zijn tienduizenden landgenoten niet thuis Nederlandse Spoorwegen streven naar kruisingvrijmaken overwegen Als de klok twaalf slaat... De werkers van het late uur doen hun plicht Wat U bakt met Neeïiands blozende appelen is altijd lekker! Smullen maar. in 't is ook nog reuze gezond DE VRIJE ZEEUW Veertig personen hebben tot nu toe «lit jaar de. dood gevonden bij ongevallen op onbewaakte spoorwegovergangen. Dat zijn reeds dertien méér dan over het gehele jaar 1957. Na een daling die ln 1955 inzette, is het aantal dodelijke ongevallen op onbe waakte spoorwegovergangen weer toegenomen. Bij de Nederlandse Spoorwegen houdt het vraagstuk van de over. wegen de directie voortdurend bezig. Bij de onbewaakte overwegen werden sinds 1951 zoveel moge lijk uitzicht belemmerende objec ten opgeruimd. Bomen werden gekapt, struikgewas verwijderd, hooggelegen terreinen afgegra ven, terwijl oude opstallen wer den gesloopt, waardoor het uit zicht van de kruisende weg op de spoorbaan werd verbeterd. Gestreefd wordt naar een vrij uitzicht binnen de ruit, die ge vormd wordt door de verbinden de lijnen tussen punten op 500 m. op de spoorbaan uit de as van de overweg en op 20 m. op de weg vanuit de overweg. De zichtbaarheid ten behoeve van bij duisternis naderende automobilisten werd verbeterd door het aanbrengen van reflec terend materiaal op de schrik- hekken en op de Andreaskruisen. Bij de drukste onbewaakte overwegen werden automatische knipperlichten aangebracht. OVERWEGBOMEN. Ter bestrijding van de vele aan rijdingen van overwegbomen zijn maatregelen genomen die bewe zen hebben te voldoen. Zo zijn bij plm. 500 overwegen op de overwegbomen driehoekige bni den met uitroepteken in lb lit re flecterende uitvoering ge plaatst, waardoor de bomen in ge-loten stand beter zichtbaar zijn. Rij 765 overwegen is een mo derne overwegverliehting aange bracht, terwijl bij 447 overwegen rode knipperlichten werden opge steld waarmee de wachter de weggebruikers waarschuwt, dat hij de bomen gaat sluiten. In 1951 waren 13 overwegen van rode knipperlichten voorzien; dit jaar reeds 447. VMF.TARF.NPT.AN. Ondanks het'feit, dat aanvan kelijk sprake was van een vijfja renplan voor de overwegbeveili- ging gaan de N.*S. door met het uitvoeren van veiligheidsmaatre gelen, voorzover deze niet gereed zijn gekomen. Voor de onbewaakte overwe gen betekent dit een voortgaan met het aanbrengpn van automa- lisehe knipperlichten (plm. 15 per jaar) en verdere verbeteringen van uitzichtsvelden. Wat de bewaakte overwegen hcirpfl streven de N.S. voor de allerdrukste overwegen naar de totstandkoming van vrije krui singen, waar door de lange sltti tingstijden het vraagstuk van het oponthoud het meest knelt. Daarnaast streven de N. S. et- naar zoveel mogelijk de bewaak te overwegen te vervangen door overwegen met automatische waarsehuwingsinstallaUes, t.w. bij de minder belangrijke overwe gen een aufomatisrhe knipper- lichtinstallatie en bij de belang rijke overwegen de automatische halve-overwegbomen. De bestedingsbeperking heeft op het afwerken van het spoor- wpgbeveiligingsprogramma. voorzover dit door de N. S. gefi nancierd werd, geen rol gespeeld. Voorzover het werken betreft, waaraan door overheidsinstanties wordt meebetaald, zoals over- wegverbredingen e.d. is het tem po iets verlaagd. HET NIEUWSTE. Speciale nieuwe systemen voor overwrghevciliging zijn niet in voorbereiding. Het nieuwste, mo. drrnste en naar de mening vnn De bijeenkomst van de Navo-raad De Navo-ministerraad, waarin vijftien landen zijn vertegen woordigd, heeft woensdag meer dan vijf uur besteed aan een be spreking van het militaire pro gramma van het Atlantische bondgenootschap en het militai re vermogen der Sowjet-Unie in vergelijking met dat. van de Navo. Van conferenliezijde wordt vernomen, dat de