BINNENLANDS NIEUWS £sso J Eric de Noorman - „Het bronzen paardje" Minder kortademig Het Indonesische parlement over nationalisatie Nederlandse bedrijven L ESSO BENZINE ABDIJSIROOP Woensdag 19 november 1958 SOEDAN Alfredo Saulo uitgeleverd ESSO WAAKT TEGEN SLIJTAGE wèg dat benauwde t gevoel! f IJEZE 12e jaargang r»o. 1530 Bij de algemene beschouwin gen van het Indonesische parle ment over het wetsontwerp in zake nationalisatie van de Ne derlandse bedrijven, betoogde de Masjumi-afgevaardigde Moham mad Sardjan, dat de positie van Indonesië in het geschil met Minister Cals over stijging aantal ambtenaren De Tweede Kamer heeft in haar voorlopig verslag over de begroting van O. K. en W. de vraag gesteld, of de minister nader kan motiveren waarom het noodzakelijk is het aantal ambte naren dat onder zijn departement ressorteert met bijna duizend te doen toenemen. De toeneming, zo antwoordt de minister thans in zijn memo rie van antwoord, komt voor 873 van de 996 ambtenaren voor re kening van de universiteiten en hogescholen. Zij wordt veroor zaakt enerzijds door de toene ming van het aantal studenten en de daarmee samenhangende wijziging in onderwijsmethoden, anderzijds door de ontwikkeling van het wetenschappelijk onder zoek, hetgeen een gestadige uit breiding in het bijzonder van de wetenschappelijke staven nood zakelijk maakt. Voorts wijst de minister in zijn antwoord op de voorzieningen op personeelsge bied, voortvloeiende uit de op richting van de technische hoge school te Eindhoven. Nederland over Westelijk Nieuw- Guinea is verzwakt door de „overname" van de Nederlandse belangen tijdens de anti-Neder landse campagne. De spreker schatte de waarde van deze belangen op 26 miljard rupiah en stelde de vraag waar de regering het geld vandaan zal halen om schadevergoeding te betalen. De economische situatie in Indonesië bereikt thans het gevaarlijke punt, aldus deze spreker. Een ander lid van de Masjumi- fraetie, K. H. TJikwan, uitte de vrees, dat de door de regering te betalen schadeloosstellingen een zware last zullen toevoegen aan de staatsbegroting, die toch al een groot tekort vertoont. Hij vroeg welke basis zal worden ge bruikt voor de vaststelling van het bedrag der compensatie, en voorts of de regering rekening heeft gehouden met een moge lijke weigering van de Neder landse eigenaren om bij het In donesische hooggerechtshof in beroep te gaan, als zij niet tevre den zijn met het door de, door de regering ingestelde commissie vastgestelde bedrag der schade loosstelling. „Zij zouden er de voorkeur aan kunnen geven hun zaak voor te leggen aan het in ternationale hof van justitie", zo betoogde Tjikwan. DDe derde spreker, eveneens van de Masjumi, raden Suprapto leverde critiek op de bepalingen van het wetsontwerp en waar schuwde tegen de ernstige finan ciële consequenties van de natio nalisatie. Hij verklaarde echter, dat zijn partij de regering zal steunen in haar streven naar het terugwinnen van Westelijk Nieuw-Guinea. Hij noemde de bezetting door Nederland van Westelijk Nieuw-Guinea een der hoofdoorzaken van de talloze problemen, waarvoor Indonesië zich op het ogenblik ziet ge plaatst, en verklaarde het er mee eens té zijn, dat een der meest doeltreffende middelen om de Nederlandse groep op Indonesië te beperken, is hen te treffen in de achillespees van hun econo mie." In de grond van de zaak zou Indonesië graag in vrede willen leven met deNederlanders, doch dit vreedzame voornemen word onmogelijk gemaakt zo lang de Nederlanders een poli tiek van kolonialisme blijven voeren door een deel van het In donesische grondgebied onder hun laars te