De vrijhandelszone 3987.- Staatsgreep in Soedan DT's Bakkerij Nor stad in Navo-parlement Be sparingen in 1957 verder afg enomen WEERBERICHT HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN >t SANDE Engeland stelt onderhandelingen voor onbepaalde tijd uit 2 cv Afschaffing ziekenfondscoupons en verlaging ziekenfondspremie? HET WEER ikker, die het goede rde verwerkt tot een en smakelijk geheel, nog vandaag uw D bij: ediepstr. 1, Tel. 2936 rlenen der vergun- brengen bij het ge- r. zal op dinsdag 2 de- des nam. twee aar, tehuis een openbare n gehouden, waarin zwaren tegen de in- dit verzoek kunnen racht. an ter secretarie der mis nemen van de komen schrifturen, it van belangheb- It er op gevestigd, r gerechtigd zijn de a de vergunning en persoon of bij ge- de bovenbedoelde ichenen. Mede is tot htigd degene die, openbare zitting te ien, binnen de ge- schriftelijk bezwa- ;ebracht, indien hij tig is in deze ge- een aangrenzende ar openbare kennis- gedaan. 1 november 1958. er en Wethouders ornoemd, jEGEN, Voorzitten SES, Secretaris. Frankering bij abonnement: Temeuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Administratie-adres: Smidswal Telefoon 2073 en 2510 NA 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ6,per kwartaal; per maand ƒ2,per week 48 ct. Losse nrs 9 ct. DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 12e Jaargang Nr 1529 Verschfjnt dagelijks Uitgeefster N. V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen EERSTE BLAB Advertentieprijs per mm 15 ct; minimum per advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties (géén haodeis- advertenties)5 regels 1,—. Iedere regel neer 20 ct. Kleine advertenties bij vooruitbetaitag. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 wr. Voor het maandagnummer: Zaterdags 10 «ar. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad, 20 cent meer. Een officiële Britse woordvoer der heeft zondagavond te Parijs verklaard dat Groot-Brittannië de onderhandelingen over de vrijhandelszone, die woensdiv a.s. te Parijs zouden zijn hervat, voor „onbepaalde tijd" heeft uit gesteld. Hij voegde hieraan toe dat dit besluit het gevolg is van de „duistere en buitengewoon ont moedigende toestand, welke is ontstaan na de verleden week door de Franse minister van Voorlichting Soustelle afgelegde verklaring, dat het Britse voor stel voor de voorgenomen vrij handelszone onaanvaardbaar leek". De woordvoerder verklaarde verder dat de Britse „paymaster general" Maudling, die voorzit ter is van de zeventien-landen- eommissie op ministeriëel ni veau, die de besprekingen over de vrijhandelszone meer dan een jaar heeft geleid, besloten heeft deze week niet naar Parijs terug te keren. Maudling wil meer tijd hebben om te overwegen, welke gedragslijn thans het best kan worden gevolgd. Volgens de Britse woordvoer der is er nog geen beslissing op lange termijn betreffende het toekomstige verloop der vrijhan delszone-besprekingen genomen. Er zou In de week van 16 tot 23 november zijn beraadslaagd over het sleutelvraagstuk van de „herkomst der goederen", die in een vrij handelsgebied zouden worden verhandeld; dit probleem is tot nu toe het voornaamste struikelblok voor de totstandko ming ener vrijhandelszone ge weest. Het gaat er hierbij om uit te maken welke goederen voordeel zullen behalen van de verhande ling ervan in het vrijhandelsge- bied, waarbij ervan wordt uitge gaan dat de aangesloten landen het recht hebben tegenover niet tij de vrijhandelszone aangeslo ten staten verschillende „buiten tarieven" te handhaven. De z.g. „commissie-Maudling" heeft verleden maand bepaald dat de tijd was gekomen om dit vraagstuk niet langer door de deskundigen, doch door een spe ciale commissie, waarin de be trokken ministers of hun plaats vervangers zitting zouden hebben en die in permanente zitting zou blijven, tot dat een overeenkomst zou zijn bereikt, te doen behan delen. De voorzitter van «1e O.E.E.S.