Krachtig Westduits verzet tegen Sowjet-nota over Berlijn nu Duitse nota aan Nederland Overeenkomst in Genève Nieuw Westberlijns kabinet Besluiten van de Oostduitse regering Moeilijkheden in Guatemala HOOGWATER Dr. Drees antwoordt prof. Romme HET WEER WEERBERICHT De conferentie over het voorkomen van onverhoedse aanvallen ZON- en MAANSTANDEN Fr ank er in g bij abonnement: Terneuzea. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,— per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DINSDAG 9 DECEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1547 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén han<M»- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nar. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adree Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Maandag is te Bonn van ge woonlijk welingelichte zijde ver nomen, dat de Westduitse bonds kanselier, dr. Konrad Adenauer, ertegen gekant bïijft de Sowjet- «cfc- over Eerlijn als uitgangs- fkmt te nemen voor besprekin gen tussen Oost en West. Volgens diplomatieke kringen in Bonn gaf Adenauer verleden week in Berlijn nauwkeurig te kennen wat hij meende, toen hij een beroep op de Russen deed om hun nota over Berlijn terug te nemen. De bondskanselier zei toen ook, dat eerst overeenstem ming over de status van Berlijn moest worden bereikt en dat eerst daarna over andere vraag stukken zou kunnen worden ge s-proken. Het Westduitse standpunt is, dat het Westen het Russische plan voor Berlijn zonder meer moet verwerpen. West-Duitsland meent, dat het de Sowjet-Unie duidelijk moet worden gemaakt, dat zij niet eenzijdig door haar bekrachtigde internationale over eenkomsten kan opzeggen, zon der twijfel te wekken om aan de betrouwbaarheid der Russische handtekening onder alle huidige en toekomstige internationale overeenkomsten. Het standpunt der Westduitse regering is, dat het vraagstuk Berlijn geheel gescheiden moet worden gehouden van elke be reidverklaring van het Westen tot het bespreken van andere vraagstukken met de Sowjet- Unie. Men beschouwt te Bonn het, met deze aansnijding van het vraagstuk Berlijn, op de proef stellen van de Westerse eenheid door de Sowjet-Unie, ais de rneest gevaarlijke Russische po ging, om deze eenheid te verbre ken, die in de laatste jaren is ge daan. De Westduitsers menen, dat elke verzwakking van het Westerse standpunt ten aanzien van Berlijn tot noodlottige ont wikkelingen in de NAVO zal lei den. Het Westduitse standpunt, dat de Russische nota over Berlijn het slechtst denkbare uitgangs punt is voor OostWest-bespre kingen over vraagstukken van wijder strekking dan het Berlijn- se, houdt niet in dat West-Duits- land dergelijke besprekingen niet zou voorstaan, wanneer eenmaal de bedreiging van Berlijn is op geheven. De Britse, de Franse en de Amerikaanse ambassadeur te Bonn hebben maandag met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken Von Brentano over de toekomst van Berlijn beraad slaagd. Von Brentano en de ambassa deurs zullen ook beraadslagen met Willi Brandt, de sociaalde mocratische burgermeester van West-Berlijn, wiens invloed is gestegen na de door zijn partij behaalde stembusoverwinning. Een Westduitse regerings woordvoerder heeft maandag te Bonn op een persconferentie medegedeeld, dat burgemeester Brandt de komende besprekin gen, die de ministers van Buiten landse Zaken der grote Westerse mogendheden over het vraag- stuk-Berlijn zullen houden, zal bijwonen. Volgens de woord voerder zullen deze beraadslagin gen „ongetwijfeld" voor de aan vangsdatum van de NAVO-confe- rentie zestien december a.s., wor den gehouden. Stadsparlement zal slechts uit twee partijen bestaan Biykens zondag gehouden ver kiezingen in