l/ióó^KttöU Minister Luns over de Navo-conferentie in Parijs N.A.V.O-RAAD GEËINDIGD (1.35 T erechtstelling van Cyprioten uitgesteld AXES- De gebeurtenissen in Irak Nleuwjaars- advertentiën a Russisch duikbootgevaar VISSER-KOOLE Jongeman neergeschoten in Amsterdam VRIJDAG 19 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1556 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen MIKOJAN VOLGEND JAAR NAAR DE VERENIGDE STATEN HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE KABINETSCRISIS Afschaffing van hoofdletter van zelfst. naamwoorden voorgesteld Invoering communestelsel in Chinese steden uitgesteld De kabinetscrisis in Luxemburg Dames MANTELS Meisjes MANTELS Heren JASSEN en Jongens JASSEN HET INCIDENT BIJ ORSAL IN LIBANON Frankering by abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Admlnlstratle-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nft 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et DE VRIJE Advertentieprijs per mm 15 et; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties 1 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nor. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. „De uiteenzettingen van de Navo-opperbevelhebbers met con crete mededelingen over de sterk te der Sowjet-strijdkrachten heb. ben nog eens duidelijk onder streept, dat niet aan een verzwak king van het Navo-scliild mag worden gedacht". Dit heeft de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns gister middag na de Navo-conferentie in Parijs verklaard. Volgens kringen van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft de Sowjet- regering de wens te kennen ge geven, dat de Sowjet-Russische vicepremier Anastas Mikojan in januari een bezoek aan Was hington brengt. Men liet uitkomen dat het verzoek zou worden ingewilligd. Het bezoek zou bepaalde vi- sumfrmaliteiten met zich mee brengen. Deze worden thans bestudeerd. In persberichten te Washing ton was verklaard, dat de Sow- jet-regering het verzoek een de zer dagen via de Amerikaanse ambassade te Moskou had ge daan. Gezegd werd, dat Mikojan naar Washington wenste te ko men om besprekingen te voeren met de lowjet-ambassadeur, Mi- chail Mensjikof, die steeds een voorstander is geweest van uit breiding van de handel tussen de V.S. en de Sowjet-Unie. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat het bezoek van de eer ste vice-pemier al worden ge volgd door en reis van premier Chroesjtsjef naar de Verenigde Staten. (Advertentie.) I. VV. DE JONGE Tholensstraat 139 - TERNEUZEN Tel. K 1150 - 2224 DEZELFDE TEMPERATUREN Op de Oceaan ten zuidwesten van Ierland is nu een zeer diepe depressie aangekomen, die in h°t zeegebied tussen Spanje en de Azoren zeer zware stormen ver oorzaakt. De luchtdruk in het centrum van de depressie bedroe" tijdeliik zelfs iets minder dan 950 milli bar. Het front ervan dat 's avonds Zuid west-Engel md en West-Frankriik had bereikt ging van een regenzone vergezeld. Verwacht wordt dat het lang zaam verder in noordoosteliike richting trekt waarbij de regen zone vandaag boven Nederland zal liggen. In het noordoosten van het land zal deze echter pas later op de dag aankomen. Voor het front komt een zóne met ta melijk sterke winden voor uit zuidoostelijke richting. Hiermee wordt lucht uit Duitsland aange voerd. De temneraturen daarin ziin ongeveer dezelfde als die welke donderdag in Nederland voor kwamen. medegedeeld door het K. N. M. T. te De Bilt, geldig van vrijdagoch tend tot vrijdagavond. DEZELFDE TEMPERATUREN. Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijde lijk regen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in tempera tuur. ZATERDAG 20 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.20 9.55 10.35 10.45 n.m. 10.05 10.40 11.20 11.30 Mr. Luns zei, dat de kwestie- Beriijn het hoogtej it van de be. sprekingen heeft gevormd, doch dat daarnaast ook militair-tech nische kwesties grote aandacht hebben gekregen. Gebleken is, dat de Navo-part- ners van de noodzaak om de in spanningen niet te verzwakken zijn doordrongen. Over het Benelux-voorstel, dat woensdag door minister Staf naar voren is gebracht en dat tot doel heeft de coördinatie en inte. gratie van de Navo-strijdkrach- ten te bevorderen, zei minister Luns, da; dit vooral door de klei ne landen van de Navo goed is ontvangen. Er zijn op grond van dit voorstel concrete resultaten bereikt, waarbij de militaire be velhebbers van de Navo zich over de formulering tevreden hebben getoond. Ook zijn kwesties ter sprake gekomen, die spanningen inhou den, maar waarover de discussie verhelderend heeft gewerkt, al dus minister Luns. Hij noemde hierbij de kwestie van de IJslandse visserijrechten. De indruk bestaat. <at de betrok, ken landen een formulering zul len trachten te vinden, die het gevaar van incidenten zal wegne. men en de tijd zal geven voor beraad. „Dit blijft echter een moeilijke zaak", aldus mr. Luns. Minister Luns bevestigde ten slotte, dat ook de kwestie van de vrijhandelzóne in de ministerraad van de Navo ter sprake is geko men. „Daarbij is de principiële bereidheid om te komen tot een multilaterale associatie, geble ken", aldus mr. Luns, die desge vraagd zei, dat van Engelse zijde niet is gesproken over tegen maatregelen na het in werking treden van de Europese economi sche gemeenschap op 1 januari 1959. „Ook de Amerikaanse delega tie heeft Amerikaanse persbe richten laten tegenspreken, als zou minister Dulles woensdag een felle aanval hebben gedaan op het Nederlandse standpunt jegens de situatie in Indonesië in het alge meen en de wapenleveranties aan dat land in het bijzonder", aldus minister Luns. Mr. Luns heeft gisterochtend nog een onderhoud gehad met minister Dulles op de Ameri kaanse ambassade in Parijs, dat „zeer nuttig was en in een uitste kende sfeer werd gevoerd". Minister Dulles heeft daarbij eveneens van het nut der bespre kingen over de ontwikkelingen in Indonesië getuigd. Behalve Indo nesië zijn ook militair-technische en politieke aspecten van de Navo ter sprake gekomen. De rijksvoorlichtingsdienst deelde gisteren mede: „Na het onderhoud met de mi- nister-president heeft de infor mateur nog een kort bezoek ge bracht aan de vice-mini ster-pre sident, minister Struijcken, waar bij ook de vorige in Nederland aanwezige ministers behalve die van de Partij van de Arbeid aanwezig warén. De informa teur is voornemens, vandaag het rapport over zijn informatie aan H. M. de Koningin uit te bren gen." Een werkgroep van de West- duitse regering heeft voorge steld de hoofdletter aan het be gin van Duitse zelfstandige naamwoorden te laten vervallen en deze alleen nog te gebruiken aan het begin van een zin, voor eigennamen, voor God en be paalde afkortingen. Een lid van de groep zei dat een voorwaarde voor de hervor ming goedkeuring door alle Dièits-sprekende landen is. Be sprekingen met deskundigen van Zwitserland, Oostenrijk en Oost-Duitsland hadden een „mate van overeenstemming" aangetoond. De ministerraad van de Navo gewijd waarin de Sowjet-voorstel- heeft donderdagmiddag zijn pe- riodieke conferentie over militai- re. politieke en economische pro blemen, die drie dagen heeft ge duurd, geëindigd. De raad heeft o.a. een Benelux- voorstel voor een doelmatiger werking van de organisatie aan genomen, doch dit besluit zal, naar verluidt, niet worden gepu bliceerd omdat het een „interne kwestie'' is. