Moeilijkheden Provinciaal nieuws RADIO TAZELAAR KERKDIENSTEN LEZERS die schrijven Moeder-Geschenk AGENDA TERNEUZEN Het 4de ,,'.;ilinioi>"-U»levisie- toestel ging naar Sas van Gent. Voor de eerste maal gedurende de „Klimop"-televisie-actie is het vierde toestel, dat gisteravond bij •ie gelukkige cijferaar werd thuisgebracnt, niet in 'lerneuzen tereoi it gekome n. Wél trok de reportagedienst van „Klimop" door Noordstraat en Dijkstraat maar aan het einde van deze laatste straat, deelde de heer Bliek mede dat het rich ting Sluiskil ging, tot grote te leurstelling van de vele „volge lingen". Ondanks de vrolijke tonen uit de geiuidswagen en de medede ling van de heer Bliek, dat men op weg was naar de gelukkige winnaar van het vierde televisie toestel, trok de stoet te Sluiskil weinig nieuwsgierigen. Maar Sluiskil werd gepasseerd en de tocht ging verder zuid waarts. In Sas van Gent aangekomen, ging de geluidsinstallatie weer opnieuw in werking. De kara vaan sloeg rechtsaf naar de Markt, door de stille, donkere Noordstraat. Door de loyale medewerking van Sas' burgemeester, de heer Den Boer, mocht er muziek wor den gemaakt en per luidspreker worden aangekondigd dat de win naar van het erde „Klimop"-te- levisietoestel in deze gemeente woonde. Langs de Kleine Markt weer naar ae Westkade, (ondertussen was de belangstelling aanmerke lijk toegenomen) en de karavaan siopte voor de woning van de heer H. Marquinie, Westsluis 1. De gelukkige was mej. Erna de Itaeschalck, die daar inwonend is. De gehele familie was ten zeerste verrast te zien dat een televisietoestel werd binnenge bracht. Mej. De Maeschalck had zater dagmiddag jl. met haar verloof de. de heer A. Sampon, Terneu- aen bezocht en na hun wederzijd se inkoop de ontvangen „Klimop- degels" opgeplakt en bij het se- «retariaat van „Klimop" ingezon den. Bij de controle bleek dat van de opgeplakte zegels een getal ■*as gevormd, dat slechts 28 num mers verschilde van het juiste getal (491909). Slechts enkele minuten nadat «et toestel was geplaatst, ver scheen het beeld reeds op het scherm. Een tweede verrassing voor de familie. In de namiddag gingen zoals iedere dag zwarte Pieten door Terneuzen en deelden links en rechts pepernoten uit. Op vele pepernoten waren tevens de zo begeerde zegeltjes geplakt. Lichte aanrijding. Gistermorgen rond 11 uur had 9p het kruispunt Korte Dijk straatle Kortestraat een lichte aanrijding plaats tussen twee auto's. De heer A. D., wonend te Terneuzen, reed met zijn auto in de Korte Dijkstraat in de rich ting le Kortestraat, terwijl de aeer C. van P-, eveneens uit Ter neuzen, uit de le Kortestraat met zijn auto het kruispunt naderde en de voor hem van rechts ko mende auto van de heer D. geen voorrang verleende. Beide bestuurders remden sterk, doch door de gladheid van het wegdek gleden beide auto's door en kwamen met elkaar in botsing, waardoor beide voertui gen enige materiële schade op liepen. Sinterklaasfeest voor ouden van dagen. Dinsdagmiddag vond in het Jeugdgebouw vanwege de Fede ratie voor vrijwillige vrouwelijke hulpverlening het Sinterklaas feest voor de bejaarden plaats. Vóórdat het feest begon, kwam er een zwarte Piet binnen, die kwistig pepernoten uitdeelde, waarbij er velen waren voorzien mei een nummer van de Klimop- actie. Na het welkomstwoord van de presidente, mevr. De Haas, wer den, terwijl de vele aanwezigen Sinterklaasliedjes zongen, St. Nicolaas en zijn zwarte knecht binnengeleid. DONDERDAG 4 DECEMBER. