Westen verwerpt Sowjet-voor stel t.a.v. Berlijn Jupiter" met aapje in de neus gelanceerd De vrijhandelszone HET WEER HOOGWATER TROUWWAGENS Belgisch vliegtuig in Poolgebied verongelukt Generaal De Gaulle kandidaat voor het presidentschap ZON- en MAANSTANDEN Bromfietsen 30 km op 1 januari WEERBERICHT salons sobert" SCHIPPERS Er moet een einde komen aan aarzelende houding Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRUE ZEEUW MAANDAG 15 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1552 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pet advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handel» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wcr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. •e thans te Parijs vergaderen de ministers van Buitenlandse /aken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en Wost-Duitsland hebben de Sow- jefarussische voorstellen betref- feade Berlijn verworpen. Ia een zondagavond in de Franse hoofdstad uitgegeven «■•«amunique wordt gezegd dat de Verenigde Staten, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en West-Duits- iand vastbesloten zijn in West- Beogjn te blijven. „De eenzijdige verwerping door de Sowjet-Unie van haar verplichtingen tegenover ons is onaanvaardbaar", aldus de bekendmaking, die werd uit gegeven na da besprekingen van de ministers John Foster Dulles, Sehvyn Lloyd, Maurice Couvé de Marville en dr. Heinrich von llrenta.no, respectievelijk minis ters van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten en van Groot- Boittannië, Frankrijk en West- Dultsland. Be ministers van Buitenlandse Zaken verklaarden voorts, dat hun landen het recht van vrije (oegang tot West-Berlijn zullen handhaven. Zij verklaarden het aanstellen van Oostduitse autori teiten in de Sowjct-zóne in de plaats van de Russische bestuur- deren onaanvaardbaar te achten. ®e vier Westerse ministers van Buitenlandse Zaken hebben overeenstemming bereikt over de voornaamste vraagstukken, die in hun antwoorden op de Sowjet- nota van 27 november j.l. zuilen worden behandeld. zullen hun Navo-bondgeno- ten raadplegen, waarna hun re geringen de antwoordnota's zul le* opstellen. Op de bijeenkomst va» zondag zijn de ontwikkelin gen van de situatie rondom Ber lijn in de afgelopen maand be sproken. Hierbij werd door de burgemeester van West-Berlijn. VWHi Brandt, een mondelinge toelichting gegeven. OPKLARINGEN. Zondag trok een depressie over r.et Kanaal langs onze westkust ie Noordzee op. Het bracht ons 1 otoaber weer en op de meeste alaatsen tijdelijk regen. De mees te regen werd in de kustprovin- «ies waargenomen, waar hoeveel heden tot 7 millimeter werden afgetapt. De temperaturen be- eikten maximum waarden van 5 tot 7 graden. De wind die aan vankelijk zuidelijk was, ruimen de achter de storing aan naar zuidwest en nam langs de kust tijdelijk tot krachtig toe. Intussen begon éen rug van hogedruk, die zondagavond in de omgeving van het Engelse Ka naal was aangekomen naar het noorden te bewegen. Deze zal ons vandaag opklaringen bren- sen. maar in de kustprovincies blijft een kans op buien bestaan. In de middagtemperaturen wordt daarbij weinig verandering ver wacht. medegedeeld door het K-N.M.I- Ie De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. OPKLARINGEN. Opklaringen, maar, voorname lijk in de kustprovincies, ook en kele buien. Overwegend matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in middagtempera turen. DINSDAG 16 DECEMBER WESTDUITSE VERKLARING. De woordvoerder van de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano verklaarde tegenover verslaggevers: ,,de 4 ministers zijn overeen gekomen de Sowjet-nota voor het einde van het jaar in vrijwel gelijklui dende bewoordingen te beant woorden. Het feit, dat de vier mogend heden zondag zonder enige moei te overeenstemming hebben be reikt over