Russische „waarschuwing aan vooravond van Parijse besprekingen Het aftreden van Mao Tse Toeng Jaarvergadering Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Middelburg W eer o ver zicht Vraaggesprek met Brandt over de kwestie-Berlijn Pools-Oostduitse verklaring HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Schepen in de St. Laurens vastgevroren WEERBERICHT MJ abonnement: Terneuzen. Dtoecteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 et DE VRU DINSDAG 16 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1553 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimin» advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties '(géén handeto- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct Kleine advertenties bij vooruitbetaltag Inzending advertenties tot 's namiddags 2 *ur! Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 oor. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer (Advertentie) De Sowjet-regering heeft de landen van de Noordatlantisehe- verdragsorganisatie gewaar schuwd, dat zij zich in 'n „uiterst ernstige positie'' brengen door de V. S. toe te staan raket- en kern wapenbases op hun grondgebied aan te leggen. Het ongeluk met het Belgische vliegtuig in het Zuidpoolgebied. Er is een Russsch vliegtuig geland bij een tent op ongeveer anderhalve kilometer van het in het Zuidpoolgebied verongeluk te Belgische vliegtuig, aldus meldde radio-Moskou maandag. De inzittenden van het Russi sche toestel hebben geen men sen bij de tent aangetroffen. Noorse straaljager verongelukt. Maandagmiddag omstreeks swart over twee is een RF-84f van de Noorse luchtmacht op de vliegbasis Soesterberg veronge lukt. De vlieger maakte een te korte landing. Het toestel kwam vóór het begin van de baan aan de grond en werd ernstig be schadigd. De vlieger is met ver wondingen aan het hoofd naar het militair hospitaal „Oog en Al" in Utrecht vervoerd. Amerikaans-Russisch luchtincident. De Sowjet-regering heeft mee gedeeld, dat zij de Amerikaanse regering verantwoordelijk stelt voor „de gevolgen van gevaar lijke vluchten door Amerikaan se vliegtuigen nabij de Sowjet- grenzen en van schendingen van het Sowjet-luchtruim", al dus heeft het Sowjet-persbu- reau, Tass, maandag gemeld. In een nota, die op de Ameri kaanse ambassade te Moskou is overhandigd, wordt geprotes teerd tegen de „niet uitgelokte beschieting van een Sowjet- jachtvliegtuig door een Ameri kaans militair vliegtuig nabij de stad Ventispils" (Letland). Volgens de nota werden op 7 november „kennelijk voorbereid de vluchten met vijandige be doelingen nabij Sowjet-grond- gebied boven de Oostzee en in het Verre Oosten ondernomen". Op één van deze vluchten opende een Amerikaans vlieg tuig het vuur op een Sowjet- jachtvliegtuig nabij Sowjet-ge- bied. De Russische nota is een ant woord op een Amerikaans pro test van 13 november tegen wat genoemd werd, aanvallen door Sowjet-vliegtuigen op Ameri kaanse toestellen boven de Oost zee en in het Verre Oosten. Volgens de Amerikanen speel de het incident boven de Oost zee zich af op 66 mijl afstand van Sowjet-grondgebied. Het 297 metende Nederland se schip „Vivo" is maandagoch tend vroeg op de Theems in aanvaring gekomen met het Britse schip Catford (2724 ton). Beide vaartuigen hebben scha de boven de waterlijn opgelo pen. Dit wordt gezegd in een ver klaring van de Sowjet-regering die zaterdag aan de vooravond van de besprekingen te Parijs aan de ambassadeurs van de NAVO-landen is overhandigd. Volgens de verklaring, waar van door radio-Moskou een sa menvatting werd uitgezonden, heeft de ervaring geleerd, dat el ke bijeenkomst van de militaire leiders van de NAVO en elke zit ting van de NAVO-raad gericht is op „een verdere uitbreiding van de bewapeningswedloop, de in richting van nieuwe oorlogsbases en vergroting der militaire be grotingen". In NAVO-kringen is het geen geheim, dat op de ko mende bijeenkomst te Parijs zal worden gesproken over de vraag hoe d_ inrichting van Amerikaan se raket- en