Navo-opperbe- velhehber de Amerikaanse gene raal Lauris Norstad, een krach tig beroep op de lidstaten heeft gedaan, om hun militaire ver plichtingen vollediger na te ko men. Norstad zou bepaalde, niet nader aangeduide mogendheden hebben verweten een grotere militaire bijdrage te hebben toe gezegd. dan zij in de praktijk hebben geleverd. De volgende zitting van de Navo-raad zal in mei in Washing ton worden gehouden, aldus is woensdag van gewoonlijk welin gelichte zijde te Parijs vernomen. Deze zitting in mei van het volgend jaar valt samen met de herdenking van het feit, dat tien jaar tevoren het Noordatlantiseh verdrag Ie Washington werd ondertekend. de N. S. meest betrouwbare systeem wordt gevormd door de automatische halve-ovcrwegbo. men. Dit systeem, dat in eerste in stantie is toegepast voor wegen buiten de bebouwde kommen, heeft bewezen ook uitstekende diensten te kunnen bewijzen in bebouwde kommen. Zowel de po litie in Eindhoven als in Utrecht hebben de N. S. medegedeeld zeer tevreden te zijn over dit systeem. Sinds 1952 zijn tal van overwe gen voorzien van een moderne bevloering van zware betonpla ten, waardoor voor de weggebrui kers grote verbeteringen zijn be reikt. Verder werken de N. S. steeds mee aan de verbetering van overwegen, waar deze door de wegbeheerder wordt verlangd. De directie van de N. S. meent, dat de ideale doch ook de kost baarste oplossing voor de krui singen tussen spoorweg en ver keersweg toch de vrije kruisin gen zijn. Sedert enige jaren re serveren de N. S. jaarlijks een bedrag van vier miljoen .gulden voor de financiering van vrije kruisingen. Het aantal dodelijke ongevallen op onbewaakte overwegen be droeg in: 1953: 33; 1954: 57; 1955: 45; 1956 32; 1957: 27 en 1958: 40 (tot en met november). WEST-DU ITS LAND ITr Wohlgemuth vrijge sproken. De 52-jarige dr. Wolfgang Wohlgemuth is donderdag door het hooggegerechtshof in Karls ruhe vrijgesproken. Hij stond terecht wegens „iandsverrader- lijke betrekkingen" met Oost- duitse functionarissen. Wohlgemuth is in juli 1954 naar Oost-Berlijn gegaan met dr. Otto John, het vroegere hoofd van de Westduitse veilig heidsdienst, met wie hij be vriend was. Wohlgemuth werd er aanvankelijk van verdacht, dat hij John had ontvoerd. In februari van dit jaar werd Wohlgemuth in West-Berlijn aangehouden. De Staat betaalt de kosten van het proces. Dr. John was een der voor naamste getuigen in het proces, dat op 4 december is begonnen. John is in december 1956 tot vier jaar veroordeeld wegens „verraderlijke samenzwering" met de Oostduitse regering. Hij is dit jaar op vrije voeten ge steld. John verklaarde in zijn proces, dat Wolhgemuth iets in zijn koffie had gedaan en hem naar Oost-Berlijn ontvoerd had. De rechtbank heeft deze be wering van de hand gewezen. Zij is van mening, dat John uit vrije wil naar Oost-Berlijn is gegaan. De rechtbank heeft zich laten leiden door de daden van Wohl gemuth, niet door zijn gedach ten, aldus de president. Hij ver klaarde dat Wohlgemuth de bondsrepubliek door zijn daden ernstige schade heeft berokkend, maar dat hij daarvoor niet kan worden veroordeeld. Het hof is tot de conclusie gekomen, dat kingen met de Russen ln Oost- Berlijn overeenstemt met de fei ten. Wohlgemuth werd loegejuieht toen hij het gerechtsgebouw ver liet. (Advertentie) Lancering van Thor-raketten geslaagd De twee ballistische projectie len met middelgrote reikwijdte van het type ,.Thor", die dinsdag van de basis Cape Canaveral en de nieuwe luchtmachtbasis Van- denborg in Californië werden ge lanceerd, zijn binnen acht km van hun doel terechtgekomen. Zij legden een afstand van 2.500 km af. Het succes van deze lancerin gen betekent dat wij nu een bal listisch projectiel hebben met middelgrote reikwijdte dat ge. heel voor gebruik gereed is, zo verklaarde een woordvoerder der beklaagdes lezing van de bespre- Amerikaanse luchtmacht. =1H' De Chinese communisten houden de Amerikaanse R.K. bisschop James Walsh op poli tieke gronden gevangen, zo heeft liet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dinsdag be- kc'.