- AGENDA VOETBAL Donderdag 27 november '58 DE VRIJE ZEEUW 5 Gemeenteraad van Terneuzen f. schrijven van de Stichting Luchtvérbinding Zeeuwsch-Vlaanderen inzake subsidietoezeg ging helicopterverbinding Zeeuwsch-Vlaande renRotterdam v.v. ZEEPOST „ATOMEN VOOR DE VREDESPRIJS TOEGEKEND Sterke stijging landbouwprijsindexcijfer in oktober 1958 Berging „Nyon" mislukt (art donderdag 13 november, de» avond» te 7 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: M. de Vos en H. A. M. A. de Meijer. Raadsleden: M. van Langevelde, P. F\jn van Praat, R. Vrieling. S. W. Henry, mevr. K. Pnoms-^Ortelee, A. .Tansen. P. J. Huiibrerht, R. Hol, C. .T. Compiet, W. J. Weterings, Dr. M. E. H Camps, J. A. de Feyter, D. Wavervjn, D. M. Ollebek en F. Dieleman. Pe Voorzitter opent, de vergadering. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 16 oktober 1958. Deze worden onveranderd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Het Koninklijk Besluit van 20 september 1938 inzake goedkeuring van het raadsbesluit van 27 fpbruari 1958 tot onteigening van gronden in de Zuidlandpolder. h. door Gedeputeerde Staten ingezonden ont- werp-besluiten inzake bezoldigingsregelingen gemeente-secretaris en -ontvanger per 1 apri! 1958. c. schrijven van de Nederlandse Bond van Ge meente-ambtenaren inzaka herziening van de onder b. bedoelde jaarwedden. d. schrijven van de Commissaris der Koningin in Zeeland inzake toewijzing rampgelden. controlerapporten van bet Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Nederlandsche Gemeenten over het 3e kwartaal 1958. g. mededeling van de firma P. ,7. van de Sande, dat in verband met de gunstige verkoop van het boekwerk „De Geschiedenis van Terneu zen" geen beroep moet worden gedaan op de toegezegde gemeentelijke garantie. h. schrijven van de directeur van de P. T. T. te Terneuzen inzake het plaatsen van een brie venbus in de Leeuwenlaan en Kastanjelaan. i. verslag van de Terneuzense Muziekschool over het cursusjaar 1957/1958. De heer Fijn van Draat: Ik vind het erg prettig dat de firma Van de Sande mededeelt dat de ga rantie niet nodig is. Het blijkt dat de belangstel ling zeer groot is en dat het boek vlot van de hand gaatt. De Voorzitter: Dit is toeh geen verrassing voor U? D» heer Fijn van Draat: Nee, maar ik wil het toch wel even konstateren. Pe overige stukken worden zonder bespreking voor kennisgeving aangenomen. 3, Voorstel van Burgemeester en Wethouder» tot benoeming: a. van een onderwijzer aan de openbare Zuid- landschool. Als enig sollicitant komt op de voordracht voor: A. C. Brakman, hoofdonderwijzer tet Zaamslag. De Voorzitter verzoekt de beren Ollebek en Dieleman met hem het stembureau te vormen. De heer Weterings heeft tijdelijk de raadzaal verlaten. Uitgebracht worden 16 stemmen, waarvan 16 op de heer Brakman. De heer Brakman is benoemd. b. van een tweetal leden in de commissie van advies 'inzake de overdracht van de haven. Aanbevolen worden: J. G. van der Pe'ijl te Papendrecht (vakature G. J. W. van der Peijl); In alphabetischc volgorde: .7. Huisman, Hoofd Handelsagentschap Neder landse Spoorwegen te Breda, J. F. de Klerk, Sehel- riekade 20, F. H. M. de Meiier, Scheldekade 35, en Y. H- M. Simenel, Leeuwenlaan 11 (vakature H. A. M. de Meijer). De heer Weterings is teruggekeerd. De heer Henry: Ten eerste wil ik vragen: de heer Simenel is iemand, die de Nederlandse natio naliteit niet heeft. Er zitten al een paar mensen ln die buiten Terneuzen wonen, hiertegen heb ik geen bezwaar, maar waarom nu juist iemand, die geen Nederlander is, in de commissip benoemen? Ten tweede, tegen het voorstel om de commissie uit te breiden met 1 lid heb ik