P. v. d. A. acht zich niet langer gebonden aan de huidige regerinskoers De Franse verkiezingen Amerikaans schot op de Maan en naar Mars De salarispositie van de leraren Palar over Nederlands Nieuw-Guinea TROUWWAGENS Het vliegtuigwrak in de Shangri-La W eero verzicht erdag 22 november 195^ TERNEUZEN L>£ öANDE MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1534 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen VERENIGDE STATEN BESCHULDIGEN HONGARIJE BRITSE STEUN VOOR BOYCOT VAN GOEDKOPE VLAGGEN DE VERENIGDE NATIES OVER DE KOSMISCHE RUIMTE De toestand op Cyprus. De kwestie-Berlijn. salons Hevige zandstorm over Midden-Oosten. De strijd in Algerië. SCHIPPERS Egyptische officieren in Tunesië gearresteerd. Stakingen in Mexico. HOOGWATER N- ea i leren Jedenken dan de '-MEE- boeken series plaatjes) series plaatjes) wordt weer klein series plaatjes) Bos en Duin series plaatjes) Marten Toonder: series plaatjes) jes voor 120 STEENRINGEN 2,75 - ƒ4,75 - 5,00 - 8,00 zilveren voet 7>- ƒ15,50 ƒ25,— J ƒ22,50; ƒ95,— GEBAND - 7,16,40 15,ƒ29,— 1UPEN - COMP ASSEN - ƒ3,- - ƒ4,- Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N& 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 et Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handate- advertenties)5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 unr. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrea Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Be Verenigde Staten hebben cie Hongarse regering ervan be schuldigd dat zij systematisch de normale diplomatieke uctivilteit van de Amerikaanse legatie in Boedapest belemmert. De Ameri kaanse diplomaten worden las tig gevallen en het Hongaarse personeel van de legatie staat otoot aan intimidatie, arrestatie en deportatie. Aldus een nota die de Ameri kaanse zaakgelastigde in Boeda pest vrijdag op liet Hongaarse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft overhandigd. In de nota verwerpen de Ver enigde Staten voorts Hongaarse beschuldigingen dat Amerikaan se diplomaten in Hongarije zich aan spionage te buiten gaan. Ook beschuldigingen van Amerikaan se inmenging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden zijn ongegrond, aldus de nota, terwijl daarentegen aanhoudende Russische inmenging onomstote lijk vaststaat. Vertegenwoordigers van de 100.000 Britse havenarbeiders hebben eenstemmig besloten de internationale boycot van sche pen onder goedkope vlag, die van 1 tot 4 december wordt georgani seerd, te steunen. Wekelijks doen circa 15 sche pen onder goedkope vlag (d.w.z. «hepen die de Panamese, Libe riaanse, Hondurese of Costari- caanse vlag voeren) Britse ha vens aan. •Engeland, Frankrijk, de Ver enigde Staten en 17 andere lan den hebben een resolutie inge diend, waarin wordt voorgesteld een speciale achttien-landencom- mfssie in het leven te roepen, die richtlijnen zou moeten ontwer pen voor internationale samen werking bij onderzoekingen in de oneindige ruimte. In deze commissie zouden ver tegenwoordigers van Argentinië, Australië, Brazilië, België, Ca nada, Tsjecho-Slowakije, Frank rijk, India, Perzië, Italië, Japan, Mexico. Polen, Zweden, de Sow- jet-Unie, de Egyptiscli-Syrische republiek Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zitting moeten hebben. Be politieke afdeling van de Grieks-Cyprische verzetsbewe ging op Cyprus, de Eoka, heeft zondag de Cyprische bevolking opgeroepen vandaag niet te wer ken. omdat die dag het debat in de Ver. Naties over de kwes- tie-Cyprus begint. Volgens Dighenis heeft Enge land sedert 1 oktober, de dag waarop het nieuwe Britse plan voer Cyprus in werking trad, 85 doden en 180 gewonden verloren. hi Bonn verluidt, dat de West- duitse regering ingeval West- Berlijn als gevolg van commu nistische maatregelen ernstig in gevaar zou komen, een conferen tie van Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken over de kwestie wil beleggen. Er zijn reeds besprekingen tussen de Westelijke mogendheden en de bondsregering gaande. in Westduitse regeringskrin gen legde men er