kernwapenbases op het grondgebied van die NAVO- landen welke tot dusver dergelij ke bases niet hadden, kan worden bespoedigd. De Sowjet-regering acht het daarom nodig nogmaals de aandacht te vestigen op de ernstige gevolgen van de uitvoe ring van dergelijke plannen daar een aanval op de Sowjet-Unie en de socialistische landen vergel- dingsaanvallen op bedoelde NA- VO-bases met zich mee zou bren gen, aldus de verklaring volgens welke een bijzonder groot gevaai gelegen is in het feit, dat men „in de eerste plaats met kernwapens wil uitrusten". „De Sowjet-regering is er nog steeds van overtuigd, dat de bes te manier om onder de huidige omstandigheden de internationale geschillen te regelen, een bijeen komst van regeringshoofden is". De Sowjet-regering herhaalt haar voorstel voor het sluiten van een niet-aanvalsverdrag tus sen de landen van de Navo en het verdrag van Warschau, voor een raket- en kernwapenvrije zo ne in midden-Europa op basis van het Poolse plan, voor een op- lossing van de Berlijnse kwestie door West-Berlijn tot een gede militariseerde vrije stad te ma ken en voor maatregelen der gro te mogendheden ter verminde ring van het gevaar van een atoomoorlog, in het bijzonder door het staken van proeven met kernwapens. De Sowjet-Unie acht het moge lijk, zo vervolgt de verklaring, te beginnen met een overeengeko men vermindering hoe klein deze ook zou zijn van buiten landse troepen op het gebied van de landen van de NAVO en het verdrag van Warschau. Over de Oostzee wordt gezegd, dat de Sowjet-Unie het met Oost- Duitsland en Polen eens is dat deze tot een „gebied van vrede" moet worden gemaakt. De burgemeester van West- Berlijn Willy Brandt heeft in een vraaggesprek met „France-Soir" verklaard dat zijn grote zorg is dat Moskou zich zou kunnen ver gissen over de vastbeslotenheid van het Westen om in Berlijn te blijven. „De Russen denken dat uitein delijk het Westen zal terug schrikken voor het vooruitzicht van oorlog, met de verschrikkin gen der kernwapens, om een enkele stad of een kwestie van min of meer plaatselijk belang. Om een dergelijke valse Russi sche berekening te verhinderen, moeten wij standvastig blijven en neen zeggen op het Russisch ultimatum. Men kan niet onder handelen onder druk van een be dreiging", aldus Brandt. Wat Berlijn aangaat zou men kunnen denken aan onderhande lingen op basis van de huidige Dulles spreekt met De Gaulle. De Franse minister-president, generaal De Gaulle, heeft maandag de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, ontvangen, met wie hij heeft gesproken over wereld problemen. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de bouw van ba ses voor raketten voor middel grote afstand in Frankrijk het belangrijkste onderwerp van ge sprek is geweest. De Fransen willen in grote mate zeggen schap over dergelijke bases heb ben wanneer en voorzover ze op Frans gebied worden gebouwd. juridische toestand en zelfs kun nen proberen deze toestand te verbeteren, zo meende Brandt. Ook zou het nodig zijn om, zon der druk van een ultimatum, de werkelijke verlangens van de tegenstander te onderzoeken. Men zou moeten weten, zo verklaarde de Berlijnse burge meester, of Chroesjtsjef met zijn een rede gehouden" waarin hij de DE KABINETSCRISIS PROF. BEEL AANGEZOCHT ALS INFORMATEUR. H. M. de Koningin heeft aan de minister van Staat prof. dr. L. J. M. Beel verzocht als informateur op te treden, en wel om na inge steld onderzoek haar te rapporte ren over mogelijkheden om op korte termijn tot een oplossing van de ingetreden kabinetscrisis te geraken. „KONINKRIJKSDAG". De minister van Zaken Over zee, mr. G. Ph. Helders, heeft gis teravond in de uitzending die de Nederlandse televisie aan de Ko ninkrijksdag heeft gewijd, ge sproken over de betekenis van het statuut van het koninkrijk. In Suriname en op de Nederlandse Antillen, zei minister Helders, wordt deze dag uitgebreid ge vierd. In ons land wordt de Sta tuutdag meer herdacht dan ge vierd. Op Statuutdag waren in Suri name de