UIT DE PROVINCIE P. v. de d. A.-fractie verlaat bij behandeling van de belastingontwerpen de vergadering Minister Vondeling over de Nederlandse landbouw <2V. Violl GENIET RUSTIG VAN EEN BORREL DE VRIJE ZEEUW. DlnsHag I? 3eeember 1158 TERNEUZEN HOEK. SAS VAN GENT. SLUISKIL. STOPPELDIJK. WATERLANDKERKJE. ZANDSTRAAT. ..Noodtoestand'' in Indonesië met één jaar verlengd Dinsdag 16 Ontoeganl be Prijsind levensonderhi en hoofdarbe nove Officiële TWEEDE KAMER In de vergadering van donder dag jl. heeit ue i weeae ixarner met SS tegen 55 stemmen een amendement aangenomen, dat ae vaste commissie voor tinancien liad ingediend op het eeis.e der beide uelasungontweipen, uie in beaa.iüeauT vvaren. uit we.soni.weip beoogde ver lenging van de tijdelijke verho ging van enige Unecie Deiasiui- gen, alsmede maairegeien met ueu exiting tot de vervroegde at- schrijving en de investertngsai- trek. net amendement stickte ertoe de verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennooiscnaps- beiasiuig te beperken tot een jaar. Uc regering veaangde een verrengmc met mee jiw. De aanvaarding van dit amen dement en van ue rnotie-itomme heelt ae minister van f inanciën, ue neer lioistra, ertoe gebracht schorsing van ue verueie oenan- ueiing ie vragen. De Kauinetscri- sis was het verdere gevoig. 111 het tweeae vveisoiitvverp, strekkende tot verlenging van oe tijaenjke verhoging van enige be lastingen aismeue van ae njueiij- ke vrijstelling van omzetuetas- ting voor sigaren kwam eveneens een termijn van twee jaar voor. Deze verlenging betrelt de thans van kraait zijnde tijdelijke ver no ging van het bijzonuer in voerrecht op benzine en van eni ge tarieven van de omzetbelas ting. r evens voorziet dit ontwerp in de continuering van de tijdenjke vrijstelling van omzetbelasting voor de levering en de invoer van sigaren. ue minister an Financiën heelt inmiddels omdat zonder nade re voorzieningen de verlenging van de verhoging op benzine en de vrijstelling van omzetbelasting op sigaren op 1 januari a.s. zou den komen te vervallen in het ontwerp de verlenging gesteld op één jaa.. ue regering heelt aan de voor zitter der 'iweede Kamer mede gedeeld, dat zij het op prijs zal sieiien, inuien liet tweeoe belas- tingontwerp zou willen behande len. V oorts iieelt de regering ver- zocht drie naturalisatie-ontwer pen te benandeien. m de gistermiddag gehouden vergadering der 'ïweeae Kamer heeit ue voorzitter mededeling geuaan van een brief van de mi nister-president, waarin het. ver loop van de crisis wordt gerele veerd. De brie! besluit aldus: „nare Majesteit de Koningin heelt de ministers en staatssecre tarissen verzoent al datgene te blijven verrichten wat zij in het beiang van net koninkrijk nood zakelijk achten. Met net oog hierop moge ik u verzoeken liec aaarneen ie lei den, uat zoiang neze kaoinetscn- Sis duurt srecnis die wetsontwer pen aan ue oroe komen, waarvan bustel van benandering bezwaar lijk is en waaroij geen gewienti- ge beleidsvragen aan ue orde ko men. ue oenanuemig van de be- gioungsoiuwerpen 1sj9 ware iiiusuien aan te houden". De brie! wordt voor kennisge ving aangenomen. De voorzitter deelt mede van ooi aeei te zijn, dat ook c.. behan deling van net eersie belasting- oiuwerp nerval ment te woiden. Hij meent, dat beide ontwerpen niet "esciiaioen moeien worden. opr. noemt een paar ontwer pen, die van spoedeisende aard geacht moeien worucn. De JieerDurger U'.v.d.A.), zegt dal er vour nci eersie oeiastnig- ontwerp geen urgentie besiaat. Hij acht het zonderling de schor sing thans oneeüaan ie maken, terwijl de minister te kennen heelt gegeven, dat hij de behan deling met wilde voortzetten. Het blijkt, dat ue minister slechts een bepaald ontwerp wil behandeld zien. Spr. vraagt of het de pre sident bekend is, of de minisier bereid is het andere ontwerp ook te benanuelen. De voorzitter zegt dat