hun houding betref fende het vraagstuk-Berlijn, toont de bijzonder hechte eenheid aan, waarmede zij tegenover dit probleem staan". De woordvoerder zei voorts, dat burgemeester Brandt er te genover de ministers de nadruk op had gelegd, dat de overweldi gende meerderheid der Westber- lijners heeft getoond, dat zij geen koehandel met de communisten wensen. VERKLARING VAN BURGE MEESTER BRANDT. De Westberlijnse burgemees. ter, Willi Brandt, verklaarde na de bijeenkomst tegenover ver slaggevers: „Ik heb de vier mi nisters van Buitenlandse Zaken de dank der Westberlijners over gebracht voor de door hen ver leende steun en ik heb hen ver zekerd, dat de inwoners van Ber lijn volkomen aan de zijde van het Westen staan". Brandt zei verder dat deze conferentie slechts het begin was van een nieuwe ontwikkeling. „De Westerse verbondenen moe ten en kunnen hun verplichtin gen tegenover Berlijn niet ver zaken", verklaarde hij. Brandt achtte het mogelijk, dat het Berlijnse vraagstuk door de Verenigde Naties zou worden be handeld. ,,De volkeren-organisa tie is wel niet rechtstreeks bij dit probleem betrokken, doch zij heeft wél te maken met alles, dat de wereldvrede in gevaar kan brengen", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe: „Mi nister Dulles heeft in feite te£en mij gezegd: ,,U behoeft zich ner gens ongerust over te maken". driuipptratf ma."4t 16 brwi'wjjdrrai/ 9 tawuzeo V fijnste parfums gedistingeerde poederdozen alles in de betere toiletartikelen en cosmetica, alles met vakkundig advies. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 5.30 6.05 6.45 6.55 n.m. 6.00 6.35 7.15 7.25 Raket kwam 480 Lm hoog. Het Amerikaanse leger heeft zaterdag een „Jupiter"-raket ge lanceerd met een aapje in de neuskegel, aldus wordt van Cape Canaveral gemeld, waar de Ame rikaanse basis voor proeven met raketten is gevestigd. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Washing ton deelde na enige tijd mee, dat de lancering zeer goed geslaagd is. Het Amerikaanse leger heeft zaterdagmiddag meegedeeld, dat het zoeken naar de neuskegel van de ,,Jupiter"-raket waarmee het aapje de ruimte in werd gescho ten is gestaakt. Eerder was gemeld dat de neuskegel van de vijftig ton we gende raket na een vlucht van een kwartier in het doelgebied was terechtgekomen. Uit opge vangen signalen was gebleken dat het aapje een Zuidameri kaans eekhoornaapje van onge veer dertig cm, dat „Gordo" was genoemd naar een figuur uit een Amerikaans stripverhaal geen noemenswaardige slechte gevol gen had ondervonden van een „enige tijd durende toestand van gewichtsloosheid". Volgens de bekendmaking moet het apparaat in de neus dat het terugvinden van de neuske gel mogelijk maakt, defect zijn geraakt. De Britse vereniging voor die renbescherming heeft tegen het gebruik van een aap voor het ex periment geprotesteerd. Deze vereniging liet ook een protest horen toen de Russen een kunst maan met een hond er in lan ceerden. Het Amerikaanse leger heeft zich zondag verdedigt tegen de vele protesten die zijn ontvan gen, tegen het gebruik van het aapje bij deze proef. Het dier heeft gedurende 500 seconden in een toestand van gewichtloosheid verkeerd. De verkregen bijzon derheden zullen aanzienlijk bij dragen aan de studie van de mo gelijkheid van ruimtevluchten met mensen. De neuskegel waarin het aap je was opgesloten, moet op cir ca 2500 km van Florida in de Atlantische Oceaan zijn gezon ken, vóór wachtende schepen en vliegtuigen de neuskegel konden opsporen. Het aapje „Gordo", zat in een hermetisch afgesloten ruimte met opgetrokken knieën vastge bonden. Men verwacht dat verdere proeven met grotere apen en an dere dieren zullen worden geno men. Raketdeskundigen van het Amerikaanse leger hebben mee gedeeld dat de „Jupiter"-raket met het aapje slechts een hoogte van 480 km heeft bereikt. DE KABINETSCRISIS. Het kabinet