Ontv Ik vi»i! mijn draai wei! RADIO TAZELAAR ^EDr. 3 Provinciaal nieuws TELEVISIE door ons geïnstalleerd geeft de meeste voldoening GERRIT DE JOfciGE -"T 31.000 TERNEUZEN TEE. 2361 (IC 1150) DE VRIJE ZEEUW Zaterdag 22 november 1958 Oranjestraat 2 - Tel. 565 AXEL Zaterdag 22 n TERNEUZEN Aanrijding. Gisternamiddag te half vijf had op het kruispunt Schutters- hofweg—Tramstraat een aanrij ding plaats tussen twee luxe auto's, resp. bestuurd door de he ren P. A. T. D. uit St. Niklaas en A. D. uit Terneuzen. Eerstgenoemde reed op de Schuttershofweg in de richting van de Tramstraat en reed, om dat er ter plaatse een wagen op de daar liggende rails stond, die de rijweg enigszins versperde, nogal links. Op dat moment kwam uit de Tramstraat de heer D. gereden, die door de op de Schuttershof- weg liggende suikerbieten de Bel gische auto te laat bemerkte. Bij de daarop volgende botsing werden heide wagens licht be schadigd. Opleiding straatniaker. Sinds enige tijd is aan de Tech nische School alhier een oplei ding voor straatmakers begon nen, welke uniek is voor de pro vincie Zeeland. Zoals in verschillende plaatsen van ons land, is thans ook in Zeeland, voor de straatmakers en adsp. straatmaker, uiteraard voornamelijk uit Zeeuws-Vlaan- deren de mogelijkheid ge opend om zich verder te bekwa men voor het verkrijgen van een diploma. Het theoretische gedeelte van de opleiding duurt 3 jaar en wordt gegeven in avondschool- of part-time-verband. Dit laatste betekent dat inplaats van 3 avon den ne>- week. één middag en 1 avond les wordt gegeven. Hierna kan een diploma worden uitge reikt, afhankelijk van de vorde ringen van de leerlingen. Na de theoretische opleiding volgt nog een twee-jarige prak tische opleiding, welke in gewo ne werktüd wordt genoten. Daar na wordt een examen (afgeno men en kunnen de geslaagden ervan overtuigd zijn een in alle opzichten gedegen opleiding te hebben ontvangen. „Vogelvrienden" organiseren tweede tentoonstelling. De afdeling Terneuzen van de Nederlandse bond van vogel liefhebbers was nauwelijks opge richt, of er werd het vorige jaar een tentoonstelling georgani seerd die niet minder dan 1100 bezoekers trok. Deze tentoonstel ling was alleszins een bezoek waard en waarschijnlijk is het mede daaraan te danken, dat het ledental van 55 steeg tot ruim 80. Ook dit jaar gaat deze afde ling een vogelshow organiseren in de bovenzaal van hotel „Ceu traal" van woensdagmiddag 2 uur tot zaterdagavond. Door de toename van het ledental zullen er nu veel meer te bewonderen zijn. Het aantal inzendingen is de 300 reeds gepasseerd. Dit jaar zullen er zeer zeldza me tropische vogels te zien zijn. De Yendaya-parkiet, dwergpape gaaien, diamantvinken en bin- senastrilden, om maar enkele te noemen. De collectie kleurkana- ries is dit jaar ook veel groter, terwijl er nu ook een afdeling parkieten zal zijn. Tournee voordrachtkunstenaar Jan Oosterwelder. Op uitnodiging van de Ring Oost Zeeuws-Vlaanderen van het C. J. V. zal de bekende voor drachtkunstenaar de heer Oos terwelder uit Amsterdam, vol gende week te Terneuzen, Zaam- slag, Sluiskil en Hoek een cultu rele avond verzorgen. Reeds eerder maakte de heer Oosterwelder een tournee door Zeeuws-Vlaanderen, en evenals elders in ons land. kwamen de bezoekers steeds onder de indruk van deze voordrachtkunstenaar. AXEL Propaganda-avond Chr. Be sturenbond. De Christelijke Besturenbond te Axel (C.N.V.) hield in „Het Centrum" 'n propaganda-avond. De grote zaai was geheel bezet met leden en belangstellenden. Aan deze avond werkten mee: de Chr. fanfare „Hosanna" en een toneelgroep onder leiding