de Ka mer autonoom is en zelfstandig beslist. Zij kan zich nooit laten uwingen ooor een minister. V jji minuten geleden heeft de minster gezegd, dat hij niet aan wezig zal zijn ais het eerste ont werp worut. benanuelu. /vel zal hij aanwezig zyit ais behandeld wordt wat hij gevraagd heeft te doen behandelen. De heer Burger (P-v.d.A.), zegt vast, uat a.s uct voorstel van ue voorzitter wordt aangenomen, er een wetsontwerp zal worden be handeld zonder dat de minisier er bij is. Dus doende zou de Ka mer doen blijken dat zij niet de verantwoordelijkheid op zich wil nemen van wat gebeurd is. v.anneer de minister van Fi nanciën niet aanwezig zal zijn, zal hij de vrijheid nemen de ver gadering te verlaten. De vergadering wordt daarna geschorst om de vaste commissie voor financiën zich te doen bei a- den over 's voorzitters voorstel. Na heropening der vergadering deelt de heer Lucas (K.V.P.) mede, dat de vaste commissie hem heeft opgedragen mede te delen, dat de meerderheid der rommissie zich stelt achter het voorstel van de voorzitter om be. halve het ontwerp betreffende oe indirecte belastingen ook dat in zake de directe belastingen te be handelen. Daar de minister wij zigingsvoorstellen heeft inge diend zullen de desbetreffende amendementen worden ingetrok ken. De commissie zegt geen be hoefte te hebben aan discussie. Bij de beraadslaging over .iet voorstel van de voorzitter, zegt de heer Gortzak tComm.-groepi dat de orde z.i. er door verstoord wordt. Het is in de parlementai re geschiedenis nog niet voorge komen dat eon wetsontwerp wordt besproken zonder dai de betrokken minister er bij is. De voorzitter merkt op dat meermalen initiatiefvoorstellen zijn benandeld. Hij ziet geen staatsrechtelijke bezwaren. Het, voorstel van de voorzitter wordt aangenomen met 71 tegen 44 stemmen, iTegen: P.v.d.A. en de beide communistische Irac- ties.) De voorzitter deelt mede, dat hij zo juist een brief van de mi-, nister van Financiën heeft ont vangen waarin hij mededeelt, dat na het conflict van donderdag de behandeling der wetsontwerpen z.i. eerst voortgang kan heboen nadat de conflictsituatie tot op lossing is gebracht. Hij is echier bereid verder te behandelen het ontwerp inzake de indirecte be lastingen, zonder politieke be sprekingen. Hij verklaart niet in staat te zijn bij de behandeling van beide ontwerpen aanwezig te zijn. De brief wordt voor kennisge ving aangenomen. Nadat vier naturalisatie-ont werpen z.h.st. zijn goedgekeurd, worden de belastingontwerpen aan de orde gesteld. l)e leden van de P. v. d. A. ver laten nu de vergadering. De artikelen van het eerste ontwerp (directe beiastingen) worden zonder hooidelijke s.em- ming aangenomen. Do heer Weiter i K.V.P.) deelt mede dat de lieer Duynstee en hij tegen verlenging zijn en dus zul len tegenstemmen. Bij de nu volgende eindstem ming over liet eerste ontwerp verlaten ook de leden van de communistische groep de verga dering. Vóór het ontwerp blijken te hebben gestemd 70 leden en tegen 3, nl. de heren Vveller en Duynstee beiden K.V.P.) en Bakker (C.P.N.). Aangezien uit deze stemming blijkt dat het quorum niet meer aanwezig is, wordt de vergade ring te ruim hall drie gesloten. De voorzitter heeft nog mede gedeeld voornemens te zijn de Kamer tegen dinsdagmiddag één uur bijeen te roepen. Nederlandse niet-socialistiselie Kamerleden (eruggeroejien. Ue Nederlandse niet-socialisti sche Kamerleden, die zitting heb ben in het Europese parlement te Straatsburg, zijn door hun fracties onverwijld teruggeroe pen om vandaag in de Tweede Kamer aanwezig te kunnen zijn. r>r. ir. A. Vondeling, minister van Landbouw, heelt maandag middag in Groningen op de al gemene vergadering van de Gro. ningcr maatschappij van land bouw. een rede gehouden over de moeilijkheden en de mogelijkhe den die de landbouw 'te wachten staan. „Er dreigt minder geld te ko men