der I m Gemeenteraad van Oostburg Gemeenteraad van Zuidzande De zaak der Italiaanse naamloze bankiers Man met geladen pistool houdt zijn buurt in angstige spanning Beursoverzicht Chroesjtsjef kant zich tegen de „Communes' Radio en Televisie -JEUZEN t ie eergave Kleine Advertentiën VOETBAL Gemeente Temeuzen lag 19 december 1958 vooruit- nte mono- chakelaar. weergeven. uidspreker limte voor minimaal ïuziekpro- iwde luid- mofoon of xtra luid- erker voor ;hronisatie indicator. e koop: Slachtkonijnen. rdres: Wulpenbek C 59, 'erneuzen. 0"rtt zich aan. Chauffeur, 6 jaar, ongehuwd, i.b.v. rij— «wijs BCDE, goed be- :end met diesel-motoren, ■oor elk transport (binnen- n buitenland). Brieven on er No. 778, Bureau van dit lad. Vrijdag 19 december 1958 DE VRIJE ZEEUW Vergadering met „muziek". De raad van Oostburg heeft zich woensdagavond uitgebreid beziggehouden met muzikale kwesties. Voor dit muzikale in termezzo had de heer E. Dekker bij de algemene beschouwingen reeds het preludium gespeeld. Hij vond de muziekschool veel te duur. O heer De Vuijst vond het be drag dat de Zeeuwse Muziek school nodig heeft van de ge meente, veel te hoog in verhou ding tot de resultaten. Het plaatselijk muziekleven heeft van de muziekschool geen voordeel. Integendeel. Met de di recteur blijkt, aldus de heer De Vuijst, niet te praten. In een on derhoud met een delegatie van de afd. Zeeland van de Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen verklaarde de heer H. Stam, dat het onmogelijk is over muziekonderricht te spreken als beroepsmusicus met een ama teur. De muziekschool heeft 7 jaren nodig om een leerling op te lelden voor een muziekgezel schap. De heer De Vuijst vroeg een verhoging van het subsidie bedrag voor de plaatselijke mu ziekvereniging, om leerlingen op te leiden. Tevens werd voorgesteld het bedrag, voor de muziekschool met een bedrag van ƒ2000 1500 te verlagen. De burgemeester merkte op, dat de gemeente vast zit aan de gemeensehapDelijke regeling. De raad dwong B. en W. de toezegging af, dat deze regeling op korte termijn bekeken zal worden. Nadat ook de heer Leenhouts zijn verontrusting over de gang van zaken bij de Zeeuwse Mu ziekschool had uitgesDroken, kwam het voorstel van de heer De Vuijst om de subsidie van ƒ600 op ƒ1000 te brengen in stemming. De heer Geuze merkte nog op, dat de muzikanten zelf weinig doen, om hun muziekvereniging in stand te houden. Zij betalen geen contributie, en kregen uni formen cadeau. Tegen het voorstel stemden de heren Dekke, Geuze en Modde. De begroting. Aan dit intermezzo waren de beschouwingen over de begro ting voorafgegaan. De heer De Vuijst kwam terug op de wethoudersverkiezing. Hij meende dat het in het belang van Oostburg zou zijn, als de Prot. Chr. wethouder eert voor beeld nam aan zijn collega in Retrancbement, die afgetreden was, omdat de verhoudingen in JB. en W. niet tot uitdrukking waren gekomen. De heer Leenhouts was ver heugd dat het nieuwe raadhuis tot stand is gekomen, de nieu we R.K.H.B.S. gebouwd is en de verbetering van de Hoge Dam eindelijk een feit is. Jammer is het, dat aan de toegangswegen tot Oostburg niets is veranderd. De verlichting in de straten bui ten het centrum is schrikbarend. De zee van licht in en rond het nieuwe raadhuis leidt tot span ningen in de gemeente. De heer Dekker meende dat er thans in Nederland geen be hoefte was aan nog meer poli tieke tegenstellingen. Hij merk te op, dat er geen kontakt was gezocht door de andere fracties met de Prot. Chr. groeperingen en de K. V. P. De begroting stond in het te ken van oud en nieuw. Oud was de afwerking van de wederop- bouwzaken, waarbij als sluitstuk het raadhuis hoorde. Nieuw was het uitbreidingsplan. Voor de raadhuisbouw heeft de gemeen te haar tol moeten betalen. De onteigening was beslist niet no dig. Indien men de architect een ander stuk grond had gegeven, was hierop een nog fraaier raad huis verrezen. Dat de B.L.O.