Waakzaamheid voor Russische dreiging blijft geboden Kennan over Berlijn Mao stelt zich niet herkiesbaar Het Syrisch-Israëlisch incident N. A. V. O.-COMMUNIOUE N. A.V.O.-RAAD TEGEN SOWJET-VOORSTELLEN Engelse bladen over wapenleveranties aan Indonesië HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VAN OVERBEEKE Wijnen Gedistilleerd AUTO'S SCHIPPERS O. E. E. S-ministerraad bereikt geen overeenstemming Stappen van Europese scheepvaartlanden bij de Verenigde Staten Frankering Dij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur 1. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratieadres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1554 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 umr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 usr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. DE NAVORAAD TE PARIJS BIJEEN Het feit dat de Sowjet-dreiging reeds zolang voortduurt, mag nimmer aanleiding zijn tot een verslapping van onze waakzaam heid. Militaire paraatheid is en bl$ft de enige garantie tegen over de Russische dreigingen. Dit neemt niet weg, dat het eco- nimsche offensief, dat de Sow- jet-Unie heeft gelanceerd, een onderwerp dient te zijn van se rieuze studie binnen het verband van de Navo, aldus minister Luns in de rede, waarmede hij gisterochtend de ministersconfe rentie van de Navo heeft ge opend. Hij besprak de op deze verga dering in Parijs aan de orde ge stelde problemen. Daarbij legde de minister nog eens de nadruk op het belang van de „annual review" en stelde, dat het voor naamste doel is te voldoen aan de door de militaire experts ge stelde minimum-eisen, en dat tegen de achtergrond van de evaluatie van de Sowjet-drei ging. Uit, studies, die door de des kundigen zijn gemaakt, is im mers gebleken, dat die dreigin gen zeker niet minder groot zijn dan een jaar geleden. Dit is opnieuw duidelijk ge worden door de Berlijnse kwes tie, die kan worden beschouwd als een van de vele pogingen van de zijde van de Sowjet-Unie om de Navodefensie te onder mijnen. aldus mr. Luns. In dit licht dient ook te worden gezien het Rapacki-plan en de voorstel len om te geraken tot demilita- risatie, desatomisering en „dis engagement" in Midden-Europa. Mr. Luns legde vervolgens de nadruk op een aantal positieve resultaten die in Navo-verband zijn gehoekt. De toenemende kracht van de schildstrijdkrach- Navo zal Indonesië bespreken Het wordt in Navo-kringen vrijwel zeker geacht, dat de si tuatie in Indonesië aan de orde zal komen bij de besprekingen over het Verr? Oosten, die don derdag op de Navo-eonferentie in Parijs zal worden gehouden. Naar verluidt heeft het secre tariaat van de Navo een docu ment over Indonesië opgesteld, dat door de ministers zal worden besproken. ten, mede als gevolg van de Duitse bijdrage en de grote vor deringen op het terrein van de politieke consultaties, werden door hem genoemd. „De Navo zal niet wijken voor de Russische bedreiging in de Berlijnse crisis". Dit is de indruk die ook in Nederlandse delegatie kringen bestaat na de eerste bij eenkomst van de 15 Navolanden, waarvan de minister van Buiten landse Zaken dinsdagochtend in Parijs voor een halfjaarlijkse ver gadering bijeen zijn gekomen. Daarnaast wordt de mogelijkheid voor overleg met de Sowjet-Unie opengelaten. Twaalf minister hebben dins dagochtend hun standpunt uitge sproken over Berlijn, waaraan dc gehele ochtendvergadering was gewijd. Onder hen was ook minister Luns, die aanslutend op zijn ope ningsrede wees op het algemene karakter van de Russische be dreigingen, „hetgeen cfe Berlijnse kwestie weer eens op wrede wijze illustreert". Minister Luns zei de Berlijnse crisis een zeer ernstige kwestie te achten, waarbij men rich be wust dient te zijn van de gevol gen, die' zij kan hebben voor Wést-Duitsland en de Navo. Het is een verdere poging van de Sowjet-leiders om te komen tot demilitarisering en de-atomatise- ring van Midden-Europa en om de Atlantische gemeenschap te ondermijnen, aldus minister