Is Berlijn weer in gevaar? TAXI Het dodelijke pistoolschot bij Emmen Rusland heeft te Bonn geen concrete voorstellen voor toekomst van Berlijn gedaan Beschikkingen inzake de noodwachtplicht Straaljager verongelukt Vijftienjarig meisje sdiuldig aan moord bevonden SCHIPPERS Gezellige mensen stoken Opa Kip overleden Kruidenkracht! HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en RAANSTARDEN FVantcerfng WJ Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1958 13e Jaargang Nr 1533 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen Advertentieprlis per mm 15 ct; minimum per advertentie ƒ2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 nur. Vermelding: Brieven onder nummer of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. .WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Wannver het er Chroesjtsjef om te doen is de wereld in onrust te houden, dan kan men niet anders zeggen, dan dat hij zijn rol wonderlijk goed speelt. Alleen, hij is in de door hem belegde accen ten, gelijk bij eerste klasse acteurs ook nog gebeuren kan, té sterk. Zowel naar het innerlijk als naar het uiterlijk. Hij heeft, tot grote verbazing van iedereen, Malenkof niet het lot doen delen van Beria; hetzelfde is geschied met Molotof en degenen, die met hem in ongenade zijn gevallen. Nu is Boelganin terzijde gesteld, en het bleek, althans naar Engelse lezing, dat er bij Chroesjstjef plannen waren om Boelganin te gebruiken bij een proces, dat alle vorige machthebbers zou treffen. Naar buiten heeft hij plotseling verkondigd, dat de tijd is ge komen om de bezetting van Berlijn te beëindigen. Om te begrijpen wat dit betekent, moet men bedenken, dat de auteurs van het ver drag van Potsdam hebben toegestemd in het feit, dat Berlijn aan alle kanten door Russisch bezet gebied is omgeven. Zij hebben dat waarlijk niet vrijwillig gedaan, maar de omstandigheden hadden voor hen beslist. Een radiocommentator heb ik dezer dagen horen vragen, wie toch eigenlijk de schuldige is van deze zonderlinge over eenkomst. Men behoeft niet al te ver in de geschiedenis van de laatste oorlogsweken door te dringen, om te weten, dat deze schuld vooral Eisenhower treft. Aanvankelijk was Berlijn het oorlogsdoel van de verenigdop- trekkende geallieerde legers. Churchill wilde daaraan vasthouden, maar aan Eisenhower leek het belangrijker om te zorgen, dat de zuidelijke en noordelijke legers van de Duitsers werden gesplitst en dat zodoende de fantastische tegenstand, waarmede Hitler in de Beierse Alpen had gedreigd, werd onmogelijk gemaakt. Zo kan nu Chroesjtsjef in zijn redevoering zeggen, dat in Berlijn een on natuurlijke toestand bestaat, omdat de stad in tweeën gespleten is. Maar aan wie, zo mag men vragen, de schuld daarvoor? GROTEWOHL GING TE VER. Grotewohl heeft ook zijn duit in het zakje gedaan, maar is wat ver gegaan door te vertellen, dat de Russen Berlijn zullen ontrui men en aan de Oostduitse repu bliek overgeven. Zó ver is het nog niet, en de Russen doen dat alléén, indien de geallieer den zo dom zouden zijn hen te volgen. Omdat de factor van kracht bij de eerste blokkade zo sterk meesprak, hebben de geal lieerden in dit opzicht een stemmig een gelijkluidend „neen" doen horen. Zij denken er niet over. En aangezien Rus land weet wat kracht waard is, heeft, al werden enkele hinder palen op de autoweg opgewor pen, ingebonden. Rusland heefl nu een voorstel aan de geallieer den aangekondigd, maar de ge allieerden hebben ook nog wat te zeggen. Er is bovendien Berlijn zelf. Het dappere West-Berlijn, dat in 1948 door de geallieerde-lucht brug werd geholpen en onver vaard bleef meevechten. Dit Ber lijn weet wat het zou betekenen indien de Russen de gehele stad in handen zouden krijgen. Niet alleen voor Berlijn zelf, maar ook voor het overige Duitsland, dat door zijn symbolische Rijksdag vergadering aldaar dit nog eens