UIT DE PROVINCIE *2)r. Z St. Nicolaas hield glorieuze intocht in Terneuzen TERNEUZEN Gemeente Terneuzen AXEL GROEDE SLUISKIL. IJZEN DUKE Feestavond aquuriunivereniging Onder voorzitterschap van de 'neer P Dingemanse werd j.l. vrij dag 'n feestavond georganiseerd door tiet bestuur van de aqua- viumvcr. de „Albino Zwaarddra- ger" in vorbind met het tienjarig bestaan der vereniging. De voorzitter heette in het hij zonder de oud voorzit tor, de heer J. Bruggeman, van harte welkom. Hij dankte hem voor zijn vele baanbrekend werk dat deze had verricht en prees hem om zijn grote deskundigheid. Het cultureel gedeelte bestond uit een viertal mooie films, door de ambassade van de Unie van Zuid-Afrika beschikbaar gesteld. Deze l'ilnjs werden door de heer Hommes vertoond. De eerste, ge titeld „Sun People", was een kleurenfilm, waarin men de folklore van de belangrijkste Bantoestammen kon bewonderen met als hoogtepunt enkele dans- opnamen. „Die hengelwaters van Transvaal" was een kleurenfilm over de sportvisserij, teelt en dis tributie van vissoorten over de waters van Zuid-Afrika. „Kud des op die Veld" gaf een beeld van de Zuid-Afrikaanse wolin dustrie. Tenslotte was „South Africa" een toeristische film met opnamen van een struisvo gelboerderij en een slangenpark, eindigend met oen bezoek aan de Kruger Nationale Wildtuin. Na de pauze, waarin verversin gen werden aangeboden, werd er gedanst en een verloting gehou den met aantrekkelijke prijzen. Ongeval. Zaterdagavond om half elf v rtrok van het parkeerterrein aan de de Arsenaalstraat de 19- jarige K. D. uit Axel op zijn mo torrijwiel met als duorijder de •]|2-jarige J. K., eveneens uit Op de lioek Arsenaalstraat— ieuwstraat gleed de duorijder, die verzuimd had zich aan zijn voor hem zittende vriend vast te houden, van het duozadel, tenge volge waarvan hij achterover op de rijweg viel en buiten bewust zijn 'bleef liggen. Dokter Bos, die de eerste hulp verleende, constateerde een lich te hersenschudding, waarop K. door de politie per auto naar het J ulianaziekenhuis werd vervoerd. •ïaarverg. Dierenbescherming De afdeling „Zeeuws-Vlaande- ven" van de dierenbescherming hield onder voorzitterschap van ie heer K. Reinders in lunch room Koene haar tweede jaar vergadering. Het dierenasyl aan de indu strieweg is nog niet helemaal tiaar, deelde de voorzitter in zijn openingswoord mede. Hij kon nog niet precies zeggen wanneer in 1959 de overname hiervan hoor de Dierenbescherming zal plaats hebben. De heer Reinders noemde het een unicum dat een gemeentebestuur een dierenasyl aat bouwen en het daarna aan de dierenbescherming over draagt. Hij was de gemeente hiervoor zeer erkentelijk. Over een opmerking van een der aanwezigen in verband met het dragen van oogkleppen door waarden kon de voorzitter alleen •rviar mededelen, dat het ont- werp-dierenwet op het ogenblik bij de regering in studie is. De voorzitter merkte verder op dat het wel voorkomt dat dieren vrienden z-g. gevonden olievogels .dit zijn vogels die uit de zee werden opgevist en in aanraking lijn geweest met op het water voorkomende olievelden) trach ten te reinigen. Dit is nutteloos, aldus de heer Reinders. Beter is het deze dieren direct bij de plaatselijke dierenbescherming te brengen ofwel bij de plaatselijke politie. Ben aantal dames, dat zich naa beijverd fraaie zilveren voorwer pen te verkopen ten bate van de dierenbescherming, mochten van de voorzitter welgemeende woor den van dank in ontvangst ne men voor het grote succes dat daarmee was behaald. Begin volgend jaar wil het be stuur een filmavond ten bate van de dierenbescherming organise ren. Deze filmvoorstelling zou ook bedoeld zijn voor de ver spreide leden. Men was van me ning, dat een afdeling Zeeuws- Vlaanderen wel wat al te groot is. Daarom zou het wellicht wen selijk zijn afdelingen op te rich- Sen in b.v. Hulst, Axel en