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ver klaarde donderdag, dat het één van de beste Navo-vergaderingen tot op heden is geweest. Generaal Norstad, de Navo-op- perbevelhebber in Europa, noem de de conferentie „zeer goed en zeer bevredigend". Na de conferentie is een com muniqué uitgegeven met de con clusies van de raad inzake de in ternationale toestand, de politie ke samenweking, economische kwesties en militaire kwesties', waarin o.a. wordt verklaard dat de belangen van de vrede een bil lijke regeling eisen van de han gende polieke kwestie die de communistische verdeeld houden. Over een der dringendste poli tieke kwesites van dit ogenblik, de kwestie-Berlijn, verklaart de Navo-raad, dat men niet mag toe geven aan Russische dreigemen ten. Op de eerste dag van de con ferentie. dinsdag, is een apart communique aan dit vraagstuk A avor-tantïp t Een échte OXFORD jas ZON op ondet Dec. 19 8.44 16.29 20 8.45 16.30 MAAN op ondei 13.09 13.33 1.40 2.43 len werden verworpen. De raad verklaarde donderdag dat hij de kwestie nauwlettend in het oog zal houden en spoedig overleg zal plegen over de antwoorden die op de Sowjet-nota's over Ber. lijn zullen worden gegeven. Een regeling van de Duitse- kwestie dient volgens de vijftien Navolanden verbonden te wor den met regelingen voor de Euro pese veiligheid en een overeen komst voor gecontroleerde ont wapening. Over de politieke samenwer king zegt het circa 750 woorden tellende communiqué, dat in de Navo toegepaste methode goed beantwoordt aan de behoeften van het bondgenootschap, doch dat een zekere souplesse bij de procedure betere practische re sultaten zal opleveren dan alle pogingen om nieuwe regels op te stellen. Over economische kwesties wordt gezegd, dat de raad een zo spoedig mogelijk tot stand ko men van een multilaterale asso ciatie" van de E.E.G. met de an dere O.E.E.S.-landen nodig acht. De raad spreekt dan ook de hoop uit dat de pogingen om een op lossing voor dit vraagstuk te vin den zullen dagen. Met betrekking tot militaire vraagstukken merkt het commu niqué op, dat de defensiestrategie van de Navo blijft rusten op het bestaan en de doelmatigheid van het Navo-schiid en de vastbeslo tenheid om voor het afslaan van een aanval tot represailles met kernwapens over te zullen gaan. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dul les, verklaarde donderdagavond h(j zijn vertrek uit Parijs, dat de Russische dreiging niet afneemt. De militaire kracht van de Sow- jet-Uunie blijft toenemen en de Navo landen zullen nog heel wat moeten doen voor de doelen van het overeengekomen plan op lan ge termijn bereikt zullen zijn. Dulles sprak er zijn voldoening over uit, dat hij van zijn verblijf in Parijs gebruik heeft kunnen maken voor overleg met generaal De Gaulle. Hij was voorts ver heugd dat de raad de Amerikaan, se uitnodiging heeft aanvaard om volgend jaar april in Washington te vergaderen ter viering van het tien-jarig bestaan van de organi satie. De Amerikaanse minister gaat on Jamaica een week rust hou den voor hij naar Washington terugkeert. Secretaris-generaal Spaak ver klaarde op een persconferentie na de slotzitting, dat het commu niqué de nadruk legt op de nood zaak van een politiek op lange termijn. Wij mogen ons niet meer door de gebeurtenissen la ten verrassen, zei hij. Op de vraag waarom de raad dit jaar de nadruk op militaire kwesties heeft gelegd, terwijl vo rig jaar juist de nadruk op eco nomische en wetenschappelijke samenwerking was gevallen, merkte Spaak onder algemene hi lariteit van de journalisten op, dat „het