- eommissie voor het instellen van een vrijhandelszone, Reginald Maudling, meent dat het onder de huidige omstandigheden geen zin meer heeft om de onlangs gevormde „commissie Maudling nr2" woensdag a.s. te laten bij eenkomen om te spreken over de vraagstukken, welke verband houden met de certificaten van oorsprong. Aldus heeft de O.E.E.S. offi cieel medegedeeld. Oorspronke lijk was overeengekomen dat de commissie nr 2 zich woensdag a.s. zou beraden over problemen, verbonden aan de bepalingen in zake de herkomst van produk- ten. De bijeenkomst van deze com missie is. evenals die van andere werkgroepen, verdaagd. MacMillan schrijft aan De Gaulle over de vrijhandelszone De Britse minister-president MacMillan heeft in een maan dagmorgen alhier ontvangen schrijven aan generaal De Gaul le gewezen op het belang van het bereiken van overeenstemming tussen Engeland en Frankrijk over de vrijhandelszone, aldus wordt van officiële zijde verno men. Het Franse kabinet zal de si tuatie wat betreft de impasse over de vrijhandelszone vandaag bespreken. Inmiddels heeft een woordvoerder van het bureau van de Franse minister-president verklaard, dat het Franse stand punt, zoals vrijdag jl. door mi nister Soustelle werd uiteenge zet, ongewijzigd blijft. Soustelle heeft toen medegedeeld, dat het voor Frankrijk onmogelijk is mede te werken aan het Britse plan in zijn voorgestelde vorm. Franse autoriteiten hebben ver klaard, dat zij naar een oplossing blijven streven, waarbij de han delsbelangen van de È.E.G.-lan- den kunnen worden verzoend met die der andere O.E.E.S.- landen, doch zij leggen er tevens de nadruk op, dat er „enigerlei vorm van discriminatie door de E.E.G. tegenover de daar buiten staande landen moet bestaan, in dien de gemeenschappelijke markt wil blijven besta,:,/'. Het Britse ministerie .an Bui tenlandse Zaken deelt rnecfe dat de Britse eerste minister -dag een boodschap heeft ontvangen van de Franse minister-presi dent, generaal De Gaulle, over de vrijhandelszone, welke bood schap een antwoord zou zijn op een schrijven van de Britse mi nister-president aan generaal De Gaulle van 10 dagen geleden. De inhoud van de boodschap van generaal De Gaulle werd niet bekendgemaakt, doch wel werd van Britse zijde bevestigd, dat de Britse eerste minister in zijn schrijven aan generaal De Gaul le heeft gewezen op het belang voor Frankrijk en Engeland voor het bereiken van overeenstem ming over de vrijhandelszone. De Britse woordvoerder heeft voorts verklaard, dat de brief wisseling tussen de regerings hoofden een „normale" procedu re is en een „algemeen gevoerde politiek" betekent. Het Britse besluit inzake het niet voortzetten van de bespre kingen in Parijs over de vrijhan delszone is in kringen van de gemeenschappelijke markt te Brussel als een bom ingeslagen. Alle officiële werkzaamheden van het comité Maudling te Pa rijs over de vrijhandslzóne kwa men gisteren tot stilstand. De O.E.E.S. deelde mede, dat het be sluit tot het voor onbepaalde tijd uitstellen der onderhandelingen niet alleen betrekking heeft op het comité van ministers, doch ook op alle andere groepen van deskundigen, welke m opdracht van het comité van ministers werken. Dit betreft ook naar verluidt een commissie onder leiding van de Ierse ambassadeur te Parijs, welke de vraagstukken van de minister ontwikkelde lan den in de voorgestelde vrijhan- delszöne moet bestuderen. ZWEDEN EN DE VRIJHANDELSZONE De Zweedse regering heeft, naar het Stockholmse blad „Da- gens Nyheter" meldt een serie demarches gedaan bij de rege ringen der zes E.E.G.