voor de minister van Finan ciën, iietgeen tot gevolg zal heb ben. dat er minder mogelijkheden zullen zijn voor de minister van Landbouw. Een mogelijkheid is verder, dat u een betere minis ter van Landbouw krijgt dan u hebt. Het valt mij mee, dat er geen stem opklinkt uit de zaal die zegt: „maar dat is zeker", maar deze zekerheid is zeker nog geen zekerheid", aldus de minister. „Een eerste moeilijkheid is, dat, wij bewoners zijn van een klein land naar oppervlakte en inwonertaldaarenboven sterk afhankelijk zijn van het buiten land en een snel groeiende be volking hebben. Nodig is een zo open mogelijk contact met de vrije wereld". Met cijfers illus treerde de minister hoe belang rijk de export van landbouwprö- dukten voor ons land is (uitvoer van landbouwprodukten in ok tober 400 miljoen gulden). Een tweede moeilijkheid was volgens de minister, dat veel landen een overdreven, wel haast nationalistische politiek voeren, in het bijzonder wat de landbouw betreft. „De Benelux zal ais schoolvoorbeeld kunnen gelden hoe moeilijk het is, om tot aanvaardbare regelingen te komen. De historische import- landen zijn gekenmerkt door een „koud-watervrees" en dur ven geen risico's te lopën. Bin nen enkele maanden zullen we toeh wel zekerheid moeten heb ben of ook voor de landbouw de Benelux een voorbeeld van samenwerking zal kunnen zijn of niet. De heffing op kaas in België noemde de minister een ongehoorde daad onder vrien den, die de Belgische minister van Landbouw tien tot vijftien miljoen gulden in de Belgische landbouwpot verschaft. Een ander probleem vond de minister de structuur van de Nederlandse landbouw, zowel wat betreft het land als het, be drijf. De pietepeuterige verkave ling staat een moderne, groot opgezette, rationele bedrijfsvoe ring in de weg. Vervolgens besprak de minis ter het probleem van de prijzen en het garantiebeleid, waarin tegenover elkaar staan het na oorlogse streven van de Neder landse regering naar een rede lijke bestaanszekerheid voor iedereen en het feit, dat de pro- duktie op de behoefte gericht moet blijven. Een garantieprijs kan alleen maar gehandhaafd worden als nationale produktie en consumptie met elkaar in evenwicht zijn. De financiering van het garantiebeleid hangt hiermede nauw samen. De mo gelijkheden hangen af van de landbouwers zelf, van de steun en de solidariteit van het Ne derlandse volk, van de ontwik keling van de vraag in de we reld en van de ontwikkeling van wetenschap en techniek. De vraag wordt door de ont wikkeling van wetenschap en techniek meer gevarieerd. Dat is op zichzelf al een aanwijzing, dat het land, dat zich het snelst de Nederlandse landbouw niet meer kennen. Wat de ontwik kelingen in het buitenland be treft merkte spreker op, dat de bereidheid om Nederlandse pro- dukten op een grote markt te aanvaarden, zal afhangen van de aanvaarding en de doorvoe ring van structurele wijzigingen. Wij verzetten ons vaak al tegen structurele wijzigingen, maar dat verzet is in het buitenland in wezen nog veel sterker. Verder waarschuwde de mi nister voor de concurrentie van het Russische blok. Rusland neeft na doorvoering van het laatste zeven jarenplan de mo gelijkheid, op elk moment onze fijngevoelige economie te ver storen. We kunnen de concur rentie wel eens heel sterk gaan voelen. Een belangrijke factor vond de minister de bereidheid van het eigen volk, de landbouw niet in de steek te laten. De mi nister van Landbouw is onder de huidige omstandigheden af hankelijk van de minister van Financiën. De minister van Landbouw, die niet solidair is met de minister van Financiën, wanneer die meer geld vraagt, is geen knip voor de neus waard, aldus de heer Vondeling. De minister stelde'het vol gende alternatief: óf de land- bouwgarantieprijzen zullen in de toekomst meer geknepen wor den, óf de belastingen zullen op het huidige peil moeten