Amerika bereid tot overleg over zijn scheepvaartpolitiek Minister Luns spreekt met Lloyd over wapenleveranties Het ontwikkelings streekplan voor de Kanaalzone Mao's aftreden officieel De communes in China Gevecht in Libanon 11.35 De vrijhandelszone AUTO-RIJLESSEN Nseuwjaars- advertentiën a HOOGWATER DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1555 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen SCHIPPERS DUITSE ILLEGALE ORGANISATIE IN POLEN Nederlandse kustvaarder bij Jutland aan de grond Sultan Hamid ontheven als adjudant van de Koningin Om een verbod van proeven met kernwapens Vraaggesprek door de Vara Duikboot op drift KERSTVIERING IN NAZARETH HET WEER WEERBERICHT ZON- en MAANSTANDEN HET EUROPESE PARLEMENT Frankering WJ abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smldswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct Losse nrs 9 et Advertentieprijs per mm 15 ct; mlnhntm po advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handsla advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetatog. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aar. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 out. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Naar aanleiding van een voor stel van Nederland, Noorwegen, Denemarken en Engeland een conferentie te houden over scheepvaartaangelegenheden van wederzijds belang heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken dinsdag verklaard, dat de Verenigde Staten gaarne bereid zijn tot een dergelijke conferentie. De Verenigde Staten zullen het op prijs stellen gegevens en standpunten uit te wisselen met de regeringen van deze landen, zo verklaarde de woordvoerder. Desgevraagd voegde hij eraan toe, dat het zeer waarschijnlijk is, dat de kwestie der goedkope vlaggen in de voorgestelde bij eenkomst ter sprake zal komen. Welk standpunt de Verenigde Staten met betrekking tot deze kwestie in zullen nemen op de (Advertentie) GRENULAAN 21 TERNEUZEN - TEL. 2568 conferentie, kon de woordvoer der niet mededelen. Volgens diplomatieke kringen te Washington zal de conferentie in februari of mogelijk in maart a.s. te Washington worden ge houden. Men verwacht te Washington, dat Frankrijk, Italië en België zich zullen aansluiten bij het voorstel een conferentie over scheepvaartaangelegenheden te houden. Van bevoegde zijde te 's-Gra- venhage verneemt het ANP, dat het de bedoeling is te komen tot overleg over de Amerikaanse De Poolse politie heeft in Op- per-Silezië een „illegale Duitse revisionistische en naar revanche strevende organisatie" ontdekt, aldus heeft radio-Warschau ge meld. In de woningen van negentien gearresteerde leden van de orga nisatie te Chorzow werden vuur wapens en documenten gevon den. De leiders trachtten in verbin ding te komen met vluchtelin genorganisaties in de Duitse Bondsrepubliek voor materiële en ideologische steun. Hun doel was bedreiging van de onafhankelijkheid en de on schendbaarheid van Polen, aldus radio-Warschau. scheepvaartpolitiek. Nadere bij zonderheden van de te Washing ton aan de Amerikaanse rege ring overhandigde nota, waarin Nederland een scheepvaartconfe rentie voorstelt, waren dinsdag in Den Haag niet beschikbaar. Wel is bekend, dat het voorstel niet is gedaan om te spreken over de kwestie der goedkope vlaggen. (Advertentie) „Alle aspecten van de Britse wapenleveranties aan Indonesië heb ik met de heer Selwyn Lloyd diepgaand besproken. De resul taten acht ik niet geheel onbevre digend". Dit verklaarde minister Luns woensdagmiddag na een onder, houd dat hij met de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, aan een noenmaal op de Britse ambassade in Parijs heeft gehad. Minister Luns zeide, dat het gesprek had geleid tot een aantal conclusies, waarop hij niet na der wilde ingaan. Zoals gemeld, heeft de Britse regering besloten een 6-tal vlieg tuigen voor de bestrijding van onderzeeboten van het type Fairey „Gannet" aan Indonesië te leveren. Nader verneemt A.N.P., dat de Nederlandse regering niet zo als bij de Amerikaanse wapen leveranties aan Indonesië het ge- Het Nederlandse kustvaartuig „Marian H", dat bevracht wordt door de N.V. Carebeka in Gro ningen, is woensdag bij het land Goel in het Limfjord bij Jutland aan de grond gelopen. Bij pogingen om het schip vlot te krijgen, werd het beman ningslid j. II. Alders door een kabel aan het hoofd geraakt. Een Deense sleepboot heeft hem naar Aalborg gebracht, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. Over drie vier dagen zou hij daaruit weer kun nen worden ontslagen, zo deel de men van de zijde van de N.V. Carabeka mede. Dit be manningslid woont in het noor den van het land, de juiste woonplaats kon deze bevrach ter niet vertellen. Een sleepboot en een ber gingsvaartuig zijn volgens de laatste berichten die men in Groningen ontvangen heeft, be zig de „Marian H" vlot te krij gen. val was van tevoren op de hoogte is gesteld van het Britse besluit. Aangenomen kan worden, dat mr. Luns zijn Britse ambtgenoot heeft gewezen op het Nederland se standpunt, dat levering van wapens aan Indonesië de morele verantwoordelijkheid met zich meebrengt, dat deze niet tegen Nieuw-Guinea zullen worden ge bruikt en dat landen, die Indo nesië van wapens voorzien voorts op zich nemen tegenmaatregelen de morele verantwoordelijkheid te nemen, indien dit toch zou ge beuren. Bij Koninklijk Besluit van 12 december 1953 no 2 is, gelet op de zich inmiddels gewijzigd heb bende omstandigheden, met in gang van 15 december 1958, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven als ad judant in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin sultan Hamid II, zulks met dank voor de tot het tijdstip van de soevereiniteitsoverdracht bewe zen diensten. Twee 25-jarige Japanse vrou wen, die de ontploffinv van de atoombom boven Hirosjima heb ben overleeft, hebben woensdag te Genève meegedeeld, dat er dit jaar minstens twintig men sen zijn overleden als direct ge volg van de atoomstraling, waaraan zij dertien jaar geleden blootgesteld zijn geweest. De twee jonge vrouwen, mej. Moerato en mej. Atamoto, zei den woensdag op een perscon ferentie dat zij naar Europa zijn eekomen om er bij de conferen tie over een verbod van proef- ontploffingen met kernwapens op aan te dringen overeenstem ming over een dergelijk verbod te bereiken. Beiden vertonen ernstige lid. tekens als gevolg van atoom straling. Zij hebben gesproken met leden van de Amerikaanse, de Britse en de Russische af vaardiging. De Chinese communistische partij heeft woensdag officiéél bekendgemaakt, dat zij het be sluit van Mao Tse Toeng om af te treden als president, heeft goedgekeurd. Mao is 65 jaar, hij is acht jaar president geweest. Het officiële communiqué, uit gegeven na een vergadering van het centrale comité der commu nistische partij, stelde dat het besluit „geheel positief is daar Mao thans in staat zal zijn zich beter te concentreren op de be- leidspolitiek van partij en staat en voorts meer tijd over heeft voor Marxistisch-Leninistisch theoretisch werk, zonder dat zijn leidende rol in het werk van de staat er onder lijdt". Het besluit is in het belang van partij en volk, aldus het communiqué, verspreid door het persbureau Nieuw China. Behal ve Mao's beslissing als voor naamste onderwerp, waren voorts op deze plenaire vergade ring de volksgemeenschappen en Volgens officiële berichten van communistische zijde is het sy steem der communes dat door de thans als president afgetre den Mao Tse Toeng is inge voerd, in de provincie Kwang- toeng volledig in werking. Daar zijn 25.450 landbouw coöperaties tezamengebracht in Van twee voor de sloop be stemde Britse onderzeeboten, die van Malta naar Engeland on derweg waren en dinsdag in stormweer van hun sleepboten losraakten, drijft er thans een, de „Virulent" ergens rond bij de ingang van het Kanaal. De sleepboot „Rifleman" verloor deze duikboot in de Golfg van Biccaje. De scheepvaart is voor dit ronddrijvende obstakel ge waarschuwd. De andere onderzeeboot, de „Volatile", die van de sleepboot „Masterman" losraakte, is bij Whitbv in Yorkshire vastgelo pen. Er bevond zich geen be manning op de duikboten. De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Edde, heeft dinsdagavond te Beiroet medege deeld, dat ongeveer twintig bur gers zjjn omgekomen en ver scheidene gewond bij gevechten, die in de afgelopen vier dagen zijn geleverd tussen de vetlig- heidsstrijdkraebten en bewoners van het dorp Orsal in het gebied Bekaa in het zuidoosten van het land. Een ambtenaar deelde mee, dot de strijdkrachten gebruik hebben gemaakt van geschut en vlieg tuigen. Van andere zijde werd verno men, dat er veertig doden zijn gevallen en 150 mensen zijn ge wond. De troepen hadden vrijdag be vel gekregen Orsal te omsinge len, omdat er gevechten waren uitgebroken tussen de inwoners van dat dorp en het iets verder gelegen dorp Nabi Osman. De spanning tussen de twee dorpen doteert nog uit de tijd van de opstand in het voorjaar en de zomer, toen Orsal de op standelingen en Nabi Osman de regering steunde. 790 communes die 98,5 procent van de boerengezinnen omvatten. Een 617.000 vrouwen zijn aan het arbeidsleger toegevoegd door ze van hun huishoudelijke plichten vrii te maken. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwantoeng, eten de mensen thans in cantines en sla pen in slaapzalen. Rond Swatow, een andere oude Chinese haven stad, zijn er nu 39.000 openbare eetgelegenheden, 24.000 kinder bewaarplaatsen en 1700 wasse rijen. Volgens mededelingen in een communistisch blad dat te Hong kong verschijnt hebben de men sen in de communes thans bete re behuizing en voedsel. De com munes zorgpn vnc" de voedsel voorziening. de kleding en ande re elementaire levensbehoeften en betalen hun leden bovendien lonen die zij naar eigen believen kunnen besteden. In de Wham- Urio romrr)noo9 bij K"^rvf'^ri 7U^en de mensen volgens de krant bin nen twee drie jaar in moderne étagewoningen met elektriciteit en stromend water gehuisvest zijn. Andere bladen in Hongkong halen mededelingen van reizieers aan volgens wie de toestand in de communes niet zo rooskleurig is. De mensen klaagden volgens deze verhalen dat zij door het commune-systeem alle persoon lijke bezit hadden verloren, dat hun gezin uit elkaar gerukt was en dat zij gedwongen waren hun huis met vreemden te delen. Professor Tsjandresekhar. een vooraanstaand Indisch econoom die zes weken in communistisch China heeft doorgebracht, noem de het communesysteem een nipuwe vorm van kolonialisme. Hij zei nergens een vroliik ge zicht gezien te hebben Onder het commune-systeem lijkt China volgens hem op een grote die rentuin: men krijgt er drie maal tijden per dag. mo»t er heel hard wérken maar heeft er in het ge heel geen vriiheid. Er zou ook veel arbeidskracht verspild wor den. het natnionale economische plan voor 1959 besproken. In het communiqué staat dat de vergadering opgetogen was over het economische ontwikke lingsprogramma van het centra le comité der Russische commu nistische partij voor de periode 1959-1965. De uitwerking daar van zou het evenwicht der we reldmachten sterk veranderen en van groot nut zijn voor de zaak van de vrede en de mensheid. Uit het communiqué blijkt dat de totale waarde van China's in dustriële en agrarische produk- tie vergeleken bij het vorige jaar met 70 procent is toegeno men. voor het nummer, dat WOENSDAG 31 DECEMBER des morgens zal verschijnen, kunnen weder geplaatst wor den Voor Nieuwjaarswensen of Nieuwjaarsgedichten groter dan 10 regels zal ƒ1,35 meer worden gerekend voor elke daaropvolgende 10 regels of gedeelten daarvan. Inzending kan geschieden tot uiterlijk MAANDAG 29 DECEMBER, des v.m. 11 uur. De kerken en kloosters in Na zareth zijn reeds versierd en ge ïllumineerd in afwachting van het Kerstfeest, dat