Verklaring van de nieuwe Belgische regering De vrijhandelszone Komt er nog een vrijhandelszóne Nieuwe regering Soedan m De landmacht alarm-oefening «Carillo n» AUTO'S SCHIPPERS De conferentie ter voorkoming van onverhoedse aanvallen Veroordelingen in Bagdad HET WEER WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Frankering bij abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 N4 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,— per kwartaal; per maand 2,—; per week 48 ct Losse nrs 9 ct DE WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1530 Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAD Advertentiepriis per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén handels advertenties) 5 regels 1,Iedere regel meer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. In de regeringsverklaring, die dinsdag in de Kamer werd voor gelezen verklaart de nieuwe re- gering-Eyskens dat zij de ver plichting op zich neemt het Schoolpact binnen de kortst mo gelijke termijn loyaal en inte graal uit te voeren. Wat de Kongo aangaat, wordt in de verklaring gezegd, dat de aard van de toekomstige betrek kingen tussen het moederland en de Kongo in een nabije toe komst bepaald zal moeten wor den. Het betreft hier vooral het toenemend aandeel van de Kon golese bevolking, zowel de in landse als de Belgische, in het beheer van Kongo. In het kader van de gemeen schappelijke markt zal de rege ring verder de economische Be- nelux-unie tussen de drie part ners nastreven. Ze zal met zeer bijzondere aandacht het vraag stuk van de noordelijke water wegen volgen. De regering zal zich beijveren voor een spoedige en algehele uitvoering van de verdragen van Rome. Een vrijhandelszóne is gewet tigd, niet alleen om economische maar ook om politieke redenen en Afrika moet zijn deel hebben in de voordelen van een nauwe economische samenwerking der zes aldus de verklaring. Ander zijds zal de verbetering van de recruteringsvoorwaarden en van de vorming en het gebruik van het militaire potentieel het mo gelijk maken de militaire dienst tijd voor het einde van 1959 op twaalf maanden terug te bren gen. Voorts zal de regering aan de nationale gemeenschappen een ruimere autonomie op cultu reel gebied verzekeren, inzonder heid dank zij de splitsing van leidende functies. In de verklaring wordt aange kondigd dat de regering de Ka mers zal verzoeken het aantal parlementaire zetels aan de wer kelijke bevolkingscijfers aan te passen en tevens de kieskringen van de Kamer met die van de Senaat in het gehele land te laten samenvallen. Zij zal een hervorming van de gemeentelijke en provinciale wet voorbereiden. De regering zal de politiek van de vorige regeringen betreffen de de gevolgen van de regressie voortzetten. Zij is verder besloten een politiek van sociale vooruit gang te voeren en een billijke verdeling van het nationaal inko men te verzekeren. Zij verbindt zich er toe het vraagstuk van de vertegenwoordiging der algeme ne centrale der liberale vakbon den te regelen. De regering zal verder de huis vestingspolitiek bevorderen. Er zal een economisch en financiëel program, gebaseerd op de munt stabiliteit, uitgewerkt worden. De regering zal trachten het be grotingstekort (ongeveer 7 mil jard franks) te verminderen voor zover dit verenigbaar is met de noodzakelijke conjuncturele politiek en daarna een cyclische budgettaire politiek in te voeren die het evenwicht van de gewone begroting binnen een economi sche cyclus voorziet. De regering zal in de loop van 1959 een wetsontwerp indienen om het stelsel der rechtstreekse belastingen volledig te hervor men. Op het gebied van de ko- lennijverheid zal men overgaan