van de Koningin deelt mede: H. M. de Koningin heeft zon dagochtend voor een conferentie op Huis ten Bosch achtereenvol gens ontvangen de fractievoor zitter van de V.V.D., van de af zonderlijke comm. groep, van de C-P.N., van de S.G.P. en van de C.H.U., resp. de heren prof. mr. Oud, H. Gortzak, S. de Groot, ds. P. Zandt en dr. H. W. Tilanus. H. M. de Koningin heeft zon dagmiddag voor een conferentie in Huis ten Bosch ontvangen mr. A. A. M. Struijken, minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvor ming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Premiepercentage kinderbijslagverzekering verhoogd. Bij beschikking van zondag heeft de Staatssecretaris van So ciale Zaken op advies van de sociale verzekeringsraad het premiepercentage voor de kin derbijslagverzekering met in gang van 1 januari a.s. vastge steld op 4,8 procent. Voor instel lingen waarvoor een verlaagd premiepercentage van kracht is werd eveneens met ingang van 1 januari a.s. het premiepercen tage vastgesteld op 2,2 procent. Voor de jaren 1957 en 1958 gold een premie van 4,6 procent (resp. 2 procent). Deze premiepercenta ges zijn destijds aldus vastgesteld om 'het te sterk gegroeide fonds vermogen enigszins te doen ver minderen, hoewel daarmede de premieopbrengst bleef beneden het bedrag dat aan kinderbijsla gen moest worden betaald. De duurtetoeslag over 1958, welke ten laste kwam van het kinderbijslagvereveningsfonds, is er de oorzaak van geweest dat het fondsvermogen sneller is te ruggelopen dan bij de vroegere premieverlagingen in de bedoe ling heeft gelegen, zo verneemt A.N.P. van het ministerie van Sociale Zaken en Volksezond- heid. Van 1 oktober 1946 tot en met het jaar 1952 was de gewone pre mie 5.78 procent. (Zij is toen zo hoog gesteld omdat in 1946 de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind werd ingevoerd.) Van 1953 tot en met 1956 was zij 5.28 procent. G/enulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 Een reddingsvliegtuig van de Russische Zuidpoolexpeditie heeft zondagmiddag een vlieg tuig van de Belgische expeditie, dat was vermist, teruggevonden. Het Russische toestel is bij het Belgische vliegtuig, dat onderste boven lag, geland, aldus een be richt van het officiële Sowjet- persbureau „Tass", dat afkomstig was van de Sowjet-basis Mir ny" in het Zuidpoolgebied. Volgens eerdere berichten was het Belgische vliegtuig donder dag met vier man aan boord neergestort in de IJskristalber- gen op 200 km van de Belgische basis „Koning Boudewijn". Onder de inzittenden bevonden zich prins Antoine de Ligne, schoonzoon van groothertogin Charlotte van Luxemburg, en ka pitein Gaston de Gerlach, de 39- jarige leider van de Belgische j Zuidpoolexpeditie. Volgens latere berichten heeft de Russische piloot in het Belgi- sche vliegtuig een briefje gevon- I den, waarin de vier Belgen ver klaren dat zij donderdag vertrok ken zijn naar een Belgische voor- raadbasis op 130 km van het punt waar hun toestel was neer- gekomen. Het zoeken naar de Belgen wordt voortgezet, i Men meent, dat de Belgen slechts voor twee dagen levens- j middelen bij zich hebben. Boven- dien moeten zij door een gebied trekken, waarin zich zeer veel gletsjerspleten bevinden. ZON MAAN op ondei op ondei Dec. 15 8.41 16.28 11.36 22.24 18 8.42 16.29 12.01 23.31 17 8.43 16.29 12.25 18 8.44 16.29 12.47 0.36 19 8.44 16.29 13.09 1.40 20 8.45 16.30 13.33 2.43 De Franse minister-president, generaal De Gaulle, heeft zater dagochtend officieel meegedeeld, dat hij zich kandidaat stelt voor het presidentschap van de Fran se republiek. Dit werd meegedeeld door de voorzitter van de voorlopige con stitutionele commissie, Cassin. Deze had de generaal bezocht om hem officieel te vragen of hij bereid was zich kandidaat te stellen. Cassin deelde verder mee, dat ook de communist Marrane of ficieel kandidaat is. De kandidatuur