van de heer Ko Bakker. De samenkomst werd geopend met het gezamenlijk zingen, met begeleiding van „Hosanna", van de verzen 1 en 6 van Ps. 146. In aansluiting hierop las de voorzitter, de heer J. van de Velde, eveneens Ps. 146 onbe rijmd. Hierna ging de voorzitter voor in gebed. In zijn daarop volgend ope ningswoord heette hij alien har telijk welkom, in het bijzonder de spreker van deze avond, de heer Braspenning, bestuurslid van de Chr. Bedrijfsgroepen Cen trale. Vervolgens werd gezamenlijk ge zongen Ps. 42 1 en 5. De heer Braspenning hield hierop zijn propagandarede. In gloedvolle bewoordingen behan delde hij het onderwerp: Kapi taal en Arbeid. Hij zei o.m.: „Het is tegen woordig in de bedrijven heel an ders dan enkele tientallen jaren geleden. Nu drukt men op de knop en het produkt komt kant en klaar uit de machine. Er ligt echter thans toch nog een taak voor de arbeider en ik denk aan de samenwerking tussen de di rectie en de werknemers in de bedrijfsraden. Door het werk is deze bedrijfs of ondernemingsraden in het werk van de vakbeweging op an der niveau gekomen en is ook de verantwoordelijkheid van de leden een andere geworden. Deze samenwerking benoort 'n harmonisch geheel te zijn. Elk dient zijn deel te ontvangen en ieder heeft medezeggenschap. De werknemer ontvangt dat deel hetwelk hij zelf inbrengt. Tegen woordig wordt wei eens van het C.N.V. gezegd, dat deze organisa tie te veel de nadruk legt op de bezitsvorming. Dit is niet juist. Want het C.N.V. houdt steeds vast aan hetgeen Gods Woord zegt: „De arbeider is zijn loon waardig". Ook in de Europese gemeen schap hebben wij onze taak te verstaan, en is het onze plicht hierin mede te werken". Spreker heeft het oog de ge weldige concurrentie, die niet zal uitblijven. Er zijn tal van onder werpen waarvoor het C.N.V. zich mede ingezet heeft. Denkt maar eens aan de totstandkoming van verschillende sociale wetten, en denkt ook maar eens aan de Del tawerken! Vooral voor de Zeeu wen is dit van groot belang, want daaraan zit een omschakeling vast op velerlei gebied. Tenslotte wekte spreker allen, die nog geen lid van het C.N.V. zijn en dit krachtens hun begin sel wel behoren te zijn, op om alsnog lid te worden. „Maar", zo vervolgde de heer Braspenning met klem, „wanneer gij deze stap als andersdenken de niet kunt doen, zijn er voor hem nog andere organisaties. Iedereen, zowel werkgevers als de werknemers behoren spe ciaal in onze tijd georgani seerd te zijn, want ook wij wer ken met die organisaties samen op alle punten waar dit kan. Ieder behoudt zijn zelfstandig heid en werkt naar eigen in zicht". Met een langdurig applaus werden sprekers woorden onder streept en „Hosanna" zette het „Wilhelmus" in, waarvan staan de twee coupletten werden mee gezongen. Na de pauze werd gezongen Gezang 10 1 en 6 en dan was het woord aan de toneelgroep. Deze groep bracht met succes het stuk: ,De schipper van de Maartje Jacoba" voor het voet licht. Dit spel van de zee, werd onder leiding van Ko Bakker, welke zelf de titelrol vertolkte, op su blieme wijze gespeeld, zodat de nodige vlotheid goed tot haar recht kwam. Deze toneelgroep, welke over een kern van goede medewerkers beschikt (vooral de damesrollen waren prima bezet), is werkelijk in staat een avond te bieden, die op hoog peil staat. De avond werd besloten met het zingen van Gezang 28 1 en Veilig verkeer voor en door de jeugd. Door B. en W. van Axel is be sloten over te gaan tot oprich ting van een jeugd-verkeersbri- gade. Op twee speciaal voor de schooljeugd gevaarlijke kruispunten zullen met ingang van maandag 1 december onder leiding