bezwaar. De com missie bestaat nu uit de burgemeester met 3 raads. leden en mensen uit het bedrijfsleven; ik vind, dat de commissie groot genoeg is. En ten derde: op de voordracht staan 3 perso nen: J. F. de Klerk, F. H. M. de Meijer en Y. H. M, Simenel, voor de vakature-H. A. M. A. de Meij er. Deze kan geen lid zijn, wordt gezégd, omdat hij wethouder is. Het is een commissie van advies en daarom is het gewenst, dat iemand van B. en W. lid is van deze commissie. Is het niet mogelijk om deze commissie té zien als een commissie ad hoe? Het is immers reeds zó, dat de burgemeester door de raad in de havencommissie is benoemd. Het lijkt mij dan geen bezwaar dat ook de heer De Meijer deel blijft uitmaken van deze commissie; hjj is bovendien ook wethouder van financiën. Ik zou willen voorstellen, dat de heer De Meijer lid blijft van de havencommissie. De heer Camps: In verband met de vakature- De Meijer zijn voorgesteld de heren F. de Meijer en Simenel. U hebt een brief ontvangen waarin n°g voorgesteld is de heer De Klerk. Het econo misch leven in de haven bestaat uit binnenvaart: verder uit De Hoop en de overslagbedrijven. Ik geloof dat een scheepswerf een voornaam onder deel uitmaakt van een haven. Hij heeft kennis °P het gebied van kranenbouw, wat bij de meeste anderen ontbreekt. De heer De Meijer: De voornaamste facetten van een havenbedrijf zijn zeevaart, binnenvaart cn overslagbedrijven. U moet niet vergeten, dat pok hier veel werkverdeling is. Het voornaamste is, dat over het algemeen de leidende figuren de cargadoors zijn, die de zeescheepvaart behartigen. Ik kan me de plaats van de heer De Klerk wel indenken, maar het direkte belang van de heer De Klerk gaat in de eerste plaats niet verder dan de situatie van zijn werf in de haven. Bjj De Hoop is dit ongeveer hetzelfde. Maar, zoals de heer Henry opmerkt, als in deze commissie niet iemand van de cargadoors zitting zou hebben, zou dat een zeer groot gemis zijn. Het gaat er mij om de voordelen van Terneuzen zoveel mogelijk te behartigen. De heer Du Bois, die deze materie volledig onder de knie had, is ons helaas ontvallen. De heer Camps: Ik had deze commissie liever groter gezien. De Voorzitter: Dat staat niet in de brief, die U aan het college geschreven hebt. De Voorzitter: Het gaat niet over de persoon, maar over de bekwaamheden. De heer Simenel is bij mij geweest. Hij verwonderde zich enigszins óat hij op deze aanbeveling stond en meende als buitenlander niet in dergelijke eommissies thuis te horen. Ik heb hem gevraagd zich niet terug te trekken. Buitenlandse industrieën toch hebben zich gevestigd langs het kanaal. Ik ben zelf van oordeel, dat het dus geen kwaad kan, dat buiten lander» ln deze commissie zitting hebben, wij kun nen dan kennis nemen van de ervaring die zij in het buitenland hebben opgedaan. Het gaat hier over de haven in de breedste zin. Uit dien hoofde is het nuttig, dat de heer Simenel op de voor dracht geplaatst is. Hij was eerst van plan zich terug te trekken, maar na zijn gesprek met mij heeft hij besloten zich op de aanbeveling gehand haafd te laten. De heer Iluijbrecht: De heer Camps vergelijkt de heer De Klerk met de heer Van der Peijl. De heer Van der Peijl is één van de grootste reders van Nederland. Uit dien hoofde is hij niet te ver gelijken met de directeur van de scheepswerf. De Voorzitter: Zij, die de haven gebruiken, moe ien in de eerste plaats in de commissie ztting hebben. De heer Hetiry: Ik wil de mening van het col lege vragen over mijn andere vraag, om deze commissie een ander karakter te geven. Er moet dus een keus gémaakt worden tussen H. de Meijer, F. de Meijer en Y. Simenel. Persoonlijk