houden". De sprekers van de regerings gezinde partijen spraken over het algemeen hun goedkeuring uit over het wetsontwerp. Ver scheidene leden uitten de wens, dat de nationalisatie ook zal wor den toegepast op het Nederland se kapitaalsaandeel in bedrijven van gemengde nationaliteit. Het linkse parlementslid Wer- dojo en Djalaluddin van de klei ne Islamietische partij PPTI stelden verbreking der diploma tieke betrekkingen met Neder land voor. K. H. Siradjuddin Abas van de „Perti", eveneens een kleine Is lamietische groepering, uitte de beschuldiging, dat het buiten landse kapitaal een grote rol heeft gespeeld door hulpverle ning aan de opstandelingen van Sumatra en Celebes en andere rebellen. Hij vroeg de regering of het niet beter zou zijn de eigendommen van alle landen, die Nederland in de kwestie Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties heben gesteund, te natio naliseren. BRAND IN SUIKERWKRKFABRIEK Dinsdagochtend te ongeveer twee uur is brand uitgebroken in de Coda-suikerwerkfabrieken van de firma Ligthart te Hal steren, Noord-Brabant; de fa briekshal van dertig bij tien meter is zo goed als geheel uit gebrand. De brandweer van Halsteren, later bijgestaan door die van Bergen op Zoom, wist de kan toorgebouwen en het nieuwe ge deelte van de fabriek te behou den. De oorzaak van de brand is nog onbekend; de aangerichte schade beloopt ongeveer twee honderdduizend gulden. De burgemeester van Halsteren, mr. A. J. M. Eikhuizen, was bij het blussingswerk aanwezig. DRONKEN ZEEMAN VAN VERBRANDINGSDOOD GERED Dank zij een enorme rookont wikkeling, waardoor de hotelier werd gealarmeerd, is een 56- jarige zeeman in een Amster dams hotel ontkomen aan een verbrandingsdood. In zijn hotel kamer aan een Martelaarsgracht was de zeeman onder invloed van drank al rokend op zijn Engeland wil een liberale invoerpolitiek volgen Op een bijeenkomst te Londen van de boerenhand heeft de En gelse minister-president, MacMil- lan, maandag gezegd, dat hij on danks de moeilijkheden hoopt op een toeneming van de handel in Europa en op een oplossing van de handelsvraagstukken van dit contingent. Na in het kort te hebben gewezen op de gebieden de noodzaak voor Engeland zijn buitenlandse handel zo sterk mo gelijk te ontwikkelen, zei Mac- Millan, dat „onze eerste zorg de uitbreiding van de wereldhandel moet zijn, daar slechts daardoor de hoge levensstandaard gehand haafd kan worden". MacMillan gaf tevens te kennen, dat de En gelse regering voornemens is een liberale invoerpolitiek te volgen. De Verenigde Arabische Repu bliek heeft het nieuwe Soedanese bewind erkend, zo blijkt uit een AirAhramn Egyptische Wad Al Ahram schreef dat de staatsgreep geen zet was die tegen Nasser gericht is, zoals te Loncjen en Washington verluidt De tsBkeren van de V. A. R. en Soedan zullen goede buren blij ven tot het einde der dagen". In geheel Soedan zou de rust z'jn weergekeerd. Uit Cairo ',dt vernomen dat de telefoon verbinding met Egypte nog niet 's hersteld. Het Soedanese leger gaf een waarschuwing uit dat handelaren, die het publiek pro beren uit te sluiten, zwaar ge straft zullen worden. bed in slaap gevallen. Toen de hotelhouder later rooklucht waarnam en de gesloten kamer deur forceerde, trof hij in de kamer vol rook de in ondergoed geklede zeeman aan op de reeds gedeeltelijk brandende matras. Met enige emmers water heeft de hoteleigenaar de brand ge blust. De zeeman is aangehou den. TWEE GEWONDEN BIJ BRAND door het in brand raken van een fles propaangas is in Del den een hevige brand ontstaan, die de bovenverdieping van een woning aande Molenstraat ge heel vernielde. De