van de met koppel en spiegelei uitgeruste brigadier- tjes de kinderen de rijweg over steken. Momenteel worden de straten op willekeurige punten overge stoken. Bovendien geschiedt dit onmethodisch. Dank zij de medewerking van het onderwijzend personeel wer den 18 kinderen voor opleiding, welke inmiddels is voltooid, aar. gezocht en door opperwacht meester Suydam voor hun taak bekwaamd. In verband met de ligginf wordt de oversteekplaats By locquestraat—Pironstraat doo zes jongens en meisjes van d openbare school verzorgd, ter wijl om beurt door de brigadier tjes van de R.K. en Chr. Natie nale school de oversteekplaa! sen Stationsstraat, Nieuwstra? en Kerkdreef, Noordstraat e Prins Hendrikstraat voor hui. rekening wordt genomen. Vóórdat de brigaciiertjes dienst gaan doen, zullen zij vrijdag 28 november in de raadszaal tij den? een korte samenkomst ge ïnstalleerd worden. Stichting Bio-Vakantie-oord. Evenals ieder jaar wordt in de Nederlandse bioscopen tweemaal een kollekte gehouden ten bate van liet Bio-Vakantie-oord „Rus senduin" te Bergen aan Zee, waar kinderen in de leeftijd van 6 tot 14 jaar, die daarvoor in aan merking komen, gedurende een zestal weken voor herstel van hun gezondheid worden opgeno men, na advies van de schoolarts. Dezer dagen is ook één van ue kinderen uit Axel naar ..Russen duin" vetrokken om aldaar ver pleegd te worden, en naar wij hopjn. geheel hersteld in de ouderlijke woning terug te keren. BIERVLIET. Wachtlokaal geplaatst. Ten behoeve '-an de wachten de passagiers voor de bussen is dezer dagen aan de Weststraat een wachtlokaal geplaatst. Tot teleurstelling van de vele reizigers is het slechts een zeer geringe beschutting van beton, die bovendien nog pal op de wind geplaatst is. BRESKENS Raadsagenda. De raad der gemeente Bres- kens is tegen maandagavond bijeen geroepen. De 13 punten tellende agenda vermeldt o.m. een voorstel van B. en W. om toe te treden tot de oprichting N.V. Zeebad Breskens. B. en W. stellen voor tot, een bedrag van maximaal 15000,deel te ne men in het aandeelkapitaal der Stichting. Voorts zullen aan de orde ko men de destructiewet, het kleu teronderwijs, verkoop van ver schillende gronden. B. en W. stellen de raad voor bij de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten een geldlening van 90.000,aan te gaan. De jaarwedde van de gemeen tesecretaris en ontvanger zal, indien de raad hiermede ak koord kan gaan, verhoogd wor den. HULST Rode Kruis-lentoonslel'mg. In het bioscoopgebouvv alhier verd door burgemeester A. L. S. Uckefeer voor de eerste maal in Nederland een groots ongezet- *e Rode Kruis tentoonstelling ge opend, die reeds op de openings avond een grote belangstelling trok. De voorzitter der afdeling Hulst. drs. Adriaansen, verwel komde speciaal de vele burge meesters en geestelijken alsmede de doktoren uit de omliggende -">me°nten. Hij z.eide trots te zijn dat Hulst de primeur heeft van deze exDO. Tot slot vroeg hii aan burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst deze expo te willen openen. De burgervader prees het vele werk dat het Nederlandse Rode Kruis op velerlei gebied ver- ":"S( N'et e.llopn in noringstUd maar ook in vredestijd. Hij zeide trots te zijn dat Hulst een grote afdeling bezit. Hii zeide toch, in verband met dit groot aantal le den, dat vooral het laatste jaar zo uitgebreid is. een naam te wil len noemen deze van de secreta ris der afdeling de heer J. Pater, die steeds op de bres staat voor het grote werk van het Rode Kruis. Ook het inrichten van deze tentoonstelling heeft weder om veel van ziin korte vrije tiid gevraagd. De