West-Berlijn zal het nieuwe stadsparlement slechts twee partijen tellen, de sociaal democraten en christen-demo craten. Geen van de kleinere par tijen (de vrije democraten, vrije Duitse volkspartij, Duitse partij en de communisten) slaagden er in de vereiste vijf procent te ha len. Politieke kringen in Bonn noemden de uitslag een persoon lijke overwinning voor de so ciaal-democratische burgemees ter Brandt. Volgens de officiële uitslagen hebben de sociaal-democraten met een meerderheid van 52,6 procent gewonnen. De christen- Communisten zullen geen volksstemming houden ©e communistische autoritei ten van Oost-Duitsland hebben besloten geen volksstemming te henden, hoewel gr op 1 decem ber 1957 een wet is uitgevaar digd, waarin is bepaald dat er op 18 januari 1959 een volksstem- Mktg gehouden moet worden. Ren motie van deze strekking zal maandag in die nieuwe Volks- kiuner worden ingediend. Politieke waarnemers zien in het besluit van de Oostduitse lei ders om deze stemming „voor onbepaalde tijd" uit te stellen een poging om de omvang van de „exodus" uit Oost-Duitsland naar de Bondsrepubliek voor de buitenwereld verborgen te hou den. De Volkskamer zal zich ook moeten uitspreken over een wetsontwerp inzake de ontbin ding van de zgn. „Landerkam- mer". De naam „Landerkammer" is al sinds 1952 niet meer juist, om- dat de „landen" van Oost-Duits land in 1952 in veertien distric ten werden verdeeld. De ontbin ding van de „Landerkammer" moet dan ook beschouwd worden als een officiële bevestiging van een reeds bestaande toestand. Na goedkeuring van het wets ontwerp zal er dus in Oost-Duits land maar één Kamer bestaan, de Volkskamer. jarenlang ..onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-in systeem) democraten kregen 37,7 procent (en de communisten 1.95 pro cent.) De cijfers zijn: Totaal aantal geldige stemmen 1.615.958. Ongeldig 16.415. Soc.-democraten 848.883; Chr.- democraten 608.927; Vr.-demo- craten 61.054; V. D. Volkspartij 10.675; D. Partij 53-899; Commu nisten 31.520. De opkomst bedroeg 93.7 pro cent (1954 91,8). In de tachtig kiesdistricten waar rechtstreeks een afgevaar digde werd gekozen is de zetel verdeling volgens de voorlopige uitslag: Sociaal-democraten 60; Christen-democraten 20. De zetelverdeling is 78 sociaal democraten tegen 55 christen democraten. Burgemeester Brandt verklaar de tegenover verslaggevers voor nemens te zijn op het eind van de nieuwe week in Bonn bespre kingen te voeren over de komen de ministersconferentie in Parijs over de Berlijnse kwestie. Voorts zal hij in januari een bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Officieel is medegedeeld, dat zondag j,l. 93.1 procent en niet 93.7 procent, als aanvanke lijk gemeld der Westberlijnse kiezers zijn stem heeft uitge bracht. In 1954 stemde 91.8 procent. Russisch perscommentaar op West-Berlijnse verkiezingen Het Russische blad „Prawda" heelt maanlag over de Westber lijnse verkiezingen geschreven ..Reactionaire kringen trachten deze verkiezingen als een soort referendum voor te stellen waar in de Westberlijners hun hou ding tegenover de Russische voorstellen tonen, maar het is duidelijk dat deze verkiezingen daar niets mee van doen heb ben". Westduitse perscommentaren op de verkiezingen in W.