zestiende lid van het bondgenootschap Chroesjttjef gebeurtenissen heeft opge drongen waar de Navo-landen niet onder uit kunnen". Er zijn geen regelingen ge troffen om de ministers in spoed vergadering bijeen te roepen als de Russen zich uit Berlijn zou den terugtrekken. Doch wij kun nen zonodig zeer snel een verga dering beleggen, zei Spaak. Hij merkte voorts op, dat alle Navo-landen met genoegen heb ben geconstateerd dat de betrek kingen tussen Griekenland en Turkije aanzienlijk zijn verbe terd. De Chinese communistische party heeft besloten de invoering op grote schaal van het commu- ne-stelselin gTote steden uit te stellen, aldus een donderdag avond te Peking gepubliceerde resolutie van het centrale comité van de partij. Er zullen in de grote steden alleen de noodzakelijke voorbe reidende maatregelen worden ge nomen, aldus de resolutie, waar van de tekst door het Chinese ministerie van Buitenlandse Za ken aan de buitenlandse journa listen werd bekend gemaakt. De overgang van de steden naar het commune-stelsel stelt andere eisen dan die op het plat teland. Daarom moet er geen haast worden gemaakt met de in voering van het nieuwe stelsel in de steden, aldus de resolutie. In de grote steden dienen de communes pas te worden inge voerd, indien er veel ervaring is verworven en twijfelaars en scep tici zijn overtuigd van de waarde ervan. De resolutie werd aangenomen op een zitting van het centrale comité van de partij, waarop ook het aftreden van Mao Tse Toeng werd goedgekeurd. Pierre Freiden, de christen democratische leider van de af getreden Luxemburgse coalitie regering, heeft woensdag groot hertogin Charlotte een verslag aangeboden over zijn besprekin gen met de verschillende par tijen. Zij beval aan, het uit één Kamer bestaande parlement spoedig te ontbinden en tegen 1 februari verkiezingen uit te schrijven. Dit bleek de wens te zijn van alle partijen die geen van alle wilden deelnemen aan een regering onder de huidige omstandigheden. voor het nummer, dat WOENSDAG 31 DECEMBER des morgens zal verschijnen, kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of Nieuwjaarsgedichten groter dan 10 regels zal 1,35 meer worden gerekend voor elke daaropvolgende 10 regels of gedeelten daarvan. Inzending kan geschieden tot uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, des v.m. 11 uur. Admiraal Jerauld Wright, op- voorts dat de V.S. raketten, die perbevelhebber van de NAVO- I van schepen worden afgevuurd, strijdkrachten in het gebied vanverder hebben ontwikkeld, de Atlantische Oceaan, heeft I In de Stille en de Atlantische woensdag in Parijs verklaard dat Oceaan opereren op het ogen- het Russische duikbootgevaar blik circa 200 Amerikaanse het „grootste" is waarmee zijn duikboten en 450 k 500 Russi- strijdkrachten rekening moeten sche, aldus Wright, die hier ech- houden. ter aan toevoegde, dat de Ame- Hij zei dat men Russische rikaanse onderzeeërs doeltref- duikboten overal in de Atlan- fender zijn. Hij schatte het aan- tische Oceaan en zelfs vlak voor de kust van V.S. had waar genomen. Admiraal Wright verklaarde tal Russische kruisers van de Swerdlofklasse op 24 k 26 en meende dat de Russen geen vliegdekschepen bouwen. De Britse gouverneur van Cy prus, sir Hugh Foot, heeft de terechtstelling van twee jonge Griekse Cyprioten die heden zou geschieden, uitgesteld. Dit is door het Britse ministerie van Koloniën te Londen mee gedeeld. De Cyprioten waren ter dood veroordeeld wegens moord op een andere Griek, in opdracht van de Eoka, de Grieks-Cypri sche verzetsorganisatie. Sir Hugh had het vonnis dinsdag be krachtigd. Dit had onder meer tot processen van de Griekse zijde geleid. 