afdeling Hulst telt op het ogenblik ruim duizend leden, hetgeen voor een plaats als Hulst veel is. Tot slot ver klaarde burgemeester de ten toonstelling voor geopend en hoopte dat deze goede vruchten zou afwerpen voor het Neder landse Rode Kruis. Hierna werd het woord ge voerd door de heer Margadant van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis. Deze gaf een korte sohets van het vele werk van het Rode Kruis op elk gebied en elke tijd en om standigheid. Hij gaf een over wicht van de bloei van het Rode Kruis vanaf haar oprichting in 1859 tot heden. Nederland heeft nu ruim 625 duizend leden. Ook sprak hij een kort woord over het jeugd-Rode Kruis en stelde -ie leidster hiervan mej. Van Dijk aan de aanwezigen voor. Hij zeide dat deze dame de jeugd van het Land van Hulst, die met haar onderwiizers een bezoek zal brengen, deze expo zal toe lichten over het werk en doel van het jeugd-Rode Kruis. Na de interessante en boeien de uiteenzetting van de heer Margandant werd de film „Pau la" vertoond. Tenslotte betuigde drs. Th. \driaansen zijn dank aan de aan wezigen en nodigde hen uit de tentoonstelling te bezichtigen. SAS VAN GENT. Gemeenteraad. In een vijf minuten raadszit ting besloot de Sasse raad een geldlening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten tot een bedrag van 150.000,tegen de koers van 100 V', met een looptijd van ca. 15'é jaar, rentende 4% per jaar. halfjaarlijks te voldoen. Dit bedrag is bestemd voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school ter vervanging van de bestaande en zal worden ge bouwd tegenover de nieuwe po litiepost aan de Paul Krugers- dreef en Glasisstraat. Hierna verzocht de burge meester de raadsleden eens een kijkje te nemen in de trouwzaal en het kamertje van B. en W., waar de prachtig met figuren en ornamenten bespoten ramen waren geplaatst, welke geschon ken werden door de Spiegelglas- fabriek. Op het ene raam komt voor een gedeelte uit. een ge dicht van Vondel: „Waar werd oprechte trouw gezworen", enz. Een ander geeft symbolisch het huwelijk weer en de vruchtbaar heid. In het zaaltje van B. en W. wordt de industrie en han del uitgebeeld door een groot figuur van Mercurius, geflan keerd door fabrieksgebouwen, kranen, scheepvaart enz. Raad bezoekt Fosfaatfabriek. In het kader van de indn strip-oriëntatie bezocht de Sasse raad donderdagavond de Super- fosfaatfabriek. In de kantine werden de leden van de raad ontvangen door ir. C. A. L. Horstmann en drs. P. A. Neet.e- son, directeuren van het bedrijf. Aan de hand van maquettes hield ir. Horstmann een inlei ding over de gang van zaken in het bedrijf. Vooral werd stilge staan bij de nieuwe zwavelzuur afdeling, welke vorige week vrij dag door de Commissaris der Koningin symbolisch in bedrijf werd gesteld. Ook de andere af delingen, zoals de opslaglood sen, het fabricagegebouw, waar superfosfaat, fosforzuur en dub- belsuper worden gefabriceerd, werden bezocht. Vervolgens begaf men zich naar de vergaderzaal van de Spiegel- glasfabriek, waar onder het ge not van een kopje koffie drs. P. A. Neeteson sprak over de plaats van de N.V. in het con cern St. Gobain, waarvan de zetel te Parijs gevestigd is. Hier bij kwam o.a. naar voren dat men in 1655 begonnen is met de glasfabricage en men langza merhand in eigendom is gaan beheren die hulpgrondstoffen, die bij de glasfabricage nodig zijn. Toen dan ook hij de fabricage soda werd gebruikt, was de tijd aangebroken waarop St. Gobain zich ging toeleggen op de fabricage van chemische produkten. Hieruit is in de loop der jaren het machtige chemi sche gedeelte van St. Gobain