demonstreerde. Daarbij komt, dat Chroesjstsjef, die nog niet geleerd heeft maat te houden, van het bezoek van de Poolse premier Gemaelka ge bruik heeft gemaakt om deze, onder de schijn van economische concessies, ertoe te brengen het pact van Warschau, een soort rode NAVO te versterken. Te- zelfder tijd wordt het rode leger in Oost-Duitsland reeds eniger mate gehergroepeerd. WORDT OOSTZEE EEN RODE ZEE? En alsof dit nog niet genoeg was, kondigt Chroesjtsjef, die in Oost-Siberië inderdaad economi sche resultaten heeft behaald, een nieuw zaven-jarenplan aan, dus tot 3970, dat het Rusland mogelijk zal maken om Amerika geheel te overvleugelen. Zowel dit plan als de eis om Berlijn lij ken nauw verband te houden met de verkiezingen in Oost- Duitsland, die j.l. zondag hebben plaats gehad en de verwachte re sultaten hebben opgeleverd. Het tioL niet nodig om de s 'n deze Duitse en demo invloeden! rep iek nog te be- V ij kregen dezer dagen een stuk in handen van het ministe- Pr-,/3" fu -landse Zakcn in Praag afkomstig. Wie dit leest ï"0et r?er'wcl de gedachte koes-' ^en dat Dmtsland, ondanks een werkelijk democratische rcerino onder Adenauer, plan heeft een meuw nazisme in te voeren. Dat merin de feiten natuurlijk op hopeloze wijze worden verdraaid, enkele heethoofdige overgebleven nazi's als personen van invloed ook in regeringskringen, worden gezegdSteld' beboeft nauweiijks Het staat vermoedelijk wel vast, dat het Rusland's bedoeling om van de Oostzee een rode bin nenzee te maken, maar of het daarin zal slagen, is toch nog al tijd, m"t het oog op de Scandi navische staten, twijfelachtig. Zweden is niet met woorden, maar ok met daden - En het bezoek, dat de Poolse mi nister van Buitenlandse Zaken, Rapacki, aan Noorwegen heeft gebracht, heeft wel het fameuze plan van deze minister, dat poog de zowel Duitsland als Tsjecho- Slowakije en Polen neutraal te maken, een lichte wijziging doen ondergaan, maar niet de bedoe ling en de betekenis van dit pact veranderd. In Duitsland heeft Adenauer het inderdaad niet gemakkelijk; zijn rechterhand, Hans Kilt, enigszins de evenknie van Adams in Washington, is in een weinig prettig proces gewikkeld. Drie zijner voornaamste medewerkers staan terecht voor laster, die moeilijk te ontkennen is. En zijn jarenlange medewerker van de Beierse Christen Democraten, Schaffer, is nu ontmaskerd als hebbende in vroeger jaren ge heime onderhandelingen gevoerd met de rode regering van Grote wohl en Uhlbricht. Hij ontkent kwade bedoelingen, maar als er brieven zijn, die iets naders kun nen bewijzen, dan ziet het er voor hem niet erg prettig uit! DE GAULLE EN GENèVE. In Frankrijk zit De Gaulle ook niet op rozen. Zijn campagne in Algiers om de Moslemse bewo ners een eerlijk deel te laten van de zetels, die dit overzees deel van Frankrijk zal bezetten in de nieuwe Nationale Vergadering, dreigt te mislukken. De Franse verkiezingen zullen waarschijn njk geen oplossing in zijn geest brengen, gezien reeds het grote aantal candidaten, die elkander voor de voeten lopen. pP grond van de belangen der franse grootindustriëlen heeft frankrijk de pogingen om eer, vrijhandelszone naast de Euro markt te verkrijgen, vrijwel ge- r- n, mislukken ondanks Engelse bemiddelingspogingen. En m Geneve op de beide con ferenties, die daar worden ge- nouden speelt Frankrijk slechts een ondergeschikte rol. Op de eerste, die ten doel heeft tot sta ging der kernproeven te komen niet slechts gedurende de tijd van de conferentie, maar, naar Ame rika wil, voor een jaar, en, naar Rusland wil, voor goed, heeft r rankrijk nog weinig invloed <>c had. Op de tweede, die nu maat regelen moet voorstellen om on verhoedse aanvallen van de ena staat op de andere te voorkomen heeft ook Frankrijk niet kunnen verhinderen, dat Rusla id overleg weer saboteerde door reeds dadelijk te zeggen, uat aue pogingen om aanvallen te vvor komen tot