Oost- fcurg. Tot B. en W. zal een verzoek worden gericht om een loterij te mogen houden. De baten hiervan •souden moeten dienen voor de in richting van het asyl. Men hoopt op de openingsdag een honden show te kunnen houden, terwijl sp Koninginnedag een ballonwed strijd in het vooruitzicht werd ge steld. Aan de ballonnetjes zou men dan kaartjes kunnen beves tigen met opschriften van de die renbescherming. De verslagen van de secretaris <r A. W. Brons en de penning meester de heer Meertens, gaven geen aanleiding tot opmerkingen. De heer Meertens, die zijn func tie van penningmeester niet lan- OPENBARE VERGADERING. De burgemeester van Terneu zen brengt ter algemene kennis tót een openbare vergadering van de raad dier gemeente is be legd tegen vrijdag, 28 november 1958, te 19.00 uur. Terneuzen, 21 november 1958. De burgemeester voornoemd, P. TELLEGEN. ger kan vervullen, werd dank gebracht voor het vele werk, dat hij voor de vereniging heeft ge daan. In een volgende vergadering hoopt het bestuur in deze vacatu re te kunnen voorzien. Het bestuur stelt zich voor de exploitatie van het dierenasyl in handen te leggen van een com missie van beheer. Over de tarie ven is. men het nog niet eens. De afdeling zal een verzoek aan het hoofdbestuur richten om gedaan te krijgen dat ouden van dagen en onvermogenden in de toe komst vrijgesteld zullen worden van hondenbelasting. Inzegening van het hoofdkwar tier der R.K. Zeeverkenners Nu de R.K. Zeeverkenners al weer meer dan een jaar bestaan zijn zij zover gevorderd, dat zij een eigen hoofdkwartier hebben. De openingsplechtigheid werd begonnen met een vlaggenpara- de, waarbij de vlag werd gehe sen door burgemeester mr P. Teilegen en waarna pastoor Van Campen de inzegeningsplechtig heid verrichtte. Hierbij waren verder aanwezig mr Vermeulen, voorzitter van de Katholieke Jeugdraad; de beide kapelaans Matthijssen (aalmoezenier) en Jacobs; schipper L. de Jong van de N.P.V.; Oubaas Dlrkx; hop man de Groene en vaandrig Zandburg van de Katholieke ver kenners; oud-hopman A. de Meijer; leidsters der welpen en van de meeste zeeverkenners de ouders. Pasoor Van Campen zei, dat er pas in de krant werd gesproken over de grote plannen die vijf ge meenten hebben, maar niet over ons hoofdkwartier en dat is niet minder belangrijk. Hij achtte dit zeer nuttig en verwacht dan ook dat hier voor de jongens de grondslag zal worden gelegd voor later, wanneer zij een lei dende positie zullen innemen. Burgemeester mr Teilegen wees er op dat iedereen er over klaagt, dat er zo weinig gedaan wordt, maar hier heeft de schip per de handen toch wel degelijk uit de mouwen gestoken. Mr Vermeulen sprak bij zijn gelukwensen de hoop uit voor een goede gang van zaken. Hij prees schipper C. Pieters om zijn initiatief en dankte de heer Los- sie voor het vele, belangeloos ge dane werk. Schipper L. de Jong van de N.P.V. hoopte dat de goede ver standhouding zal blijven voortdu ren en voegde daar eveneens zijn beste wensen aan toe. De zeeverkenners van de St Hu- bertusgroep zijn trots op hun be zit, dat zij met hard werken heb ben tot stand gebracht. De „Jean Bart" lag vlakbij gemeerd. Het is een onzinkbare vlet, die door personeel van de N.V. Ter- neuzense Scheepsbouw Mij van nieuwe kimplaten werd voorzien en door de jongens werd schoon gemaakt en geverfd. Er zijn rie men, zwemvesten en reddings boeien, zodat er kan worden ge varen. Binnenkort, wanneer zij in orde zal zijn gemaakt, zal een ge galvaniseerde stalen zeilboot in gebruik kunnen worden geno men. Maar daar komt nog het een en ander voor kijken. Mevr. Verpoorte-van Taten- hoven ter aarde besteld. Onder zeer grote deelneming en met kransen, als laatste groet, van de Partij van de Arbeid, Vrouwengroep en Zangvereni ging, alsmede van het personeel der P. T. T„ dienstkring Axel, werd zaterdagmiddag op de al gemene begraafplaats alhier ten grave gedragen, mevr. Verpoor- tevan Tatenhove. De baar werd gevolgd door fa milie, het personeel van de P.T.T. en de besturen en leden van de organisaties, waarvan de overle dene bestuurlid was geweest. Aan de geopende groeve werd eerst liet woord gevoerd door de lieer F. Doornebai, directeur van het P.T.T.