regeringskantoren en scholen gesloten en werd gevlagd. De minister-president, mr. S. D. Emanuels, heeft voor de radio Het Franse persbureau AFP meldt uit Peking, dat het besluit van Mao Tse Toeng om af te treden als staatshoofd van com munistisch China door partij functionarissen is aangekondigd op bijeenkomsten op de voor naamste regeringsbureaux en op de universiteiten van Peking. I)e kranten en de radio-omroep hebben echter nog geen officiële berichten hierover verspreid. Uit goedingelichte bron wordt vernomen, dat Mao zich geheel zal gaan wijden aan de studie van communistische leerstellin gen. Hij zou wel voorzitter van het centrale partijcomité blijven. Het besluit zou zijn genomen te Woe Han, het belangrijke in dustriecentrum van de provin cie Hopei, waar alle partijleiders, ministers en gouverneurs van provincies een maand geleden onder voorzitterschap van Mao hebben vergaderd. De officiële bekendmaking van Mao's aftreden wordt ken nelijk aangehouden, opdat de openbar® mening eerst rijp kan worden gemaakt voor de veran dering. Het officieuze nieuws heeft de gemoederen in Peking zeer in beweging gebracht. Over het algemeen hebben de Chine zen een diepe bewondering voor Mao. Men verwachtte algemeen dat hij voor een nieuwe ambts periode van vier jaar zou worden gekozen, als de nationale volks vergadering begin volgend jaar bijeen zou komen. Er doen talloze geruchten de ronde over meningsverschillen die op de conferentie te Woe Han aan de dag zouden zijn ge treden over de kwestie der volks communes, op militaire leest ge schoeide volksgemeenschappen. Vele leiders zouden menen dat het land nog niet rijp is voor deze ingrijpende wijzigingen. Zii willen de teugels op dit gebied weer wat laten vieren. In diplomatieke kringen in Pe'-'ng verwacht men belangrij ke verschuivingen in de leiding rn do binnenlandse oolitiek van tie Chinese communistische par tij als gevolg van een aftreden van Mao. eis van stopzetting van alle an ticommunistische activiteit in West-Berlijn, ook de vrije uni versiteit en de vrije, onafhanke lijke pers wil onderdrukken; met andere woorden, of hij het ver schil tussen vrijheid en commu nisme zoals dat nu tussen Oost en West-Berlijn bestaat, wil op heffen. Brandt zei dat West-Berlijn nooit zal verhinderen dat Duit sers naar de stad komen en daar asiel vragen. Wat de anticom munistische activiteit in West- Berlijn betreft merkte hij nog on, dat ook in Oost-Duitsland anti democratische activiteit bestaat, die niet alleen tegen West-Ber- l'in, doch tegen geheel West- Duitsland en de vrije wereld is gericht. Het Sowjet-partijblad „Praw- da" verklaarde maandag, dat de pogingen van het Westen om ..vruchteloze, hoofdpijn veroorza kende besprekingen over van alles en nog wat" te beginnen met betrekking tot de kwestie- eerlijn, de Sowjet-Unie niet van de voorgenomen weg zal afbren gen. „De Sowjet-Unie zal zich niet laten hinderen door onver antwoordelijke bedreigingen van bepaalde Westelijke bluffers, die zeggen dat zij met troenen en tanks een weg naar Berlijn zul len banen". De conferentie over het voorkomen van onverhoedse aanvallen Op de conferentie over het voorkomen van onverhoedse aan vallen. die te Genëve wordt ge houden. hebben de Westelijke delegaties maandag de jongste communistische voorstellen ver worpen. Deze voorstellen, die handelen over de controle te land en in de lucht, werden namens het Wes ten door de Fransman De Leusse van de hand gewezen, omdat zij vermengd waren met politieke overwegingen en voorwaarden, zo is in conferentiekringen opge merkt. De Russen drongen in deze voorstellen aan op instelling van een 800 km brede zóne zonder atoom- of klassieke wapens in Midden-Europa. afkondiging van het statuut her dacht. Bloemen voor H. M. de Koningin. Ter gelegenheid van Konink rijksdag hebben de regeringen van Suriname, de Nederlandse Antillen en Nederland aan H. M. de Koningin bloemen laten aanbieden. De bloemen uit de West zijn per K.L M. van Paramaribo en Willemstad