van iedere ge gadigde naar het presidentschap moet worden gesteund door vijf tig van de 75.000 „grote kiezers" die op 21 december de president zullen kiezen. Op het laatste nippertje heeft de dissidente socialistische par tij, die zich heeft afgescheiden van Mollets partij, nog een kan didaat voorgedragen voor het presidentschap van Frankrijk en wel de heer Albert Chatelet. Later werd officieel bekend ge maakt, dat de kandidatuur van Chatelet aanvaard is, zodat er nu drie kandidaten zijn. BOURGUIBA BESCHULDIGT FRANKRIJK President Bourguiba van Tu nesië heeft in een redevoering te Sfax Frankrijk ervan beschul digd de Frans-Tunesische over eenkomst over het terugtrekken van Franse strijdkrachten uit het zuiden van Tunesië niet na komt. Frankrijk had reeds al zijn troepen uit gebied van het fort Saint in het zuiden moeten te rugtrekken, maar het houdt nog steeds een paar gebouwen en enkele bronnen bezet. In de omgeving, op Algerijns gebied, zijn de Fransen 'n nieuw fort aan het bouwen, aldus de president. Bourguiba sprak de hoop uit, dat deze zaak de betrekkingen tussen Frankrijk en Tunesië niet slechter zal maken. „Reuter" meldt uit Parijs, dat zondag aldaar van Franse diplo matieke zijde is vernomen, dat de zes E. E. G.-landen op de heden te houden bijeenkomst van de ministerraad van de 0. E. E. S. een verenigd front tegenover Groot-Brittannië en de tien andere O. E. E. S.-staten zuilen vormen. Ook in deze krin gen achtte men de kans op over eenstemming niet zeer groot. Volgens Franse kringen zal de E. E. G. in elk geval per 1 janua ri 1959 eien begin maken met de uitvoering van het plan voor een gemeenschappelijke Europese markt. Aan de andere O. E. E. S.-lan- den zouden geen verdere conces sies worden gedaan dan die, wel ke zijn genoemd in de voorstel len, die na de besprekingen tus sen bondskanselier Adenauer en premier De Gaulle, in november j.l., werden bekend gemaakt. De Britse „paymaster general" Reginald Maudling, die vandaag verslag zal uitbrengen over de ongeslaagde pogingen van onder zijn leiding staande speciale com missie, om overeenstemming te bereiken over het instellen van een Europees vrijhandelsgebied, verklaarde zondag bij aankomst in Parijs dat de bijeenkomst van vandaag zal worden gehouden in een „geest van zelfbehoud". Volgens Britse bronnen te Pa rijs is één der grieven van de niet bij de E. E. G. aangesloten HUMPHREY Senator Humphrey, die on langs een lang onderhoud met Chroesjtsjef had, heeft in een toespraak te Troy in de staat New York een programma van vier punten voorgesteld, dat vol gens hem de toenemende invloed van de Russen in Azië, Afrika en het Midden-Oosten zal tegen gaan: 1. Ruimere uitwisseling van studenten uit deze gebieden; 2. Uitgebreidere berichtgeving uit deze gebieden door de voorlichtings meria en colle ges voor studenten; 3. Economische bijstand en gun stiger leningsvoorwaardenen 4. herwaardering van de Ame rikaanse houding tegenover communistisch China. Later in zijn toespraak zei de Amerikaanse senator echter nog steeds tegen erkenning van com munistisch China te zijn, al acht te hij enig voordeel uit lidmaat schap van onderscheidene V.N.- organisaties op economisch- en gezondheidsgebied niet waar schijnlijk. SHOCK-VARKENS Grote consternatie ontstond er op de weg tussen Horst en Se- venum nabij de silo's van Land bouwbelang, toen daar in een bocht van de weg een vracht auto, die met 80 varkens op weg was naar de slachterijen te Weert, kantelde. De dieren wisten uit de gekan telde wagen te ontsnappen en verspreidden zich in korte tijd over een grote afstand, weilan den en tuinen omwoelend. Vier varkens waren echter zodanig gewond, dat zij ter plaatse moes ten worden afgemaakt. Ettelijke andere toonden ,,shock"-ver- schijnselen en konden gemakke lijk worden gevangen, doch het duurde uren eer de overige die ren weer verzameld waren en het transport kon worden voort gezet. Europese landen, dat Frankrijk klaarblijkelijk verplichtingen is aangegaan tegenover de andere leden van de Europese economi sche gemeenschap, doch dat het niet bereid is zijn oudere ver plichtingen tegenover O. E. E. S.