Nederlaag voor regering in de Tweede Kamer Ê0* Minister Hofstra kondigt aftreden aan V.N.-resoIutie Eerste Kamer over de Landbouwbegroting De Gaulle en het presidentschap van Frankrijk De conferentie te Cairo fü IP2 ten van radio-actief afval in zee lege van deskondigen internationale bureau menergie heeft op de ks bijeenkomstea over en van radio-actieve en in zee besloten )en in het lever, te die in samenwerking personeel van het eau gegevens zullen n en ontleden over de van het storten van testand op Cuba VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1550 Verschjjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Het presidentschap van Venezuela Ecuador kan 20.000 Nederlanders gebruiken REVOLTE OP CHINEES EILAND PRIJSVERHOGING VOOR ENKELE OLIEPRODUKTEN Het bevaarbaar maken der Schelde voor grote schepen Op korte termijn zal de stroom toegankelijk kunnen zijn voor schepen van 50.000 ton De werkloosheid in Engeland Zaterdag valt beslissing INCIDENTEN IN ALGERIE Zuid-Afrika gaat het decimale muntstelsel invoeren „Snark" voor de tweede maal gelanceerd Terechtstellingen in communistisch China HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER AARDSCHOKKEN IN SAN FRANCISCO EN MIDDEN-ITALIE PAUL CHAUDET PRESIDENT VAN ZWITSERLAND INDONESIË VERZET ZICH TEGEN EUROMARKT ZON- en MAANSTANDEN DE TOESTAND OP CUBA i stoffen in zee. te reeks bijeenkomsten ok Nederland vertegen- was, is dinsdag te esloten. altaten van de anerk- n van werkgroepen het college van des- worden ingediend. Dit Ie loop van 1959 te ge- veertig politieke ge- die in een Cubaans ■liegtuig naar een ge werden overgebracht, nderweg vergeefs ge- t vliegtuig ia b^zit te bewakers bleven de neester en doodden een genen. een zender van de Cu- ipstandelingen hebben meester gemaakt van geringsschoeners met voedsel en medicamen- Castro's troepen zou- een dorp op 30 km van de Cuba hebben ver- Frankering bij abonnement; Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres; Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 Né 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DE VRUE ZEEUW Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels- advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uxr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nnr. Vermelding; Brieven onder nummer, of: AcBfbs Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Met alleen de stemmen van de P. v. d. A. en de beide commu nistische fracties tegen heeft de Tweede Kamer gisteren een door prof. Romme ingediende motie met 88 tegen 55 stemmen aange- mrnien. Deze motie was dinsdag ingediend naar aanleiding van de wetsontwerpen van minïser Hof stra tot Verlenging van de tijde lijke verhoging van een aantal belastingen. Vóór de stemming had minister Hofstra aangekondigd, dat hij politieke consequenties zou ver binden aan het aanvaarden van deze motie. In antwoord op vra gen van prof. Oud had minister president dr. Drees medegedeeld, dat in het kabinet wel eenstem migheid bestond ten aanzien van de wenselijkheid van de twee jarige verlenging van deze tijde lijke belastingen, doch niet ten aanzien van de opvatting dat de kabinetskwestie moest worden gesteld, indien de wetsontwerpen niet in hun oorspronkelijke vorm zouden worden aangenomen. I>r. Drees voegde daar onmid dellijk aan toe, dat het aannemen van de motie niet alleen het heen gaan van minister Hofstra zou betekenen, doch dat de overige ücialistische leden van het kabi net in dat geval zeker niet zou den blijven, hetgeen de gehele basis van het kabinet zou raken. In de motie van prof. Romme werd de regering uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen de vraag van de al dan niet-verlenging over het jaar 1960 van de tijdelijke belasting verhogingen te bezien in het ka der van de regeringsbeslissingen omtrent de materie, waarover door de S.E.R. naar aanleiding van de adviesaanvrage van de regering zal worden gerappor teerd. Prof. Romme verduidelijk te daarna, dat hij met „tijdig" be doelde een tijdstip, dat in ieder geval vóór het zomerreces ligt. PROF. OUD WIL „ROMPKABINET". EEN Vóór de stemming had de libe rale fractieleider prof. Oud de suggestie gedaan, dat indien de vijf socialistische ministers (pre mier Drees, de minister van Fi nanciën Hofstra, de minister van Sociale Zaken Suurhoff, de mi nister van Landbouw Vondeling en de minister van Justitie Sam- kalden) zouden aftreden, de ove rige ministers zouden aanblijven als een „rompkabinet", dat eerst zou aftreden na vervroegde ver kiezingen. Minister-president dr. Drees deelde in antwoord hierop mede, dat het niet op zijn weg lag nu reeds mede te delen wat er verder te gebeuren staat. Er zal in het kabinet eerst overleg worden gepleegd. Aan ,1e stemming over de mo de en het amendement van de commissie voor financiën over het beperken van de verlenging van de tijdelijke verhoging van de vennootschapsbelasting tot één jaar idat met gelijke stem menverhouding werd aangeno men) was een soms verhit debat voorafgegaan, dat bijna vieren half uur duurde en herhaaldelijk door interrupties werd onderbro ken. Alle fractieleiders namen aan dit debat deel, waarbij niet alleen de sterk uiteenlopende zienswijzen van de fracties over de belastingvoorstellen werden toegelicht, maar waarin ook de politieke tegenstellingen zoals de binding van de regeringspartijen aan het kabinetsprogramma een grote rol speelden. In de gespannen sfeer in de vergaderzaal van de Tweede Ka mer, waar het kabinet achter de regeringstafel was vertegenwoor digd door premier Drees en mi nister Hofstra, deed de leider van de Christelijk-Historische Kamerfractie, de heer Tilanus, nog een vergeefse verzoenings poging. Hij zei de redelijkheid van de argumenten van minister Hofstra te erkennen, doch de ar gumenten van de Kamermeerder heid wogen voor hem zwaarder. Hij stelde de vraag of het niet mogelijk was voor de minister in overleg met de vaste Kamercom missie voor Financiën alsnog een uitweg te zoeken. In dat geval zouden de stemmingen over mo tie en amendementen kunnen worden aangehouden. „Wijs be raad", zo zeide hij, „is beter dan brokken". Minister Hofstra reageerde hierop met te verklaren dat voor nieuw overleg alleen aanleiding zou bestaan, indien er een kans op overeenstemming was, het geen hij zeide niet te kunnen zien. Na de stemming over de motie- Romme en het amendement van de vaste commissie werd op ver zoek van minister Hofstra de verdere beraadslaging over de wetsontwerpen geschorst. Over de verdere gang van za ken bestaat nog geen zekerheid. Zoals de voorzitter van de Ka mer, dr. Kortenhorst, na de stem ming mededeelde, is het niet be kend of de ministers bereid zijn de volgende week in de Kamer a.anwezig te zijn. Zo staan voor a.s. maandag en daarop volgende dagen op de agenda een drietal naturalisatie-ontwerpen, de wet op de middelen, de begroting van zaken overzee en Nieuw-Guinea, Verkeer en Waterstaat en Sociale Zaken en Volksgezondheid. Hier bij zijn betrokken de ministers Samkalden, Hofstra, Helders. Van Aartsen en Suurhoff. De stemmingen in de Tweede Kamer. Zoals uit de uitslag der don derdagmiddag in de Tweede Ka mer gehouden stemmingen bleek waren er 143 leden in de verga dering aanwezig. Afwezig waren de heren Gerbrandy (A.R.), J. M. Peters (KVPi, Van der Wey- den (KVP) en Wagenaar (Comm- groep), allen wegens ziekte; me vrouw Stoffelsvan Haaften (VVDi en de heren Ruygers (Arb.en Hazenbosch (A.R.) wegens verblijf in het buitenland. De beide eersten voor de Ver enigde Naties en de laatste wegens conferentie te Straats burg. Schout-bij-nacht Wolfgang I.ar- razabal, de kandidaat van de de mocratische republikeinen bij de zondag gehouden presidentsver kiezingen in Venezuela, heeft woensdag toegegeven, dat de kan didaat van de democratische ac tiepartij, Romula Betancourt, de verkiezingen heeft gewonnen. De regerende juntja heeft be loofd het bewind over te zullen dragen aan de winnaar. De nieuwe a.s. Venezolaanse president, Betancourt, verklaar de woensdag tegenover verslag gevers dat hij de oprichting van een nationale oliemaatschappij zal voorstaan, welke voor eigen rekening werkt in concurrentie met de particuliere