tot verantwoorde fusies, tot ra tionalisatie en tot het-aanboren van de Kempische reserves, ter wijl tevens speciaal in de Borina- ge een gedurfde politiek van economische omschakeling zal uitgevoerd worden. De regering heeft ook beslo ten een investeringsprogramma op te stellen dat loopt over een periode van 10 tot 15 jaar. De uit te voeren werken heb ben betrekking op de waterwe gen, het tienjarenplan voor de haven van Antwerpen, de moder- Terneuzen en de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen, de modernisering en de uitbreiding van het wegennet en de ruimte lijke ordening. Het toetreden van België tot de Europese markt brengt een economische omwenteling met zich mee die aangepaste maat regelen zal vergen o.a. op het stuk van de fusie en de rationa lisatie van de bedrijven, de inves teringen en de infrastructuur. Van structureel standpunt uit zal bijzondere aandacht besteed worden aan het probleem van de ontwikkelingszönes. Er werden reeds vroeger twee testgebieden uitgekozen, doch ook de proble men van andere streken zullen onderzocht en opgelost worden. In elk opzicht zal een grotere inspanning worden gedaan voor de uitvoer. België zal zijn actie voortzetten ten gunste van een vrijhandelszone tussen de zeven tien landen van de O.E.E.S. Een systematische marktprospectie zal worden aangemoedigd. Een socialistische afgevaar digde is er over gevallen, dat de regeringsverklaring eerder ter kennis van de pers zou zijn ge komen dan zij bij de Kamerleden bekend was. Premier Eyskens nisering van het kanaal Gent'heeft een onderzoek toegezegd. In Franse regeringskringen is dinsdag na een kabinetsver gadering onder voorzitterschap van generaal de Gaulle ver klaard, dat de Franse ministers overeenstemming hebben be reikt over de vorm die Franse tegenvoorstellen dienen te heb ben na het mislukken der be sprekingen over een vrijhan delszone. Frankrijk zou een gedeelte libertlisatie van quota's voor zien tussen de zes landen van de Europese Economische Ge meenschap en de andere elf landen teneinde ongerechtvaar digde discriminatie te voorko men als de eerste tariefverla ging cn contingentenverruiming van de E.E.G. op 1 januari a.s. van kracht worden Dit voorstel, dat Frankrijk met zijn E.E.G.-partners zal be spreken, zou naar verluidt een liberalisatie tot 20 procent om vatten in het handelsverkeer met O.E.E.S.-landen die geen lid zijn van de E.E.G. dezelf de liberalisatie als op 1 januari voor de E.E.G.-landen van kracht wordt. Volgens Franse zegslieden wenst Frankrijk dat de gemeen schappelijke markt de Europese economische vooruitgang leidt, zonder tegen de andere O.E.E.S. -landen in te gaan. Men zou In „De Nederlandse Industrie", liet orgaan van het Verbond van Nederlandse Werkgevers wordt naar aanleiding van de ontwik keling rond de vrijhandelszóne o.m. het volgende geschreven: „Onzerzijds is steeds de wen selijkheid betoogd, dat het be drijfsleven er niet voor voelt een vrijhandelszone aan te gaan op losse basis. Integendeel, wij heb ben altijd voor behoorlijk wer kende efficiënte instituten en re gels gepleite zodat wij weten waaraan wij toe zijn. De Engel sen en hun medestanders zullen ook moeten leren inzien, dat zij niet van twee wallen kunnen eten: Wél een vrijhandelszone willen sluiten, die velerlei voor delen biedt, maar geen verplich tingen aanvaarden, die zekere bindingen met zich brengen. Dat gaat nu eenmaal niet en het Ne derlandse bedrijfsleven zou dat ook niet aanvaarden. De indu strieverbonden hebben verleden jaar aan onze regering duidelijk te kennen gegeven, dat wij olies voelen voor een vrijhandelszone die het gebied van vrije handel buiten de E.E.G. zou