zou ik het prettig vinden, dat de heer H de Meijer als wethouder van financiën deel zou uitmaken van deze commissie. De Voorzitter: Ik zou van het karakter van de commissie als adviescommissie niet willen af wijken. De heer Henry: Dit lijkt mij niet de taak van deze commissie. Misschien is hpt beter dat deze commissie anders wordt gezien dan een commissie van advies. De Voorzitter: We hebben juist iemand van de firma De Meijer op de aanbeveling geplaatst De heer Henry: Wanneer de belangen van de twee heren De Meijer tegen elkaar moeten op wegen, zou ik de voorkeur willen geven aan H. de Meijer. De heer Vrieling: Ik kan mij volledig aansluiten hij de heer Henry, dat de heer H. de Meijer zitting blijft houden in deze commissie, en wat betreft de aanbeveling van de here Simenel, hier kan ik mij na uw toelichting geheel aansluiten, vooral met zjjn ervaring in het buitenland. De heer Wetering»: Ik dank U voor uw korte uiteenzetting wat de bedoeling van deze commis sie is. Ik wil U mededelen, dat in de kringen van de binnenscheepvaart grote deining was ontstaan over de voordracht van de heer Simenel omdat het een Fransman is. Ik heb nu goed de doel stelling van deze co /tmissie begrepen. De heer De Meijer: Ik zou naar aanleiding van de vraag van de heer Henry willen opmerken: moet de vraag nu zó gesteld worden, dat mijn persoon in deze commissie zitting moet hebben op grond van mijn functie als wethouder? De heer Henry: Neen, als lid van de firma De Meijer, De Voorzitter: Dan is er geen vakature en dan vervalt deze aanbeveling. De heer Honry: Bij de nieuwe zitting zjjn deze mensen opnieuw gekozen. De heer Vrieling: Is het de bedoeling dat beiden voorgesteld worden? De Voorzitter: Neen, één. De vakalure-van der Peijl niet, omdat, het vanzelf spreekt dat deze plaats ingenomen wordt door zjjn broer .1. C. van der Peijl. De heer Camps: Moet de heer Bakker dan niet opnieuw benoemd worden Do heer Wetering»: De leden uit de gemeente raad moeten opnieuw bekeken worden. Men kan mensen hebben, die in de oude raad zaten en nu niet meer. Ik meen echter, dat het de uitdrukke lijke bedoeling is voor de raadsleden en niet voor de overige commissieleden. De Voorzitter: Ik heb er geen bezwaar tegen dat dit alleen geschiedt voor de raadsleden. Heeft de raad er geen bezwaar tegen dat een lid van het college van burgemeester en wethou ders lid is van deze commissie \'an advies? Dan komt de vakature van H. de Meijer te ver wallen en wordt punt 3 b als volgt van een tweetal leden in de commissie van ad vies inzake de overdracht van de haven. Aanbe volen worden: ■I. Cr. van der Peijl te Papendrecht; J. Huisman te Breda. De heer Vrieling: Ik zou gaarne ook het oordeel van de raad willen hebben in verband met de uit breiding van de commissie met 1 lid. De Voorzitter: Het voorstel wordt ingediend tot uitbreiding van deze Commissie. De heer Henry: Ik ben hier tegen. Pe heer De, Vos: Ik kan persoonlijk niet inzien dat deze uitbreiding noodzakelijk is. Ik vind dat het evenwicht wel erg wordt verstoord wanneet- het aantal personen uit het bedrijfsleven steeds uitgebreid wordt. Deze commissie moet inderdaad worden gezien als een commissie van advies, niet alleen voor het college van burgemeester en wet houders, maar tévens voor de raad. Tenslotte zal de raad de beslissing moeten nemen over het al of niet overnemén van de haven. Ik geloof dat men dergelijke commissies niet tè uitgebreid moet maken. Ik vind het niet noodzakelijk en zou liever dezé commissie handhaven op het aantal personen waaruit zU op het ogenblik bestaat. De heer De Fester: Ik vind het. goed, dat de heer Huisman op de aanbeveling