-kantoor te Axel. Deze schetste de overledene als iemand, die altijd opgewekt het grootste deel van haar leven werkzaam was geweest bij de P.T.T. Iedereen vond het van zelfsprekend dat zij bij ons be drijf was en iedereen hield van haar. Dooram zijn wij hier met het gehele personeel en de ge pensioneerden om haar de laat ste eer te bewijzen en woorden van dank te spreken. De voorzitter van de Partij van de Arbeid te Axel, de heer C. van Bendegem, sprekende mede namens de Vrouwengroep en de zangvereniging „Morgenrood", schetste de ontslapene als een goede kameraad en vriendin, die in het bezit was van een groot rechtvaardigheidsgevoel dat haar in de strijd dreef tegen onder drukking. Spreker zeide dat zij eenvoudig van geest was, maar zeer groot in 't kleine wérk, dat zij altijd met volle overgave volbracht, en nimmer tevergeefs een beroep op haar werd gedaan. „Uw karaktereigenschappen maakten dat uw wilskracht on verwoestbaar was en wij allen danken u voor wat gij deed", al dus besloot de heer Van Bende gem. Ds. P. J. Pennings sprak de artikelen des Geloofs en besloot met het uitspreken van het „Onze Vader". Lezing voor „Aqua Fauna". De aquariumhouders, en leden van de vereniging „Aqua Fauna" hefjben al vele malen kunnen genieten van leerzame instruc tieve lezingen. Thans was het actieve bestuur er in geslaagd de, hper A. van Nieuwenhuizen béreilT" té''vinden om alhier een lezing te houden onder de titel „Kleurenbeelden uit een wonde re wereld". De heer v. Nieuwenhuizen be handelde op deze avond het eer- te deel van zijn onderwerp, nl. „Het leven in de zee". Deze zeer kleurrijke lezmg gaf een bijzonder gevarieerd baeld van het fascinerende leven onder de zeespiegel, waarbij o.a. ko- raalvissen worden getoond, die voor de meeste mensen nog on bekend zijn. In het eerste deel vertelde hij over de levensgewoonten van krabben, waarbij ook tropische soorten, de gewone zeekreeft en de languste. Daarna werd een serie beelden vertoond van de heremietkreeft en zijn samenle ven met sponzen en anemonen- Tijdens het vertonen van dia's over het leven van de zeepalin gen en murenen, vertelde de heer Van Nieuwenhuizen over de er varingen van de diepzee-onder- zoeker dr Hans Ilias. Dank zij de ontwikkeling van de duik- en filmtechniek onder water, is men er in geslaagd ver gelijkende opnamen te maken over de functies van kleuren en tekening bij koraalvissen, bene vens van de verschillen tussen jonge en volwassen dieren van dezelfde soort. Het was een prachtige avond en de voorzitter, de heer M. Wondergem, die ook het ope ningswoord gesproken had, dankte aan het eind de spreker voor zijn mooie en leerzame cau serie. Deze bijeenkomst, welke in de lunchroom „Het Raedthuis" plaats vond, werd door rium 50 leden bijgewoond. MES KENS Veerboot „Prinses Beatrix" nog niet uit de vaart. 'Daar de veerboot „Koningin Juliana", die op de werf „De Schelde" in revisie is, nog niet in de vaart kan worden genomen, blijft de „Prinses Beatrix" voorlo pig nog in dienst, zodat de af vaarten nog van de nieuwe veer haven plaats vinden. Kerstmiddag Ouden van Dagen. In een door het comité „Be jaardenzorg" gehouden bespre king met de dames der V.V.H. „Bejaardensoeiëteit" werd beslo ten weer een Kerstmiddag voor de bejaarden van Breskens en Nieuwe Sluis te organiseren. Besloten werd deze middag te houden in de bioscoopzaal van hotel „Casino" op 16 december a.s. Goede haringvangsten. De afgelopen weken worden alhier grote hoeveelheden haring aangevoerd. Dagtotalen van tus sen de 300 en 500 ton, zijn geen zeldzaamheden. De prijs