blijven. Ik zie geen andere mogelijk heden als ik op degelijke wijze wil financieren, aldus spreker. De huidige regeringscrisis over de belastingopbrengsten is tegen de directe landbouwbelan gen gericht, aldus de minister. Het platteland moet solidair zijn met de minister van Financiën, die voldoende ruimte wil houden fijn als u iets in Huis hebt! - W.A»- •- -*•; - - k- - Kail volgend jaar begonnen i> orden met, de bouw van een nieuw Lyceum? De plannen voor een nieuwe Lyceum, welk.; aan de Zuiland- straat zal verrijzen nemen vas tere vormen aan. De Rijksgebouwendienst heeft haar goedkeuring verleend aan een schel son twerp, dat in de nabije toekomst nader uitgewerkt zal worden. De school, waarvan het hoofd gebouw uit een 3 verdiepinglaag zal bestaan krijgt 24 lokalen. Voor de exacate vakken komt er een aparte vleugel, waar ook de amanuensis een apart verblijf krijgt. Zeer verheugend is het, dat Dij de school ook een gelegen heid wordt gebouwd waar de overblijvers terecht kunnen. Hierdoor wordt aan de bijna on houdbare toestand tussen het middaguur een einde gemaakt. Een beter toezicht op de leerlin gen wordt dan ook mogelijk. De gymnastiekzaal wordt vol gens het schetsplan op zodanige wijze gebouwd, dat hierin ook schooluitvoeringen kunnen wor den gegeven. Een groot toneel maakt het mogplijk dat ook con certen etc. in deze ais aula om te toveren gymnastiekzaal gege ven kunnen worden. De school zal de beschikking krijgen over tvvne sportvelden. Ook het fietsen probleem is pogelost. Via de achterzijde ko men de leerlingen bij de school aan. Met een afrit gaan zij on der het hoofdgebouw, waar een zeer ruime fietsenstalling komen zal. Via een frap komen zij dan uit in de ball, welke het hoofd gebouw met de beide andere (Advertentie) Gevraagd in Tcrnciizen of directe omgeving: een Bouwterrein voor een magazijn Groot: minimaal 9 x 15 me ter. gelegen aan verharde weg. Opgave met verlangde prijs aan: Beschuitfabriek BOLLETJE Almelo. voor de overheidsmiddelen. De minister zag een strijd op leven en dood met het commu nistische blok op economisch ge bied. De landbouw moet open staan tegenover de vorderingen van de techniek. De Nederlandse landbouw moet verder aan de rest van de bevolking de over tuiging kunnen geven, dat zij vooruitstrevend is en een voor uitziende blik heeft. „Pas op voor een kortsluiting tussen agrari sche bevolking en de rest van de bevolking". De balans opma kend signaleerde de minister in de historie prachtige voorbeel den van ver vooruitzien in Gro ningen. Hij hoopte, dat ook deze generatie eenzelfde vooruitzien de blik zal tonen. Bij de uitvoerige discussie zei de minister onder meer nog, dat er geen prijsbelemmerende be perkingen te verwachten zijn ten aanzien van de aardappelsituatie. De consumenten hebben niet te klagen, ook al zouden de prijzen nog wat aantrekken. Die positie van de Nederlandse landbouw is eerder gunstiger geworden dan slechter. vleugels verbindt. Men hoopt, dat eind van het volgend jaar met de bouw zal kunnen worden begonnen, terwijl men denkt twee jaar voor de bouw van de school nodig te heb ben. Het wordt hoog tijd, dat het Lyeum een ruimer schoolgebouw krijgt, omdat verdere uitbreiding van de huidige beslist uitgesloten is, en het leerlingental nog steeds belangrijk toeneemt. Zilveren jubileum van de heer E. Hallegraeff. Schoolbestuur, onderwijzers, oudercomité en leerlingen van de R.K.