-school er nog steeds niet is, noemde de heer Dekker een grote teleurstelling. Het enorme tekort op de techni sche school en de gvmnasiale af deling van de H.B.S. noemde hij verontrustend. Het zijn streek scholen, en het is niet juist dat alleen Oostburg opdraait voor deze tekorten. De heer Leenhouts merkte nog op, dat hij geen aanmerking had gemaakt op de post reiskosten van de burgemeester, doch slechts op de wijze waarop deze reiskosten ongespecificeerd wer den gedeclareerd. Iedere controle is op deze wijze onmogelijk. De heer De Coene maakte be zwaar tegen de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht. De burgemeester noemde de top van de C. D. minimaal. Er is een commissie aan het werk, waar door de gehele Centrale Dienst gereorganiseerd zal worden. De heer Leenhouts vond de gemeentedienst te zwaar. Er zijn te veel werklieden. De heer De Coene vroeg het marktgebouwtie op het Ledel- plein af te breken, wat B. en W. toezegden. De vermakelijkheidsbelasting voor verenigingen, bals etc. zal met de helft worden verlaagd. Tenslotte werd de begroting aangenomen met een totaal aan batige sloten in de gewone diens ten van 432.786. Totaal aan na delige sloten 480.786. Het tekort bedraagt derha've f48 000. De heer Leenhouts vroeg aan B. en W. een nota over de volle dige kosten van het raadhuis. Dit wa®. al^us de burgemeester, niet mogelijk. De kosten zullen over twee jaar in de rekeningen te vinden zijn. Van de rondvraag werd ge bruik gemaakt om te informeren naar de afgewezen uitbreiding der straatverlichting. De heer De Coene vroeg welke stappen B. en W. hadden gedaan om als nog de vergunning te verkrijgen tot deze uitgave. Stapnen zijn er nog niet gedaan, wel Is er mon deling overleg gepleegd. De heer Dekker wees op de belangstelling van de zijde van het publiek. Hii drong aan op het maken van zitplaatsen op de pu blieke tribune. Geen visa voor Russische geleerden Een drietal Russische geleer den, die door de vereniging Ne- derland-U.S.S.R. voor een be zoek aan Nederland waren uit genodigd, heeft de vereniging telegrafisch medegedeeld helaas van het voorgenomen bezoek te moeten afzien, aangezien de Ne derlandse autoriteiten de daar voor vereiste visa niet hebben willen verstrekken. De genodigden waren prof. A. A. Michailow, directeur van het astronomisch observatorium te Poelkowo (bij Leningrad), prof. A. I. Nesterow, lid van de aca demie van medische weten schappen der U.S.S.R. en direc teur van het staats-research- instituut voor rheumatiekbe- strijding en prof. P. I. Lapin, plaatsvervangend directeur van de centrale botanische tuin van de academie, alsmede de voor zitter van de vereniging ter be vordering van de stadsaanplan- tingen te Moskou. De Britse gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, heeft dinsdag de doodvonnissen over twee Griekse Cyprioten van 27 en 23 jaar bekrachtigd, die schul dig waren bevonden aan het ver moorden van een landgenoot in opdracht van de Eoka, de Grieks- Cyprische verzetsorganisatie. Twee andere doodvonnissen wer den gewijzigd in gevangenis straffen. Het is de eerste maal sinds maart 1957 dat de gouver neur een doodvonnis bekrach tigt. In de vergadering van de ge meenteraad die deze week onder voorzitterschap van burgemees ter H. P- Everwijn werd gehou den, is zonder hoofdelijke stem ming besloten tot vaststelling van de gemeentebegroting voor 1959. Deze geeft aan inkomsten en uitgaven een bedrag aan van 184.076,19 op de gewone dienst, met een post voor onvoorziene uitgaven van 