is goed te noemen daar in het buiten land, zoals Duitsland en Frank rijk, die grote afnemers zijn, praktisch nog geen aanvoer was. Dit is de afgelopen week ech ter veranderd daar Duitsland zelf aanvoer heeft gekregen. Toch was de prijs nog ruim 30 et per kilo. Intocht van de Sint. Zaterdagmiddag arriveerde met de „Prinses Beatrix" aan de nieuwe haven om 2.40 de Goede Sint. Staande op de veerboot, die met vlaggen versierd was, zwaai de de Sint de samengestroomde jeugd toe, terwijl de muziekver eniging „Uit het volk, voor het volk" Sint Nicolaasliedjes speel de. Na aankomst begroette voor zitter van de winkeliersvereni ging, de heer Van Laarhoven, St. Nicolaas, waarna in optocht met het muziek voorop naar het Oranjeplein werd gewandeld, aldaar werden peperbollen ge strooid en aan de kinderen ver snaperingen uitgedeeld. De Sint maakte daarna een rondrit door Breskens, waarna de winkelweek, welke te Bres kens van 22 november tot en met 5 december wordt gehouden, ge opend werd. Uitvoering Clir. Zangveren. „Excelsior". De Chr. Zangveren. „Excelsior" hield donderdagavond een zeer geslaagde zang- en muziekavond in de bovenzaal van de Franse kerk. Medewerking aan deze avond werd verleend door het jeugd- ensembie Jubab, onder leiding van de heer J. Oosterling. De Chr. zangveren. „Excelsior" is een gemqngd zangkoor, be staande uit £6 leden, onder lei ding van de'dirigent de heer A. Vergouwen uit Breskens. De zangnummers welke bij het optreden vertolkt werden, werden allen vierstemmig gezon gen. Tussen de zangnummers door droegen mej. C. Salomé, mevr. De Bree, mevr. R. Mulder-Mo- logh en de heer H. Cysouw ook nog enige gedichten en voor drachten voor. De avond werd geopend door de voorzitter van de zangvereni ging, de heer H. Cysouw, met een woord van welkom aan het Ge bouwen-comité van de Ned. Herv. Kerk voor het beschik baar stellen van de Franse kerk voor deze avond en aan de vele aanwezigen. Hierna verzocht hij de aanwe- gen tot het zingen van Lied 46 uit de Liederenbundel van Joh. de Heer, waarna hij overging tot Schriftlezing en gebed. Tussen de programma-num mers gaf de dirigent met zijn zangkoor nog een demonstratie door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR Eerste der zeven televisietoestellen uitgereikt De intocht van St Nicolaas in Terneuzen, die zaterdagnamiddag om drie uur plaats had, heeft on- danks het gure novemberweer, j meer belangstelling getrokken j dan ooit tevoren. Tegen liet uur dat de provincia le boot met zijn hoge gast, ver gezeld van zijn Zwarte Pieten, moest aankomen, stonden hon derden belangstellenden nabij de aanlegplaats van de provinciale ooot en op de Scheldekade opge steld om hem een hartelijk wel kom toe te roepen. Nadat de passagiers de boot verlaten hadden, begaf 't „Klim- op"-comité van ontvangst, be staande uit de heren L. Stolk, H. H. Westhof en P. Muilwijk zich naar de boot om St Nicolaas wel kom te heten. De toeschouwers vormden een dicht en juichend cordon toen St Nicolaas aan wal stapte en ve- 5) (Nadruk verboden.) De wagen draaaide de tuin der kliniek in en remde. Alberti steeg uit en kwam Helga tegemoet. Prachtig op tijd, zuster Hel ga! riep hij haar toe. Zij reikte hem de hand. Dat zou ik ook van U kun nen zeggen, meneer Alberti. Hebt U mijn visum? Natuurlijk! Alstublieft,hier is het. Bent U klaar.kun nen we meteen wegrijden? Natuurlijk, meneer Alberti. Zij ging met hem naar de wagen. De chauffeur was uitge stapt en wierp haar een blik toe. Dit is Eckert, zuster Helga, zei Alberti tegen haar, een land genoot van U.. net als de wa gen. Hij wendde zich tot de chauf feur. Luister eens, Eckert, het komt op elk uur voor me aan. Maar., ondanks dat: haast je voorzichtig, rijd de zuster niet in het graf. Eckert beantwoordde Helga's handdruk. Zoiets komt bij mij niet voor meneer Albertigrinnikte hij. We gaan toch meteen weg, zus