ontstaan. Toen men zwavelzuur nodig had en men dat ging pro duceren, kwam men vanzelf er toe om superfosfaat te gaan ma ken omdat zwavelzuur weer een hoofdbestanddeel uitmaakt bij de superfosfaatfabricage. Ook gaf drs. Neeteson een overzicht van het financiële ge deelte en bij het zomaar voor de vuist opnoemen van diverse mil joenen guldens, die hun bestem ming hebben in het bestel der N.V., zal het de vroede vaderen wel eens geduizeld hebben. Hierna werd door diverse raadsleden vragen gesteld, waar bij vooral de industrialisatie aan de orde kwam. Hierbij bleek, dat de provin cie Zeeland, en dus zeker ook de kanaalzóne, een moeilijke dob ber heeft voor industrievesti ging. Het zijn vooral z.g. buik industrieën, die een kans maken op vestig'ng, omdat die niet zo afhankelijk ziin van spoor- en wegverkeer. Ook de tarieven van de openbare nutsbedrijven, zoals water en elektriciteit, zijn een ernstige hinderpaal voor de vestiging van industrie, want deze zijn in Nederland nergens zo hoog als in Zeeuws-Vlaande- ren. Bij het afscheidnemen dankte burgemeester Den Boer de heren ir. Horstmann en drs. Neeteson, namens de raad voor de aan de raad geboden gelegenheid om deze machtige industriële onder neming te bezichtigen. SLUISKIL. Afd. Sluiskil VVillibrordus. Voor de 29ste maal kwamen de leden van de afd. Sluiskil van de Ned. Kath. bond van werknemers in de industriële bedrijven „St. Willibrordus" bij een. Na een hartelijk welkom door de voorzitter, de heer C. Com- piet, gaf deze een overzicht van de vele aspecten van de Bond, zowel landelijk als plaatselijk. Algemeen werd door de voor zitter het voorbije verenigings jaar geschetst als een periode, waarin een betrekkelijke Ionen- rust heerste, hoewel de prijzen bleven stijgen. De bestedingsbe perking. voorafgaand jaar zo kenmerkend, noemde spreker wat minder urgent, daar deze gepaard ging met daling van het werkloosheidscijfer. Werd vorig jaar door de afde ling in een motie met klem ver zocht om een spoedige afwikke ling van de C.A.O. kanaalzóne, thans kan gezegd worden dat de vele bestuurs- en werkgeversbij eenkomsten tot zeer vruchtbare resultaten hebben geleido.m. behoorlijke regeling voor arbeid op roostervrije dagen, diensttij dentoeslag, extra vakantie voor ri3 f69,- Dit jaar verras ik heel veel mensen met een nuttig en duurzaam geschenk: 'n Philips PLATEN SPELER. of 'WISSELAAR. (Tijdelijk met magni fiek album met 30 cm langspeelplaat cadeau). Daar mee vindt trouwens iedereen zijn draaiVandaag nog stuur ik Zwarte Piet naar RADIO TAZELAAR. Die heeft de hele serie Philips grammofoons in voorraad, geeft prettige bediening en uitstekende service! f75,- Nog een belangrijk St. Nicolaas-cadeau is: DE NIEUWE PHILIPS PHILISHAVE 120 compleet met étui 52,50. door HANS-OTTO MEISSNER Nederlandse bewerking: H. MAGNIN VERSCHUUR Nadruk verboden. JaDokter Holl heeft, cor zover ik weet, een nieuw niddel gevonden. Een serum, dat in zulke gevallen de angst- ■cestanden uitschakelt en de pijnen verdrijft, zonder de zieke te verdoven. Zal ik hem vragen mij daarover iets naders mee te delen? Alberti dacht na. En dokter Holl is de ont dekker van dit middel? Ja. Alberti keek haar aan, maar rij voelde dat zijn blik door haar 'neen ging. Misschien, zei hii, is het belachelijk zich aan een stro halm vast te klampen, die de stroom ons op onze weg stuurt. Maar u zou mij dit niet aange raden hebben, wanneer u er zelf niet aan geloofde, of Natuurlijk niet. Hij dacht een poosje na. Op het ogenblik was Angela welis waar rustig, maar morgen reeds konden nieuwe aanvallen ko men, morgen reeds kon zij die oude, vreselijke