1.113,81. De kapi- taaldienst geeft een nadelig sal do van 12.441,90. De gewone dienst kon alleen sluitend wor den gemaakt door een bijdrage ad. 5.000 van de saldi-reserve en op voorstel van B. en W. be sloot de raad dan ook bij de mi nister een verzoek in te dienen om een verhoging uit het Ge meentefonds. Blijkens de toelich ting van B. en W. is het tekort geen gevolg van nieuwe uitga ven, doch van verhoging van de De dam van Assoean De Ver. Arabische Republiek zal volgende week een overeen komst met de Sowjet-Unie slui ten, op grond waarvan de Rus sen 400 miljoen roebel zullen lenen om de stuwdam bij As soean te helpen financieren. Dit is door een woordvoerder van de regering in Cairo mee gedeeld. Een ploeg Russische deskun digen heeft woensdag in Cairo de besprekingen over de bouw van het eerste deel van de dam beëindigd. Een Italiaanse parlementaire commissie heeft in een woens dag uitgebracht rapport over de zaak der z.g. „naamloze ban kiers" verklaard dat de voorma lige Italiaanse minister van Fi nanciën, Guilio Andreottie, tij dens zijn ambtsperioden in geen enkele betrekking heeft gestaan tot de groep der z.g. „naamloze bankiers". In het rapport wordt wel kri tiek geoefend op de huidige mi nister van Financiën, Luigi Pre- ti, voor de wijze, waarop hij een politie-onderzoek naar deze zaak heeft doen voeren. ,.Er zouden betere resultaten zijn verkregen, indien de mi nister met minder ruchtbaar heid had ingegrepen", aldus het rapport. In het rapport wordt aange drongen op een herziening der Cement en zwarte kunst Een lid van de Masjumi-frac- tie van het Indonesische parle ment heeft de aandacht der re gering gevestigd op geheimzin nige gebeurtenissen bij de ce- mentfabrek in Grissee, in Oost- Java, die met behulp van een I.C.A.-lening werd gebouwd en waar nog Amerikaanse deskun digen aan verbonden zijn. Het parlementslid nodigde de rege ring uit een para-psychologisch onderzoek bij de fabriek te doen instellen. Volgens hem zijn ver scheidene Amerikanen geeste lijk gestoord geworden, terwijl verscheidene anderen kinder verlamming kregen. Reeds eer der was een Amerikaanse des kundige bij het baden in zee verdronken. Volgens het Masjumi-lid heeft een der eerste Islamie- tische predikers, die eeuwen her naar Indonesië zijn gekomen, destijds in afzonderiing geleefd op de plek, waar thans de fa briek is gebouwd. Het parle mentslid wees op de mogelijk heid van het bestaan van ma gische krachten in de Egyptis che pyramiden. wetgeving voor het bankwezen, teneinde het ontstaan van or ganisaties zoals die door een gepensioneerde bankemployé, Giovanni Battista Guiffre, in het leven werd geroepen, te ver hinderen. De door Guiffre die de bij naam kreeg van „God's ban kier" in het leven geroepen financiële groepering leende geld tegen zeer hoge rente veertig tot zeventig, en soms zelfs hon derd procent en meer van godsdienstige en burgerlijke in stellingen en particuliere per sonen. Van het aldus verkregen geld werden kerken en andere ge bouwen voor de eredienst ge bouwd, de lof die Guiffre hier voor van kerkelijke autoriteiten oogstte, weerhield zijn geldschie ters ervan een aanklacht tegen hem bij de politie te dienen, toen hij ophield met het aflos sen van de door hem geleende bedragen en de betaling van de interest daarop. Het tekort van de „naamloze bankiers" bedraagt thans onge veer 21 miljoen gulden. Om het stoffelijk overschot van Eva Peron De Argentijnse rechter Carlos Gonzales Bonorino heeft zich on bevoegd verklaard het onderzoek te openen naar het verdwijnen van het stoffelijk overschot van Eva Peron. De rechter is van me ning, dat het verzoek om terug gave van de stoffelijke resten aan familieleden ressorteert on der de criminele