-Ianden. Zij zouden te kennen hebben gege ven dat de zes landen een grote verantwoordelijkheid op zich ne men indien zij bij de jaarwisse ling de voorgenomen verlaging der douanetarieven invoeren en de importquota globale en hoge re binnen de gemeenschap vast stellen, zonder dat voor zij voor Zweden en andere Europese lan den de zelfde voorwaarden doen gelden. Volgens het blad zijn reeds nota's overhandigd aan de rege ringen van West-Duitsland en de drie Benelux-landen. Tot zon dagavond laat was het nog niet gelukt aan de Franse regering een nota te overhandigen. Noor wegen en Zweden zijn van de Zweedse diplomatieke stap op de hoogte gesteld. Het is nog niet bekend of deze landen nu een soortgelijke actie zullen on dernemen als Zweden. In de Zweedse nota's wordt gezegd dat discriminatie niet alleen kan leiden tot een handels- oorlog, maar ook tot volledige ineenstorting van de Europese betalingsunie en van de andere vormen van samenwerking, die de afgelopen tien jaar tussen de O.E.E.S.-landen zijn ontstaan. De tekst der nota's is voor ieder der zes landen verschillend, er wordt speciaal aandacht gewijd aan de handelsbetrekkingen van Zweden met het betrokken land. Tegenover Duitsland zou volgens „Dagens Nyheter" gewaagd worden van het risico voor de omvangrijke Duitse export naar Zweden. Een van de middelen om druk uit te oefenen, die in de Zweedse nota's worden genoemd, is het invoeren van bijzondere invoer heffingen. Op dit gebied is Zwe den nog gebonden door de G.A.T.T., maar het is volgens Zweden een open vraag hoe lang de leden-landen zich in de nu ontstaande dreigende situatie nog door deze overeenkomst ge bonden zullen achten. De ge meenschappelijke markt van de zes is niet voor de G.A.T.T. goed gekeurd en om die goedkeuring is ook niet gevraagd. Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bevestigd, dat van de Zweedse regering een nota over de vrij handelszone werd ontvangen. Die Welt over de onderhandelingen over de vrijhandelszone Het onafhankelijke Westduitse blad „Die Welt" schrijft in een hoofdartikel, dat door een mis lukking van de onderhandelingen over een vrijhandelszone Europa in twee grote economische groe pen zou kunnen worden gesplitst. „Het gevaar van een splitsing in twee grote groepen begint reeds merkbaar te worden; de zes lan den van de Europese gemeen schappelijke markt staan tegen over de „andere zes" nl. Enge land Zwitserland, Oosten:ijk cn de drie Scandinavische landen, die zich reeds op een economi sche verdediging hebben voorbe reid", zo schrijft „Die Welt". „Wanneer de gang van zaken blijft zoals thans, is een economi sche oorlog tussen beide groepen mogelijk, een angstwekkend voor uitzicht op een tijdstip, dat het Oosten een nieuw offensief op grote schaal begint en Europa verenigd zou moeten zijn", aldus het blad. Generaal Norstad. de opper bevelhebber van de, Navo in Europa, heeft maandag op de vergadering van parlementariërs uit de Navo-landen in commen taar op recente kritiek op de mi litaire opbouw van de organisa tie verklaard, dat hij niet van plan is wijziging in de organisa tie van zijn opperbevel voor te stellen. Deze organisatie is gedurende de afgelopen acht jaar bijzonder geslaagd gebleken. Er bestaat een geslaagd bondgenootschap en dat is een grote bijdrage aan de afschrikking van oorlog, meende hij. Norstad geloofde niet dat er technische redenen zijn waarom de organisatie over vijf of tien jaar niet even goed of nog doel treffender zou zijn. De generaal meende voorts, dat alle Navo-regeringen het er mee eens zijn dat de huidige per manente groep, bestaande uit Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten, 'in'Washington moet blij ven zetelen. Door deze groep staan de Navo-regeringen voort durend in