-Jongensschool St. Willi- brordus" te Terneuzen hebben gisteren op hartelijke wijze het zilveren onderwijzers jubileum gevierd van de heer Halle graeff die sedert een zestal ja ren aan deze school is verbon den. Jn de gemeonschapszaal van de school droeg pastoor Van Cam- pen een H. Mis van dankbaar heid op. waarbij behalve de heer Hallegraeff en zijn gezin, ook de collega's en leeriingen aanwezig waren. De jubilaris en zijn familie za len later met pastoor Van Cam- pen en het overige personeel aan de ontbijttafel. Om elf uur had een feestelijke bijeenkomst plaats waarbij alle leerlingen aanwezig waren. Pastoor Van Campen was de eerste die namens liet schoolbe stuur een felicitatietoespraak hield, waarbij hij de heer Halle graeff een geschenk overhandig de. Het schoolorkest luisterde deze bijeenkomst met muziek op. Namens het personeel sprak het hoofd der school de heer A- Luyten en ook hij bood de heer Hallegraeff een mooi cadeau aan, (een uit hout gesneden boe kensteunen). Eén zijner leerlingen, P. Goet- hals feliciteerde de jubilaris na mens de leerlingen. Zeven jon gens, uit iedere klasse één. bo den de jubilaris een prachtige aktetas aan. De heer A. W. J. van Tiel sprak namens het oudercomité waarhij hij de noodzaak van samenwer king tussen ouders en onderwij zers belichtte. Spreker bood a»n het slot van zijn toespraak mevr. Hallegraeff bloemen aan. Des middags om half drie be gonnen de feestelijkheden op nieuw. Ook het schoolorkest deed zich weer van zijn beste kant horen en liet was werkelijk bewonderenswaardig hoe deze jongens hun taak in het orkest vervullen. Een buitengewone attraktie voor de kinderen was het optre den van „Mystic Marco" (de heer Marquinie xiit Middelburg) die de jongens op een uitsteken de wijze bezig hield met zijn fraaie goocheltrucs. Voor de heer Hallegraeff en zijn gezin werd het een onver getelijke dag. Agenda gemeenteraad. De gemeenteraad van Hoek komt donderdag a.s. in openbare vergadering bijeen ter behande ling van o.m. de volgende pun ten: Voorslel tot het verlenen van een voorschot voor 1956 en 1957 aan de kleuterscholen (gebou wenvergoeding artikel 126 van de kleuterschoolonderwijswet; Voorstel tot afrekening voor schot ingevolge het bepaalde bij artikel 75, derde lid der kleuter onderwijswet; Voorstel tot wijziging van de op 3 november jl. vastgestelde verordening op de heffing en in vordering van een huisvuilbe lasting; Aanbieding rekening 1956; Vaststellen gemeente-begro ting voor de dienst 1959; Voorstel vaststellen kostende prijs per leerling voor 1959; Benoeming van een vertegen woordiger voor; a. gemeenschappelijke regeling beschuttende werkplaatsen; b. lid van de commissie voor G. S. W.; Reclame's belastingen. Onthulling wandschildering. Nu de vernieuwing van de hall en het trappenhuis van het stad huis is gereedgekomen, zal hier aan een officieel karakter wor den gegeven door de onthulling van de door de zeel-eerwaard" heer Robert de Caluwé in de hall a a n gebra elite wa ndschildering. voorstellende een kaart van de oude vesting Sas van Gent en van de ramen in de trouwzaal en de vergaderkamer van burge meester en weihouders, naar ontwerp van de heer Ferd. Slork. geschonken door directie van de Spiegelglasfabriek. Tevpns wordt aan deze her opening een kleine tentoonstel ling verbondon van voorwerpen, prenten, kaarten en foto's van het ..oude" en „vroegere" Sas van Gent. De onthulling enz. zal plaats vinden oo zaterdag 20 december a.s. te 14.30 uur. Kanarietentoonstelling. Zaterdagnamiddag opende bur gemeester Den Boer de vogelten- Inonstelling van de Sasse Katia- r ie vrienden. De show was voor de vele vogelliefhebbers op aan trekkelijke wijze geëxposeerd. Naast de diverse kanariesoor ten was ook plaats ingeruimd voor enkele mooie volières met diverse andere vogels. Een tal rijk publiek bezocht deze ten toonstelling en de Sasse kana- rievripnden kunnen op oen ge slaagde lustrumviering terug zien. Kampioen van deze show werd een zalmkleurige kanarie van de heer A. de Vlieger met 90 pun ten, die hiermede de medaille van het gemeentebestuur in de wacht sleepte. Verdere uitslagen waren: stammen 4 vogels: de heer A. de Vlieger, met zalmkleurige kana ries 353 punten; 2e pr. de heer P. de Jong, met zilveragaatkana- ries 346 punten. Stammen 2 vo gels: le prijs K. Hamelink. met