mislukken zijn ge doemd, zolang niet de kernproe ven voor goed worden gestaakt. Het Paleis des Nations in Genêve is weer eens een keer temeer ge tuige van een minder gelukkig verloop. MISLUKTE AANSLAGEN. Dramatisch verloop had in het nabije Oosten de reis, die koning Hoessein naar Europa wilde on dernemen. Om welke reden eigenlijk de Verenigde Arabische Republiek tegen die reis was, valt moeilijk te zeggen, maar het is nu langzamerhand een vast staand feit, dat, ondanks alle ge nemen voorzorgsmaatregelen, het vliegtuig waarin hij naar Lausanne ging, door twee Arabi sche Migs is beschoten. De ko ning heeft er het leven slechts afgebracht, door resoluut en tegen alle bevelen van het vlieg veld van Damascus in, rechts omk~"rt te maken. Hij is als eei held door zijn Bedouïnen solda ten in Aman ontvangen. Wan neer wij de goed ingelichte cor respondent van de Neue Züri- cher Zeitung nu horen verklaren, dat Saoedi Arabië, Jordanië en Libanon streven naar broeder lijke existentie met de V.A.R., dan weten wij niet wat 't woord „broederlijk'' nog inhoudt. Er is nog genoeg ander nieuws in de wereld. In Argentinië is een staatsgreep in de geboorte gesmoord tegen president From dizi. Dit maakt de toch al r.iei stabiele economische toestand in Argentinië nog slechter. Men hoort, dat Tunis wapens gaat kopen bij Tsjecho-Slowakije, het zelfde land, dat ook Egypte wa pens leverde, niettegenstaande funis en Egypte nu op weinig vriendschappelijke voet ver keren. De oorlog om de 12-mijlszone tusen IJsland en Engeland is nog geenszins beëindigd; nieuwe in cidenten met geweldpleging doen zich bijna elke dag voor. En nu hebben de vakbonden per 1 dec. internationaal een boycot afge kondigd tegen de schepen, die in feite een illegale vlag dragen om aan de belastinggreep van eigen land te ontkomen. Panama en Liberia zijn de voornaamste onder deze, maar ook enkele mid den-Amerikaanse Staten doen mee. Eén daarvan heeft reeds een wetsontwerp ingediend, om zulks aan buitenlanders te ver bieden. Of het zal helpen? VAN DER MANDERE. (Nadruk verboden.) Grenulaan 21 Terneuzen, Tclef. 2568 DAG EN NACHT. (Advertentie.) Koninklijk Paar bezocht T. H. Delft De Koningin en Prins Bern- hard hebben gisteren met klein gevolg een officiëel bezoek ge bracht aan de technische hoge school te Delft. Voor de ochtend stonden op het programma een bezoek aan het laboratorium voor vezeltechnologie en het la boratorium voor scheepscon- structies en de sleeptank, bene vens het bijwonen van een ge deelte van een college in de toe gepaste mechanica. Voor de middag waren op het programma geplaatst een bezoek aan het studentensportcentrum, het laboratorium voor techni sche natuurkunde en een van de vier studentenflats, welke vorig jaar aan de Oudraadtweg zijn verrezen. Met elkaar een uitge breid, doch zeer afwisselend pro gramma, dat de vorstelijke gas ten zeer boeide. Ontploffing in t Saarlandse mijn. In een steenkoolmijn nabij de Saarlandse plaats Grossrosseln heeft zich vrijdag een ontploffing voorgedaan, die aan elf mijnwer kers het leven heeft gekost, ter wijl tien mijnwerkers zware brandwonden opliepen en een zelfde aantal licht werd gewond. De legervoorlichtingsdienst deelt ons het volgende mede: „Het onderzoek dat door de koninklijke marechaussee werd ingesteld naar de toedracht van het ongeluk bij Emmen, waarbij door een pistoolschot het 8-jarig meisje Ida H. werd gedood en de dienstplichtig soldaat J. P. van Veggel zeer ernstig gewond, heeft totnogtoe het volgende op geleverd. Het pistool, waaruit het fatale schot is gelost, werd op 17 no vember door de dienstplichtig soldaat L. C. G. V., houder van dat wapen, in leen gegeven aan de dienstplichtige sergeant L. in verband met de door deze laat ste van 17 on 18 november te vervullen functie van wacht commandant in kazerne te Assen. Bij het betrekken van die nost bracht sergeant L., overeen