-Berlijn In de Westduitse pers worden de uitslagen van de verkiezingen te West-Berlijn gezien als een afwijking van Chroesjtsjefs voorstellen om van het stadsdeel een vrije stad te maken met ver breking van de banden met het Westen. „West-Berlijn is niet in het minst van zins, zelfmoord te plegen", zo wordt in een com mentaar van de onafhankelijke Frankfurter Allgemeine" ge zegd. Ook de Westberlijnse pers be schouwt het resultaat als een duidelijk „neen" op de Sowjet- voorstellen. CUBA De Cubaanse regering heeft wmdag de opschorting der grondwettelijke vrijheden met 45 dagen verlengd. Zij heeft voorts het congres verzocht zijn wetgevende be voegdheid aan de regering over te dragen, opdat deze de strijd tegen de opstandelingen onder Fidel Kastro doelmatiger kan voeren. Perzisch protest bij Irak Te Teheran verschijnende dagbladen hebben zondag ge weld dat Irak bij Perzië heeft geprotesteerd tegen het feit, dat vanaf Iraks gebied vijan delijke propaganda jegens Per zië wordt bedreven, terwijl uit Perzië gevluchte elementen er °en schuilplaats vinden. Volgens deze Teheraanse dagbladen heeft de Iraakse re gering verscheidene leden van de verboden Perzische commu nistische Toedeh partij toege staan naar Bagdad te komen van waaruit zij tegen Perzië ageren. In Guatemala waar zondag gemeenteraadsverkiezingen wer den gehouden, heerst onrust, enerzijds als gevolg van het leit dat het midden van het land waar de hoofdstad is gelegen te lijden heeft van een vrijwel onafge broken reeks aardschokken, en anderzijds naar aanleiding van het voornemen van president Yidgoras Fuentes om de grond wettelijke waarborgen te beper ken. Zaterdagavond deelde de pre sident in een radiorede mee dat hij voor het centrum van 't land dé noodtoestand zou afkondigen met het oog op de aardbevingen. De oppositie, in hoofdzaak de „democratische nationalistische beweging" van aanhangers van wijlen president Castillo Armas, is echter van oordeel dat een der gelijke actie in de eerste plaats tegen haar gericht zou zijn. Pre sident Fuentes heeft n.l. de aan hangers van Castillo Armas er van beticht dat zij van plan zijn zich van de macht meester te maken met behulp van wapens j welke zij sinds enige jaren ver- borgen houden. Het afkondigen j van de noodtoestand houdt in dat de regering de grondwette- lijke waarborgen zonder toe stemming van het parlement kan opschorten. j De aardschokken hebben tot dusver geen slachtoffers geëist. 1 De schade is van geringe om- I vang. De toestand aan de Israëlisch-Syrische grens Volgens Israëlische correspon denten aan de Israëlisch-Syri sche grens hebben de Syriërs voor de vierde achtereenvolgende dag het vuur geopend op het dorp Gioth. De beschieting ge beurde in de nacht van zondag op maandag. De schade is niet groot. Indiening algemene weduwen- en wezen verzekeringswet Naar wij vernemen is de indie ning van het wetsontwerp alge mene weduwen- en wezenver zekering in het midden van deze maand te verwachten. Zind te Cairo De Westduitse oud-leraar Zind, die werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens anti semitische uitlatingen verblijft in het Nasser hotel te Cairo, aldus maandag te Bonn ontvangen persberichten. Hij zou in het hotel wonen onder de naam Hel mut Vollmer. De Duitse ambassadeur in Nederland, dr. J. Löns heeft naar wordt vernomen maandag aan de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, een nota van de regering der Bondsrepubliek Duitsland overhandigd. De nota heeft be trekking op de nog altijd lopen de onderhandelingen over de oplossing van de tussen beide landen hangende bilaterale vraagstukken. Naar verluidt gaat de Duitse regering' in deze nota ook in op de kwestie van de schadevergoeding aan Ne derlandse slachtoffers van het nazi-regiem. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Za ken van de Bondsrepubliek heeft maandag op een perscon- EEN AFZONDERLIJKE „STAAT SUMATRA" Het legerhoofdkwartier in Dja karta heeft maandag medege deeld, dat een onderzoek wordt ingesteld naar berichten, als zou den Indonesisch;: opstandelingen voornemens zijn een afzonder lijke „staat Sumatra" af te kon digen. Volgens deze berichten zouden de opstandelingen op Su matra een coalitie willen aan gaan met de opstandige Darul Islam-beweging. De proclamatie zou op 15 december moeten plaats hebben. Op de drie-mogendhedenconfe- rentie over een verbod van kern proeven in Genève is maandag overeenstemming bereikt over het tweede artikel van een ont- werp-verdrag. Het artikel over de instelling van een controle-organisatie, moet verzekeren dat de verplich tingen van het verdrag door de partijen worden nageleefd, zo is in een communiqué bekendge maakt. Volgens het communiqué heb ben Engeland en de Sowjet-Unie de tekst voor het instellen van een controlecommissie en de or ganisatie van de controle inge diend. De conferentie wordt heden voortgezet. De overeenstemming die maan de partijen de verplichting op zich om kernproeven op 't eigen gebied te verbieden en niet deel te nemen aan proeven elders. Ook zullen zij die proeven elders niet aanmoedigen. De vergadering van maandag was de langste tot op heden. Zij duurde drie-en-een-half uur. Op de andere conferentie tus sen Oost en West in Genève die over het voorkomen van ver rassingsaanvallen is men gis teren, op de 22e vergadering, weer niet uit de impasse over de agenda gekomen. Het Westen heeft maandag er, hij monde van de Amerikaan Foster, bij de communisten op aangedrongen om mee te wer ken een bespreking van techni sche middelen voor het vermin deren van de kansen van verras singsaanvallen mogelijk te ma ken. Foster zou gezegd hebben dag werd bereikt, is een gevolg ;dat het Westen niet verder wil ïtoh nn Totfir/Jo rr „..„4-. 1 11 van een „doorbraak" op zaterdag, toen men het na vijf weken ver geefs heen en weer praten eens werd over het eerste artikel van het ontwerp verdrag. Volgens dit artikel nemen de ondertekenen- praten als geen bewijzen van wil tot medewerking worden gege ven. Uit gezaghebbende bron verluidt, dat de eerste communis tische reactie hierop negatief was. ferentie in Bonn bevestigd dat minister Von Brentano zijn Ne derlandse collega, mr. J. M. A. H. Luns, een brief heeft gezon den over de kwestie van de schadevergoeding aan Neder landse slachtoffers van het na zi-regime. De woordvoerder voegde hier aan toe, dat de kwestie van deze schadevergoeding een bijzonder karakter heeft, omdat de onder handelingen tussen Nederland en de Bondsrepubliek over de nog hangende bilaterale vraag stukken nog steeds gaande zijn. De Bondsregering houdt in principe vast aan haar opvat ting dat het hier een multila teraal vraagstuk betreft. Neder land vormt hierop echter een uitzondering, aldus de woord voerder. Het ministerie van Buiten landse Zaken van de Bondsre publiek heeft maandag ook aan de vertegenwoordigers van En geland, Denemarken, België, Luxemburg, Griekenland, Noor wegen en Frankrijk nota's over handigd over schadevergoeding aan niet-Duitse slachtoffers van het nazi-regiem. Het ministerie gaf later een verklaring uit, waarin wordt gezegd dat het bereid is bespre kingen te beginnen over stap pen die deze slachtoffers ten goede kunnen komen. Bij deze besprekingen moet rekening worden gehouden met de beperkte mogelijkheden van de Bondsrepubliek en de ver plichtingen die zij reeds op zich heeft genomen met betrekking tot de uitkering van schadever goeding, aldus de verklaring. AdvertentieJ voor oliehaarden petroleum DE HAARDOLIE met hel hoogste rendement zuinig - geen roet - meer warmte Minister-president dr Drees heeft geantwoord op de schrifte lijke vragen, die het Tweéde Ka merlid prof. Romme had gesteld naar aanleiding van de verklaring van mr Burger op de z.g. fakkel dragersdag van de Partij van de Arbeid in Utrecht. In de verklaring van mr Burger is tot driemaal toe gezegd, dat hij sprak namens de fractie van de Partij van de Arbeid. Een