woning, die nog niet ge heel gereed was, is zaterdag door het gezin R. betrokken. De schilder, die de gasfles gebruik te, de 19-jarige Ter. H. liep brandwonden op. Monteurs van een tegenover gelegen garage wisten met behulp van ladders de brandende bovenverdieping binnen te dringen en de der tien maanden oude baby op het nippertje te redden. Het kind had reeds ernstige brandwon den opgelopen. Beide gewonden zijn opgenomen in het koningin Juliana ziekenhuis in Hengelo. Een der redders moest zich met een koene sprong boven van de ladder in veiligheid stel len, toen men de brandende gasfles naar buiten wierp, waardoor een metershoge steek vlam naar boven schoot. De heer R. had zich reeds te gen brand verzekerd. VERDWENEN NOTARIS AANGESPOELD Het jl. vrijdag ter hoogte van Kornwerderzand aan de Afsluit dijk aangespoeld stoffelijk over schot is gebleken het lijk te zijn van de sinds maart 1937 spoor loos verdwenen 65-jarige notaris J. J. van der H. te Heerenveen. De rijksrecherche te Leeuwar den, die reeds anderhalf jaar naar de heer Van der H. zocht, stelde in de omgeving van de plaats, waar het lijk gevonden werd, een onderzoek in. Maan dagmiddag stuitte men, vlakbij deze plaats, in het water op een autowrak, dat omstreeks half vijf werd gelicht. Het bleek de auto van de heer Van der H. te zijn, zodat men toen zekerheid had. BESMETTELIJKE ZIEKTEN IN DE 45ste WEEK Blijkens een opgave in de Staatscourant van gisteren zijn in de week van 2 t/m 8 novem ber in ons land 3 gevallen van para tyfus B (Zwolle, Zevenaar en Haarlemmermeer), 4 geval len van kinderverlamming met verlamming (Anna Paulowna, Den Helder, Eindhoven en Kerk- rade) en een geval van ziekte van Weil (Alkemade) aangege ven. Amerikaanse luchtmacht lanceert „Atlas" De Amerikaanse luchtmacht heeft maandagavond jl. een exemplaar van de intercontinen tale raket „Atlas" gelanceert. Vier minuten na de lancering was de honderdduizend kilogram wegende raket nog in de verte te zien; na iets minder dan vijf minuten was zij verdwenen. De „Atlas" heeft een topsnel heid van ongeveer 24.000 kilome ter per uur. Het is de bedoeling, dat de maandagavond afgevuur de raket een doel, dat ongeveer 4.800 kilometer van Kaap Cana veral is gelegen, zal treffen. De lancering verliep volgens programma. AMERIKAANS SCHIP VERLOOR SCHROEF Gisteravond omstreeks negen uur werd de sleepboot „Noord zee" van L. Smit en Co's Inter nationale sleepdienst te Rotter dam in de Engelse haven Fal mouth verwacht met op sleep touw het 7250 brt metende Ame rikaanse s.s. „Armonk" van de „Overseas Nav Corp" uit New York. Het schip heeft zijn schroef verloren, waarna de Nederland se sleepboot te hulp is gekomen en 40 mijl zuidwest van Kaap Lizard heeft vastgemaakt. (Advertentie). werd onder escorte van twee amtbenaren van 't ministerie van Buitenlandse Zaken en het hoofd van de geheime politie van de In donesische ambassade naar het ministerie gebracht. De secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Suwito Kusu- rnowidagdo heeft verklaard, dat Indonesië de kwestie-Saulo ge regeld achte overeenkomstig zijn „verwachtingen en wensen". Su wito wees nog eens op de nood zaak van het sluiten van een uit leveringsverdrag tussen de Phi- iippijnen en Indonesië en ver klaarde te hopen, dat de onder handelingen daarover spoedig zullen kunnen beginnen. Ook de Philippijnse ambassa deur in Djakarta, Jose Fuento- bella zeide na een onderhoud met Suwito dat de bereikte oplossing voor beide partijen bevredigend is. Alfredo Saulo, de voormalige leider der „hoeks", als commu nistisch beschouwde opstande lingen tegen de Philippijnse re