justitie. In november 1955 hebben de autoriteiten van de Argentijnse marine de doodskist uit de rouw kamer op het hoofdkwartier van het vakverbond in Buenos Aires weggehaald. Slechts enkele leden van de voorlopige regering onder generaal Perdo Aramberu weten waar het stoffelijk overschot nu wordt bewaard. Volgens sommige geruchten zou dit zich bevinden op 't eiland Martin Garcia, een 30-tal km voor de kust van Buenos Aires. „verplichte uitgaven", zoals ver pleging arme krankzinnigen en uitgaven voor onderwijsdoelein den. De hoop van vele kleine ge meenten die met moeilijke finan ciële omstandigheden te kampen hebben, blijft in dit verband ge vestigd op de nieuwe verhouding tussen rijk en gemeenten. De Vereniging tot Rheuma- tiekbestrijding zal een subsidie ontvangen van 1 cent per inwo ner. Noodgedwongen besloot de raad over te gaan tot invoering van werkclassificatie en presta tiebeloning en voor de uitvoering hiervan aan te sluiten bij het Bureau Personeelsbeheer van de Ver. van Ned. Gemeenten. Het nut van deze ingewikkelde loon- methodieken ln een kleine ge meente met slechts één gemeen te-werkman wordt niet Ingezien. Besloten werd bij G. S. be zwaar te maken tegen het stre ven van de rijksoverheid om de bezoldiging van gecumuleerde betrekkingen in de kleine ge meenten te drukken, hetgeen tot gevolg zal hebben dat deze ge meenten, waar cumulatie van functies een noodzaak is, over minder deskundig personeel zul len gaan beschikken. Aan het eind van deze verga dering gaf de burgemeester een overzicht over het voorbije jaar, waarbij hij er o.a. op wees dat de Deltawerken, die steeds meer op gang komen, van groot belang zijn voor de provincie en de streek. Spreker zeide dat Zeeuws- Vlaanderen verheugd mag zijn over de nieuwe veerboot die het afgelopen jaar In de vaart Is ge komen, doch dat hier tegenover staan de verhoogde veertarïeven die een zware druk leggen op de bevolking van Zeeuws-Vlaande ren. Hij sprak de hoop uit dat Reeds reclamefilmpjes voor Nederlandse commerciële televisie in produktie Dertig Nederlandse bedrijven hebhen in afwachting van de in voering van de commerciële te levisie in ons land aan Joop Geesink's filmproduktie „Dolly- wood" N.V. opdracht gegeven om reclamefilmpjes te vervaar digen, zoals deze thans reeds aan Engelse. Duitse en Ameri kaanse fabrikanten worden ge leverd. Voor elk van deze dertig be drijven zullen zes van deze zo genaamde „TV Spots" worden vervaardigd, zodat deze bedrijven in achtereenvolgende televisie uitzendingen met verschillende ..spots" de aandacht op hun ar tikelen kunnen vestigen. Men volgt deze produktie me thode ter wille van de continuïteit in de reclame, een onderwerp dat op een demonstratiebiieenkomst in het Amsterdamse Citytheater aan de hand van reclamefilm pjes werd geïllustreerd. Men gaat er vanuit dat de aandacht van het publiek slechts blijvend op een bepaald artikel kan worden gevestigd als dit artikel bij voortduring wordt aangeprezen. Daarvoor moeten de filmprodu centen voortdurend naar nieuwe elementen zoeken. „Dollywood" verwacht voor volgend iaar een produktie van 300 tot 400 ,.TV spots" voor re kening van Nederlandse bedrij ven. VOOR DUIZENDEN GULDENS GESTOLEN Tijdens afwezigheid van bewoners heeft men woensdag- op donderdagnacht ingebroken in de woning van de familie S. in de Adrianalaan te Rotter dam. Alle kamers werden door zocht en de daders gingen er vandoor met een juwelenkistje, inhoudende damessieraden ter waarde van enige duizende gul dens. Voorts hadden zij nog uit verscheidene tasjes en porte feuilles een bedrag van ƒ500.