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Reu ver. Winterlezing. LEGER DES HEILS- KERSTCOLLECTE 1958 Zoals ieder jaar gaat het Leger lies Heils weer rond in de week v&n 813 december om gelden in «e zamelen voor de uitdeling van Kerstpakketten. Het ligt in de be doeling van het Leger, dat zoveel mogelijk mensen welke door om standigheden in zorgen zitten iets te geven ter leniging van nood. Ook zullen zieken bedacht wor den welke al langdurig te bed lig gen. Mogen wij nu reeds een beroep .ap Uw goedgeefsheid doen? Wij zouden graag Uw hand willen zijn. .Mocht U adressen weten van langdurige zieken of van men sen. die in aanmerking zouden kunnen komen voor een Kerst pakket, geef dan, liefst schrifte lijk. dit door aan Kapitein J. GOUT Donze Visserstr. 61 Terneuzen De presidente verwelkomde de gasten, waarbij zij haar vol doening er over uitsprak, dat de Sint ongedeerd door het drukke verkeer aangekomen was. Zij merkte op, dat de hoge gast één ding vóór had, nl. dat hij niet op de bromfiets kwam, „want", zo zeide spr., „die zijn gevaar lijk voor oude mensen." St. Nicolaas richtte zich toen tot de „jongens en meisjes" en begroette in het bijzonder de aanwezige gerepatrieerden. Vervolgens werden weer eni ge St. Nicolaas-liedjes gezon gen, waarbij de goed-heiligman zelf dapper meezong en Piet de maat sloeg met zijn gard. Na tuurlijk moesten er enige be jaarden bij hem komen, waar van enkelen een vermaning kregen, maar over het alge meen liep alles goed af. Ook de dames van de hand werkploeg moesten bij hem ko men. Nadat de Sint hen had verzocht een liedje te zingen, waaraan spontaan werd vol daan, sprak hij zijn waardering uit aan het adres van deze da mes voor de handwerken, die zij altijd vervaardigden en die dan aan de vrouw werden gebracht, waardoor zij op deze manier geld in het laadje van de socië teit brachten. Hij wilde dan ook aan deze dames persoonlijk de pakjes uitreiken. De Sint zelf mocht van de presidente, als blijk van waar dering voor zijn komst, ook een pakje in ontvangst nemen. Onder het genot van koffie, thee, versnaperingen en voor de heren een sigaar, verliep de middag gezellig verder. Nadat de Sint nog enige be jaarden bij zich had laten ko men, waarbij de heer De Fouw voor hem een gedicht voorlas en de 88-jarige heer Kaijser hem op vlotte wijze en tot slot met een lied beantwoordde, was voor de goede Sint het uur van ver trek aangebroken. De pakjes werden toen uitge reikt en nadat men nog enige tijd gezellig bijeen was geweest, behoorde ook deze Sinterklaas viering weer tot het verleden. AARDENBURG. Spontane hulde voor Sjef van Dongen. De bevolking van de gemeente Aardenburg heeft zijn burge meester Sjef van Dongen, die voor zijn werk als voorzitter van het bestuur der Kath. H. B. S. voor West Zeeuws-Vlaanderen door de Paus werd benoemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote, een sponta ne hulde gebracht. In de raadszaal van het ge meentehuis waren de voltallige raad, de Katholieke geestelijk heid en de predikanten, alsmede talrijke notabelen bijeen geko men. Namens de raad en namens de bevolking bracht het oudste raadslid, de heer A. I. Catsman de gelukwensen over. Hij wees op hetgeen burgemeester Van Dongen voor de streek en de ge meente heeft gedaan en op het feit, dat hij van een door de oor log verwoeste gemeente Aarden burg een goed bewoonbare ge meente heeft gemaakt. Staande op het bordes van het gemeentehuis moest burgemees ter Van Dongen een muzikale hulde van de beide muziekver enigingen in de gemeente in ont vangst nemen. Hij dankte ontroerd. Het had hem zeer getroffen, dat