verbinding met het Amerikaanse ministerie van De fensie. Ook heeft zij goede in vloed op de autoriteiten in de Amerikaanse hoofdstad. Er zijn suggesties geweest, al dus Norstad, dat er een comman doverantwoordelijkheid op ho ger niveau zou moeten komen. Van militair standpunt bezien is dat natuurlijk wenselijk, doch het is de vraag of de Navo-rege ringen en -parlementen zo'n be langrijke eigen verantwoorde lijkheid zouden willen afstaan. Ook al is het dan, van Navo- standpunt bezien, wenselijk, het zal waarschijnlijk praktisch een onmogelijkheid zijn. Spionagepoging in Wenen Volgens een functionaris van de Amerikaanse ambassade te Wenen heeft een lid van de Sow- jet-ambassade getracht een me dewerker van de Amerikaanse ambassade van de afdeling ver bindingen over te halen tot spio nage. De Rus had zich als Belg voorgedaan. De Amerikaan had zijn ambassade in kennis gesteld van de poging. Spionage in T jecho-Slowakije. Tsjechische bladen weten le melden dat de omvang van de Westerse spionage-activiteit te gen Tsjecho-Slowakije de laatste tijd is toegenomen, maar dat de meeste agenten, direct na het overschrijden van de grens, ge pakt konden worden. De 38-jarige Frantisek Koca, een Tsjech die voor de Westduit se spionage heeft gewerkt, is vrii willig naar Tsjecho-Slowakije te ruggekeerd en heeft bijzonderhe den verstrekt over de spionage- plannen van het Westen, zo schrijven deze bladen. (Advertentie) aiTROËN 's werelds zuinigste grote kleine auto GENERAAL JHR. W. ROELL OVERLEDEN Zaterdagavond j.l. is te 's Gravenhage op bijna 85-jari- ge leeftijd overleden, generaal titulair b.d. jhr. W Röel die van 1932 tot 1937 commandant van het veldleger is geweest, tevens commandant der vesting Hol land en gouverneur der Ko ninklijke residentie. De begrafenis van het stoffe- lijkoverschot zal in stilte ge schieden. Een staatsgreep heeft maan dagochtend in Soudan een eind gemaakt aan de regering van premier Abdallah Chalil. Dit bericht is afkomstig van het Egyptische persbureau voor het Midden-Oosten, dat meldt een radio-uitzending uit Soedan te hebben opgevangen. Alle poli tieke partijen zouden ontbonden zijn. Premier Chalil zou donderdag a.s. aan het hoofd van een dele gatie van vijf ministers in Cairo zijn aangekomen. Met de rege ring van de Verenigde Arabische Republiek zouden zij hangende vraagstukken tussen beide lan den bestuderen, aldus het Egyp tische blad „Al Ahram". De vorige week was er in het Soedanese kabinet een crisis ont staan ten gevolge van het ont slag van zes ministers uit de anti-Egyptische Oemmapartij, geleid door Chalil. Daarna trachtte men tot een „regering van nationale eenheid" te ko men. De zitting van het parle ment die op 17 november zou begonnen was tot 8 december uitgesteld. Het recente bezoek aan Cairo van de voorzitter der democra- De daling in de totale besparin gen bij de spaarbanken, welke zich reeds in de tweede helft van 1956 manifesteerde, heeft zich in 1957 in versterkte mate voortge zet, aldus het C.B.S. in de statis tiek der spaarbanken 1957. De vrees voor de waardever mindering van de gulden in augustus en de scherpe stijging van de rentestand in het laatsre kwartaal hebben hiertoe bijge dragen. Velen namen spaargel den op om daarmede de aankoop van goederen te financieren, of onttrokken ter belegging in hoogrentende obligaties belang rijke bedragen aan de spaarban ken. Deze beweging werd nog ver sterkt door de uitgifte van de Nationale Woningbouwlening te gen een rente van 6 procent, wel ke velen er toe bracht hun spaar gelden gedeeltelijk in obligaties om te zetten. Er vond dus een zekere verschuiving in de vorm van de besparing plaats. Volgens een raming van de R.P.S. werd op deze manier in 1957 ongeveer 100 miljoen aan de spaarbanken