Luns. Hij voegde hieraan toe: „De Navo moet een krachtig en duidelijk standpunt innemen". Minister Luns zei tenslotte met nadruk, dat de Nederlandse lege ring bereid is tot besprekingen van de Duitse kwestie als geheel, dus zowel de hereniging nis de i Berlijnse kwestie. In het communiqué van de Navo over Berlijn, dat dinsdag avond te Parijs is uitgegeven, wordt gezegd, dat volgens de Atlantische raad de kwestie- Berlijn alleen kan worden opge lost in het kader van een ak koord met de Sowjet-Unie over het gehele Duitse probleem. De Atlantische raad verklaart zich, aldus het communiqué, zon der voorbehoud achter de opvat tingen van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver, Staten, Groot Brittannië, Frank rijk en de Duitse bondsrepubliek, zoals die zijn vervat in hun ver klaring van zondag. De raad is van oordeel, dat geen enkele staat zich eenzijdig kan bevrijden van zijn verplich tingen en dat de verbonden mo gendheden hun positie en het recht op vrije toegang tot West- Berlijn moeten handhaven. Verder wordt in het communi qué van de Navoraad gezegd, dat de door de Sowjet-Unie gestelde „Matactors" in Zuid-Korea Het hoofdkwartier van de Ver. Naties te Seoel heeft dinsdag be kendgemaakt, dat zijn strijd krachten in Zuid-Korea thans zijn uitgerust met vliegende bommen van het type „Matador". De „Matadors" kunnen met een atoomlading worden uitgerust en een afstand afleggen van 320 kilometer. In het geval van een oorlog kunnen alle doelen in Noord- Korea met „Matadors" worden aangevallen. George F. Kennan, een vroege re Amerikaanse ambassadeur in Moskou, heeft in een artikel in het Amerikaanse tijdschrift „Fo reign Affairs" verklaard, dat de huidige crisis om Berlijn moge lijk een laatste kans voor het Westen zal zijn om de gehele Duitse kwestie weer aan de orde te stellen in een poging haar uit de wereld te helpen. Het recente Sowjet-voorstel inzake Berlijn is volgens hem een duidelijk teken dat het volgens Moskou hoog tijd wordt. Kennan dringt opnieuw aan op aanvaarding van zijn „losma- kingsplan", dat hij vorig jaar in een serie lezingen voor de B.B.C. heeft uiteengezet. Toen verklaar de hij dat de Westelijke positie in Berlijn niet gezond en niet veilig was en hij noemde de toe komst van Berlijn van vitaal be lang voor de toekomst van Duits land als geheel. Na deze lezingen is een intensief internationaal debat over Kennans suggestie gevoerd. Zelf verklaart hij nu, dat als dit debat tot een meer algemene opheldering van de standpunten en een soepeler Westelijk standpunt had geleid, de Westelijke kanselarijen nu in een betere positie zouden verke ren om de „ontzettend moeilijke en gevaarlijke kwesties" te be-{ handelen die Chroesjtsjef heeft opgeworpen. Volgens Kennan moet een aan- Kennan meent dat het in het belang van vele Oost-Europea nen, zowel communisten als niet-communisten, is, dat zij val len onder het plan voor een mi litair uitgedunde zóne in Euro pa. Het is niet toevallig, zo schrijft hij, dat het plan-Rapacki uit Polen komt en men kan zich afvragen of het wijs óf nodig was dat het Westen dit initiatief nonchalant van de hand wees. Volgens Kennan moet men de mogelijkheid onder de ogen zien. dat de notawisseling, ingeleid door het recente voorstel van Chroesjtsjef, er de oorzaak van zal zijn dat de gehele kwestie af metingen aanneemt die verschil len van alles wat men tot op he den heeft gekend. Als dat zo is, zal het dubbel belangrijk zijn dat de Westelijke positie op dit bij zonder belangrijke ogenblik wer kelijk zeer liberaal en plooibaar is, met een bereidheid tot com promissen waar die toelaatbaar zijn en een bereidheid om klei nere risico's te nemen ter ver mijding van grote. eisen „een ernstige toestand hebben doen ontstaan, waaraan vastbesloten het hoofd moet worden geboden." De Sowjet-Unie zal verant woordelijk zijn voor elke actie, die tot gevolg zal hebben, dat de vrije verbinding tussen West- Berlijn en West-Duitsland wordt belemmerd of in gevaar ge bracht. De twee miljoen