naar Schiphol ge vlogen. Sjah van Iran brengt officieel bezoek aan Nederland. Naar verluidt is de sjah van Iran voornemens op uitnodi ging van H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een staatsbezoek aan ons land te brengen. De sjah wordt volgend jaar mei in Nederland ver wacht. Het zal zijn eerste offi ciële bezoek aan ons land zijn. fr. GEUZE BESPRAK LANDBOUWPROBLEMEN ZEEUWSE BOEREN MINDER KREDIETVRAGEND Het Westen zal zijn consumptie niet ongelimiteerd moeten opvoeren, maar een grote spaarzaamheid moeten aanwenden ten opzichte van het individueel verworvene. Deze waarschuwing, maandag uitgesproken op de Algemene Vergadering van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij te Middel burg, was een der conclusies die de voorzitter van deze Maat schappij, ir. M. A. Geuze, trok uit een beschouwing van wat hjj noemde „economische dreigingen". Deze dreigingen lieten zich in dc rede van ir. Geuze kenmerken als het algemene overschotten- probleem, dat echter in hevigheid wordt overtroffen door de econo mische machtsstrijd waarin de Sowjet-Unie de voornaamste rol speelt. De economische ontwik keling in dit land beschouwend en deze stellend als de resultaten van intensivering van de produk- tie, meende ir. Geuze ervoor te moeten waarschuwen, dat de toe nemende produktie gebruikt zal worden in de economische oor logvoering, wanneer de levens standaard in dit land op gelijk peil zal zijn geconsolideerd. Het „vlasdrama" De spaarzaamheid die het Westen hiertegenover ten aan zien van de consumptieve sector moet bezigen, wordt echter lang niet in voldoende mate gereali seerd, aldus spreker verder in zijn betoog. Met name is dit vol gens hem duidelijk komen vast te staan in het zgn. „vlasdrama", een toestand die de waarschu wing heeft doen opgaan dat het voor het Wekten een groot ge vaar zou betekenen, indien hij voor haar vlasindustrie moest rekenen on duurzame aankoop- moeelëkhefen van grondstoffen in de Sowjet-Unie. De zuivel Wat de zuivel in ons land aan gaat sprak ir. Geuze over ..een niet verwachte en nauwelijks voorsDelde manier" waarop wij over het dieptepunt in deze in dustrie heen zijn, zo onverwacht dat er zelfs een tekort aan boter is. Echter: „Al met al mag men echter voorzichtig concluderen, dat de lasten die de melkveehou derijsector voor het Landbouw- Egalisatie Fonds zal veroorzaken wel niet zo groot zullen zijn, als enige maanden geleden min of meer in paniekstemming bij het indienen van de rijksbegroting werd verondersteld", aldus ir. Geuze. Wanneer budgetair en in 'loonpolitiek de oplossing gevon den zou worden voor een verho ging van gestandaardiseerde melk (3 procent) zou spreker wel eens uitgerekend willen zien of de melkveehouderij niet zou kun nen rondkomen op een redelijke kostprijsvergoeding voor de bin nenlandse afzet van consumptie- melk en zuivelprodukten, met daarnaast dan een zelf volledig te dragen were] 4 m arktrislco van het exportgedeelte. De suikerbietenteelt Ir. Geuze achtte tijdig beraad noodzakelijk over de afzet van nrodukten der suikerbietenteelt, indien de vergrote binnenlandse consumptie, zoals die voor dit jaar wordt verwacht, zou blij ven aanhouden. Indien in de toe komst benerking in de suiker sector. vanwege het wereld marktrisico voor surplussen noodzakelijk zal zijn, dan zal vol gens ir. Geuze een billijke rege ling „helae" slechts te vinden ziin door toeoassing per bedrijf. Globale beperkingsmethoden zul len naar zijn mening niet kun nen voldoen aan de eisen, die de landbouw tot het bereiken van een doelmatige toepassing moet stellen. Poolse en Oostduitse commu nistische leiders zeggen in een gemeenschappelijke verklaring, die maandag in Warschau werd uitgegeven, dat de „bijzondere rol" die West-Duitsland in d» Navo speelt, de „voornaamste bedreiging voor de vrede in Evopa vormt". De verklaring werd zondag avond ondertekend door de Oost duitse communistenleider Wal ter Ulbricht namens de Oost duitse regering en communisti sche nartij en voor Polen