maatschap pijen. „De olie-exploitatie in ons land zal de contracten met bui tenlandse maatschappijen niet uitsluiten maar wel het koloniale systeem van concessies zoals dat totnogtoe bestond. Venezuela zal geen vierkante centimeter van zijn grond meer afstaan, al dus Betancourt, die er voorts de nadruk op legde dat de raffinage in het land zelf moet geschieden. Toen er 2.323.000 stemmen wa ren geteld, was de stemverhou ding: Betancourt 1.119.963 stem men. Larrazabal 798.835 stem men en Caldera 344.279 stem men. 60.523 stemmen waren on geldig. Volgens de jongste resultaten van de in Venezuela gehouden verkiezingen heeft de partij der democratische actie, onder Ro- mulo Betancourt, 68, de republi keinse democratische unie 44, de Copei-partij 23 en de eommunis- Van verschillende zijden heeft '"en in de Eerste Kamer uitdruk- gegeven aan een gevoel van bezorgdheid over de omstandig heid. dat voor grote groepen van landbouwbedrijven de economi sche situatie de laatste jaren voortdurend slechter is gewor den. De Kamer heeft dit uitgespro ken in haar voorlopig verslag over de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. In dit verslag wordt onder meer gevraagd of de minister een uiteenzetting wil geven over de mogelijkheden die hij ziet om 't boerenbedrijf weer in zelfstan digheid rendabel exploiteerbaar zonder overheidssteun te laten worden. Voorts wil men weten of in bepaalde gevallen de toevoe ging van goede bosgronden aan landbouwbedrijven een bijdrage zou kunnen leveren tot de sane ring van sommige bedrijven. Een andere vraag luidt of de regering het verantwoord acht. dat in een aantal gevallen boeren 4000 uren per jaar moeten wer ken indien zij met hun werke lijke kosten niet boven de vast gestelde kostprijs willen uit komen. Voorts werd geïnformeerd naar de resultaten, tot dusverre verkregen bij de studie om door middel van het stellen van mini mumeisen ten aanzien van de bedrijfsomvang tot de oplossing van het structuurprobleem bij te dragen. Verscheidene leden verzochten zo omstandig als mogelijk zou z-ijn te worden ingelicht over het verloop van de tot nu toe gevoer de besprekingen over de vrijhan delszone, voor zover hierbij agra rische belangen betrokken zullen zijn. tische partij 9 zetels in 't nieuwe huis van afgevaardigden verwor ven. In de senaat verwierf de partij der democratische actie 31, de re publikeins-democratische unie 12, de Copei-partij 7 en de com munistische partij 3 zetels. Men verwacht te Caracas, dat Betancourts partij der democra tische actie, na het bijeen komen van het nieuwe Venezolaanse congres, in staat zal zijn een re gering te vormen, die door een meerderheid der volksvertegen woordigers wordt gesteund. MINISTERRAAD VERGADER- DE ANDERHALF UUR Naar het A.N.P. verneemt heeft de volledige ministerraad gisteravond anderhalf uur verga derd in de Trèveszaal op het Bin nenhof in Den Haag. Over het gesprokene worden van officiële zijde geen mededelingen gedaan vóórdat minister-president dr Drees H. M. de Koningin over de ontwikkelingen heeft ingelicht. Het was gisteravond neg niet bekend wanneer dr Drees zich naar het paleis Soestdijk zal be geven. Aangenomen wordt ech ter, dat dit in de loop van heden ochtend zal gebeuren. haard brand olie \fe meesNdeo/e brandstof voor oljehaard öf -kachel. I. W. DE JONGE Tholensstraat 139 - TERNEUZEN Tel. K 1150 - 2224 Ecuador is bereid tot 29.000 Nederlandse boeren en vaklieden aan grond en werk te helpen. De regering van deze stabiele Zuid- amerikaanse iandtouwstaat is be reid een klimatologisch goed ge legen streek aan te wijzen voor Nederlandse vestigingen. In het bijzonder cok wordt gedacht aan gerepatrieerde cultures-deskun digen uit Indonesië. Deze mededeling bracht dr. F. J. Strasser, representant van een groep belangrijke Nederlandse industrieën in ZuiJ-Amerika dezer dagen over. De minister van Buitenlandse Zaken mr. M. A. H. Luns deed hiervan mededeling in de Twee de Kamer. Dr. Strasser kent Zuid-Ameri- ka al 25 jaar iang. Tijdens een onderhoud op ministerieel niveau te Quito kwam de vestiging van Nederlanders in jjcuador ter sprake. Dit land heeft reeds in 1955 een commissie naar Neder land gestuurd om voorbereidin gen voor het aantrekken van landbouwers, voornamelijk uit De algemene vergadering van de Vei'. Naties heeft woensdag een resolutie aangenomen, waar in op de V. N.