alle rich tingen en lagen van de bevol king spontaan deze hulde kwa men brengen. AXEL. Muziekschool start. Zaterdagmiddag is de afd. Axel van de Zeeuwse Muziek school gestart met 60 leerlingen. De lessen, die onder leiding staan van de heer P. C. Brakman, wor den gehouden in het Torenlokaal van de Ned. Herv. kerk. GROEDE Klaprooskollekte. De klaprooskollekte bracht al hier ƒ28,op. KLOETINGE. De heer -I. Straub overleden In de ouderdom van S2 jaar is te Kloetinge overleden de heer J. Straub, oud-wethouder van deze gemeente en op verschillend ter rein een bekende persoonlijkheid. De heer Straub, die op 8 augus tus 1876 werd geboren, heeft tij dens de eerste wereldoorlog een werkmansbond opgericht, die hem in september 1919 in de ge meenteraad bracht. Hij sloot zich later aan bij de C.H.U. voor wel ke partij hij van 1919 tot 1955 on afgebroken in de gemeenteraad zitting had. Sedert 1938 was hij wethouder. Hij was vanwege de Hervorm de Gemeente notabel, kerkvoogd en president-kerkvoogd. Vanaf 1922 was hij tal van jaren voor zitter van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis en sedert 1940 lid van het Burgerlijk Arm bestuur. Hij maakte tot zijn dood deel uit van het comité voor de bejaardensociëteit. De heer Straub is in 1954 be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. SAS VAN GENT. Vergeefse vlucht niet hinder nissen. Zaterdagavond was één der bewoners van het woonwagen kamp wat men noemt „uit". In een der Sasse café's was hij erg royaal, want het ene rondje volgde op het andere, alleen geld om te betalen was er niet bij, doch daarover maakte hij zich geen zorgen. Hij dacht n.l. gemakkelijk langs de achteruit gang hem te kunnen smeren. Hij had hierbij echter buiten de waard gerekend, want het café miste deze overigens gebruike lijke uitgangspoort. Geen nood, dacht de man en ontfermde zich tegelijkertijd maar over een vet konijn en wilde verdwijnen via het schuurtje van een buur man van de caféhouder. Hij vond echter een raam op zijn weg dat niet tegen zijn gewicht bestand bleek te zijn en met veel lawaai bezweek dit door de zware last. Hierna ontpopte de woonwagenbewoner zich als gevelartist en via een aantal boxengarages kwam hij in de Grootmajoorstraat terecht. Hij verstopte het konijn en ging langs de voordeur het café weer binnen. Men had daar echter iont geroken en zodoende oor deelde de man het maar beter om te verdwijnen en buiten ko mend pikte hij het konijn weer op en verdween in de richting van de Westkade. Ondertussen had hij vijf ach tervolgers op de hielen gekre gen, die daarenboven zich met een auto nog sneller konden verplaatsen en de brug over de middenkanaalarm afzetten. De konijnendief was nu door de overmacht bang geworden en trachtte asiel te krijgen bij een schipper. Toen zijn achtervol gers hem in de gaten kregen, kneep hij er weer maar tussen uit en belde aan bij dokter Puy- laert. De echtgenote van de dokter riep op verzoek van de man wel telefonisch de politie te hulp, maar liet hem buiten staan. Danig in het nauw gebracht door zijn naderbij komende ach tervolgers klom hij over een tuinmuur op een schuurtje en verdween in de dakgoot van het pand van de heer Mijnsbergh. Toen de politie arriveerde en met zaklampen de omgeving af begonnen te zoeken, gaf de man zich aan de sterke arm over en werd naar de politiepost ge bracht. De volgende ochtend bleek eerst dat de vreemde be zoeker tijdens zijn vlucht het ko nijn van de caféhouder gestolen had. SLUIS. Gemeenteraad. De gemeenteraad verstrekte in zijn