£sso Zware communistische verliezen in de Franse verkiezingen Nog niet te laat om kritieke toestand te vermijden Commissie E.E.G. zal deelnemen aan onderhandelingen over de vrijhandelszone Bus- en tramstaking in België Geen conferentie over Berlijn Verkiezingen in Hessen en Beieren W eero verzicht De rijzende ster der Gaullisten reacties op franse salons sobèrt" Verklaring van prof. Hallstein ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERBERICHT Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,per week 48 ct. Losse nrs 9 Ct. VRIJE ZEEUW DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1535 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum pee advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handM» advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 nor. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 tmr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. De krachtige stroming voor generaal De Gaulle, die bij de zondag j.l. gehou den eerste ronde der Franse verkiezingen aan de dag is getreden, zal zich, volgens politieke waarnemers, bij de tweede ronde, op zondag a.s., nog sterker doen gevoe len. Bij deze eerste stemming ver keerden vele kiezers nog in het onzekere over de wijze, waarop zij het best uiting konden geven aan hun wens, om de Franse premier zoveel mogelijk te steu nen. Doch nu hebben zij gezien, dat de kandidaten van de „unie voor de nieuwe republiek", een Gaullistisch gezinde partij, on der leiding van de minister van Voorlichting, Jacques Soustelle, er goed voor staan. In het gehele land verenigden zij vrijwel even veel stemmen op zich als de com munisten. De officiële en niet- officiële kandidaten der conser vatieven kregen tezamen slechts weinig stemmen meer dan die der unie voor de nieuwe repu bliek. Men verwacht nu, dat de unie voor de nieuwe republiek zondag a.s. nog meer stemmen zal krij gen. In vele kiesdistricten leiden haar kandidaten en een bepaald aantal kiezers, dat zondag j.l. nog op een kandidaat van een fier oude partijen stemde, zal on getwijfeld verwachten, dat deze kandidaat zich ten bate van een unie-kandidaat zal terugtrekken, of hij zal zonder meer op laatst genoemde stemmen. Zware verliezen voor communisten Maandag en dinsdag staan in het teken van intensieve onder handelingen tussen de partijen, met het doel kandidaten, die op (ie derde of vierde plaats staan, te bewegen zich terug te trek ken ten gunste van mannen, die er zeker van kunnen zijn de com munistische kandidaten te kun nen verslaan. De volgende feiten zijn tekenend voor de politieke gevoelens der Franse kiezers, zoals die zon dag tot uiting zijn gekomen: jMen duidelijke overwinning voor minister van Voorlichting Jacques Soustelle, leider der Gaullistisch gezinde „unie voor de nieuwe republiek". 2. #e verpletterende nederlaag vqn oud-premier Pierre Men- dès-France, de leider der te genstanders van generaal De Gaulle. 3. Be reusachtige verliezen der communisten. Uit officiële cijfers blijkt, dat de kandidaten der communisti- sohe partij bijna anderhalf mil joen stemmen minder hebben ontvangen dan bij de in 1956 ge houden algemene verkiezingen. Hieruit blijkt ook, dat dit communistische verlies een permanent karakter draagt. Het trad namelijk reeds bij de in september j.l. gehouden volksstemming over de nieuwe grondwet aan de dag. Ongetwijfeld is een aantal stemmen, dat vroeger op com munistische kandidaten werd uitgebracht, thans aan socialis ten ten deel gevallen, doch ook de Gaullistische gezinde kandi daten moeten een flink percen tage hiervan op zich verenigd