wordt geplaatst als vertegenwoordiger van de Nederlandse Spoor wegen. De heer De Meijer: Ik vind het van belang, ook tegenover het buitenland, dat de heer Simenel op de overweging van sommige leden niet afgewezen wordt. Er zijn zeer grote buitenlandse industrieën langs het kanaal gevestigd. Het advies, dat een commissie van advies geeft, wordt niet gegeven aan het college van burgemeester en wethouders, maar via het hoofd van B. en W. aan de gemeen teraad. De Voorzitter: Het gaat nu om het voorstel deze commissie met 1 lid uit te breiden. Of die aanvul ling moet geschieden door benoeming van een butenlander of een Nederlander. Als de commis sie niet uitgebreid wordt, is er geen mogelijkheid om er een buitenlander in te halen. De keer Van Langevelde: Als de uitbreiding noodzakelijk is, moeten wy het doen; maar als zjj met noodzakelijk is, moeten wij het niet. doen. Ik stond in principe op het standpunt geen bui tenlander te benoemen, maar gezien de belangen, die het buitenland in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft, zou het niet ondienstig zijn, dat wij juist een buitenlander in deze commissie hadden; dat sti muleert de haven en industrie. Wij kunnen er dan misschien voordeel uit trekken. De Voorzittter: U bent dus voor utbreiding van de commissie? De heer Van Langevelde: Ja, op deze gronden. De heer Camps: De lieer Simenel heeft 9 jaar in Rotterdam gewerkt. De heer Vrieling: Wanneer ik zie wie in deze commissie zitting hebben, zijn dit allemaal mensen die rechtstreeks bij de haven betrokken zijn. Van zelfsprekend profiteert deze commissie van hun kennis. Ik vraag me echter af of er nog niet meer sectoren in het bedrijfsleven zijn, die hiervoor in aanmerking komen, b.v. de Middenstand? De Voorzitter: Juist daarin hebben wij beper king moeten zoeken. Alleen directe belanghebben den en deskundigen moeten, voor het belang van de haven, hierin zitting hebben. De heer Henry: Ik vind het persoonlijk onge wenst dat de commissie met een lid wordt uitge breid. De verhouding der commissie wordt dan particuliere personen tegenover raadsleden ongun stig. De heer De Vos: We zijn eigenlijk wel een beetje afgedwaald. Het ging nu over de vacature- de Meijer, waarvoor waren voorgedragen F. de Meijer en Y. Simenel. Deze vacature bestaat nu niet meer en is vervallen. Het voorstel had be trekking op een ander en niet op de heer Simenel. De Voorzitter: De mogelijkheid is toch, dat de lieer De Klerk benoemd wordt. Voorgesteld wordt deze commissie met 1 lid uit te breiden. Bij hoofdelijke stemming blijkt, dat 11 stemmen voor uitbreiding zijn en 6 stemmen tegen. Voor stemden de heren De Fep ter, Waverijn, Ollebek, Dieleman. De Meijer, Van Langevelde, Fijn van Draat, Vrieling, Compiet, Weterings en dr. Camps. Tegen: de heren De Vos, Henry, Jansen, Iluij brecht. Hol en mevr. Doorns. Dit voorstel is aangenomen. Thans wordt overgegaan tot stemming voor de vakature G. J. W. van der Peijl in de commissie van advies inzake de'overdracht van de haven. Uitgebracht worden 17 stemmen op J. G. ven der Peijl, die hiermede benoemd is. De heer Camps: Ik bad wel gedacht dat de directie van de Nederlandse Spoo;wegen in ver band met het belang dat zij ook in de haven Ter neuzen hebben, iémand zouden heoben afgevaar digd uit Utrecht. Wjj van onze kant doen alle moeite, we benoemen bijvoorbeeld ir. v. d. Tuljn als technisch adviseur, en ik had dan ook graag iemand van de directie van de Nederlandse Spoor - wegen uit Utrecht gehad. De heer Henry: Deze zelfde opmerking had ik ook willen maken. De lieer De Meijer: De haven Vlissingen is een bestaande N.V. De heer De Brujjn vertegenwoor digt de