komstig zijn instructies, een hou der met 5 scherpe patronen in het pistool. Op 18 november 's morgens werd sergeant L. als wachtcom mandant afgelost. Tot het meuw opkomende wachtspersoneel be hoorde soldaat V., die in het wachtlokaal zijn pistool van ser geant L. terugkreeg. Hierbii werd verzuimd de houder met 5 matronen uit het wapen te halen, terwijl over de aanwezigheid van de houder in het wapen ook niet is gesproken. In verband met het inmiddels ontvangen alarm voor de oefe ning ..Carillon" deed soldaat V. zijn pistool dadelijk aan zijn kon nel. Korte tijd later, omstreeks 9 uur is soldaat V. met zijn com- nagnie op mars gegaan in ver band met de oefening „Carillon". Rusland heeft bij het gesprek, dat donderdag te Bonn gevoerd is tussen de Russische ambas sadeur Smirnof en dr. Adenauer geen concrete voorstellen voor de toekomst van Berlijn gedaan, zo wordt van gewoonlijk welin gelichte zijde in Londen verno men. Naar de mening van een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het onderhoud geen wijziging in de toestand ge bracht. Een woordvoerder van de Rus sische ambassade in Oost-Ber- lijn heeft vrijdag tegenover een verslaggever van DPA verklaard, dat er nog niet begonnen is met de ontruiming van het Russi sche hoofdkwartier. Ook de een heden die staan onder de Russi sche militaire commandant van Berlijn, zijn nog niet vertrokken. De toestand is volgens de Russi sche woordvoerder nog onveran derd. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brenta- no heeft de ambassadeurs in Moskou, Washington, Londen, Parijs en Rome naar Bonn ont boden voor overleg over de kwestie-Berlijn. Zij worden daar linsdag verwacht. Het Witte Huis heeft meege deeld, dat de Amerikaanse poli tiek ten aanzien van Berlijn on gewijzigd blijft. Amerika is vast besloten de vierledige status van de stad te handhaven. De Russische ambassadeur in Bonn, Smirnof, heeft vrijdag tij dens een receptie verklaard, dat de Russen Berlijn aan de Duit sers zullen teruggeven. Hij is ervan overtuigd dat deze maat regel tot ontspanning zal leiden. Hij sprak de hoop uit, dat het snel zou gebeuren. „Hoe sneller hoe beter. Ik geloof dat de Duit sers een rustig Kerstfeest kun nen vieren", aldus Smirnof. In welingelichte kringen te Bonn leidt men uit deze woorden af, dat de Sowjet-Unie wenst dat de' Westelijke sectoren van Ber lijn aan de bondsrepubliek wor den overgedragen en de Ooste lijke sector aan Oost-Duitsland. Dezelfde gedachte is ook in di plomatieke kringen in Oost- Berlijn geuit. DPA verneemt, dat het Russi sche ministerie van Buitenland se Zaken talrijke in Moskou ge accrediteerde ambassadeurs voor heden naar het ministerie heeft uitgenodigd. In Moskou neemt men aan, dat het hierbij om de status van Berlijn gaat. Tot de uitgenodigde ambassa- De Staatscourant van vrijdag bevat een groot aantal beschik kingen van de minister van Binnenlandse Zaken met be trekking tot de noodwachtplicht. Het zijn beschikkingen tot: 1. Vaststelling van de gedeel ten van de beloning welke in gevolge het beloningsreglement noodwachters voor de bereke ning van de uitkering wegens dervnig van loon of inkomsten buiten beschouwing worden ge laten. In de beloningsgroepen variëren deze bedragen van 2,17 tot ƒ3,33 per dag en in de 'eloningsschalen van ƒ110 tot 10 per maand. 2. Geneeskundige keuring noodwachtplichtigen. In deze aschikking wordt o.m. bepaald, 'at de burgemee ter de in te Schaesberg, schrijven noodwachtplichtige Kerkrade. aan een keuring kan doen on derwerpen 3. Vergoeding van inkom stenderving noodwachtplichti gen; 4. Vrijstelling van noodwacht plicht 5. Aanwijzing gemeenten voor inschrijving noodwachtplicht. Blijkens deze beschikking ge schiedt inschrijving en oproe- in de gemeenten Groningen, Arnhem, Utrecht, Amersfoort, Amsterdam, Velsen, Beverwijk, 's-Gravenhage, Voorburg, Rijs wijk (Z.H.), Rotterdam, Vlaar- dingen, Schiedam, Dordrecht, Zwijndrecht, Papendrocht, Dub- Geldrop. Tilburg, Maastricht, Amby, Heer, Heerlen, Schinveld, beldam, Vlissingen, Eindhoven, Brussum, Hoen-broek. 