door Gomulka en premier Cyrankie- wicz. In de verklaring wordt voorts gezegd dat beide landen de Rus sische voorstellen inzake Berlijn steunen. ZWAAR BEWOLKT. Op de Atlantische Oceaan speelt zich tamelijk zuidelijk een grote depressie-activiteit af. In 't gebied bij de Azoren en in de Golf WOENSDAG 17 DECEMBER vm. n.m. Breskens 6.16 6.51 Terneuzen 6.51 7.26 Hansweert 7.31 8.06 Walsoorden 7.41 8.16 ZON MAAN op ondei op ondei Dec. 17 8.43 16.29 12.25 18 8.44 16.29 12.47 0.36 19 8.44 16.29 13.09 1.40 20 8.45 16.30 13.33 2.43 31 schepen die sinds vrijdag in de Canadese rivier, de St. Laurens, vastgevroren zitten, hebben maandag opnieuw ge tracht de Atlantische Oceaan te bereiken. D" schepen die het verst ge vorderd zijn. moeten echter nog bijna 800 mijl varen om zover te komen. Men neemt aan dat alleen de krachtigste Canadese ijsbrekers de schepen vlot kunnen krijgen. Het is is op sommige plaatsen bijna 180 cm dik. Het blijft bij zonder koud in de oosthoek van Canada. De temperatuur, die de afgelopen week schommelde rond de 18 graden Celsius onder nul, is nog steeds niet gestegen. van Biscaje kwamen als gevolg hiervan zware en langdurige stormen voor. Eén van deze de pressies kwam maandagavond aan de ingang van het Engelse Kanaal aan, maar nam toen vrij snel in betekenis af. Het front er van bracht in Nederland regen- hoeveelheden die varieerden van 1 tot 5 mm. Door de nabijheid van de depres sie zal er ook vandaag af en toe enige regen vallen, bij de tempe raturen die ongeveer gelijk zul len zijn aan die van gisteren. In Oost-Europa met name in West-Rusland en de Baltische Staten werd de vorst die daar heerst naar het noorden terugge drongen door een uit Italië af komstige depressie. In Noorwegen en Zv, "den vroor het echter bijna overal de gehele dag. Dit vorstgebied breidt zich thans niet uit. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. ENIGE REGEN. Zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Weinig verandering in tempera tuur. Polen en West-Duitsland be schuldigen de Westelijke mo gendheden ervan, dat zij terug deinzen voor de erkenning van hun verplichting inzake de Oder- Neissegrens van Polen. De '-ondsreDubliek wordt verder in de verklaring het enige land in Eurona genoemd dat andere lan den territoriale eisen stelt. Beide landen veroordelen West-Duitsland om de pogingen zijn militaire positie in het Oost zee-gebied te verstevigen. Dit gebied biedt juist bijzonde re gelegenheden tot samenwer king tussen de landen die eraan grenzen, aldus de verklaring. Hierin wordt ook nog opge merkt, dat er geen Duits vraag stuk zou bestaan, als de Weste lijke mogendheden de overeen komst van Potsdam hadden na gekomen. Ernstig Brits-Frans meningsverschil in de O.E.E.S. Maandag heeft zich in de bij eenkomst te Parijs van de minis terraad van de „Organisatie voor Euronese Economische Samen werking'' (O. E. E. S.) een ern stig BritsFrans meningsver schil voorgedaan. De Britse vertegenwoordiger, sir David Eccles, had bepaalde voorstellen gedaan, om een Euro pese handelsoorlog in het nieu we jaar, wanneer de eerste fase van de Europese gemeenschap pelijke markt, met zes Europese staten als deelnemers, begint, te voorkomen. Sir David wilde een onmiddel lijk antwoord op zijn voorstellen. Dit werd door de ministers der zes E. E. G.-landen niet mogelijk geacht. De Engelsman verklaarde daar op dat zijn land dan, in verband met het in werking treden van de Euromarkt, afweermaatrege- len zou nemen. Hierop antwoordde de Franse minister van Buitenlandse Za ken. Couve de Murvilie, boos, dat Frankrijk weigerde onder bedrei gingen te onderhandelen. Hij voegde hieraan toe: „Ik trek hierbij de Franse instemming met de vorstellen der E. E- G.- landen, om de elf overige O. E. E. S.