hebben. Wens der kiezers: Algerije bij Frankrijk Uit de resultaten is ook op on dubbelzinnige wijze gebleken, dat de Franse kiezers wensen, dat Algerië krachtig met Frankrijk verbonden blijft. Alle kandidaten, die zich had den uitgesproken voor een vrede in Algerië tot elke prijs, waren zondag j.l. volkomen kansloos. Ook de kandidaten uit het tijd perk van de vierde Franse repu bliek, dus vóór het aan de macht komen van De Gaulle, is het zon dag j.l. slecht vergaan, Slechts zij, die zich na dertien mei j.l. voor De Gaulle hadden uitge sproken, brachten het er beter af. Twee voormalige ministers presidenten, namelijk de zeer rechts gezinde Joseph Laniel en zijn linkse tegenhanger Pierre Mendès-France, werden reeds bij de eerste ronde verslagen. En anderen, zoals de gewezen eerste ministers Edgar Faure, Maurice Bourges-Maunoury, Edouard Daladier en Paul Ra- madier, evenals de voormalige minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau, maken een goede kans in de tweede ronde te sneuvelen. De niet-officiële verdeling van de zetels, die zondag j.l. defini tief zijn toege ezen. is als volgt: Officiële en niet-officiële con servatieven tezamen 17, de Gaul listisch gezinde unie voor de nieuwe republiek 9, de M. R. P. (de R. K. volksbewegingspartij) 9, radicalen en radicaal-gezinden 3, socialisten 2. communisten 1 en onafhankelijken 1 zetel. Het betrof hier de stemming in 39 kiesdistricten in Frankrijk zelf en drie in overzeese gebieds delen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat ruim 20 miljoen van de circa 27 miljoen stemgerechtigden hun stem hebben uaitgebracht. De verdeling van de stemmen is als volgt: Communisten 3.882.204 stem men (18,9 procent). Socialisten 3.167.354 stemmen (15,5 procent). Unie voor de nieuwe republiek (Gaullistisch) 3.603.958 stemmen (17.6 procent). Radicalen en radicaal-socialis ten 983.201 stemmen (4,8 pro cent). Volksrepublikeinen (M. R.P.) 1.858.380 stemmen (9.1 procent). Centrum en linkse centrum partijen 716.869 stemmen (3,5 procent). VERKIEZINGEN I>(' Franse bladen juichten maandagmorgen het succes van (ie Gaullisten en de nederlaag va»<Ie communisten toe. „Paris Journal" schrijft dat de ransen het bemoedigende be wijs hebben geleverd voor hun verknochtheid aan het democra tische regime. De ïechts-radicale „Aurore'' is van mening, dat de uitslag meer dan gunstig is voor de politiek r-amiVermeUWing' d'e door De Gaulle is ingevoerd ,.1'Humanité", het blad der vX^nHo1Si'SChe part'j. drukte de mi? p af: 'Eerste resul- ifnn" Van df verkiezingen: reac- ïre en fascistische opmars". Franse Soedan republiek bmnen F ranse gemeenschap rfJ"^LNati0I^ale Vergadering van de Franse Soedan heeft maan dag met algemene stemmen 'n K°°i 5 aanvaard om het ge bied tot republiek binnen de ^*anse gemeenschap uit te roe- Pen- Het land is 1.192.000 vier kante km groot en telt 3.700.000 inwoners. Franse beurs reageert gunstig op de verkiezings uitslag De resultaten van de Franse verkiezingen zijn op de Parijse beurs gunstig ontvangen. Er be stond een lichte koersstijging voor Franse fondsen, terwijl de koersen van buitenlandse waar den en buitenlandse valuta, even als de goudprijs, een lichte da ling te zien gaven. De Franse fondsen, die het best verhandeld werden, waren die van in Noord-Afrika wenken de exploitatie-maatschappijen en de aandelen van olie-onderne mingen. De prijs van 1 kg goud daalde met 4000 frank tot 522.000 frank en de prijzen van goudstukken waren 30 tot 50 frank lager. De dollarkoers daalde met 2 frank tot 449 frank. (Advertentie) dtluipfwrmf kef OfWi+« cockrf markt 16 krovwerjjjfroaf 9 UfMuzeo fijnste parfums gedistingeerde poederdozen alles in de betere toiletartikelen en cosmetica, alles met vakkundig advies. KONINGIN EN PRINS IN BELGIE HM. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben maandagmorgen deelgenomen aan een koninklijke jachtpartij die op het Belgische koninklijke domein te Ciergnon was geor ganiseerd. Na een lunch in het jachtpa- viljoen hebben de Nederlandse koninklijke bezoekers deelgeno men aan de namiddag-klop jachten, die tegen de avond wer den beëindigd. >(Het is nog niet te laat iets te vinden, jcaardoor een kritieke situatie per I januari a.s. kan worden vermeden. Dit Ls beves tigd door de gesprekken, die wij in de zes hoofdsteden van de Europese Economische Gemeen schap hebben gevoerd". Dit heeft de voorzitter van de Europese commissie van de E. E. G., prof. W. Hallstein, maan dagmiddag op een persconferen tie in 's-Gravenhage verklaard. Hij voegde hier aan toe, dat met de zes regeringen niet op con crete wijze is gesproken over 'n definitieve oplossing der moei lijkheden, die zijn gerezen in overleg tussen de Euromarkt- landen en de 11 overige partners Alleen ESSO BENZINE geeft Uw motor de EXTRA bescherming van BOVENSMERING. 's Winters belangrijker dan ooit! Esso Extra (Winter Grade) voor zomerprestaties in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! „Verwacht kan worden, dat de Europese commissie actief zal deelnemen aan de komende on derhandelingen over de vrijhan delszone". Dit zeide maandag middag de minister van Buiten- DE BUITENLANDSE POLITIEK vasn SOEDAN Generaal Abdel Wahab, de nieuwe Soedanese minister van Binnenlandse Zaken, heeft vol gens het persbureau voor het Midden-Oosten gezegd, dat de buitenlandse politiek van Soedan niet pro-Westers maar neutraal is. Er zouden geen politieke pro cessen in Soedan worden gehou den. Men zou het verleden laten rusten. Personeel eist loonsverhoging en hogere pensioenen In België is maandag een sta king van bus- en trampersoneel begonnen welke twee (lagen zal duren. Ongeveer 20.000 bestuur ders, conducteurs en onderhouds personeel eisen een loonsverho ging van vier procent en hogere pensioenen. De staking van arbeiders in de elektriciteits- en gasbedrijven die vrijdag j.l. begon, blijft nog een ernstige ontwrichting van de industriële activiteit teweegbren gen. Naar schatting zijn onge veer een half miljoen arbeiders als gevolg van de beperking der elektriciteit zonder werk. De tram- en busstaking heeft te Brussel de verwachte terug slag gehad. Van de eerste och tenduren af waren ontelbare voertuigen op twee of vier wie len op weg naar het stadscen trum met duizenden arbeiders die zich anders met trams of bussen naar hun werk begaven. Op de grote lanen hadden ver keersagenten van 8 uur af de handenvol en zij moesten het hoofd bieden aan een buitenge wone toestand, onder meer ook door het feit dat ontelbare auto bestuurders zonder de nodige er varing vertragingen en op som mige plaatsen verkeersopstop pingen teweeg brachten. De Brusselse politie moest alle krachten mobiliseren en op alle belangrijke kruispunten wordt het verkeer door agenten gere geld. Zelfs tijdens de wereldtentoon stelling werd in de hoofdstad nooit zulk druk verkeer waarge nomen. De oppositie in Portugal Bevestigd wordt, dat vier lei ders der Portugese oppositie, n.l. Antonio Sergio, Vieira de Al meida, Azevedo Gomes en Jay- me Cortesao, zaterdag j.l. zijn gearresteerd en in de gevange nis van Caxias, in de omgeving van Lissabon, zijn opgesloten. De betrokkenen hadden de vooraanstaande Britse