laatste zitting subsidie van 129,32 aan de Stichting R.K. Maatschappelijke Gezinszorg voor het werk van deze stichting in de gemeente over het jaar 1957. Verschillende percelen wei land werden aan de wallen ver pacht en herverpacht. De heer Dekkers was tegen verpachting aan de gebrs. Lou- wage, gezien de opgedane erva ring wat de verzorging betreft. Aan G. S. zal advies uitge bracht worden over de bezoldi ging van secretaris en ontvan ger. Medewerking werd verleend aan de R.K. Meisjesschool voor een verandering van de elektri sche verlichting. Het bedrag werd vastgesteld op 997. Reke ning-courant-overeenkomsten werden vernieuwd met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten en de Amsterdamse Bank. Een bliksemafleiderinstallatie werd onderhands gegund aan de gebrs. Moddema uit Wommels. Deze wordt geplaatst op de toren van het stadhuis. De meerder heid van het college was voor weigering van een bedrag van 17.698,22 oorlogsschade ten be hoeve van de bouw van een bad huis. Men vreesde dat een bad huis in Sluis niet voldoende ren dabel is te maken en dat daarom in de toekomst met tekorten ge werkt zou worden. De heer Wage wenste het ech ter te aanvaarden en op beschei den wijze een badhuis in te rich ten. Niet iedereen is in de ge legenheid thuis een douchecel in te richten. Na enige discussie werd be sloten dit punt ter nadere bestu dering terug te nemen tot een der volgende raadsvergaderin gen. De heer F. Smoorenburg en 8 andere horeca-ondernemers had den zich in een schrijven gericht tot de raad om de precariobelas- ting voor de terrassen voor 1958 te verminderen. De raad wees dit verzoek af, daar men zich diende te houden aan de bestaan de verordening. Er ontstond een uitvoerige dis cussie waarbij o.m. de heer J. Aernoudt het vorige college van B. en W. beschuldigde deze zaak te lang te hebben laten hangen. De burgemeester wees dit van de hand. Het was niet mogelijk om een in de gemeente bestaande contraverse tussen caféhouders en andere middenstanders te overbruggen. Een verzoek van F. Smooren burg om ontheffing van belas ting voor een fietsenrek werd in gewilligd, daar dit niet op ge meentegrond had gestaan. Een ander verzoek van de ho reca-ondernemers om de gehele precariobepaling in herziening te nemen was aanleiding tot lange en niet altijd duidelijke discussie. De horeca-ondernemers voerden aan dat de opbrengsten uit dit fonds geheel voor hun rekening kwamen. Een commis sie van onderzoek werd benoemd bestaande uit de heren J. J. Wa ge, A. J. Herdink en J. Aer- noudts. De plaatselijke middenstands organisatie „Sluis presenteert" vroeg 1000 subsidie. De heer J. P. J. Wage wil hierbij niet verder gaan dan het betalen van een bestaande schuld voor fol ders voor 568 en de raad ging hiermee zonder hoofdelijke stem ming akkoord. De heer Herdink vroeg meer aandacht voor de bestaande toe stand van veel straten die in een middeleeuwse toestand verkeren. Een algemeen stratenplan zal echter veel geld kosten. De heer Wage wees op de consequenties wat betreft de straatbelasting. Bekeken zal worden in hoeverre een algemeen stratenplan reali seerbaar is. Bij de subsidiever strekking kwam o.m. de muziek school aan de orde. B. en W. stelden voor niet langer lid te blijven daar de financiële conse quenties, voortvloeiend uit dit lidmaatschap van te voren niet waren te overzien. De heer Wage pleitte voor de muziekschool. Als men Zeeland uit zijn cultureel isolement wil verlossen moeten we niet aan de kant blijven staan. Waarom wel subsidie voor de Kath. Ver. voor