— gestolen. deze tarieven zullen worden ver laagd. Spreker bracht de wethouders en de raadsleden dank voor de prettige samenwerking in 1958 en zeide te hopen dat in het nieuwe jaar op dezelfde voet zal worden doorgewerkt. De heer Luteijn beantwoordde de rede van de burgemeester en zeide te geloven, dat ondanks het feit dat niet alle wensen voor 1958 in vervulling konden gaan, er toch alle reden tot tevreden heid is. IN 1960 NEDERLANDSE TROEPEN NAAR DUITSLAND De minister van Oorlog, iir. C. Staf, heeft woensdagavond in Parijs medegedeeld de hoop te koesteren, dat in 1960 een Ne derlandse gevechtsgroep In W. Duitsland kan worden gelegerd, ter sterkte van 1/3 divisie. Minister Staf verklaarde van zijn Duitse collega Strauss de verzekering te hebben gekregen, dat de bondsrepubliek gaarne haar medewerking hierin zal verlenen. Gezien het grote strategische belang om de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het Oosten zou moeten worden gevormd, heeft zei minister Staf de ligging van een derge lijke gevechtsgroep altijd een Nederlandse wens gevormd. Het zou de bedoeling zijn de gevechtsgroep elke drie maanden af te lossen. De Finse kabinetscrisis nog onopgelost Drie van de zeven Finse par tijen de sociaal-democraten, de conservatieven en de Zweedse volkspartij hebben woensdag een verzoek van president Kek konen om deel te nemen aan een zakenkabinet onder de boeren leider Kauno Kleemola van de hand gewezen, zij zijn van oor deel er nog een mogelijkheid be staat om een kabinet op parle mentaire basis te vormen. De partijen die zich met het voorstel van het staatshoofd akkoord verklaarden, waren de boerenpartij, de onafhankelijke socialisten, de communisten en de Finse volkspartij. De 28-jarige W. B. S. heeft zich gedurende meer dan 24 uur met een geladen pistool in zjjn wo ning' aan de Baarsjesweg 120, drie hoog, te Amsterdam ver schanst en gedreigd iedereen, die in zijn nabijheid kwam te zullen neerschieten. Zijn familieleden en buren leef den in anstige spanning en zes agenten hielden om beurten voor de huisdeur de wacht om in te kunnen grijpen zodra dit moge lijk zou blijken. Eerst woensdagavond om streeks middernacht zijn een psy chiater, een geestelijke en een buurman erin geslaagd de man ertoe te bewegen zijn pistool uit handen te geven. Dinsdagavond sloot de man zich op in zijn slaapkamer. Hij had toen een met zes scherpe pa tronen geladen pistool bij zich. Woensdag heeft hij zich in zijn woning schuil gehouden en nie mand durfde hem te benaderen. Bij de honderden buurtgenoten, die in anstige afwachting de ge beurtenissen volgden, steeg de spanning ten top toen S. woens dagavond omstreeks half negen AANDELEN PHILIPS SCHERP IN REACTIE Aan de forse koersstijging van de aandelen en de converteer bare obligaties Philips van de laatste tijd, is gisteren een einde gekomen. Amerika liet in deze hoek gistermiddag verstek gaan en dit was voor het publiek en de speculatie het teken, om tot winstnemingen over te gaan. Bij gebrek aan kooporders kwam de koers van de aandelen op 468 circa 9 punten onder de vorige slotprijs te liggen. De conver teerbare obligaties verloren cir ca 5 punten. Deze koersreacties werden door de beurs als zeer normaal beschouwd. Van een wilde handel was zeker geen sprake. In het niet-officiële telefoni sche avondverkeer werd als hoogste prijs voor de Philipsaan- delen nog 488 betaald en voor de obligaties 224. Bepaald flauw in de markt lagen gisteren aande len Kon. Olie. Deze maatschappij heeft de laatste tijd de wind niet in de zeilen door o.a. de oliepoli- tiek in Venezuela en de moeilijk heden in het Midden-Oosten. De olie-aandelen verloren ruim 2 gulden en waren voor eenzelfde bedrag onder pariteit Amerika. De handel was zeer gering. Aan delen Unilever, die bij de ope ning slechts 2 punten lager bij woensdag waren, moesten in het verdere