-landen tegemoet te komen door ook op hen enige van de voordelen der Europese gemeenschappelijke markt van toepassing te verklaren, In". Rede Ir. Keyser In tegenstelling met vroeger zijn de thans geldende proble men, die zich voordoen b(j de fi nanciering van het land- en tuin bouwbedrijf, terug te voeren op de meer algemene vraagstukken, die verband houden met de plaats van de landbouw in de Neder landse economie. Ir. J. S. Keyser, directeur van de Centrale Coöperatieve Raf- feisenbank te Utrecht voegde in zijn inleiding op de jaarvergade ring aan deze opmerking toe, dat de landbouw, geplaatst voor het structuurvraagstuk, de oplossing moet zoeken in structuurverbe tering, mechanisatie etc. De stormachtige ontwikkeling van de coöperatieve bedrijvigheid na de tweede wereldoorlog heeft bijna de helft van de gehele kre dietverlening der boerenleenban ken (na 60 bestaansjaren telt dit instituut 1300 vertegenwoordi gingen) in beslag genomen, en nog steeds ontwikkelen zich de onderscheiden werkzaamheden van de boerderij naar de coöpera tie, aldus ir. Keyser. Hierbij ko men nog, zo zei hij, de financie ringsproblemen van de jonge pasbeginnende boeren en tuin ders. De vraagstukken die zich hier bij presenteren, komen onder meer voor in de vormen waaron der het krediet moet worden verstrekt (grondkrediet, krediet voor inventaris en bedrijfskre- diet), met name in lang, middel lang en kort krediet, aldus merk te spreker op. De mogelijkheden die de boerenleenbanken bieden, liggen volgens ir. Keyser voor namelijk op het gebied van de korte en middellange financie ring; de verlening "van grond- krediet voor deze banken zou eerst goed mogelijk zijn gezien het karakter van deze financie ring indien de banken zeer ruim in hun middelen zaten. Spreker kon zich verenigingen met de uitspraak dat het niette min niet direct noodzakelijk zou zijn een instelling in het leven te roepen, die zich SDeciaal met deze kredietverstrekking bezig zou houden; een ander punt was echter voor hem, of dit in de toe komst wel zo zou blijven. Ir. Keyser heeft in dit verband ge sproken over de toekomstmoge lijkheden die hypotheekverlening en borgstelling in deze zouden kunnen bieden. Hef landbouwcrediet in Zeeland Ir. Kipyser gaf enkele c'ifers van het landbouwcrediet in Zee land per 31 december 1357. Deze zullen gelden voorover dat de Utrechtse banken betreft. Vijftigduizend spaarders hadden op 31 december 1957 f134 mil joen bij de boerenleenbanken in gelegd. Hiervan was 52.1 pot af komstig van agrariërs "n 47 9 net van anderen. Die ƒ134 md- ioen vertegenwoordigt ongeveer 7 pet van het totaal bij de Utrechtse banken gedeponeerde spaargeld. Het bedrag per spaar der is in Zeeland met 2200 aan zienlijk hoger dan het landsge- middelde van deze banken (ƒ1700). Aan lopende rekening- gelden (z.g. credietsaldi) is bij de Zeeuwse banken 28 miljoen gedeponeerd of 10 pet van het totaal. Een krediet in rekening-cou rant hebben in Zeeland 773 land bouwers en 71 coöperaties. De debetstand van de gezamenlijke landbouwers was per 31 decem ber 1957 f 4.6 miljoen, die der eoöpetraties ƒ10.3 miljoen. Ver der hadden 1055 personen, niet- agrariërs, een lopende rekening bij onze banken, debetstand op de peildatum 6.7 miljoen. Deze vorm van financiering is dus bij de landbouwers nog maar weinig ontwikkeld, zo merkte ir. Keyser op. Dan krijgen we nog de z.g. voorschotten (geen hypotheken). Aan 240 landbouwers was ver strekt ƒ1 miljoen en aan 640 niet-landbouwers 1.8 miljoen aan z.g. voorschotten (geen hy potheken). Wat de hypotheken aangaat zijn de cijfers voor land bouwers 765 met een totaalbe drag groot 8 miljoen en voor niet-landbouwers 2150 met teza men ƒ13.5 miljoen. Aan coöpe raties waren verstrekt 91 lenin gen met een totaal van 8.4 mil- ioen en aan andere verenigingen 94 leningen met een totaal van ƒ1.4 miljoen. De totale kredietverlening in eigen kring van de Zeeuwse banken bedroeg 56.3 miljoen, dat is ruim 6 van het totaal der Utrechtse banken. Zoals ge zegd hebben de Zeeuwse banken 7 van de spaargelden en 10 van de creditsaidi. De kredietverlening is dus in Zeeland wat minder ontwikkeld dan in overig Nederland, aldus concludeerde Ir. Keyser.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1