Cultuur en Ontspanning en niet voor de muziekschool? De heren Herdink en Wage stemden tegen schrapping van het lidmaatschap. Daarna werd besloten subsidie te verstrekken in een andere vorm nl. 25 per leerling in gevallen van indivi dueel onderwijs, een en ander tot een maximum van 400. De begroting werd aanvaard. De gewone dienst heeft een batig slot van 9.203,65 en de kapi- taaldienst een nadelig slot van 425.921,38. Bij de rondvraag vroeg de heer Wage naar het overleg tussen gemeentebestuur en diaconie in St. Anna ter Muiden over het uurwerk dat nog steeds stil staat. De voorzitter antwoordde dat dit nog niet heeft plaats gevon den. Sins Nieolaasmarkt. Na afloop van de St. Nieolaas markt kwamen B. en W., secre- tariepersoneel en vertegenwoor digers van de Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel bijeen. De algemeen voorzitter van de marktvereniging zei dat de proefmarkten in 1958 zeker ge slaagd waren en dat men hoopte op deze wijze te kunnen door gaan. Hij bracht dank voor de samenwerking met het gemeen tebestuur en het seeretarieper- soneel en bood allen namens de verenigde marktkooplieden een banketletter aan. In zijn dank- (Advertentie) Hier dan nog een paar gcschenkentips van de Goede Sint zelf! „PHILISHAVE 120" Vader voortaan elke och tend veilig, vlug en voor beeldig geschoren. „GRAMOFOONS" in vele uitvoeringen; en tijdelijk met een prachtige 30 cm langspeelplaat ca deau. „RADIO" een leuk klein 2e toestel voor slaapkamer, keuken enz. TERNEUZEN 1ELEF. 2361 (IC 1150) woord zeide de burgemeester dat hij hoopte dat ook in de toe komst de maandmarkt alhier succes zou hebben. STOPPELDIJK Winkelactie verloopt succes vol. De winkelactie verloopt dit jaar zeer succesvol, hetgeen blijkt uit het feit, dat thans al zoveel kaarten voor de toneel avonden zijn uitgereikt, dat reeds twee zalen zijn volgeboekt. Het organiserend comité heeft daarom besloten een derde toneelavond aan het programma toe te voegen en wel op maan- dak 8 december. VOGELWAARDE. Sint Nicolaas op bezoek. Onder grote belangstelling maakte Sint Nicolaas zijn intocht in de parochies Bosch- kapelle en Stoppeldijk. Hoewel een schimmel voor de Sint in gereedheid was gebracht, werd St. Nicolaas bij deze intocht ge dwongen om van een auto ge bruik te maken. De anders zo trouwe viervoeter was namelijk zó schichtig, dat hij weigerde zijn doorluchtige last op zijn sterke rug toe te laten en de kwaliteiten als ruiter van de hoogbejaarde bisschop schenen dermate getaand, dat al zijn pogingen om het onrustige dier te bestijgen, faalden. Het zo vertrouwde beeld van de Sint te paard werd wel gemist, maar het succes van het bezoek werd er niet minder om. Te Boschkapelle werd Sinter klaas verwelkomd in de lagere school door de voorzitter van het comité, de heer Th. Baecke. Ook pastoor Vermeulen voerde het woord en deze toonde zich zeer verheugd vanwege het feit, dat alle vroeger geuite wensen voor Boschkapelle in vervulling zijn gegaan. Een stroom van kinderen er andere belangstel lende kon in het schoolgebouw nader met Sinterklaas kennis maken en voor ieder kind was er een flink gevulde zak met lekkers. In het Verenigingsgebouw te Stoppeldijk was het dezelfde drukte en ook hier werden de kinderhandjes goed gevuld. Ka pelaan Rombouts vroeg en de Sint beloofde voor de parochie een voetbalterrein. In beide dorpen hield St. Ni colaas een toepasselijke toe spraak. Het accordeonorkest van de heer Weegenhausen verdient een flinke pluim voor de wijze waarop het muzikale gedeelte van deze