beursverloop wat meer terrein prijsgeven waardoor het verlies voor gisteren op circa 6 punten kwam te liggen. De stockdividenden Unilever waren eveneens lager. KLM werd min 1 gulden geadviseerd. AKU's leden slechts een bescheiden ver lies. Van de leidende cultuurwaar den bleven Amsterdam Rubbers de hausse tendentie voortzetten, Onderhoud tussen ministers Luns en Dulles De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdagochtend op de Amerikaanse minister van Bui- rijs een onderhoud gehad met de Amerikaanse mniister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles. Het onderhoud heeft veertig minuten geduurd en vond volgens een mededeling van de woordvoerder van de Nederland se delegatie in een hartelijke at mosfeer plaats. Onder de onder werpen die werden besproken was volgens de Nederlandse woordvoerder ook de verhouding tot Indonesië. In kringen van de Nederland se delegatie Is met verontwaar diging kennisgenomen van Ame rikaanse persberichten, als zou minister Dulles de visie ten aan zien van Indonesië van minister Luns hebben gehekeld. In Nederlandse delegatiekrin gen is men niet ontevreden over de interventie van minister Dul les. aldus verklaarde men met nadruk. Van Nederlandse zijde heeft men trouwens waardering voor de inhoud van het gehele debat over dit onderwerp ln een overigens geheime zitting. Chroesjtsjef zou tijdens het ge sprek dat hij heeft gevoerd met de Amerikaanse senator Hum phrey het systeem van de „com munes" dat in communistisch- China wordt toegepast als „reac tionair" bestempeld hebben en niet geschikt achten voor de Sow jet-Unie. Dit meldt de „Washington Post", die enkele bijzonderheden over dit gesprek heeft gepubli ceerd. Chroesjtsjef zou voorts opge merkt hebben dat het woord „commune" i.v.m. het Chinese experiment verkeerd gebruikt wordt. De Russische premier zei, dat dit woord afkom stig is uit de dagen van de Fran se revolutie en toen gebruikt werd voor een bestuursvorm die de voor de steden gold en wel om een onderscheid te maken tussen deze vorm en een die werd toege past op het platteland, aldus het blad. Chroestjtsjef zou gezegd heb ben dat men het systeem van de communes lang geleden ln de Sowjet-Unie heeft trachten in te voeren, maar dat deze poging 'n mislukking is geworden. Het kan zijn, aldus de „Washington Post" dat Chroes jtsjef hier gedoeld heeft op expe rimenten van Lenin of hemzelf in de dagen toen Stalin nog al leenheerser was. De Russische premier zou ook nog opgemerkt hebben dat Rus land nu een middel nodig heeft om de mensen harder te laten werken. Zoals bekend zijn diplomatieke waarnemers in Washington van mening dat de ontevredenheid in communistisch-China over dit systeem één van de oorzaken is van Mao's aftreden ais president. Men acht het mogelijk dat Mao het besluit tot aftreden heeft ge nomen om zich te kunnen con centreren op zijn functie als lei der van de communistische par tij teneinde het systeem van de communes te laten functioneren. TURKIJE— TSJECHO-SLOWAKIJE 1—0 Donderdag is te Istanboul een interlandwedstrijd gespeeld tus sen de nationale voetbalteams van Turkije en Tsjecho-Slowa- kije. De Turken wonnen de ont moeting met 1—0, na een 0—0 stand bij de rust. zij het op bescheiden wijze. Met de koersstijging voor certifica ten Deli, schijnt het vrijwel af gelopen te zijn. Deze waarden werden ook gisteren aangeboden. HVA's iets luier. Op de staatsfondsenmarkt von den incidentele verhogingen plaats bij geringe omzetten. Aan delen Robeco werden een vijftal punten hoger geadviseerd in verband met de plannen van de American Telephone and Tele graph Company te New York tot een splitsing van de aandelen in de verhouding van 3 tegen 1. De Robeco bezit 30.500 aandelen