'Jbach over Worms, Nieuw"' ion, Eijgelshoven en deurs behoort ook de Nederland se. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verklaarde op 'n verkiezingsbijeenkomst te Mün- chen, dat de Sowjet-regering haar nota's over de status var 3erlijn vandaag aan de verschil lende regeringen zal doen toeko men. In de omgeving van Emmen werd door het onderdeel halt ge houden en een legeringsplaats uitgezocht. Soldaat V. kreeg, te zamen met de dienstplichtige soldaat Van Veggel, opdracht een dubbelpost ter bewaking van het kampement te betrek ken. Al spoedig kwamen kinderen uit de omgeving naar de oefe nende troepen kijken; zo ook naar de dubbelpost, die bij een bosje stond ongesteld op korte afstand van elkaar. Op een ge geven moment stond een 8-jarig meisje tussen beide soldaten in. Soldaat Van Veggel liet zijn pi stoolmitrailleur aan de om hem heen staande kinderen zien en demonstreerde daarbij hoe het wapen werkte. Ook soldaat V. wilde dit doen, haalde zijn wa pen van de koppel en trok ter demonstratie de slede achteruit. Aangenomen moet worden dat hij daarbij aan de trekker is ge komen. omdat het wapen afging. Het schot trof eerst het meisje Tda H. en daarna de soldaat Van Veggel, met het noodlottige ge volg dat het meisje even later overleed en soldaat Van Veggel zeen zwaar werd gewond. Het onderzoek wordt voortge zet. Daarbij wordt in het bijzon der aandacht gegeven aan de omstandigheden welke ertoe hebben geleid dat een houder met 5 scherpe patronen onge merkt in het pistool is achterge bleven." (Advertentie.) Een Nederlandse „Hunter"- straaljager van de koninklijke luchtmacht Is vrijdagmiddag bo ven Duitsland verongelukt. De bestuurder is om het leven ge komen. Het was de reserve-twee de-luitenant-vlieger L. J. L. W. uit Wissekerke. Hij was 25 jaar en ongehuwd. Het toestel behoorde tot een squadron van de basis Leeuwar den, dat tijdelijk op de vliegbasis Twenthe is gestationeerd. Het steeg op van Twenthe als volg- toestel in een formatie van twee. In Dreischor is vrijdagmiddag overleden de oudste mannelijke inwoner van Nederland, de heer J. Kip op 18 maart jl. vierde hij zijn 107de verjaardag. Opa Kip, die in Dreischor is geboren en getogen, is in vroe ger dagen vlasser van beroep geweest: eerst werkte hij als knecht, later begon hij een eigen bedrijfje. De laatste jaren woon de in bij zijn dochter. Ter gelegenheid van zijn 105de verjaardag is in Dreischor de Jan Kipstraat genoemd. Twee keer in zijn leven is opa Kip ge ëvacueerd geweest: tijdens de oorlog en na de watersnood. In de watersnooddagen toen hij in Dordrecht was ondergebracht, is hij door de Koningin ontvangen. Op 4 april 1957 heeft hij een be zoek gebracht aan Amsterdam, waar hij ten stadhuize werd ont vangen. De 15-jarige Caril Ann Fugate is gisteren door een uit zeven mannen en vijf vrouwen bestaan de jury schuldig bevonden aan moord en tot levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Van hetzelfde feit is haar 19-ja- rige vriend al eerder tot de elek trische stoel veroordeeld. Het meisje heeft de vorige winter samen met haar vriend Charles Starkweather, elf men sen vermoord. Starkweather was nu één van de voornaamste getuigen a char ge. Hij verklaarde dat het meis je hem uit vrije wil had gehol pen. Onder de elf slachtoffers die het paar gemaakt heeft, wa ren de moeder en de stiefvader van het meisje. De jury had negen en een half uur nodig om tot haar besluit te komen. Geen staatsgreep in Paraguay Het Paraguese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft in een Natuurvolken en dieren geven ons een donderdag jl. uitgegeven be- *?r°n, van flenezin9 en ge- J zondheid ligt bij de natuur zelf! kendmakmg de juistheid