-'eemaakt. De bisschop was rvdclen-oktober te Shanghai ver dwenen. (van onze verslaggever) feiwijl wij allen op oudejaarsavond gezellig in de intieme sfeer van de huiskamer bij elkaar zitten, een kaartje leggen en een glaasje drinken in afwachting van het grote moment, dat de klok zal aan kondigen dat 1958 heeft plaats gemaakt voor 1959, elkaar een ge lukkig nieuwjaar wensen en handen schudden, zijn er velen, die dit prettige en dikwijls indrukwekkende moment moeten missen. Ergens in Nederland, ver verwijderd van de bewoonde wereld, loopt een soldaat. De nacht is koud, maar ook voor hem is het nieuwe jaar aangebroken. Het geweer op de schouder maakt hij twee uur lang twintig passen links en twintig passen rechts van zijn wacht huisje. De koude dringt hem door de dikke winterjas en hij blijft in beweging om zich warm te lopen. In de vele kazernes in Neder land staan zijn collega's op wacht en doen hun plicht. Duizenden manschappen zijn deze nacht in de kazernes aanwezig. Zij zijn pa raat, maar ook voor hen is het Nieuwjaar. Niet allen staan zij op wacht, maar wel bevinden zij zich allen van huis en missen de in tieme sfeer van het huiselijke leven tijdens de jaarwisseling. Taxichauffeur* krijgen direct na twaalven per mobilofoon op drachten voor vele vrachtjes. Onder de tropenzen Het behoeft geen betoog, dat zij zul len trachten zichzelf te amuseren om. toch zoveel mogelijk, genoegen ie beleven van de, oudejaarsavond en het nieuwe jdarmaar er zullen er weinigen zijn, die die plaats niet voor de huiselijke haard willen ver wisselen. Zij doe.n echter hun plicht- in het belang van Nederland en ge troosten zich deze opoffering. VCR VAN HUIS EN HAARD ver wijderd vieren nog enkele duizenden mariniers het oud en nieuw. Hier is het niet koud en kil, al kunnen de tropennachten kouder zijn dan de nachten in het vaderland. Het zijn de Nederlandse strijdkrach ten in Nieuw-Guinea, die duizenden kilometers ver hun oud en nieuw vieren, onder elkaar, maar hoeveel zouden zij er met voor over hebben om weer thuis te zijn en nog eens ouderwets de jaarwisseling te vie ren Vergeten wij met het contingent militairen, dat in de West zijn plicht doet. Ook zij zijn paraat en schikken rich in het lot, dat hun verhindert deze feestdagen thuis te zijn. Tussen deze rijksdelen en ons land varen dan de schepen met voltallige bemannng. Ontelbare mannen, die op de golven of in vreemde haven 1959 ingaan ver van vrouw en kin deren. Omstreeks twaalf uur hebben de telefonistes handen vol werk want, dan komen de lijnen rood gloeiend te staan. In ziekenhuizen en sanatoria NA DE SCHEPELINGEN, de groot ste categorie, die tijdens de jaarwis seling hun werk normaal doen. vormt het personeel van ziekenhui zen en sanatoria de volgende, grote groep, Nederland telt in totaal om streeks 290 ziekenhuizen, bijna zes tig zenuwinrichtingen en ongeveer 50 Sanatoria. Volgens inlichtingen, die ons bereik ten, blijft er een gemiddelde bezet ting van 30 personen per inrichting tijdens de jaarwisseling aan verple gend personeel, ep eventueel dokto ren, een bezetting die heus niet te groot is. Dit komt derhalve neer op een totaal van ongeveer 12.000 perso nen, die in deze nacht ook de inti miteit van de huiselijke sfeer moe ten missen en hun plicht vervullen ten behoeve van de zieke mens, die deze hulp dringend nodig heeft. P.T.T., Autobussen, Politie, N.S. HET VALT bij benadering niet te zeggen, hoeveel mensen er deze Marconisten op zee en aan land zijn ook in de Oudejaarsnacht actief nacht bij de T.T.T. zullen werken. „Enige