A.T.T. in de Amerikaanse sector werden aandelen A.T.T. circa 20 dollar hoger dan woensdag ge adviseerd. Prolongatie 3 procent. BEURSINDICES 16/12 17/12 18/12 Int. concerns 355.32 360.81 355.85 Industrie Scheepvaart Banken Ind. fondsen Algemeen 165.92 166.88 167.65 147.37 147.37 146.72 127.78 128.59 129.41 99.50 100.33 100.42 241.77 244.75 242.63 NABEURSKOERSEN Kon. Olie: 180.00—181.70 180.80) Unilever: 392%395% (395%) Philips; 458%—475 (468%) Nieuwe Unilever: 387%—390 (389) Conv. obl. Philips: 209%—218 (214%) met zijn pistool de trap afkwam en zijn woning verliet. Na enkele honderden meters gelopen te hebben botste hij op de hoek van de Slatuinenweg tegen een wandelend echtpaar op. Toen de echtgenoot een opmerking maakte over de ruwe gedrag, gaf S. hem een paar fikse slagen in het gezicht en loste een schot in de lucht. Hij vluchtte een woning aan de Admiraal de Ruyterweg binnen en zocht zich via de bo venverdieping een weg naar het dak. Aan de achterzijde van het huizenblok wist hij in de Willen de Zwijgerlaan weer voet aan de grond te krijgen. De politie, die hem onmiddellijk na het lossen van het schot achterna zette raak te daar het spoor bijster. Gedurende enkele minuten heerste er in de buurt grote ver warring. Politie-auto's doorkruis ten de straten om te trachten S. te vinden. Plotseling kwam de mededeling, dat hij weer terug in zijn woning was, ditmaal in de voorkamer. Nog steeds was S. in het bezit van het geladen pistool. De buurman van S., de heer C. J., waagde het tenslotte de wo ning binnen te gaan. Op een af stand kreeg hij van S. te horen dat hij alleen een ongewapende rechercheur wenste te ontvan gen. Een inspecteur van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat wei gerde echter op dit verzoek in te gaan. Kort daarop begaf kape laan De Jong van de pastorie in de nabijgelegen Chassestraat zich naar boven. Hij wist tezamen met de heer J. en het hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de hoofdstedelijke G.G.G., dr. J. H. Gravenstein, tevens psychia ter, de met het pistool bewapen de man in een taxi te loodsen en naar de pastorie te rijden. Nog steeds hield S. het pistool in de hand. Na een urenlang onderhoud gelukte het de mannen om S. er toe te krijgen het pistool neer te leggen. Honderden buurtgenoten bleven woensdagavond op straat en schaarden zich rondom de po litiewagens en de ziekenauto, die daar reeds geruime tijd op de hoek van de Chassestraat stonden opgesteld. S. is in de nacht van woensdag op donderdag, nadat hij op de pastorie ln de Chassestraat zijn pistool had afgegeven en tot kalmte was gebracht, in de ge reedstaande wagen van de G. G. en G. D. naar de Valeriuskliniek overgebracht. ZATERDAG 20 DECEMBER. HILVERSUM I: 7.00 Nws; 7.15 Gew. muz.; 7.30 Voor de jeugd; 7.40 Gram.; 7.45 Morgengebed en lit. kal.; 8.00 Nws; 8.15 Gr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.; 10.30 Ben je zestig?; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Middagklok; 12.03 Gram.; 12.30 Land- en tuin- bouwmeded.; 12.33 Gram.; 12.50 Act.; 13.00 Nws; 13.15 Zonnewij zer; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de jeugd; 14.10 Metropole ork.; 14.45 Kron. v. letteren en kunsten; 15.20 Lich te muz.; 15.40 Boekbespr.; 15.50 Gregoriaanse zang; 16.20 Voor de jeugd; 17.00 Engelse les; 17.20 Lichte muz.; 17.40 Gevar. muz.; 18.00 Journalistic); weekoverz.; 18.10 Strijkork.; 13.30 Gr.; 18.45 Vragenbeantw.; 19.00 Nws; 19.10 Act.; 19.20 Caus.; 19.35 Kameror kest; 20.30 Ja, met mij, schets; 20.35 Gevar. progr.; 21.55 Politie ke caus.; 22.05 Lichte muz.; 22.35 Wij luiden de zondag in. Aanslui tend: Avondgebed en lit. kal.; 23.00 Nieuws; 23.22 Nieuws in Es peranto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nws; 7.10 Gym.; 7.23 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.30 Hammondorgel; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gr.