pijnen w.eer krijgen. Men moest haar snel helpen, zo snel mogelijk. Ieder uur was kostbaar. Goed. Hij had ineens zijn oude veerkracht teruggekregen. Goed, vraagt u de dokter of hij wil komenof nee, het beste is, dat u hem zelf gaat halen. Hebt u uw papieren? Hij werkt toch in München Ja maar Geen ge-maar! Uw papie ren zijn in orde? U hebt een vi sum nodig. Een pas heb ik, maar het visum Alberti maakte een afwerende handbeweging. Dat heb ik in twee uur voor elkaar. Ik weet hoe men met de louanen moet omspringen. Dus, u bent bereid onmiddellijk te vertrekken? Ik spreek wel met Godenbergh en stel u mijn wa gen en chauffeur ter beschik king. Ja, meneer Alberti.... ik ben bereid te vertrekken. Mooi, zuster. Maar zal dok ter Holl zo vlug de papieren in orde kunnen maken? Helga Römer knikte. Zekerik weet dat hij zijn papieren heeft, want hij wilde binnenkort naar een ver gadering in Merano. Dan hebben we geluk, zus ter Helga! Maakt u nu alstu blieft uw zaken in orde. Over twee uur wordt u door de wa gen afgehaald. U zult vanavond al in München zijnIk ga nu meteen met Godenbergh pra ten Voordat zij nog iets antwoor den kon had hij de kamer reeds verlaten. HOOFDSTUK II. Twee uur later stapte Helga de deur van haar kliniek uit. Zij had haar verpleegstercos- tuum met een lichtgrijs mantel pakje verwisseld. Wie voorbij ging keek haar aan, de mannen verheugd en de vrouwen zeer kritisch. Haar kortgeknipt, zorg vuldig gekapt haar vleide zich in zachte golven om het hoofd. Niemand, die haar zo zag, had haar voor een ziekenverpleeg ster gehouden. Zij zag er eerder uit als een vrouw met een onaf hankelijk beroep, als een vrouw, die van plan is zich er doorheen te slaan. De wagen van Alberti was er nog niet. Ze ging op do lage, rtenen muur van het ter ras zitten en wachtte. Toen zij aan haar gesprek met de pro fessor dacht, kwam er een rim pel in haar voorhoofd. Goden bergh had haar slechts ongaar ne laten gaan en aan een ver lichting door dokter Holl ge loofde hij niet. Zij haalde een zonnebril uit haar handtas en zette deze op. Nu werden alle kleuren om haal been voller en dieper. Het kwam haar voor, alsof ze thans voor de eerrte maal zag dat het lente geworden was in dit mooie land. Ja, het was lente! In door zichtig blauw welfde de hemel zich boven de bergen op wier schouders de sneeuw nog glin sterde. Maar hier, op de weide, bloeiden reeds de krokussen in allerlei kleuren. Beneden in het dal stroomde aardebruin en zwaar van het smeltwater van de bergen, de Adda. Een stuk kon men de autoweg volgen, tot aan de brug, dan verdween hij in het bos. Daarachter rees de reusachtige Monte Disgraziata tot aan de hemel. Het was de hoogste berg, die ze ooit gezien had. Waarom hij de „Ongeluks- berg" heette? Zij leunde behaaglijk achter over en haalde diep adem. De lucht was heerlijk. Hier moest men een paar weken vakantie kunnen hebben! Met Stefan Holl.... Zij stond op en liep naar het hek, waar de tuin stijl in het dal afdaalde. Helemaal beneden, op de autoweg, kwam, als een 1 kevertje zo klein, een wagen de berg op. Dat. moest Alberti's wa gen" zijn. Zij haalde een spiegel- tie uit haar hand'as en contro leerde haar gezicht. Wie was die Alberti eigenlijk? Zijn dochter, jadie stond haar reeds na. Angela Alberti was een van de liefste wezentjes die zij ooit ontmoet had. En ze had er veel voor over gehad dit meisje te helpen. Maar ook over Alberti maakte ze zich zorgen, want het was niet te ontken nen, dat zijn dochter meer voor hem betekende dan wat ook op de wereld. Wanneer zij stierf zou hij daar nooit over heen komen. Voor zover Helga wist