oor deel van de ministers heeft hij niet weergegeven, wel heeft hij medegedeeld, dat vooraf overleg was gepleegd met de ministers, die tot de Partij van de Arbeid behoren, aldus de minister-presi dent. Verkiezingen in N ieu w-Caledonië Bij verkiezingen in de Franse overzeese bezitting Nieuw-Cale- donië heeft de uniepartij, die er zich voor heeft uitgesproken dat het gebied „eeuwig en onherroe pelijk" Frans blijft, achttien van de dertig zetels behouden. Een pro-Gaullistische coalitie van o.a. republikeinse socialisten en voormalige onafhankelijken kreeg elf zetels, terwijl de repu blikeinse unie van de vakbewe ging een zetel kreeg. De winnende uniepartij wordt geleid door premier Maurice Lenormand. De vorige regering werd in de uitoefening van haar bevoegdheden geschorst nadat zich in mei j.l. betogingen ten gunste van De Gaulle hadden voorgedaan. IETS MINDER KOUD Een depressie afkomstig uit het zeegebied ten zuiden van IJsland verplaatste zich via IJrlana naar zuidwest Noorwe gen. Onder invloed hiervan be gon de wind bij ons toe te ne men uit zuidelijke richtingen en werd koude lucht uit Frankrijk aangevoerd. Een randstoring van deze depressie bereikte in de loop van maandagmiddag ons land en bracht hier en daar wat neerslag, in de oostelijke helft van het land in de vorm van lichte sneeuw. De wind draaide later naar het zuidwesten en er stroomde minder koude lucht over de Noordzee binnen. Dit zal ook vandaag voortduren, zo dat de temperaturen wat hoger zullen worden, terwijl ook en kele buien zullen vallen, voorna melijk in de kustgebieden. medegedeeld door het K. N. M. I„ geldig tot dinsdagavond. Enkele opklaringen. Nu en dan opklaringen, maar ook plaatselijk enkele buien en matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde, westelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen. WOENSDAG 10 DECEMBER William Foster, leider van de is men inzake de agenda weer v.m. n.m. Breskens 0.53 1.11 Terneuzen 1.28 1.46 Hansweert 2.08 2.26 Walsoorden 2.18 2.36 ZON op onder Dec- 9 8.35 16.29 10 8.36 16.29 MAAN op ondei 6.30 7.51 15.56 16.48 Amerikaanse groep deskundigen op de conferentie over het voor komen van onverhoedse aanval len, die te Genève wordt gehou den, heeft maandag namens het Westen een krachtig beroep ge daan op het communistisch blok om gezamenlijk belangrijke tech nische middelen te bespreken die een onverhoedse aanval kunnen voorkomen. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat de reactie van de leider van de Russische delega tie, Koeznetsof, in eerste instan tie negatief was. Koeznetsof zou hier echter aan toegevoegd heb ben dat hij Fosters verklaring zou bestuderen. De Rus drong er nogmaals op aan dat men op de conferentie ook van gedachten wisselt over ontwapeningsvraag stukken en politieke kwesties. Op de bijeenkomst van maandag NIEUW KABINET IN AUSTRALIË De Australische premier, Ro bert Menzies, heeft maandag de samenstelling bekendgemaakt van de nieuwe coalitieregering welke hij bijna de overwinning van zijn liberale partij en de plattelandspartij bij de verkiezin gen van vorige maand heeft ge vormd. De enige grote wijziging is de benoeming van de plaatsvervan gende leider der liberale partij, Harold Holt, tot minister van fi nanciën, als opvolger van sir Arthur Fadden die is afgetreden. geen stap verder gekomen. De minister-president, aldus het antwoord, had geen reden op de fakkeldragersdag in te gaan te gen een mededeling die juist was. Toen hij kennis nam van de commentaren in de pers was hij overtuigd, dat hij gelegenheid zou hebben de gewenste ophelde ring te geven bij de algemene beschouwingen over de begroting, die spoedig daarop in de Eerste Kamer zouden worden gehouden. „Inmiddels