zondag de na druk op, dat er tussen Bonn en de Westelijke regeringen geen enkel meningsverschil over mo gelijke stappen bestaat. Er be staan verscheidene plannen om aan ''ommunistisehe maatrege- v hoofd te kunnen bieden. v»na0p staat dat 'n opheffing r> viermogendhedenstatus van Berlijn zonder meer door het ten wordt afgewezen. Verklaring van Mr, Burger op Centrale Fakkeldragersdag De Partij van de Arbeid, hoe zeer ook bereid tot medeverant woordelijkheid inzake het rege ringsbeleid, kan deze niet langer op de tevoren voor haar gelden de grondslag aanvaarden, want deze grondslag: de redelijke ver wachting dat ons verkiezings program, voor zover dat weer klank heeft gevonden in het re geringsprogram, zal worden ver wezenlijkt, bestaat niet meer. Dit heeft mr. J. W. A. Burger, voorzitter van de Tweede Ka merfractie van de P. v. d. A., zaterdagmiddag verklaard op de centrale Fakkeldragersdag van zijn partij in Utrecht. Mr. Burger, die meedeelde dat hij sprak namens zijn gehele fractie, en nadat er overleg met de P. v. d. A.-ministers was ge pleegd, zei verder o.m., dat hij zich genoodzaakt had gezien in de Tweede Kamer te kennen te geven, dat de positie van de P. v. d. A.-fractie tegenover het kabinet is veranderd tengevolge van de amendering van de wet vervreemding landbouwgronden, die strijdig is met het regerings program. Dit program, dat het kabinet na minutieus vooroverleg met de deelnemende fracties op 23 oktober 1956 in de Tweede Ka mer presenteerde, behelsde, vol gens mr Burger, de noodzaak van het treffen van blijvende voorzieningen tot prijsbeheer- sing van landbouwgronden, ter wijl er voorts wettelijke voorzie ningen werden aangekondigd ter voorkoming van versnippering van de bedrijven Vvaar zulks ten koste van vele miljoenen aan belastinggelden herverkave ling en saneringen hebben plaatsgevonden. Desondanks, zo zei mr Burger, hebben de K. V. P. en A.R. het één zowel als het ander onmoge lijk gemaakt door middel van amendementen op de Wet Ver vreemding Landbouwgronden. Hij voegde eraan toe, dat daar mee tevens elke garantie kwam te vervallen omtrent de verwer- i Advertentie.) kelijking van het overige rege ringsprogram. Mr. Burger verklaarde dat de P. v. d. A.-fractie het in de hui dige veranderde omstandigheden slechts verantwoord acht dat de P. v. d. A.-ministers deel van 't kabinet blijven uitmaken voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt. Mr Burger zeide dat de fractie van de Partij van de Arbeid daartoe o.m. als essentieel be schouwt: 1. Weduwen- en wezen voorzie ning zoals deze een en ander maal door minister Suurhoff is aangekondigd. 2. Een belastingheffing op di recte vermogensvermeerdering, waaromtrent minister Hofstra heeft Verklaard een wetsontwerp in voorbereiding te hebben. 3. Een belastingverlaging voor ongehuwden, zoals door de Ka mer in de motie-Peschar is ge vraagd. 4. Het alsnog veilig stellen van herverkavelde en nieuwgewon- nen landbouwgronden tegen ver snippering, zowel tengevolge van eigendomsoverdracht als tengevolge van vererving, zoals door minister Vondeling is aan gekondigd. 5. Het voorkomen van maat regelen die een verhoging van het levenspeil van minder draag- krachtigen in de weg zouden staan, zoals bij de jongste alge mene beschouwingen door de fractie m.n. inzake het huur- en loonprijsbeleid is voorgestaan. 6. Het verwerkelijken van een conjunctuurbeleid en het wette lijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zo als voorgesteld in het wetsont werp tot verlenging van de tijde lijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatrege len met betrekking tot de ver vroegde afschrijving cn de in vesteringsaftrek. 7. Een defensiebeleid dat al thans na de volgende verkiezin gen de mogelijkheid biedt van diensttijdverkorting en uitgaven- vermindering. Ter verdere verduidelijking van de politieke situatie, zoals mr Burger zeide, vermeldde hij nog, dat de fractie overwegende bezwaren heeft tegen een wijzi ging van de Dienstplichtwet, waaruit zou voortvloeien dat dan dienstplichtigen van de land macht naar Nederlands Nieuw- Guinea worden uitgezonden. Mr. Burger besloot zijn verkla ring met de uitspraak dat het geenszins ondenkbaar is dat het de P. v. d. A.