning realiseren welk een zegen ons toen geschonken werd en wij dan beseffen dat in het licht van Christus bezien er steeds weer nieuwe hoop bestaat, dan gebeurt er in ons hart, wat in de legende waarover ik eer der sprak, verteld wordt van de oude, dorre bomen: gezegend door de warmte van het Kerst- licht, blijkt het menselijk hart, dat wellicht reeds lang verdord leek, toch nog leven te bezitten, blijkt het toch nog in staat tot het gevoelen van echte vriend schap, barmhartigheid en mede leven, en weer te kunnen bloeien door liefde uit te dragen. Evenals de geboorte van Christus het begin was van het christelijk leven, zo zal de on zelfzuchtige blijdschap, die het Kerstfeest ons schenkt, ons nieu we kracht geven voor de toe komst. Een nieuwe kracht, die niet gericht is op onszelf, op ons eigen welzijn, maar die slechts levensvatbaarheid heeft indien wij haar benutten ten dienste van anderen, een kracht, die ons door Jezus als kerstgeschenk ge geven wordt, indien wij ons slechts bereid verklaren ons te laten leiden door Jezus en te trachten zijn geboden te gehoor zamen door ons jegens onze medemensen te gedragen zoals wij zouden willen, dat zij het je gens ons zouden doen, om zo doende anderen tot een zegen te zijn en vrede en het ware geluk te vinden." De Prins besloot zijn Kerst rede aldus: „Ik hoop van harte, en bid God, dat ook dit jaar de warmte van het Kerstfeest het christeliik geloof bij velen van ons tot nieuw leven zal brengen, ons in stept stellend de duister nis in onszelf die er in een ieder is, of h'j dit beseft of niet. te nverv'nnon. bouwend op de Za- livrraker Die voor ons geboren we-d en Die door Zijn dood ons verloste en voert naar de genade God's." DONDERDAG 25 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.18 1.26 Terneuzen 1.53 2.01 Hansweert 2.33 2.41 Walsoorden 2.43 2.51 VRIJDAG 26 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 1.52 2.02 Terneuzen 2.27 2.37 Hansweert 3.07 3.17 Walsoorden 3.17 3.27 ZATERDAG 27 DECEMBER v.m. n.m. Breskens 2.28 2.41 Terneuzen 3.03 3.16 Hansweert 3.43 3.56 Walsoorden 3.53 4.06

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1