zilversabelkanaries 175 punten; 2e pr. J. Berkhout, met witte ka naries 174 punten, le pr. open- klasse hoogst geklasseerde vogel de heer K. Hamelink 89 punten. Algemene bedrijfsgroepen centrale. Zaterdag kwamen de leden van de Algemene bedrijfsgroepen centrale afdeling Sluiskil in zaal Beaart bijeen, ditmaal niet voor bespreking van het huishoude lijke doch om in geanimeerd samenzijn oen kaartje te leggen. Om ook hier wat afwisseling in ie brengen speelde men niet in teamverband, doch werd indivi dueel eikaars krachten gemeten. De eindstand hiervan was als volgt 1. C. Pladdet, 2. C. de Boek, 3. .T. Dubbeldam, 4. M. Hofman. 5. G. van Doeselaar, 6- J. den Ha- door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR 24) (Nadruk verboden.) kort. Toen stond zij op, alsof zij zo'n weke stemming niet op zijn plaats vond. Ik vind rial wie A zegt ook B moet zeggen. Stel Je toch eens voor, hoe Goeddan zal ik B zeg- men bij Amriss met iedere gen, zei hij tevreden. En als het pfennig rekening moet hou- nodig mocht zijn, zal ik het he den, terwijl de Staat voor een le alfabet zelfs opzeggen, systematisch onderzoek geen Maar plotseling werd hij ern- geld geeft. Hier hoeft men maar. stig: een verlanglijstje te maken, en Er is slechts één ding dat Alberti, de goede Kerstman, me hindert, komt alles brengen, ook a! is] Wat dan wel? het ook geen KerstmisKan Dat we hier komedie moe- ik dan nee zeggen? I ten spelen, Helga, dat we ver- Helga schudde vastbesloten zwijgen hoe het met ons er voor het hoofd. staat. Dat verstoppertje spelen Nee Stefan, dat kan je na- ligt me niet. We moeten het Al- tuurlijk niet. Zoiets is een grote oerti vertellen! kans, die geen mens voorbij Ze schokte met de schouders, mag laten gaan. Feitelijk is dat onbelang- Het is een kans, die ik aan rijk, Sri "an. Eerst moet Alber- jou te danken heb, Helga, zei ti jou en mij enigzins kennen hij met grote eerlijkheid. om te weten, dat ik je werke- Ach wat, Stefan, je bent lijk niet uit persoonlijke motie- knap... dat is het! i ven hier aanbevolen heb.... Holl stond op, ging op de leu-l Waren er dan in het geheelbaar. ning van haar stoel zitten en geen persoonlijke motieven bij, het zeer druk. Tja, dan moet de legde zijn arm om haar schou- Helga? karbolmuis maar gauw weer ders. Zeker, gaf ze openhartig eens naar haar patiënte gaan Jij bent mijn lieve, ver- toe, maar tegelijkertijd wist ik kijken. Angela zal erg blij zijn standige meisje. Wat zou ik ook, dat jij, en waarschijnlijk wanneer zij hoort, dat je nu en het soepelst aanpast aan de zonder jou moeten beginnen? jij alleen, dat arme ding kon toch voor langere tijd hier blijft. Het is dus afgesproken, dat nelpenEr zal wel eens een —Meen je dat werkelijk? Hoe ik hier blijf? i gunstige gelegenheid komen om gaat het. overigens met haar? Zij leunde met haar hoofd te- net Aiberti te zeggen.... maar Zo goed, dat zij haar arts vroeg is. Hij zag in, dat zij gelijk had en knikte. En daarbij viel het hem in, dat hiermee de laatste hindernis uit de weg geruimd was. Met een zwaai trok hij haar in zijn armen en hield haar stevig tegen zich aange drukt. We blijven dus, Helga, en ik ga zo gauw mogelijk naar München om alles in orde te maken wat ik voor mijn labo ratorium nodig heb! Hij liet haar los en schoof de papieren op de schrijftafel op zij. Het was een mannelijk, zeer vastbesloten gebaar en werd ge volgd door het opstellen van een lijst met alle maatregelen die te nemen en bestellingen, die te doen waren. Helga glimlachte. Hij zag er zo jong en ijverig uit. Weet je eigenlijk wel, jij geniale onderzoeker, dat ik heel veel van je hou? Natuurlijk, knikte hij, waarom ook niet, je hebt altijd een heldere blik voor het essen tiële gehad en een goede smaak. Maar laat me nu gaanik moet bedenken wat ik allemaal nodig heb. Iedere minuut is nu kostbaar! Zeker, herhaalde ze ern