ter? Ja, meneer Eckert, onmid dellijk Hoe lang zouden we no dig hebben tot München? Eckert keek op zijn horloge en overlegde: Als er geen berg voor onze radiator neerstort, zijn we er vanavond. Dat zou mooi zijn, meende Helga, terwijl ze instapte. Ze gaf de heer Alberti de hand, maar trok deze haastig terug, toen hij haar te lang vasthield. Zij vond het onaangenaam, dat ze een kleur kreeg. Zoiets was toch te dom, ze was toch geen klein meisje meer! Gelukkig gaf Eckert nu gas en de wagen gleed weg. Bijna geruisloos gleed de goed onderhouden Mercedes de slin gerwegen af tot aan de rivier. Maar onmiddellijk na de brug, op de lange tegenhelling, haal de de motor diep adem. On danks de vele bochten klom de wijzer op de kilometerteller ho ger en hoger en wanneer er een recht stuk kwam, wees ze op de honderdvijftig. Hallo! riep ze naar de be stuurdersplaats. Wat belieft U? Meneer Alberti zei toch, dat U me niet het graf in moest rij den. Ik zou niet graag tegen een rotswand verpletterd worden, of daar beneden in een afgrond. Ik ook niet, vond Eckert geruststellend. Ik ook niet, juf frouwNeem me niet kwa lijk, zuster! U kunt rustig juffrouw tegen me zeggenWilt U een sigaret? Niet in dienst!Vertelt U eens, jufrouw Romer, vroeg hij vervolgens, zijn blik gericht op de gevaarlijke weg: Vertelt U eens, heeft U ook zoiets als een beroepsgeheim? Natuurlijk. Zo..zo. Ja.... vooral bij honderd vijftig kilometer per uur! Maar wat voor een beroepsgeheim be doelt U? Ik had zo graag willen we ten. ja, weet U, ik ben al drie en twintig jaar bij meneer Al berti en.nu ja.wat is dat voor een ziekte? Moet ik nu een medische verhandeling voor U houden? Om Godswil, nee, dat is niets voor mij. Maar.... ik zou alleen maar graag willen weten wat dat allemaal is! Dat zouden we allemaal graag willen wetenMaar nie mand weet er het juiste van. En die nieuwe dokter, die we nu gaan halen Dat is de enige die mis schien iets weet. En als hij kan zal hij helpendat betekent, hij zal de pijn verlichten. Meer nietmaar dat is al veel! De straatweg werd smaller, maar Eckert kende de streek en reed buitengewoon snel voort. Helga nam hem van opzij op. Zijn hoekig gezicht met de hel dere ogen was volkomen rustig, niets verried, dat de snelle en plotselinge tocht ongewoon voor hem was Daar Helga zelf rij den kon had zij tot nu toe haar blik niet van de weg afgewend en in gedachten meegestuurd, geremd en geschakeld. Nu voel de zij zich echter beter. Zij leun de achterover en genoot van het prachtige landschap. Na anderhalf uur hadden zij de Majolapas en het Oberenga- hoe een nieuw zangnummer in de regel ingestudeerd wordt. Het jeugd-ensemble Jubal, dat de vrolijke muzikale noot ver zorgde, trad hierna met veel succes op. Ds. De Jong sloot de avond met dankgebed, waarna als slot zang „De Heer is mijn Herder", werd gezongen. De goede Sint. Ondanks zijn overbezette tijd door zijn bezoek aan Terneuzen, waar hij door het bestuur van Terneuzen Klimop feestelijk werd ingehaald en door klein en groot werd toegejuicht, heeft Sint Nicolaas toch de patiënten in het St. Elisabeth-ziekenhuis niet vergeten en gezorgd dat aan alle verpleegden via „Ter neuzen Klimop" een sinaasappel kon worden uitgereikt. Hoewel men een bezoek van de goede Sint op hoge prijs had gesteld, kon men begrijpen, dat dit voor hem onmogelijk was en zo werd deze attentie door de pa tiënten ten zeerste gewaardeerd en in vele zalen klonk dan ook „dank je Sinterklaasje". Verg. Vrouwenbond N.V.V. In hei jeugdgebouw „De Ark" '.t'.va.