inwoners van West-Berlijn hebben zich kort geleden met overweldigende meerderheid uitgesproken voor dit standpunt, aldus het commu niqué van de Navoraad. DE KABINETSCRISIS De formateur, minister van Staat prof. Beel, is gisterochtend met zijn taak als informateur, hem door H M. de Koningin op gedragen, begonnen met het be studeren van de stukken, het lezen van commentaren e.d. De informateur, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren aan het eind van de morgen een onder houd gehad met de minister-pre sident, dr. W. Drees op diens ka binet. Daarna heeft hij een be spreking gevoerd met de presi dent van de Tweede Kamer waarop een conferentie met het seniorenconvent is gevolgd. Gistermiddag ontving de infor mateur te zijnen huize de vice- president van de ministerraad, mr. A. A. M. Struycken. Heden hoopt de informateur te zijnen huize respectievelijk 0 ontvan gen de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, de heren Burger, Romme, Tilanus, Oud en Bruins-Slot. Belgische treiler gezonken. De 25 ton metende Belgische treiler „Suzanne Adriënne" is dinsdagochtend vroeg ter hoogte van Milford haven in Pembroke shire (Wales) gezonken. De zes bemanningsleden konden onge deerd worden gered door de red dingsboot van St. Davids. Ver scheidene schepen waren naar de treiler gevaren nadat nood seinen waren ontvangen met de mededeling dat het vaartuig in zinkende toestand verkeerde. Het was op de rotsen gelopen en vervolgens op drift geraakt. Mao Tse Toeng stelt zich niet herkiesbaar als president. Bit heeft de minister van Buiten landse Zaken, Ts.jen Yi, dinsdag aan het corps diplomatique mee gedeeld, zo wordt van welinge lichte zijde vernomen. Zijn ambtstermijn loopt dit jaar af. Het partijbestuur zou Mao's besluit vorige week woens- Advertentie.) Wcstkolkstr.'Dy kstr. Tel. 2251 De NAVO-ministerraad is dins- dagochtend op zijn eerste bijeen komst tot de slotsom gekomen dat de Sowjet-voorstellen ten aanzien van Berlijn onaanvaard baar zijn, zo heeft een NAVO- woordvoerder verklaard. De raad heeft zich volledig ach ter het standpunt van de Weste lijke grote drie ten aanzien van Berlijn geschaard, aldus de woordvoerder. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brei:- tano, verklaarde na de ochtend bijeenkomst „zeer tevreden" te zijn. Minister Dulles heeft naar ver luidt verklaard, dat de NAVO koelbloedig moet blijven en zich niet door Chroesjtsjefs dreige menten mag laten imponeren. Beëindiging van de vier-mogend- hedenstatus van Berlijn is onaan vaardbaar. Wij kunnen niet in stemmen met onderhandelingen Het uniforme examen rij'-instructeurs De Nederlandse Bond Autorijschoolhouders heeft onder druk en geen enkele mo gendheid kunnen wij toestaan eenzijdig internationale overeen komsten op te zeggen, zo zou Dulles hebben gezegd. Volgens de Navo-woordvoerder overheerst het standpunt, dat de Sowjet-Unie geen agressieve stappen zal ondernemen als de bondgenoten standvastig blijven. Dulles heeft volgens hem ver klaard, dat het bondgenootschap sterk genoeg is om zich niet door bedreigingen van de Sowjet-pro- paganda bang te laten maken. Belgische Zuidpoolonderzoekers gered De inzittenden van een Belgisch vliegtuig dat donderdag jl. in het Zuidpoolgebied verongelukte, zijn gered, zo heeft het Sovvjet-pers- bureau „Tass" bekend gemaakt. Het Belgische toestel had vier personen aan boord onder wie prins Antoine de Ligne, schoon zoon van groothertogin Charlotte van Luxemburg, en kapitein De Gerlacht, de leider van de Belgi sche Zuidpoolexpeditie. Zij had den het neergestorte vliegtuig verlaten en een briefje achterge laten waarin zij meedeelden op weg te zijn naar de Belgische ba sis Boudewijn, op een afstand van 130 km. „Tass" deelde mee, dat een Rus sisch reddingsvliegtuig de vier mannen maandagavond aantrof toen zij rond een tent stonden. Het toestel landde en nam hen mee naar de basis Boudewijn. De mannen hadden slechts voor en kele dagen voedsel. De zender van de Russische ba sis Mirvy maakte het