stig, nu is iedere minuut kost- nu heeft heer dokter vraag, een zekere voorsprong heeft. De vordering van de we tenschap en de techniek zal zo danig zijn, dat we over 25 jaar gen zijn borst. Maar slechts'nuIk vind, dat het nog te(al hoort, voordat hij er is! HOOFDSTUK IX Stefan Holl kwam met de nachttrein in München aan. Het regende, zoals het zo vaak in München regent, nieif erg, maar gestadig. Hij zette de kraag van zijn dunne jas op. De regen had hem nooit iets kunnen schelen, maar vandaag vond hij dat grauwe gedruppei onverdraaglijk. De zon, de warmte en de bloemen aan het Comomeer hadden hem al ver wend. Hij keek naar de hemel, die er uitzag alsof er nooit meer een zonnestraal zou vallen op deze stad, waarin hij zo hard om zijn bestaan gestreden had. Nu reikte het geluk hem de hand, een onverwacht vriendelijke hand. En opnieuw was het Hel ga, die voor dit geluk de weg geëffend had. Het was zijn taak geweest haar bal op te vangen. Hij klemde de oude aktetas steviger onder de arm en wenk te een taxi. Met de tram zou er te veel tijd verloren gaan. Hij had slechts één dag voor München. want in Bellagfo ver wachtte men hem vol ongeduld terug. Mevrouw von Bergmann was niet, thuis, maar haar werkster verheugde zich er over de on derhuurder terug te zien. Al weer hier, dokter? Ja, lachte Stefan, maar slechts voor een paar uur. Nee toch, dokter. Ik heb nog wel Uw kamer van boven tot onder schoon gemaakt zelfs de vloer heb ik een goede beurt gegeven. (Wordt vervolgd.) mer, 7. J- de Blaaij. 8. E. Hemel- soet. 9. C. de Doelder, 10. D. de Blaaij. Biljartclub K.E.O. won zilveren Elffeltorrn. Tussen thuisclub K.E.O- 1 <>n Fortuna uit Axel hebben lv.ee vriendschappelijke ontmoetingen op het groene laken plaats ge had. Eerst ging de Sluiskilst» biljartvereniging naar Axel op bezoek en werd in calé Groot- haert een zes punten winst ver schil door do gasten behaald. Dedetailleerd werd de stand als volgt: K.E.O. 12 punten, car. 636 Fortuna 6 punten, car. 520 Sluiskil voordeel car. 116 Afgelopen weekend werd in hotel „De Kroon" de returnwed- strijd gespeeld en werd de totale uitslag na cle laalsto wedstrijd: K.E.O. 22 punten, car. 118') Fortuna 16 punten, car. 9S4 Winst K.E.O. 6 punten, car. 196 K.A.V. vergaderde. De plaatselijke afdeling van de K.A.V. hield in het vereni gingsgebouw een bijeenkomst,, waarop 35 leden tegenwoordig waren. Waarschijnlijk werden de meeste buiten het dorp wonen de dames door de slechte toe stand van de wegen weerhou den, zodat ongeveer de helft van het aantal leden ontbrak. Na opening van de avond door de voorzitster, mevrouw. C. de Schepper-Kamps, volgde een voorlichtingsprogramma in woord en beeld, aangeboden door de „Friese Vlag". De da mes lieien zich vanzelfsprekend het kopje koffie best smaken en de gezellige avond werd be sloten met een wedstrijd in her sengymnastiek. er. „teres k"am n.jcen. Maandagmiddag vond in het Dorpshuis ue veigadering plaats der diepvnesaide„ngen in v.cst Zws-Vlaanderen van „Ceres." Burgemeester Verbrugge ver welkomde het uilgeureiue gezcl- scnap dames en zeide verheugd ie zijn dat ook te WaterlandkerK. je een diepvries-inrichting tot stand is gexomen met 20 uoxen, waarvan reeds 19 zijn verhuurd. Hij bracht dank aan „Ceres voor het initiatief en nodigde het ge zelschap uit de nieuwe installaue te gaan bezichtigen en daarna een Dezoek te brengen aan ae N. H. kerk, welke gerestaureerd is. De presidente van „Ceres", mevr Van Cruijmngen-Erasmus sprak haar voldoening uit, dat Viater- landkerkje in staat is zo'n groot gezelschap te ontvangen. Nu ook le Ilooldpiaat 'n diepvries-instal latie is geplaatst met 4b boxen, zijn er in alie VV. Z^s.yiaamse gemeen ten diepvries-afdelingen, waarvan vele wordep jjjJge|Dj,?id. Dit resultaat is na 5 jaar bereikt en nergens zal men deze inrich ting willen missen. Mevr. Becu-Risseeuw uit Groede bracht