onttrokken, waarvan circa f 30 miljoen aan de R.P.S. Een uitzondering op deze tendentie tot ontsparing in 1957 vormen de besparingen bij de spaarafdelingen van handels banken. Dat het totale spaarverschil voor 1957 nog een positief cijfer te zien geeft, is te danken aan het stortingoverschot bij de Boe renleenbanken groot 151 mil joen. Bij de R.P.S., de algemene spaarbanken en de bankspaar- banken en de bankspaarbanken en de aanverwante instellingen, was het spaarverschil negatief. Dit resultaat wijkt wel sterk al van dat van 1956, toen bij de R.P.S. een sterke stijging, bij de algemene spaarbanken en de boerenleenbanken een daling, en bij de spaarbanken enz. een klein negatief spaarverschil optrad. De gunstige ontwikkeling van het spaarverschil bij de boeren leenbanken vindt waarschijnlijk voor een deel haar oorzaak in de verhoging van de vergoede rente tot 3 en de voor het sparen gevoerde propaganda. Uit de toeneming van het aan tal spaarrekeningen per honderd inwoners van 84,8 tot van de spaarbanken hebben ge maakt. Er is een indicatie, dat het spaarderscorps bij de R.P.S. anders is samengesteld dan bij de algemene spaarbanken voor wat betreft de beroepsstructuur, de inkomensverdeling en de leef-_ tijdsopbouw. Bij vergelijking van de eerste acht maanden van 1957 met die van 1958 blijkt, dat het spaarver schil bij de drie grote groepen van spaarinstellingen tezamen van 195 miljoen tot 426 mil joen Is gestegen. De spaarbewe- ging vertoont weer een opgaan de lijn en naar het zich laat aan zien zal 1958 voor alle in het on derzoek betrokken spaarinstellin gen een positief spaarverschil te zien geven. Op grond van globale berekeningen wordt verwacht, dat de jepgdspaarregeling zal leiden tot extra besparingen van ongeveer 150 miljoen per jaar, aldus het C.B.S. tische volkspartij, deel uitma kend van de regeringscoalitie, en van Azhari, oud-premier en leider der oppositie, waar zij ten opzichte van Nassers aanspra ken op het Nijlwater toegeeflijk schijnen te zijn geweest, schijnt de crisis te hebben doen ont staan. Uit de Soedanese uitzending was gebleken dat de leider van de militaire staatsgreep gene raal Ibrahim Abboed is. De Soedanese regeringscoalitie van democratische volkspartij en Oemma bestaat sedert midden 1956. De oppositiepartij, de natio nale unionisten, had geweigerd aan de nationale eenheidsrege ring, waarin alle partijen ver tegenwoordigd zouden zijn, deel te nemen. Generaal Abboed. Soedanees opperbevelhebber en lid van een pro-Nasseriaanse groepering, verklaarde voor radio-Omdoer- man: „Wij zijn niemand vijandig gezind. Ons optreden dient om corruptie tot integriteit en eer lijkheid om te vormen en, ge frustreerdheid in een welzijns- gevoel te veranderen. Wij stre ven naar een vreedzaam samen leven voor het Soedanese volk". Abboed verklaarde voorts naar een verbetering van de betrek kingen met de V.A.R. te zullen streven. Soedan, eerst een Engels- Egyptisch condominium, is se dert januari 1956 zelfstandig. Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken deelde mee van de ambassade in Chartoem een bevestiging over het bericht van de staatsgreep te hebben ontvan gen. Volgens het Egyptische pers bureau hebben tanks en troepen Chartoem omsingeld. Abboed verklaarde nog in te staan voor de veiligheid van bui tenlanders en hun bezittingen. Radio Omdoerman meldde dat de leiding van de Oemma- en democratische volkspartij hun goedkeuring aan de staatsgreep gehecht hebben. In het communiqué zegt Ab boed voorts, dat in het land cor ruptie en een onevenwichtige toestand waren ontstaan doordat politieke partijen met legale en illegale middelen probeerden voordelen voor zichzelf te beha len, en zeggenschap over de hulpbronnen van het land te krijgen. Wanneer