nieuws van de redding het eerst bekend. Het Russische toestel had al eerder pogingen gedaan om de mannen te vinden. (Advertentie) zonder chauffeur GRENULAAN 21 TERNEUZEN TEL. 2568 Veiligheidsraad dag hebben goedgekeurd. Mao blijft voorzitter van de partij en zal zich geheel wijden aan de leiding van de partij- en staats- politiek. Mao is 65 jaar. Buitenlandse waarnemers in Peking vinden het besluit van Mao niet verras send. Hij trad de laatste tijd min der in het openbaar op en men verwachtte al, dat hij zich zou terugtrekken om een theoretisch werk te schrijven, waarin de tegenwoordige ontwikkeling in China wordt samengevat en uit gelegd. Slechts enkelen zien in de beslissing tot aftreden een soort degradatie. De meesten zijn van mening, dat Mao als partij-voorzitter de eerste man in China zal blijven. Op een bijeenkomst van twee en een half uur met de buiten landse diplomaten, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen, heeft minister Tsjen een besluit van het partijbestuur voorgele zen, waarin de beslissing van Mao wordt goedgekeurd. Er wordt in gezegd dat Mao de laat ste jaren meer dan eens de wens heeft geuit als president af te tre den. In het besluit van het partij bestuur wordt voorts gezegd dat Mao, als er een bijzondere om standigheid mocht ontstaan, die het nodig maakt dat hij weer de functie van president op zich neemt, opnieuw tot president kan worden benoemd. Minister Tsjen verklaarde dat Mao zeer geliefd is bij het Chine se volk, dat bezorgd is over het besluit van Mao. Het volk zal echter op de hoogte worden ge steld van de motieven om de be staande vrees weg te nemen, al dus Tsjen. De Chinese minister voegde hieraan toe, dat de „volkscom munes" tot ontwikkeling zullen komen en dat men over enkele jaren de vruchten van deze nieu we sociale eenheden zal zien. Het prestige van Mao zal voordurend stijgen, aldus minister Tsjen. Sommige buitenlandse com mentators hebben beweerd dat Mao's besluit het gevolg is ge weest van de mislukking van de communistische politiek tegen over de eilanden voor de kust van het Chinese vasteland. Deze zienswijze wordt in Peking ech ter als een grap beschouwd, zo vervolgde Tsjen. Andere commentators stelden, dat de communistische partij in China een ernstige crisis door maakt, waarin de partijleiders in trigeren met het doel macht te krijgen, aldus de minister. Maar daar is geen sprake van, want de partij vormt een krachtige een heid. REACTIES OP HET AF TREDEN. De aankondigsng van Mao's af treden als president van com- munistisch-China is gekomen na de duidelijke bewijzen van on enigheid tussen de Sowjet-Unie en communisch-China over de „volkscommunes" in China en de lijn die de Chinezen in hun bui tenlandse politiek volgen, zo werd in kringen van de Zuidsla- vische regering verklaard. Maar, zei men, het is noi te vroeg om te kunnen stellen dat Mao gevallen is op aandringen van de Russen en er zijn bewij zen voor de mening dat de wrij ving tussen China en Rusland voortduurt. Men kon niet gi lo ven dat Mao zijn hoge functie vrijwillig had opgegeven. van zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het ver zoek ook te worden betrokken in het overleg van de minister, het Centraal bureau rijvaardigheids bewijzen en een aantal belangen organisaties inzake de regeling van een uniform examen voor autorij-instructeurs. Als de N.B.A. niet in dit over leg kan worden betrokken, zo gaat de brief aan de minister verder, dan verzoekt hij de mi nister een rijksgedelegeerde aan te wijzen voor de examens die door de N.B.A. worden afgeno men. De N.B.A. wijst er in zijn schrijven op, dat door deze or ganisatie al 700 autorijschool houders zijn geëxamineerd en dat in de examencommissie van deze bond ondermeer leden van de rijkspolitie zitting hebben. Secretaris-generaal Hamniar- skjoekl heeft maandag bekend gemaakt, dat hij bij zijn komen de bezoek aan het Midden-Oos- VOOr j ten met vertegenwoordigers van de regeringen van Israël en de Verenigde Arabische Republiek