verruimen, maar dan ook op zodanige voor waarden, dat onze industrie niet in het nadeel komt tegenover die van de andere geassocieerde lan den. In die opvatting is nog geen verandering gekomen. Hoe moei lijk de onderhandelingen te Pa rijs ook zijn, dit mag voor Ne derland geen aanleiding zijn nu maar als uitkomst van een „poli tiek gesprek op hoog niveau" een vorm van vrijhandelszone te aanvaarden, die onvoldoende re kening houdt met de aanvanke lijk gestelde voorwaarden. Frankrijk heeft zijn eigen re denen om condities te stellen en bepaalde constructies te weige ren, wij hebben de onze. Het mo ge waar zijn dat de wereldpers Frankrijk verwijt, dat het zo las tig is. Eén ding staat vast het weet héél goed voor zijn belan gen te vechten, maar dat kunnen onze handelaars ook. Dat „poli tieke gesprek" behoeft geen re den te zijn, dat Nederland zijn streven naar een redelijke oplos sing zou staken., In de Engelse pers wordt nu een zenuwenoorlog tegen de E.E.G. ontketend, maar het zal oed zijn de hoofden koel te hou den. Wat er ook gebeurde: West- Europa kan niet meer zonder samenwerking, een oplossing wordt er tóch gevonden, maar ''at gebeurt zeker niet als de E.E.G. terugkrabbelt, dan komt ;r van een vrijhandelszóne ook niets terecht. Wij begrijpen dat men wel mns ongeduidig wordt bij zolan ge onderhandelingen, doch de mak is té belangrijk om niet het uiterste te proberen. Nederland is meermalen in de geschiedenis opgetreden als bemiddelaar tus sen elkaar bekampende partijen; wij hopen en verwachten, dat onze onderhandelaars bij die be middelingspogingen overigens niet zullen nalaten de belangen van onzq industrie te blijven be hartigen op de wijze zoals zij tot dusver hebben gedaan. Daarbij kunnen zij van onze volle steun en sympathie overtuigd zijn". niet teveel belang moeten hech ten aan de datum van 1 januari, aangezien de maatregelen die dan van kracht worden slechts een eerste stap betekenen en geen grote verschuivingen te weeg zullen brengen, aldus de ze zegslieden. Zij zeiden niet wanneer Frank rijk zijn tegenvoorstellen met zijn E.E.G.-partners zal opne men. In goedingelichte Franse krin gen verklaarde men dinsdagmid dag dat nu Engeland de bespre kingen over de vrijhandelszóne heeft opgeschort, Frankrijk van dit uitstel gebruik zal maken om de kwestie opnieuw te bestude ren.. Men stelde in deze kringen voorop, dat een vrijhandelszóne niet in' de plaats van de E.E.G. mag komen. DE ZORG VOOR DE WATERKERING. Vele leden van de vaste com missie voor Verkeer en Water staat uit de Tweede Kamer heb ben de minister gevraagd of de tegenwoordige organisatie van de zorg voor de waterkering wel de juiste is. In het voorlopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de Waterstaatwet vragen zij op welke gronden de minister tot de slotsom gekomen is, dat moet worden voortgegaan met het van oudsher gevolgde stelsel waarbij de verantwoordelijkheid bij de beheerder zelf berust en waarbij het toezicht en oppertoe- zich als tweede en derde scha kel fungeren. Waarom, aldus het voorlopig verslag, heeft de minister het denkbeeld om over te gaan tot verdere doortrekking van een ander stelsel directe verant woordelijkheid van het Rijk dat thans reeds voor een belang rijk deel van onze zeewering geldt, van de hand gewezen? De'Kamerleden zouden verder willen weten, hoe de minister in de toekomst de uitoefening van het oppertoezicht denkt te rege len. Straalj'ager van de Ned. koninklijke luchtmacht verongelukt Vlieger omgekomen De luchtmachtvoorlichtings dienst deelt mede, dat dinsdag ochtend een „Thunderstreak"- straaljager van de Nederlandse koninklijke luchtmacht in het heuvellandschap in de omgeving