de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zijn goedkeuring hecht aan een inmiddels door de Ziekenfonds raad genomen besluit, zal met in gang van 1 januari a.s. de zieken fondscoupon verdwijnen. De huidige ziekenfondscoupon, zo heeft een commissie uit de zie kenfondsraad geconcludeerd, heeft geen Waarde. Het is een be wijsstuk, dat de ontvanger daar van verzekeringsplichtig is inge volge het ziekenfondsbesluit. Bij afschaifing van de ziekenfonds coupon wordt de premie voor de verplichte verzekering op gelijke wijze ais bij de andere sociale verzekeringswetten geïnd. Aan de verzekerden zal in plaats van de huidige zieken- fcndscoupon door de werkgever J gens de Westelijke vertegen- nenkort zal de sociaal economi sche raad zich met deze zaal: be zig houden. Wanneer de S.E.R. wel tot een advies tot verlaging komt, zal de premie, naar men verwacht, vóór het jaar 1959 op 4,5 procent worden vastgesteld. Russisch voorstel De Sowjet-Unie heeft maan dag op de conferentie ter voor koming van onverhoedse aan vallen, die te Genève wordt ge houden het Westen verzocht in te stemmen met een verbod om met kernwapens aan boord te vliegen „over het grondgebied van andere landen en bovèn open zee". Van conferentiezijde werd meegedeeld dat dit voorstel vol- men concluderen, dat de spaar zin (de geneigdheid om te spa ren) zich in 1957 gunstig heeft ontwikkeld. De propaganda, die voor het sparen wordt gevoerd, heeft hierop invloed gehad. In overeenstemming met de sterk toegenomen terugbetalingen is de omloopsnelheid van het spaar tegoed (d.i. het aantal malen, dar in een jaar het gemiddeld saldo tegoed wordt opgevraagd) geste gen dit komt het sterkst tot uitdrukking bij de algemens spaarbanken. Bij de boerenleen banken komt na de dalende be weging in de laatste jaren een lichte stijging voor. Uit de cijfers blijkt, aldus het C.B.S., dat bij de R.P.S. op langere-termijn wordt gespaard dan bij de algemene spaarbanken en de boerenleen banken, of anders gezegd, dat de besparingen bij de twee laatstge noemde instellingen een meer be weeglijk karakter hebben dan bij de R.P.S. Bij alle drie groepen van instel lingen is de omzet (dat is de som van de gestorte en terugbe taalde gelden) in 1957 toegeno men. Dit is een aanwijzing voor het gebruik, dat de spaarders een bewijs van verzekerings plicht worden afgegeven. Dit be wijsstuk kan bestaan uit een mededeling, die op naam is ge steld en waarop de periode staat vermeld, waarover de loonbeta- ling is geschied. Indien de werk gever dit wenselijk acht, kan hij 86,7 kan gebruik maken van een geperfo reerde strook aan het loonzakje of van een betalingsstrook. De werkgevers zullen, indien zij daarvan mededeling doen aan de ziekenfondsraad, vrijstelling van het uitreiken van deze verzeke ringsbewijsstukken kunnen ver krijgen. Deze vrijstelling kan worden verstrekt aan alle werk gevers, die tenminste vijftig per soneelsleden in dienst hebben. Zij verplichten zich dan om bij de indiensttreding van een werk nemer daarvan mededeling te doen aan het ziekenfonds, waar bij de betrokkene is aangesloten. Indien een werknemer wordt ontslagen, moet door de werkge ver afmelding plaats vinden bij het ziekenfonds. De Ziekenfondsraad heeft zich ook bezig gehouden met een mo gelijke verlaging in 1959 van de premie voor de verplichte zieken fondsverzekering. Aanleiding hiertoe was o.m. dat door de wij ziging van de couponregeling voor de ziekenfondsverzekering de kosten voor inning e.d. zullen dalen. In de raad kon voor een advies tot verlaging van de pre mie niet de vereiste tweederde meerderheid worden bereikt. Bin- woordigers een politiek karak ter heeft en als zodanig buiten het kader van de conferentie valt. Zoals bekend stelt het Westen, dat deze conferentie van technische aard moet zijn. Men deelde voorts mee dat de vertegenwoordigers van het Oosten en Westen het op de zitting van maandag weer niet eens zijn geworden over de agenda. De Oosfduitse verkiezingsuitslag Het Oostduitse persbureau A.D.N. heft bekendgamaakt, dat bij de verkiezingen in Oost- Duitsland 99.87 procent der stemgerechten op het nationa le front gestemd heeft. 