-fractie onmogelijk zou maken langer regeringsver antwoordelijkheid te dragen. De voor dat geval door de frac tie-voorzitter der K. V. P. aange roerde mogelijkheid van vroege re verkiezingen begeren noch vrezen wij, zo zei hij, maar wel rijst de vraag, of het hierin gele gen bewijs van betekenis van de medewerking der P. v. d. A. voor de regeerbaarheid van ons land niet had dienen te gelden, toen het regeringsprogram welbewust werd doorkruist. Tot de eerste leden van de nieuwe nationale vergadering van de vijfde Franse republiek, die al bij de eerste stemronde in hun district werden gekozen, doordat zij een absolute meerder heid behaalden, behoren minister van Voorlichting Soustelle (Unie voor de Nieuwe Republiek) en minister van Staat Pflimlin (MRP). Herkozen is ook de ge wezen premier Pleven i Democra- Het Amerikaanse leger is van plan op o december een eenvou dige raket af te schieten die de maan zal passeren en in een baan om de zon zal komen, zo meldt t Amerikaanse tijdschrift - rojectielen en raketten". Volgens dit bericht maakt men de raket zo eenvoudig mogelijk om de kans van slagen te ver groten. Er zal een poging worden ge daan om de raket van het leger in een baan om de maan te bren gen. zoals de Amerikaanse lucht macht heeft geprobeerd met de Pionier. Voorts meldt het tijdschrift, dat eind februari of begin maart van het volgend jaar een poging zal worden gedaan om een raket naar Mars af te vuren. Deze raket zou ruim acht maanden, om juist te zijn 247 dagen, nodig hebben om Mars te bereiken. tische Verzetsunie). Net geen absolute meerderheid kreeg de secretaris van de socia listische partij en minister van Staat Guy Mollet. Direct gekozen zijn ook de ge wezen premier Robert Schuman (MRP), Louis Jacquinot (rechts- onafh.), minister van Staat, en Pinay (rechts-onafh.), minister van Economische Zaken en Fi nanciën. Pierre Mendès-France (Radi caaléén der grootste niet-com- munistische tegenstanders van De Gaulle, is in de eerste stem ronde verslagen. Hij verloor zijn parlementszetel aan een kandi daat van de Unie voor de nieuwe remibiiek (Gaullistisch). Uit de eerste uitslagen blijkt een aanzienlijk stemmenverlies voor de communisten en winst voor de socialisten. Ook de con servatieven hebben stemmen verloren. Volgens een niet-officiële schatting hebben 65 a 70 procent van de stemgerechtigden ge stemd. Bij vijf miljoen getelde stem men was de stand: socialisten 19 pet (14,22 in 1956); communis ten 17,5 25,38); Gaullisten 13 (3,61); conservatieven 11 (13,7); Foujadisten 0,3 (11,41). (Advertentie) V kapper ««t W oport» coduf marit 16 brcaxrijsfiHiaf 9 ttfMuzen z.iodekapseis in lijn, coupe en /deur: de betere toiletartikelen met vakkundig advies fijnste parfums gedistingeerde poederdozen alles in de betere toiletartikelen en cosmetica, alles met vakkundig advies. In de afgelopen 23 uur heeft over het gehele Midden-Oosten een zware zandstorm gewoed, die in Israël alleen al een schade van verscheidene miljoenen pon den heeft veroorzaakt. iDe vorige maal dat het Mid den-Oosten door een zandstorm van een dergelijke omvang werd getroffen, was in 1941, het jaar van de campagne van generaal Rommel. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bij de Tweede Kamer een nota ingediend inzake de sala rispositie der leraren. Minister Cals geeft een feite lijk historisch overzicht over de gang van zaken betreffende de lerarensalarissen sedert 1953. In verband met recente publikaties over de gang van zaken in het georganiseerd overleg, acht hij zich verplicht ook daarover en kele feitelijke mededelingen te doen. Met name wijdt hij aan dacht aan de behandeling van het rapport, dat een corhmissie heeft uitgebracht over de sala rispositie en het carrièreverloop van de leraren in vergelijking met die van vergelijkbare groe pen van ambtenaren. Nadat minister Cals heeft uit