socialist Bevan uitgenodigd in Portugal een aantal lezingen te houden. Waarnemers menen, dat hun arrestatie hiermede verband houdt. De Portugese regering heeft als gemeld, geweigerd toestem ming aan Bevan te geven om Portugal binnen te komen, daar zij van mening was, dat diens lezingen slechts onrust zouden kunnen verwekken. De leiders der oppositie, die hem hadden uitgenodigd, waren het hier niet mee eens geweest. Zij verzekerden, dat Bevan in zijn voorgenomen lezingen geen Portugese binnenlandse aange legenheden zou aanroeren. landse Zaken. mr. J. M. A. H. Luns, na een onderhoud met de voorzitter van de Europese com missie, prof. W. Hallstein. en het (Belgische) lid daarvan, de heer J. Rey. Het gesprek werd bijgewoond door de ministers Zijlstra, Hof- stra en Vondeling. Minister Luns zeide, dat het gesprek op zeer positieve en constructieve wijze was verlopen. „Prof. Hallstein en de heer Rey hebben kunnen rap porteren. dat men in de vijf hoofdsteden, die zij hebben be zocht, positief staat tegenover de Beneluxvoorstellen, die zijn inge diend om uit de huidige impasse in het overleg over de vrijhan delszone te komen". „Natuurlijk zijn er nog onder delen, die nader moeten worden besproken", aldus mr. Luns, „maar prof. Hallstein en de heer Rey zijn van oordeel, dat de voorstellen een basis kunnen zijn voor overeenstemming bij de be sprekingen, die op 3 december in Brussel door de zes Euro- markt-ministers zullen worden gehouden". Wat betreft de houding van de Europese commissie wezen prof. Hallstein en de heer Rey er op, dat de commissie als zodanig geen standpunt heeft kunnep be palen, doch dat reeds kan wor den gezegd, dat de Benelux voorstellen in 't algemeen gaan in de richting, die de commissie als de juiste ziet. „Er bestaat voorts algehele overeenstemming tussen prof. Hallstein en de heer Rey en de Nederlandse regering over de noodzaak van het bereiken van een interim-regeling. Men wil met kracht werken aan de rea lisering van de vrijhandelszone en deze realisatie zal zich moe ten bewegen op basis van de eenheid der zes", aldus mr. Luns. „Tenslotte kan nog worden gezegd, dat prof. Hallstein en de heer Rey voor wat het geheel der problematiek betreft, eerder optimistische indrukken gekre gen hebben in alle bezochte hoofdsteden", aldus minister Luns. in de organisatie voor Europese economische samenwerking over de vrijhandelszone. „Daarvoor is het nog te vroeg", zeide hij. De Europese commissie werkt thans aan deze oplossing en daarom is ook het maandag in Den Haag afgesloten contact opgenomen met elk der zes landen. Prof. Hallstein verklaarde, dat de Europese commissie zelf zeker verantwoordelijkheden voor de betrekkingen tussen de E. E. G. en andere landen heeft. Zij is over de gebeurtenissen in Parijs, waar de besprekingen over de vrijhandelszone in een impasse zijn geraakt, niet verrast. Reeds in het voorjaar heeft de commis sie dan ook reeds voorstellen in gediend met een voorlopige re geling, indien een definitief ver drag voor de vrijhandelszone niet zou kunnen worden bereikt. Prof. Hallstein zeide, dat niet kan worden gesproken van dis criminatie jegens de overige elf O. E. E. S.-landen, wanneer per 1 januari a.s. de eerste tariefs verlagingen van de E. E. G.