naar ver wacht wordt dit jaar door een record aantal gasten in de plaats, waar Christus zijn verborgen leven op aarde heeft doorge bracht, zal worden gevierd. De grot van de annunciatie, waar Maria de aankondiging van haar moederschap door de aartsengel Gabriël zou hebben gekregen, zal dit jaar niet toegankelijk zijn vanwege de werkzaamheden aan een nieuw gebouw aldaar. Er zal echter gelegenheid zijn tot het bijwonen van de Mis op alle 24 andere heilige plaatsen van de stad waaronder de kerk van de werkplaats van Sint Josef. Het hoogtepunt van de Kerst nachtviering in Nazareth zal een processie met fakkellicht zijn van de plaats waar Jezus' voed stervader werkte door de tuinen van het Franciscaanse klooster naar de grot der annunciatie. Te Monticello in de Ameri kaanse staat Arkansas is een ge zin van zes personen door gas- verstikking om het leven geko men. Koning Mohammed van Ma rokko heeft dinsdag de vroegere minister van Arbeid, Abdallah Imrahim opgedragen een nieu we regering te vormen. Na het ontslag van de Bala- frejs kabinet verkeert Marokko reeds 25 dagen in een regerings crisis. In de rubriek „Dingen van de Dag", radio-weekjournaal van de Vara, werd in haar uitzending van gisteravond opgenomen het vraaggesprek, dat haar radio reporter de heer Buurman had met het bestuur van de Commis sie Ontwikkeling Kanaalzone. Wij laten hieronder dit radio verslag volgen: De heer Buurman. Ons „overzeese gebiedsdeel" Zeeuws-Vlaanderen, door de be woners van deze vruchtbare klei streek niet helemaal ten onrechte zo genoemd, staat aan de voor avond van een belangrijk besluit. De structuurschets „kanaalzöne", die verbreding en verbetering van het kanaal van Gent naar Terneuzen voorstaat, omvat een rijk industriegebied van bet Vlaamse land, dat als voorland gaat dienen voor het Noord-Bel gische industriegebied tussen Noordzee en Schelde. Een functie die te vergelijken is met Neder land en zijn achterland het Ruhr- gebied. „Het nieuwe kanaal krijgt hier om een capaciteit voor schepen tot 30.000 ton. De hoofdpunten van het kanaalzóneplan zijn: het aanleggen van industrie terreinen en het graven van in- steekhavens. De tegenwoordige bevolking zal in 20 jaar tijd uitgroeien van ruim 30.000 tot 81.000 personen. De woonkernen voor het indu striegebied worden Terneuzen en Westdorpe, resp. met 25.000 en 20.000 inwoners. Sas van Gent en Axel zijn aan gewezen als industriecentra, ter wijl Hoek de recreatie voor zijn rekening neemt, gezien zijn lig ging aan de Braakman". Zo vertelde ons de heer De Groff (lid van de gemeenteraad van Sas van Gent) na een bijeen komst van burgemeesters van Zeeuws-Vlaanderen in 't gebouw der Waterleiding Maatschappij te Terneuzen, waar onder voorzit terschap van ir. G. P. M. Diköt- ter dit uiterst omvangrijke plan in al zijn finesses werd bespro ken. Ir. G. P. M. Dikötter. „De structuurschets „kanaal zöne" is door de vijf samenwer kende gemeenten in dit gebied opgesteld om Zeeuws-Vlaande ren zijn deel te doen hebben in de grote economische ontwikkeling en industrialisatieplannen, die te verwachten zijn in het Deltage bied van Nederland. Het betekent niet, dat wij met deze plannen willen doorkruisen de plannen, die op het ogenblik in uitvoering zijn in de Maas- en Rijnmond, de z.g. „Europoort", doch wij zijn van mening, dat het Westerscheldebekken een buiten gewoon belangrijk onderdeel kan vormen in deze economische ont- wikkeling van Nederland". Evenals zijn collega's voorzag burgemeester Teilegen van Ter neuzen moeilijkheden in de toe komst bij het uitbreiden van de industrie zonder onderling over leg. Burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen van Terneuzen. „De oorsprong van deze plan nen zijn hierin gelegen, dat wij de verschillende gemeenten in de kanaalzone, moeilijkheden voor zagen bij onze uitbreidingsplan nen; dat wij zowel bij het aan leggen van straten en wegen als bij het maken van havens, en het vaststellen