-n de afd. Sluiskil van de v i-üuwenbond van het N.V.V. in vergadering bijeen om afscheid te nemen van haar penningmees- teresse mevr. DrabbeIJsebaert wegens haar aanstaand vertrek naar Breda. De voorzitster, mevr. Hendriks, begroette de talrijke aanwezigen en deelde mede, dat, ofschoon men mevr. Drabbe slechts node zag vertrekken, het bestuur toch had gemeend aan deze avond een feestelijk tintje te moeten geven. Als gasten verwelkomde zij de districtsvoorzitster, de penning- meesteresse van de afdeling Ter neuzen, mevr. Dooms-Scheele, en mevr. Van Driel, declamatrice. Na het zingen van het bonds lied dankte mevr. Drabbe de leden voor het vertrouwen dat zij steeds in haar hadden gesteld en zij hoopte, dat zij dit vertrou wen zouden overdragen aan haar opvolgster, mevr. Dierx. Het viel haar zwaar het werk uit handen te moeten geven, omdat zij het met liefde had gedaan. Zij dank te ook de bestuursleden voor de goede samenwerking en de steun die zij steeds van de voorzitster had mogen ontvangen. Mevr. Hendriks, die deze toe spraak beantwoordde, zeide in prettige herinnering op de goede samenwerking te kunnen terug zien en riep mevr. Drabbe een tot weerziens toe. Zij wilde het niet bij woorden laten en over- din bereikt. Met ongeoorloofde snelheid stuurde Eckert de Mer cedes de smalle, bochtige weg op naar boven. Zeg eens, meneer Eckert, herhaalde Helga, terwijl zij een stukje chocolade nam, heeft meneer Alberti niet gezegd dat U voorzichtig moest rijden en mij niet ergens mijn nek moest laten breken? De chauffeur liet lachend zijn witte tanden zien en gaf nog meer gas. Zeker heeft hij dat, zuster. Maar er is toch niets gebeurd! Tot nog toe niets, maar het komt me voor, dat het niet lang meer zal duren. Och, nee toch.juffrouw, lachte Eckert. Ik breng U levend naar München. Dan werd hij echter ernstig en zei: Ik ken deze streek toch precies en ook mijn wagen. U hoeft heus niet bang te zijn. De baas heeft toch gezegd, dat het op elk uur aankomt. Dat is zo, gaf ze toe, wan neer zullen wij er zijn in dit tempo? Eckert rekende een poosje. Wanneer alles goed gaat, beloofde hij, zijn we vanavond tegen acht uur in München. En, vroeg Helga weifelend, kunt U dan datzelfde stuk weer .meteen terugrijden., ik bedoel in de nacht? I Natuurlijk kan ik dat. Driehonderd vijftig kilometer heen en terug, dat zijn er maar zevenhonderd. We hebben wel andere afstanden gereden, ik en de baas. i En na een poosje voegde hij er aan toe. I Daar komt nog bij, dat we i 's nachts harder kunnen rijden. Nee, juffrouw Römer, zoiets be tekent niets voor Eckert. (Wordt vervolgd.) Ie honderden kinderen zwaaiden met rood-wit-blauwe vlaggetjes en zongen St Nicolaasversjes. De hoge gast kon nauwelijks de ge reedstaande auto bereiken. Steeds weer opnieuw moest hij de hand jes drukken van verrukte of ban ge kinderen, die op de arm van vader of moeder met kloppend hart dit gebeuren gadesloegen. Met de „Harmonie Terneuzen" voorop trok de stoet door de Westkolkstraat, Dijkstraat, Nieuwslraat, Arsenaalstraat, Burg. Geillstraat naar de Markt waar het „Klimop"bestuur reeds op de kicsk gereed stond om Sint Nicolaas van harte welkom te heten. Vanaf de kiosk kon men eerst goed zien hoeveel men sen op de been waren. De auto van de kindervriend werd geës corteerd door de jeugd en het is alleen aan de goede zorgen van de politie té danken (die verdient wel een extra grote pluim) dat er geen ongelukken zijn gebeurd. De heer W. Bliek rientte het welkomstwoord tot St Nicolaas en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de hoge gast ook dit jaar weer naar Terneuzen wilde ko men. Hij was ervan overtuigd, dat St Nicolaas op zijn tocht dooi de winkelstraten wel zal gezien hebben, welk een enorme voor raad mooié en nuttige geschen ken Terneuzens' „Klimop" win keiiers hebben ingeslagen. Hij zal daaruit zeker zijn keuze voor de Terneuzense kinderen kunnen maken. De voorzitter zei ook dat „Klimop" 's avonds het eerste der zeven televisietoestellen zou schenken. Tenslotte wenste de heer Bliek de kindervriend een prettige tocht door Terneuzen. St Nicolaas verbaasde zich er over dat Terneuzen zo enorm groeit. Vroeger was het voor mij veel eenvoudiger, aldus de gast. Tcan had je maar