was hij iemand in de industrie, had een optirch bedrijf in Mi laan en ook nog filialen. Boven dien bezat hij niet ver van hier oen landhuis. Men hoorde reeds het gezoem vjn de wagen, menigmaal klonk kort en waarschuwend de cla xon.» Helga nam haar koffertje op en verliet het terras. tWordt vervolgd.) jeugdige arbeiders, een regeling waarin de arbeidstijd, arbeids duur, overwerk, verschoven uren en overplaatsing van de dag dienst tot stand is gekomen, eveneens geldend voor de con tinu- en semi-continu-arbeid. In streek- en plaatselijk ver band gezien mag de werkgele genheid gunstig genoemd wor den, aldus de voorzitter. De Sluiskilse groot-industrie ontwikkelt zich gestadig en ten aanzien van de ondernemings- •aden zullen begin 1959 op dezo bedrijven verkiezingen voor de ondernemingsraden worden ge houden. Het kader, dat voor deze on- ontvangt van de bond alle dernemingsraad wordt opgeleid, 'teun voor de delicate taak. wel ke zij straks te vervullen krijgt. Voorts wierp de voorzitter een terugblik op het geestelijk as pect en sprak zijn voldoening er over uit, dat nadat het bedrijfs- apostolaat op de C.N.A. op gang is gekomen, thans ook op de A.C.Z. een regelmatig contact zal plaats vinden. Na gewezen te hebben op de voortreffelijke samenwerking met districts- en hoofdbestuur, besloot de oorzitter met de wens dat de afdeling een ongekende bloei zal mogen tegemoet gaan. Na voorlezing der notulen en de gebruikelijke mededelingen bracht de secretaris, de heer A. van Dinteren zijn jaarverslag uit. De vorig jaar ingegane gerin ge contributieverhoging van 2 cent per week (ter ondersteu ning van plaatselijke attracties) werd thans gebracht op 10 cent per maand. Dank zij de goede zorgen van enkele dames bleek ook het agendapunt „pauze" goed te ver lopen, en na het rook-, koffie- en gebakgenot was het de bondsvoorzitter de heer H. Vink die zijn voldoening uitsprak, dat ZeeuWs-Vlaanderen thans een C.A.O. bezit die met overig Nederland kan wedijveren en een ander aspect, dat nog ver wezenlijkt zal dienen te worden, de bezitsvorming, noemde hij een principe dat men zal dienen te realiseren. Voorts liet de bondsvoorzitter een waarschuwend woord ho ren dat het streven niet louter materialistisch zal mogen zijn. Hat internationaal christelijk vakverbond doet een beroep op ons om het nog ontelbaar ge streden leed in de wereld te hel pen verzachten en zeer zeker als Katholiek bondslid zijnde, achtte hij het van ieder de plicht om gezamenlijk een soli- lariteitsst.ichting te vormen en hieraan daadwerkelijk mede te helpen. Ten aanzien van de tendenz, dat er een algemene geestelijke verzwakking viel waar te nemen in het slotwoord het op gang was voor spreker een reden om komend bedrijfsapostolaat aan te bevelen. Met een opwekkend woord voor de toekomst en een; zekere waakzaamheid in christelijke geest, besloot de heer Vink zijn causerie. De aftredende bestuursleden de heren Van den Bos en De Maat werden herkozen. Districtsbestuurder Van Hilst kreeg van de voorzitter niet meer dan een tijd van 5 minu ten toegewezen voor het houden van zijn causerie. Deze was hiermede uitermate verheugd en bleek zelfs nog minder dan een minuut nodig te hebben om zijn jaarwens uit te spreken. Deze bevatte slechts de wens om bij het 30-jarig bestaan van de afdeling, volgend jaar, een kwart duizend leden te mogen begroeten. Van de rondvraag werd een dankbaar gebruik gemaakt en kwamen talrijke kwesties van pensioen, contributieheffing, be- drijfskledingverstrekking, over- urenkwestie aan de orde. De vergadering door voorzit ter Compiet met een dankwoord besloten, bleek het einde van het huishoudelijk gedeelte en het begin voor de band John White and his swingers te zijn om de aanwezigen nog enkele uurtjes dansvermaak te ver schaffen. Tussentijds daalde een prij zenregen neer van de in de pau ze aan de man gebrachte loten. Een messentrekker. Omstreeks het middernachte- lijk uur van donderdag op vrij dag heeft zich aan boord van het Finse stoomschip „Olympia", gemeerd liggende aan de A.C.Z.