aandelen die de N. S. in deze N.V. heeft. Do situatie is hier anders Als het eenmaal de N.V. Haven Terneuzen in exploitatie zal zijn, zal de N. S. waarschijnlijk niet meer de heer Huis man afvaardi-en. Persoonlijk vind ik niet dat wy belang hebben bli topfiguren, maar meer met iemand die ter plaatse kundig is. De heer Henry: Toch wel iemand die uit naam van de Nederlandse Spoorwegen kan spreken; iemand die niet elk ogenblik moot zeggen; ..dat moet ik eens in Utrecht vragen." Misschien wil hel. college van burgemeester en wethouders vra gen of er alsnog iemand uit Utrecht aangewezen kan worden. De Voorzitter: Wjj horen ondor de inspectie Breda. De heer Camns: De N. S. is een N.V. Wanneer de N.S. met een voorste! komt dan behoeven wy niet alles te accepteren wat zj1 voorstelt. De Voorzitter: Dat behoeven wjj anders ook niet. U wilt dus iemand uit Utrecht in oinats van u't d" inspectie Breda. Ik wjis er evenwel op, dat het de bedoeling is, dat wjj iemand in de havencom missie hebben die met de haven Terneuzen in con. tact staat. De heer Henry: Welke functie bekleedt dé heer Huisman bij de Nederlandse Spoorwegen? De Voorzitter: Hjj is hoofd van het Handels agentschap van de N.V. Nederlandse Spoorwegen te Breda; dat staat in het voorstel. De here De Meijer: Wy zouden het zo kunnen inkleden: Op het agentschap zitten verschillen de figuren: 4 tot 5 mensen met elk een andere functie, de heer Huisman als handelsagent. Zij stellen nu eerst iemand van de economische afde ling voor. Het. is best mogelijk dat wy by een andere persoon thans meer belang hebben, b.v. van de afdeling Weg en Werken. De Voorzitter: Kan de N.V. dit beter beoor delen of kunnen wjj dit beter beoordrien? Vol gens mij staat d" beoordeling hiervan bij de N.V. De heer Henry: Misschien ziet de N. S. deze belangen anders dan wjj die zien. Ik liad graag iemand gehad die met gezag kan spreken. De Voorzitter: Heeft U enige reden tot twyfpl? De heer Du Bois heeft toch voldoende in Utrecht doen doordringen hoe de .belanden van de Neder landse Spoorwegen in Zeeuwsch-Vlaanderen lig gen. Zij hebben dit overwogen en de heer Huis man lijkt hun de meest gesrhikte man. De heer I*»nry: Maar is het niet beter om iemand uit Utrecht te benoemen? De Voorzitter: Naar aanleiding van het voorstel dat de N.S. doet, blijkt, wel dat zjj doordrongena zjin van het belang van deze vertegenwoordiging. De heer Henry: Er is wel eens gesteld dat het juist van uit de inspectie Breda mogelijk zou zyn dat dp belangen van de N.S. hier in Zeeuwsch- Vlaanderen niet gezien worden zoals wij die hier zien. Daarom: is het niet beter dat iemand uit Utrecht hier komt? De Voorzitter: Van wie dacht U dat Utrecht zijn inzicht voor zijn belangen in Zeeuwsch- Vlaanderen had gekregen? De heer Henry: Is Breda niet bevooroordeeld do ir verschillende voorvallen? De Voorzitter: Dan is bet zeker nodig dat we iemand uit Breda benoemen, waarmee ook de haven Terneuzen dageliiks contact heeft. De heer De Meijer: Ik wil mede erop wijzen, dat wij in deze commissie beter gediend zjin niet iemand di° niet zó'n hoge functip heeft, maar dm wel verplicht is zich voor Terneuzen te interes seren, omdat hier nu zijn werkterrein ligt. De heer Camps: Ik zou het liefst, iemand van het hoofdkantoor van de Nederlandse Spoor wegen hebben, en die ook in de commissie zit van de Belgische en Nederlandse Spoorwegen. De Voorzitter: Als de raad van mening ls dat er imand moet komen die betPr dan de heer Huis man met de belangen van de haven Terneuzen op de hoogte is, zullen wjj dit voorstel intrekken tot een volcende vergadering. Overgegaan wordt tot stemming voor het lid waarmee de commissie uitgebreid zal worden. Uitgebracht worden 77 stemmen, waarvan 4 op Y. H. M. Simenel, 6 op .T. F. de Klerk en 7 blanco. De heer De Klerk is benoemd. 