een paar stra ten in Terneuzen en kon ik ge makkelijk bij ieder kind gaan ho ren wat het graag wilde hebben. Nu moeten de kinderen met va der en moeder goed in de welge vulde étalages gaan kijken en zeggen wat zij graag willen heb ben. De ouders bespreken dat dan verder wel met mij. Hij be dankte de heer Bliek voor de har telijke en grootse ontvangst door de middenstandsvereniging en begaf zich daarna weer naar zijn auto, nadat een paar liedjes wa ren gezongen en de Zwarte Pie ten met volle handen peperno ten hadden gestrooid. Omstuwd door een juichende kindermenigte, in een zee van vlaggetjes die de straten een bij zonder fleurig aanzien gaven, ging het door de Zandstraat, de Blokken, Herengracht, Axelse- straat en Van Steenbergenlaan naar het Julianaziekenhuis. De „Harmonie Terneuzen" ging voorop en een zingende en jui chende kindermenigte trok mee, terwijl aan de straatkant honder den volwassenen lachend toe keken. Ziekenhuis Geneesheer-directeur chirurg H. A. Boland, adjunct-directrice zr Loeff, verplegend personeel en lopende patiënten bereidden St Nicolaas in het Julianazieken huis een hartelijk welkom. De zwarte Pieten droegen kis- handigde haar een prachtig her inneringswandbord, een ge schenk van de leden. Zeer getroffen nam mevr. Drabbe dit in ontvangst, waarna zij haar dank voor dit blijk van vriendschap betuigde. Daarna namen achtereenvol gens de bestuursleden afscheid, waarbij de secretaresse, mevr. Hemelsoet het scheidende be stuurslid een fruitschaal aan bood. De districtsvoorzitster wees er op, dat mevr. Drabbe de afdeling heeft helpen oprichten, haar zien groeien en groot worden, en haar werk met grote toewijding heeft j gedaan. Namens het districtsbe- stuur overhandigde zij haar als herinnering van de afdeling Ter neuzen een wapenlepeltje. Nadat mevr. Drabbe voor dit alles haar waardering had uitge sproken, brak de pauze aan, waarin namens het scheidende bestuurslid verversingen werden ■aangeboden. Tot slot van de avond volgde het optreden van mevr. Van Driel, die op sublieme wijze het ontroerende verhaal „De liefde van de zeven poppen" .voordroeg. Na samenzang sloot mevr. Hendriks deze zeer bijzondere avond. „Flandria" weer voor de radio. Het optreden van de phil.-har- monicaelub „Flandria" schijnt de leiding van de omroepverenigin gen wel te bevallen, want zij mocht thans weer opnieuw twee uitnodigingen ontvangen, nl. van de K.R.O. en de V.A.R.A. Het bestuur heeft natuurlijk deze uitnodigingen in dank aan vaard, zodat men deze populaire vereniging in december en janu ari in uw huiskamer zult kunnen beluisteren. De Sint komt. In oiize gemeente is de Sint met zijn beide knechten uitgeno digd door de winkeliersvereni ging om de gemeente te bezoe ken en de kinderen te tracteren. Daar de Sint zich niet eerder vrij kon maken dan zondag 30 november, zal zijn bezoek op die dag tegmoet kunnen worden ge zien. ten met sinaasappelen aan. De gast begaf zich naar de kin oerafdeling, waar hij zich met enige patiëntjes onderhield. Ook nier werd St Nicolaas met toepasselijke liedjes uitgeleide gedaan, waarna de tocht werd voortgezet naar het rusthuis „Schctdeoord". Hier werd hij door de directrice en leden van het bestuur ontvangen. In de re- atiezaal waren bejaarden en kinderen van de bestuursleden gezeten en ook onderhield St Ni colaas zich met enkele der bewo ners. Voor al de inwoners van „Scheldeoord" hadden de Zwarte Pieten ook een verrassing mee gebracht. Door het nieuwe gedeelte ging het verder terug door de Axelse straat naar de Noordstraat waai St Nicolaas zijn tocht beëindigde in Smits' Bazar, waar hij tot aan zijn naamdag zal blijven. Overal begeleidde de jeugd hem en steeds opnieuw groeide de belangstelling langs de straat, zodat zijn auto slechts met moei te vooruit kwam. Gelukkige winnaar De tocht was nauwelijks een paar uur ten einde of de spa li ning werd er