West-Berlijn een vrije stad De Russische nota aan Oost-Duitsland E r was eens Reacties op Sowjet-nota over Berlijn Nota geen ultimatum AXEL Norstad over N.A.V.O.- kernbe wap ening W eeroverzicht HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Sowjet-voorstel: staatshoofd van bulgarije overleden regertng-evskf.ns krijcrt vfptrouwen van senaat Huidige toestand in Berlijn kan niet langer worden geduld Frankering by abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA S uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,—; per week 48 ct. Losse nrs 9 ct DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1538 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,—. Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De Sowj'et-Unie heeft de Westelijke mogendheden donderdag voorgesteld van West-Berlijn een vrije stad te maken met een eigen re gering, aldus heeft het Rus sische persbureau, Tass, ge meld. Volgens het Westduitse pers. bureau DPA wordt in de Russi sche nota voorgesteld in de komende zes maanden onderhan delingen met de Westelijke mo gendheden te voeren over de sta tus van Berlijn. Indien er geen resultaten worden bereikt, zal de Sowjet-regering directe onder, handelingen met de Oostduitse regering beginnen. Het voorstel was vervat in een nota die donderdag werd over handigd aan de ambassadeurs van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten en een Westduitse vertegenwoordiger. De Sowjet-Unie is bereid na mens de vier bezettende mogend. h°den officieel contact op te ne men met de Oostduitse regering, indien de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk instem men met beëindiging van het be zettingsregime in West-Berlijn en de verandering van hun gebied tot een vrije stad. Verder wordt, aldus Tass, in de nota gezegd, dat de Sowjet.Unie er geen bezwaar tegen heeft, dat de Verenigde Naties deelnemen aan het handhaven van de sta tus van een vrije stad in West- Berlijn. De Russische regering stelt Zeer grote belangstelling voor „Eenzaam maar niet alleen" De memoires van H.K.H. Prinses Wilhelmina „Eenzaam maar met alleen" zullen waar- schiinliik niet vóór januari ver schijnen. Het was de bedoeling geweest, dat dit boek tegen Sin terklaas zou uitkomen, maar het aantal bestelde exemplaren, zo vernemen wij, is thans reeds groter dan het aantal dat voor de eer-te druk was voorzien. De oplaag van deze eerste druk was voor Nederlandse begrippen al zeer groot, maar het blijkt nu nodig een drievoud van het voorgenomen aantal te druk ken. En aangezien Prinses Wil helmina wenst, dat iedereen tegelijk over een exemplaar van het boek zal komen beschikken, is de verschijning ervan uitge steld tot januari. Georgi Damyanov, voorzitter van het presidium van de Bul gaarse nationale vergadering ('n functie die overeenkomt met die van staatshoofd) is donderdag plotseling in Sofia overleden. De laatste maanden is hij al leen maar bij officiële aange legenheden opgetreden. Donderdagochtend was hij nog aanwezig bij de openingsverga dering van het congres der com munistische beweging, waarop hij aan de jeugdbeweging de orde van Dimitrov verleende. voor dat van West-Berlijn een onafhankelijk politiek geheel, een gedemilitariseerde vrije stad, wordt gemaakt. Deze vrije stad kan haar eigen regering hebben en haar eigen economische, bestuurs- en an. dere zaken behartigen. De vier grote mogendheden die na de tweede wereldoorlog het bestuur over Berlijn deelden, en de twee Duitse republieken kun nen een verklaring afleggen, waarin zij zeggen de status van West-Berliin als vrije stad te zul len eerbiedigen. De Sowjet.Unie stelt verder voor, dat in de eerste zes maan den geen verandering zal komen in de reveling van het Ameri kaanse, Britse en Franse mili taire verkeer tussen West-Duits. land en West-Berlijn, aldus Tass" De bedoeling