blijde intocht werd verzorgd. IJZENDIJKE Sint Nicolaas, op bezoek. Zondagmiddag hield St. Nico laas, op uitnodiging van de win keliersvereniging en V.V.V., zijn intocht in onze gemeente. Aan „de Veste" werd hij door de mu ziekvereniging opgewacht, waar na de hoge bezoeker, gezeten in een open auto, zijn tocht door de gemeente aanving, omstuwd door een grote schare blijde kinderen. Na deze rondgang bracht hij een bezoek aan het Jeugdhuis, waar alle kinderen een zakje lekkernijen in ont vangst mochten nemen en zij, die zulks nodig hadden, een vermaning kregen. Hierna ver trok de goede Sint met zijn zwarte Pieten om weer andere kinderen gelukkig te maken. Het is wel jammer dat ook dit jaar de Sint in IJzendijke van zijn traditionele intocht per paard was afgeweken. (Advertentie) Babyderm-wiegje gevuld met ortikelen voor Baby's huidje f 3.95 Kanarieweek. De kanarieliefhebber J. van de Bunder nam deel aan de grote nationale tentoonstelling te Vlissingen, alwaar hij met een oranje-rood mankanarie de eerste prijs met 89 punten be haalde en daarmede het kam pioenschap. Hij verwierf behal ve het bondsembleem ook nog dp keurmeestersprijs. Verder be haalde hij nog twee medailles met zijn rode-isabei en rood- agaat mankanarie. ZAAMSLAG Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie alhier is als gevonden aangegeven een kin- derportemonnaie met inhoud, die terug te bekomen is aan 't adres Axelsestraat 109, alhier. 60. Eric denkt ra zendsnel na. Dan springt hü tot voor de gelederen en schreeuwt de op eengedrongen Sak- sers toe: „Legt al len je wapen neer en we sparen jullie levens. Dit 's het woord van Eric, koning der Noren! Doch beslist snel, ik kan deze Pieten niet lang in toom houden..." Tanach gromt goedkeurend en terwijl de Saksers zich om hun hoofd man scharen en druk beraadslagen, wendt Eric zich snel tot de Piet, die de komst van de versterking meld de. „Waar bevinden zich de Saksers? „Zij naderen door het duin en kunnen over enkele uren hier zijn", is het antwoord. 2" j#'- De Noorman knikt kort en wenkt Svein. Ongetwijfeld komen de Saksers met alle krijgers die zij op de been kunnen brengen. De dorpen zullen dus betrekkelijk onbeschermd zijn. „Neem tweehonderd van de bes te krijgers die zij op de been kun nen brengen, trek langs de kust en probeer de Saksenschepen in de wacht te slepen". Svein Langtand grijnst breed, drukt zich de helm stevig op het hoofd en maakt zich uit de voeten. Eric treedt weer op de omsin gelde vijand toe en hij knikt tevre den als hij ziet dat dezen inderdaad bezig zijn hun wapens op een hoop te gooien. „Nu snel", bijt hij Tanach toe. „Geef me een paar honderd krij gers, allen boogschutters, maar laat de Saksers hier niets mer ken..." Weinige ogenblikken later trekt Eric aan het hoofd van een zwij gende troep Pictenkrijgers in een snel tempo zuidwaarts, het tweede Saksenleger tegemoet... Gaat De Gaulle weer een burgerlijk bestuur in Algerië instellen? Men meent in Algiers, dat gene raal De Gaulie voorbereidingen treft cm het burgerlijke bestuur in Algerië te herstellen. Zo wordt verwacht dat de pre mier, na zijn komend verblijf van zes dagen in Algerië, het huidige hoofd van het militaire en bur gerlijke bestuur in Algerië, gene raal Raoul Salan, tot inspecteur- generaal der strijdkrachten zal benoemen. Salan zou als hoofd van het burgerlijke bestuur wor den opgevolgd door Paul Delou- vrier, die belast zou worden met de uitvoering van De Gaulle's „constantine-plan" voor econo mische en maatschappelijke ont wikkeling van Algerië. Als