opnieuw inge bracht, want overal hoorde men in Terneuzen: „Wie is de geluk kige winnaar van het eerste dei- zeven televisietoestellen die „Klimop" beschikbaar stelt?" Om klokslag zeven uur vertrok een reportagewagen vanaf de Markt, gevolgd door een drietal auto's met bestuursleden, de politie en... het televisietoestel. Ook nu had de politie weer de handen vol werk. Vanuit de reporfage- wagen meldde „Klimop" 's voor zitter welke richting de stoet uit ging. Over de Herengracht. Even een spannend ogenblik, of men al of niet de Axelsebrug over zou gaan en inderdaad: men ging richting nieuw-Terneuzen. Dooi de Julianastraat, door de Man- ritsstraat, plotseling rechtsaf in de Irenestraat. De spanning werd bijna ondragelijk toen werd aan gekondigd, dat over enkele ogen blikken de winnaar bekend zou zijn. Aan de rechterkant klonk het uit de luidsprekers. De hon derden die de tocht te voet of pei fiets volgden begonnen te raden. Niet op nr 14, niet op nr 12. Op nummer tien, zo besloot de heei Bliek. De wagens stopten voor het huis van de heer D. van Es, die plotseling een grote menigte voor zijn deur zag verschijnen en verbaasd eens kwam kijken wat er aan de hand was. De heer Van Es en zijn echt genote keken het eerste ogenblik nogal beduusd, dat er zonder meer een prachtig televisietoe stel binnen werd gebracht en voorzitter en bestuursleden hem hartelijk feliciteerden. Terwyj de fotolampen flitsten werd het toestel geïnstalleerd en enige ogenblikken later kon de familie Van Es het programma van za terdagavond op een eigen toestel volgen. De heer Van Es vertelde dat hij een vrij groot aantal „Klim op"-zegels had ingeleverd. Hij had wel enig systeem gevolgd voor zover dit op dé miljoen mogelijkheden kan, maar verder toch maar min of meer lukraak de nummers had opgeplakt. In ieder geval was hij deze keer toch wel gelukkig, want hij had met één van zijn getallen slechts 80 punten mis geraden van het juiste. Nu komt de vraag: waar zal het tweede, het derde, vierde, vijf de, zesde en het zevende toestel bezorgd worden? „Klimop"-perikelen De man, die op het ogenblik wel het beste kan vertellen hoe goed de „Klimop"-actie in Ter neuzen loopt, is de secretaris van de vereniging, de heer L. Stolk. „Ik krijg er nachtmerries van", zo' zuchtte hij en hij staat nog maar aan het begin. Onafgebro ken stroomden de kaarten met opgeplakte „Klimop"zegeltjes zijn brievenbus binnen. Een keer bracht de post de inzendingen in een grote zak en dit moet alle maal nauwkeurig worden gesor teerd en nagekeken. „Ik moet oppassen geen fout te maken, want dan ben ik nog niet geluk kig", zeide de heer Stolk. Hij is er van overtuigd, dat ieder zijn ingezonden nummers noteert en later controleert. Ver onderstel, dat er iemand is die dichter bij het juiste getal is dan is aangewezen. Nu kan het pu bliek wel gerust zijn, want het „Klimop"bestuur neemt geen en kel risico. Alles wordt zorgvuldig gesorteerd en gecontroleerd. Pas op het laatste moment weet men het getal, dat notaris Hoving van te voren heeft vastgesteld. Als men weet dat de ingezon den getallen tot het laatst blijven meedingen en het aantal inzen dingen met sprongen groei' moet men eigenlijk wel een bee' je medelijden hebben mei de heer Stolk en zijn assistenten Maar de winkeliers die aan de ac- j tie deelnemen zijn best tevreden Vele zegels worden door Zwarte Pieten verstrekt, tem de klanten deze ook mogen v.': gen bij hun aankopen. Het is lang geleden, dat c' neuzens „Klimop" met een der gelijke succesvolle actie voor "e dag kwam, maar nu heeft zij spijker wel heel precies op kop geslagen. In ieder geval n> het in de winkels goed te merken en op straat hoort men W)na niets ander dan over de KlinwP' actie spreken, met de toevoeging dat men hoopt ook in het bezi te komen van zo'n prachtig tele visietoestel.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2