is, dat Oost- Duitsland volledige zeggenschap kriigt over zijn rechtsgebied, dat wil zeggen zijn soevereiniteit uit oefent te land. ter zee en in de lucht, aldus Tass. Ook zal er een eind komen aan alle nog bestaande contacten tussen vertegenwoordigers van de Russische 'en de Westelijke strijdkrachten in Bprlijn. „Chantage en dreiging met ge weld zijn de minst geschikte mid delen tot oplossing van een pro bleem, zoals dit van Berlijn", al dus de Russische regering. „Al leen krankzinnigen kunnen zo ver gaan, dat zij een nieuwe we reldoorlog ontketenen over het behoud van de bezettingsvoor- rechten in West-Berlijn". De socialistische staten zullen hun rechten en grenzen verdedi gen onder het motto: één voor allen, allen voor één. Een schending van de gren zen van Oost.Duitsland, Polen, Tsjecho-Slowakije of welk ander land van het bondgenootschap van Warschau ook, zal door alle bij het pact aangesloten landen worden beschouwd els een aan val sd and tegen hen allen waarop onmidd°lliik on passende wijze zal worden gereageerd. Ook zegt de Sow'et-rce'-'ng in haar nota. dat zü de gea'lieer- de overeenkomst over T>u,tal*»nd als ongeldig beschouwt. De be- doel'ng was, dat deze overeen, komst alleen voor de eerste jaren na de ooriog zou en ver der is zü doer d° "'eo+elijke mo gendheden geschonden. Volgens d° Russische nota zul len de Westberiüners in de vrije stad het sociale ,stDlsel kunnen kiezen, waaronder zij willen le ven. Indien zij voor het beeinsel van de particuliere kapitalisti sche eigendom kiezen, zal de Sowjet.Unie hun keuze eerbiedi gen. INDONESISCHE WOORDVOERDER OVER SCHULDEN AAN NEDERLAND Een woordvoerder der Indo nesische regering heeft donder dag verklaard, dat Indonesië „niets begrijpt" van de bewering van Nederland, dat de republiek aan Nederland 250 miljoen gul den schuldig zou zijn. Een mededeling hierover is door de Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken aan de Twee de Kamer gedaan. „Als de heer Luns het had over de jongste Indonesische actie tegen de Nederlandse be drijven", aldus de woordvoerder, „dan is hij juist de man om de aanleiding voor deze politiek te begrijpen". „Wat de heer Luns met typi sche stijfkoppigheid is blijven volgen ,is een politiek de de kip met de gouden eieren slacht". F*"! Kaard LBPJ brand -Jfl v-V L' ■KA olie -.-ÓèPstlperiéi/r'e.' petroleum-,kwaliteit voor uw- oliehaarÜ of'-kècl\èl" J. W. DE JONGE Tholensstraat 139 - TERNEUZEN Tel. K 1150 - 2224 Volgens Westberijjnse politieke kringen is het Sowjet-voorstel om West-Berlijn tot een „vrije stad" te verklaren, die niet aan West-Duitsland of aan andere staten gebonden zou mogen zijn, -volstrekt onaanvaardbaar". Men acht het in deze kringen waar schijnlijk, dat de Westerse mo gendheden en West-Duitsland dit voorstel zu'Ien verwerpen. Men meent in Westberlijnse politieke kringen voorts, dat het Sowjetrussische voorstel ten doel heeft niet slechts het vraag- stuk-Berlijn, doch ook het gehele Duitse probleem en eventueel internationale vraagstukken van nog wijdere strekking ter sprake A rftii-rfPV Ï7P Het Sowjet-Russische voorstel betreffende Berlijn betekent niet een ultimatum aan het Westen, zo heeft premier Chroesjtjef don. derdaeruiddag tegenover binnen- en buitenlandse persvertegen woordigers verklaard. Hij zei de wereld te willen Iievrijden van een „kankergezwel". „Als de V. S. de Sowjet-voor- stellen verwerpen, zullen wij dit zeer betreuren, maar dat zal ons met beletten onze voorstellen ten uitvoer te leggen wij heb ben geen andere mogelijkheid", aldus de Russische leider. Volgens de Sow jet-premier gaat het bij de Russische voor stellen niet om een voorlopige oplossing van het probleem. „Hoewel niets eeuwig is, zal het voorgestelde statuut van kracht blijven, zolang de bevolking van West-Berlijn niet de wens te ken nen geeft, dat