0,13 pro cent stemde tegen. Een negatieve begrenzing zou het werk van de commissie tot mislukken doemen, aldus de no ta. Uit de Sowjet-nota van 18 september blijkt, dat de Sow- jet- Unie, evenals de regering van Engeland, Frankrijk en Amerika, in beginsel ermee in stemt dat instelling van een viermogendhedencommissie nuttig zou zijn. Voorts merkt de Westduitse nota nog op, dat in de Sowjet- nota niet het feit wordt bestre den, dat een vredesverdrag dat de soevereiniteit van Duitsland zou herstellen, slechts zou kun nen worden gesloten met een regering die voor geheel Duits land verantwoordelijk is. Het eerste werk van het nieu we regime zal. aldus Abboed, het regelen van de „kunstmatige ge schillen" met de Verenigde Ara bische Republiek zijn. De staatsgreep is zondagnacht om drie uur plaatselijke tijd uit gevoerd. Generaal Abboed heeft de sluiting van alle krantenbu- reaus gelast. Volgens in Cairo ontvangen berichten hebben militairen de gebouwen der openbare diensten bezet en wachtposten betrokken bij alle buitenlandse ambassades. Waarnemers geloven, dat de staatsgreep, evenals die in Paki stan en Birma, gericht is tegen het onvermogen van de politieke partijen om een stabiel bewind te scheppen. General Abboed is lid van de Khatmia-sekte, die tot 1955 voor stander was van vereniging van Soedan met Egypte, doch die zich sedertdien heeft uitgespro ken voor onafhankelijkheid van het land. Generaal Abboed beschuldigde de politieke partijen en de pers ervan, dat zij contacten onder hielden met buitenlandse ambas sades in Chartoem. De generaal heeft maandag de buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers in de Soedanese hoofdstad bij zich ontboden en hen ervan op de hoogte gebracht dat het leger de macht heeft overgenomen. Hij verzocht om erkenning van de nieuwe stand van zaken in Chartoem. (Advertentie) De strijd in Algerije. De Franse troepen hebben in gevechten, die in de afgelopen dagen in het district Constan- tine, in Oost-Algerië, zijn gele verd, zestig opstandelingen ge dood en twintig gevangen ge nomen, aldus is zondagavond door de militaire autoriteiten van Constantine medegedeeld. Er zijn ook vele ondergrondse opslagplaatsen van wapens ge vonden. DROOG. Een uitgestrekt gebied van hoge luchtdruk, waarvan het middelpunt zich maandag met een druk van 1038 mb boven de zuidelijke Oostzee bevond, be heerste het weer in midden- Europa en het Noordzeegebied. Het bracht ons oostelijke winden. In de aangevoerde lucht kwamen naast wolkenvelden ook versprei de opklaringen voor. De tempe- ïaturen liepen maandag in ons land tot 6 a 8 graden op. Ook dinsdag blijft dit hoge- drukgebied het weer in ons land beheersen. Bij zwakke tot matige oostelijke winden blijven wolken velden naar ons land drijven, welke in de nacht de uitstraling plaatselijk temperen. In de maxi mum-temperaturen komt wei nig verandering. Het bliift droog weer. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van dinsdag ochtend tot dinsdagavond. DROOG. Droog weer met plaatselijke wolkenvelden. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. WOENSDAG 19 NOVEMBER Breskens Terneuzen Walsoorden Hansweert v.m. 7.56 8.31 9.11 n.m. 8.44 9.19 9.59 9.21 10.09 ZON op onder Nov. 18 8.04 16.46 13.33 19 8.05 16.45 13.57 20 8.07 16.43 14.19 21 8.09 16.42 14.42 MAAN op onder 0.40 1.45 2.49

de Vrije Zeeuw | 1958 | | pagina 1