van industrie-ter reinen, voorzagen dat wij elkaar daar mogelijk in de wielen zou den rijden en dat is de oorsprong geweest waarom wij samen aan één tafel zijn gaan zitten en tot een structuurplan zijn gekomen, waarbij in harmonie met elkan der is vastgesteld hoe over de hele streek van de kanaalzöne die verschillende belangen zullen kunnen worden gediend". Dat deze samenwerking hot project in zijn geheel ten goede zal komen, daar twijfelt niemand aan. Toch kan niet iedereen te reden worden gesteld. Burgemeester Den Boer en zijn college van Sas van Gent vinden het hun toegedachte inwonertal van 9.000 teleurstellend laag. Burgemeester It. A. J. den Boer van Sas van Gent. „Men is niet helemaal voldaan. Men beschouwt Sas van Gent als een dermate belangrijke indu strie-gemeente, dat voor die ge meente, naar de raad thans meent, 'n grotere toekomst, gro ter dan 9000 zielen, moet voorbe stemd zijn. Vandaar dat er ook een zekere angst te bespeuren viel bij de raadsleden om onvoorwaarde lijk achter het streekplan te staan. Maar ik geloof wel dat er veel van die onrust is weggeno men na de verklaring van de voorzitter dat vóórdat het streek plan werkelijk streekplan wordt, de raden en gemeenten nog volop de gelegenheid krijgen om even tuele wensen en verlangens, die Sas van Gent ook nog wel heeft, om die eerst nog eens te spuien in de hoop en in de verwachting dat er mee in de toekomst reke ning mee zal worden gehouden. En ik geloof wel, dat wanneer die wensen en verlangens gerea liseerd kunnen worden, dat Sas van Gent ook achter het streek plan zal staan". Ook aan de andere kant van de grens kan men nauwelijks en thousiast zijn over het kanaal in de westelijke sector. Zelzate's burgemeester Chal- met is niettemin berc.d offers te brengen in het algemeen belang. Burgemeester Chalmet van Zelzate. Door het (nieuwe) kanaal zal aan de linkeroever, d.w.z. in Zel zate, ongeveer 300'woningen moe ten verdwijnen. Er is daar niet alleen het tracé van het kanaal, men heeft ook de wegen, de spoorweg en andere dergelijke objecten, maar desondanks zou den wij nog niet de rechte vaart krijgen, zoals dat voor de mo derne scheepvaart in de toekomst noodzakelijk zal zijn. Dan verdwijnt in Zelzate ook het station en alle verkeer, en ook de gemeente, zal gedurende jaren in drie stukken worden ge sneden." Heel anders pakt het plan uit voor de nu nog kleine gemeente Westdorpe. Burgemeester G. H. E. M. van Waes van Westdorpe. „Het huidige inwoners-aantal van de gemeente Westdorpe, dat is 2500 ruw gerekend, al ben ik een beetje optimistisch". Vraag: En wat gaat dat nu de toekomst worden? „U begrijpt wel dat al deze plannen, waarvan ik kan zeggen dat het gemeentebestuur met groot enthousiasme achter staat, daar zit, als ik dat een beetje onvriendelijk mag uitdrukken aan het adres van de planologen, nogal wat koffiedik-kijkerij bij. Maar gezien de mogelijkheid van werkgelegenheid te schep, pen die aan het kanaal ongetwij feld aanwezig is. moeten wij in derdaad ook rekenen dat daar een bezetting in de industrie mogelijk moet zijn en dan denken wij dat de gemeente Westdorpe zal uitgroeien tot het tienvoudige van het huidige, dus tot ongeveer 20.000 tot 25.000". Nog tevredener zal burgemees. ter Van Waes glimlachen als de wensen van de heer Dikötter om het rijk voor deze plannen, ten minste voor wat het financiële gedeelte betreft, te interesseren, straks bij de ingebruikneming van het nieuwe kanaal in ver vulling blijkt te zijn gegaan. Ir. G. P. BI. Dikötter. „Het is vanzelfsprekend dat de verwezenlijking van dit grootse plan niet door deze vijf gemeen ten alleen kan worden gedragen, en dat hiervoor zelfs steun van hogerhand nodig zal zijn. Wij menen dat in de 6e indu strialisatie-nota van minister Zijl stra daartoe wel mogelijkheden zijn gelegen. Onze mening is ook, dat dit Westerschelde-bekken inder daad van nationale en internatio* nale betekenis is en dat de ver- wachting