28 socialistische le den van het Britse lage huis hadden de gouverneur telegra fisch verzocht de veroordeelden te begenadigen „in het belang van verzoening en vrede op Cy prus". Het was de eerste maal sinds maart 1957 dat de gouverneur een doodvonnis bekrachtigde. Een Griekse woordvoerder heeft donderdagochtend te Pa rijs gezegd, dat indien de recht stelling niet was uitgesteld, de Griekse minister van Buiten landse Zaken, Averoff, te Parijs geen officiële besprekingen had kunnen voeren met zijn Britse collega, Lloyd. Naar verluidde, had minister Averoff minister Lloyd woens dag verzocht om uitstel van de executies. De Brit gaf dit ver zoek door aan de regering te Londen. Minister Lloyd heeft reeds te Parijs niet formele besprekin gen gevoerd met minister Ave roff en de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, Zorlu. Er is niet bekend gemaakt voor hoelang het uitstel is af gekondigd. In antwoord op een vraag hierover zei een woordvoerder van de Britse regering, dat hij niet meer kon zeggen dan in de officiële bekendmaking is ver meld. De doodvonnissen zijn don derdag gewijzigd in levenslange gevangenisstraf, zo wordt offi ciéél meegedeeld. Er zijn gisteren een 50-tal po litieke gevangenen op vrije voe ten gesteld. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken verklaarde donderdag dat er geen kwestie van dreige menten van de zijde der Griekse regering was om de besprekin gen met Engeland af te breken indien de terechtstellingen wer den voltrokken. De Griekse minister van Bui tenlandse Zaken, Averoff, daar entegen verklaarde donderdag middag tegenover verslaggevers dat besprekingen niet mogelijk zouden zijn geweest indien de doodvonnissen niet verzacht wa ren. De Turkse, Griekse en Engel se ministers van Buitenlandse Zaken hebben donderdagmiddag in Parijs overleg over Cyprus gepleegd. (Advertentie). laat U voor Kerstmis nog profiteren van de extra verlaagde prijzen voor reeds v.a. 39.70 Grijp die kans. Ill I Ill II Ull—H—Eg— WW»" Woensdagavond omstreeks ze ven uur is de 2fl-jarige Gerrit C. Pfrommer uit Harderwijk op het stille en donkere gedeelte van de Kruislaau nabij de Oosterringdijk in Amsterdam levensgevaarlijk gewond door drie revolverscho ten. De familie Oostenrijk, die daar op een boerderij woont, hoorde de schoten en liep naar buiten omdat men dacht dat het op de eenden gemunt was. Op de weg stuitte men op het lichaam van de slagerszoon, Even verder zag men een jon geman naar een blauw-witte Opel lopen die snel wegreed. De slagerszoon werd in levensge vaarlijke toestand in het O. L. V.- ziekenhuis opgenomen. Hij had de Opel in de loop van de dag in Er. melo gehuurd en was er mee naar Amsterdam gereden. De blauw-witte Opel is gister nacht teruggevonden in de voor malige Schagerlaan, een stille doodlopende zijweg van de Hu- go de Vrieslaan. De auto is geheel intact aan getroffen. Het interieur zal vol bloed. Twee politiehonden zijn ingeschakeld om een spoor te vinden, tot dusver nog zonder resultaat. De dieren volgden een spoor over de weilanden, doch op de stenen van de James Wattstraat verloren zij het spoor. Het slachtoffer verkeert nog steeds in zorgwekkende toe stand. MAN TIJDENS VECHTPARTIJ DOOR PISTOOLSCHOT GEDOOD Terwyi het parket nog druk bezig was met het onderzoek in zake de aanslag op de KruLsiaan, werd de Amsterdamse politie woensdagavond even na half 12 gebeld met de mededeling, dat in het perceel Ruysdaelkade II een man tijdens een vechtpartij door een pistoolschot was gedood. Het slachtoffer is de Amster dammer J. P., die bij de politie bekend staat als „dikke Han nes". De dader, de 35-jarige bewo ner van