-lan- den ingaan. „Uit de gemeenschap zelf vloeit voort, dat de deelne mers daaraan anders worden be handeld dan andere landen. An derzijds is het psychologisch ver klaarbaar, dat deze andere lan den niet graag van de maatrege len worden uitgesloten. Daarom moeten wij vóór 1 januari naar voorlopige maatregelen streven". Prof. Hallstein zeide bevredigd te zijn over de resultaten van zijn besprekingen in de zes hoofdsteden. „Overal heb ik kun nen vaststellen, dat het streven van de regeringen is een oplos sing te zoeken voor de toestand per 1 januari a.s. en om een kri tieke politieke toestand te ver mijden. „Dit geldt ook voor de Franse regering", zeide hij in antwoord op een vraag over zijn onderhoud met premier De Gaulle. De voorzitter van de Europese commissie zeide voorts bij geen der regeringen een streven te hebben aangetroffen om de E. E. G. te maken tot een isolatio nistisch blok. Wel had hij kun nen vaststellen, dat er een be hoefte bestaat de eenheid van de zes E. E. G.-landen nog sterker te maken dan zij thans reeds is. „De vraagstukken van de be trekkingen tussen de Euromarkt en de overige elf landen van de De woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft maandag verklaard, dat er geen plannen zijn voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken der Westelijke grote drie. Hij zei dit naar aanleiding van een bericht dat een dergelijke conferentie wordt overwogen ter bespreking van het voornemen der Sowjets een einde te maken aan de bezettingsstatus van Ber lijn. Verklaring van Amerikaanse senator Mike Mansfield, democratisch senator en lid van de Senaats commissie voor buitenlandse be trekkingen heeft zondag voor de radio verklaard, dat zowel de mocraten als republikeinen de politiek van de Amerikaanse re gering t.o.v. de kwestie-Berlijn zullen steunen. Hij zei dat de Verenigde Sta- De kiezers in de Westduitse deelstaten Beieren en Hessen hebben zondag met hun stem duidelijk gemaakt, dat zij tevre den zijn over de door hun rege ringen gevoerde politiek, aldus tekent het persbureau D.P.A. bij de uitslagen aan. In beide deel staten wonnen de leidende rege ringspartijen. De uitslagen van deze verkie zingen leiden niet tot wijziging van de samensteling van de Bondsraad. In Beieren regeerde een coali tie van de Christelijk-Sociale partij, de Vluchtelingenpartij en de Vrije Democratische partij en in Hessen een coalitie van de Sociaal-Democratische partij en de Vluchtelingenpartij. Het staat nog niet vast of de Vrije Democraten in Beieren weer aan de regering zullen deelnemen. In beide deelstaten zijn minder mensen naar de stembussen ge komen dan bij de verkiezingen voor de Bondsdag in 1957. Ook zondag is weer gebleken, dat er voor de verkiezingen voor de landdagen minder belangstèlling hebben dan voor die van de Bondsdag. ten absoluut van plan zijn de westelijke sector van Berlijn als een bolwerk van de vrijheid in stand te houden. Hij sprak zich voorts uit voor een nieuwe lucht- bruk naar Berlijn, indien dit ten minste noodzakelijk mocht zijn, en verklaarde rich er voorstan der van dat de kwestie Berlijn, als het nodig mocht zijn, voor de V. N. wordt gebracht. Senator Mansfield nam het ook op voor Dulles, die hij een be kwame minister van Buiten landse Zaken, tenminste over het algemeen genomen, noemde. Ook de woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard niet te weten van een verzoek, van welke zijde dan ook, om een con ferentie over Berlijn te beleggen. O. E. E. S. moeten naar ieder» »p- vatting door de zes als een ge sloten eenheid worden bena derd". Op een vraag, wanneer de ze ventien landen van de O. E. E. S. hun besprekingen over de vrij handelszone zullen hervatten *eï- de prof. Hallstein nog: „Eerst moeten wij een oplossing vinden om het mogelijk te maken na ,1 januari a.s. het verdere overleg mogelijk te maken". DE CONFERENTIE TE GENEVE Westelijke afgevaardigde» «p de conferentie