ont- Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, kend van in het buitenland ge- vak teint, verstopping, aambeien enz. zijn publiceerde berichten, volgens LeL^TveAe^d^dUi! zmënXen!) welke een tegen de regering ge- HERBESAN Kruidenthee bevat M ver richte samenzwering is ontdekt. sch,llende Krulden met elk een eigen heil- zame werking en herstelt de natuurlijke Volgens de bekendmaking zijn functies van het lichaam, de desbetreffende „geruchten" Verkrijgbaar bij apotheker of drogist d van elke grond ontbloot en is ®r°0t P'k voldoende voor Kort na de start meldde de be stuurder, dat hij zijn leider was kwijtgeraakt. Daarna is hij in 'n steile linkerbocht omlaag geko men en heeft de grond geraakt. Dit gebeurde omstreeks half 2 bij het Duitse dorpje Gildehaus, even over de Duitse grens. In de loop van vrijdagmiddag is het toestel gevonden. De oorzaak is nog niet bekend. Ziekenfondspremie wordt 4.5 pet De voorzitter van de Zieken fondsraad heeft vrijdagochtend op een persconferentie te Am sterdam meegedeeld, dat de mi nister voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, overeenkom stig het advies van de Sociaal Economische Raad, besloten heeft de premie voor de verplich te ziekenfondsverzekering voor het jaar 1959 vast te stellen op 4.5 pet. Dit is 0.1 pet meer dan de premie die gold voor dit jaar. Paraguay vol- het in geheel maakt rustig. Scheepsramp bij Burmaanse kust. Bij de Bimiaanse zuidkust zijn 34 personen, oiulcr wie 26 vrou wen en kinderen, om het leven gekomen door een ontploffing aan boord van een motorjonk, waarmee zij op weg waren van toulmein naar Tavoy. De jonk maakte deel uit van "en groep schepen waarmee een detachement mililairo.n met hun gezinnen en hun bewapening werd vervoerd. (Advertentie.) Verbetering van de Amerikaanse economie De raad van economische ad viseurs van president Eisenho wer heeft donderdag bekendge maakt, dat er in het kwartaal juli-september van dit jaar een verbetering in de nationale eco nomie is gekomen en dat de ver beteringen van na de recessie, die een maand geleden voorspeld werden, vrijwel bereikt zijn. De raad deelde mee, dat het bruto nationale produkt in de ge noemde periode met 10 miljard dollar toenam tot 439 miljard dollar. AANHOUDEND DROOG. Nabij de Zwarte Zee bevindt zich het centrum van een nog steeds bijzonder krachtig en uit gestrekt gebied van ho^e lucht druk, dat zich in westelijke rich ting tot over de Noordzee en de Britse eilanden uitstrekt. Het wordt aan alle zijden geflankeerd door depressies, maar deze be vinden zich allen op grote afstand van Nederland. De Oceaandepressies daaron der volgen nog steeds een koers via IJsland naar Noord-Seandina- vië, zonder daarbij enige invloed te kunnen uitoefenen op het weer bij ons. In de middag liepen de tempe raturen in Nederland op tot om streeks 6 graden, in Noord-West- Duitsland'tot ongeveer 4 graden. Deze wat koudere lucht wordt met oostelijke winden de komen den 24 uur naar Nederland ge transporteerd. Overigens komt er in het heer sende weerbeeld, waarbij uitge strekte wolkenvelden worden af gewisseld door enkele sporadi sche opklaringen, weinig veran dering. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van zaterdag ochtend tot zaterdagavond. ZELFDE WEERTYPE. Overwegend droog weer en voornamelijk in het noorden hier en daar mist. Enkele verspreide opklaringen, meest matige oos telijke wind. Dezelfde temperatu ren als gisteren of iets lagere. ZONDAG 23 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 11.54 12.08 Terneuzen 0.29 12.43 Hansweert 1.09 1.23 Walsoorden 1.19 1.33 MAANDAG 24 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 0.34 1.09 1.49 1.59 n.m. 12.47 1.22 2.02 2.12 ZON MAAN op onder op onder Nov. 23 8.12 16.40 15.29 4.55 24 8.14 16.39 15.57 5.57 25 8.15 16.38 16.28 6.58 26 8.17 16.37 17.05 7.58

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1