-' kade, een vechtpartij plaats ge had tussen twee leden van de bemanning. Een van hen bracht zijn tegenstander met een mes een tweetal diepe verwondingen toe aan de onder- en boven zijde van het linker ooglid. Daar de verwondingen zich nogal ernstig lieten aanzien, werd de zeeman naar het St. Elizabethziekenhuis overge bracht, waarvan de politie op verzoek van de overige beman ning in kennis werd gesteld. In afwachting van de komst der politie werd de vechtjas uit voor zorg door een der opvarenden in de handklemmen gezet, omdat hij bij zijn collega's als de schrik van de „Olympia" bekend staat. Door de politie werd de mes steker in verzekerde bewaring gesteld. In de nacht van vrijdag op za terdag werd de arrestant n"T boord van de „Olympia", die tn" afschutting te Terneuzen ge' lag, gebracht. Zijn slaehto zal echter voor verdere verple ging achter moeten blijven. Vrijdagm W. F. Tcllege keling en verc deed dit in ziji M. Diküèter De burgei gebeurt, dat zij op grond) Anders word een streekplai zone werd o werking van c met verschille Voor een landse gebied GentTemet wenst. Met d< komen, dat ui ten de juiste e sociologisch ei Ondei mogel Voor men tot van een dergelijk plan door de di\ gemeenteraden z men, was het n onderzoek naar den in te stellen lijnen voor de een dergelijk pla gesteld. Zo onstonden h dium besprekinj burgemeesters v Sas van Gent, Westdorpe, later leges van B. en kingen betrokkei De bij dit plan meenteraden st< missie Samenwei ten kanaalzóne i november 1956 h heden begon. Men vond het G. P. M. Dikötte) voorzitterschap c missie te aanvaa In overleg beslc teraden vervolger groep in te stellei nauwe samenwer trokken eommis voor de ontwikkc bereiden. Inzake het moi terprobleem were ge adviseur uit D trokken, terwijl i Rotterdam en ir. delburg in deze adviseurs werden zijn in de werkg woerdigers van staat, de P. P. D., Bouw- en Woninj nomen. Als eerste re? werk van deze co met grote voor werk is gegaan struktuurplan in s de kanaalzóne in deren. In deze struktui fijt getrokken var stige ligging van aan de Westerse in de ontwikkelir land tot Europooi Westerschelde m grote toevoerweg ke plaats innemer king tot de sne van allerlei op 1 keer gerichte ham striële activiteitei Westerscheldebekk gunstige perspecP in een belangrij gaan leveren, en gericht als zeehave gebied. De kanaalzóne Vlaanderen neemt van de mogelijk worden geboden t terscheldebekken, en zeer belangrijk Bij het ontwe struktuurschets n gehouden worden ontwikkeling van bet kanaal op Ned gebied, roet de v bet kanaal en nie te Terneuzen. Wor bieden moesten w Pen. alsmede het men hangende wee wegnet. Een ander uiter bleem was dat va ring van de westi terieidmg, ter voo behoefte aan een komst verantwoor het afvalwater. De Otll i voortzetting i he naar Ge zie Als vigheid langs Terneuzen naa. gebied, hebben derlands gebied langrijke industrie In de struk eerste plaats aan de bestaande nen langs het Daarnaast werkgebieden van kan wo Axelse Vlakte gebied vormt van de bestaande reinen bij Sluiskil. oor de vestiginj industriële bedr^jve ui tbr e ii kan; zijn e opge rorden en eei

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 2