zij de status van gedemilitariseerde vrije stad der Westelijke sector van de (Duitse) hoofdstad wil wijzigen". Chroesjstjef zei dat de Sowjet- Unie de nieuwe status van West- Berlijn zal garanderen. Indien de Westelijke mogend- beden de Sowjet-voorstellen niet onder meer zouden verwerpen, Was de Sowjet-regering bereid tot onderhandelingen, rekening houdend met eventuele tegen voorstellen. „Wij beogen geenszins een re geling van de kwestie-Beriyn in de vorm van een of ander ulti matum. Het bewijs hiervan is het feit dat wij een termijn van zes maanden hebben gesteld om de zaak uitvoerig te onderzoe ken". In antwoord op de vraag of men de Sowjet-nota's moest zien als een opzegging van de over eenkomsten van Potsdam door de Sowjet-Unie zei Chroesjtsjef „Meent u dat deze akkoorden werkelijk nog bestaan? Toen enkele correspondenten zeiden dat zij dat inderdaad dachten, verklaarde de Sowjet-premier dat zij die zulks menen dit doen omdat zij „de bezetting willen laten voortduren". Sprekend over de bezetting van Berlijn als een kankergezwel, zei Chroesjtsjef dat artsen derge lijke tumors liever wegnemen als zij in het eerste stadium van ont wikkeling zijn. Wat Berlijn be trof was nu een „chirurgisch in- griioen" noodzakeiyk, opdat daarna de internationale betrek kingen zich zouden kunnen her stellen. Aan het slot van de persconfe rentie die een uur en twintig mi nuten duurde, verklaarde de pre mier het eens te zijn met vice- president Nixon van de V. S. dat het tijd is om de internationale betrekkingen te verbeteren en over te gaan tot een vredelieven de economische wedijver tussen de kapitalistische en de socialis tische landen. te brengen, dit om het gesprek over een eventuele topconferen tie weer op gang te brengen. In officiële Westerse en Duitse kringen te Berlijn wilde men, in •^wechting van een nauwkeurige bestudering van de tekst der Sowjet-nota, nog geen commen taar hierop geven. Westberlünse burgemeester: Sowjet-nota is onverdrageliik De burgemeester van West- Berlijn. Willi Brandt, heeft in 'n door ziin bureau voor perszaken uitgegeven verklaring gezegd, dat de Sowjpt-Nota over Berlijn „opverdraveiijk" is. Hij verklaart hierin ook, dat er geen op zichzelf staande oplos sing voor 't Berlijrse vraagstuk kan worden gevonden en dat er moet worden onderhandeld over opheffing van de verdeling van Duitsland en niet over een wijzi. ging van de status van Berlijn. Westduitse reactie Reuter meldt uit Bonn. dat de 'oornaomste woordvoerder der Westduitse redering Fe'ix -on Fckorut donderdag on een pers- nnferenUe ver1-1->ord d*"t N't in de jongste Sow iet-nota edane aanbod tot on^o-UopUp. 'k-on pon zekere verlichting '-"eft gebrcM. doch dot rt» t<v>- k»od, in verhand met de in de lfde nota f"stalde eisen, toch tv zeer ernsUg is. Von Eckardt, d'e verklaarde -m uitlatingen slechts te kun. oen baseren op de uittreksel" yap nota. die tot dusverre te Bonn -;in ontvangen, verklaarde dat de Sowjet-Unie wil dat: 1. Onderhandeld wordt op ba sis van haar voorstellen. 2. Deze onderhandelingen niet langer zullen duren dan een half jaar. Hieraan konnelt zij de mede- dpUne dat. indien deze onderhan- ""lingen geen succes opleveren, zij: 3. Eenzijdige maatregelen in het kader van de overeenkomst inzake Berlijn zal nemen. Von Eckardt zei ook nog. dat -te Westerse mogendheden en Wpst-Duitsland niet ziin overeen "ekomen. dat Oostduitse beamb. ten, bii het houden van tczïeht on de verbindingen tussen West- Beriiin en West-Duitsland. even tueel als „agenten" van de Rus sen zouden kunnen optreden. Voorlopige Amerikaanse reactie Reuter meldt uit Washington, dat de eerste reactie der Ver enigde Staten waarschijnlijk zal zijn, dat de Westerse mogend heden niet bereid zijn welk ook maar van hun rechten in Ber lijn prijs te geven. Dit is ook woensdag j.I. reeds door de Ame