te Genève over het verhinderen van een verras singsaanval hebben maandag ochtend voorstellen ingediend voor een waarnemingsstelsel met behulp van lange-afstandsvlieg- tuigen. .In conferentiekringen werd vernomen, dat er nog steeds geen voortgang is gemaakt bij 't opstellen van een agenda. Het hoofd van de Russische afvaardiging, Koeznetsof, heeft maandag de eis herhaald, dat het vliegen van vliegtuigen met kernwapens aan boord boven andere landen en open zee ver boden wordt, zo werd in confe rentiekringen vernomen. De status van Bahrein De woordvoerder van het „Fo reign Office" heeft maandag verklaard dat Engeland voor onafhankelijkheid van Bahrein, het olierijke eiland in de Perzi sche Golf, is. Zaterdag had de sjah van Perzië op een peis- conferentie meegedeeld, dat hij de heerser van het eiland als gouverneur van het eiland zou erkennen, mits deze hem trouw zou beloven. Zoals bekend heeft de Perzische regering vorig jaar meegedeeld, dat zij Bahrein ais de veertiende provincie van het Perzische rijk beschouwde. De rechtsschendingen in Indonesië en de V. N. „De regering houdt de aandacht van de Verenigde Naties geves tigd op de rechtsschendingen, welke Indonesië tegenover Ne derland heeft begaan. De omstandigheid, dat deze or ganisatie niet in staat is om zul ke aangelegenheden tot een be vredigende oplossing te brengen, is echter geen aanleiding om zich daaruit terug te trekken." Dit deelt minister Luns mede in de memorie van antwoord op de be groting van Buitenlandse Zaken aan de Tweede Kamer. In het voorlopig verslag was de vraag gesteld, wat de regering van plan is te doen, indien de organisatie der Verenigde Naties ingebreke blijft maatregelen te nemen tegen de rechtsschendin gen, welke Indonesië ten opzichte van Nederland heeft begaan. Opstandelingen deden aanval op Padang Radio-Padang heeft gemeld, dat in de nacht van maandag 17 november twee compagnieën der opstandelingen een aanval heb ben gedaan op de buitenwijken van Padang. Volgens een in Padang uitge geven legercommuniqué werden de aanvallers, die uit twee rich tingen op Padang oprukten, door de regeringstroepen afgeslagen. De opstandelingen sloegen op de vlucht met achterlating van tal van wapens en een hoeveelheid munitie. Het weer in Nederland bleef i Beide systemen veranderen niet ook maandag rustig en somber. veel van plaats. De verbindende Het stond namelijk nog geheel i rug evenwel beweegt over de Noordzee en onze omgeving langzaam naar het zuiden. Dat hangt samen met de toegenomen depressie-activiteit op de oceaan en het zeegebied tussen IJsland en Noorwegen. Op het noordelijk deel van de Noordzee is de wind daardoor al naar het zuidwesten gedraaid en in kracht toegeno men. In ons land zal het komen de etmaal de wind eveneens naar het zuidwesten draaien. Dan kan in de kustgebieden de tem peratuur iets hoger worden. Overigens verandert er in het weertype nagenoeg niets. onder invloed van een rug van hogedruk. Deze verbindt een ho- gedrukgebied boven de Balkan en een hogedrukgebied ten zuid westen van de Britse eilanden. WOENSDAG 26 NOVEMBER v.m. n. m. Breskens 1.43 1.51 Terneuzen 2.18 2.26 Hanswee rt 258 3.06 Walsoorden 3.08 3.16 ZON MAAN op onder op ondei Nov 25 8.15 16.38 16.28 6.58 26 8.17 16.37 17.05 7.58 27 8.18 16.36 17.49 8.54 28 8.20 16.35 18.40 9.45 29 8.22 16.34 19.37 10.30 30 8.23 16.34 20.40 11,10 medegedeeld door het K. N. M. I., geldig tot dinsdagavond. Weinig wind. Overwegend droog en nevelig weer met slechts enkele versprei de opklaringen. Weinig wind. De zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1