gering en leden der stammen van dezelfde naam, is dinsdag persoonlijk door de Indonesische ambassadeur te Manilla, Nazir Pamontjak, uitgeleverd aan de Philippijnse minister van Bui tenlandse Zaken, Felizberto Ser rano. Toen dit geschiedde, wa ren de kantoren van het Philip pijnse ministerie van Buiten landse Zaken voor het publiek gesloten. Saulo had zes dagen geleden een toevlucht gezocht in de In donesische ambassade. Over zijn al dan niet uitlevering is, zowel in Manilla als in Djakarta, nogal wat te doen geweest. Zo hadden Philippijnse betogers een aanval uitgevoerd op het Indonesische ambassadegebouw. Minister Serrano deelde mede, dat de kwestie der uitlevering is opgelost zonder dat door de re geringen van Indonesië en de Philippijnen voorwaarden waren gesteld. Voorts zeide hij, dat de persoonlijke veiligheid van Sau lo is gewaarborgd en dat hij een billijke berechting zal krijgen. Op het ministerie van Buiten landse Zaken werd Saulo over gedragen aan de militaire autori teiten en naar het hoofdkwartier van de Philippijnse staatspolitie overgebracht. In tegensteling tot het aanvan kelijke plan, heeft ambassadeur Pamontjak zich niet persoonlijk naar buitenlandse zaken begeven om Saulo uit te leveren. Deze VENEZUELA Schout-bij-nacht Larrazabal, die de vorige week als hoofd van de Venezoolaanse regeringsjunta aftrad om in de campagne voor de presidentsverkiezingen als kandidaat te kunnen optreden, heeft maandagavond de steun van de communisten aanvaard. Larrazabal die verklaard heeft bij zijn ev. verkiezing tot presi dent een nationale eenheidsrege ring van alle vijf partijen te wil len vormen, zei bij de aanvaar ding van de communistische steun dat dit voor heden of toe komst nog geen verbintenis met de communistische partij be tekent. (Advertentie) geeft Uw motor de EXTRA bescherming BOVENSMERING. Esso Extra (Winter Grade) voor van 's Winters belangrijker dan ooit! zomerprestaties in de winter! MET ESSO BENT U BETER UIT! Benelux wil impasse doorbreken De Benelux- landen hebben dinsdag besloten het initiatief te nemen om de impasse bij de besprekingen over de vrijhan delszone te doorbreken. In kringen die nauwe betrek kingen onderhouden met de Belgische regering verklaarde men, dat de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Wig- ny, en minister Luns dinsdag hierover een telefonisch onder houd hebben gehad. De compromisvoorstellen die de landen van de Benelux zou den willen indienen, zouden gëinspireerd zijn door de op vatting dat de zes landen van de E.E.G. een gebaar van goede wil moeten maken tegenover de landen van de O.E.E.S. en de rest van de wereld. Men ver wacht dat de drie Benelux- landen hun partners in de E.E. G. zullen raadplegen voordat zij de voorstellen zullen voor leggen aan de landen van de O.E.E.S. De strijd der beide China's Dinsdag is te Taipeh van of ficiële zhde medegedeeld datx de nationalistische kannon- niers, bij het artillerieduel, op maandag een oneven dag met het communistische kustge- schut, verscheidenen batterijen der Communisten hebben ver nietigd. Het vuur der Communisten werd door de nationalisten krachtig beantwoord. Duitse minister voorspelt grotere welvaart door de E.E.G. De Westduitse minister van Financiën, Franz Etzel, heeft maandag te Nieder-olm bij Mainz in tegenwoordigheid van talrijke vertegenwoordigers van het eco nomische leven, de politiek en de wetenschap bij de gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van een Duitse onder neming een optimistisch beeld geschilderd van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Hij voorspelde een gestadige stijging van