van Moekringen (Zuid-Duits- land) is neergestort. De vlieger is hierbij om het leven gekomen. Nader deelt de luchtmacht voorlichtingsdienst mede, dat gisteren twee straaljagers van het type „Tunderstreak" van de vliegbasis Volkel zijn opgestegen voor het maken van een oefen- vlucht boven Zuid-Duitsland. De vliegers hebben steeds door mid del van hun boordradio contact met elkander gehouden, maar in de omgeving van Moekringen zweeg de radio van één der toe stellen plotseling en is vermoe delijk toen neergestort. De omgekomen bestuurder was de tweede luitenant-vlieger F. A. Kathmann. Hij was 23 jaar, on gehuwd en woonde in Wasse naar. De Soedanese radio heeft de vorming van een nieuw kabinet onder generaal Abboed bekend gemaakt. De generaal neemt tevens defensie waar. Er is ook een revolutionaire raad van der tien man in het leven geroepen, met Abboed als voorzitter. Volgens radio-Cairo heeft deze raad aan generaal Abboed alle wetgevende en uitvoerende macht gegeven, alsmede het op perbevel over de strijdkrachten. Minister van Buitenlandse Zaken is Ahmed Cheir. In de revolutionaire raad heb ben alle zeven officieren zitting die ook deel van het kabinet uit maken. De revolutionaire raad heeft constitutionele decreten" uitge geven, waarbij wordt bepaald dat Soedan een democratische repu bliek is, waarvan de soevereini teit bij het volk berust. De raad heeft grondwetgevende bevoegd heid en draagt alle wetgevende en uitvoerende macht aan zijn voorzitter over, aldus de decre ten. Generaal Abboed, de nieuwe „sterke man" in Soedan, heeft het huisarrest voor de ministers van de oude regering opgeheven. Alle politici kunnen zich weer vrij bewegen. Alleen banken, bui tenlandse ambassades en P.T.T.- kantoren worden nog bewaakt. Gemeld wordt, dat het overal in het land rustig is. Vermoede lijk wordt er vandaag een nieu we regering bekend gemaakt. Navo-Ianden zouden binnenkort zeer geheime Britse raketten kunnen kopen Volgens de „News Chronicle" zal de Britse regering binnenkort vergunning geven voor de ver koop van tot nu toe zeer ge heime Britse raketten aan de NAVO-landen. Deze beslissing zou zijn geno men op aandrang van de Britse firma's die deze raketten ver vaardigen. Deze bedrijven zou den van mening zijn dat de door hen vervaardigde allernieuwste geleide projectielen veel beter zijn dan de raketten, die de Ver enigde Staten thans aan hun NAVO-bondgenoten leveren. Alle persbureaus zijn verze geld. In welingelichte kringen te Londen vraagt men zich af, of de katoen een rol heeft gespeeld bij de regeringswisseling in Soe dan. De Manchester Guardian, zo merkt men op, heeft vorige week bericht dat de regering van Sayed Chalil in beginsel besloten had de katoen aan de Sowjet- Unie en andere communistische landen te leveren in ruil voor andere artikelen. Dit besluit zou door het anti-communistische deel van het leger als een capi tulatie voor het communisme beschouwd zijn. Dit had het voor de pro-westerse generaal Abboed gemakkelijk gemaakt zijn staats greep te doen slagen. De nieuwe Soedanese minister president, generaal Abboed, heeft dinsdagavond op een pers conferentie te Khartoem gezegd, dat de strijdkrachten niet van plan zijn voor altijd de macht in handen te houden. Hij zei te hopen, dat het nor male democratische bestel in alle opzichten zal terugkeren. In antwoord op vragen over Britse wapenschenkingen en Russische aanbiedingen tot hulp, zei generaal Abboed, dat het nieuwe regime alles zal aanvaar den wat hij in 't belang van het land acht en alles zal afslaan wat inbreuk zou kunnen maken op de onafhankelijkheid en de soevereiniteit van het land. De dagbladen mogen weer ver schijnen, aldus