eengezet op welke wijze het rap port in het afgelopen jaar in het georganiseerd overleg is behan deld, geeft hij aan het slot van zijn nota een korte samenvat ting van het regeringsstand punt, dat gebaseerd is op de conclusies, die door de commis sie (waarin o.m. drie vertegen woordigers van de lerarenorga- Palar, de Indonesische ver tegenwoordiger in de commissie voor maatschappelijke, humani taire en culturele aangelegen heden van de algemene vergade ring der Verenigde Naties, heeft, bij de bespreking van twee ont werpresoluties betreffende de rechten van de mens, het vraag stuk Nieuw-Guinea ter sprake gebracht. Hij betoogde, met de bekende argumenten, dat Nederlands Nieuw-Guinea onder soevereini teit van Indonesië behoort te staan. Palar stelde de vraag waarom de Verenigde Naties altijd wach ten totdat het verlangen om vrij te zijn de vorm van geweld aan neemt en een onmiddellijke be dreiging voor de wereldvrede gaat vormen, alvorens op te tre den. De Verenigde Naties kun nen zich niet veroorloven te wachten, aldus Palar. Naar aanleiding van een op merking van de Australische af gevaardigde. John Hood, dat nie mand Australië als een tegen stander van het zelfbeschik kingsrecht kan beschouwen, ver klaarde Palar dat het Australi sche deel van Nieuw-Guinea nimmer van zijn recht tot zelf beschikking heeft gebruik ge maakt. Vanzelfsprekend zal het dit vroeg of laat wel doen. In tegenstelling hiermee, zo vervolgde Palar, heeft Westelijk Nieuw-Guinea deelgenomen aan de vrijheidsstrijd van de Indone sische nationale beweging. Na twee oorlogen en jaren van on derhandelingen. en onder krach tige internationale druk, heeft Nederland tenslotte in 1949 In- donesië's recht op zelfbeschik king erkend. Ten onrechte echter meent Nederland, dat het door de er kenning van Indonesië's recht op zelfbeschikking en door over dracht van de soevereiniteit aan Indonesië, zich tegelijkertijd kon veroorloven Westelijk Nieuw- Guinea van de rest van Indonesië af te scheiden en dit gebied het recht om in Indonesië's soeverei niteit te delen, te ontzeggen. Een der twee ontwerp-resolu- ties, die onderwerp van het debat vormden, beoogde de instelling door de V. N. van een commissie ter bestudering van de eerste be ginselen van het zelfbeschik- De Franse troepen hebben de afgelopen week bij operaties in Algerië 600 opstandelingen ge dood en 240 gevangen genomen, zo is in Franse militaire kringen in Algiers verklaard. De operaties hadden het voor komen van intimidatie der Alge rijnse kiezers ten doel. De verkie zingen worden in Algerië op 30 november gehouden. DEENSE VISSERSBOOT DOOR NED. TRAWLER OVERVAREN Op ongeveer 220 mijl noord west van Terschelling is zater dagmiddag omstreeks 15.30 uur de IJmuidense trawler IJ-24 „Vios I" bij dichte mist in aanva ring gekomen met de kleine Deense vissersboot S-258 „Vin eent" uit Skagen. Het Deense vaartuig zonk onmiddellijk na de aanvaring. De ..Vios I" heeft de vier opva renden van het gezonken vaar tuig aan boord genomen en heeft, met zelf lichte schade, koers gezet naar IJmuiden. kingsrecht. Zo nodig zal de com missie aanbevelingen moeten doen om deze eerste beginselen nog te versterken. De andere ontwerp-resolutie had tot strekking de instelling van een commissie ad hoe, te be noemen door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties die een zorgvuldige studie zal moe ten maken van het begrip zelfbe schikking. Palar verklaarde de beide ont werpen van ganser harte te steu nen, omdat Indonesië van oor deel is, dat instelling van een commissie een constructieve stap betekent, die het doel van zelf beschikking nader brengt. nisaties zitting hadden) una niem zijn aanvaard. „Gezien het feit zegt de mi nister dat de verschillen in de functies van leraar en van ambtenaar een volkomen gelijk salarisverloop niet voor de hand liggend en zelfs ongewenst doen zijn, is de regering van mening, dat de werkcommissie haar on derzoek terecht heeft geconcen treerd op de vraag, of in het al gemeen aan verschillende groe pen van personen met een