de levensstandaard, grotere welvaart en een toeneming van de koopkracht. Deze ontwikke ling zal uitwerking hebben op de landen, die niet tot de Euro- markt behoren zelfs op de lan den, die buiten Europa liggen. Zo zal de E.E.G. een factor van werkelijke stabiliteit worden, die Europa het bestaan tussen de twee wereldmachten mogelijk maakt, alsdus Etzel. In zjjn schuilplaats fluit Eric tussen zijn tanden. Dus Tanach Is een PietEn een Pictenvloot is in aantocht om hem zonder twij fel tegen een fikse beloning op te halen...... En nu kunnen de Sak- sers niet met Tanach voor de dag komen. En als ze niet met Ta nach voor de dag kunnen komen, vallen de Pieten op ze aan... Dan is het zaak, dat ze Tanach niet in handen krijgen, mompelt Eric grimmig. Tanach zit ergens in dat ver- maledeide moeras, waar die brand stichters ook zitten, gromt de Sak senhoofdman. Mogelijk valt hij in hun handen en dan zouden we lelijk het nakijken hebben, tenzij we met ze onderhandelen, maar dat moet dan gauw gebeuren „Dat moet helemaal niet gebeu ren, denkt Eric. Inderdaad is de kans groot, dat de vluchteling Svein en de anderen in de armen gelopen is. Zijn mannen weten niet, wat er van hem geworden is en zo de Saksers dat zouden mer ken, zouden ze daar lelijk misbruik van kunnen maken. En terwijl de Noorman dit bedenkt, hapt hij in eens verschrikt naar adem, als hij de gestalte ziet, die daar door drie krijgers naderbij gesleurd wordt... het is Bolan, zijn Gotenkrijger. Prawda over de situatie in Berlijn De Prawda schrijft maandag dat de Sowjet-Unie vastbesloten is de maatregelen die allang ge nomen hadden moeten worden met betrekking tot Berlijn, ten uitvoer te leggen. Rusland heeft de toestemming van Engeland, Frankrijk en de V. S. niet nodig om een einde te maken aan de bezetting van Berlijn, aldus de Prawda. Het blad zegt dat de Westelijke mogendheden alle juridische en morele rechten hebben verspeeld op bezetting van de stad. De Prawda geeft echter geen nadere bijzonderheden over de maat regelen die de Russen van plan zijn te nemen. (Advertentie) Abdijsiroop stilt de hoest buien en zuivert de luchtwegen. Ik heb veel minder last van m'n kort ademigheid nu ik ge regeld Abdijsiroop neem. Eén - twee - diep ademen De 23 genezende bestanddelen lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. HAKKER SIROOP! De strijd in Cuba De Cubaanse legerleiding heeft medegedeeld, dat meer dan 150 rebellen zijn gesneuveld bij in het afgelopen weekeinde uitgevoerde operaties. Hiermede is het aantal opstandelingen, dat volgens offi ciële gegevens sinds een juli j.l. is gedood, tot ruim 1.300 geste gen. Er zijn zaterdag j.l. drie Cu baanse militairen gesneuveld en vier gewond. Het Cubaanse hoofdkwartier heeft voorts medegedeeld dat de rebellen de vuurtoren van Punta Lucrezia, in de provincie Orien- te, hebben vernield. Volgens de radio-omroep der opstandelingen zijn in het noor den van de provincie Oriënte tal rijke gevechten geleverd, waarbij 600 leden der regeringstroepen zouden zijn gesneuveld en twee honderd gevangen genomen. Ook zouden verscheidene rege ringseenheden in hun geheel de zijde der rebellen hebben geko zen. De overlopers zouden hun wapens hebben meegenomen. BOERDERIJBRANDEN In de maand september 1958 zijn vier en vijftig boerderijbran- den voorgekomen, waarbij de boerderij totaal verwoest dan wel zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwa men voor in Zeeland. De directe schade door deze branden aangericht wordt ge raamd op 2.715.455,Tien van deze branden werden veroor zaakt door hooibroei.

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 5