de premier, maar op voorwaarde, dat zij niets pu bliceren „tegen andere landen, de regering, politieke partijen en sekten". Hij deed een beroep op de pers mee te werken uit de huidige chaos, corruptie en onstabiliteit te komen. Het uit Tsjecho-Slowakije ontsnapte paar Een Tsjechische onderwijzer en zijn vrouw, die in een sport- vliegtuig naar WestDuitsland zijn uitgeweken, hebben ver klaard dat zij uit hun land ver trokken zijn omdat men er be gon is alle onderwijzers te dwin gen hun kerken te verlaten. Het paar heeft om politiek asiel gevraagd. Of de oefening Carillon op het einde van de eerste dag aan de bedoelingen heeft beantwoord, die de legerleiding had, zal eerst na afloop ervan heden kunnen blijken. Wél staat vast dat de doelen niet overal zijn bereikt. Althans in een bepaald legeringsgebied ergens in het oosten van Neder land, dat de journalisten die bij de oefening zijn ingedeeld, heb ben gevolgd, was lang na het vastgestelde uur, behalve een groep kwartiermakers, nog geen enkele eenheid ter plaatse. Toch zijn ze niet alleen tijdig afgemarcneerd uit het kamp te Oirschot, maar onderweg kon men de echalons met vrijwel ge lijke afstanden op hun tocht vol gen vanuit het zuiden van Noord-Brabant tot Arnhem. Daar is de ellende begonnen, die bestond in „onbruikbare" brug gen over de Rijn en bij Zutphen over de IJssel, die de colonnes oponthoud bezorgden en tot het maken van grote omwegen heeft genoopt. Het begin was vlot genoeg: van de generale staf ging het bevel tot het begin van de oefe ning uit op dinsdagmorgen te te kwart vóór zes, maar voordat de deelnemende onderdelen, die niet op de hoogte waren dat zij bij de oefening zouden worden betrokken, dit bevel hadden ont vangen, was het hun reeds be kend geworden door de omroe pen van het bevel over de radio, tegelijk met de nieuwsdienst. Deze onderdelen bestaan groten deels uit parate troepen en ver der uit klein-verlofgangers. Om acht uur werd in het kamp Oir schot alles klaar voor uitrukken gemeld en te tien uur veertig werd van hoger hand het bevel ontvangen, de mars naar het legeringsgebied aan te vangen. Hier kwam de eerste kink in de kabel: er kwam (zogenaamd) een luchtaanval op het kamp. Dit betekende dat de gehele kampbevolking, ongeveer 350Ö man, zich individueel, dat wil zeggen in hun sauve qui peut, met achterlating van alles en gekleed zoals zij op dat ogenblik toevallig waren, op tevoren aan gewezen plaatsen, twee kilo meter buiten het kamp, in veilig heid moesten zien te stellen alles in de looppas. Voordat de troep weer bij el kaar was, was er uiteraard de nodige tijd verlopen, waardoor het tijdstip van de afmars enigs zins vertraagd is. In ieder geval waren de auto's en andere voer tuigen van de eerste onderdelen van het parate bataljon (het 16e), de Limburgse jagers, om 11.40 uur de kazerne uit, de laat ste te 12.40 uur. Intussen waren de klein-verlofgangers, gealar meerd door de radio en door ex presse verzonden oproepingen, allengs komen binnendruppelen. De eersten te half tien en daarna in steeds groteren getale. In het kamp Oirschot zaten de fouriers reeds op hen te wachten en in een minimum van tijd hadden ze uitrusting en wapens ontvan gen. Daarna werden, zij het enigszins provisorisch, onderde len gevormd, die daarna het eer ste ongeveer 14.00 uur, het kam pement verlieten en de parate troepen achterna gingen. Zoals gezegd, 's morgens vroeg was de commandant van ge noemd bataljon, majoor Boven, nog geheel onkundig van wat zijn onderdeel boven het hoofd hing. Maar dat er iets in de lucht hing, hadden hij en zijn officieren m „gesnoven": door een bekendma king van enkele weken geleden in... de Staatscourant, in