- staten na te komen. Dit is, naar verluidt, Maudlings standpunt, waarbij hij denkt aan de verplichting van alle O. E- E. S.-landen om bij het ver lenen van invoercontingenten geen der aangesloten staten te benadelen ten opzichte van de andere. Van gewoonlijk betrouwbare zijde is vernomen, dat de elf niet bij de E. E. G. aangesloten O. E. E. S.-staten overeen zijn gekomen op de bijeenkomst van heden één lijn te trekken. Men verwacht, dat Groot-Brit tannië zal aandringen op over eenstemming over een program ma voor toekomstige zeventien landenbespreking, opdat verme den wordt dat de huidige econo mische meningsverschillen af breuk doen aan de Europese sa menwerking op politiek en mili tair gebied. „Reuter" meldt uit Brussel, dat aan het einde van een con gres der Belgische socialistische partij, dat drie dagen heeft ge duurd, een resolutie is aangeno men, waarin de partij zich schaart achter het denkbeeld om een Europees vrijhandelsgebied in het leven te roepen, zulks als aanvulling van de komende Europese gemeenschappelijke markt. Oud-burgemeester van Brussel overleden. Baron Jozef van de Meule- broeck, oud-burgemeester van Brussel, is zondagochtend op 82- jarige leeftijd overleden. Hij is van 29 nov. 1939 (enige weken na het overlijden van burgemees ter Adolf Max) tot 10 februari 1956 burgemeester van Brussel geweest, met een onderbreking van juni 1941 tot september 1944, toen hij door de Duitsers was af gezet. Deze afzetting in de oorlog heeft hij nooit erkend, getuige zijn openbare protestbrief in 1941 waarin hij zei: „Ik ben en blijf en zal steeds blijven de enige wetti ge burgemeester van Brussel. Zij die van ons ras zijn, zijn voor niemand en niets bang. Zij vrezen slechts één zaak: niet geheel hun plicht te doen en hun eer te ver liezen". Na de publikatie van deze brief werd hij door de Duitsers gear resteerd en 2 maanden gevan gen gehouden. Daarna kreeg hij als verblijfplaats Berlare bij Den- dermonde toegewezen, doch op 1 september 1944, kort vóór de be vrijding, keerde hij in het geheim naar Brussel terug, waar hij op de dag van de bevrijding zijn ambt als burgemeester weer op zich nam. Het stoffelijk overschot van baron Van de Meulebroeck zal hedenochtend naar het stadhuis van Brussel worden overge bracht, waar rijn stadgenoten hem de laatste eer zullen bewij zen. Dr. Van Baal: De oud-gouverneur van Ne derlands Nieuw-Guinea, dr. J. van Baal, heeft tijdens te Am sterdam gehouden bijeenkomst van de stichting „Het nationaal Nieuw-Guinea comité", zijn bij herhaling uitgesproken stand punt met betrekking tot Nieuw- Guinea nog eens uiteengezet in een aandachtig beluisterde rede over het onderwerp „Taak en uit zicht". Na een beschouwing over de ontwikkeling van de laatste ja ren, waarin hij stelde dat Indo nesië geen enkele aanspraak kan en mag maken op de souvereini- teit over Nieuw-Guinea, zei dr. Van Baal o.m-, dat de kwestie om dit gebied een waarschuwing inhoudt voor de landen zich te berinnen op de wereldsituatie, die thans niet alleen meer geken merkt wordt door het vraagstuk democratie-communisme, maar ook door de anti-Westerse hou- Ballon ,.De kleine wereld" zet tocht voort. Verscheidene radio-amateurs op de Canarische-eilanden heb ben een boodschap opgevangen van de ballon „De kleine wereld" waarmee vier Britten de Atlan tische Oceaan willen oversteken. In de boodschap werd gezegd dat de reis zonder incidenten ver liep. Volgens een zaterdag door ra dio-amateurs ontvangen bericht maakt de bemanning van de bal lon 'het goed, maar rij is erg ver moeid. De ballon bevond zich toen 450 km ten Z.W. van