rikaanse minister van Buiten, landse Zaken Foster Dulles op diens persconferentie verklaard. Donderdag „Thanksgiving Day" was in de Verenigde Staten een nationale feestdag en het ministerie van Buitenlandse Zaken was, evenals andere mi nisteries, gesloten. De betrokken hoge ambtenaren van het „State Department" waren echter, in verband met de nieuwe ontwik keling, wel aan het werk. Engeland: Géén afzonderli!ke bespreking over Berlijn AFP meldt uit Londen, dat de Britse regering, blijkens van En gelse diplomatieke zijde ontvan gen mededelingen, niet voorne mens is in te stemmen met een minder gunstige status voor W. Berlijn dan de huidige. Er is ook geen sprake van terugtrekking der Britse troepen uit Berliin of een erkenning van Oost-Duits- land. Omtrent MacMillans boodschap aan Chroesjtsjef verklaarde de woordvoerder dat de Britse re gering hierin nadrukkelijk heeft gezegd, dat zij haar rechten zal handhaven en dat zij verwacht, dat de Sowjet-regering haar verplichtingen zal nakomen. DE SCHEPEN ONDER GOEDKOPE VLAG De vakorganisaties in de Duit se zeehavens hebben officieel aan de werkgevers medegedeeld, dat zij niet zullen deelnemen aan de boycotactie van de I.T.F., die '•on 1 tot 4 december a.s. tegen de zogenaamde schenen onder goedkope vlag. zo) worden ge voerd. Aldus meldt de S-bccp- "met Vereniging Zuid te Rotter dam. Dp Westduitse vakvereniging van Personeel van Openbare Ver voersbedrijven en Transportar beiders zal niet deelnemen aan de komende boycot van schepen onder „goedkope vlag" in West duitse havens, zo werd donder dag te Suttgart bekend gemaakt. De bestuurscommissie der vak vereniging besloot in haar bijeen komst te Suttgart echter, dat schepen, die in verband met de boycot naar Duitse havens wor den gezonden, eeladen noch ge lost zullen worden. De Belgische Senaat heeft don derdag met 97 tegen 56 stem men. bij één onthouding ziin ver. 'rouwen in het kabinet-Eyskens bestaande uit leden der" R. K. C. V. P. en de liberalen, uitge sproken. Correspondent van ANP uit Indonesië vertrokken De correspondent van het Al gemeen Nederlandsch Persburaeu A.N.P. in Indonesië de heer J W. M. Martinet, is woensdag ui' Djakarta vertrokken. De heer Martinot heeft deze functie dr afgelopen drie jaar vervuld er zijn vertrek betekent, dat de laatste Nederlandse stafcorres pondent Indonesië heeft verlaten. Voor zijn benoeming tot cor respondent van het A.N.P. wes de heer Martinot hoofdredakteur van het voor de overdracht van de souvereiniteit bestaande pers bureau „Aneta" en daarna nog enige jaren van het Indonesische persbureau „Pia". Deze werk zaamheden namen een einde, toen het dit bureau niet langer werd vergund een Nederlander als hoofdredakteur te behouden. De heer Martinot was behalve correspondent van het A.N.P. ook berichtgever van 't Franse pers bureau Agence France Presse. In de Russische nota aan de Oostduitse regering, die donder dag in Oost-Beriyn werd over handigd, wordt gezegd, dat de huidige toestand in Beriyn niet langer kan worden geduld. De Oostduitse regering zal volledige soevereiniteit te land, ter zee en in de lucht krijgen. Het Russische militaire hoofd kwartier in Oost.Berlijn zal wor den opgeheven en de Russische troepen zullen worden terugge trokken, aldus een bericht van de Oostduitse radio over de nota. De Russen stellen besprekin gen voor tussen Russische en Oostduitse regeringsvertegen woordigers over kwesties die in verband staan met beëindiging van de bezettingsomstandigheden in Berlijn. Oost-Duitsland zal een actieve rol moeten spelen bij het waar borgen van verbindingslijnen tus. sen West-Berlijn en West-Duits land. De Sowjet-regering is zich er van bewust, dat de vestiging van de vrije stad West.Berlijn een rote concessie van Oost-Duits land vraagt, omdat de stad ge heel op zijn grondgebied zou lig gen. Een aanval