ge lijke of althans gelijkwaardige opleiding ook een ongeveer ge lijkwaardige financiële positie in overheidsdienst wordt gebo den. Het resultaat van deze stu die blijkt nu te zijn, dat de sala rispositie van de academisch gevormde leraren sedert de ver hoging der lerarensalarissen in 1953 aanzienlijk gunstiger was dan die van de academisch ge vormde rijksambtenaren. Voorts is gebleken, dat ook na de ver hoging der topsalarissen in 1956 de salarispositie van genoemde leraren over hun gehele loopbaan genomen nog iets gunstiger is, dan die van de vergelijkbare rijksambtenaren. De regering is daarom van oordeel, dat van een discrimi natie der leraren geen sprake is. Wel bestaat er een opvallend verschil in de opbouw van de salarisschalen, dat echter een logisch gevolg is van de ver schillen, die tussen beide func ties bestaan. Zo geniet de leraar een naar verhouding hoog aan vangssalaris, dat gemotiveerd is door het feit, dat hij anders dan meestentijds de ambtenaar (Advertentie) Grenulaan 21 Terneuzen, Telef. 2568 verklaarde echter nadrukkelijk niet van het bestaan van dit wrak op de hoogte te zijn. Aan gezien dus niet over plaatselijke gidsen kan worden beschikt, is 'n patrouilletocht naar dit wrak slechts mogelijk met steun uit de lucht. Over het opsporen van het wrak van de in 1945 in de Pas vallei (Shangri-La) in Neder- lands-Nieuw-Guinea veronge lukte Amerikaanse leger-Dako- ta zijn thans van de bestuurs- patrouille, die tot de plaats is doorgedrongen, in Den Haag na dere gegevens ontvangen. Door de bemiddeling van een tolk werd, in het tot dusver on bekende gebied van de vallei, een jonge man bereid gevonden de patrouille naar het wrak van de Dakota te brengen. Het dorpshoofd uit het ge bied, Weinhierik, vertoonde zich aanvankelijk niet, omdat hij in de veronderstelling verkeerde dat de dood van de bij de ramp omgekomenen aan hem verwe ten zou worden en dat de pa trouille gekomen was om hem te bestraffen. Nadat de nodige uitleg was gegeven verscheen het dorps hoofd met twee varkens als te ken van zijn goede gezindheid en als tegengeschenk ontving hij een bijl. Uit zijn verslag viel op te ma ken, dat hij het is geweest die de drie overlevenden van de ramp de eerste dagen verzorgd heeft. Na een moeizame beklimming van de bergrug „Molawesa" de laatste 25 meter gingen prak tisch loodrecht omhoog) werd de plaats bereikt waar op een klein plateau het voorstuk van het vliegtuig en een deel van een vleugel liggen. Op een an der plateau vond men het ach- sterstuk van de romp, dat bijhet oosten en in Limburg en het ongeluk kennelijk is afge- j Brabant hier en daar op, maar broken. Tien meter lager lagen I staartstukken en enkele losse onderdelen waaronder twee ra- dio-setswat verder af vond van de romp en een drinkbeker van een thermosfles. Zij zijn naar Nederland verzonden en zullen aan de Amerikaanse autoritei ten worden overgedragen. Aangezien uit iuchtverkennin- gen is gebleken, dat het wrak van de in 1954 verongelukte Short Sealand van de Cama (Amerikaanse zending) even eens in de bergen ligt welke de Pas-Vallei begrenzen, werd de plaatselijke bevolking hierom trent uitvoerig ondervraagd. Zijzullen uitgroeien tot een vrijwel reeds terstond bij het begin van zijn loopbaan een zelfstan dige functie aanvaardt en van meet af aan de volle verant woordelijkheid draagt. Hier tegenover staat, dat de taak van de leraar gedurende diens loop baan niet in die mate in omvang en verantwoordelijkheid toe neemt als dit voor de gemiddel de academisch gevormde amb tenaar het geval is. Een sterke re stijging gedurende de loop baan van het ambtenarensalaris die tenslotte leidt tot een ho ger maximum en een geleide lijke stijging van het leraarsala ris dat met een aanzienlijk hoger bedrag aanvangt is daarom ook naar de mening van met het verschil in aard van beide functies. Slechts omdat in en buiten het georganiseerd overleg bij herha ling met grote nadruk werd aan gedrongen op verhoging van het maximum-salaris, wijl dit vol gens de lerarenorganisaties de enige