toch wel gerechtvaar digd is, dat de regering de in deze streek geboren plannen, die ge dragen worden door de provincia- ie besturen, de medewerking niet zal onthouden." ONDERHOUD TUS--EN DE is van een topconferentie van de GAULLE EN LLOYD Premier De Gaulle van Frank rijk en de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, hebben woensdag te Pa rijs gesproken over de vrijhan delszone. Een Britse woordvoerder zei, dat dit het „het openhartigste gesprek over de crisis in de vrij- handelszóne" tussen vertegen woordigers van Frankrijk en Engeland is geweest. Beide staatslieden ziin van mening dat er geen moeilijkheden zijn, die niet „met goede wil" te over winnen zijn, aldus de woordvoer der. De woordvoerder voegde hier nog aan toe, dat er geen sprake 31 Rusland heeft een nieuwe straalbommenwerper met zes motoren van delta-vleugels voor de grote afstand, aldus Jane's internationale handboek voor vliegtuigen. De snelheid is twee maal die van het geluid. RUSTIG WEER. Van Zuid-Zweden tot boven de Golf van Biscaye wordt een lang gerekte zóne met lage barome terstanden aangetroffen. In dit gebied is boven Zuid- Zweden een storing aangekomen die met veel wind over Frankrijk is getrokken maar inmiddels snel is opgevuld. Wel werd de vorst in Zweden weer iets verder naar het noorden teruggedrongen. Een ander eveneens zwak lage- druk-centrum lag bij de zuidwest punt van Engeland en ging ver gezeld van vrij veel buien. In die omgeving viel dan ook plaatse lijk 13 mm. Ook deze laatst ge noemde depressie beweegt zich naar het oosten, maar vult op. In verband hiermee is te verwach ten dat er geen grote veranderin gen in het algemene waeroeeld zullen komen. Er kunnen voor namelijk in de kustprovincies weer enkele buien vallen, terwijl de wind overwegend zwak zal zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van donderdag ochtend tot donderdagavond. WEINIG WIND. Veranderlijke bewolking, met voornamelijk in de kustprovin cies enkele verspreid voorkomen de buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. Iets lagere tempo raturen. VRIJDAG 19 DECEMBER Breskens Terneuzen Uansweert Wa'soorden v.m. 8.08 8.43 9.23 9.33 n.m. 8.53 9.28 10.08 10.1S ZON op ondei Dec. 19 8.44 16.29 20 8.45 16.30 MAAN op ondei 13.09 13.33 1.40 2.43 Britse, Franse en Westduitse re< geringsleiders. VERKLARING VAN! ERHARD De minister van Economische Zaken van de bondsrepubliek, Erhard, beschouwt instelling van een vrijhandelszone als een noodzaak, aldus heeft een woord voerder van het ministerie van Economische Zaken woensdag te Bonn meegedeeld. Minister Erhard, aldus deze verklaring, streeft er thans naar te verhinderen, dat de economi sche samenwerking in Europa in gevaar wordt gebracht. I Het Europese parlement heeft zich woensdag akkoord ver klaard met de door de Europese commissie opgestelde ontwerp richtlijnen tot vaststelling van de basisnormen voor bescher ming van de gezondheid der be volking en der werknemers te gen de ioniserende straling ver bonden gevaren. Zij beveelt o.a. aan maatregelen te nemen, die ertoe leiden, dat de fysische en medische contröle een aanvul lend karakter krijgen en bij de medische contröle van de werk nemers zal worden rekening ge houden met de vroeger tijdens medisch onderzoek en medische behandeling ontvangen bestra ling. Verder wordt verzocht een voor de gehele gemeenschap geldende regeling te treffen aangaande de arbeidsduur en verlofperioden der beroepshalve aan stralingen blootgestelde personen, betreffende de scha deloosstelling bij beroepsziekten en arbeidsongevallen, alsmede in verband met de vergoeding voor het verlies van loon, dat wordt geleden door vrouwen ge durende de zwangerschap- en voedingsperiode. Tenslotte wordt verzocht een tijdstip vast te stellen, waarop de lid-staten de wettelijke bepa lingen dienen uit te vaardigen ter naleving van de vastgestel de basisnormen.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1