de vorm van een waarschuwing aan de scheepvaart, waarin Water- sfaat, met het noemen van de datum, bekendmaakte, dat op die en die punten de scheepvaart zou zijn gestremd. Dit was dan een klein bofje bij de listen en lagen, die hoger hand voor dinsdag in het vat had liggen. Zoals gezegd, was bij Arnhem de Rijnbrug onklaar en het kostte uiteraard de nodige uren voordat de technische troe pen haar door een noodbrug had den vervangen. De tweede tegenslag kwam toen de IJsselbrug bij Zutphen er, door een atoomaanval nog wel, aanging. Met de boodschap dat zij met vóór donderdag in de loop van de ochtend zou zijn vervangen. Maar vóór deze cala miteit waren er, naar de mare- chausseepost bij deze brug mede deelde, toch al 500 voertuigen de IJsselbrug gepasseerd. Er hebben inderdaad straal jagers enige rondjes boven de brug gemaakt. Een bij de brug opgestelde verkeerscontrölepost van de marechaussee had echter tevoren voor een dergelijk ge beuren reeds een schema opge steld, volgens hetwelk het ver keer moest worden omgeleid, netgeen in dit geval is geschied over Deventer, alwaar de brug intact was gebleven. Althans, voor zover bekend, Want toen de journalisten, die de oefening onder leiding van ma joor Polman van de legervoor- iichtingsdienst volgden, in de avond in het aangewezen lege ringsgebied aankwamen, waren daar, zoals gezegd, alleen maar enige kwartiermakers, die in het beboste terrein de plekken had den aangewezen waar de onder delen moesten legeren. Wat er nu onderweg verder precies is gebeurd, zal vandaag moeten blijken, wanneer de com mandant en de hogere onder commandant de oeiening gaan bespreken. Door het ensceneren in ue oeiening van dergelijke ge voelige tegenslagen, is ze volko men afgesiemd op wat er in wer kelijkheid kan geoeuren. Ze is er voorlopig des te „echter" om. Later op de avond was het raadsel van de vertraging opge lost: de brug over de ïtijn bij Arnhem bleek ernstiger getrof fen dan aanvankelijk bekend was, zodat herstel op één dag onmogelijk was gebleken. Dé co lonnes zijn toen bij Eist in de Betuwe afgebogen naar het wes ten en zijn bij Rhenen de rivier overgetrokken, waarna zij Arn hem vanuit het westen konden binnenrijden. Daarna hebben zij hun route genomen over de brug over de IJssel bij Westervoort, die de oefeningleiding intact had gelaten. Vandaar konden zij ongestoord het concentratiegebied binnen rijden, waar de eerste echelons te 19.00 uur zijn aangekomen. De laatst binnengekomen onderde len bereikten dit gebied een uur later. De concentratie van de parate troepen heeft dus een vertraging op het schema onder vonden van ongeveer vijf uur. Wat betreft de opkomst van de klein-verlofgangers: het waren er bij het 16e bataljon in totaal ongeveer 150, waarvan te 14.00 uur 129 zich in Oirschot hadden gemeld. (Advertentie) zonder chauffeur GRENULAAN 21 TERNEUZEN TEE. 2568 Op de conferentie die te Ge- nève wordt gehouden over het voorkomen van onverhoedse aan vallen, zijn de vertegenwoordi gers van het Oosten en Westen he dinsdag weer niet eens gewor den over de agenda. Wel werd namens het Westen een rapport ingediend door de Italiaan Taviani over de techni sche aspecten van de middelen om een onverhoedse aanval te ontketenen. - Van conferentiezijde werd meegedeeld, dat dit rapport han delt over de technische aspecten van duikboten, vliegtuigen en andere klassieke wapens als mede over de techniscne aspec ten van de kernwapens. Zoals bekend heoben de Rus sen het Westen maandag ver zocht akkoord te gaan met een verbod om met kernwapens aan boord te vliegen over het grond gebied van andere landen en boven open zee. Van gezaghebbende zijde is meegedeeld, dat de