methode zou zijn om de volgens hen bestaande „discri minatie" te doen vervallen, is de regering ertoe gekomen zich be reid te verklaren te overwegen of het salarisverloop van de leraren meer in overeenstem ming kan worden gebracht met dat der hogere ambtenaren. Dat zulks dan niet alleen voor het maximum-salaris, maar voor de gehele salarisschaal zou moe ten gelden, behoeft geen nader betoog. De regering heeft er ech ter getuige het slot van de hierboven weergegeven rege ringsverklaring in het georgani seerd overleg geen twijfel aan laten bestaan, dat zij een verla ging der aanvangssalarissen niet verkieslijk acht. Mede gezien de besprekingen in het overleg meende zij noch tans haar bereidheid te moeten uitspreken om elk voorstel, dat binnen het algemeen salarisbe- leid der regering aanvaardbaar is, in overweging te nemen, ze ker wanneer daardoor naar de mening van het georganiseerd overleg het ambt van leraar aantrekkelijker zou worden en aan maatschappelijke status zou winnen. In Tunesie zijn verscheidene Egyptische officieren gearres teerd. die geprobeerd hebben le den van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront in Tunesië over te halen tot een samenzwering tegen de Tunesische president, Bourguiba. Bourguiba heeft dit zondag in een rede te Gabes bekend ge maakt. In verscheidene Mexicaanse industrieën zijn zaterdag stakin gen uitgebroken, die wellicht algemene staking. In september heeft het alge mene vakverbond een algemene loonsverhoging van 25 procent geëist. Toen de werkgevers hier op niet ingingen werd een alge mene staking tegen 22 oktober uitgeroepen. Deze actie werd ech- Inmiddels zij in Hollandia een i ter een maand uitgesteld. Hoe luitenant en een sergeant van wel er intussen plaatselijk enige de 25e infanterie-divisie Hono-loonregelingen zijn getroffen, is lulu U.S.A. Headquarters U.S.A. j de loonkwestie niet nationaal ge- aangekomen. Zij zullen zich regeld. De textielindustrie is al binnenkort naar de plaats be- door een staking verlamd. Der geven, waar het wrak van de gelijke acties dreigen ook in an- verongelukte Amerikaanse leger- dere grote industrieën, zoals de Dakota gevonden is. suikerindustrie. Onder invloed van een krach-1 het kwik steeg er niet hoger dan tig en omvangrijk hogedrukge- elders, waar het wolkendek niet bied, dat zich van de Zwarte Zes j verdween, nl. tot ongeveer 5 gra- via de Balkan en Duitsland tot den. over Zuid-Scandinavië uitstrekt, verschilt het weerbeeld in een groot deel van Europa nauwe lijks van dat bier te lande. Regen viel er alleen in Enge land en in Frankrijk in het Hoogland van Auvergne en Gas- eogne. De bewolking loste zondag in Breskens Hansweert Walsoorden men een vleugel Uit de aanwezigheid van ge smolten metaal rond het voor stuk kon worden opgemaakt, dat er een hevige brand gewoed had. Rond het voorstuk werden stoffelijke resten van slachtof fers gevonden. Zij werden begraven, waarna het graf werd voorzien van een eenvoudig houten kruis. Aan het graf werd het „Onze Vader" ge beden. Nov. Tenslotte werd een aantal be- 24 8.14 wijsstukken verzameld w.o. een 25 8.15 fotocamera, een stuk aluminium 26 8.17 DINSDAG 25 NOVEMBER v.m. 1.10 1.45 2.25 2.35 n.m. 1.19 1.51 2.34 2.44 op ,ON onder 16.39 16.38 16.37 MAAN op OTidei 15.57 16.28 17.05 .1 Dl 6.58 7.58 Het wolkendek is slechts enke le honderden meters dik, en de bovenzijde, welke zich nog bene den 1000 meter hoogte bevindt, heelt een temperatuur van om het vriespunt. Vlak erboven ech ter heeft de lucht een tempera tuur van 10 graden Celsius. In Zuidwest-Frankrijk, waar geen koude grondlaag beneden de inversie aanwezig is, kon de temperatuur dank zij de opkla ringen plaatselijk tot 17 graden oplopen. Het genoemde hogedrukgebied zal ook de komende 24 uur het weerbeeld weer beheersen. LiïjII medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van maandag ochtend tot maandagavond. WEINIG WIND. Droog en nevelig weer met slechts verspreid voorkomende opklaringen. Weinig wind. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1