het huis G. S. had zelf de politie gebeld. Hij is in ar rest genomen. Door dezelfde ko gel werd ook een metgezel van het slachtoffer, de Amsterdam mer T. K. in de arm getroffen. Volgens de verklaring van de verdachte kwamen tegen half twaalf de twee mannen J. P. en T. K. aan de deur. Zij wilden hazardspel spelen. (De politie heeft reeds enige tijd het ver moeden gehad, dat in dit huis Radio-Bagdad heeft donderdag de tekst van door duizenden Ira kezen ondertekende telegrammen uitgezonden, waarin „de vijandi ge samenzweringen tegen de re publiek" worden veroordeeld. In deze telegrammen wordt o. m. gezegd: „De dood aan de sa menzweerders". De door minis ter-president Kassem genomen maatregelen ..tot liauidering van de imperialistische samenzwe ring" worden gesteund, aldus de zender. In een telegram van de plaats vervangende voorzitter van het bestuur van de vereniging van in Europa studerende Koerden wordt gezegd: „Leve de broeder schap van Arabieren en Koerden. Leve de republiek van Arabieren en Koerden. De dood aan het im perialisme en ziin agenten". gelegenheid tot hazardspel werd gegeven.) G. S. wilde de twee mannen echter niet toelaten, want hij schijnt al eerder moei lijkheden met hen gehad te heb ben. Zij drongen hem naar binnen en in de gang volgde een scher mutseling. Een der mannen had een stok, waarmee hij G. S. ge slagen zou hebben. Volgens zijn verklaring is G. S. toen naar de eerste verdie ping gelopen en heeft uit een lade een geladen pistool gepakt, dat hij uit de oorlog had over gehouden. Toen hij weer naar beneden kwam en nog enkele treden moest afleggen hij had het pistool in de hand werd G. S. wederom door „dikke Hannes" vastgegrepen. De andere man zou G. S. toen weer met de stok geslagen hebben. Tijdens deze schermutseling moet het pistool zijn afgegaan met het noodlot tige gevolg. De kogel drong dwars door het hoofd van de dikke Hannes, die kort daarna overleed, en bleef in de arm van T. K. steken. De laatste begaf zich naar het Wilhelmina Gasthuis, waar de kogel uit de arm verwijderd werd. Intussen had G. S. de po litie opgebeld en wachtte in zijn woning de komst van de agen ten af. Premier Rasjid Karami van Libanon heeft woensdag meege deeld, dat er grondig onderzoek zal worden ingesteld naar het in cident by Orsal in het zuiden van het land, waarbij talrijke slacht offers zijn gevallen. Hij noemde het gebeurde een „ramp". De dag tevoren had de minis ter van Binnenlandse Zaken bekend gemaakt dat bij de ge vechten tussen militairen en bewoners van Orsal die vier da gen hadden geduurd, een twin tigtal burgers om het leven wa ren gekomen en verscheidene gewond. Volgens berichten uit het betrokken gebied zouden echter vijftig dorpelingen zijn ge dood en 125 gewond. De strijd zou zijn begonnen met een gevecht tussen bewo ners van twee nederzettingen nabij een bron, waardoor vier mensen werden gedood. Hierop werden veiligsheidstroepen om de dorpen samengetrokken. De bewoners van Orsal zouden op hen hebben geschoten en een geziene officier hebben gedood. Daarom zouden de militairen, gesteund door vliegtuigen, het dorp hebben gebombardeerd. De regering heeft besloten 100.000 Libanese ponden ter beschikking van de slachtoffers te stellen. De partij van het nationaal front, die indertijd in opstand was tegen de toenmalige presi dent Sjamoen, heeft verklaard dat het incident mede een ge volg was van het optreden van aanhangers van Sjamoen. Daarom moest naar haar oor deel de nationalistische sociale partij worden ontbonden. Mohammedaanse leiders heb ben hun leedwezen over het ge beurde uitgesproken.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1