van „Duitsers die uit zijn op revanche, en Duitse militaristen" op Oost-Duitsland of op met Oost.Duitsland verbon den landen zullen worden be schouwd als een aanval op de Sowjet-Unie en alle leden van het Pact van Warschau. „Indien heethoofden aanvallen zouden ondernemen op Oost- Duitsland of met dit land ver bonden staten, zal hen een „ver nietigende tegenstoot" worden toegebracht, aldus de Russische nota. De Sowjetrussische nota aan Oost-Duitsland zegt dat Berlijn kunstmatig uit Oost-Duitsland is losgescheurd en onder de bezet ting van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk d'ent als basis voor ondermijnen de activiteit tegen Oost-Duits land, de Sowjet-Unie en andere socialistische landen. De bedre ven activiteit kon naar het spraakgebruik van de leidende Amerikaanse politici terecht be schreven worden als „indirecte BOMMENWERPER MET KERNWAPEN IN BRAND Op de luchtmachtbasis Chen- nault in Louisiana is een B-47 bommenwerper met een kernwa pen aan boord in brand geraakt. Volgens een ooggetuige was er een „grote vuurbal" zichtbaar. Op dit vliegveld zijn de bommen werpers van het strategische luchtmachtcommando gestatio neerd. Zij staan daar steeds ge reed om binnen het kwrtier, voorzien van kernwapens, te kunnen opstijgen. Het vliegveld werd dadelijk af gezet. De normale toestand werd hersteld toen men het vuur meester was. De luchtmacht heeft meege deeld, dat er geen gevaar voor een kernexplosie heeft bestan. agressie". Dit kan niet geduld worden en moet veranderd wor den, aldus de nota. Als resultaat van de histori sche ontwikkelingen in Duits land sedert de oorlog zijn twee afzonderlijke en onafhankelijke staten ontstaan die internatio naal erkend zijn. Dit alles maakt het handhaven van enige vorm van bezetting van Duitsland door de overwinnende mogendheden van de laatste wereldoorlog tot een anachronisme dat geen rechtvaardiging kan vinden en geen betekenis in de huidige si tuatie heeft. Volgens de nota zou het naar Sowjetrussische opvattingen het meeste juist en natuurlijk zijn als West-Berlijn „dat op 't ogen blik door de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk bezet wordt gehouden" verenigd werd met „het oostelijke, demo cratische deel van Berlijn, zodat de gehele stad onder de soeve reiniteit van de Oostduitse repu bliek zou komen en de hoofdstad van Oost-Duitsland zou zijn". De Sowjet-Unie zou deze oplossing van de kwestie ten zeerste toe juichen. Maar, aldus de nota, on der de huidige omstandigheden zou een dergelijke oplossing vele moeilijkheden met zich meebren gen. De politieke en economische ontwikkeling van de westelijke sector van Berlijn is namelijk in een andere richting gegaan dan die van de Duitse democratische republiek en Oost-Berlijn. Ook zou „de onrealistische houding van de regeringen van de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk ten opzichte van de Duitse democratische republiek" een belemmering vormen. Daar om, opdat het proces van de li quidatie van het bezettingsregi- mo zonder ongemak voor de be volking van West-Berlijn ver lopen, stelt de Sowjet-Unie voor van West-Berlijn een gedemili tariseerde vrije stad te maken. De Sowjet-Unie, aldus de nota, wil ook economische steun aan een vrije stad West-Berlijn ver lenen zoals, op zekere voorwaar den, door het verstrekken van orders aan de industrie aldaar en het leveren van grondstoffen en levensmiddelen op zakelijke basis. (Advertentie) een Sinterklaas die zei: Sommigen maken het mij al héél gemakkelijk. Die zetten alleen op hun verlanglijstje: Iets van VISSER—KOOLE. Dat zijn zij die smaak hebben en zeggen: heeft de sleutel die past op alle wensen. De NAVO-gemeenschap is in snel tempo op weg naar een ge heel nieuw tijdperk wat betreft organisatie en uitrusting met ra ketten en kernwapens. Op het ogenblik voor circa de