4. Voorstel tot. vaststelling van regels, als be doeld in artikel 41, 2e lid, van het reglement tan orde voor de vergadering van de raad. De Voorzitter: In de laatste zinsnede ls op verzoek van de heer Henry nog een wijziging ge bracht. Deze wordt nu zo gelezen: Wanneer voor de laatste zetel(s) meer personen een geljjk aan tal stemmen hebben verkregen, zal een herstem ming plaats hebben tussen die personen. De heer Fijn van Draat: Ik ben het niet hele maal eens met, het voorstel. Bij meervoudige stemming moeten er evenveel namen opgeschre ven worden als personen gekozen moeten worden. Wanneer er 4 gekozen moeten worden en er zegt één raadslid dat hij bezwaar heeft tegen een meervoudige stemming, wordt er dan een enkel voudige stemming gehouden? De heer Henry: Ik heb dit zelfde bezwaar wel gevoeld. Het is evenwel zo, dat, indien men be zwaar heeft tegen één van de personen die op de aanbeveling staan, men een ander kan stemmen. Wanneer men het er niet mee eens is, mag men dan enkelvoudige stemming aanvragen? De heer Fijn van Draat: Dan vervalt de gehei me stemming. De Voorzitter: Ik zie er geen bezwaar ln om een enkelvoudige stemming te houden, wanneer dit, cp welke manier ook, naar voren komt. De heer Vrieling: Is het bij voorbaat al zo dat wanneer een of meer leden bezwaar hebben tegen een meervoudige stemming, steeds een enkelvou dige stemming wordt gehouden? De heer Henry: Dit is heel gemakkelijk te re gelen. Op verzoek van één lid kan een enkelvou dige stemming worden aangevraagd en moet dan worden gehouden. De heer Fijn van Draat: Mijn bezwaar blijft bestaan. Wanneer tot enkelvoudige stemming wordt overgegaan, dan blijkt uit de stemming welk bezwaar een bepaalde fractie heeft tegen een persoon. De Voorzitter: Dat blijkt toch pas nadat de stemming gehouden is. De heer De Vos: Ik voel dit bezwaar niet zo. Meervoudige stemming heeft alleen betrekking op meerdere personen. Men heeft bezwaar tegen 1 van de 4 en het maakt toch niets uit tegen wie? De heer Vrieling: Dit blijkt pas na de stem ming. De Voorzitter: Hier wordt de geheime stem ming toeh niet meer geschonden? De heer De Vos: Het is goed mogelijk dat men voor 4 functies 8 kandidaten heeft. Het komt ook meermalen voor dat voor elke vacature maar X kandidaat is. De heer Fijn van Draat Als het een gebruik ls heb ik geen bezwaar. De Voorzitter: Het voorstel betreft stemmingen waarvoor een aanbeveling is gedaan. De raadsle den zyn dan geheel vrij andere personen te stem men. De heer Vrieling: Ik heb het volgende voorstel: Aan artikel 41: „Bij meervoudige stemming moe ten evenveel namen van personen, als verkozen moeten worden, op één stembriefje worden ver meld'' toe te voejen: tenzij twee raadsleden zich hiertegen verzetten. De heer De Meüer: Dan sluit u twee fracties uit. De heer Vrieling: Ik verlaag het voorstel tot één. De heer Hol: Dan voert u dus het vetorecht in de raad in. De heer Meterings: Wy kunnen het dan toch net zo goed laten zoals het is als er zoveel bezwa ren tegen komen. De Voorzitter: Wy nemen dit voorstel terug, dan kunnen wü volgend jaar weer wel eens zien. 5. Idem tot het voeren van een rechtsgeding in eerste aanleg Inzake onteigening van gronden in de Zuidlandpolder. Dit voorstel wordt zonder bespreking of hoofde lijke stemming aangenomen. 