-landen een beroep wordt gedaan om de vreedzame en vriendschappelijke betrekkin gen tussen de landen te bevorde ren. Voorts keurde de assemblee een aanbeveling van de speciale politieke commissie goed, waar in opnieuw aan Zuid-Afrika het verzoek wordt gericht met India en Pakistan te onderhandelen over de behandeling van" Indiërs in de Unie van Zuid-Afrika. Vroe gere groepen van deze aard heeft Zuid-Afrika genegeerd. De aanbeveling werd met 69 stemmen tegen geen aanvaard. Er waren 10 onthoudingen, waar onder van Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk en Enge land. De assemblee nam woensdag voorts met 65 stemmen tegen geen en negen onthoudingen (Sowjet-blok) een reeds door de speciale politieke commissie goedgekeurde resolutie aan waarin het vraagstuk van ver meerdering van het aantal zetels in de Veiligheidsraad, de Econo mische en Sociale Raad en het Internationale Gerechtshof naai de volgende zitting in 1959 wordt verschaven. Met 52 stemmen tegen 9 en 17 onthoudingen werd voorts een resolutie aangenomen, waarin het noodzakelijk wordt geacht, het aantal leden van de Econo mische en Sociale Raad uit te breiden. Een doeltreffender wer king van de Raad kan verkregen worden door een meer gelijk matige verdeling in geografisch opzicht van zijn leden, aldus de resolutie. Het Honkongse blad „Hong kong Standard" meldt, dat boe ren van een volkscommune op 't Chinese eiland Lappa, bij Macao, dinsdag in opstand zijn gekomen. Militairen hadden na twee uur de opstand neergeslagen. Drie jonge boeren waren terechtge steld en er waren talrijke ar restaties verricht. Friesland, te maken. Een uitno diging voor een tegenbezoek ener Nederlandse commissie, toen toe gezegd, kan volgens dr. Strasser binnenkort tegemoet worden ge zien. Naar aan dr. Strasser werd medegedeeld is de regering van Ecuador bereid aan Nederlandse immigranten alle steun te ver lenen voor een redelijke basis voor de toekomst. Binnenkort zal nader contact tussen Nederlandse emigratie autoriteiten en dr. Strasser plaats vinden. Als gevolg van de recente prijs stijging op de wereldmarkt zul len met ingang van heden, vrij dag 12 december de verkoop prijzen van enkele aardoliepro- dukten op de Nederlandse markt worden verhoogd. Voor petroleum voor huishoudelijk gebruik bedraagt de verhoging cent per liter. De prijzen voor gasolie, autogasolie, huis brandolie en dunne stookolie worden 20 cent per 100 liter hoger. Volgens het blad „De Nieuwe Gids" is de heer Bonnet die door de stad Antwerpen is belast met het opstellen van plannen voor het bevaarbaar maken van de Schelde door grote schepen van mening dat de stroom, op korte termijn en zonder te grote aan- passingswerken, voor schepen van 50.000 ten toegankelijk ge maakt kan worden. Deze schepen, aldus het blad, zouden boven Antwerpen worden opgehouden waar ter hoogte van b.v. Zandvliet - de meest noor delijk gelegen gemeente die thans bij Antwerpen is gevoegd een pjer van plus minus 500 meter lengte buiten de vaargeul zou worden gebouwd of waar, worpen zeesluis en via het ont worpen zeersluis en via het ont worpen zeekanaal de dokken zou den bereiken. In het tweede gedeelte van zijn verslag heeft de heer Bonnet de bevaarbaarheid van de Schelde nagegaan voor schepen tot hon derdduizend ton. Ook dit blijkt mogelijk, maar dan pas na uit voering van werken van grote omvang. Daartoe dienen, aldus de heer Bonnet, drie hindernis sen, die de vaart naar Antwer pen belemmeren, te worden weg genomen. Dit zijn de ondiepe drempels van de Wandelaar, van Premier De Gaulle zal zater dag officieel beslissen of hij zich al dan niet kandidaat stelt voor het presidentschap van de Fran se republiek. Drie juristen, die de voorlopige „constitutionele raad" vormen, zullen hem dan vragen of hij zich kandidaat wil stellen Deze voor