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 10.45 Cabaret; 11.15 Buitenl. weekoverz.; 11.30 Orgel- conc.; 12.00 Amus. muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Jazzmu ziek; 13.40 Sportrevue; 14.05 Voor de jeugd; 14.40 Kamerkoor; 15.00 Concertgebouwork.; 15.55 Boek bespr.; 16.15 Meisjeskoor; 16.35 Pol. rep.; 17.00 Gr.; 17.30 Week- journ.; 18.00 Nws en comm. op het nws; 18.20 Lichte muz.; 18.35 Brand aan boord van „Black Swan" Het 5520 brt metende vracht schip „Black Swan" van de rede rij Helmer Stanbo en Co te Oslo, dat onderweg was van Antwer pen naar Rotterdam, heeft de afstand Hoek van Holland naar Rotterdam met de grootst mo gelijke snelheid afgelegd. Dit omdat in een der ruimen, dat onder meer 90 ton katoen bevat, brand was ontstaan. De brand weer stond het schip reeds op te wachten toen het tegen half elf de Lekhaven te Rotterdam bin- nenstoomde. De luiken van het betreffende ruim werden geopend en meteen begon het blussingswerk. Vol gens de politie was de warmte ontwikkeling zó groot, dat de verf op de scheepshuid verbrand de. De brand woedde in ruim twee. Volgens zeggen is hij gelocali- seerd en blijft hij beperkt tot een partij katoenafval. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat de Black Swan" door de brand reparatie zou behoeven. Muziekork.; 19.00 Artist, staal kaart; 19.30 en 19.55 Caus.; 20.00 Nws; 20.05 Thuis best?; 20.13 Ge varieerd progr.; 21.30 Socialistisch comm.; 21.45 Lichte gram.; 22.00 Oude en nieuwe dansen; 22.35 Opsporing verzocht; 23.15 Nws; 23.30 Gram. BRUSSEL: (VI.): 12.00 Gram.; 12.30 Weerber.; 12.34 Gesproken aperitief; 12.45 Gram.; 13.00 Nws; 13.11 Radio-almanak; 14.30 Radio- journ.; 15.00 Accordeonrecital; 15.15 Gram.; 15.45 Accordeonreci tal; 16.00 Gram.; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws; 17.10 Dagklapper en lit. kal.; 17.20 Liturgische gezan gen; 17.30 Gram.; 18.00 Orgelcon cert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.30 Gram.; 19.45 Repor tage; 20.00 Orkestconc.; 21.00 Gr.; 21.15 Amus. ork.; 22.00 Nws; 22.15 Verzoekprogr.; 23.00 Nws; 23.05 Gram. Televisieprogramma. NEDERL. TV: 17.00 Voor de kinderen; 20.00 Journ. en weer- overz.; 20.20 Weekendshow; 21.15 Luipaard op schoot; 21.40 Van je familie moet je 't hebben, quiz. BELG. TV (VI.): 17.00—18.00 Voor de kinderen; 19.00 Relgieus progr.; 19.30 Feuill.; 19.35 Nws; 19.50 Zoeklicht op19.55 De week in beeld; 20.25 Feuill.; 20.50 Gevar. muziek; 21.40 Aurorama; 22.10 Orkestconc.; 22.40 Nieuws, DIENSTPLICHT. Uitspraken inzake vrijstelling. De Burgemeester van TER- NEUZEN brengt ter algemene kennis, dat een uitspraak op aan vraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, welke uitspraak is gedateerd 16 decem ber 1958, ter beneden-secretarie van deze gemeente voor een ieder ter inzaye is gelegd. Tegen deze uitspraak kan iedere belanghebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in beroep komen. Indien de ingeschrevene, wie een uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan voor zover het door deze in te stellen beroep be treft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zolang om trent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als on herroepelijk beschouwd. Het tot Hare Majesteit de Ko ningin te richten beroepschrift, hetwelk niet gezegeld behoeft te zijn, moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op de afdeling militaire zaken van de secretarie dezer gemeente. Temeuzen, 18 december 1958. De Burgemeester voornoem! P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5