helft van de NAVO-landen atoomuitrus ting in de een of andere vorm beschikbaar, doch binnen drie tot zes maanden zal deze uitrusting er voor de meeste NAVO-leden zijn. Dit heeft de NAVO-bevel- hebber in Europa, generaal Lau- ris Norstad, donderdag ver klaard in een interview met een correspondent van de Ameri kaanse radio-omroep C.B.S. in Parijs. Norstad zei, dat in het ver leden raketten en kernladingen alleen maar in handen van Ame rikaanse troepen waren geweest. Doch er zijn reeds troepen van De koude lucht die de afgelo pen 48 uur met enorme snelhe den over Rusland is gestroomd was donderdag tot aan de Zwar. te Zee doorgedrongen. In ge heel Rusland vroor het midden op de dag flink, in het noorden bijna 30 graden. De westelijke begrenzing van het koudegebied kwam boven Polen vrijwel tot stilstand ter wijl in Scandinavië al weer oceanische lucht, meegevoerd door een depressie begon door te dringen. Inmiddels verbleef ZATERDAG 29 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 3.19 3.30 3.54 4.05 4.34 4.45 4.44 4.55 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 28 8.20 16.35 18.40 9.45 29 8.22 16.34 19.37 10.30 ons land in tamelijk zachte lucht die ook tot over Limburg is doorgedrongen. De motregen die op vrij veel plaatsen is gevallen leverde op verschillende stations neerslag hoeveelheden van 1 mm op. Tot laat in de avond kwam in grote delen van het land een dichte mist voor. Inmiddels blijft het weer in ons land bepaald door een ho- gedrukgebied dat boven de Brit se eilanden en Zuid-Scandina- vië ligt. In verband hiermee zijn de winden zwak tot matig en oostelijk. Aangezien de lucht boven Duitsland kouder is, moe ten vandaag in het algemeen lagere temperaturen worden ver. wacht. De kans op opklaringen blijft tamelijk klein. medegedeeld door het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond. Lagere temperaturen. Zwaar bewolkt met aanvanke lijk hier en daar motregen of mist, maar ook enkele versprei de opklaringen. Zwakke tot matige oostelijke wind. Lagere temparaturen. verscheidene NAVO-landen opge leid in het gebruik van de wa pens die kernladingen kunnen bevatten. Het is wel niet de bedoeling dat alle NAVO-troepen dit soort wapens krijgen, doch het pro gram zal worden voortgezet tot de NAVO-strijdkrachten de uit rusting bezitten die zij nodig heb ben voor hun taak: de verdedi ging van de bevolking en het ge bied van de NAVO-landen. Vol gens de plannen zullen tegen 19S3 circa 100 bataljons met ra ketten zijn uitgerust, tegen 30 op dit ogenblik. Generaal Norstad verklaarde voorts, dat de NAVO-strijdkrach ten in Midden-Europa op het ogenblik 21 en een derde divisie omvatten. Hier zullen nog vijf Westduitse divisies bijkomen, terwijl Frankrijk heeft beloofd de twee divisies die het voor de strijd in Noord-Afrika aan de NAVO heeft onttrokken, weer onder NAVO-bevel te plaatsen. Hierdoor zou men in de buurt van de voorgenomen strijdmacht van 30 divises in de Midden- Europese sector komen. DE CONFERENTIES IN GENEVE De Amerikaanse, Britse en Russische afgevaardigden naar de Genecfse conferentie over een staking van de proeven metkern- wanens hebben donderdag be sloten, geen officiële bijeenkomst te houden. Zij namen dit besluit tijdens een informeel overleg van de drie delegatieleiders. Voor het uitstel werd geen re den opgegeven. Op de informele bijeenkomst diende de Rus Tsarapkin een nieuw Sowjet-voorstel in. Wat dit inhoudt is niet bekend. Premier MacMillan van Enge land heeft donderdag in ant woord op een vraag in het La gerhuis verklaard dat Engeland bereid is de vestiging van con troleposten met .een internatio nale bezetting op zijn grondge bied toe te laten, wanneer men komt tot een akkoord om de proe ven met kernwapens te staken onder internationaal toezicht

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1