duizenden", verklaarde men en daaronder bevinden zich sorteer- ders op de postkantoren, monteurs, die bij een eventuele storing dade lijk handelend moeten optreden en speciaal de telefonistes, die om streeks 12 uur in de oudejaarsnacht het erg druk krijgen. Dan zijn er nog de mensen van de bussen. Een grote provinciale bus onderneming deelde ons desge vraagd mede, dat zij in deze nacht omstreeks 150 mensen in dienst heeft. Hoeveel zouden er dat wel niet. zijn door bet \iele land? Tijdens de jaarwisseling zullen er omstreeks 4 000 politiemensen hun normale dienst verrichten. Mannen van rijks- en gemeentepolitie ver vullen hun diensten, te voet, per rij wiel of per motor, de wachtdienst in bureaus en posthuizen en de be waking van objecten, die daarvoor in aanmerking komen, tot handha ving van de openbare orde en vei ligheid in stad en land. Voor de Nederlandse spoorwegen is de oudejaarsnacht van 1959 een nor male nacht als andere nachten. Ook hier zulen enige duizenden mensen hun arbeid verrichten. Rangeerders, de laatste treinen, het goederenver voer. Ook deze personen zullen de viering tot een later tijdstip moeten uitstellen. Het uitgaande leven ligt stH VELE HOTELS en restaurants slui ten deze avond vroegtijdig. Hoewel in het verleden gepoogd is publiek te trekken door het houden van een souper-dansant is de opkomst zo ge ring, dat vele zaken besloten deza avond haar deuren te sluiten. Hierin ligt een vingerwijzing, dat het uit gaand leven op één avond in het jaar in Nederland vrijwel geheel stil ligt. Door iedereen die daartoe in de gelegenheid is, wordt op deze avond de huiselijke gezelligheid gezocht en reeds rond negen uur heerst er een stilte in de straten, ten teken, dat Nederland „oud en nieuw* viert. Tienduizenden en nog eens tiendui zenden, wij noemen nog even het personeel van de elektriciteits bedrijven en gasbedrijven, het per soneel van continubedrijven, de ra dio, de douane enzovoort, doen in deze nacht hun plicht Daar staan de thuisblijvers niet bij stil, maar de cijfers wijzen het uit. (Nadruk verboden) jfV\ appelbolle*! - ftr 9. Achter elkaar stormen de man nen naar de noordzijde van het kampement en ontjer het lopen realiseert de Noorman zich ineens dat Tanach de Piet niet bij hen is. VreemdInderdaad een aan tal flauwe voetafdrukken is zicht baar in het weke zand. „Bllift allen bij de boten", be veelt Eric zijn krijgers. ,.We moe ten er ons op voorbereiden dat de leren straks terugkomen voor een aanval"... HU wenkt Bolan en gevieren volgen ze zo goed en zo kwaad als het gaat in het donker het spoor. Het leidt recht in noordelijke rich ting, en merkwaardig genoeg heb ben de overvallers niet do gering ste moeite genomen hun sporen te verbergen. Integendeel. Na eerst een kort stuk landin waarts gegaan te zijn. buigt het weer naar zee cn op het zachte strand zijn hun voetstappen duide lijk zichtbaar. Maar de bedoeling daarvan wordt Eric al gauw duide lijk. Opeens staan ze voor een rots wand en daar zijn de sporen totaal verdwenen „Handige jongens", bromt Svein teleursgesteld. „We kunnen wel ophouden"... Ze zoeken nog een tudje, maar sporen vinden ze niet meer en te leurgesteld keren ze naar de hoog vlakte terug, in de hoop daar nog iets gewaar te worden. .f i •N-k- 4 - •- ƒ1.Rot) VERDWENEN De 32-jarige incasseerder A. van der H. uit Rotterdam deed gistermorgen aangifte bii de po litie, omdat uit zijn woning een portefeuille met 1800 was ver dwenen. Het geid had hij voor verschillende huiseigenaren in ontvangst genomen. Het is dins dagavond of in de loop van de nacht tijdens zijn afwezigheid ge stolen. Da^* de politie geen spo ren van fnbraak heeft gevonden, neemt men aan, dat de onbeken de met een v%lse sleutel de wo ning van de incasseerder is bin nengekomen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 7