heeft hij dat inder daad kunnen doen, aangezien hij daarbij in twee termijnen de situ atie uitvoerig heeft toegelicht, moge hij zich veroorloven naar de in de Eerste Kamer gevoerde gedachtenwisseling te verwijzen," aldus het antwoord. DE AMERIKAANSE MAANRAKET Generaal John Medaris, de verantwoordelijke militair voor het lanceren van de „Juno 2", de maandraket van het Amerikaan se leger, heeft meegedeeld dat er niet binnen een maand een vol gende poging zal worden gedaan. Volgens hem moef het controle stelsel van de raket worden ver beterd. BEMANDE A ARDSAT ELLIET Grote Amerikaanse luchtvaart industrieën zijn reeds bezig om in een recordtijd een speciaal ruimtevaartuig te produceren waarmee een mens in een baan om de aarde kan draaien. De be mande satelliet zal ten hoogste 28 uur in de baan kunnen blij ven en 18 maal om de aarde draaien. Dit heeft Canaday, vice-presi dent van „Lockheed", in een in terview met het agentschap „Italia" te Rome meegedeeld. Hij voegde eraan toe, dat de Ver enigde Staten binnen zes maar- De vertegenwoordigers van het den een vliegtuig met atoomaan- eommunistische blok verklaar den maandag dat zij zich niet konden verenigen met de inhoud van de voorstellen die het Wes ten vrijdag had ingediend. Hier in wordt een systeem ontvouwd drijving kunnen lanceren. Alle technische problemen van de beide projecten zijn reeds opge lost, aldus Canaday. Het ruimtevaartuig zou wor den afgeschoten door een ge wij- voor de controle op de landstrijd- zigde „Atlas D", een intercont'i- krachten. Het communistische nentale raket blok heeft nu in feite de zes be- langrijkste documenten van tech nische aard, door het Westen in gediend, als onaanvaardbaar van de hand gewezen. DE VERKIEZINGEN IN VENEZUELA Volgens gedeeltelijke uitslagen uit het federale district van Ve nezuela, waar ruim 460.000 kie zers zijn ingeschreven, heeft schout-bij-nacht Larrazabal bij de presidentsverkiezingen de lei ding. Hij had toen 170.444 stem men op zich verenigd, terwijl Romulo Betancourt en Rafaël Calijdera resp. 34.890 en 36.885 stemmen had gekregen. Larrazabal is de kandidaat van de „democratische unie" en waarnemend president. Betan court is aanhanger van de „de mocratische actie", terwijl de christen-democraat Caldera kan didaat is van de socialistische arbeiderspartij en gesteund wordt door de R. K. kerk. Volgens de laatste niet-offi- ciële cijfers heeft Betancourt de leiding bij de presidentsverkie zingen in Venezuela. De stand is or> het ogenblik: Betancourt277.475 stemmen Larrazabel: 252.761 stemmen en Caldera: 137.745 stemmen- De volledige uitslag zal pas over circa een week bekend zijn. Scandinavische hulp aan Hongaarse vluchtelingen De Scandinavische Rode Kruisorganisaties hebben het initiatief genomen tot een actie om Hongaarse vluchtelingen, die zich nog in Oostenrijk be vinden, in staat te stellen in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Men wil een 1500 a 2000 jongelieden tussen zestien en twintig jaar een beroepsop leiding geven. Hiermee is een bedrag van anderhalf miljoen kronen gemoeid, waarvan Zwe den 500.000 betaalt, Denemar ken en Finland 300.000 en Noor wegen 250.000 kronen. Het initi atief tot deze Ssandinavische samenwerking is uitgegaan van de Deense maatschappelijke werker Hendrik Gerner Nielsen, die zes weken in Oostenrijk heeft vertoefd om voorbereidin gen te treffen. Hij was reeds jarenlang voor vluchtelingen werkzaam. In Oostenrijk verblijven een 1200 a 1500 Hongaarse vluchte lingen van 16 tot 20 jaar zon der verwanten in de niet-com- munistische wereld. Deze jonge lieden zullen eerst getest wor den en dan een opleiding krij gen naar wens en geschikt heid.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1