lopige raad is belast met het toezicht op de organisatie van de verkiezingen. De raad heeft reeds duizenden handtekeningen ontvangèn van de „grote kiezers", het kiescol lege dat de nieuwe president moet kiezen. Door het plaatsen van hun handtekening hebben deze leden van het kiescollege, dat 70.000 man telt, te kennen gegeven dat zij voorstanders zijn van de kandidatuur van De Gaulle. Vijftig handtekeningen zouden echter al voldoende zijn Terroristen hebben woensdag j.l. twee politiemannen in de Oost-Algerijnse haven Philippe- viile neergeschoten; één der slachtoffers is aan zijn verwon dingen bezweken. Opstandelingen hebben woens dagavond in de omgeving van deze stad een aanslag op een trein gepleegd; hierbij werden 2 soldaten gewond. Tenslotte is donderdag een mijn op een weg naar Philippe- ville onder een vrachtauto met goederen ontploft. Ambtenaren in Algiërs menen, dat het Algerijnse bevrijdings leger het plegen van aanslagen heeft bevolen, om hiermede de aandacht te vestigen op het ko mende debat over Algerië in de Verenigde Naties. geweest voor de kandidaatstel ling. Het wordt als vrijwel zeker beschouwd dat De Gaulle „ja" zal zeggen tegen de drie juristen. De Zuidafrikaanse minister van Financiën heeft woensdag aangekondigd dat Zuid-Afrika in de gehele unie het decimale muntstelsel zal gaan invoeren. Verwacht wordt, dat de invoe ring van het nieuwe stelsel be gin 1961 zal geschieden. In het komende jaar zal de noodzake lijke wetgeving worden ingediend en de voorbereidingen voor de overgang zullen spoedig begin nen. Donderdag is vanaf de lan ceerbasis voor raketten te Kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, een „Snark", die na een eerste lancering werd geborgen, voor de tweede maal afgevuurd, deze maal voor het beproeven van nieuwe instru ment en. Radio-Peking meldt, dat vier Chinezen, die door een Canton- nese rechtbank als „geheime agenten" der Chinese nationa listen waren gebrandmerkt, maandag j.l. ter dood zijn ge bracht. Volgens radio-Peking waren de vier terechtgestelden China vanuit Hongkong binnengedron. gen. Zij waren in de omgeving van Canton ondergronds werk zaam geweest en zij hadden daar, volgens dit communisti sche radiostation, sabbotage be dreven. Uit de zo juist door de rege ring gepubliceerde cijfers blijkt dat de werkloosheid in Enge land de grootste omvang sedert 1947 heeft bereikt. Het Engelse ministerie van Arbeid deelde mede, dat het aantal personen, dat op de jongste contröleda- tum 17 november j.l. als werkloos stond ingeschreven, 536.000 bedroeg. Van dit aantal waren er 483.000 geheel werkloos en konden 53.000 tijdelijk niet werken. Een woordvoerder van het ministerie deelde mede, dat het vorige na-oorlogse hoogtepunt der werkloosheid werd bereikt tijdens de brandstoffencrisis van 1947, welke vele fabrieken ONBESTENDIG Een depressie bracht ons don dcidag veel regen. Tussen 7 en 19 uur werd op verscheidene sta tions meer dan 10 millimeter regen afgetapt. In het noordoos ten van het land, waar de wind naar oost draaide en koudere lucht meebracht, viel tijdelijk sneeuw. De temperaturen liepen daar tot omstreeks 3, elders tot ongeveer 6 graden op. Intussen blijft op de noordelijke oceaan de depressie-activiteit aanhouden. We verwachten daarom, dat vandaag het weer onder invloed van een volgende storing zal ko men. Deze zal ons tijdelijk weer regen of natte sneeuw brengen, terwijl de wind gaat toenemen, waarschijnlijk uit zuidelijke rich tingen. In het algemene tempera- tuurniveau komt daarbij weinig verandering. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot vrijdagavond. Onbestendig Overwegend zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Weinig verandering in middagtemperaturen. Matige tot krachtige en mogelijk harde wind uit zuidelijke richtingen. ZATERDAG 13 DECEMBER dwong te sluiten. In februari 1947 was het aantal werklozen 1.847.000, daarna daalde het tot 773.000 in maart en in de daar op volgende maanden tot bene den het half miljoen. Volgens het ministerie van Arbeid werkten er in Engeland eind oktober 1958 23.076.000 per sonen. Tussen 13 oktober en 17 november is het aantal werklo zen in Engeland met 22.000 toe genomen. Uitgedrukt in percentages van het aantal werkenden bedroeg de werkloosheid de vorige maand 2,4 procent, tegen 2,3 procent in oktober en 1,5 pro cent in november van het vo rige jaar. het Zuidergat en van Bath-Zand- vliet. Een ander Antwerps ingenieur, de heer Gaston Goossens, heeft zich eveneens met het probleem beziggehouden. Hij komt tot hei besluit dat de kanalisatie van de Schelde volstrekt dient verwor pen te worden :en stelt voor de Schelde een regimeverbetering te geven, enerzijds door het recht trekken van de stroom tussen Vlissingen en Zandvliet, ander zijds door het graven van een rechte bijbedding, die Rupelmon- de met Wetteren zou verbinden. San Francisco is donderdag ochtend vroeg getroffen door een krachtige aardbeving die verscheidene seconden aanhield. Tot dusver werd van persoonlijke ongelukken geen melding ge maakt. De schade in San Francisco, is van geringe omvang. Enige uren later werden in het gebied van Siena, ten zuiden van Florence, krachtige aardschok ken waargenomen. Ook hier werd geen melding gemaakt van slachtoffers. Het Zwitserse parlement., üe raad van staten en de natiaoale raad, heeft donderdag Paul Chan- det, de radicale m'nister voor militaire zaken, gekozen tct pre sident van Zwiiserland voor hei komende jaar. Chaudet is 54 jaar cn maakt sinds 1955 deel uit van de bonds regering. Hij kreeg 180 van de 232 stemmen. Het parlement koos voorfsprof. Friedrich Wahlen tot lid van de regering als opvolger van de on langs overleden Markus Feld- mann, die minister van Jqstitie en Politie was. Prof. Wahlen is lid van de agrarische partij en was tot voor kort vice-directeur- generaal van de F.A.O., de voed sel- en landbouworganisatie van de Ver. Naties. De Rus Nesterof heeft op de I Een ondercommissie besloot Afrikaans-Aziatische economi- een Afrikaans-Aziatische orga nisatie voor economische samen werking op te richten met als zetel Cairo. Voorts een centrale sche conferentie in Cairo nieuwe voorstellen gedaan. Hij bood aan vele goederen en materialen te leveren, die in de valuta van het inkopend land konden worden voldaan. Daarmee zou de economie van vele landen zijn gebaat welke weinig buitenlandse valuta be zitten. De Indonesische minister van Financiën. Stutikno Slamet, heeft voor het parlement verklaard, dat Indonesië zicii krachtig verzet tegen de Europese gemeenschap pelijke markt, aldus een bericht van Antara. De minister zeide, dat de Indonesische export voor ongeveer driekwart naar de zes landen van de Euromarkt gaat. Zodra deze inwerking treedt, zul len de rechten op Indonesische koffie in deze landen van nul tot zestien procent worden verhoogd, en die op tabak van tien tot 30 procent, zo verklaarde de minis ter. v.m. n.m. ZON MAAN Breskens 3.12 3.36 op onde. op ondei Terneuzen 3.47 4.11 Dec- Hansweert 4.27 4.51 12 8.38 16.28 9.48 18.55 Walsoorden 4.37 5.01 14 8.40 16.28 11.06 21.15 commissie ter bestudering van de uitwerking van de gemeenschap pelijke Europese markt, ter coör dinering van handel en industrie in het gebied en tenslotte voor het voorstellen van voorkeurs regelingen met landen die niet tot de Europese markt behoren. De centrale commissie zou binnen het kader van een verder strekkende Afrikaans-Aziatische organisatie voor economische samenwerking vallen. De Indo nesische gedelegeerde Soebhan verklaarde tegenover verslag gevers tegen deelneming van niet-Afrikaanse of -Aziatische landen in zulk een organisatie te zijn. Het Cubaanse huis van afge vaardigden heeft het verzoek van de regering om de noodtoestand af te kondigen, ingewilligd. Ver wacht wordt dat de senaat een zrlfde beslissing zal necren. Wanneei de noodtoestand wordt afgekondigd, rijgt de regering wetgevende macht en bevoegd heden op militair gebied. De regering heeft het verzoek gedaan met het oog op de acti viteiten van de opstandelingen onder leiding van Fidel Castro, die vooral in de provincie veel invloed hebben.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1