6. Idem tot het verlenen van medewerking in gevolge artikel 72 van de Lager Onderwijs wet 1920 aan het bestuur van de Christe lijke School te Sluiskil. De heer Weterings: Wanneer dergelijke dingen weer gebeuren moet de zaak toch beter bekeken pn bestudeerd worden, vooral wat de constructie betreft. De Voorzitter: Wy hebben dit in het college ook besproken. De heer Weterings: Is daar een opzichter van Centrale Dienst by geweest? De Voorzitter: Neen, dat was een particuliere architect. De heer De Vos: Ik ben het. roerend epns met de heep Weterings, maar ik kan wel een veront schuldiging noemen. Toentertijd moest er gekne pen worden. De toegestane prijs per lokaal lag zeer laag. Inderdaad is het voor ons ook een te leurstelling geweest. De school is gebouwd door een particuliere architectde bouwtekening is be oordeeld door de Rijksbouwkundig inspecteur en door de Centrale Dienst. Het dagelijks toezicht is niet aan de Centrale Dienst opgedragen. Het toe zicht op het werk behoort by (ie architect. Dit. is niet de eerste maal, het gebeurt wel eens meer. 7. Idem tot het vaststellen van de uitgaven van het Openbaar Lager Onderwijs a. over 1957; b. over de periode 1953 tot en met 1957. 8. Idem tot vaststelling van de uitgaven san het, Byzoiuler Lager Onderwijs over 1957. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 9. Voorstel tot wyziging: a. van de Leges verordening; b. van de verordening Besmettelijke Ziek- tengelden c. san de verordening op de heffing van Wegenbelasting d. san de verordening op de Begrafenis- rechten. De heer Compiet: Punt 9a, artikel 5c: „Wan neer de voltrekking buiten het gemeentehuis plaats heeft". Wanneer men op Sluiskil trouwt, svordt dit dan als buiten het gemeentehuis be schouwd? De Voorzitter: Neen. De heer Compiet: Punt. 9a, artikel 10b. Het bewijs van Nederlanderschap is nu vervallen; in de plaats daarvan zijn de toeristenkaarten geko men, die maar voor 1 jaar geldig zyn en 1, per jaar kosten. HetbCwiis van Nederlanderschap was 5 jaar geldig en kostte maar 2,50. Dat is nu toch wel pen drastische verhoging. De meeste inwoners van Terneuzen hebben een toeristen- kaart in hun bezit. De Voorzitter: De meeste mensen kopen niet ieder jaar een toeristenkaart, maar zullen zich nu een paspoort aanschaffen. De heer Fijn van Draat: Punt 9c, artikel 4, Is dit blijvend of niet? De Voorzitter: Als U dit niet wijzigt, dan wel. De heer Fyn van Draat: Is het de bedoeling de Algemene Politieverordening bij uitbreiding van de gemeente aan te passen? De Voorzitter: Zal volgend jaar gewijzigd wor den onder meer in verband met de uitbreiding van de gemeente. De heer Fyn van Draat: Is er nog ruimte ge noeg op de oude begraafplaats zolang de nieuwe begraafplaats nog niet in gebruik kan worden ge. nomen? De Voorzitter: Er wordt hier en daar op de paden begraven. De heer De Vos: Deze worden versmald. 10. Voorstel tot aanvraag subjectieve bijdrage voor 1959.. 11. Voorstel tot het aangaan van geldleningen. 12. Voorstel tot verlenging van een rekening courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsehe Gemeenten. 13. Voorstel tot wijziging van de gemeente-be groting dienst 1958. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 14. Rondvraag. De heer Compiet: Ik heb gezien uit de begro ting dat de nota's van de verlichting verhoogd zyn. Ik zou toch uw aandacht willen vragen voor het postkantoor te Sluiskil om daar een lantaarn te plaatsen, omdat het er vooral 's avonds erg donker is. De Voorzitter: Dit wordt bekeken. De heer De Feyter: De straatverlichting op Driewegen is ook niet zo goed en nu is er nog ren lamp weggenomen. Ik zou willen vragen om die lamp daar terug te plaatsen of even verderop te zetten. De Voorzitter: Dit is reeds besloten. De heer De Vos: Er komt niet één lamp terug, maar vijf. De heer De Feyter: Dank U. De Voorzitter nodigt de raadsleden uit thans met hem de nieuwe dentalcar te gaan bezichtigen, die voor het gemeentehuis staat. De Voorzitter sluit de vergadering. DONDERDAG 27 NOV. TERNEUZEN: Concertgebouw 8 u.: Het Rotterdems Toneel met „De Bolle". Hotel „Centraal", Vogel tentoonstelling. AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Moulin Rouge". Hotel „Het Gulden Vlies", 8 uur: Spreker de Amerikaan se evangelist Virgil Hughes. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 7.30 u.: Voordracht door Jan Oosterwelder. VRIJDAG 28 NOVEMBER. TERNEUZENKantoor Sta tionsweg 4, 2 uur: Buitenge wone vergadering van aan deelhouders N.V. Handel- en Scheepvaart Mij „De Schelde" gevestigd te Terneuzen. Hotel „Centraal", Vogel- tentoonstelling. Luxor-Theater, 8 u: Wien, du stadt meiner traume. SLUISKIL: Jeugdgebouw „De Ark", 7.30 uur: Voordrecht door Jan Oosterwelder. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alberto Dodero" 1/12 Australië: s.s. „Waterman" 6/12 Brazilië: s.s. „Higland Monarch" 1/12 Canada: s.s. „Maasdam" 4/12 s.s. „Nieuw Amsterdam" 6/12 Chili: via New York 4/12 Indonesië: s-s. „Ulysses" 1/12 m.s. „Bawean" 4/12 Ned. Anti"an: m.s. „Adonis" 2/12 Nieuw-Zeeland: m.s. „Southern Cross" 4/12 Suriname: m.s. „Willemstad" 3/12 Brits Oost-Afrika: s.s. „7uropa" 3/12 s.s. „Ferdinand de Lcssep" 6/12 Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten geven do postkantoren. De jaarlijkse prijs „atomen voor de vrede" is ditmaal toege kend aan de uit Hongarije af komstige scheikundige prof. George de Hevesy, die sinds de tweede wereldoorlog in Dene marken en Zweden heeft ge woond. Met algemene stemmen werd hij uit 111 kandidaten uit negentien landen gekozen. Volgens het centraal bureau voor de statistiek bedroeg het landbouwprijsindexcijfer (basis 1949/'501952y'53 100) in okto ber 106 tegen 95 in september en 109 in oktober 1957. Onder invloed van de hogere prijzen voor bijna alle akker- bouwprodukten steeg het groeps- indexcijfer van 98 tot, 106 tegen 107 in de overeenkomstige maand van het vorig jaar. De stijging van de melkprijs van 81 in september tot 107 in oktober en de hogere prijzen voor varkensvlees, schapen en eieren, deden het, groepsindexcijfer voor de veehouderijprodukten oplopen van 94 tot 106 tegen 110 in okto ber van het vorig jaar. Het groepsindexcijfer voor pro- duktiekostenfactoren bleef ook in oktober onveranderd op 136, ten opzichte van oktober 1957 (130) is het met 6 punten gestegen. De berging van het Zwitserse vrachtschip „Nyon" dat op de rotsen bij St. Abb's Head aan de Schotse Oostkust vastzit, is nog steeds niet gelukt. De sleepboot „Simson" van Wijsmuller te IJmuiden heeft gemeld dat het losgesneden ach terschip nog niet los van de rot sen is. Bij de pogingen dit gedeelte van het schip, waarin o.a. de ma chinekamer zich bevindt, te red den, werd gebruik gemaakt van springladingen. OM DE EUROPESE VOETBALBEKER VOOR CLUBS De Wiener S.K. heeft woensdag de kwartfinales van het tournooi om de Europese voetbalbeker voor clubs bereikt. De Oostenrij kers verloren weliswaar in Praag met 10 van de Tsjechische kam pioen Dukla, maar in de eerste wedstrijd hadden zij een 3i overwinning behaald en het gun stiger dcelgemiddelde besliste in hun voordeel. Het enige doelpunt, werd in de tweede helft door Masopust gescoord. Behalve Wiener S.K. plaatsten zich tot dusverre ook Standard I uik (België) en S.C. Wismut ,Oost-Duitsland) voor de kwart- nales. ENGELAND EN WALES SPEELDEN GELIJK De voetbalinterlandwedstrijd assen Engeland en Wales, dje te Birmingham is gespeeld, is ge ëindigd in een gelijk spel: 2—2.' De ruststand was 1—1.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5