het verslag over het ver enigingsjaar uit, waaruit bleek, dat de diepvries m W. Zws-Vlaan- deren haar plaats heeft veroverd. Hierna weid de diepvries-instal latie bezocht, terwijl vele dames tevens de gerestaureerde N. H. kerk bezichtigden. Bij terugkeer in het Dorpshuis werd koffie mot cake geserveerd waarna de vergadering werd ver- volgd met het wisselen van ervaringen in diverse afdelingen en recepten werden besproken. De financiële resultaten van de diverse installaties bleken gun stig te zijn. Aandelen van leningen, aange gaan om installaties Ie kunnen bouwen, werden uitgeloot, waar na een verloting werd gehouden t.b.v. het reserve-fonds om even tuele tegenvallers op te vangen. Nadat een film over Zuid-Afri- ka was vertoond, dankte de pre sidente de afd. Waterlandkerkje voor de prettige ontvangst en sloot de vergadering. s Prijskaarflng. In buurtschap de Zandstraat werd bij de heer Smulders door een 38 liefhebbers de benen on der tafel gestoken voor een ver woed kaartgevecht. Gewaarborgd wanen voor dit kaartfestijn, waaraan ook werd deelgenomen door liefhebbers uit omliggen, de plaatsen: 2 kalkoenen, 4 ko nijnen, 2 hazen en 6 Kaapse een den. Met deze niet te versmaden buit togen de volgende teams huiswaarts. C. D'hont-P. de Smet, Zandstr.- Wcsfdorpc: K. Wisse-C. Smul ders. Zandstr.-Zandstr-; F. Schooff-G. Wouters. Sluiskil— Zandstr.; J. van Opdorp-J. du Puy. Zandstr.-Sluiskil; Em. Buy- se-Arth. Lauwers, Zandstr.- Zandstr. Extra: Oct. Obrie-Joh. Hemel- soet. Zandstra-Zandstr.; Ph. Obrip-II de Caluwé, Sluiskil- Zandstraat. Vakdiploma. Onze plaatsgenoot de heer O. Hermers, die sinds kort de naai- machinen-, wasmachine- en rij wielhandel van de heer Kalle heeft overgenomen. slaagde dezer dagen in Den Haag voor het diploma Gemengd rijwielen bedrijf. Het Indonesische parlement heeft met algemene stemmen het wetsontwerp tot verlenging van de noodtoestand voor geheel In donesië voor de duur van oen jaar goedgekeurd. SIERADEN CHINEES 1 Uit een Chin de Taksteeg, de Kaiverstras is in de nacht zondag een tas welen en horl drag van ƒ251 in contanten, zich waarschiji schaft tot het een valse sleu de kast, waari kostbare inhot 12 SCHAPEN GEI Maandagocht vijf is een 1( van de expediti wen uit Wave weg in Ouderk stel als gevolg van de leveni stuurbaar gewc hoge weg naai meld. In de wagei 36 schapen, 2 s paard. Die naa Amsterdam w In totaal wer teling van de gedood. De cha Lee liep geen INBREKERS In nauwe sa de politie van politie van N snel in gesla leggen op twee die zaterdagav aan de Emma veen hebben in Toen de dc zaterdagavond bij de woning kwam spronger mannen uit Leden van de poolexpeditie h in gericht aan gankelijke poo punt van het dat hét verst verwijderd is km. De officie bureau Tass m sis is gesticht „Mirny". De jui; is 82.6 graden 55 graden ooste: Vorig jaar ha reeds een basis de ontoegankel richt. Het landelijk van het C.B.S. onderhoud van hand- beiders, op basis derging van 1 november 1958 s ge wijziging. He clusief A.O.W. b staan op 116, te cijer inclusief A. met afronding van 120 medio medio november Binnen de i steeg het indexc appelen en da terwijl het inde; een daling vertoc een prijsstijgin voor zuivelprodi zaak kaas). Buiten de voed ging o.a. het indt plichte sociale v daling in verban ding van de A.O. 1 november j. premie, relatief ring, daalt. CERTIFICA. GOEDEREÏ Als gevolg va: treding van het richting van de mische gemeen invoerrechten welke uit het v: een bij de geme sloten staat (ee in een andere schap behorent -ingevoerd met ii nuari 1959 in he 10 t.h. worden v wijs dat zodanii öerdaad uit eei komstig zijn, za ficaat inzake (model D.D. 1) overgelegd, het douane van di l.d-staat moet Voor wat Nederl; len de formulier de certificaten v 1058 af bij de ont voerrechten tege 0,02 per stuk ve den gesteld.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2