Westelijke vertegenwoordigers dit verzoek hebben afgewezen. De besprekingen zullen woens dag worden voortgezet. Tass over de Geneefse conferentie Het Russische persbureau Tass zegt over de Geneefse con ferentie ter voorkoming van on verhoedse aanvallen, dat het Westen stelselmatig alle pogin gen van de Sowjet-Unie om tot overeenstemming te komen, tor pedeert. De houding van het Westen kan het best worden af gemeten naar 'n langdurige dis cussie over de tekst van een communiqué, aldus Tass. Zoals bekend is, heeft de Ame rikaanse afgevaardigde Foster koppig - geweigerd in dat com muniqué melding te maken van het Russische voorstel om vluch ten van atoombotnmenwerpers over buitenlandse gebied en in ternationaal water te verbieden. Het eigen standpunt daarente gen wordt door het Westen rijke lijk belicht, aldus het officiële Russische persbureau. Landbouwegalisatiefonds Minister Vondeling heeft de Tweede Kamer een herziene ra ming gezonden van de inkomsten en uitgaven van het Landbouw egalisatiefonds voor 1958, samen gesteld op basis van de op 1 okt. 1958 bekende gegevens. Het na delige saldo wordt thans ge raamd op 581.461.000 gulden. Dat is 7.900.000 minder dan bij de herziene raming per 1 juli 1958. Een krijgsraad te Bagdad heeft maandag de vroegere chef van de Iraakse propaganda kolonel Mohsen Mohammed Ali tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld, aldus meldt radio-Cairo. Een oud-directeur van de Iraak se radio, Kazem el Haidari, kreeg vijf jaar en een "voormalige mili taire attaché te Cairo, kolonel Sader Hammoedi, een jaar ge vangenisstraf. De drie veroordeelden waren schuldig bevonden aan het uit zenden van voor de Verenigde Arabische Republiek beledigen de programma's en inmenging in de binnenlandse aangelegen heden van de V.A.R. Vijf omroepers van de Iraakse radio werden vrijgesproken. Zij waren beschuldigd van verdraai ing van feiten en misleiding van het volk door berichten te publi ceren van de Amerikaanse voor lichtingsdienst. Irak breidt territoriale wateren uit Irak heeft dinsdag zijn terri toriale wateren tot 12 zeemijlen uitgebreid. Als de territoriale wateren van een andere staat die van Irak overlappen, zo wordt gezegd, moet de grens bij verdrag worden vastgesteld. Indonesië erkent republiek Guinea Indonesië heeft besloten de nieuwe republiek Guinea te er kennen. Vice-premier Hardi, die dit dinsdag in het parlement mededeelde, zeide, dat de Indone sische regering hoopt dat de ge boorte van deze nieuwe Afri kaan volkeren zal versterken. WEINIG VERANDERING. Ook dinsdag stond het weer onder invloed van een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich van Zuid-Scandinavië naai de Krim uitstrekte. Dit hield bij ons een. luchtstroming uit het oosten in stand, waarin wolken velden meedreven. In liet wol kendek kwamen enkele versprei de opklaringen voor. De tempe raturen liepen over liet alge meen tot iets hogere waarden on dan maandag het geval geweest «-.as. De maximumtemoeratu-e werden op de meeste plaatsen 3 a 10 graden. Uit het oosten wordt geleidelük drogere lucht aange veerd. Maar overigens komt cr •veinig verandering in het heer- ende weer. medegedeeld door het IC. N. M. I. te De Bilt, geldig van woensdag ochtend tot woensdagavond. Weinig verandering. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend ma tige oostelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DONDERDAG 20 NOVEMBER v.m. n.m. Breskens 9.10 9.58 Terneuzen 9.45 10.33 Hansweert 10.25 11.13 Walsoorden 10.35 11.23 ZON MAAN op onder op onder Nov. 19 8.05 16.45 13.57 0.40 20 8.07 16.43 14.19 1.45 21 8.09 16.42 14.42 2.49

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1