Tene- riffe. Blijkens een in het Staatsblad verschenen Koninklijk Besluit zullen bromfietsen met ingang van 1 januari 1959 niet harder, dan dertig kilometer in bebouw de kommen mogen rijden. Daar buiten zal men niet harder, dan 40 kilometer op bromfietsen mo gen rijden. In het wegenverkeersregle ment wordt verder art. 61a ge wijzigd in dier voege, dat het in bebouwde kommen mogelijk wordt wegen of weggedeelten aan te geven, waarop tot 70 kilometer snelheid mag worden gereden. Op alle andere wegen in bebouwde kommen wordt de maximum snelheid van 50 km gehandhaafd. Op rijkswegen zal de aanduiding 70 km door de minister van Verkeer en Water staat geschieden, op andere we- De borden die begin en einde van snelheidszönes aangeven, rijn thans bij deze wijziging van het wegenverkeersreglement I vastgesteld. Het einde van een j bebouwde kom zal worden aan- gegeven door een rond wit bord met een zwarte balk van links I onder naar rechts boven door j liet grote cijfer 50 met de letters km er onder. Voorts is een aan- I tal kleine technische wijzigingen inzake snelheidsaanduidingen ge- maakt. Zo mogen snelheidsbor den met hun onderkanten niet meer, dan 1 meter van de grond worden geplaatst. Op plaats- t naamborden aan de grens van jeen bebouwde kom mag naast I de Nederlandse ook de Friese taal worden gebruikt. Behalve de bromfietsrestrik- ties, die op 1 januari ingaan, worden de andere wijzigingen op 1 april 1959 van kracht, gen door Gedeputeerde Staten. ding van de A.F.R.O.-Aziatische landen. Het Westen kan zeggen: hier ligt de grens. Daarin heeft ook Nederland een taak met zijn souvereiniteit over Nieuw-Gui nea. „Nederland kan Nieuw-Guinea niet meer kwijt, want geen der geopperde mogelijkheden voor dat gebied is te verwezenlijken", zo zei spreker, en hij herinnerde in dit verband aan de •conclusie van het rapport der Wiardï Beekman Stichting, dat Neder land van dat gebied niet af komt. Daarom dient er volgens spreker een einde te komen aan het zaai en van nationale en internatio nale twijfel en aarzeling omtrent Nederlands positie. Het probleem is alleen op te lossen met een vastberaden aanpak. Bij een positieve houding zal ook het bedrijfsleven eerder be reid rijn aldaar te investeren in de gunstige economische moge lijkheden. zoals delfstoffen (met name nikkel), de bos- en de landbouw. Vooral bij dit laatste zal men volgens spreker een eigen bezittende inheemse klasse, een eigen ondernemerskern moe ten vormen. Alleen op die wijze kan Nederland een positief stuk volksopvoeding verwezenlijken. „Nieuw-Guinea is voor Neder land de kans om zichzelf niet te verliezen in puur burgerschap als polder van het grote Europa, om aard en karakter niet te ver liezen als toekomstige uiter waard van Duitsland- Nieuw- Guinea herinnert eraan dat Ne derland voor ons te klein is en dat er nog evenals in de histo rie elders een taak ligt van grootse arbeid, van moed, van volharding en doorzetting. Hier mee kan Nederland iets beteke nen in rijn verhouding tot het andere volk", aldus dr. Van Baal. 8.000 Indonesische opstandelingen in gevangenschap De Indonesische premier Dju- anda. die tevens minister van De fensie is, heeft vrijdag in het parlement verklaard, dat 8.000 opstandelingen, die tijdens de militaire operaties in Sumatra en Celebes werden gevangen geno men, nog steeds worden vastge houden. Degenen, die zich vóór de daarvoor gestelde tijdslimiet hadden overgegeven, zullen eer herstel krijgen, doch de opstan delingen, die zich tijdens de ope raties overgaven, zullen door krijgsraden te velde worden be recht. Studenten, die zich bij de opstandelingen hadden aange sloten, doeh zich later vrijwillig bij de regeringsautoriteiten heb ben gemeld, werden na korte tijd te zijn aangehouden, weer in vrijheid gesteld, aldus de Indone sische premier.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1