mili tair opperbevelhebber zcu Salan dan worden opgevolgd door zijn huidige plaatsvervanger, generaal Challe. Men ac'.l het ook waarschijn- lijk, dat de 13 Franse officieren, die thans als bestuurders van departementen en hoofden der politie optreden, doo** burgers zullen worden vervangen. In Algiers treed» de parachutis- tengeneraal Jacques Massa als zodanig cp. Men verwacht, dat De Gaulle hem in een louter militaire functie zai handhaven. Het compromis-voorstel voor de vrijhandelszone Hoewel men het te Bonn zeker acht, dat men op de minister conferentie van de zes E.E.G.- landen, die woensdag as. te Brussel gehouden zal worden, tot overeenstemming zal komen over de Belgische en Franse compromis-voorstellen voor de kwestie van de vrijhandelsz»ne. verkeert men in bevoegde krin gen nog in het onzekere over de reactie van de andere bij de Or ganisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (O.E.E.S.) aangesloten landen, zo schrijft de „Frankforter Algemeine Zei- tung". Op het Westduitse minis terie van Economische Zaken heeft men volgens het blad vol komen nuchter, zij het ook met een zekere bitterheid, geconsta teerd, dat de gedachte van een vrijhandelszone voorlopig dood is. Deze werd door politici en niet door de deskundigen dood gemaakt. Verwacht wordt, dat de ministerraad de Europese commissie opdracht zal geven vóór het voorjaar naar nieuwe oplossingsmogelijkheden te zoe ken. De variatiemogelijkheden zijn echter gering. Te Bonn vre zen vele kringen, dat de vijandi ge houding van talrijke Europe se landen jegens Frankrijk voor zover het de vrijhandelszone be treft zich thans, vooral na Kreuznaeh, ook misschien tot West-Duitsland zal uitstrekken. Het aannemen van oen compro mis-voorstel, dat voorziet in een uitbreiding van de op 1 [januari van kracht wordende verlagin? van de douanetarieven tot alle landen van de algemene overeen komst voor tarieven en handel (G.A.T-T.) en in een vergroting van de contingenten ook ten gunste van de O.E.E.S.-landen, is weliswaar beter dan niets, maar toch slechts een verlegenheids oplossing, die een uitweg biedt voor de moeilijkheden per 1 januari a.s. De conferentie van zes in Genève Vertegenwoordigers van zes landen die niet tot de gemeen schappelijke markt behoren Zweden, Noorwegen, Denemar ken. Oostenrijk, Engeland en Zwitserland hebben maan dagochtend in Genève twee en half uur vergaderd. Afgevaar digden van Ierland en Portugal waren als waarnemers aan wezig. De conferentie is door Zwit serland georganiseerd naar aan leiding van het mislukken vai de onderhandelingen over een vrijhandelsgebied. Men bespreekt, maatregelen om eventuële nadelige gevolgen van de inwerkingtreding van de gemeenschappelijke markt op 1 januari a.s. op te heffen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat de conferentie dinsdag zal eindigen. Er zal da: een communiqué worden uitge geven. Algerijnse opstandelingen zoeken hulp van China Mohammed Jazid. minister van Voorlichting in de Algerijn se opstandelingenregering, heeft zondagavond in een televisie programma verklaard, dat een Algerijnse delegatie op weg is naar Peking om te onderhande len over materiële steun van China. De pogingen om Amerikaans hulp te krijgen, zijn op niet? uitgelopen, zei hij. Jazid ver klaarde, dat uit Pekng een uit nodiging was ontvangen. WOENSDAG 10 DEC. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Meisjes cn mannen". Concertgebouw, 8 uur „He! las en Home in verleden en heden".

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2