van gedachten zal wisselen om hun medewerking bij de oplos sing van de hangende kwesties te verkrijgen. i De Westduitse vice-bomlskan- seiier Ludwig Erhard heeft, na afloop van de bijeenkomst van de ministerraad van de OEES, ver klaard dat geen overeenstem- - ming is bereikt over het verbin- tal principiële Westelijke opvat- <ie(1 van de Europese grmeen- tingen in het licht van de huidi ge crisis worden herzien. Aller eerst is het argument aanvecht baar dat Russen zich niet kun nen veroorloven hun troepen uit Oost-Duitsland en de satelliet- landen terug te trekken. schappelijke markt met de elf OEES-staten, die hieraan geen doel hebben. De besprekingen zijn verdaagd tot 15 januari 1959. Een afgevaardigde van een der Benelux-landen verklaarde na de vergadering: „Een volledige mis lukking der besprekingen is ter nauwernood voorkomen". De permanente vertegenwoor digers bij de OEES zullen de vol gende bijeenkomst van de minis terraad voorbereiden. Zij zullen ook werken aan overgangsmaat regelen, om enige van de voorde len der Euromarkt, waarvan de eerste fase 1 januari a.s. in wer king treedt, ook aan niet EEG- staten ten goede té laten komen. Hammarskjoeld zei dit in de Veiligheidsraad die zich weer be zig hield met de Israëlische klacht tegen de V.A.R. betref fende een „ernstige daad van agressie". Deze klacht slaat op het Syrisch-Israëlische grensin cident van drie december in noord-oost-Galilea. De secretaris-generaal zei zeer bezorgd te zijn over de toe stand in het betrokken gebied. Men mocht niet toestaan dat er een kettingreactie ontstond met alle gevaren van dien. De vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie spraken ook hur. bezorgdheid uit over de situatie. Zij waren van oordeel dat de secretaris-gene raal goed wer k kan doen. De Rus Sobolef verklaarde dat het inci dent door Israël in de gedemili tariseerde zóne was begonnen en dat het daarom buiten de ge mengde bestandscommissie om zich tot de Veiligheidsraad had gewend. De afgevaardigde van Irak steunde deze opvatting. Abba Eban van Israël zei echter dat het incident niet in de gede militariseerde zóne was begon nen en dat het door de Syrische beschieting van Israëlische dor pen was uitgegroeid tot een kwestie die de kiacht bij de raad rechtvaardigde. Omar Loefti van de V.A.R. beschuldigde Israël er van dat het door te weigeren met de bestandscommissie samen te werken en door schending van de bestandsovereenkomst span ning had veroorzaakt. De V.A.R. zou zich aan de bepalingen hou den, doch Israël moest dit ook doen. Voorzitter Gunnar Jarring van Zweden verklaarde aan het slot van het debat er van overtuigd te zijn dat de partijen al het mo gelijke zullen doen om situaties te vermijden welke nieuwe span ningen in het Midden-Oosten zouden scheppen. Daarop ging de raad voor on bepaalde tijd uiteen. De raad keurde Hammar- skjoelds voorstel voor besprekin gen met autoriteiten van de V.A.R. en Israël goed. De secre taris-generaal hoopt de steun van genoemde autoriteiten te verkrijgen voor pogingen om de problemen die de bron van de spanning vormen aan te pakken. Hammarskjoeld zal evenals de twee vorige jaren Kerstmis door brengen bij de troepen van de Verenigde Naties in Gaza. De liberale' „Manchester Guar dian" schreef gisteren, dat En geland geen oorlogsschepen aan Indonesië zou kunnen leveren, als de waarschijnlijkheid bestond dat zij tegen Westelijk Nieuw- Guinea zouden worden gebruikt. Het moet Nederland en Engeland echter duidelijk zijn, aldus het blad verder, dat Indonesië ze In elk geval van de concurrentie zal kunnen krijgen. „Tot onze zakelijke concurrenten behoren in dit geval Italië en West-Duits land. Doch ook behoren daartoe de communistische landen. Indonesië heeft reeds vliegtui gen van Tsjechoslowakije en de Sowjet-Unie. „Bovendien schijnt te regering van oordeel te zijn, dat er in Indonesië „een aan zienlijke communistische drei ging" bestaat, en als de regering daar zou komen te vallen, zoals in Irak gebeurde, zouden de wa pens die wij leverden, wapens in handen van onze vijanden wor den". De onafhankelijke en conser vatieve „Daily Express" meldde, dat de Amerikanen hun gedach ten laten gaan over opvoering van hun wapenleveranties aan Indonesië, en tekent daarbij aan dat de Verenigde Staten „mili taire hulp en steun geven aan een land, dat nimmer ophoudt Nederland, Amerika's bondge noot, te bedreigen". „De Amerikanen zijn soms ont moedigd, omdat hun politiek ver keerd wordt begrepen". „Doch verkeerd worden begrepen be hoort nu eenmaal tot het leven van hen, die menen dat in één deel der wereld vrienden kunnen worden versterkt en tegelijker- tijd in een ander deel kunnen worden verzwakt", aldus de „Daily Express". DE GENEEFSE CONFERENTIES Op de Geneefse conferentie over de voorkoming van onver hoedse aanvallen heelt de Rus sische afgevaardigde generaal Gryzlof dinsdag gewaarschuwd dat het Westen voor de toekomst van deze conferentie verantwoor delijk is indien het weigert ae communistische voorstellen over grondposten en luehtinspectie te bespreken. Donderdag wordt de confiden tie in verband met de Kerstdagen gesloten. Er is nog geen dalum voor hervatting van deze confe rentie. welke nog steeds in een impasse over de opstelling van de agenda verkeert, vastgesteld. Engeland, Noorwegen en Ne derland hebben zich gemeen schappelijk tot de Verenigde Sta ten gewend over internationale scheepvaartvraagstukken en met inbegrip van de kwesties van de in het buitenland geregistreerde Amerikaanse schepen en schepen onder z.g. goedkope vlag, zo ver klaarden diplomatieke kringen te Washington maandag. Verwacht wordt, dat Frankrijk, België cn Italië zich bij deze stappen zullen aansluiten. Medegedeeld werd, dat de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten verleden week vrijdag een desbetreffende nota op het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft overhandigd, welk voor beeld maandag door Engeland en Noorwegen werd gevolgd. De zegsleden deelden mede, dat de 3 Europese zeevarende landen de Veienigde Staten verzocht had den een groot aantal vraagstuk ken, verband houdende met de internationale scheepvaart, te be spreken. Daaraan werd nog toe gevoegd, dat waarschijnlijk in fe bruari van het volgende jaar te Washington een formele confe rentie van de betrokken landen zal worden gehouden. Het is nog onzeker hoe de Verenigde Staven op deze Europese stap zullen rea geren. Functionarissen verklaar den, dat de Verenigde Staten in vestering door Amerikaanse maatschappijen in onder buiten landse vlag varende schepen op precies dezelfde wijze zien als an dere vormen van Amerikaanse particuliere investering in het buitenland. NU EN DAN REGEN Nog steeds bevindt zich boven West-Europa en de Golf van Biscaje een depressiegebied waarin van de Atlantische Oce aan regelmatig nieuwe depres sies arriveren. Dinsdagmiddag was een tame lijk kleine maar zeer actieve sto ring boven Frankrijk aangeko men, waardoor aan de Franse westkust in de nabijheid van Bordeaux gedurende korte tijd een orkaan opstak. Deze depressie koerst al opvul lend in noordoostelijke richting. Verwacht mag worden dat de baan ervan dicht langs ons land zal lopen, waardoor de neerslag kansen groot blijven. De wind zal naar westelijke richtingen draaien en iets aan wakkeren. In de lucht die bij deze toestand wordt aangevoerd blijven de temperaturen vrij hoog voor de tijd van het jaar.' medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt. geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Zwaar bewolkt. Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot vrij krachtige wind draaiend naar westelijke richtingen. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. DONDERDAG 18 DECEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 7.09 7.44 8 24 8.34 n.m. 7.50 S.25 9.05 9.15 ZON MAAN op ondei op ondei Dec- 17 8.43 16.29 12.25 18 8.44 16.29 12.47 0^36 19 8.44 16.29 13.09 1.40 20 8.45 16.30 13.33 2.43

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1